Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 356299 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #180 послато: Новембар 05, 2015, 09:36:12 пре подне »
Извињавам се због скретања са прѣдмета разговора, али морам дати свойу подржку нашему Небу написавшему разумски правилно "србски", без кварења корѣна рѣчи. Тамо гдѣ су званично важећа правила болестна и изопачена, добро йе што има храбрих и здраворазумних људий способних укључити мозак.
Дадох ти потврдни глас, Небо.
Хвала, Невски.
И ја потпуно делим твоје ставове о нашем језику и правопису, као и мишљење о Караџићевој правописној револуцији.
Наравно, у свакодневном животу тешко је примењивати стара правописна правила.
Али, што се тиче придевских и других облика изведених од назива нашег народа, преломио сам и писаћу онако како се не изопачује корен Срб (србски, Србство, Србкиња, итд). Па, нек ме прогласе за неписменог, неће ми бити криво.
Имате и моју подршку.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #181 послато: Новембар 24, 2015, 08:08:03 поподне »
Europeans owe their height to ASIAN nomads and blue eyes to hunter gatherers: Ancient DNA plots centuries of genetic changes that have shaped modern man

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3330674/Europeans-owe-height-ASIAN-nomads-blue-eyes-hunter-gatherers-Ancient-DNA-plots-centuries-genetic-changes-shaped-modern-man.html
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #182 послато: Новембар 24, 2015, 08:16:55 поподне »
[quoteMen from Holland are among the tallest in the world, averaging 6ft 3 inches (1.9 metres) closely followed by the Danish, British and the Swedish.[/quote]

Мало га претјераше! Иначе просјечна висина Холанђана  у 19. вијеку је билоа 168 cm. Istina je da su najviše "porasli".

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #183 послато: Новембар 24, 2015, 08:26:31 поподне »
Цитат
Men from Holland are among the tallest in the world, averaging 6ft 3 inches (1.9 metres) closely followed by the Danish, British and the Swedish.

Извињавам се администратору, али морам ово опет да пробам јер ми се више пута дешавало са цитатима

дакле мало га претјераше

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #184 послато: Новембар 24, 2015, 08:57:17 поподне »
Цитат
[quoteMen from Holland are among the tallest in the world, averaging 6ft 3 inches (1.9 metres) closely followed by the Danish, British and the Swedish.
Мало га претјераше! Иначе просјечна висина Холанђана  у 19. вијеку је билоа 168 cm. Istina je da su najviše "porasli".[/QUOTE]
1.90 је стварно претјерано. Занимљиво како у западњачким медијима никада међу највишима не наведу динарске народе. Скоро ми искочи нека њихова листа "10 највиших народа"- нигдје ни помена.

Што се тиче овог чланка око висине и пигментације- мислим да је већина тога бесмислица.
Питам се како су ти ловци-сакупљачи могли да са тако црном кожом преживе европску зиму у сред леденог доба (!), кад на данашњој (прилично благој) сјеверноевропској клими Африканци и неки блискоисточни народи обавезно морају узимати витамин Д суплементе да би опстали. Могуће је да је код њих свијетлу пигментацију коже диктирао неки ген различит од оног код данашњих Европљана.
Повезивати свијетлу кожу са блискоисточним пољопривредницима је нереално- кад узмемо у обзир данашњу пигментацију европских народа крајњег југа, који су већином њихови потомци.
Свијетлу пигментацију Европљани су (највјероватније) наслиједили од Неандерталаца, који су већ носили гене за све нијансе пигментације коже, очију и косе присутне код данашњих Европљана. У супротном, као што сам већ рекао, немогуће је преживјети сурову климу леденог доба.

Слично важи и за висину. Не знам како су је могли донијети Индоевропљани ("прије 5000 година", како чланак каже) кад су кромањонци у Европи хиљадама година прије тога имали прилично висок просјек од близу 178цм- коју су људи поново достигли тек у скорије вријеме.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #185 послато: Новембар 24, 2015, 09:18:05 поподне »
[Мало га претјераше! Иначе просјечна висина Холанђана  у 19. вијеку је билоа 168 cm. Istina je da su najviše "porasli".

Много га прећераше.
Код оваквих истраживања веома је битно и из које популацијске групе се узима узорак. Гледао сам пре неког времена резултате једног таквог (као озбиљног научног) истраживања. У једној популацији су мерили висину војника, у другој студенте, у трећој средовечне људе, итд, и то поредили. Наравно да то нису реални резултати. Узорак мора бити у свакој популацији бити узет из истоврсне групе. Нпр. мере се само студенти или само људи између 30 и 35 година. Овако, мешају бабе и жабе, код Руса изаберу тенкисте, код Срба пензионере, код Црногораца рибаре Вељег Блата, а код Холанђана и Данаца омладинску одбојкашку репрезентацију (случајно?), и онда су Германи, по обичају, супериорна раса у односу на сву осталу фукару...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #186 послато: Новембар 24, 2015, 09:26:41 поподне »
Што се тиче наших простора, становници Црне Горе су сигурно највиши у просеку, сада не знам тачно колики су Холанђани, Норвежани и њима слични али чисто сумњам да су виши.

Такође моје лично запажање је да су Срби Далматинци исто јако високи и крупни. Кад сам ишао на неке сахране са мајчине стране, увек сам се осећао бедно јер сам навикао да сам виши од велике већине а тамо људескаре моје висине и виши а сви крупни ко од брега одваљени

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #187 послато: Новембар 24, 2015, 09:41:29 поподне »

Што се тиче овог чланка око висине и пигментације- мислим да је већина тога бесмислица.
Питам се како су ти ловци-сакупљачи могли да са тако црном кожом преживе европску зиму у сред леденог доба (!), кад на данашњој (прилично благој) сјеверноевропској клими Африканци и неки блискоисточни народи обавезно морају узимати витамин Д суплементе да би опстали. Могуће је да је код њих свијетлу пигментацију коже диктирао неки ген различит од оног код данашњих Европљана.
Повезивати свијетлу кожу са блискоисточним пољопривредницима је нереално- кад узмемо у обзир данашњу пигментацију европских народа крајњег југа, који су већином њихови потомци.
Свијетлу пигментацију Европљани су (највјероватније) наслиједили од Неандерталаца, који су већ носили гене за све нијансе пигментације коже, очију и косе присутне код данашњих Европљана. У супротном, као што сам већ рекао, немогуће је преживјети сурову климу леденог доба.

Слично важи и за висину. Не знам како су је могли донијети Индоевропљани ("прије 5000 година", како чланак каже) кад су кромањонци у Европи хиљадама година прије тога имали прилично висок просјек од близу 178цм- коју су људи поново достигли тек у скорије вријеме.

Са већином констатација се слажем, али навешћу да је помало заборављени Јан Деникер крајем 19. вијека редовно наводио ШКОТЕ као највиши народ у Европи. Вјероватно већина то зна, али за оне који можда не знају тају податак, Јозеф Јан Деникер је први антрополог који је посматрајући људе у Боко идентификовао, по њему јеан посебан расни тип који је он назвао "Јадрански". касније је тај тип преименован у Динарски. У сјеверној, копненој Далмацији издвојио је , цитирам: "Морлаке", односно Влахе као људе нижег раста, четвртастог изгледа  лица, спљоштеног носа. Међу њима се уочавају особе плавог изгледа са свјетлијом бојом очију".
Јан Деникер је превазиђен, али коростио га је и Кун. Дјело Јана Деникера расе и народи на Земљи штампано је у Цетињу 2002. Ту књигу посједујем.

Што сае тиче неандерталаца, има индиција има, али није доказано мијешање Homo sapiens neanderthalensisа и Homo sapiens Homo sapiensа. Одређени научни смтрају да је то било немогуће с обзиром на број хромозомских парова, односно да је ненадерталац имао један пар више.

Читао сам раније "Шкрњине" поруке, посебно оне о изгледу Црногораца. Мислим да је човјек у праву. Смтра се да је Романија интезивно насељаван од Дробњака. Пошто ми је жене са Соко(л)ца имао сам прилике да посмтрам тамношње људе. Није немогуће, али слабо да ћете видјети изразито тамну особу. Очи смеђо-зеленкасте или плаве. Веома ријетко изразито тамне очи.
Моја жена очи као плаво небо.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #188 послато: Новембар 24, 2015, 09:58:57 поподне »
По истраживањима Куна из 1930их Црногорци су имали просјечну висину од 177, са 178 у Старој ЦГ, док су Холанђани у Фризији највише имали 172, док су у јужним покрајинама имали око 168. Мислим да то све говори. Херцеговина је имала око 176, а остали Европљани нису били ни примаћи Црној Гори (најближи је био Исланд са 173.6).
Узорак којим се Холанђани проглашавају за највиши народ у Европи са 183.8 није валидан, јер је то "само-извјештавање", процјена, без икаквог стварног мјерења ( https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Average_height_around_the_world ), док је црногорски узорак измјерен и сасвим валидан, виши од свих осталих Европљана. И Србија и Хрватска су близу, ништа мање од народа на сјеверу Европе.

Али наравно на свим тим листама највиших морају да укркају надуване лале, Скандинавце и Литванце, без помена о ЦГ или околини


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #189 послато: Новембар 24, 2015, 10:16:24 поподне »
Овог момента гледам податке Јана Деникера; Холанђани област Зеланд (регрути) 1655 mm, Холанађани област  Оверзизел (регрути) 1701 mm, Срби из (Краљевине) Србије (регрути) 1709 mm, Босанци-Херцеговци (војници) 1710 mm, Швеђани генерално (војници) 1705 mm, Далматинци 1715 mm, Шкоти са сјевера (грофовија Ерјшир) 1782 mm. Подаци си прикупљени крајем 19. вијека

Тренутно највећи раст просјечне висине имају Кинези, што је повезано са побољшањем квалитета исхране и уопште стандарда становништва.

Деникер сматра да је колијевка људи ниског раста Индокина.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #190 послато: Новембар 24, 2015, 10:18:51 поподне »
Цитат
Што сае тиче неандерталаца, има индиција има, али није доказано мијешање Homo sapiens neanderthalensisа и Homo sapiens Homo sapiensа. Одређени научни смтрају да је то било немогуће с обзиром на број хромозомских парова, односно да је ненадерталац имао један пар више.
Генетика је утврдила да сви Европљани носе од 3-5 посто неандерталске ДНК, Азијци скоро исто, док је Африканци уопште немају. Такође је сто посто сигурно да су имали 23 хромозомска пара, исто као и ми, а скоро су нађени остаци палеолистког Европљанина који је имао неандерталског претка у задње 4 генерације: http://www.nature.com/nature/journal/v524/n7564/full/nature14558.html
Ево скорашње реконструкције Неандерталца:


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #191 послато: Новембар 24, 2015, 10:28:10 поподне »
Генетика је утврдила да сви Европљани носе од 3-5 посто неандерталске ДНК, Азијци скоро исто, док је Африканци уопште немају

То је податак који је врло вјероватан али не и потпуно "доказан", као  и теорија за "плаве очи" као наслеђе неандерталаца. Поприлично се разумијем у кинологију и знам да су тзв. "примитивне расе",са посебним нагласком на хаскије плавооки, мада FCI стандард допушта све комбинације. Шпицеви су расе поларног круга и доказ како животна средина утиче на прилагођавање сваког живог организма.

Е сад за број хромозома не знам, али молио бих извор.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #192 послато: Новембар 24, 2015, 11:04:53 поподне »
Ген који диктира свијетле очи код људи и паса је умногоме различит. А Неандерталци, с обзиром на запремину лобање вишу од данашњих људи, у рангу са кромањонцем, далеко су од примитивног.

Што се тиче неандерталског броја хромозома: и хомо сапиенс и "денисовски" човјек имају по 46 хромозома (и дијеле заједничког претка), а хомо-сапиенс је ближи неандерталцу него денисованима, тако да је 99 посто сигурно да су имали исти број хромозома.

Такође је занимљиво да данашњи Европљани имају сличнију грађу лобање са неандерталцем него са архаичним хомо-сапиенсом (најближи данашњим Африканцима):
Модерни Европљанин, фацијални индекс 92:
http://i.imgur.com/etN9k1U.jpg
Модерни западни Африканац, фацијални индекс 74:
http://i.imgur.com/1WRVShi.jpg
Архаични хомо-сапиенс из Израела, фацијални индекс 79:
http://i.imgur.com/BSRyDl3.jpg
Неандерталац из Француске, фацијални индекс 91:
http://i.imgur.com/B0mOi9G.jpg
Кромањонац, фацијални индекс 90:
http://i.imgur.com/gcH6Ds7.jpg

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #193 послато: Новембар 24, 2015, 11:08:06 поподне »
И заборавих да додам: ако је доказано да су постојали људи који су имали блиске неандерталске претке, као и да сви данашњи људи ван Африке имају удио њихове генетике, то такође свједочи о истовјетном броју хромозома, што је и омогућило мијешање.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #194 послато: Новембар 27, 2015, 05:21:26 поподне »
Опет онај Ћосовић са http://portalanalitika.me/ распреда о генетици и антропологији. Видим да је и неколико београдских сајтова пренијело његов текст под називом Biofizička antropologija je potvrdila: Crnogorci su starośedioci и онда слиједи бућкуриш свега и свачега. Закључак: у Црној Гори нема ни 10% Словена, а Црногорци немају ништа са Србима.

Наравно И2а Динарик хаплогрупу третира као старосједилачку.

http://portalanalitika.me/clanak/210255/biofizicka-antropologija-je-potvrdila-crnogorci-su-starosedioci

Занимљиво је да све нације у покушају имају епизоде овакве идентитетске манијакалности, гдје се иде час на једну, час на другу страну. Сјетимо се да су босански муслимани досад имали разне теорије о властитом поријеклу: Готи, богумили, Илири. Слично је било и са Хрватима, који су били све ово што и муслимани, али приде су били још и Иранци. Македонци су ту најдоследнији, ухватили су се Александра Македонског и не пуштају.

Овај текст-памфлет Ћосовића који говори о Црногорцима као изразитим не-Словенима, треба упоредити са пријашњим монтенегринским текстовима о Дукљанима, као словенском племену различитом од Срба које је дошло са подручја Пољске и сл.


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #195 послато: Новембар 27, 2015, 06:46:00 поподне »
Biofizička antropologija je potvrdila: Crnogorci su starośedioci

Чим сам видео слово "ś", схватио сам да је неки анти-српски текст. Наравно, и анти-здраворазумски.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #196 послато: Новембар 27, 2015, 07:46:32 поподне »
Опет онај Ћосовић са http://portalanalitika.me/ распреда о генетици и антропологији. Видим да је и неколико београдских сајтова пренијело његов текст под називом Biofizička antropologija je potvrdila: Crnogorci su starośedioci и онда слиједи бућкуриш свега и свачега. Закључак: у Црној Гори нема ни 10% Словена, а Црногорци немају ништа са Србима.

Наравно И2а Динарик хаплогрупу третира као старосједилачку.

http://portalanalitika.me/clanak/210255/biofizicka-antropologija-je-potvrdila-crnogorci-su-starosedioci

Занимљиво је да све нације у покушају имају епизоде овакве идентитетске манијакалности, гдје се иде час на једну, час на другу страну. Сјетимо се да су босански муслимани досад имали разне теорије о властитом поријеклу: Готи, богумили, Илири. Слично је било и са Хрватима, који су били све ово што и муслимани, али приде су били још и Иранци. Македонци су ту најдоследнији, ухватили су се Александра Македонског и не пуштају.

Овај текст-памфлет Ћосовића који говори о Црногорцима као изразитим не-Словенима, треба упоредити са пријашњим монтенегринским текстовима о Дукљанима, као словенском племену различитом од Срба које је дошло са подручја Пољске и сл.

Имао сам окршај на једном сајту о Велики са уредницима који су брисали моје коментаре на један идиотски Ћосовићев текст о прегледу ХГ у ЦГ, влашкој И2а и минималном уделу словенске генетике међу Црногорцима.
Мислим да ту нема помоћи, такве текстове треба игнорисати, а са друге стране писати где год се може и што више онога што је реално.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #197 послато: Новембар 27, 2015, 07:51:03 поподне »
Чим сам видео слово "ś", схватио сам да је неки анти-српски текст. Наравно, и анти-здраворазумски.

То је сад обавезно у ЦГ. Не можеш да објавиш рад у којем пишеш "сјекира", мора "ćекира" / "śekira".
Смешно ми је ово, јер онда кад читаш овакве речи, визуелно изгледају више екавски, што сигурно није био циљ "реформаторима" језика у ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #198 послато: Новембар 27, 2015, 09:26:46 поподне »
Мислим да ту нема помоћи, такве текстове треба игнорисати, а са друге стране писати где год се може и што више онога што је реално.

Проблем је што такви текстови некако увијек нађу пут до медија и сто пута поновљена лаж полако постаје истина...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #199 послато: Новембар 27, 2015, 09:47:21 поподне »
Проблем је што такви текстови некако увијек нађу пут до медија и сто пута поновљена лаж полако постаје истина...

Лаж је лаж и никада не може постати истина. Сто пута поновљена лаж може постати само нечија заблуда, истина никако.
А ми - ту смо да се боримо против заблуда, за истину, на сва уста  :)
"Наша мука ваља за причешћа"