Аутор Тема: Prezime Tintor  (Прочитано 12744 пута)

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Prezime Tintor
« послато: Децембар 25, 2016, 05:57:48 пре подне »
Pozdrav svima,

Ja bih želio da pokrenem temu na prezime Tintor. To je prezime koje je danas veoma rasprostranjeno, nalazimo ga danas na skoro svim kontinentima. Najveći broj Tintora je živjelo u Žirovcu kraj Gline , R. Hrvatska , nakon rata , velika većina Tintora se raselila po svijetu , a najviše ih je došlo u Srbiju. Većinom su Srbi pravoslavci , mada sam upoznao jednu familiju u Beogradu koji se predstavljaju kao Hrvati katoličke vjere.
Što se porijekla tiče, ima nekoliko verzija, uglavnom sve verzije sam pronašao na internetu, jedna od njih je da porijeklo vodi po jednom Italijanu koji se prekrstio, druga da su porijeklom bosanski Vlasi, itd....

Volio bih da se jave svi ljudi, koji iole znaju nešto o porijeklu tog prezimena, a i svi ostali koji žele da se uključe su dobrodošli.

Hvala

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #1 послато: Децембар 25, 2016, 10:28:44 пре подне »
 Као што сам већ рекао на теми о Синобадима, мислим да Тинтори потичу од влаха Угарака, јер се у попису Клишког санџака из 1550 г. у нахији Зрмања и Попина чији је кнез био кнез Вукосав син Вукмана Угарка, помиње и Вукосав, син Радка Тинтора као примићур. Прочитао сам да Тинтори из сарајевског поља вуку поријекло из Плавна које је ту у близини, мада је у том попису Плавно било назив сусједне нахије, с тим да села под тим именом није било. У нахији Плавно помиње се и
Вукота, син Гропковића, ја сам већ везао кућу Групковића из Херцеговине са власима Угарцима, па можда и ту постоји веза. У сваком случају је презиме/лично име Тинтор врло ријетко те мислим да је ова веза врло вјероватна. Синобади за које су се појавили и документарни докази да имају везе с Угарцима су J1c PF7263, има ту и Дроњак из Зрмање који је J1 само друга подграна. У оба случаја се ради вјероватно о римским војницима поријеклом са блиског истока, који су на балкан дошли јако давно мислим већ у периоду Принципата за прве, а обзиром да код Угарака има понајвише имена која сугеришу везу са Латинским, не Румунским то се све уклапа.

 Примићур Вукосав, син Радка Тинтора се налазио у селима Радин Дол и Добриње, а његовом џемату (катуну) су припадале и мезре Прибудић, Прљава, Кобилица и Рад.
 Оно што је занимљиво јесте и да се ту 1550 као нахија спомиње и нахија Зрмања Истрија, а у ранијим пописима је очито да се ту ради о вези са истарским Власима.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #2 послато: Децембар 25, 2016, 10:34:40 пре подне »
1475-1477. власи Угарци живе у селима Вођени и Крушевица покрај Љубиња. Џемат од 54 ожењена мушкарца  води Радоња син Грубача. За Угарке се везују и неки топоними у Љубомиру. Претпоставља се и да је српски властелин Остоја Рајаковић, на гробном натпису у Охриду истакнута је његова сродничка веза са Краљевићем Марком, био влах Угарак.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #3 послато: Децембар 25, 2016, 12:51:15 поподне »
Презиме Тинтор је романског порекла, да ли је ближе румунском или не, не бих знао да кажем са сигурношћу (мада има карактеристичан суфикс -ор који се углавном повезује са топонимима и антропонимима који су проистекли из источног балканороманског, тј. прото- или ранорумунског). Мислим да његово значење има везе са главом, пошто постоји у српском језику колоквијална, можда мало увредљива реч за главу, тинтара, чији облик је врло близак овом презимену.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #4 послато: Децембар 25, 2016, 01:28:20 поподне »
Презиме Тинтор је романског порекла, да ли је ближе румунском или не, не бих знао да кажем са сигурношћу (мада има карактеристичан суфикс -ор који се углавном повезује са топонимима и антропонимима који су проистекли из источног балканороманског, тј. прото- или ранорумунског). Мислим да његово значење има везе са главом, пошто постоји у српском језику колоквијална, можда мало увредљива реч за главу, тинтара, чији облик је врло близак овом презимену.  :)

Колико се сјећам, презиме Тинтор је настало по занимању (особа која боји платно) и прије би могло бити повезано са романским из далматинских градова него са румунским.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #5 послато: Децембар 25, 2016, 01:47:55 поподне »
Колико се сјећам, презиме Тинтор је настало по занимању (особа која боји платно) и прије би могло бити повезано са романским из далматинских градова него са румунским.

Хвала на корекцији!  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #6 послато: Децембар 25, 2016, 03:48:19 поподне »
Знам да ово презиме постоји у Лици. Чуо сам теорију да је презиме настало по занимању (тинтор у смислу писар, ћата, онај који пише мастилом - тинтом). У оно време бити писар је било значајно јер већина становништва није било писмено. Наравно, ово је само теорија и не мора значити да је тачна.

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #7 послато: Децембар 25, 2016, 04:47:06 поподне »
Као што сам већ рекао на теми о Синобадима, мислим да Тинтори потичу од влаха Угарака, јер се у попису Клишког санџака из 1550 г. у нахији Зрмања и Попина чији је кнез био кнез Вукосав син Вукмана Угарка, помиње и Вукосав, син Радка Тинтора као примићур. Прочитао сам да Тинтори из сарајевског поља вуку поријекло из Плавна које је ту у близини, мада је у том попису Плавно било назив сусједне нахије, с тим да села под тим именом није било. У нахији Плавно помиње се и
Вукота, син Гропковића, ја сам већ везао кућу Групковића из Херцеговине са власима Угарцима, па можда и ту постоји веза. У сваком случају је презиме/лично име Тинтор врло ријетко те мислим да је ова веза врло вјероватна. Синобади за које су се појавили и документарни докази да имају везе с Угарцима су J1c PF7263, има ту и Дроњак из Зрмање који је J1 само друга подграна. У оба случаја се ради вјероватно о римским војницима поријеклом са блиског истока, који су на балкан дошли јако давно мислим већ у периоду Принципата за прве, а обзиром да код Угарака има понајвише имена која сугеришу везу са Латинским, не Румунским то се све уклапа.

 Примићур Вукосав, син Радка Тинтора се налазио у селима Радин Дол и Добриње, а његовом џемату (катуну) су припадале и мезре Прибудић, Прљава, Кобилица и Рад.
 Оно што је занимљиво јесте и да се ту 1550 као нахија спомиње и нахија Зрмања Истрија, а у ранијим пописима је очито да се ту ради о вези са истарским Власима.



Pa onda po toj priči se nekako mogu dovest u vezu, zanimanje primićur i prezime.
Da li pod Ugarak misliš na prezime ili pleme ? Danas prezime Tintor broji po Hr popisu oko 600, u Srbiji blizu 1000 i dalje ima oko 100 familija u inostranstvu, što bi bilo oko 2000 duša.

Da li je to najstariji dokument koji si čitao u kojem se pominju Tintori? Ja sam dobio podatak o mletačkom popisu iz Smokovića , RH, gdje se pomimnju 1709.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #8 послато: Децембар 25, 2016, 04:56:24 поподне »
Као што сам већ рекао на теми о Синобадима, мислим да Тинтори потичу од влаха Угарака, јер се у попису Клишког санџака из 1550 г. у нахији Зрмања и Попина чији је кнез био кнез Вукосав син Вукмана Угарка, помиње и Вукосав, син Радка Тинтора као примићур. Прочитао сам да Тинтори из сарајевског поља вуку поријекло из Плавна које је ту у близини, мада је у том попису Плавно било назив сусједне нахије, с тим да села под тим именом није било. У нахији Плавно помиње се и
Вукота, син Гропковића, ја сам већ везао кућу Групковића из Херцеговине са власима Угарцима, па можда и ту постоји веза. У сваком случају је презиме/лично име Тинтор врло ријетко те мислим да је ова веза врло вјероватна. Синобади за које су се појавили и документарни докази да имају везе с Угарцима су J1c PF7263, има ту и Дроњак из Зрмање који је J1 само друга подграна. У оба случаја се ради вјероватно о римским војницима поријеклом са блиског истока, који су на балкан дошли јако давно мислим већ у периоду Принципата за прве, а обзиром да код Угарака има понајвише имена која сугеришу везу са Латинским, не Румунским то се све уклапа.

 Примићур Вукосав, син Радка Тинтора се налазио у селима Радин Дол и Добриње, а његовом џемату (катуну) су припадале и мезре Прибудић, Прљава, Кобилица и Рад.
 Оно што је занимљиво јесте и да се ту 1550 као нахија спомиње и нахија Зрмања Истрија, а у ранијим пописима је очито да се ту ради о вези са истарским Власима.

Свака част Зор за овај проналазак. Има логике. Настарији помен у том крају, затим ови пореклом из Плавна (које није далеко), итд. И Шепа J1c (Синобади) је родом од Зрмање.

Можда у обзир треба узети и ову релативно ретку славу. У Крајини Враче славе (од тестираних породица) још Ерори I2a DN и Влаисављевићи за које имамо потенцијалну хаплорупу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #9 послато: Децембар 25, 2016, 05:07:58 поподне »

Можда у обзир треба узети и ову релативно ретку славу. У Крајини Враче славе (од тестираних породица) још Ерори I2a DN и Влаисављевићи за које имамо потенцијалну хаплорупу.

Влаисављевићи славе Часне Вериге.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #10 послато: Децембар 25, 2016, 05:20:39 поподне »
Влаисављевићи славе Часне Вериге.

Да, грешка. Занимљиво да још неке крајишке породице, поред Ерора, славе Св. Враче. У питању су Гагићи из Северне Далмације и Царићи са Кордуна. Све три породице припадају хаплогрупи I2a DN.

Око Зрмање је изгледа било пуно "Северњака" (Родићи, Шијани-Прице, итд.), па не би чудило да и Тинтори, који се рано помињу том крају, буду I2a DN. А ту је и ова ретка слава.

Наравно, уколико ови Тинтори имају везе са Тинтором из пописа Клишког санџака. :)

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #11 послато: Децембар 25, 2016, 05:22:20 поподне »
Stojanovići slave Vrače. Ove koje ja znam su porijeklom iz Šumadije, nemaju meni znanih veza sa Dalmacijom ili Banijom.

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #12 послато: Децембар 25, 2016, 05:24:49 поподне »
Да, грешка. Занимљиво да још неке крајишке породице, поред Ерора, славе Св. Враче. У питању су Гагићи из Северне Далмације и Царићи са Кордуна. Све три породице припадају хаплогрупи I2a DN.

Око Зрмање је изгледа било пуно "Северњака" (Родићи, Шијани-Прице, итд.), па не би чудило да и Тинтори, који се рано помињу том крају, буду I2a DN. А ту је и ова ретка слава.

Наравно, уколико ови Тинтори имају везе са Тинтором из пописа Клишког санџака. :)


To se onda može otkriti samo testiranjem nekoliko Tintora iz raznih dijelova Hrvatske.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #13 послато: Децембар 25, 2016, 05:31:08 поподне »
Крајишке породице блиске Тинторима по М.Карановићу које славе св. Враче: Бјелановић, Галоња, Латас, Остојић, Почуча, Прерадовић, Штулић, Тинтор, Владушић.

Колико ми је познато нико од ових није тестиран. Било би занимљиво због: Омер Паше Латаса, Петра Прерадовића и Џонија Штулића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Prezime Tintor
« Одговор #14 послато: Децембар 25, 2016, 05:39:07 поподне »
Крајишке породице блиске Тинторима по М.Карановићу које славе св. Враче: Бјелановић, Галоња, Латас, Остојић, Почуча, Прерадовић, Штулић, Тинтор, Владушић.

Колико ми је познато нико од ових није тестиран. Било би занимљиво због: Омер Паше Латаса, Петра Прерадовића и Џонија Штулића.

Јел су Латаси беше настали од Бјелановића, или су засебно презиме? Биће занимљиво видети генетску слику ове групе. Сад кад рече, личе ми помало Омер паша и Џони Штулић (то је тај нос, очи...). :)

<a href="https://www.youtube.com/v/imavcafVXZY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/imavcafVXZY</a>