Порекло становништва > Црна Гора

Црнојевићи?

<< < (2/14) > >>

Jelic:

--- Цитат: Одисеј  Децембар 22, 2017, 03:56:13 поподне ---Не постоји никакав доказ да су Бушатлије потомци Црнојевића, стога не можемо ништа тврдити док се хаплогрупе не упореде (и то ако су сачувани остаци неког од Црнојевића). До сад се је знатан број предања испоставио нетачним, а ово ми баш "мирише" на једно од таквих. Као они бројни Срби по Црној Гори и Херцеговини што потичу од Бановић Страхиње, Милоша Обилића, цара Душана, Павла Орловића и осталих витезова и племића. :D

--- Крај цитата ---

Управо то, све што си рекао стоји. Не постоји апсолутно никакав писани доказ тј. извор да су Бушатлије од Црнојевића, све се своди на пуко усмено предање.


--- Цитат: Radul  Децембар 22, 2017, 03:56:19 поподне ---Сигурно нису R1a, I2 или I1. Црнојевићи нису били Словени, па нам се могућност своди на R1b, E1b, J2b или J2a.

--- Крај цитата ---

Могу бити било која хаплогрупа која постоји међу данашњим Србима, ко зна ко им је био предак по мушкој линији у време досељавања Словена на Балкан у 6. веку. Такође, I1 не спада међу условно речено "словенске" хаплогрупе на нашим просторима.

Свевлад:

--- Цитат: Radul  Децембар 22, 2017, 03:56:19 поподне ---Сигурно нису R1a, I2 или I1. Црнојевићи нису били Словени, па нам се могућност своди на R1b, E1b, J2b или J2a.

--- Крај цитата ---

Знам да Балшићи нису били словенског порекла, по једној теорији су били влашког порекла а по другој су били пореклом из Провансе (корен презимена је романски).

За Црнојевиће нисам чуо валидне аргументе који указују на не-словенско порекло.

Radul:

--- Цитат: Одисеј  Децембар 22, 2017, 03:56:13 поподне ---Не постоји никакав доказ да су Бушатлије потомци Црнојевића, стога не можемо ништа тврдити док се хаплогрупе не упореде (и то ако су сачувани остаци неког од Црнојевића). До сад се је знатан број предања испоставио нетачним, а ово ми баш "мирише" на једно од таквих. Као они бројни Срби по Црној Гори и Херцеговини што потичу од Бановић Страхиње, Милоша Обилића, цара Душана, Павла Орловића и осталих витезова и племића. :D

--- Крај цитата ---
Пошто је паша погинуо 1796, а последњи помени Црнојевића су из ~1520. Владика је итекако знао ко су Бушатлије ;)

Nebo:
Без обзира шта је Јовићевић ("Ријечка нахија") написао у 20. веку - да Црнојевићи из Грађана немају везе с владарском кућом, мислим да је њихов резултат најближи истини.

Владарска линија Црнојевића имала је бочне сродничке гране, и то не тако малобројне. Ови из Грађана су такорећи ту - на извору. Негде сам прочитао коментар Црнојевића из Грађана, како су они ту вековима и нико никад није доводио у питање њихову сродничку везу с владарском лозом Црнојевића, све до 20. века. Јер, они никад нису ни претендовали да то своје сродство искористе ради евентуалног ступања на престо.

За Бушатлије - може бити истина, а можда је мит, односно, можда само име овог рода има везе са Скендер-бегом Црнојевићем - Бушатом, а да није истог мушког порекла. Тако да њихов резултат није поуздан. Што каже Одисеј, не постоје докази о вези Бушатлија и Црнојевића.

Јако леп родослов Црнојевића, свих грана о којима се нешто зна, постоји у Ковијанићевом раду о поменима Црногораца у которским документима.

Nebo:

--- Цитат: Radul  Децембар 22, 2017, 04:00:57 поподне ---Пошто је паша погинуо 1796, а последњи помени Црнојевића су из ~1520. Владика је итекако знао ко су Бушатлије ;)

--- Крај цитата ---

Махмуд-паша Бушатлија (друга половина 18. века) је први тврдио да је потомак Станише Црнојевића, пре тога такво предање није постојало.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију