Аутор Тема: Илири  (Прочитано 68988 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Илири
« Одговор #120 послато: Октобар 12, 2017, 03:34:54 поподне »
Ја мислим да E-V13 изворно припада не-индоевропским Пелазгима, који су старији на Балкану од Грка, Илира и Трачана.

Највероватније су припадници E-V13 живели на подручју реке Цетине пре доласка Индоевропљана на Балкан.
Не знам шта тачно подразумеваш под "Пелазгима".

Али, ово није тема о E-V13.
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 03:38:55 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #121 послато: Октобар 12, 2017, 03:38:16 поподне »
"Пелазги" су један потпуно неодређен термин, не постоје књиге које се баве историјом и археологијом "Пелазга". Међутим од популација које јесу засвједочене као "Пелазги" код Херодота и то говорници неиндоевропског језика Тирсенијског који су обитавали на Лемносу може се одмах издвојити подграна G-Y8903 која је ријетка али баш се јавља на Лемносу, тако да с њима има везе.

 Што се тиче Филистејаца, они имају везе са јужним балканом, али не на начин који ти сугеришеш, дакле да су "E-V13 Палестинци" мигрирали на балкан. А које гране E1b постоје међу Палестинцима? Археолошки Филистејци извјесно имају везе с Критом, колико знам биће рада на њиховим Y-dna, тако да би морали имати јужнобалканских хаплогрупа. Међутим E-V13 је на Криту слаб, те је могуће да га није било међу Пелесетима/Филистејцима.
 Није прича о Пелазгима само твоја спика, којом се намјеравају E-V13 одвезати од античких старобалканаца. 

 На страну то што бројни краљеви/личности Пелазга имају индоевропска имена, која имају потенцијалне везе с другим језицима нпр. Фригијским тако да су "Пелазги" великим дијелом говорили индоевропским језицима.

 Ти си "интернетски ратник" коме је главна преокупација блаћење старобалканских хаплогрупа, посебно E-V13. E-V13 је пронађен у на налазишту и Шпанији прије 7000 година код Импресо Културе, очинска од E-V13, L618 је пронађена у Далмацији из мало ранијег доба. Тако да су шансе добре да је E-V13 настао у Европи.

 Водећи се мржњом према Албанцима ти хоћеш да доказујеш да главне арбанашке хг немају везе са Трачанима, Илирима итд. Мислиш да тиме чиниш неку услугу свом народу вријеђајући гомилу припадника истог?

 Руководећи се твојом "логиком" нису ни I2a словенски, или I1 германски итд. Или можда јесу јер су носиоци "свијетле генетике" а ови E, J, G као нису? :D Погледај чињенице о пигментацији становништва у месолитском и палолитском добу. На крају крајева којој ти хг припадаш или те је страх да се тестираш јер као "Бели националиста" вјерујеш да је и днк тестирање дио неке завјере? :)

 Ја рекох ово неко од 18 година пише, кад оно 28 година... ц ц ц  :D ;D

Да си пажљиво прочитао моје постове видео би да сам рекао да сматрам E-V13 старо-балканском хг. али везаном за Пелазге тј. за јужни Балкан где Илири и Трачани никад нису живели. 
Такође би видео да сам рекао да су Пелазги старији на Балкану од Грка, Илира и Трачана.  Пелазги су били староседеоци јужног Балкана тј. територије данашње Грчке, а из историјских извора знамо да су Пелазги асимилирани од стране прото-Грка, откуд данашњим Грцима 23% E-V13? Ја мислим да имају толико висок проценат E-V13 зато што су прото-Грци асимилирали Пелазге, наравно да прото-Грци нису донели E-V13 на Балкан него су је затекли на Балкану, шта ту није јасно?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #122 послато: Октобар 12, 2017, 03:41:29 поподне »
Нека модератор пребаци ове поруке на тему о Илирима или Трачанима, а можда треба отворити и тему о Пелазгима ако већ не постоји.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Илири
« Одговор #123 послато: Октобар 12, 2017, 03:43:38 поподне »
Нашли су једну E-V13 и једну J2a-M410, то не значи ништа зато што треба урадити анализу више стотина скелета да би се донели неки закључци, а не знам ни из ког периода су та 2 скелета, понављам да Илири и Трачани од пре Римљана нису баш исто као они за време римске владавине а поготово не као Власи који су наводни директни потомци Илира и Трачана.  Римљани у време освајања Балкана и ратова против Илира и Трачана описују Илире и Трачане као високе људе светке комплексије, тако су их такође описали и стари Грци.  Римљани и Грци су описали Илире и Трачане слично као што су касније описали Германе и Словене, то не значи да су Илири и Трачани били Нордиди и да су изфгледали као Скандинавци већ значи да су били светлије комплексије од Римљана и Грка па оставили на њих утисак да су прилично светли.  Данашњи Власи су углавном тамнији људи са претежно медитеранским фенотипима, што значи да су се Илири и Трачани у време римске владавине измешали са тамнијим медитеранско-блискоисточним народи као и Грцима.

Е-L618 (родитељ Е-V13) је пронађена у неолитском узорку из Хрватске (~5500 п.н.е.), а највиша варијанса Е-V13 управо на западном Балкану оставља мало сумње да ће иста бити пронађена у предилирским и илирским некрополама. J2b2a-L283 је пронађена у прото-илирском узорку из бронзаног доба (~1600 п.н.е.), такође у Хрватској, па не треба сумњати да ће бити пронађена и у каснијим илирским некрополама. R1b-Z2103 је пронађена у узорку из Вучедолске културе (~2750 п.н.е.), а с обзиром да су Вучедолци продирали и до јадранске обале могло би се очекивати да се у илирским некрополама појави и BY611, мада лично мислим да су много веће шансе да се појави западна прото-итало-келтска U152.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #124 послато: Октобар 12, 2017, 03:47:27 поподне »
Нашли су једну E-V13 и једну J2a-M410, то не значи ништа зато што треба урадити анализу више стотина скелета да би се донели неки закључци, а не знам ни из ког периода су та 2 скелета, понављам да Илири и Трачани од пре Римљана нису баш исто као они за време римске владавине а поготово не као Власи који су наводно директни потомци Илира и Трачана.

Опет су ти резултати већи траг/доказ, него форумашко нагађање (ово што ми радимо). Иначе се код старе ДНК не тестира/узима 50-100 узорака, пошто то често није могуће, већ свега неколико, али зато они имају велики значај.

Узорци су узети управо из трачких гробница, период Бронзаног доба. Пронађене су E1b, J2a, а помиње се и R1b-Z2103, што ће рећи да су већ у том периоду Трачани били прилично измешани, а нема никакве сумње да је E-V13 била присутна у тим крајевима.

Не могу да нађем оригиналан рад, с обзиром да је то било пре 2, 3 године. Више на:
https://genetiker.wordpress.com/2015/09/01/more-y-snp-calls-from-iron-and-bronze-age-bulgaria/
https://genetiker.wordpress.com/2014/06/11/analyses-of-iron-and-bronze-age-bulgarian-genomes/

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Илири
« Одговор #125 послато: Октобар 12, 2017, 04:02:12 поподне »
Да си пажљиво прочитао моје постове видео би да сам рекао да сматрам E-V13 старо-балканском хг. али везаном за Пелазге тј. за јужни Балкан где Илири и Трачани никад нису живели. 
Такође би видео да сам рекао да су Пелазги старији на Балкану од Грка, Илира и Трачана.  Пелазги су били староседеоци јужног Балкана тј. територије данашње Грчке, а из историјских извора знамо да су Пелазги асимилирани од стране прото-Грка, откуд данашњим Грцима 23% E-V13? Ја мислим да имају толико висок проценат E-V13 зато што су прото-Грци асимилирали Пелазге, наравно да прото-Грци нису донели E-V13 на Балкан него су је затекли на Балкану, шта ту није јасно?

 Нема V13 старину у Грчкој, то се види и по новој студији о Минојцима, 97% V13 је један једини човјек прије само 4100 година. Даље неке регионалне студије Коринт и Еубеја, тамо гдје треба да има више "Пелазга" (Еубеја) пада E-V13 а расту друге старобалканске хг. То је посебно случај на Криту. Ова васојевићка грана се одвојила прије 4600, и има пар Шкота прије 5100. Значи кад се узима пресјек ситуације и заступљености хаплогрупа прије 4-5.000 година, хг G је многоструко бројнија од E. Једино релевантно ту јесте гдје се налазила та особа, а не гдје је данас заступљена хг. Нпр. код Грка из Мале Азије чак доминира Z5017, која је честа на западном балкану, ако Z5017 има јаче везе с Грцима, а има (неке старије гране Z5017 код њих), те ако бројни западнобалкански Z5017 јесу грчки колонисти на Јадрану, онда Z5017 нема пуно везе с Илирима што значи да нема везе с Цетинском културом, што значи да је E-V13 индоевропски маркер чији је предак онај носилац E хг пронађен у Трипољској култури.
 Било Трипоље или Цетина, сасвим је могуће да је велики дио E-V13 у Грчкој дошао са Дорцима.

 Цетинска култура је још увијек извјеснија опција за E-V13 али постоји ту доста проблема, посебно грана L540..

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #126 послато: Октобар 12, 2017, 04:15:52 поподне »
Нема V13 старину у Грчкој, то се види и по новој студији о Минојцима, 97% V13 је један једини човјек прије само 4100 година. Даље неке регионалне студије Коринт и Еубеја, тамо гдје треба да има више "Пелазга" (Еубеја) пада E-V13 а расту друге старобалканске хг. То је посебно случај на Криту. Ова васојевићка грана се одвојила прије 4600, и има пар Шкота прије 5100. Значи кад се узима пресјек ситуације и заступљености хаплогрупа прије 4-5.000 година, хг G је многоструко бројнија од E. Једино релевантно ту јесте гдје се налазила та особа, а не гдје је данас заступљена хг. Нпр. код Грка из Мале Азије чак доминира Z5017, која је честа на западном балкану, ако Z5017 има јаче везе с Грцима, а има (неке старије гране Z5017 код њих), те ако бројни западнобалкански Z5017 јесу грчки колонисти на Јадрану, онда Z5017 нема пуно везе с Илирима што значи да нема везе с Цетинском културом, што значи да је E-V13 индоевропски маркер чији је предак онај носилац E хг пронађен у Трипољској култури.
 Било Трипоље или Цетина, сасвим је могуће да је велики дио E-V13 у Грчкој дошао са Дорцима.

 Цетинска култура је још увијек извјеснија опција за E-V13 али постоји ту доста проблема, посебно грана L540..

https://en.wikipedia.org/wiki/Cetina_culture

Можда је E-V13 која ја нађена у Далмацији дошла из Италије или са Сицилије а тамо из северне Африке, исправи ме ако грешим али чини ми се да сам нашао податак да се E1b на европском континенту појавила прво на Сицилији и у јужној Италији пре око 10 000 година.

Долазак на Балкан морским путем преко Италије је мени врло реалан, мада преовладава мишљење да је дошла преко Леванта и Анадолије.  Кад су људи из Полинезије могли чамцима да пређу неколико хиљада километара и да населе Ускршње острво, онда су могли и носиоци E1b да пређу у етапама пар стотина километара од северне Африке до Далмације преко Сицилије и Италије. 
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 04:18:43 поподне Свевлад »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Илири
« Одговор #127 послато: Октобар 12, 2017, 04:25:16 поподне »
https://en.wikipedia.org/wiki/Cetina_culture

Можда је E-V13 која ја нађена у Далмацији дошла из Италије или са Сицилије а тамо из северне Африке, исправи ме ако грешим али чини ми се да сам нашао податак да се E1b на европском континенту појавила прво на Сицилији и у јужној Италији пре око 10 000 година.

Долазак на Балкан морским путем преко Италије је мени врло реалан, мада преовладава мишљење да је дошла преко Леванта и Анадолије.  Кад су људи из Полинезије могли чамцима да пређу неколико хиљада километара и да населе Ускршње острво, онда су могли и носиоци E1b да пређу у етапама пар стотина километара од северне Африке до Далмације преко Сицилије и Италије.

То уопште није иста Е1b.

Није свака Е1b иста.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Илири
« Одговор #128 послато: Октобар 12, 2017, 04:51:25 поподне »
- Римљани су као и сви освајачи силовали жене покорених народа и народа против којих су ратовали, римски војници нису водили жене са собом, исто тако римска војска је претежно била састављена од медитеранских народа које су Римљаљни апсорбовали значи махом носиоци E-V13 и J2, а не од римске елите R1b-U152.

Чини ми се да је на Балкану премало западноевропске Р1б, да би се могло тако паушално тврдити о силовању и регрутацији. Имам у виду рецимо келтске легије.
Не само, да ове Р1б нема као посљедице тих силовања, него је нема ни као оставштине ранијих келтских освајања, а требало би је бити, осим ако се у међувремену нису дешавала етничка чишћења што ратовима, што кугама, што природним условима. Бар што се западнога балкана тиче, много тога показује, да је целокупна данашња популација последица не тако касних сеоба и са севера и са југоистока.

Чији потомци јесу Арбанаси? Можда ово кому помогне.
Аппиан:
Цитат
"Траки су подпуно уништени, а остатак Трибала побегао је с Гетима (Дакима) на другу страну Дунава."
Што се тиче Илира, тачније Аутариата, Келти Скордиски су их на простору Подунавља покорили, уништили власт, а археоложска ископавања везана за 3. и 4. в. бележе не подпуно уништење но симбиозу.

Celtic Settlements of the Balkans. In N. Tasić (ed.), Scordisci and the Native  Population in the Middle Danube Region. Belgrade. P. 19-3
Цитат
The continuity observable on this burial site clearly indicates that the new Celtic settlers did not destroy the Autariatae, but assimilated with the indigenous population and mixed ethnically with them

Слична археоложска ситуација налази се у Олтенији, где се посматра симбиоза Келта и Трака. Дапаче током ратова Скордиска против Рима, 2. и 1. в. п.н.е некилика тракијска племена прикључила су се Скордискима. Ова племена били су Бесси, Маиди, Денталети и Трибали. Трибали су заправо били главни сарадници Скордиска.
Археоложски податци показују знатан утицај Скордиска од Дунава до Софијске равнице.

Страбо, 7, 5:12:
Цитат
... и они (Скордиски) учинили су се до те мере великима, да су заузели Иллирију, Пеонију и Тракијске горе

179 г. п.н.е. током кампање против Рима, Филип Македонски улази у савез с Бастарнима, пишући о њима: (Ово може бити занимљиво онима, који верују, да И2а у Словена потиче од Бастарна)
Цитат
Пут к Адриатику и Италији лежи под влашћу Скордиска; ово је једина практична рута за војску; очекује се да ће Скордиски дозволити пролаз Бастарнима без проблема, јер и језик и обичаји једних и других су слични.

Плутарх. Аем. 9.6:
Цитат
... Он је исто узнемирио Гале на Дунаву, који се називају Бастарни, народ борбен и освајачки

Скордиски су као Македонски савезници ратовали и против Дардана, те и над њима успоставили своју власт. Центри њихове власти били су регионе Стуме у Бугарској и околина Сингидуна.

50. г. п.н.е Скордиски трпе пораз од Гета и Буребисте, који су у то време владали у Панонији.  Следи пораз 15. г. п.н.е. од Тиберија, након што постају подређени Риму.
Страбо пише, да је главни део Скордиска живео у Панонији међу Дравом и Савом, а мањи део источно од Мораве дотичући племена Меса и Трибала.

Што се тиче најјачега иллирскога племена, Автариата и Дардана. Страбо пише:
Цитат
Будући да су угрожавали морске путеве својим гусарским бандама, Римљани су их протерали у унутрашњост, да се баве земљорадњом. Но та земља је кршна и бедна и није за људе који обрађују земљу и ради тога што више нису могли пљачкати племе им је уништено и скоро сасвим нестало. И ова судба задесила је и остале њуде у том делу света; Они који су некада били најмоћнији сада су сбрисани с лица земље, као што су међу Галима Бои и Скордисти, међу Илирима, Аутариати, Ардиеји и Дардани, а међу Тракима Трибали; то јест, они су један другога погубили у ратовима а потом су Македонци и Римљани погубили остатке њих.

Минималност западне Р1б на западном Балкану показује, да данашњи Срби нису у потомци Аутариата, Дардана, Трибала, него евентуално оних палеобалканаца који су се за чудо божије негде успели преживати без додира с Келтима, а бога ми, када би Арбанаси водили порекло из Поморавља или Шопова келтски Р1б би то порекло јасно оцртао као што је оно оцртано у Чеха, деломично Мађара, Румуна и западних Бугара. Зато ја сматрам да прапостојбину Арбанаса не треба искати ван данашње јужне Арбаније, Епир и Македоније.
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 04:59:06 поподне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Илири
« Одговор #129 послато: Октобар 13, 2017, 01:45:02 пре подне »
Питање је незахвално и није баш у оквиру теме, али било је говора и о томе. За које групе се узима да су носиоци "романизације" на Балкану?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #130 послато: Октобар 13, 2017, 08:02:34 пре подне »
Нема V13 старину у Грчкој, то се види и по новој студији о Минојцима, 97% V13 је један једини човјек прије само 4100 година. Даље неке регионалне студије Коринт и Еубеја, тамо гдје треба да има више "Пелазга" (Еубеја) пада E-V13 а расту друге старобалканске хг.

Ипак изгледа као да се E-V13 добрим делом ширила грчком колонизацијом. Присуство на Кипру, на југу Француске, на југу Италије, на Сицилији, итд. То значи да је морало бити међу Грцима из тих крајева.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #131 послато: Октобар 13, 2017, 08:17:55 пре подне »
Ипак изгледа као да се E-V13 добрим делом ширила грчком колонизацијом. Присуство на Кипру, на југу Француске, на југу Италије, на Сицилији, итд. То значи да је морало бити међу Грцима из тих крајева.

Тачно, само ја сумљам да су је прото-Грци донели на Балкан, мени се чини да су је Грци апсорбовали асимилацојим Пелазга.

Није ми јасно зашто овде некима смета повезивање E-V13 са Пелазгима који су најстарији познати народ који је живео на Балкану, овај форум није хор па да морају сви да певају исту песму.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Илири
« Одговор #132 послато: Октобар 13, 2017, 01:29:42 поподне »
Тачно, само ја сумљам да су је прото-Грци донели на Балкан, мени се чини да су је Грци апсорбовали асимилацојим Пелазга.

Није ми јасно зашто овде некима смета повезивање E-V13 са Пелазгима који су најстарији познати народ који је живео на Балкану, овај форум није хор па да морају сви да певају исту песму.

Зато што су они живели на самом југу Балкана, а верује се да је E-V13 култура живела око реке Цетине за време досељавања Грка.

Проблем је што ти сматраш да нешто некоме мора да се свиђа или не свиђа или смета и не смета. Реч је о томе да једноставно нема доказа за то што ти тврдиш.
Можда ће докази доћи у будућности; али као што рече Зор, Цетинска култура је тренутно и даље најјачи фаворит за хаплогрупу Е-V13.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #133 послато: Октобар 13, 2017, 01:48:40 поподне »
Зато што су они живели на самом југу Балкана, а верује се да је E-V13 култура живела око реке Цетине за време досељавања Грка.

Проблем је што ти сматраш да нешто некоме мора да се свиђа или не свиђа или смета и не смета. Реч је о томе да једноставно нема доказа за то што ти тврдиш.
Можда ће докази доћи у будућности; али као што рече Зор, Цетинска култура је тренутно и даље најјачи фаворит за хаплогрупу Е-V13.

Одакле Грцима 21% E-V13 ако она није била присутна на југу Балкана у далекој прошлости, да нису можда носиоци E-V13 са Цетине мигрирали у Грчку па су их онда прото-Грци асимилирали?

Фора је у томе што је E-V13 типична за јужни и источни Балкан а не на западни, што се на Балкану иде западније то проценат E-V13 опада.

Шиптари из Албаније имају 27,5% E-V13, они са Косова 47,5% (вероватно последица генетског дрифта), Македонци имају 23% а Бугари 23,5%. 


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Илири
« Одговор #134 послато: Октобар 13, 2017, 02:05:09 поподне »
Одакле Грцима 21% E-V13 ако она није била присутна на југу Балкана у далекој прошлости, да нису можда носиоци E-V13 са Цетине мигрирали у Грчку па су их онда прото-Грци асимилирали?


Moжe ce пpeтпocтaвити дa je E-V13 пoтиcнутa ca зaпaдa кa jугу и иcтoку, пoд пpитиcкoм култуpниx гpупa ca ceвepo-зaпaдa, xaлштaтcкoм, култуpa пoљa ca уpнaмa, oднocнo пpoдopoм ИE ca ceвepo-зaпaдa.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Илири
« Одговор #135 послато: Октобар 13, 2017, 04:43:30 поподне »
Одакле Грцима 21% E-V13 ако она није била присутна на југу Балкана у далекој прошлости, да нису можда носиоци E-V13 са Цетине мигрирали у Грчку па су их онда прото-Грци асимилирали?

Фора је у томе што је E-V13 типична за јужни и источни Балкан а не на западни, што се на Балкану иде западније то проценат E-V13 опада.

Шиптари из Албаније имају 27,5% E-V13, они са Косова 47,5% (вероватно последица генетског дрифта), Македонци имају 23% а Бугари 23,5%.

Ама, није битан проценат. Битна је разноврсност.
Већи је проценат I2 на Балкану него у СИ Европи, али у СИ Европи је она разноврснија.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #136 послато: Октобар 13, 2017, 04:54:11 поподне »
Ама, није битан проценат. Битна је разноврсност.
Већи је проценат I2 на Балкану него у СИ Европи, али у СИ Европи је она разноврснија.

R1b има највећу разновсност у Њујорку (свих грана и подграна R1b које постоје има у Њујорку), а то не значи да је R1b настала у Њујорку.

 

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Илири
« Одговор #137 послато: Октобар 13, 2017, 04:55:18 поподне »
R1b има највећу разновсност у Њујорку (свих грана и подграна R1b које постоје има у Њујорку), а то не значи да је R1b настала у Њујорку.

 

Ма дај, молим те.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Илири
« Одговор #138 послато: Октобар 13, 2017, 04:58:27 поподне »
Свевлад разбија, па не стаје. Досадно му, па нашао да зеза људе овде.  ;D

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Илири
« Одговор #139 послато: Октобар 13, 2017, 06:29:22 поподне »
Тачно, само ја сумљам да су је прото-Грци донели на Балкан, мени се чини да су је Грци апсорбовали асимилацојим Пелазга.

Није ми јасно зашто овде некима смета повезивање E-V13 са Пелазгима који су најстарији познати народ који је живео на Балкану, овај форум није хор па да морају сви да певају исту песму.

 "Пелазги" су опет неодређен појам, ја се бавим и Пелазгима, теби с друге стране је интерес да кажеш да су E-V13 Пелазги како не би имали везе с Илирима, Трачанима, Грцима итд. Дакле ти немаш добре намјере већ је основа твог писања аутохтонистички сукоб с Албанцима, негирајући аутохтоност другима, илити Деретићевизам.


 да видимо резултате скорашње студије о Грцима, која је обрађивала специфично и Коринт и Еубеју

Еубеја    93
E3b-V13  16       17.2 %
E3b-M123   1     
E3b-V22    1
R1a1        10       10.8 %
R1(xR1a1,R1b3)  2
I-M223    5
I-M423    4
I-M253   2
I-M438   1
J2-M241  7
J2-M67    6
J2-DYS445=6  4
J2-M92    3
J2-M280  1
J2-M102  1
J2-M410  2
G-P15     5
G-M406   2
G-M201   2
K*(x P)   4
S139*     3
S116*     1
S21*       2
M269*   3     (0 арванитских)
P(xR1)    1
F*(xG,I,J2,K)  2
C-M216   1
J1           1



Коринт   104
E3b-V13      26      25.0 %
E3b-M123   2
E3b-V22      1
E3b-M78     1
E3b-V12      1
I-M223    2
I-M423    13     12.5 %
I-M253   1
I-M438   3
I-M26     1
J2-M241  5
J2-M67    4
J2-DYS445=6  3
J2-M92    2
J2-M410  3
G-P15      1
G-M406   2
K*(x P)    3
F*(xG,I,J2,K)  1
R1a1        18      17.3 %
R1(xR1a1,R1b3)  1
S139*      1
M269*     7   (0 арванитских)
S28*        1
SRY2627  1


 Да се играмо процената.
 Ак су E3b-V13 "Пелазги" зашто на Еубеји јако расту хг J2 и G, тако да G чак достиже 9.7 %, док је у Коринту тек на 2.9 %. J2 на Еубеји достиже 25.8 %, док је у Коринту 16.3 %, с друге стране V13 је на Еубеји 17.2 %, у Коринту 25 %. Еубеја је подручје са јасним везама са Пелазгима, а Коринт дорско подручје илити "више грчко а мање пелашко". У Коринту је V13 доста јачи од J2 и G заједно док су на Еубеји они дупло јачи од V13. Они су и разноврснији наравно.

 Спомињао сам да на фтдна на острву Лемносу се јавља ријетка грана G-Y8903 која се има везивати за Пелазге са Лемноса који су говорили Тирсенијским неиндоевропским језиком. Сигурно да би дубље истраживање Лемноса открило (можда и јако велику) презаступљеност G у односу на грчки просјек као што то јесте случај на Еубеји. Наравно за ту популацију се спекулише да јесте и могуће западног поријекла.

 V13 са Критом нема никакве даље везе, а Пелазги са Крита с друге стране јесу у вези с Филистејцима (имигрантима на Левант са управо могуће/вјероватно Крита), тако да је проблематично за ове Пелазге везивати V13, као што је за оне са Лемноса.

 За ове ствари је ипак потребно познавати подгране неке хг, јер V13 је разгранатији од "Динарика", овдје кад се ради о динарику увијек се говори о подгранама Динарика, док кад се говори о V13 углавном се ради о спомињању процената V13, снп-а старог преко 7000 година што је крајње неозбиљно. Већина главних грана V13 су међусобом удаљене око 4000 година.

 Занимљиво да изгледа ни у Коринту ни у Еубеји нема албанске BY611 (нема 385 маркера али постоји више других маркера по којима се то види), ја добро знам да на Еубеји јесте постојало арванитско присуство тако да неки V13 и M241 ту имају неког удјела. Наравно словенски утицај је јак посебно у Коринту. Ту се види и присуство старе R1. Наравно није V13 једини E код Грка што се види и овдје, увијек ту долазе друге гране код Грка који смањују проценат V13.
 
 Кад се одузму словенске хг и у хрватској нпр. неће бити да је V13 тако незаступљен на западу Балкана, то се мора имати у виду ако се већ говори о процентима.

 И за крај, потпуно је нетачно да прото-Арбанаси немају везе са V13. Подручје данашње Бугарске је ван сваке сумње мјесто настанка неколико грана које имају везе с њима. као нпр. FGC11450 који постоји код Албанаца а постоје и Грци врло блиски њима илити Арванити а постоје припадници те гране код Бугара (запад и југозапад) који су међу собом удаљени тако да је та грана настала на том подручју. А и грана Бериша FGC33621 која има рођаке из Пловдива подручје мало источно од ове FGC11450.



 
« Последња измена: Октобар 13, 2017, 06:38:04 поподне Zor »