Аутор Тема: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију  (Прочитано 4468 пута)

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
[Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« послато: Април 27, 2017, 01:13:18 пре подне »
Поздрав свима.  :)

Обрадио сам целокупну Србију на основу наше базе и других јавних података. Сматрам да је прегледније имати изо-линије (линије једнаких процентуалних заступљености у овом случају). Еквидистанца је 5%, мада је јасно и са слике.

Овде је обрађено целокупно становништво Србије. Један члан форума ми је предложио да не би било лоше да се одради и мапа само српско-православног становништва, одрадио сам и то па ако сте заинтересовано могу да окачим, можда је интерестантно упоређивати резултате.

Ако неко жели појединачне слике или слику у већој резолуцији може да ми се јави у поруци.

МАПА УКУПНОГ СТАНОВНИШТВА:



« Последња измена: Април 27, 2017, 02:33:34 пре подне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #1 послато: Април 27, 2017, 03:34:05 пре подне »
Поздрав свима.  :)

Обрадио сам целокупну Србију на основу наше базе и других јавних података. Сматрам да је прегледније имати изо-линије (линије једнаких процентуалних заступљености у овом случају). Еквидистанца је 5%, мада је јасно и са слике.

Овде је обрађено целокупно становништво Србије. Један члан форума ми је предложио да не би било лоше да се одради и мапа само српско-православног становништва, одрадио сам и то па ако сте заинтересовано могу да окачим, можда је интерестантно упоређивати резултате.

Ако неко жели појединачне слике или слику у већој резолуцији може да ми се јави у поруци.

МАПА УКУПНОГ СТАНОВНИШТВА:


Свака ти част, брате мили.
Што се тиче мапа читавог српског говорног подручја, качи ако имаш!  ;)
Било би занимљиво видети распоред хаплогрупа Е и И у Црној Гори (наравно, у мапи која је део мапе целокупног српског становништва).  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

nikolic

  • Гост
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #2 послато: Април 27, 2017, 09:42:17 пре подне »
Све похвале! Ако није проблем, качи све што имаш.

Претпостављам да је западни део покривен несразмерно већим узорком у односу на остатак Србије.

Оно што је мени највише привукло пажњу јесте нереалан скок Р1а према Семберији, нема већег пада И2а према југоистоку, већ напротив према северозападу и очекивано КиМ. Такође, јако присуство Ј на Фрушкој Гори и Г у Пиротском крају.

У сваком случају, одличан рад!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #3 послато: Април 27, 2017, 09:43:18 пре подне »
Графички изгледа одлично, али мислим да је у оваквим ситуацијама неопходно ставити извор и евентуално направити поделу по народима/подгранама. Изгледало би још прецизније.

nikolic

  • Гост
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #4 послато: Април 27, 2017, 10:03:26 пре подне »
Графички изгледа одлично, али мислим да је у оваквим ситуацијама неопходно ставити извор и евентуално направити поделу по народима/подгранама. Изгледало би још прецизније.

Подела по народима, тј. приказ само за Србе би био пожељан, а подела по подгранама би се могла извести вероватно само за оне заступљеније хаплогрупе И2а, Р1а и Е. За остале сам сигуран да је узорак недовољан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #5 послато: Април 27, 2017, 10:14:43 пре подне »
Подела по народима, тј. приказ само за Србе би био пожељан, а подела по подгранама би се могла извести вероватно само за оне заступљеније хаплогрупе И2а, Р1а и Е. За остале сам сигуран да је узорак недовољан.

Узорак је прилично добар. Само у нашем днк пројекту има преко 500 тестираних из Србије. Можда није равномерно распоређен, то може бити проблем.

nikolic

  • Гост
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #6 послато: Април 27, 2017, 10:26:05 пре подне »
Ако се не варам на мапи Р1а, изо-линије су нетачно нумерисане. Две ознаке за 10% се не поклапају.

nikolic

  • Гост
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #7 послато: Април 27, 2017, 10:48:28 пре подне »
Иначе, овакве изолиније би требало да се зову изоплете, мада нисам 100% сигуран.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #8 послато: Април 27, 2017, 12:05:12 поподне »
Нема шта, карте изгледају одлично! :)

Оно што је за критику, јесте управо тај неуједначен узорак за све крајеве, али овако нешто је можда и најбољи начин представљања резултата.

Још је неко слично радио, да ли Радул или Атлантише, сећам се да је такође изгледало одлично!

У сваком случају, имамо стручњаке првог реда за све послове. ;)



Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #9 послато: Април 27, 2017, 04:44:14 поподне »
"Једна слика говори више од хиљаду ријечи"   :D
Прегледно, графички одлично одрађено, градација боја открива "жариште" сваке приказане хаплогрупе посматраног подручја, предложио бих да поред наслова сваког приказа Распореда Хаплогрупе аутор дода основне статистичке податке узорка (нпр 56/1200), или проценат учешћа за дату хаплогрупу (4,67%), као и датум израде графике. На тај начин сваку будућу промјену у истом простору и узорку најлакше је уочити. Све похвале Гмитру.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #10 послато: Април 27, 2017, 11:49:06 поподне »
Карте изгледају одлично, мада је велика густоћа линија на Косову и Метохији (по општинама). Када је рађена ова подела по окрузима (који су иначе по мом мишљењу дебилни), мислим да је и КиМ подељено на два округа....требало би по том принципу ставити.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #11 послато: Април 28, 2017, 09:20:39 поподне »
Захваљујем се свима на коментарима и критикама. Што се тиче грешке код Р1а исправио сам слику и замолићу админа да замени линк са исправљеном сликом. Одређене дисторзије у резултату јесу узроковане малим узорком. Чињеница јесте да има око 500 тестираних, али од тих 500 јесу на пример 250 из западних крајева и још 100 само из Расинског округа што оставља свега 150 да се расподели на све остале крајеве. Ја сам издвајао из базе тестиране са истим презименима, славама и из истог места. Неке области сам чак морао да спојим за обраду (Браничевски, Борски и Зајечарски свега скупа имају испод 10 тестираних, слична прича и за Војводину).

Моја идеја и јесте била да одрадим мапу за целокупно српско говорно подручје, али на сугестије људи преложено ми је да би било занимљивије одрадити крајеве које до сада нико није обрађивао попут Југа Србије/Косова. После сам само проширио мало на границе државе. Уколико будем опет уграбио слободног времена одрадићу и целокупно говорно подручје.

Што се Косова тиче, подаци су подељени на 4 области, нису рађени по општинама. Коришћене су бесплатне мапе (natural Earth) као основа и због тога се Косово приказује као независна држава што није по мом избору наравно. Требало би ту дебелу линију склонити одатле али се тога нисам на време сетио, сада бих морао испочетка да радим експортовање и интерполацију да би се то исправило ако бисмо хтели да личи на нешто.

МАПА САМО СРПСКО-ПРАВОСЛАНОГ СТАНОВНИШТВА:
« Последња измена: Април 28, 2017, 10:04:48 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: [Мапа] Распоред хаплогрупа за целу Србију
« Одговор #12 послато: Април 28, 2017, 09:34:12 поподне »
Свака част Гмитре, мапе изгледају бескпрекорно, нема шта. Само мислим да фали детаљније објашњење. Колики је узорак нпр. Укупно, али и појединачно за области. Затим ко је све обухваћен статистиком.

У уводној поруци стоји да су мапе рађене на основу подата из јавних база као и из нашег днк пројекта. Код Ј групе видим на првој мапи 30% у области ист. Косова, а на другој је знатно мање. Да ли је то зато што су код прве мапе урачунати и Албанци?

По мени је битно да постоји овакво објашњење. Може да се створи потпуно друга слика. Или евентуално одрадити генерално заступљеност појединих хаплогрупа/подграна, а онда и за сваки народ појединачно.