Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2594622 пута)

Ван мреже DejanV

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3580 послато: Април 27, 2017, 11:52:57 поподне »
Да ли тестирани може да да неки ближи податак о свом пореклу, шта подразумева под тим ''Београд'', у то време у ужем градском језгру надомак турског утврђења на Калемегдану било је и Цинцара, Грка и Јевреја можда колико и Срба. Да ли можда мисли на територију данашњег Београда, а некадашње ближе и даље периферије као што је нпр. Булбулдер где су први насељеници били управо са југа и из Македоније, или је можда у питању даља околина као нпр. М.М. Луг, Сланци, Велико Село итд.?

Ево да напишем одговор на ваш коментар. После Другог светског рата смо живели на Дорћолу а пре рата у Јатаган Мала. Пре Јатаган Мале немам податке.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3581 послато: Април 27, 2017, 11:58:05 поподне »
Јатаган Мала је, колико видим, у прошлости било претежно ромско насеље?

Ван мреже DejanV

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3582 послато: Април 28, 2017, 12:27:19 пре подне »
Јатаган Мала је, колико видим, у прошлости било претежно ромско насеље?

Па не знам баш то, само могу да видим цитат из електронског издања Новости :
"Velika većina ovih kolonista sedela je u Beogradu i pre rata - piše dalje u izveštaju. - Doseljenika ima najviše iz Smedereva, Senjskog Rudnika, Požarevca, Novog Sada, Šapca, Mladenovca..."
Мислим да је тамо живела сиротиња углавном, мада и то није скроз тачно јер ми је прадеда био ожењен ћерком веома богатог индустријалца у то време.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3583 послато: Април 28, 2017, 12:36:30 пре подне »
Јатаган Мала је, колико видим, у прошлости било претежно ромско насеље?
Прва Јатаган Мала је, чини ми се, била тамо где је данас Филозофски факултет, Делијска чесма и Сервантес. А онда на месту храма Светог Саве, а између два рата где је Карађорђев парк па до Топовских шупа, тј. Аутокоманде. Дуго се део око Храма звао Јатаган Малом, чак и кад су никле зграде од којих су многе и данас ту. Не знам је ли била ромско насеље али била је сиротињско, непланско насеље. Градила се као и Калуђерица после Другог рата, стихијски и без плана.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3584 послато: Април 28, 2017, 01:35:42 поподне »
Па не знам баш то, само могу да видим цитат из електронског издања Новости :
"Velika većina ovih kolonista sedela je u Beogradu i pre rata - piše dalje u izveštaju. - Doseljenika ima najviše iz Smedereva, Senjskog Rudnika, Požarevca, Novog Sada, Šapca, Mladenovca..."
Мислим да је тамо живела сиротиња углавном, мада и то није скроз тачно јер ми је прадеда био ожењен ћерком веома богатог индустријалца у то време.
Имаш ли било какве информације одакле сте досељени у Јатаган малу?

Ван мреже vladimirurosevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 30
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3585 послато: Април 28, 2017, 01:50:09 поподне »
Војинненад,мислим да је време да урадимо днк тест Пери Костић,шта ти мислиш?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3586 послато: Април 28, 2017, 02:15:10 поподне »
Војинненад,мислим да је време да урадимо днк тест Пери Костић,шта ти мислиш?
Мислим да га је тешко убедити, знаш ти њега, да су неке друге ствари у питању.....овако, слабо ти је он заинтересован за порекло. Мада ми је у неколико наврата говорио кад би смо се дотакли те теме да су они пореклом из Куча од Фундука.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3587 послато: Април 28, 2017, 02:23:29 поподне »
Мислим да га је тешко убедити, знаш ти њега, да су неке друге ствари у питању.....овако, слабо ти је он заинтересован за порекло. Мада ми је у неколико наврата говорио кад би смо се дотакли те теме да су они пореклом из Куча од Фундука.
Али пошто славе св. Георгија не би ме чудило да су и они један од тих стариначких родова из области Куча. Фундука колико знам има у Босни, Славонији и углавном по тим западним областима српства, у Црној Гори их мислим нема под тим презименом.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3588 послато: Април 28, 2017, 03:02:50 поподне »
Божовић из род Љешњана Војинића употпунио је маркере у сету од 37 и резултати су само потврдили припадност Божовића овом роду. То је скоро потврдио и СНП тест Божовића Z17855+.

На 37 маркера Божовић се на само једном маркеру разликује од Радовановића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3589 послато: Април 28, 2017, 03:21:22 поподне »
Шта би са Капетановићем?
Нестрпљив сам да сазнам његов резултат!
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3590 послато: Април 28, 2017, 03:29:37 поподне »
Капетановић, св. Врачи, Котор/Вељи Залаз/Његуши/ЦГ

Захваљујући Equinoxu имамо хаплогрупи једне групе његушких старинаца. На жалост, претпостављена веза са Ковачанима није се показала као тачна.

Капетановић припада хаплогрупи I2-PH908. Најкарактеристичнија вриједност је 393=14, остале су мање више уобичајене. Најближи Капетоновићу је тестирани Петровић из Мађера, Пожега који припада оснивачима села Исаиловићима. иако се славе не поклапају велика је блискост поготово на карактеристичним маркерима, 3 маркера разлике на 23. За Исаиловиће се каже да су досељеници из Риђана и Никшићких Рудина па би ова веза могла бити реална.

Пренијећу текст који ми је послао Equinox:

"Ристо Ковијанић у књизи „Помени црногорских племена у которским споменицима (XIV – XVI вијек)“ каже да су Залази врло старо насеље које се помиње још 1351. године у Повељи Цара Душана, којом су Залази подложени Котору, а први помен Залаза у которском споменицима се јавља 1336. године.

Опште предање Залажана, које је 1910. године забележио Јован Ердељановић, у делу „Стара Црна Гора“, држи да су сви становници Вељег Залаза старинци и да су им најдаљи преци за које знају, била три брата Рс (Хрс), Друг и Гач.

Од Гача је настало братство Гачовића, које се кроз векове изделило на Данчуловиће, Капетановиће, Лукреције, Падалице и Пророковиће.
У ком периоду су се Капетановићи издвојили као засебан род из братства Гачовића је неизвесно.

Први Гачовић који се јавља у которском споменицима је Милоје Га(у)чевић из Његуша, који је 15. априла 1420. године, заложио Тому Бакојеву из Котора своју земљу у Језеру, покрај Валишта за 4 перпера которска, тако да се на новац не плаћа интерес, ни за земљу закупнина све док Милије не врати дуг.

О исељеним Капетановићима Ердељановић не говори. Међутим, наводи да постоји неколико братстава у Кавачу и суседном Мрчевцу, са крсним именом Св. Врачима, који су старином из Црне Горе и закључује да ће свакако неко од њих бити од залажанских Капетановића.

Последњи Капетановићи су се из Вељег Залаза иселили у Котор у првој половини 20. века, где сада живи неколико огранака овог братства."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3591 послато: Април 28, 2017, 03:40:32 поподне »
Капетановић припада хаплогрупи I2-PH908.

Искрено, очекивао сам овај резултат.
И поред необичних имена и презимена у братству Залажана, осећао сам да су словенског порекла.
Биће да су Залажани део Риђанског племена. Остаје отворено питање да ли су им сродни и Вељекрајци - главно његушко стариначко братство, који би требало да су изворни Његуши.

Ево и мог прилога подацима о Залажанима:

Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. век. У которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића, 1435. Другшића (Друговића), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.

О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.

Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.

Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић, Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.

У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.


Дакле, Његошева ујчевина је динарик.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3592 послато: Април 28, 2017, 03:45:47 поподне »
Искрено, очекивао сам овај резултат.
И поред необичних имена и презимена у братству Залажана, осећао сам да су словенског порекла.
Биће да су Залажани део Риђанског племена. Остаје отворено питање да ли су им сродни и Вељекрајци - главно његушко стариначко братство, који би требало да су изворни Његуши.

Ево и мог прилога подацима о Залажанима:

Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. век. У которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића, 1435. Другшића (Друговића), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.

О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.

Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.

Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић, Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.

У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића – Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.


Дакле, Његошева ујчевина је динарик.

Дакле, у Његушима још једно братство поред Врбица припада хаплогрупи I2a динарик.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3593 послато: Април 28, 2017, 03:48:16 поподне »
Дакле, у Његушима још једно братство поред Врбица припада хаплогрупи I2a динарик.

Ако они Врбице од којих је тестирани имају везе с његушким Врбицама.
Његушки Врбице су, иначе, пореклом из Херцеговине, па не би било необично да су динарик.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3594 послато: Април 28, 2017, 05:15:56 поподне »
Капетановић, св. Врачи, Котор/Вељи Залаз/Његуши/ЦГ

Захваљујући Equinoxu имамо хаплогрупи једне групе његушких старинаца. На жалост, претпостављена веза са Ковачанима није се показала као тачна.

Поред Ковачана, и за Гачевиће из Матаруга код Пљевље је постојала могућност да су од Дупончевића. С обзиром да Капетановић није сродан тестираном Гачевићу, и та дилема је сада разрешена.

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3595 послато: Април 28, 2017, 11:56:59 поподне »
Капетановић припада хаплогрупи I2-PH908. Најкарактеристичнија вриједност је 393=14, остале су мање више уобичајене. Најближи Капетоновићу је тестирани Петровић из Мађера, Пожега који припада оснивачима села Исаиловићима. иако се славе не поклапају велика је блискост поготово на карактеристичним маркерима, 3 маркера разлике на 23. За Исаиловиће се каже да су досељеници из Риђана и Никшићких Рудина па би ова веза могла бити реална.
Још није проверено ком роду припадају Петровићи, слава Ђурђиц. Могуће и Петровићима, слава Јовањдан. Петровићи, Јовањдан, такође воде порекло од Риђана, Никшићке Рудине.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3596 послато: Април 29, 2017, 12:32:31 пре подне »
Павић из Бранковине, тестиран као динарик југ, урадио је следеће тестове код Yseq-а:

DYS449=30
Z16983 - (негативан)

Поздрав из Скопља! :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3597 послато: Април 29, 2017, 08:32:03 пре подне »
Павић из Бранковине, тестиран као динарик југ, урадио је следеће тестове код Yseq-а:

DYS449=30
Z16983 - (негативан)

Поздрав из Скопља! :)
Таман сад лепо могу да користим ову македонску тастатуру на телефону а да не избегавам слова ѓ и ќ. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3598 послато: Април 29, 2017, 09:53:30 пре подне »
На Ysearch-у постоји презиме Чворовић, I2a. Потпуно поклапање са Вучковићем из рода Никшића (I2-PH908), па не знам да ли је реч о том човеку, или се тестирао и неко од Чворовића, који су такође Никшићи. Не може да се уђе на профил тестираног, постоје неки проблеми на сајту.

12 24 17 10 14-15 ? ? 13 13 11 31

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3599 послато: Април 29, 2017, 12:40:47 поподне »
На Ysearch-у постоји презиме Чворовић, I2a. Потпуно поклапање са Вучковићем из рода Никшића (I2-PH908), па не знам да ли је реч о том човеку, или се тестирао и неко од Чворовића, који су такође Никшићи. Не може да се уђе на профил тестираног, постоје неки проблеми на сајту.

12 24 17 10 14-15 ? ? 13 13 11 31
Ja сам Вучковић са којим Чворовић има поклапање :) ... али сад видим прва вредност му је 12 по овоме...
« Последња измена: Април 29, 2017, 12:48:02 поподне ДушанВучко »