Вјера и култура Срба > Верски обичаји

Јулијанска Нова година

<< < (2/3) > >>

Nebo:
Браћо православна, свако вам добро у 2017. години.

Sergio:
https://www.youtube.com/v/39FG84LeSOg

Nebo:
Да не отварам нову тему, а у вези је са јулијанским и грегоријанским календаром:

Гледам на TV емисију о песмама из народа, па с обзиром да је грегоријанцима данас Бадњи дан, форсира се пречанска (католика и протестаната из Војводине) народна музика.

Један војвођански Словак прича како се код Словака у време Божићног поста те народне песме не певају, јер је време тиховања. Каже - тај њихов пост траје четири недеље. Кад се то срачуна, у ствари је потврда да су делом задржали традицију јулијанског календара. Зашто: Божићни пост по јулијанском календару почиње 28 (15). новембра. До грегоријанског Божића има равно четири недеље. А Божићни пост по свим хришћанским правилима траје укупно 40 дана - Четрдесетница. Толико се и Господ Исус Христос подвизавао у пустињи пре него је кренуо у свет да проповеда.

Дакле, да подвучем: Словаци почињу пост кад и ми, а завршавају га кад и остали грегоријанци. Мени то указује да су овде дошли са јаком православном завичајном традицијом.

Не знам како је данас у Словачкој.

Бакс:

--- Цитат: Nebo  Децембар 24, 2017, 06:27:06 поподне ---Да не отварам нову тему, а у вези је са јулијанским и грегоријанским календаром:

Гледам на TV емисију о песмама из народа, па с обзиром да је грегоријанцима данас Бадњи дан, форсира се пречанска (католика и протестаната из Војводине) народна музика.

Један војвођански Словак прича како се код Словака у време Божићног поста те народне песме не певају, јер је време тиховања. Каже - тај њихов пост траје четири недеље. Кад се то срачуна, у ствари је потврда да су делом задржали традицију јулијанског календара. Зашто: Божићни пост по јулијанском календару почиње 28 (15). новембра. До грегоријанског Божића има равно четири недеље. А Божићни пост по свим хришћанским правилима траје укупно 40 дана - Четрдесетница. Толико се и Господ Исус Христос подвизавао у пустињи пре него је кренуо у свет да проповеда.

Дакле, да подвучем: Словаци почињу пост кад и ми, а завршавају га кад и остали грегоријанци. Мени то указује да су овде дошли са јаком православном завичајном традицијом.

Не знам како је данас у Словачкој.

--- Крај цитата ---

Је ли баш Словак или Русин? Русини су углавном гркокатолици, па због тога имају збркане календаре, традиције, обичаје...

Nebo:

--- Цитат: Бакс  Децембар 24, 2017, 06:52:02 поподне ---Је ли баш Словак или Русин? Русини су углавном гркокатолици, па због тога имају збркане календаре, традиције, обичаје...

--- Крај цитата ---

Најавили су га као представника Словака.
Сад не могу да се сетим места из којег је, да л' беше Кисач...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију