Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Србије  (Прочитано 17907 пута)

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Генетичка слика Срба из Србије
« послато: Децембар 06, 2022, 12:10:17 поподне »
Отварам ову тему по угледу на тему "Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине". Овде бисмо постављали пресеке за различите регионе Србије и расправљали о генетичкој слици Срба са десне стране Дрине.

Конкретније, хтео бих да одрадим пресеке по регионима за Србе из Србије. Пресеци би изгледали као они за Србе из БиХ. Користио бих јавне резултате из табеле Пројекта и нејавне резултате са заштићеног дела форума, што је у збиру неких 2500-3000 резултата.
Имамо већ статистике за поддијалекте са територије Србије, али сматрам да их је превише (преко 20) за неку једноставну општу поделу. Мислим да би Србију требало поделити на неке свима препознатљиве историјске и географске регионе, у оквиру којих би били обједињени резултати Срба из Србије. Таквих региона не треба бити више од 10.

На нету сам пронашао ову карту:




Мислим да је подела сасвим коректна, овако сам отприлике ја то замишљао. 
Једино ми је мало чудно подељен југ Србије. Ја бих спојио јужно Поморавље и Шоплук са карте у једну област, тај простор се поклапа са територијом средњоштокавских дијалеката.
Чини ми се да ниједан од региона у Војводини нема више од 100 тестираних Срба, тако да бих Војводину рачунао као једну целину.

Шта мислите о оваквој подели? Имате ли неке додатне препоруке за сам изглед и структуру статистике?





На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #1 послато: Децембар 06, 2022, 12:25:08 поподне »
Мислим да је ова подела најбоља и најреалнија. Само напред. ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #2 послато: Децембар 06, 2022, 12:43:45 поподне »
Слажем се. Не би било лоше урадити по оваквој подели. Одвојена је лепо Јужна Морава од Шоплука. Једино што је мало узана област при северу, па је теже за издвајање тестираних.

Једино што ће Црногорци из Топлице и Јабланице једним делом завршити у Јужној Морави, другим у Расини/Топлици. Али и они су миграција пре 1900. па морају бити део статистике.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 482
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #3 послато: Децембар 06, 2022, 12:59:55 поподне »
Можда би комплетну долину Ибра требало припојити Рашкој а Косовско Поморавље Јужном Поморављу. Овако се у случају јужне Покрајине држимо административне поделе а у случају северне се не држимо адриминстративне него географске поделе па ми се чини да нисмо конзистентни.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #4 послато: Децембар 06, 2022, 01:07:25 поподне »
Можда би комплетну долину Ибра требало припојити Рашкој а Косовско Поморавље Јужном Поморављу. Овако се у случају јужне Покрајине држимо административне поделе а у случају северне се не држимо адриминстративне него географске поделе па ми се чини да нисмо конзистентни.

Помислих и на тај део Стари Влах, Рашка. Треба боље решити. Можда је најсмисленије направити поделу према миграционим струјама.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #5 послато: Децембар 06, 2022, 01:19:10 поподне »
Мислим да ће нас превише идеја одвести као код поддијалеката у десетине  мини области.

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #6 послато: Децембар 06, 2022, 01:51:20 поподне »
Мислим да ће нас превише идеја одвести као код поддијалеката у десетине  мини области.

Управо, имамо већ озбиљнију верзију на теми о језичким зонама. Кога занима прецизнија подела у складу са поддијалекатским границама, може тамо да погледа.
Овде је циљ нека једноставнија, препознатљивија подела.

Мој предлог коначне поделе је комбинација поделе на горе постављеној карти са поделом из табеле Пројекта.

Осам региона:

Војводина - источни Срем+западни Банат+Бачка из табеле Пројекта
Подриње и Посавина - Мачва+Колубара из табеле Пројекта
Шумадија - Шумадија из табеле Пројекта
Тимок и Браничево - Браничево+Тимочка Крајина из табеле Пројекта али без Књажевца
Рашка - Стари Влах+Рашка из табеле Пројекта (укључујући и северни део општине Лепосавић око Лешка и Јариња)
Косово и Метохија - Косово+Метохија из табеле Пројекта
Расина и Топлица - Расина+Топлица из табеле Пројекта
Јужно Поморавље и Шоплук - Врањско Поморавље+Јабланица+Понишавље из табеле Пројекта+Књажевац.

Мислим да је оваква подела једноставна, а опет већински у складу са миграцијама и језичким зонама. Претпостављам да се неко стручан већ помучио да одради поделу у оквиру табеле Пројекта, тако да је можемо на овај начин искористити, без да се превише мучимо око одређивања граница.

Шта кажете?


На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #7 послато: Децембар 06, 2022, 01:53:41 поподне »
Ја сам за.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 482
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #8 послато: Децембар 06, 2022, 02:35:57 поподне »
Управо, имамо већ озбиљнију верзију на теми о језичким зонама. Кога занима прецизнија подела у складу са поддијалекатским границама, може тамо да погледа.
Овде је циљ нека једноставнија, препознатљивија подела.

Мој предлог коначне поделе је комбинација поделе на горе постављеној карти са поделом из табеле Пројекта.

Осам региона:

Војводина - источни Срем+западни Банат+Бачка из табеле Пројекта
Подриње и Посавина - Мачва+Колубара из табеле Пројекта
Шумадија - Шумадија из табеле Пројекта
Тимок и Браничево - Браничево+Тимочка Крајина из табеле Пројекта али без Књажевца
Рашка - Стари Влах+Рашка из табеле Пројекта (укључујући и северни део општине Лепосавић око Лешка и Јариња)
Косово и Метохија - Косово+Метохија из табеле Пројекта
Расина и Топлица - Расина+Топлица из табеле Пројекта
Јужно Поморавље и Шоплук - Врањско Поморавље+Јабланица+Понишавље из табеле Пројекта+Књажевац.

Мислим да је оваква подела једноставна, а опет већински у складу са миграцијама и језичким зонама. Претпостављам да се неко стручан већ помучио да одради поделу у оквиру табеле Пројекта, тако да је можемо на овај начин искористити, без да се превише мучимо око одређивања граница.

Шта кажете?

И ја се слажем.

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #9 послато: Децембар 06, 2022, 07:11:03 поподне »
Ја сам за.

И ја се слажем.

Одлично.

Имам једну дилему. Да ли Књажевац рачунати заједно са Браничевом и остатком Тимока или заједно са Понишављем, Јабланицом и Врањским Поморављем?
Према дијалекатској подели, тај крај чини једну целину са областима јужно од њега у оквиру средњоштокавских дијалеката.
Са друге стране, у табели Пројекта се налази у оквиру области Тимочка Крајина, заједно са Зајечаром, Бором, Неготином. Узорак за Тимок и Браничево је најмањи, па би припајање Књажевца помогло да се пређе цифра од 100 тестираних Срба.

Такође, не знам колико су примерени називи Рашка или Јужно Поморавље и Шоплук за неке од ових 8 наведених области.
Имате ли неку бољу идеју како назвати ове области?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #10 послато: Децембар 06, 2022, 07:31:07 поподне »
Одлично.

Имам једну дилему. Да ли Књажевац рачунати заједно са Браничевом и остатком Тимока или заједно са Понишављем, Јабланицом и Врањским Поморављем?
Према дијалекатској подели, тај крај чини једну целину са областима јужно од њега у оквиру средњоштокавских дијалеката.
Са друге стране, у табели Пројекта се налази у оквиру области Тимочка Крајина, заједно са Зајечаром, Бором, Неготином. Узорак за Тимок и Браничево је најмањи, па би припајање Књажевца помогло да се пређе цифра од 100 тестираних Срба.

Такође, не знам колико су примерени називи Рашка или Јужно Поморавље и Шоплук за неке од ових 8 наведених области.
Имате ли неку бољу идеју како назвати ове области?

Ја бих урачунао Књажевац у југоисток. Чини ми се да је повезан с Шоплуком дијалектом, етнографијом и географијом.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #11 послато: Децембар 07, 2022, 09:40:07 пре подне »
Управо, имамо већ озбиљнију верзију на теми о језичким зонама. Кога занима прецизнија подела у складу са поддијалекатским границама, може тамо да погледа.
Овде је циљ нека једноставнија, препознатљивија подела.

Мој предлог коначне поделе је комбинација поделе на горе постављеној карти са поделом из табеле Пројекта.

Осам региона:

Војводина - источни Срем+западни Банат+Бачка из табеле Пројекта
Подриње и Посавина - Мачва+Колубара из табеле Пројекта
Шумадија - Шумадија из табеле Пројекта
Тимок и Браничево - Браничево+Тимочка Крајина из табеле Пројекта али без Књажевца
Рашка - Стари Влах+Рашка из табеле Пројекта (укључујући и северни део општине Лепосавић око Лешка и Јариња)
Косово и Метохија - Косово+Метохија из табеле Пројекта
Расина и Топлица - Расина+Топлица из табеле Пројекта
Јужно Поморавље и Шоплук - Врањско Поморавље+Јабланица+Понишавље из табеле Пројекта+Књажевац.

Мислим да је оваква подела једноставна, а опет већински у складу са миграцијама и језичким зонама. Претпостављам да се неко стручан већ помучио да одради поделу у оквиру табеле Пројекта, тако да је можемо на овај начин искористити, без да се превише мучимо око одређивања граница.

Шта кажете?

Бачка, која је нпр. већа од Подриња и Посавине, би се спојила са још два региона (Банат и Срем)? И на крају би тај спојени регион био велик као следећа три заједно? Незнам по каквој логици би та подела имала смисла.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #12 послато: Децембар 07, 2022, 10:44:57 пре подне »
Одлично.

Имам једну дилему. Да ли Књажевац рачунати заједно са Браничевом и остатком Тимока или заједно са Понишављем, Јабланицом и Врањским Поморављем?
Према дијалекатској подели, тај крај чини једну целину са областима јужно од њега у оквиру средњоштокавских дијалеката.
Са друге стране, у табели Пројекта се налази у оквиру области Тимочка Крајина, заједно са Зајечаром, Бором, Неготином. Узорак за Тимок и Браничево је најмањи, па би припајање Књажевца помогло да се пређе цифра од 100 тестираних Срба.

Такође, не знам колико су примерени називи Рашка или Јужно Поморавље и Шоплук за неке од ових 8 наведених области.
Имате ли неку бољу идеју како назвати ове области?
,
Торлачки крај се на север протеже долином Белог Тимока до Вратарнице. У суштини то би требало узети као северни почетак Торлачко Шопског континуума ако Торлаке и Шопе трпамо у исти кош што нисам сигуран да би требало радити.

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #13 послато: Децембар 07, 2022, 12:59:31 поподне »
Бачка, која је нпр. већа од Подриња и Посавине, би се спојила са још два региона (Банат и Срем)? И на крају би тај спојени регион био велик као следећа три заједно? Незнам по каквој логици би та подела имала смисла.

Ево по којој:

1. Мислим да је од односа површина два региона значајнији је од однос броја Срба у тим региона.
У табели Пројекта тестирани су разврстани према пореклу са краја 19. и почетка 20. века, па ћу узети у обзир пописе из тог периода.
Према попису Краљевине Србије из 1900. године, на простору региона  који смо назвали Подриње и Посавина живело је око 350000 Срба.
Према попису из исте године, на територији Војводине живело је око 480000 говорника српског језика.
Према попису Бачко-бодрошке жупаније (којој је припадао и део Бачке који је данас у Мађарској) из 1910. године, ту је живело око 145000 говорника српског језика.
Према томе, однос броја Срба у Војводини и броја Срба у Подрињу и Посавини је мањи од односа броја Срба у Подрињу и Посавини и броја Срба у Бачкој на пописима са прелаза из 19. у 20. век, па би Војводину у том смислу логичније било рачунати као јединствен регион.

2. Војводина није вештачки конструисан регион (као што би на пример био спој Шумадије и Браничева).
Војводина постоји као јединствена историјска и географска целина, па не сматрам да је грешка рачунати је као јединствен регион у статистици.

3. Када бисмо Војводину поделили на Срем, Банат и Бачку, ниједан од региона не би имао више од 100 тестираних Срба (Бачка и Срем по свега шездесетак). Једино у збиру ови региони би могли испратити узорак већине осталих региона.


« Последња измена: Децембар 07, 2022, 01:04:01 поподне НУки ⚔🦅⚔ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #14 послато: Децембар 07, 2022, 01:12:57 поподне »
Ако гледаш и резултате из необјављених студија, узорци за Срем, Банат и Бачку износе 80-140, што је сасвим довољно за неку оквирну статистику. Ако томе додамо резултате без маркера, узорци за ове области износе 150-200, дакле више него довољно.
« Последња измена: Децембар 07, 2022, 01:49:59 поподне Небојша »

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #15 послато: Децембар 07, 2022, 01:40:45 поподне »
Ја бих урачунао Књажевац у југоисток. Чини ми се да је повезан с Шоплуком дијалектом, етнографијом и географијом.


Торлачки крај се на север протеже долином Белог Тимока до Вратарнице. У суштини то би требало узети као северни почетак Торлачко Шопског континуума ако Торлаке и Шопе трпамо у исти кош што нисам сигуран да би требало радити.

Хвала на помоћи.
Дакле, слажу ли се сви да Књажевац иде у југоисток?

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #16 послато: Децембар 07, 2022, 01:46:07 поподне »
Да, нестрпљив сам да видим статистику. :)

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #17 послато: Децембар 07, 2022, 02:05:18 поподне »
Безвзезе је рачунати Срем, Банат и Бачку заједно
Војводина је политичка јединица, а Банаћани и Сремци и немају много тога заједничког
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НУки ⚔🦅⚔

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 172
  • R1a-M458>L1029>YP417
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #18 послато: Децембар 07, 2022, 02:10:32 поподне »
Ако гледаш и резултате из необјављених студија, узорци за Срем, Банат и Бачку износе 80-140, што је сасвим довољно за неку оквирну статистику. Ако томе додамо резултате без маркера, узорци за ове области износе 150-200, дакле више него довољно.

Не бих користио резултате без маркера, јер је идеја урадити и поделу по дубљим подгранама, као за Србе из БиХ.

Мислим да немам приступ резултатима из необјављених студија за Војводину које помињеш. У том случају би морао да се укључи неко ко има приступ.

Мислим да не треба да  компликујемо ствари превише и уситњавамо поделу.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Генетичка слика Срба из Србије
« Одговор #19 послато: Децембар 07, 2022, 02:22:52 поподне »
Ево по којој:

1. Мислим да је од односа површина два региона значајнији је од однос броја Срба у тим региона.
У табели Пројекта тестирани су разврстани према пореклу са краја 19. и почетка 20. века, па ћу узети у обзир пописе из тог периода.
Према попису Краљевине Србије из 1900. године, на простору региона  који смо назвали Подриње и Посавина живело је око 350000 Срба.
Према попису из исте године, на територији Војводине живело је око 480000 говорника српског језика.
Према попису Бачко-бодрошке жупаније (којој је припадао и део Бачке који је данас у Мађарској) из 1910. године, ту је живело око 145000 говорника српског језика.
Према томе, однос броја Срба у Војводини и броја Срба у Подрињу и Посавини је мањи од односа броја Срба у Подрињу и Посавини и броја Срба у Бачкој на пописима са прелаза из 19. у 20. век, па би Војводину у том смислу логичније било рачунати као јединствен регион.

2. Војводина није вештачки конструисан регион (као што би на пример био спој Шумадије и Браничева).
Војводина постоји као јединствена историјска и географска целина, па не сматрам да је грешка рачунати је као јединствен регион у статистици.

3. Када бисмо Војводину поделили на Срем, Банат и Бачку, ниједан од региона не би имао више од 100 тестираних Срба (Бачка и Срем по свега шездесетак). Једино у збиру ови региони би могли испратити узорак већине осталих региона.

1. Може ли да се уради таква статистика и за остале области? Па да се и ту да предност односу броја Срба, а не односу површини региона?

2. Овде је мапа Војводства Српског и Темишварског Баната из 19. века, где су и уцртане границе између те две области: https://maps.hungaricana.hu/en/HTITerkeptar/490/view/

3. Одговорих ти Небојша.
« Последња измена: Децембар 07, 2022, 03:27:31 поподне Uzi »