Аутор Тема: Корелација хаплогрупе и типа грађе  (Прочитано 2320 пута)

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Корелација хаплогрупе и типа грађе
« послато: Децембар 30, 2021, 06:23:42 поподне »
Znam da je neozbiljno povezivati haplogrupe sa izgledom i građom, ali mi se cini da sam primetio određeni trend u Evropi. Naime, haplogrupe I,J i G bih mogao staviti u korelaciju sa endomorfnom građom, E sa mezomorfnom, dok R1b sa ektomorfnom građom. Kakva su vasa misljenja?
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:06:02 поподне Црна Гуја »

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #1 послато: Децембар 30, 2021, 06:51:27 поподне »
Ја сам женско. Како да одредим којој ја грађи припадам  ;)?
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:20:36 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:21:40 поподне Црна Гуја »

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:21:28 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #4 послато: Децембар 30, 2021, 07:20:57 поподне »
https://www.pmf.uns.ac.rs/studije/epublikacije/biologija/pavlica_rakic_humana_biologija.pdf

https://www.verified.rs/genetika-nasledjivanje/
Meni je jasno da Y dnk ne određuje izgled, međutim pošto živim van Balkana imam prilike da posmatram razne ljude te sam primetio određene tendencije. Primera radi: U strongman takmicenjima pobeđuju većinom Poljaci i Skandinavci (a to zahteva endomorfnu građu), najbolje atlete su crnci (zahteva mezomorfnu građu) a u na primer modelingu pobeđuju Nemci, Nizozemci, Francuzi, generalno zapad Evrope (zahteva ektomorfnu građu). Kad sam malo se osvrnuo i na Balkan sto poznajem, primetio sam određene trendove, eto na to sam mislio. Pa sam pitao da li se nekad neko i naucno bavio ovim pitanjem. Inace somatotipove je definisao William Sheldon 1940ih.
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:21:19 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #5 послато: Децембар 30, 2021, 07:25:10 поподне »
Znam da je neozbiljno povezivati haplogrupe sa izgledom i građom, ali mi se cini da sam primetio određeni trend u Evropi. Naime, haplogrupe I,J i G bih mogao staviti u korelaciju sa endomorfnom građom, E sa mezomorfnom, dok R1b sa ektomorfnom građom. Kakva su vasa misljenja?


У Србији је последњих година грађа углавном аморфна...
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:21:10 поподне Црна Гуја »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #6 послато: Децембар 30, 2021, 07:36:08 поподне »

У Србији је последњих година грађа углавном аморфна...
Dinarci su generalno mezomorfni, pa u tom kontekstu i Srbi, ali ja ne mogu to da uvezem sa I haplogrupom. Primera radi, s obzirom da sam iz CG, na zapadu drzave sam primetio jako glomazne i prekrupne ljude, koji su jednostavno takvi iako se ne hrane neadekvatno(endomorfi), dok kod brđana i albanaca/sandzaklija primecujem cistu mezomorfnu građu( sira ramena uzi kukovi, srednji rast). Interesantno je da najvise mrsavaca primetih kod mene u Rijecku nahiju i Pipere, gde ima puno r1b. Takođe, Srbi iz Centralne Sumadije i Istocne Srbije takođe vuku mezomorfnu konstituciju, dok zapadna srbija obiluje kurpulentnim tipovima. Ovo kod mene izaziva misljenje da su izvorni dinarci (E haplogrupa), a da I sa sobom nosi endomorfnog kromanjonca. Jedino sto mi negde odudara jeste da kod Prekodrinskih Srba primecujem ili ektomorfe( Hercegovci uglavnom) ili endomorfe(Banijce koje sam dosad upoznao), jako malo mezomorfa, sto moze objasniti mozda pojacano I2(endomorfi) i R1a(ektomorfi), a manjak E(mezomorfi).
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:20:59 поподне Црна Гуја »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #7 послато: Децембар 30, 2021, 07:55:59 поподне »
Znam da je neozbiljno povezivati haplogrupe sa izgledom i građom, ali mi se cini da sam primetio određeni trend u Evropi. Naime, haplogrupe I,J i G bih mogao staviti u korelaciju sa endomorfnom građom, E sa mezomorfnom, dok R1b sa ektomorfnom građom. Kakva su vasa misljenja?

Не би било лоше да објасните карактеристике сваког од та три типа грађе.

https://www.menshealth.rs/fitness/3077/koji-ste-vi-tip-grade

https://opusteno.rs/teretana-f163/tipovi-gradje-saveti-za-trening-i-ishranu-t23603.html
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:20:46 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #8 послато: Децембар 30, 2021, 08:03:58 поподне »
Не би било лоше да објасните карактеристике сваког од та три типа грађе.
Endomorf- siroka, nabijena konstitucija, siroki kukovi, siroki zglobovi, nabijene i skracene butine, nabijen vrat i okrugla glava, spor metabolizam i sklonost gojenju
Ektomorf- uska građa, uska ramena, uski kukovi, tanke ruke i noge, tanki zglobovi, usko i duguljasto lice, brz metabolizam i mala sklonost ka gojenju
Mezomorf- siroka ramena, uski kukovi, prirodno misicavo telo, noge tanke a misicave, srednje tanki zglobovi, cetvrtasta glava, brz metabolizam ali ipak sporiji od ektomorfa, sklonost ka gojenju umerena
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:19:56 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #9 послато: Децембар 30, 2021, 08:09:40 поподне »
Endomorf- siroka, nabijena konstitucija, siroki kukovi, siroki zglobovi, nabijene i skracene butine, nabijen vrat i okrugla glava, spor metabolizam i sklonost gojenju
Ektomorf- uska građa, uska ramena, uski kukovi, tanke ruke i noge, tanki zglobovi, usko i duguljasto lice, brz metabolizam i mala sklonost ka gojenju
Mezomorf- siroka ramena, uski kukovi, prirodno misicavo telo, noge tanke a misicave, srednje tanki zglobovi, cetvrtasta glava, brz metabolizam ali ipak sporiji od ektomorfa, sklonost ka gojenju umerena
Poznati primeri:
Endomorfi- Jack Black, Vin Diesel, Maradona
Ektomorfi- Edward Norton, Peter Crouch, Đoković
Mezomorfi- CR7, Stallone, Lundgren, Schwarzeneger
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:19:47 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #10 послато: Децембар 30, 2021, 09:03:20 поподне »
Погрешно је вероватно постављена тема. Имало би смисла расни типови - телесна грађа. Сама Y хаплогрупа на тај најдиректнији начин не утиче на тип грађе (нити на расни тип).

Дакле код одређених расних типова се издвајају доминантни телесни облици.

Алпид: ендоморфни тип
Кромањонац: мезоморфни до ендоморфни
Динарац: мезоморфни до ектоморфни
Медитеранац: мезоморфни до ендоморфни
Нордид: ектоморфни до мезоморфни

Како су код Срба најчешћи динарско-кромањонски типови, логично да је и најчешћи телесни тип мезоморфни, или ектоморфни. Углавном комбинација та два (високи и крупни људи). Тамо где претеже кромањонски тип (Херцеговина, Западна Србија, Крајина), чешћи су мезоморфни облици, док је на простору Зете, Централне Србије, вероватно чешћи ектоморфни тип.

У Македонији је нпр. веома чест ендоморфни телесни тип, а у расном погледу, тамошње становништво и представља неки медитеранско/алпински микс у највећем проценту.

« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:19:37 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #11 послато: Децембар 30, 2021, 09:14:07 поподне »
Погрешно је вероватно постављена тема. Имало би смисла расни типови - телесна грађа. Сама Y хаплогрупа на тај најдиректнији начин не утиче на тип грађе (нити на расни тип).

Дакле код одређених расних типова се издвајају доминантни телесни облици.

Алпид: ендоморфни тип
Кромањонац: мезоморфни до ендоморфни
Динарац: мезоморфни до ектоморфни
Медитеранац: мезоморфни до ендоморфни
Нордид: ектоморфни до мезоморфни

Како су код Срба најчешћи динарско-кромањонски типови, логично да је и најчешћи телесни тип мезоморфни, или ектоморфни. Углавном комбинација та два (високи и крупни људи). Тамо где претеже кромањонски тип (Херцеговина, Западна Србија, Крајина), чешћи су мезоморфни облици, док је на простору Зете, Централне Србије, вероватно чешћи ектоморфни тип.

У Македонији је нпр. веома чест ендоморфни телесни тип, а у расном погледу, тамошње становништво и представља неки медитеранско/алпински микс у највећем проценту.
Slazem se, ali si lepo napisao da kromanjonac je ili mezomorf ili endomorf, sto znaci da u tim pojasevima mora biti solidno i endomorfa. Krupna građa i jeste endomorfna, dok je mezomorf atletski(siroka ramena uski kukovi). Na primer na Durmitoru stvarno dominantan je endomorfni tip na primer. Mnogi mesaju endomorfe i mezomorfe, jer endomorf koji se izgladnjuje moze samo na prvi pogled izgledati kao mezomorf, ali sirina kukova i bokova, kao i zglobova otkriva to.
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:19:25 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #12 послато: Децембар 30, 2021, 09:24:26 поподне »
Slazem se, ali si lepo napisao da kromanjonac je ili mezomorf ili endomorf, sto znaci da u tim pojasevima mora biti solidno i endomorfa. Krupna građa i jeste endomorfna, dok je mezomorf atletski(siroka ramena uski kukovi). Na primer na Durmitoru stvarno dominantan je endomorfni tip na primer. Mnogi mesaju endomorfe i mezomorfe, jer endomorf koji se izgladnjuje moze samo na prvi pogled izgledati kao mezomorf, ali sirina kukova i bokova, kao i zglobova otkriva to.

Не верујем да су на Дурмитору заступљени ендоморфни типови. Ендоморфни тип по правилу прати нижа телесна висина, а у том појасу имамо највише људе на простору Западног Балкана. Дакле свакако је реч о некој комбинацији типова, али највероватније веома високи мезоморфни тип (пошто је реч о крупном стасу). Мезоморфни тип заправо није ништа друго до прелазни облик између ендоморфног ка ектоморфном типу.

искарикирани телесни типови (ектоморфни, мезоморфни и ендоморфни), али је наглашена суштина
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:18:49 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #13 послато: Децембар 30, 2021, 09:33:57 поподне »
Не верујем да су на Дурмитору заступљени ендоморфни типови. Ендоморфни тип по правилу прати нижа телесна висина, а у том појасу имамо највише људе на простору Западног Балкана. Дакле свакако је реч о некој комбинацији типова, али највероватније веома високи мезоморфни тип (пошто је реч о крупном стасу). Мезоморфни тип заправо није ништа друго до прелазни облик између ендоморфног ка ектоморфном типу.

искарикирани телесни типови (ектоморфни, мезоморфни и ендоморфни), али је наглашена суштина

Endomorfi imaju tendenciju da budu nizi ali nije uslovljeno samo sa visinom. Bez obzira na visinu imaju skracene udove, nabijene butine, siroke kukove spram visine i okruglu glavu. Mezomorf stvarno i jeste prelaz između ektomorfa i endomorfa, uostalom sam sam mezomorf sa ektomorfnim nogama od oca ektomorfa i majke endomorfke. Imam izrazito siroka ramena a uske kukove, i jaku cetvrtastu vilicu. Rekao sam vec da mnogi mesaju endomorfe i mezomorfe, ukoliko endomorf krene na nerealne dijete, ali sirina kukova spram visine, skracenost udova kao i obim zgloba sve govore. Šumadinci su najcistiji mezomorfi među Srbima, u to sam se licno uverio vise puta.
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:18:39 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #14 послато: Децембар 30, 2021, 10:28:50 поподне »
Naslov ove teme je u osnovi pogrešan i odgovor na njega bi stao u dve reči: nema ga. Ali da ne krećem ponovo u već više puta ispričane priče...
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:18:29 поподне Црна Гуја »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #15 послато: Децембар 30, 2021, 10:49:03 поподне »
Naslov ove teme je u osnovi pogrešan i odgovor na njega bi stao u dve reči: nema ga.
Довољно је да твоју реченицу уредник постави као први пост, да буде увод у тему која нема научно упориште.
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:18:20 поподне Црна Гуја »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #16 послато: Децембар 30, 2021, 11:06:01 поподне »
Тему је боље преименовати у "Тип грађе". Овако има смисла колико и утицај хаплогрупе на боју коже - R белци E црнци.
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:06:46 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #17 послато: Децембар 30, 2021, 11:09:15 поподне »
Пошто је више пута писано на тему непостојања директног утицаја ипсилон хаплогрупе на физичке карактеристике, тема је преименована у Корелација хаплогрупе и типа грађе.

Ван мреже Деус Вулт

  • Ст. Рашка и Ст. Влах
  • Почетник
  • *
  • Поруке: 49
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #18 послато: Децембар 30, 2021, 11:11:42 поподне »
Dinarci su generalno mezomorfni, pa u tom kontekstu i Srbi, ali ja ne mogu to da uvezem sa I haplogrupom. Primera radi, s obzirom da sam iz CG, na zapadu drzave sam primetio jako glomazne i prekrupne ljude, koji su jednostavno takvi iako se ne hrane neadekvatno(endomorfi), dok kod brđana i albanaca/sandzaklija primecujem cistu mezomorfnu građu( sira ramena uzi kukovi, srednji rast). Interesantno je da najvise mrsavaca primetih kod mene u Rijecku nahiju i Pipere, gde ima puno r1b. Takođe, Srbi iz Centralne Sumadije i Istocne Srbije takođe vuku mezomorfnu konstituciju, dok zapadna srbija obiluje kurpulentnim tipovima. Ovo kod mene izaziva misljenje da su izvorni dinarci (E haplogrupa), a da I sa sobom nosi endomorfnog kromanjonca. Jedino sto mi negde odudara jeste da kod Prekodrinskih Srba primecujem ili ektomorfe( Hercegovci uglavnom) ili endomorfe(Banijce koje sam dosad upoznao), jako malo mezomorfa, sto moze objasniti mozda pojacano I2(endomorfi) i R1a(ektomorfi), a manjak E(mezomorfi).
То сам и ја примијетио што се тиче Ријечке и Црмничке Нахије, мислим да су то људи са најмањим лобањама у Црној Гори, и добар дио њих је ситније конституције.
Док код Озринића и Васојевића доминира неки сличан облик Главе који највише подсећа на Атланске медитеранце са јачом доњом вилицом.
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:17:05 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Корелација хаплогрупе и типа грађе
« Одговор #19 послато: Децембар 30, 2021, 11:19:06 поподне »
То сам и ја примијетио што се тиче Ријечке и Црмничке Нахије, мислим да су то људи са најмањим лобањама у Црној Гори, и добар дио њих је ситније конституције.
Док код Озринића и Васојевића доминира неки сличан облик Главе који највише подсећа на Атланске медитеранце са јачом доњом вилицом.
Takođe mislim da posto su mnogi spominjali prisustvo borebi tipa u BiH i CG, treba napomenuti da oni imaju tendenciju ka endomorfnoj a ne mezomorfnoj građi. A ovo sto se tice Vasojevica, slicno kao i Šumadinci pravi mezomorfi, što bi bila najbolja građa za sport.
« Последња измена: Децембар 30, 2021, 11:21:12 поподне Grg »