Аутор Тема: Спаљивање моштију Светог Саве  (Прочитано 2358 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Спаљивање моштију Светог Саве
« послато: Септембар 09, 2021, 04:47:36 поподне »
Допала ми је руку научна расправа из 1930. године „Свети Сава није спаљен“ историчара Мирка Драговића. Сам наслов каже шта је главни заплет књиге.

Историчар најпре износи низ података из којих се види да мошти Светог Саве нису спаљене крајем 16. века (1594. или 1595), како нас учи званична историја.

Тако, током десетак посета монаха Манастира Милешева царској Русији током 17. века (1622-1688), у молбама руским царевима за материјалну помоћ Манастиру свуда се изричито наводи да мошти Светог Саве почивају у Манастиру. Архимандрит Висарион у молби из 1668. године чак моли од руског цара да обезбеди покров за Савине мошти.

Да су током 17. века Савине мошти у Милешеви наводе и други домаћи писани извори 17. века (1647-1686), који кажу да Свети Сава почива у Милешеви и исцељује болесне. И у две грамате издате Милешеви, молдавског војводе Василија (1643) и Јона Радула (1665) пише да се у Милешеви налазе Савине мошти.

1712. године, монаси Манастира Пакра у својој молби руском цару пишу између осталог и да је „спаљен Свети Сава пре 25 година“, што би било 1687. године. Њиховој тврдњи не иде у прилог чињеница да 1688. године милешевски Архимандрит Доситеј наводи да се Савине мошти налазе у његовом манстиру. Са друге стране, Раванички љетопис пише да су Турци донели Савине мошти из Студенице (?) и спалили их на Врачару 1692. године, у знак освете због тешког пораза код Сланкамена. Овде би се могао наћи компромис између ових временских неслагања, па рећи да су монаси из Пакре бројку од 25 година написали онако „одокативно“, те би се раванички податак могао узети као веродостојан. Према овим подацима, мошти Светог Саве су спаљене безмало читаво столеће касније него што је званичан податак.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #1 послато: Септембар 09, 2021, 04:49:50 поподне »
Други део књиге личи на авантуристички роман у којем аутор покушава да докаже да су Савине мошти и данас читаве. Заплет је везан за руку непознатог светитеља из Манастира Свете Тројице код Пљеваља, за коју неки црквени и световни кругови сматрају да је Савина.

Приликом неких ратних дешавања крајем 17. или у 18. веку, Савине мошти су склоњене из Милешеве и завршиле у Манастиру Довоља, на Тари јужно од Ђурђевића Таре. У запису из Довоље из 1834. године, између осталог пише: „...во храм успениа Пресватаја Богородици идјеже почивает Свети Саво...“.

Након овога, из Довоље је Савине мошти украо (!) јеромонах Никодим Ђурђевић и однео их у Манастир Морача, где их је предао игуману. Међутим, након сукоба са игуманом, Никодим поново краде мошти (какав цар!) и односи их најпре у Братоножиће, а потом у Куче, где су их Кучи сместили у црквици на Косору. Да би сачували мошти код себе, договорено је да се глас о томе не шири.

Приликом похаре Куча 1856. године, црногорска војска је похарала све што је могла, па тако и цркве. Да би их одвратио од узимања ове вредне светиње, кучки свештеник је слагао да су то мошти Светог Арсенија Сремца. Међутим, бјелопавлићка чета није много бирала, дај шта даш, узеше они мошти и однеше их у Манастир Ждребаоник.

Касније су мошти још неколико пута преношене - у Косијерево (1884-1915), Острог (1915-1919) и поново у Ждребаоник 1919. године, где су и данас. Занимљиво је да су у Острогу током Првог светског рата биле склоњене и мошти Светог Симона Монаха (Стефана Првовенчаног), па аутор констатује да су се ту после скоро 7 столећа поново срела браћа, у гостима код Светога Василија.

Драговић наводи низ доказа због којих тврди да су у Ждребаонику заправо Савине мошти, а као кључни чињеницу да овим моштима недостаје рука, управо она која се налази у Манастиру Свете Тројице код Пљеваља.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #2 послато: Септембар 09, 2021, 04:55:28 поподне »
Додао бих и да податак да су Турци узели Савине мошти из Студенице (а не из Милешеве) баца мало сенке на случај спаљивања моштију (да ли су оне биле Савине?)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #3 послато: Септембар 09, 2021, 05:02:52 поподне »
Како се овде уклапа оно друго предање о Савиним моштима, које казује да су их милешевски монаси пре доласка Турака сакрили у манастиру Куманица (док су Турци узели нечији други скелет), и да се оне и даље тамо налазе, само "преименоване" у Св. Григорија Куманичког?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #4 послато: Септембар 09, 2021, 06:49:16 поподне »
Како се овде уклапа оно друго предање о Савиним моштима, које казује да су их милешевски монаси пре доласка Турака сакрили у манастиру Куманица (док су Турци узели нечији други скелет), и да се оне и даље тамо налазе, само "преименоване" у Св. Григорија Куманичког?  :)
И дан данас Куманицу посећују и православни и муслимани, шта је прави разлог незнам...нешто ми се врзма по глави да је Григорије Куманички наводно брат Василија Острошког...у сваком случају занимљиво

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #5 послато: Септембар 09, 2021, 08:31:11 поподне »
Како се овде уклапа оно друго предање о Савиним моштима, које казује да су их милешевски монаси пре доласка Турака сакрили у манастиру Куманица (док су Турци узели нечији други скелет), и да се оне и даље тамо налазе, само "преименоване" у Св. Григорија Куманичког?  :)

Постоји и то предање.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #6 послато: Септембар 09, 2021, 08:32:22 поподне »
И дан данас Куманицу посећују и православни и муслимани, шта је прави разлог незнам...нешто ми се врзма по глави да је Григорије Куманички наводно брат Василија Острошког...у сваком случају занимљиво

О Светом Григорију Куманичком постоје само легенде, али га оне, ипак, смештају у знатно раније време да би могао бити брат Светом Василију.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #7 послато: Септембар 09, 2021, 08:51:51 поподне »
О Светом Григорију Куманичком постоје само легенде, али га оне, ипак, смештају у знатно раније време да би могао бити брат Светом Василију.
Заиста сам лаик што се тиче овога, само сам пренио оно што сам чуо од народа...

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #8 послато: Септембар 10, 2021, 09:01:19 пре подне »
Na ovu temu i veoma slično knjizi Dragovića, knjiga Osinje gnezdo Vlade Arsića.


Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #9 послато: Октобар 14, 2021, 05:42:27 поподне »
Читао сам једном о томе, али ми све то више изгледа као прича рекла-казала уз произвољно тумачење одређених дешавања. Сам чин спаљивања уопште није упитан. Он се десио, питање је само да ли су мошти биле заиста мошти Св. Саве или не, али историјски записи иду у том правцу да јесу. И колико ми је познато том приликом је прилично похаран и сам манастир Милешева, што значи да је то била ипак прилично ад-хок акција Турака, односно да није била очекивана, те сходно тим, манастирско братство није могло да има пуно времена да реагује и организује неко пребацивање моштију и постављање других. Упитно је и да ли би монаси, као људи вере, заиста одлучили се на такав радикалан корак да подметну мошти другог свеца (који можда није Св. Сава али је ипак светац).

О овоме да су се мошти налазиле у Студеници, немам информације.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #10 послато: Октобар 14, 2021, 05:57:28 поподне »
Читао сам једном о томе, али ми све то више изгледа као прича рекла-казала уз произвољно тумачење одређених дешавања. Сам чин спаљивања уопште није упитан. Он се десио, питање је само да ли су мошти биле заиста мошти Св. Саве или не, али историјски записи иду у том правцу да јесу. И колико ми је познато том приликом је прилично похаран и сам манастир Милешева, што значи да је то била ипак прилично ад-хок акција Турака, односно да није била очекивана, те сходно тим, манастирско братство није могло да има пуно времена да реагује и организује неко пребацивање моштију и постављање других. Упитно је и да ли би монаси, као људи вере, заиста одлучили се на такав радикалан корак да подметну мошти другог свеца (који можда није Св. Сава али је ипак светац).

О овоме да су се мошти налазиле у Студеници, немам информације.
Кад се крене са одмотавањем клупка свугде се стигне па и сходно томе питање да ли су мошти које су стигле из Трнова стварно Расткове?

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #11 послато: Октобар 14, 2021, 06:07:43 поподне »

Кад се крене са одмотавањем клупка свугде се стигне па и сходно томе питање да ли су мошти које су стигле из Трнова стварно Расткове?
[/quote]
Bravo Bojane!
Pravo pitanje koje je i meni toliko puta padalo na pamet  :)

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #12 послато: Октобар 15, 2021, 12:02:58 поподне »
Кад се крене са одмотавањем клупка свугде се стигне па и сходно томе питање да ли су мошти које су стигле из Трнова стварно Расткове?

Наравно али сам управо у горњем упису навео два разлога која прилично иду против те тезе да су спаљене мошти неког другог свеца.

Сваки народ је склон прављењу легенди. Неке су везане за важне историјске личности (и самим тим добијају прилично на тежини и "веродостојности"), друге опет за мање важне личности, итд.

Прилично ћу сад да банализујем ствари (но не узмите ми за зло) скицирајући једну "модерну легенду". Сетимо се убиства покојног Аркана и легенде о Кипру која је настала убрзо после тога и проширила се практично целим Балканом и доста људи је тада заиста и веровало у истинитост те приче. Тако настају народне легенде.

И у случају спаљивања моштију Св. Саве прилично сам сигуран (тим пре кад се сетим неких прича из рата 90их) да је итекако било људи који су тада говорили (тврдили) да то нису мошти Св. Саве већ неког другог, итд. Значи, то је једна конструкција, чију позадину из данашње перспективе није могуће утврдити, но више чињеница иде у прилог томе да то јесу биле мошти српског архиепископа, него да нису.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"


Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #15 послато: Новембар 15, 2021, 06:51:33 поподне »
Изашла је скоро књига о фон Рајсвицу. Један мој Review исте је објављен скоро у Зборнику Матице Српске за друштвене науке: https://www.academia.edu/53257342/REVIEWS_ESSAYS_Живот_једног_немачког_официра_научника_или_о_корисности_превода_новообјављене_књиге

Аутор књиге је овој епизоди са спасавањем моштију светаца понудио доста простора на основу доступних немачких докумената и записа самог фон Рајсвица. Фон Рајсвицова сећања (или дневник боље речено) на ову епизоду доносе нешто другачију његову улогу. За њега је то од стране више команде био поверен задатак који је он доследно и професионално извршио али није био одушевљен да мора да се бави тим јер је сматрао да му то одузима драгоцено време које је више хтео да посвети ископинама на Калемегдану или у неким другим деловима Србије. Ипак његова улога је доста велика у спасавању културног блага током Другог св. рата у Србији, као и његове везе са српским научницима и утицај на формирање младих српских археолога,који ће касније после рата да играју битну улогу у српској и југословенској археологији. 

Јако је занимљива књига (додуше нека поглавља су заиста беспотребно проширена од стране аутора) и ко зна немачки, могу само да је препоручим. Институт за европске студије у Београду поседује један примерак.

 
« Последња измена: Новембар 15, 2021, 06:53:13 поподне Malesevic »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #16 послато: Новембар 16, 2021, 09:18:19 поподне »
Изашла је скоро књига о фон Рајсвицу. Један мој Review исте је објављен скоро у Зборнику Матице Српске за друштвене науке: https://www.academia.edu/53257342/REVIEWS_ESSAYS_Живот_једног_немачког_официра_научника_или_о_корисности_превода_новообјављене_књиге

Жељко, све похвале за овај осврт!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #17 послато: Новембар 24, 2021, 03:03:53 поподне »
Хвала.  :D

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #18 послато: Јануар 31, 2022, 04:31:18 поподне »
Изашла је скоро књига о фон Рајсвицу. Један мој Review исте је објављен скоро у Зборнику Матице Српске за друштвене науке: https://www.academia.edu/53257342/REVIEWS_ESSAYS_Живот_једног_немачког_официра_научника_или_о_корисности_превода_новообјављене_књиге

Аутор књиге је овој епизоди са спасавањем моштију светаца понудио доста простора на основу доступних немачких докумената и записа самог фон Рајсвица. Фон Рајсвицова сећања (или дневник боље речено) на ову епизоду доносе нешто другачију његову улогу. За њега је то од стране више команде био поверен задатак који је он доследно и професионално извршио али није био одушевљен да мора да се бави тим јер је сматрао да му то одузима драгоцено време које је више хтео да посвети ископинама на Калемегдану или у неким другим деловима Србије. Ипак његова улога је доста велика у спасавању културног блага током Другог св. рата у Србији, као и његове везе са српским научницима и утицај на формирање младих српских археолога,који ће касније после рата да играју битну улогу у српској и југословенској археологији. 

Јако је занимљива књига (додуше нека поглавља су заиста беспотребно проширена од стране аутора) и ко зна немачки, могу само да је препоручим. Институт за европске студије у Београду поседује један примерак.

Још једна рецензија Ротове криге о фон Рајсвицу. Овај пут од Зорана Јањетовића: https://tokovi.istorije.rs/eng/uploaded/3%202020/Tokovi%20istorije%203%202020.-279-283.pdf


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Спаљивање моштију Светог Саве
« Одговор #19 послато: Мај 10, 2022, 03:47:48 поподне »
Данас наша Црква обележава сећање на спаљивање моштију Светог Саве.

Јутрос је била одлична емисија о овој теми у "Ексклузиву" на телевизији Прва. Вероватно ће је ускоро поставити на јутјубу. Између осталог, помињана је и ова књига, која се бави и питањем јесу ли, када и где Савине мошти заиста спаљене:

https://www.valjevskaposla.info/roman-oko-kog-se-digla-prasina-i-pre-nego-sto-je-izasao-iz-stampe/
"Наша мука ваља за причешћа"