Аутор Тема: Светски ДНК месец 2021  (Прочитано 91205 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #80 послато: Април 22, 2021, 01:00:02 пре подне »
Поздрав свима на форуму. Ја сам тестирани Огњеновић.
Придружујем се питању, да ли значи да нема поклапања са црногорским Огњеновићима? Један наш саплеменик нашао је везу са Огњеновићима из Пиве из села Мратиња мада они славе другу славу.
Још једно питање: да ли по овим резултатима нема поклапања са крајишким родовима исте хаплогрупе, родови којима припадају Тесле и Жакуле?
Моје знање нажалост није довољно за тумачење резултата.
Хвала унапред.

Поштовани Огњеновићу, Ваше презиме је вероватно настало у Далмацији, као што је случај са скоро свим осталим. Добили сте име по неком претку који се звао Огњен, и та особа вероватно нема никакве везе са Огњеном по којем је настало презиме у Црној Гори или где већ. Ваш саплеменик никако није могао наћи везу са Пивом, јер не постоје документи о томе. Могао је само да види презиме Огњеновић тамо и овамо, и да му сине генијална идеја да мора постојати нека веза.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #81 послато: Април 22, 2021, 10:39:56 пре подне »
Пре свега, поздрав свима на форуму и велико хвала за ово што радите. Имам неколико питања у вези ове кратке анализе:

1. Да ли неко може да ми каже више о поменутом старопланинском роду и његовим тестираним припадницима? Која села су у питању, презимена, било шта.
2. Да ли је могуће одредити "дубљу" подгрупу на основу мојих резултата?
3. Да ли је могуће некако приступити поменутом истраживању САНУ?
4. Који је значај ретке вредности 14 на DYS393?
5. Шта би се добило СНП-тестирањем и где је могуће урадити то?

Опростите због лаичких питања, значило би ми и упућивање на неку литературу намењену почетницима.

Поздрав,
Јеленковић

1. Пошто су у питању резултати истраживања које није објављено, не можемо давати превише детаља. Највише што можемо открити је да су у питању села - Ћуштица, Балта Бериловац и Кална.

2. Само на основу тестираних маркера није могуће, јер ниједан припадник вашег рода није урадио СНП тестирање. Предложио бих вам I2-M423 панел код компаније YSEQ из Берлина како би ви били први који је СНП профилисао вашу подграну хаплогрупе I2-Y3120:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=11788&osCsid=8f60927000eb7c46f678230d3d3f9fe8

3. Није могуће док не буде објављено.

4. То је особена вредност вашег хаплотипа која би могла указивати на ближу везу са тестираним појединцима хаплогрупе I2-Y3120 који је такође поседују.

5. Горе сам вам проследио линк за тест преко кога бисте открили најмлађи СНП на кога сте позитивни, а кога компанија YSEQ има у својој бази. Значај откривања најмлађег СНП-а би био у томе што бисте тиме још прецизније могли да локализујете ваше претке по мушкој линији, односно њихово кретање од времена Сеобе народа па до средњег века, а можда и касније. Постоје још бољи тестови који би вам открили малтене ваш лични СНП (тзв. "биг тестови", односно WGS тестови), али су они доста скупи, осим у одређеним периодима године када компаније које их раде дају попуст на њих.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже отацИванДелић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #82 послато: Април 22, 2021, 11:16:25 пре подне »
Не знам на које Делиће конкретно мислите. У литератури сам нашао само Делиће из бјелопољског краја, који славе Аранђеловдан (Дробњаци) и Ђурђевдан. Мислим да тако често презиме које постоји и у другим крајевима не треба да Вам буде идеја водиља приликом истраживања, нарочито када је реч о родовима удаљеним стотинама километара.
Хвала на одговору и пре свега жељи да се не залећем. Просто желим да истражим неке везе (колико су тачне или нису).
У књизи Аћима и Вукоте Миљанића наводе се Делићи из села Стевановац, Скоња и Прошћења код Мојковца. Преко Фејсбука и касније Вајбера сам ступио у везу са једним од њих. Нажалост нико од те гране се, за сада није тестирао, па не могу да потврдим или оповргнем везу.
Даље Милован Јеврић у својој књизи Становништво општине Мојковац, за Делиће из села Стевановац надомак Мојковца, наводи ово: "Од православних породица, за доба Турака, су овдје живели: Делићи, Шундеци и Пантовићи, који су радили као чипчије (не знам пшта су биле чипчије–моја напомена) на њиховим имањима. Данас су у Стевановцу најбројнији Јовановићи и Делићи.
... Делићи су огранак Мандића, од којих су се одвојили, вјероватно, у XVI вијеку. До око 1750. године становали су у Скоку, када су прешли у Прошћење (56, 100, 191) одакле су се селили, прво према Дрoбњацима, а између два свјетска рата према Бијелом Пољу, гдје их и данас има. Послије другог свјетског рата двије породице су прешле у Мојковац, а једна у Гостиловину." (Јеврић, Милован, Становништво општине Мојковац. Мојковац: ___, 1984, стр. 45.

Постји ли каква генетичка веза ових Делића које наводи Јеврић као огранка Мандића са мојом хаплогрупом?

Хвала унапред

Ван мреже miodragm666

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #83 послато: Април 22, 2021, 11:24:19 пре подне »
1. Јовановић, Аранђеловдан, Пирот

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Једина вредност која одудара од модалне је повишена Y-GATA-H4=12. Најближа поклапања има са Чајићем из Доброљубаца код Александровца (Стевањдан) и Благојевићем из Ботуње код Бруса, од првог се разликује на 2 од 23 а од другог на 2 од 17 упоредивих маркера. Две разлике на 17 маркера има са још неколико тестираних из околине Свљрига и Лесковца чији резултати нису још увек јавни. Има још неколико релативно блиских поклапања са 3 разлике на 23 маркера, а занимљиво је да су сви такође из расинског краја: Перјаничић из Доброљубаца (Стевањдан), Здравковић из Батота код Бруса (Стевањдан) и Жујковић из Читлука код Крушевца (Ђурђиц).

Тестирани је у упитнику навео да му је деда Ђорђе Јовановић највероватније рођен у селу Осмакову (данас насеље града Пирота) 1872. године, а као старије презиме и место порекла навео је Здравков и околину Беле Паланке.

У  формулару који сам попуњавао због тестирања нисам имао довољно простора да изнесем породично предање које је мој отац, у време Првог светског рата, случајно чуо од свога деде Мијајла Јовановића. Предање гласи:
„Наш давни предак Здравко био је родом из Беле Паланке у којој је имао титулу староста и командовао са 100 војника. Здравко је 1448. године упознао сестру од тетке Проклете Јерине (која је била ћерка  севастократора и ћесара Димитрија Кантакузина а унука цара Јована Алексија IV Комнина, мој коментар) када су ове две пролазиле кроз Ниш. Сестра од тетке Проклете Јерине је касније постала Здравкова жена. Здравко је био један од надгледника зидања Смедеревске тврђаве. Имао је дворац испод Авале, поред старог мајдана камена од кога је прављена Смедеревска тврђава. После пада Смедерева, Здравко је са породицом побегао на север, преко Дунава. Око 200 година после овога неки Здравкови потомци су се вратили у околину Пирота. У знак сећања на претка Здравка, његове потмкиње су у свакој другој, трећој генерацији добијале име Здравка“.
« Последња измена: Април 22, 2021, 11:36:20 пре подне НиколаВук »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #84 послато: Април 22, 2021, 11:36:28 пре подне »
У  формулару који сам попуњавао због тестирања нисам имао довољно простора да изнесем породично предање које је мој отац, у време Првог светског рата, случајно чуо од свога деде Мијајла Јовановића. Предање гласи:
„Наш давни предак Здравко био је родом из Беле Паланке у којој је имао титулу староста и командовао са 100 војника. Здравко је 1448. године упознао сестру од тетке Проклете Јерине (која је била ћерка  севастократора и ћесара Димитрија Кантакузина а унука цара Јована Алексија IV Комнина, мој коментар) када су ове две пролазиле кроз Ниш. Сестра од тетке Проклете Јерине је касније постала Здравкова жена. Здравко је био један од надгледника зидања Смедеревске тврђаве. Имао је дворац испод Авале, поред старог мајдана камена од кога је прављена Смедеревска тврђава. После пада Смедерева, Здравко је са породицом побегао на север, преко Дунава. Око 200 година после овога неки Здравкови потомци су се вратили у околину Пирота. У знак сећања на претка Здравка, његове потмкиње су у свакој другој, трећој генерацији добијале име Здравка“.

Ово за сестру од тетке проклете Јерине вјерујем, али да се неко ко је једном нагулио преко Дунава враћао назад у Пирот, признаћете дјелује невјероватно.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #85 послато: Април 22, 2021, 12:00:51 поподне »
Пре свега, поздрав свима на форуму и велико хвала за ово што радите. Имам неколико питања у вези ове кратке анализе:

1. Да ли неко може да ми каже више о поменутом старопланинском роду и његовим тестираним припадницима? Која села су у питању, презимена, било шта.
2. Да ли је могуће одредити "дубљу" подгрупу на основу мојих резултата?
3. Да ли је могуће некако приступити поменутом истраживању САНУ?
4. Који је значај ретке вредности 14 на DYS393?
5. Шта би се добило СНП-тестирањем и где је могуће урадити то?

Опростите због лаичких питања, значило би ми и упућивање на неку литературу намењену почетницима.

Поздрав,
Јеленковић
Najbolje da uradite ovaj panel i tako će te saznati kojoj najdubljoj grani pripadate.
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11788

Ako se odlučite, napomenite ih na mail da ste već Y3120

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #86 послато: Април 22, 2021, 12:54:25 поподне »
20. Јаковљевић, Никољдан, Узовница, Љубовија

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има неколико потпуних поклапања са тестиранима из необјављених истраживања, а блиски су му и тестирани из околине Нове Вароши и Прибоја који такође славе Никољдан (од њих се разликује на два од 23 упоредива маркера).

Љуба Павловић је за Јаковљевиће забележио следеће:
Цитат
Јаковљевићи у Тепавцу су из Пчелица код Нове Вароши (8 к.; Св. Никола).
Имајући у виду резултат и поклапања, сва је прилика да је предање о пореклу из Челица тачно.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Никола Капетановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #87 послато: Април 22, 2021, 02:45:57 поподне »
2. Капетановић, Ђурђевдан, Калушићи, Пљевља

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има неколико потпуних поклапања на 23 упоредива маркера (нпр. са Алемпијевићем из Бранчића код Љига, Миливојчевићем из Кремана и сл), као и већи број тестираних од којих се разликује на једном маркеру (Церовић и Томић из Дробњака итд).

О Капетановићима је Милета Војиновић забележио следеће:


Хвала на анализи и тумачењу резултата.

Имам пар питања:

Како могу да знам колико година у назад постоји заједнични предак са наведеним презименима?

И да ли има и колико гена других народа?

Ако се не варам резултат тестирања значи да са већ тестираним Капетановићем из Котора нема заједничих предака?

Податак из књиге сам имао од раније, али он није у потпуности тачан јер се нека имена генерацијски не слажу, нити по писаним изворима из докумената, нити по породичном предању. Постоји породично стабло, али не и нешто детаљније око досељавања, времена и начина настанка презимена. Било би добро ако би неко могао да ме упути у нека даља истраживања.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #88 послато: Април 22, 2021, 02:58:44 поподне »


Хвала на анализи и тумачењу резултата.

Имам пар питања:

Како могу да знам колико година у назад постоји заједнични предак са наведеним презименима?

И да ли има и колико гена других народа?

Ако се не варам резултат тестирања значи да са већ тестираним Капетановићем из Котора нема заједничих предака?

Податак из књиге сам имао од раније, али он није у потпуности тачан јер се нека имена генерацијски не слажу, нити по писаним изворима из докумената, нити по породичном предању. Постоји породично стабло, али не и нешто детаљније око досељавања, времена и начина настанка презимена. Било би добро ако би неко могао да ме упути у нека даља истраживања.

Обзиром на врсту теста тешко је предвидјети вријеме, за то су неопходни дубински тестови. На нивоу овог теста може се рећи да са њима си на отприлике неких 500 година до заједничког претка ( ово је условно речено, може бити мање може бити више).

Друге гене не можеш да видиш јер ово није та врста теста. Тај тест се зове аутосомални. Ово је тест по мушкој линији исључиво.

Да са Капетановићем из Котора нисте у сродству по мушкој линији јер је друга хаплогрупа (а то значи хиљаде и хиљаде године до заједничко претка).


Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #89 послато: Април 22, 2021, 03:12:58 поподне »
25. Зипевски, Никољдан, Штип

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Поседује две специфичне вредности, DYS392=12 и DYS635=24, па нема претерано блиских поклапања у нашој бази. Оно што је занимљиво је да су му најближа поклапања пореклом из динарских крајева (Западна Србија, Босанска Крајина, Лика), иако је ова грана присутна у солидном проценту и на простору Македоније, Јужне Србије и Косова и Метохије. Поменућемо тројицу од којих се разликује на 3 од 23 маркера, јер резултати већине поклапања на 17 маркера нису још увек јавни. У питању су Мијић из Перне код Босанске Крупе (Никољдан), Радановић из Поточана код Прњавора (Никољдан) и Кузмановић из Горњих Кречана код Градачца.

У доступној литератури нисам успео пронаћи ништа о овом презимену и породици, а тестирани је у упитнику навео само то да важе за стару градску породицу у Штипу.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #90 послато: Април 22, 2021, 03:30:22 поподне »
14. Ромчевић, Јовањдан, Стипан, Вргинмост

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује три специфичне вредности маркера, повишену 17 на DYS458, снижену 22 на DYS481 и повишену 22 на DYS635. Вредности на DYS458 и DYS635 дели са неколико тестираних припадника ове хаплогрупе на пројекту, али ниску вредност 22 на маркеру DYS481 тренутно не дели ни са једним тестираним припадником N2 хаплогрупе, па та вредност представља специфичност Ромчевићевог хаплотипа.

Тестирани је у упитнику навео да су се Ромчевићи на Кордун преселили из околине Пљеваља, односно из краја подно Дурмитора. Можда би матицу, на основу наведеног предања, најпре требало тражити у Пиви, која, поред Бањана, представља главно жариште N2 хаплогрупе на Балкану, а са чим се слаже и слава Ромчевића, коју прославља већина N2 родова.
Јесмо ли добили хаплогрупу чувеног текстописаца крајишких пјесама, Мила Ромчевића? Од пјесама издвајам:

<a href="https://youtube.com/v/gITy3Zg1ucU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/gITy3Zg1ucU</a>

<a href="https://youtube.com/v/5cb07Mn-D5g" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/5cb07Mn-D5g</a>

<a href="https://youtube.com/v/eQG3omJ2ns4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/eQG3omJ2ns4</a>

<a href="https://youtube.com/v/tS1AEf_psQ4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/tS1AEf_psQ4</a>

 :)
« Последња измена: Април 22, 2021, 03:43:41 поподне НиколаВук »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #91 послато: Април 22, 2021, 04:30:03 поподне »
22. Павловић, Јовањдан, Овчиња, Бајина Башта

Припада хаплогрупи I2-PH908. По свему судећи, Павловић чини исти род са раније тестираним Васићем из Доње Љубовиђе код Љубовије. У прилог повезаности иду и иста крсна слава и географска блискост.

Тестирани Павловић припада роду Ђукића из Очвиње:

Ђукићи које је довео поп Ђукић из Невесиња. Поп је прво подигао себи капелицу на истом месту, где је и данашња црква и на свом имању. Доцније је успео да му сељаци притекну у помоћ, па како су га Гвошчани највише помогли, они ураде да се црква прозове гвоздачка, а не овчинска. Попов син се запопи у селу, али се завади са сељацима, напусти их и оде у Корениту, у Троношу и тамо је поповао, а сељаци добију другог попа; (19 к. Св. Јован).

https://www.poreklo.rs/2013/01/22/poreklo-prezimena-selo-ov%C4%8Dinja-bajina-ba%C5%A1ta/

Mozete li mi reci da li je testirani naveo da su od Djukica ili ste Vi to procenili po slavi?
Postoje po ovom tekstu neki Pavlovici u Ovcinji koji su od Marjanovica pa me zanima da li to znaci da postoje dve porodice Pavlovic tamo?
Hvala

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #92 послато: Април 22, 2021, 04:40:27 поподне »
Mozete li mi reci da li je testirani naveo da su od Djukica ili ste Vi to procenili po slavi?
Postoje po ovom tekstu neki Pavlovici u Ovcinji koji su od Marjanovica pa me zanima da li to znaci da postoje dve porodice Pavlovic tamo?
Hvala

Тестирани је у упитнику навео да су огранак Ђукића. Презиме носе по родоначелнику Павлу Ђукићу.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #93 послато: Април 22, 2021, 05:55:28 поподне »
9. Томанић, Јовањдан, Петка, Лазаревац, E-V13>Z5017>Z19851>Y172393

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS385а=15, DYS570=21, DYS481=23 и DYS643=13. На четири маркера се разликује од неколико тестираних припадника ове гране, али се не може сврстати ни у један од два до сада генетички профилисана рода (Матаруге, Шетоњци) због поменутих карактеристичних вредности маркера.

Петар Петровић у свом раду  „Шумадија и Шумадијска Колубара“ наводи да су се Томанићи доселили из околине Сјенице пре Карађорђевог устанка.
https://www.poreklo.rs/2013/09/26/poreklo-prezimena-selo-petka-lazarevac/

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #94 послато: Април 22, 2021, 06:03:21 поподне »
9. Томанић, Јовањдан, Петка, Лазаревац, E-V13>Z5017>Z19851>Y172393

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS385а=15, DYS570=21, DYS481=23 и DYS643=13. На четири маркера се разликује од неколико тестираних припадника ове гране, али се не може сврстати ни у један од два до сада генетички профилисана рода (Матаруге, Шетоњци) због поменутих карактеристичних вредности маркера.

Петар Петровић у свом раду  „Шумадија и Шумадијска Колубара“ наводи да су се Томанићи доселили из околине Сјенице пре Карађорђевог устанка.
https://www.poreklo.rs/2013/09/26/poreklo-prezimena-selo-petka-lazarevac/

Томанић је због славе и вредности 15 на 385a могуће ближе повезан са двојицом тестираних из необјављених истраживања (један је из Брајковца код Лазаревца, други је из Бистрице код Нове Вароши).

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #95 послато: Април 22, 2021, 06:47:05 поподне »
21. Миленковић, Никољдан, Кастрат, Куршумлија, E-V13>Z5018>S2972

Хаплотип тестираног се разликује на два маркера од хаплотипа Булатовића из села Раћи у Кучима, који слави Лучиндан.

Тестирани је навео да Миленковићи потичу из села Бивољак код Вучитрна, а да су даљим пореклом из Старе Херцеговине.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #96 послато: Април 22, 2021, 10:23:12 поподне »
Постји ли каква генетичка веза ових Делића које наводи Јеврић као огранка Мандића са мојом хаплогрупом?
Ако су огранак дробњачких Мандића требало би да припадају хаплогрупи I1-P109>FGC22045.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Ognjen79

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #97 послато: Април 23, 2021, 11:26:57 пре подне »
Поштовани Огњеновићу, Ваше презиме је вероватно настало у Далмацији, као што је случај са скоро свим осталим. Добили сте име по неком претку који се звао Огњен, и та особа вероватно нема никакве везе са Огњеном по којем је настало презиме у Црној Гори или где већ. Ваш саплеменик никако није могао наћи везу са Пивом, јер не постоје документи о томе. Могао је само да види презиме Огњеновић тамо и овамо, и да му сине генијална идеја да мора постојати нека веза.
Искрено и ја сам био сличног мишљења као Ви. Мислим да само презиме није никаква сигурна веза, поготово овако често. Далеки рођак је истраживао архиве у ЦГ пошто живи у Подгорици, нашао је чак Огњеновиће поморце у Боки. Нисам сигуран да то можемо узети као озбиљно... Неко је рекао да се чека резултат тестирања црногорских Огњеновића па ћемо видети.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #98 послато: Април 23, 2021, 11:45:06 пре подне »
Искрено и ја сам био сличног мишљења као Ви. Мислим да само презиме није никаква сигурна веза, поготово овако често. Далеки рођак је истраживао архиве у ЦГ пошто живи у Подгорици, нашао је чак Огњеновиће поморце у Боки. Нисам сигуран да то можемо узети као озбиљно... Неко је рекао да се чека резултат тестирања црногорских Огњеновића па ћемо видети.

Ти што су Боку, они су из Рисна. Е сад по предању би они требали да имају везе са Огњеновићима из Бањана. (То би тек требало утврдити ДНК анализом). Исто тако правац миграције између њих двоје није јасан. Огњеновићи у Рисну мисле да су дошли из Бањана у Рисан, а ови из Бањана да су дошли из Боке. Иначе један период ови Огњеновићи у Рисну су имали замјенско презиме Кајтазовић ( могуће из разлога да се сакрију од некога). Углавном чекамо да ли ће тај што се тестира из Бањана да испадне хаплогрупа као ти или нека посебна.

Ван мреже Ognjen79

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК месец 2021
« Одговор #99 послато: Април 23, 2021, 12:30:08 поподне »
Ти што су Боку, они су из Рисна. Е сад по предању би они требали да имају везе са Огњеновићима из Бањана. (То би тек требало утврдити ДНК анализом). Исто тако правац миграције између њих двоје није јасан. Огњеновићи у Рисну мисле да су дошли из Бањана у Рисан, а ови из Бањана да су дошли из Боке. Иначе један период ови Огњеновићи у Рисну су имали замјенско презиме Кајтазовић ( могуће из разлога да се сакрију од некога). Углавном чекамо да ли ће тај што се тестира из Бањана да испадне хаплогрупа као ти или нека посебна.
И овде на сајту Порекло су подаци из књиге о Пиви да је део Огњеновића из Пиве одселио у Бањане и после неког времена се део породице вратио. Пивски Огњеновићи мисле да вуку порекло са Косова. По мојим резултатима најближа су ми двојица тестираних са Косова, са нестрпљењем очекујем нове резултате тестирања :)