Вјера и култура Срба > Храмови

Храмови СПЦ у свету

(1/4) > >>

Wolf Sagash:
Калифорнија

Свети Јован- Сан Франциско
Енђелс Камп-Свети Василије Острошки
Џексон-Свети Сава
Феир Окс-Свети Петар и Павле
Окланд-Свето Тројство
Саратога-Свети Арханђел Михајло
Сан Маркос-Света Петка
Лос Анђелес-Свети Сава стара црква
Лос Анђелес-Свети Сава нова црква
Лос Анђелес-Свети Стеван Првовјенчани
Лос Анђелес-Христа Спаситеља
Сан Дијего-Свети Ђорђе
Сан Дијего-Преподобна Мати Ангелина

Wolf Sagash:
Парохија Љубиње

Љубиње-Рођења пресвете Богородице
Љубиње-Рођења Исуса Христа
Градац-Свети Илија
Мишљен-Свети Василије Острошки
Орашје-Рођења Пресвете Богородице
Влаховићи-Светог Кнеза Лазара
Крајпоље-Светог Преображења
Струјићи-Света Варвара
Равно-Сошествија Светог Духа
Чваљина-Свети Георгије
Рђуси-Вазнесења Христова
Жабица-Вазнесења господњег
Убоско-Свети Прокопије
Дријењани-Успења Богородице
Драчево-Рођења пресвете Богородице
Величани-Арханђела Михајла

Завала-Манастир Ваведења.

ДушанВучко:
Српска православна црква у Коморану
Српска православна црква у Коморану је једини православни српски храм на тлу данашње Словачке. Црква је посвећења Ваведењу Пресвете Богородице. Црква је смештена на ободу старог градског језгра, близу Дунава, који је овде граница ка суседној Мађарској.
Данашња црква је из 18. века, али су раније досељени Срби имали и претходну богомољу из 1511. године.

Некадашња зграда српске парохије у Коморану

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_%D1%83_%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%83
Комарно, на самој граници Словачке и Мађарске:

ДушанВучко:
Прилог о Србима у Комарну, где се говори и о цркви:
https://www.youtube.com/v/5nSHTUO5Obg

Делија:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 23, 2019, 12:56:40 пре подне ---Српска православна црква у Коморану
Српска православна црква у Коморану је једини православни српски храм на тлу данашње Словачке. Црква је посвећења Ваведењу Пресвете Богородице. Црква је смештена на ободу старог градског језгра, близу Дунава, који је овде граница ка суседној Мађарској.
Данашња црква је из 18. века, али су раније досељени Срби имали и претходну богомољу из 1511. године.

Некадашња зграда српске парохије у Коморану

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_%D1%83_%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%83
Комарно, на самој граници Словачке и Мађарске:


--- Крај цитата ---

Зато сам се ја чудио када сам на неким пописима словачких места, у пописима 1715/20 виђао српска имена и презимена-у пописима граничара наравно. Иако знам да се Поморишје (Арад и околина) населило из Будима, Пеште, Острогона, Комарона и Сент Андреје то исељавање је било у првој деценији 18.века а Срба је још било у местима дубоко у Словачкој-па чак и данашњој Аустрији углавном на тромеђи Аустрија-Мађарска-Словачка.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију