Вјера и култура Срба > Храмови

МАНАСТИРИ

<< < (3/16) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: Делија  Мај 16, 2019, 04:05:52 поподне ---Да ли неко зна за доступна коначишта у епархији Жичкој у околини манастира Студенице и Жиче као и у епархији Рашкој на простору саме Рашке? Знам да у манастирима Сопоћани  и Ђурђеви Ступови не постоји коначиште, у Студеници има и плаћа се око 10е али не знам да ли постоје одређена правила или прописи приликом ноћења у манастирима генерално?

--- Крај цитата ---
Пре десетак година сам ноћио у Студеници...Не сећам се који празник је био, али ујутро смо ишли на литургију и имали смо ту привилегију да целивамо мошти Св. Анастасије и Св. Симона (Ане Немањић и Стефана Првовенчаног) ...незаборавно искуство...мошти су прективене плаштом,  који има отвор где је чело моштију, које се целива

Nebo:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 16, 2019, 10:29:17 поподне ---Пре десетак година сам ноћио у Студеници...Не сећам се који празник је био, али ујутро смо ишли на литургију и имали смо ту привилегију да целивамо мошти Св. Анастасије и Св. Симона (Ане Немањић и Стефана Првовенчаног) ...незаборавно искуство...мошти су прективене плаштом,  који има отвор где је чело моштију, које се целива

--- Крај цитата ---

Можда смо се и срели тамо негде  :)
Целивање моштију Светог Симона (Стефана Првовенчаног) је заиста, како кажеш, незаборавно искуство. Лобања првог краља Немањића. Стара скоро осам столећа, а тако очувана...
И блаженопочивши игуман, отац Сава (Милошевић), диван човек, милина је била с њим разговарати...

ДушанВучко:

--- Цитат: Nebo  Мај 16, 2019, 10:38:20 поподне ---Можда смо се и срели тамо негде  :)
Целивање моштију Светог Симона (Стефана Првовенчаног) је заиста, како кажеш, незаборавно искуство. Лобања првог краља Немањића. Стара скоро девет столећа, а тако очувана...
И блаженопочивши игуман, отац Сава (Милошевић), диван човек, милина је била с њим разговарати...

--- Крај цитата ---
Баш невероватно...то сам тада помислио, девет векова, а тако очувано...:) Ја сам  био када је садашњи игуман Тихон (Ракићевић) већ био постављен...И он је особа достојна да буде игуман Студенице, невероватна ширина
Игуман Студенице, Тихон

Nebo:

--- Цитат: ДушанВучко  Мај 16, 2019, 10:44:21 поподне ---Баш невероватно...то сам тада помислио, девет векова, а тако очувано...:) Ја сам  био када је садашњи игуман Тихон (Ракићевић) већ био постављен...И он је особа достојна да буде игуман Студенице, невероватна ширина

--- Крај цитата ---

И ја, испрва, срачунах - девет векова. Математика ми никад није била јача страна. Ипак је безмало - осам векова  ;)

Nebo:
Да, Тихон је у међувремену постављен за игумана. Отац Сава се у неко доба повукао због старости и болести, али је богослужио и био духовник у Манастиру. Ко је с њим разговарао, памтиће га целог живота. На мене је велики утисак оставио и (тада) млади отац Тимотеј.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију