Аутор Тема: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу  (Прочитано 11635 пута)

Ван мреже nidzeta

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #40 послато: Јун 04, 2021, 01:40:43 поподне »
Na spisku Like i Krbave ima nekoliko Popovica, i generalno u jos nekoliko dokumenata sam pronasao Popovice, ali vecinom je slava Sv. Nikola ili Sv. Jovan ili nesto trece, ne mogu se tacno prisjetiti.

Popovici kojima pripadam slave Lazarevu subotu.

Pokusao sam da nadjem u tim i drugim dokumentima mjesta u kojima su navedeni Stupari i Popovicu, da li imaju poklapanja sa imenom slave, ali jos uvijek nisam pronasao ni jedan dokument gdje se navodi da Popovici uopste slave Lazarevu subotu osim u Sematizmu iz 1882. Pa cak i ovde ni u jednoj parohiji nisu zajedno.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #41 послато: Август 07, 2021, 09:35:55 пре подне »
Синоћ сам од Yfull добио СТР маркере од Турчина са којим сам формирао грану FTA65128 од гране Y84307 подгране PH908. Упређујући наше резултате разликујемо се на 16 маркера од 99 колико су нам очитане. Запазио сам подударање маркера 455 који је код нас 10 а сви остали PH908 на Српском ДНК пројекту а и на Yfull имају вредност 11. Једино Стојић из Ћелија код Лазаревца има вредност 10 на том маркеру. Пошто има 111 маркера разлика између њега и мене на 100 маркера је 15 а са поменутим Турчином је 14 маркера. Постоји вероватноћа да Стојић припада грани Y84307 што би требало потврдити тестирањем тог СНП. Ако постоји контакт од помунутог Стојића замолио бих да га доставите.

Ван мреже brckalov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #42 послато: Мај 12, 2023, 01:06:53 поподне »
Брчкало, такође славе Лазареву суботу. Претпоставка је да су из Црне Горе, поријекло од Немањића.

Ван мреже Срки Вук

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 92
  • J2b M205 Угреновић
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #43 послато: Мај 12, 2023, 05:12:10 поподне »
Брчкало, такође славе Лазареву суботу. Претпоставка је да су из Црне Горе, поријекло од Немањића.
Е мој земљаче, ја сам потомак неког чобана који је са Кавказа гонио овце преко Леванта па до Балкана. И пошто му је овдје најбоља испаша била, ту и остаде 😉

Ван мреже brckalov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #44 послато: Мај 15, 2023, 12:32:29 поподне »
Има предања, како и на који начин, није бзв речено од Немањића. Такође још тема отвара се код резултата ДНК теста који је урађен ...

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #45 послато: Мај 15, 2023, 02:59:35 поподне »
Има предања, како и на који начин, није бзв речено од Немањића. Такође још тема отвара се код резултата ДНК теста који је урађен ...
Предања су супер и свако има право да тврди порекло од Немањића. У моје фамилије такво предање не постоји тако да се за сваки случај, клањам свима који имају такво предање. Још само да их тестирају.... ;)

Ван мреже brckalov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #46 послато: Мај 16, 2023, 07:15:45 пре подне »
Да, тестирање је то нешто што би отклонило недоумице. Занимљиво би било видјети за Балшиће, очитање његових маркера (Балшић који је тестиран такође слави Лазареву суботу, да ли је прво  од средњовјековне породице Балшић, и са немањићима преко женске линије да ли је веза или је од тамо неког Балше)? Такође ако је Балшић средњовјековна породица, колико су друге породице блиске са њима које славе исту славу...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #47 послато: Мај 16, 2023, 09:08:41 пре подне »
Да, тестирање је то нешто што би отклонило недоумице. Занимљиво би било видјети за Балшиће, очитање његових маркера (Балшић који је тестиран такође слави Лазареву суботу, да ли је прво  од средњовјековне породице Балшић, и са немањићима преко женске линије да ли је веза или је од тамо неког Балше)? Такође ако је Балшић средњовјековна породица, колико су друге породице блиске са њима које славе исту славу...

Што се тиче веза савремених породица са средњовјековним племством, опште је позната чињеница да је све што је ваљало изгинуло на Косову, а оно што је остало је углавном била ситна боранија или турски колаборанти. Зато се немојте превише надати.

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #48 послато: Мај 16, 2023, 10:07:09 пре подне »
Не иде вам баш у прилог ни крсна слава за потенцијалну генетичку везу са Немањићима као предуслов.Осим ако није мењана.
Нађосмо скоро рођака Сибињанин Јанка,ваљда искочи и неки Немањић  ;) А "Немањића" на све стране.Да не поверујете колико породица има то предање.Читаво једно племе приде...

Званично,лоза Немањића је угашена.
Незванично,увек има неких изопштеника из породице коме дају на управу неку малу управну област и склоне га са двора.Историја и родослови их заобиђу у широком луку.Такви су се обично са доласком Османлија исламизовали да би сачували и ту цркавицу...Они који се нису исламизовали,нису смели ни живи да помену било какво краљевско/властелинско порекло   наредних 400-500 година иначе би се провели као боси по трњу (благо речено).И да је ко од њих опстао они данас такво предање 99% немају...Ишчезло.Што од страха,што од протока времена...
А нема баш ни логике да их тражимо у вашим крајевима.Ако црква промени став једног дана,и " исплива " којим случајем неки Немањић  то ће највероватније бити или границе некадашње Рашке државе или данашња Шумадија...Барем ја тако типујем  :)

Ван мреже brckalov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #49 послато: Мај 16, 2023, 10:24:11 пре подне »
Да мислим по женској линији веза са Немањићима (Јелена родила Балшиће, она кћерка Милицина, а Милица веза са Мрњавчевићима...итд), јер у гробљу имамо мраморје са натписима....., а слажем се, директних потомака нема а и Немањићи су славили Аранђеловдан :-)

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #50 послато: Мај 16, 2023, 10:26:42 пре подне »
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=597.0

На овој теми имате све о Немањићима у контексту генетичке генеалогије (и још свашта понешто приде) па прелистајте од почетка до краја.Накупило се доста материјала...Златни грал овог форума.Златни грал никада не пронађоше али надам се да ми нећемо бити те среће са ДНК-ом Немањића  :)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #51 послато: Мај 16, 2023, 12:20:57 поподне »
Што се тиче веза савремених породица са средњовјековним племством, опште је позната чињеница да је све што је ваљало изгинуло на Косову, а оно што је остало је углавном била ситна боранија или турски колаборанти. Зато се немојте превише надати.

Да ли можеш да објасниш ову констатацију, ако си мислио ово озбиљно што си написао?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #52 послато: Мај 16, 2023, 12:34:41 поподне »
Да ли можеш да објасниш ову констатацију, ако си мислио ово озбиљно што си написао?

Па не могу баш рећи да сам био сасвим озбиљан, али ипак има истине у томе. Српска средњовјековна властела послије битке на Косову (оно што је преживјело) ушла је у разне аранжмане са Турцима, а чак ни ти нису опстали до 16. вијека. Јакшићи, Бранковићи, Косаче, Црнојевићи, Котроманићи сви су већ изумрли у мушким линијама до средине 16. вијека. А они су се најдуже и одржали.

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Родови I2-PH908 који славе Лазареву Суботу
« Одговор #53 послато: Мај 16, 2023, 04:56:41 поподне »
Па не могу баш рећи да сам био сасвим озбиљан, али ипак има истине у томе. Српска средњовјековна властела послије битке на Косову (оно што је преживјело) ушла је у разне аранжмане са Турцима, а чак ни ти нису опстали до 16. вијека. Јакшићи, Бранковићи, Косаче, Црнојевићи, Котроманићи сви су већ изумрли у мушким линијама до средине 16. вијека. А они су се најдуже и одржали.

Predpostavljam da se veza Busetlije sa Crnojevicima ne smatra pouzdanom?