Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа J  (Прочитано 169933 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Y-днк хаплогрупа J
« послато: Јануар 09, 2013, 02:33:14 поподне »
« Последња измена: Фебруар 06, 2013, 11:07:36 пре подне Синиша Јерковић »

lakedemon92

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #1 послато: Јануар 10, 2013, 01:22:55 поподне »
Pozdrav svima na forumu
Mene interesuje istorija haplogrupe J2b posto joj pripadam. Citao sam razne tekstove vezane za genetiku i uglavnom se slazu da je nastala na Balkanu. Da li je ona vezana za grcke migracije ili su je neki drugi narodi sirili?
Sta vi mislite o tome?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #2 послато: Јануар 10, 2013, 02:23:53 поподне »
Pozdrav svima na forumu
Mene interesuje istorija haplogrupe J2b posto joj pripadam. Citao sam razne tekstove vezane za genetiku i uglavnom se slazu da je nastala na Balkanu. Da li je ona vezana za grcke migracije ili su je neki drugi narodi sirili?
Sta vi mislite o tome?

Haplogrupa J2b ima dvije glavne varijante J2b M205 i J2b M241. Obe ove haplogrupe su prisutne kod nas. J2b M241 je prisutna i u istočnoj Turskoj, Siriji i Libanu. Ima je i u Indiji. Danas je ukupna J2b najprisutnija u centralnom  Balkanu kod Arbanasa, Srba, Cincara, Grka, Rumuna, Makedonoca i Bugara, ali je ima i dalje na istok.

Uskoro slijedi tekst o haplogrupi J kakav je bio i za ostale haplogrupe, pa ću pokušati tamo stvari više razjasniti.

lakedemon92

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #3 послато: Јануар 19, 2013, 09:38:29 пре подне »
Hvala Vam gospodine Jerkovicu na odgovoru.
Iz ovoga sto ste napisali moze se zakljuciti da su pripadnici J2b haplogrupe potomci doslovenskog stanovnistva na Balkanu.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #4 послато: Јануар 19, 2013, 12:28:13 поподне »
Много зависи од тога о којем се кластеру хаплогрупе J2 ради. За сада се претпостава да је вероватноћа о дословенском пореклу те хаплогрупе већа од осталих хипотеза. Ипак, не треба сметнути са ума да хаплогрупа J2 постоји и у многим другим државама Европе, па и у оним са словенским становништвом.
Тек након детаљног упоређивања хаплотипа са осталим се може извести неки солиднији закључак.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #5 послато: Јануар 19, 2013, 02:20:13 поподне »
Ако се погледа на страницу Еупедийе о расподѣли лозних скупина у Европи http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml
видѣће се да йе Й2 лоза присутна у значайном постотку и ван Балкана. Рецимо у Аустрийи са 12%, у Француской 7%, у Швайцарской са 6%, у Италийи са 18%, у Чешкой 6%, у Нѣмачкой 4.5%, у Енглеской 3.5%, у Шведской 3% итд. Из овога йе ясно да йе хаплоскупина Й2 врло стара у Европи. Вѣруйем да йе у мањем постотку била присутна и међу Прасловенима, односно да нѣйе сва старосѣделачка., што мислим и за Е1б1б. Али, као што вељаше Кор, подробнийи подаци о врѣменском и просторном кретању лозе Й2 ћейу се моћи знати тек када се упореде СТР подаци припадникъ ове гране.

Овдѣ желим навести чланак http://www.portalanalitika.me/analize/politika/63836-sloveni-samo-u-tragovima.html Миловога новинара койи йе одличан примѣр лажий у служби политике миловских властодржаца, по сваку цѣну трудећих се доказати да Црногорци нѣсу Словени, а самим тим ни Срби. Милов новинар Мирослав Ћосовић овдѣ тврди да йе црногорски Й2 (око 9% по испитивању 404-це грађана Црне Горе), порѣклом од Турака Османлия. Остайе да ни Ћосовић обясни одакле онда толики постотак Й2 у Швайцарской и Чешкой, између осталих земаља, гдѣ турска войска никада нѣйе крочила.

Што се тиче Й1 лозе, она йе много мање присутна у Европи, и за њу ми по подацих са Еупедийе личи да йе на Балкану знатним дѣлом порѣклом из врѣмена Турскога Царства, од досељеникъ из Турске и из тадашњега турскога Блискога истока. Било би занимљиво видѣти поуздане податке о присуству Й1 међу босанскима муслиманима, али и међу осталима на Балкану. Наравно, и овдѣ се до поузданих закључака о њеном порѣклу  може доћи само утврђивањем дубљих подхапоскупина и поређењем СТР-ова са одговарайућима из земаља Блискога истока и Турске.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #6 послато: Јануар 19, 2013, 02:54:39 поподне »
Милов новинар Мирослав Ћосовић овдѣ тврди да йе црногорски Й2 (око 9% по испитивању 404-це грађана Црне Горе), порѣклом од Турака Османлия. Остайе да ни Ћосовић обясни одакле онда толики постотак Й2 у Швайцарской и Чешкой, између осталих земаља, гдѣ турска войска никада нѣйе крочила.


Да.... на жалост, типичан пример злоупотребе научних података у политичке сврхе површним и незналачким тумачењем дубине материје.

J2 ЈЕСТЕ по пра-пореклу са простора Анадолије али се то НИКАКО не односи на турски етнос који је настао окупацијом шачице азијатских Огуза. Мимо тога, данас знамо да се Ј2 код данашњих Турака и овај код нас разликују. Заправо, генетика је практично доказала да је генетички утицај Турака на Балкану био миноран, док је (какав парадокс) утицај балканске генетике на савремени турски етнос био много значајнији.

lakedemon92

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #7 послато: Јануар 20, 2013, 10:25:04 пре подне »
To za ostatak Evrope mislim da je u pitanju J2a za cije sirenje su dosta zasluzni Askenazi. Ja imam J2b2 M241 koja na Balkanu ima u manjim procentima. Na srpskom DNK projektu se jasno vidi da pripadnici ove haplogrupe zive na zapadnom delu Balkana( tu se i ja nalazim prezime Prodanovic).

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #8 послато: Јануар 20, 2013, 05:51:05 поподне »
Није баш све једноставно како то на први поглед изгледа. М241 је доста шаролика скупина која се може наћи на широком географском простору. Један део заиста припада Јеврејима Ањкеназима који су поникли на територији некадашње Хазарије, подручја богатог хаплогрупом Ј2.

Ево па погледај где се све могу наћи: http://www.familytreedna.com/public/m102/default.aspx?section=yresults

Приметићеш доста велики број Пољака са J2b2a (L283+).

Могао би да се позабавиш па да срачунаш колико мутација су удаљени неки од наведених појединаца од твог хаплотипа.

И реци нам још једну ствар... твоји су од куда пореклом? Схватио сам да си из Војводине али су твоји претци вероватно из других крајева.
« Последња измена: Јануар 20, 2013, 05:53:44 поподне Kor »

lakedemon92

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #9 послато: Јануар 21, 2013, 09:18:03 пре подне »
Sad i ja vidim koliko je J2b2 rasprostranjena u Evropi. Pogledao sam link koji si mi poslao i sve sam pojedince pregledao. Jedino su mi dva Poljaka nesto bliska ovi ostali se razlikuju od mene za nekih 3-4 markera( meni su testirana samo 16 markera u beogradskom Centru za gen.). Cak i ti Poljaci se razlikuju za 2 markera.
Sto se tice prezimena ne znam odakle su moji dosli u Srem. Znam samo da su se doselili negde pocetkom 19. veka u Irig.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #10 послато: Јануар 21, 2013, 12:23:55 поподне »
Па овако... У случају да је део J2b учествовао у миграцијама Словена, тада се и може очекивати 1-2 мутације на 17-маркерном тесту (у питању је 17 маркера, пошто имамо 385а и 385б који се воде као два маркера). Да не постоји разлика међу тобом и тим пољацима, онда би ви били рођаци са заједничким претком старим до 600 година. То су за сада све само хипотезе, наравно.

Продановићи су. колико ја знам, пореклом из Херцеговине.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #11 послато: Јануар 21, 2013, 09:28:16 поподне »
Veoma često zavara veliki broj testiranih u nekim zemljama, primjerice Poljskoj. Što se tiče J2b haplogrupe treba gledati istraživanja koja su snipovala J2b detaljnije, a jedno od takvih je i sljedeće.

 Inače, Prodanović sa srpskog dnk projekta pripada podgrupi M241+ L283+.

Ono što se vidi iz gore priloženog je da je haplogrupa J2b2 M241 i do tri puta prisutnija kod Albanaca (kod onih na Albaniji i u Maledoniji, a slično je i na Kosovu mada ovdje nije prikazano) nego kod ostalih balkanskih populacija. Isto je tako primjetno da kod Albanaca nema drugih varijanti haplogrupe J2b sem M241.

Inače je u projektu haplotip Prodanovića najbliži Taljanoviću, muslimanskoj porodici iz Podgorice porijeklom iz plemena Grude. Kovač iz Livna i Jakovčević sa Šolte takođe nisu daleko. Inače Kovači iz Livna su porijeklom iz zapadne Hercegovine. Možda i mjesto Grude u Hercegovini ovdje nije naodmet spomenuti.

Prodanović isto tako ima potpuno poklapanje sa engleskom porodicom Hendry, bar na 16 analiziranih markera.
« Последња измена: Јануар 21, 2013, 09:35:53 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #12 послато: Јануар 21, 2013, 10:10:22 поподне »

Ono što se vidi iz gore priloženog je da je haplogrupa J2b2 M241 i do tri puta prisutnija kod Albanaca (kod onih na Albaniji i u Maledoniji, a slično je i na Kosovu mada ovdje nije prikazano) nego kod ostalih balkanskih populacija. Isto je tako primjetno da kod Albanaca nema drugih varijanti haplogrupe J2b sem M241.


Косовске Албанце увек треба узимати са резервом пошто по свим хаплогрупама имају ниску или јако ниску варијансу. Албанци из Албаније су знатно поузданији извор.

Осим тога, видимо да постоје бројни L283+ који нису балканског порекла. Ја не бих тако брзо прејуидицирао решења.
« Последња измена: Јануар 21, 2013, 10:15:55 поподне Kor »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #13 послато: Јануар 21, 2013, 10:52:33 поподне »
Синиша,
не знам у којој мери си користио слику коју си приложио, из рада Battaglia et al., али слика је погрешна, аутори су објавили исправку. Ево исправљене слике:



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #14 послато: Јануар 21, 2013, 11:18:00 поподне »
Знам да је исправљана та табела, не знам ни сам коју сам поставио, у сваком случају ова твоја је крупнија и боље се види. Не знам да ли су у оном раду о Цинцарима сниповане Ј2б. Мораћу да погледам.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #15 послато: Јануар 21, 2013, 11:28:03 поподне »
Знам да је исправљана та табела, не знам ни сам коју сам поставио, у сваком случају ова твоја је крупнија и боље се види. Не знам да ли су у оном раду о Цинцарима сниповане Ј2б. Мораћу да погледам.

У суштини, мени тај рад не улива поверење. Између осталог, како је могуће да у табели код Чеха нема ничега у ћелији за I2a1?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #16 послато: Јануар 21, 2013, 11:43:10 поподне »
И овде опет подаци од господе министара Приморац/Марјановић. Стварно је тужно да немамо никакво друго истраживање које би потврдило/демантовало оно што они тврде.

lakedemon92

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #17 послато: Јануар 22, 2013, 01:27:22 поподне »
Da li to znaci da moji vode poreklo iz Albanije?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #18 послато: Јануар 22, 2013, 03:36:16 поподне »
Da li to znaci da moji vode poreklo iz Albanije?

Као прво, то још ништа не значи јер ако би неко тврдио да твоји воде порекло из Албаније би имплицирало да је и онај Енглез из Албаније, па и они Пољаци итд итд...

Данашњи албанци су доста мистериозан етнос за које се поуздано и не зна од куда су потекли и од кога су настали. По картама које сам имао прилику да гледам, фреквенција хаплогрупа E1b и  J2b је врло висока међу Албанцима са косова али је варијанса код обе хаплогрупе врло мала. Центар варијансе J2b се на тим картама налази источно, у Бугарској.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #19 послато: Јануар 22, 2013, 04:38:18 поподне »
Da li to znaci da moji vode poreklo iz Albanije?

Једна од могућих варијанти. Хаплогрупа Ј2б генерално није детаљно истражена, па се још не може говорити о тачним миграционим путевима. Ј2б М241 јe присутан и у Индији, додуше индијски хаплотипови се разликују по недостатку мутације Л283, којег посједују европски Ј2б М241 , а међу којима је и твој. Просто преблизу си и географски и генетски са Таљановићем, Ковачем и Јаковчевићем да не будеш повезан са њима. А за Таљановића сам ти већ написао које му је поријекло.

Иначе видим да Ј2б на еупедији повезују са миграцијама у бронзаном добу. Тешко је рећи нешто стопостотно, већи број тестираних маркера би сигурно много више одговора дао.