Аутор Тема: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм  (Прочитано 2892 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« послато: Јануар 14, 2017, 01:21:27 поподне »
Синоћ погледах документарац неког словеначког редитеља "Houston, we have a problem" о југословенском "свемирском програму". И остадох без текста и у мислима цело вече.
Препоручујем свима који нису гледали да погледају. Баца потпуно ново светло на нашу трагедију, на непатворени дилетантизам Тита и комуниста у вођењу државе, на америчку наивност, осветољубивост и суровост, на тешке личне судбине... Филм даје добар део одговора на питање шта се и зашто се све оно што нам се десило 80-их и 90-их догодило, после смрти у Срба непрежаљеног маршала.

Трејлер (који не говори много о ономе што ће се дешавати у филму):

https://www.youtube.com/v/Q_oQFplWs_g


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #1 послато: Јануар 14, 2017, 01:31:59 поподне »
Синоћ погледах документарац неког словеначког редитеља "Houston, we have a problem" о југословенском "свемирском програму". И остадох без текста и у мислима цело вече.
Препоручујем свима који нису гледали да погледају. Баца потпуно ново светло на нашу трагедију, на непатворени дилетантизам Тита и комуниста у вођењу државе, на америчку наивност, осветољубивост и суровост, на тешке личне судбине... Филм даје добар део одговора на питање шта се и зашто се све оно што нам се десило 80-их и 90-их догодило, после смрти у Срба непрежаљеног маршала.

Трејлер (који не говори много о ономе што ће се дешавати у филму):

https://www.youtube.com/v/Q_oQFplWs_g

Где си гледао, Селаковићу? Откад се појавила најава, пре већ дужег низа година, запао ми је тај филм за око, али никад га не нађох нигде у понуди. А тема је сама по себи занимљива, поготово ако доноси још и разних других ствари, који дакле у трајлеру нема. :)



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #2 послато: Јануар 14, 2017, 01:52:12 поподне »
Где си гледао, Селаковићу? Откад се појавила најава, пре већ дужег низа година, запао ми је тај филм за око, али никад га не нађох нигде у понуди. А тема је сама по себи занимљива, поготово ако доноси још и разних других ствари, који дакле у трајлеру нема. :)

Одгледах га нелегално скинувши са интернета :)  Ако неком затреба могу да донесем на флешу...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #3 послато: Јануар 14, 2017, 02:13:23 поподне »
Одгледах га нелегално скинувши са интернета :)  Ако неком затреба могу да донесем на флешу...

Изгледаћемо морати тако. ;D

Баш ми је драго да се тај филм негде појавио. ;)



Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #4 послато: Јануар 14, 2017, 02:52:00 поподне »
То није документарац, већ играни филм, али са доста документарних снимака који су ту да, јел'те, поткрепе истинитост целе приче. Рецимо, ћерку инжињера са Пага игра иста глумица која се појављује у реклами за лото са Булетом Гонцићем и Мирком Бабићем, оној која се завршава речима "знам човека". Оно што прича Славој Жижек је главна поента. Иначе је био на ХБO већ неколико пута.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #5 послато: Јануар 14, 2017, 02:58:07 поподне »
То није документарац, већ играни филм, али са доста документарних снимака који су ту да, јел'те, поткрепе истинитост целе приче. Рецимо, ћерку инжињера са Пага игра иста глумица која се појављује у реклами за лото са Булетом Гонцићем и Мирком Бабићем, оној која се завршава речима "знам човека". Оно што прича Славој Жижек је главна поента. Иначе је био на ХБO већ неколико пута.

  Управо те и неке друге појединости нисам хтео да наводим :) Разне ствари у филму могу да се доживе овако и онако и Жижек јесте главни, али ипак мислим да постоји један закључак..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #6 послато: Јануар 14, 2017, 03:15:59 поподне »
Управо те и неке друге појединости нисам хтео да наводим :) Разне ствари у филму могу да се доживе овако и онако и Жижек јесте главни, али ипак мислим да постоји један закључак..

Ево Селаковић поново интригира. ;D



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #7 послато: Јануар 14, 2017, 04:00:21 поподне »
Ако неком затреба могу да донесем на флешу...

Понеси на први следећи састанак четвртком!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #8 послато: Фебруар 17, 2017, 05:35:00 поподне »
У одсуству састанка, да поделим шта сам нашао на мрежи, треба да је исто ово што је Селаковић гледао (мислим, ако није нешто, исечено?). :)



Да не пишем поново оно што су други већ написали, цитираћу Селаковића:

Баца потпуно ново светло на нашу трагедију, на непатворени дилетантизам Тита и комуниста у вођењу државе, на америчку наивност, осветољубивост и суровост, на тешке личне судбине... Филм даје добар део одговора на питање шта се и зашто се све оно што нам се десило 80-их и 90-их догодило, после смрти у Срба непрежаљеног маршала.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Houston, we have a problem / Југословенски свемирски програм
« Одговор #9 послато: Фебруар 17, 2017, 08:41:12 поподне »
Селаковићу, сад видјех да нисам једини насјео на овај филм. И мене је прича држала једно вече...Филм је наравно пародија. Добро урађена мора се признати.

Посебно ми се допао онај дио да су Југословени лансирали у свемир прасе, а да су га након што је ракета пала у Јадранско море извадили, испекли и појели...Тај дио ми је био тако логичан да ништа нисам посумњао. Шта би друго урадили са прасетом, па и са оним које се винуло у свемир. ;)

Негдје сам читао да им је главни јунак, због своје глумачке дикције, прилично упрскао ствар, али прогуто сам ја и то...
« Последња измена: Фебруар 17, 2017, 08:42:50 поподне Синиша Јерковић »