Аутор Тема: Расни типови код Албанаца  (Прочитано 29579 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #80 послато: Март 30, 2017, 08:52:45 поподне »

Са друге стране, поставља се питање зашто код Грка нису опстали ти ИЕ типови у већем броју, када је и код њих у неким крајевима веома заступљена R1b, а имају и подоста E-V13 и J2b2.
Заборављаш да Грци нису били толико изоловани (осим Каракачана) већ су били народ који се бавио трговином и који је живео у низијама и близу мора, чак и у отоманско доба, за разлику од северноалбанских Гега .
Друго, код Грка је генетска слика мноњо мање хетерогена, па тако има разноразних хаплогрупа, свакако уз солидан проценат оних које су најчешће код Албанаца (изузимајући Е-V13 као пан-балканску хаплогрупу). ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #81 послато: Март 30, 2017, 08:52:53 поподне »
Naravno da je ovo neistina što kaže Svevlad al hajde ako ti je merak izvoli

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #82 послато: Март 30, 2017, 08:54:52 поподне »
Мислим да они и немају баш превише тог индо-европског утицаја у глобалу (више су класични Динарци и на југу Алпиди), а и то што имају таквих типова, вероватно се може повезати са Словенима. Питање је додуше како, с обзиром да је словенска генетика веома слаба на северу земље (женска линија?).

Мада, с обзиром да Кун помиње тај Кордед тип међу Илирима, није искључено да је као такав могао опстати и у Албанији, што би на крају, уз процес динаризације, могло дати овакве типове. Занимљиво. Нисам тако размишљао до сада, има логике. У прилог овоме иде и генетика која је на северу Албаније доминантно R1b+J2b2+E-V13.

Са друге стране, поставља се питање зашто код Грка нису опстали ти ИЕ типови у већем броју, када је и код њих у неким крајевима веома заступљена R1b, а имају и подоста E-V13 и J2b2.
Блондизам код Гега је чешћи него код Тоска, без обзира што Тоске имају већи проценат словенских хаплогрупа.
Мислим да је одговор женска линија.  Геге су вероватно у време турске владавине отимале српске и друге словенске жене, па је вероватно то највише допринело да су Геге светлије пигментације од Тоска.  Тоске живе и живеле су у окружењу Грка и Влаха (Цинацара) који су тамнији људи медитеранског типа.   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #83 послато: Март 30, 2017, 08:58:17 поподне »
Санџаклије имају више арменоидно-анадолског уплива него Албанци.  Код босанских Муслимана арменоидно-анадолски уплив скоро да не постоји, док је код Санџаклија врло чест.  Вероватно због турског (анадолског) међу санџачким Муслиманима.  Сретао са пуно Санџаклија у животу, и могу да кажем да сам оних са плавом/светло смеђом косом или плавим очима видео толико да могу да их набројим на прсте једне руке.  Блондизам је међу Санџаклијама ређи него међу Албанцима Гегама.
Овакве физиономије су врло честе међу Санџаклијама
https://youtu.be/PZjnESO8PGg?t=1m
https://youtu.be/LV5ad83FpHY?t=1m24s
https://youtu.be/evGaGnPsKSk?t=1m45s
https://youtu.be/b1s6k4a3zis?t=7m55s
https://youtu.be/cjW7RgJ_0xE?t=1m16s
https://youtu.be/9KU8KogyOkg?t=2m4s
https://youtu.be/fV-dquC5p6Q?t=1m23s
https://youtu.be/rxCY9z2r_EY?t=45s
https://youtu.be/BW5U5hjR6Ug?t=1m28s
https://youtu.be/7tG02hy_Wok?t=4m9s
https://youtu.be/6qGhB4DmdkE?t=5m13s

Опет нека лична запажања...

У Санџаку нема толико анадолске генетике, више генетски подсећају на север Албаније. Има ту доста и до културе. Тако нпр. када видим оне БиХ муслимане са вехабијским брадама и начином облачења, више ме подсећају на Чечене него на Балканце.

Не свиђа ми се у ком су правцу кренуле дискусије. Свевлад је овде унео неки класични форумашки стил комуникације, па се треба контролисати, колико је могуће. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #84 послато: Март 30, 2017, 08:58:26 поподне »
Naravno da je ovo neistina što kaže Svevlad al hajde ako ti je merak izvoli
Извини  пријатељу, али ја сам срео и видео у животу пуно Санџаклија попут Ениса Имамовића, Јахје Фехратовића и Асмира Колашинаца, а никад нисам видео ултра плавог Санџаклију попут Бакира Изетбеговића или Драгана Ђиласа например.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #85 послато: Март 30, 2017, 09:00:14 поподне »
Опет нека лична запажања...

У Санџаку нема толико анадолске генетике, више генетски подсећају на север Албаније. Има ту доста и до културе. Тако нпр. када видим оне БиХ муслимане са вехабијским брадама и начином облачења, више ме подсећају на Чечене него на Балканце.

Не свиђа ми се у ком су правцу кренуле дискусије. Свевлад је овде унео неки класични форумашки стил комуникације, па се треба контролисати, колико је могуће. :)
Мислим да сви деле моје мишљење да су босански Муслимани или наши Ужичани например у просеку доста светлији од Санџаклија.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #86 послато: Март 30, 2017, 09:00:21 поподне »
Заборављаш да Грци нису били толико изоловани (осим Каракачана) већ су били народ који се бавио трговином и који је живео у низијама и близу мора, чак и у отоманско доба, за разлику од северноалбанских Гега .
Друго, код Грка је генетска слика мноњо мање хетерогена, па тако има разноразних хаплогрупа, свакако уз солидан проценат оних које су најчешће код Албанаца (изузимајући Е-V13 као пан-балканску хаплогрупу). ;)

У праву си. Тема за размишљање, свакако. Мислим да би евентуално антрополоша истраживања старих некропола на Балкану могла дати прецизније одговоре, мада већ има доста материјала.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #87 послато: Март 30, 2017, 09:02:20 поподне »
Мислим да сви деле моје мишљење да су босански Муслимани или наши Ужичани например у просеку доста светлији од Санџаклија.

Не говорим само о пигментацији него о општем утиску за који, у овом случају, може бити заслужан и стил облачења, фризура, брада, гестикулација, израз лица, итд.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #88 послато: Март 30, 2017, 09:09:40 поподне »


Мада, с обзиром да Кун помиње тај Кордед тип међу Илирима, није искључено да је као такав могао опстати и у Албанији, што би на крају, уз процес динаризације, могло дати овакве типове.
Овај недавно објављени резултат ме је подстакао на размишљање о J2b2-M241 као хаплогрупи присутној у Кордед култури, што се свакако поклапа са оним причом о Индоевропљанима.
Уколико је Синиша у праву (у шта не сумњам ;)) западномедитеранска J2b2-M241>Z631 је од ''албанске'' удаљена око 4000 година најмање, што се свакако поклапа са временом постојања Кордед културе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #89 послато: Март 30, 2017, 09:11:18 поподне »
Извини  пријатељу, али ја сам срео и видео у животу пуно Санџаклија попут Ениса Имамовића, Јахје Фехратовића и Асмира Колашинаца, а никад нисам видео ултра плавог Санџаклију попут Бакира Изетбеговића или Драгана Ђиласа например.

Mislim da ja kao osoba porijeklom iz toga kraja imam o tome više pojma nego vi Svevlade koji mislite da postoji tipičan Njemac a znate Njemce iz televizije ili theapricity, i tipičan ovaj ili onaj.

Sada bi ja mogao reći  koliko sam ja video Srba poput Aleksandra Antića, Aleksandra Vulina, Zorana Đorđevića, Predraga Boškovića itd.
Sve Turkov do Turkova ali nebi bio iskren da tako nešto kazem, i nebi da izmišljam da bi sebe potvrdio svoje političke i rasističke ideje, tolko o tome moj plavokosi, plavooki dvometrašu Svevlade.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #90 послато: Март 30, 2017, 09:33:28 поподне »
1) Ове слике што их је поставио Оловни човек показују многи више о њему него о томе о чему пише.

2) такође и Свевлад је пун предрасуда и затрован што првенствено није добро за њега.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #91 послато: Март 30, 2017, 09:39:37 поподне »
Овај недавно објављени резултат ме је подстакао на размишљање о J2b2-M241 као хаплогрупи присутној у Кордед култури, што се свакако поклапа са оним причом о Индоевропљанима.
Уколико је Синиша у праву (у шта не сумњам ;)) западномедитеранска J2b2-M241>Z631 је од ''албанске'' удаљена око 4000 година најмање, што се свакако поклапа са временом постојања Кордед културе.


Поред ове, међу Србима постоји и подграна PH1602. Овој грани припадају Париповић из Гламоча и Ковач из Ливна, као и још неки Бугари и Срби са FTDNA и из анонимних истраживања. Видим да је подграна присутна и код Немаца, на западу Европе, али и код Влаха из Мецова (Грчка).

Процена TMRCA на основу YFull-a износи 3300 година (formed 3900 ybp). Занимљиво да до сада ниједан Албанац J2b2 није позитиван на PH1602.


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #92 послато: Март 30, 2017, 09:41:52 поподне »
Поред ове, међу Србима постоји и подграна PH1602. Овој грани припадају Париповић из Гламоча и Ковач из Ливна, као и још неки Бугари и Срби са FTDNA и из анонимних истраживања. Видим да је подграна присутна и код Немаца, на западу Европе, али и код Влаха из Мецова (Грчка).

Процена TMRCA на основу YFull-a износи 3300 година (formed 3900 ybp). Занимљиво да до сада ниједан Албанац J2b2 није позитиван на PH1602.
Онда се ту очигледно треба тражити која би то била веза албанских са западноевропским J2b2 хаплотиповима, тј која култура из бронзаног доба би била прави пик. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #93 послато: Март 30, 2017, 11:16:40 поподне »
Занимљива теза. Само нисам сигуран да би тај старији прото-индоевропски утицај (R1b?) могао опстати до сад, тј. да је "преживео" процес динаризације на простроу Албаније.

Ови плавушани код Албанаца су чешћи на северу, у Брдима, и пре су последица сеобе Словена и Германа, што мислим и Кун тврди. По њему је тај норидјски тип на северу Албаније заоставштина Словена и Германа, што свакако има више логике.

Пре тога се ставновништво Албаније вероватно није пуно разликовало од остатка Балкана. Претпостављам да су и тамо били доминантни типови који су пронађени у гласиначкој серији.
Албанци би у највећем дијелу случајева могли "проћи" у околини, оно на шта скрећем пажњу је тај типични изглед који се повезује са Шиптарима.
Не мислим искључиво на "плавушане", већ уопштено на људе са таквим цртама лица. Свакако да је кордед у Албанији утопљен (нигдје у Европи не формира релативно чисту популацију, па ни ту), али се један његов дио очувао, у већој мјери кроз утицај у неким тамошњим динарцима, и у мањој мјери као издвојен, непомијешан тип.
Сумњам да су Словени и Германи могли донијети овај тип, јер је он већ нађен међу старим Илирима, док је код Словена и Германа, кад је нордид у питању, више заступљен тај "халштат" тип (настао мијешањем кордеда са "дунавским" типом).

У сваком случају, не тврдим да је ово засигурно објашњење њихових специфичности, но мени свакако дјелује да је за њих дијелом заслужан тај архаични индоевропски тип.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #94 послато: Март 30, 2017, 11:22:52 поподне »
1) Ове слике што их је поставио Оловни човек показују многи више о њему него о томе о чему пише.

2) такође и Свевлад је пун предрасуда и затрован што првенствено није добро за њега.

Nicam tek tako okacio ovu fotku, ako obratis paznju videces da su Srbi za po glavu visi od Albanaca, a jedna od glavnih odlika dinaraca je upravo visina, najvisi su od svih antropoloskih tipova.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #95 послато: Март 30, 2017, 11:41:36 поподне »
Nicam tek tako okacio ovu fotku, ako obratis paznju videces da su Srbi za po glavu visi od Albanaca, a jedna od glavnih odlika dinaraca je upravo visina, najvisi su od svih antropoloskih tipova.
На фотографију су ратни заробљеници из рата 1912. Нису ту само Албанци, има и локалних муслимана и Анадолаца. Заробљени су свакако на простору Старе Србије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #96 послато: Март 31, 2017, 12:08:56 пре подне »
Како Албанци могу бити чистији Динарци од Херцеговаца, кад су Херцеговци пуно виши од Албанаца.  Прсечна висина Албанаца је 174цм, а Срба 182цм, док је у динарском јужнословенском појасу (Црна Гора, Херцеговина, Далмација) просечна висина мушкараца 185,6цм.  Зашто су Албанци који су наводно "најчистији" Динарци релативно ниски људи, а сви светски антриополози се слажу да су Динарци међу највишим људима у свету!  Ево просечних висина  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_average_human_height_worldwide

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #97 послато: Март 31, 2017, 12:13:32 пре подне »
Како Албанци могу бити чистији Динарци од Херцеговаца, кад су Херцеговци пуно виши од Албанаца.  Прсечна висина Албанаца је 174цм, а Срба 182цм, док је у динарском јужнословенском појасу (Црна Гора, Херцеговина, Далмација) просечна висина мушкараца 185,6цм. Зашто су Албанци који су наводно "најчистији" Динарци релативно ниски људи, а сви светски антриополози се слажу да су Динарци међу највишим људима у свету!  Ево просечних висина  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_average_human_height_worldwide
Динарци у овом случају где се говори о просечној висини одређене популације представљају географску одредницу (људи из Динарских планина), а не фенотип.  :P
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #98 послато: Март 31, 2017, 12:20:06 пре подне »
Динарци у овом случају где се говори о просечној висини одређене популације представљају географску одредницу (људи из Динарских планина), а не фенотип.  :P
Албанци из динарских планина су прилично нижи у просеку од Срба из динарских планина!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #99 послато: Март 31, 2017, 12:22:53 пре подне »
Албанци из динарских планина су прилично нижи у просеку од Срба из динарских планина!
Свакако, али то је због тога што међу Гегама има и врло високих али и врло ниских људи, а не због тога што нису ''најчистији'' Динарци.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор