Аутор Тема: Расни типови код Албанаца  (Прочитано 29577 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #40 послато: Март 29, 2017, 01:19:03 поподне »
Као што рече Атлантид, ти Динарци по Херцеговини имају доста кромањонског уплива. Човек са севера Албаније, чију сам слику поставио, нема ни М од медитеранског у себи. Чак бих рекао да је нешто светлије пигментације.

У сваком случају, очигледно је да се по сваку цену покушава убацити Кавказ у причу, па тако он сада више личи на Грузина, него на Балканца.

Албанци се и по днк разлкују од окружења, али једина хг која је, на неки начин, само њихова специфичност, јесте R1b-BY611. Све и да та хг није "европска", не верујем да би тих 15-ак% утицало на неевропски изглед Албанаца. Остале хг које псотоје код њих су присутне свуда по Европи (E-V13, J2b2, I1, I2a, итд.).

Око 15% супсахарске примјесе би можда једва незнатно утицало ни на физички изглед шведских Нордида, јер би тих 85% сјеверноевропске генетике анулирало ефекат супсахарске. Намјерно наводим ове двије групе као најекстремније примјере, јер је много већа разлика између Банту црнаца и европских Нордида него између Кавказаца и јужних Балканаца. Кавкасци су у ширем смислу дио "бијеле расе" (ако иста и постоји као нека јасно одређена генетска цјелина), а и Грцима (онима са југа земље и са острва) су сигурно ближи малоазијски Турци или Чечени него Швеђани или Финци, па нико не каже за Грке да су уљези у Европи.
Генетика је наука, ту не смије бити шпекулација нити бапске "историје" испричане поред ватре.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #41 послато: Март 29, 2017, 03:27:53 поподне »
Као што рече Атлантид, ти Динарци по Херцеговини имају доста кромањонског уплива. Човек са севера Албаније, чију сам слику поставио, нема ни М од медитеранског у себи. Чак бих рекао да је нешто светлије пигментације.

У сваком случају, очигледно је да се по сваку цену покушава убацити Кавказ у причу, па тако он сада више личи на Грузина, него на Балканца.

Албанци се и по днк разлкују од окружења, али једина хг која је, на неки начин, само њихова специфичност, јесте R1b-BY611. Све и да та хг није "европска", не верујем да би тих 15-ак% утицало на неевропски изглед Албанаца. Остале хг које псотоје код њих су присутне свуда по Европи (E-V13, J2b2, I1, I2a, итд.).
Нетачно Албанац са слике није чисти Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом.
- Албанац са слике има црну коврџаву косу, а Динарци имају равну средње до тамно смеђу косу.
-Албанац са слике има превише таман тен за Динарца.
-Албанац са слике има нема ломњен динарски нос.
-Албана са слике има превише широку главу за Динарца и нема изражене јагодичне кости.
Једино динарска ствар у физиономији Албанца са слике је што има грубе црте лица.  Све остало је медитеранско, а и сутније увучене очи што је кромањонски уплив.
Овако изгледа чисти Динарац (прва слика) 3.blogspot.com/_izwKHID5Prk/TFllrMV_wDI/AAAAAAAAAMg/qIPONvbw6q4/s1600/dinarci.jpg

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #42 послато: Март 29, 2017, 03:31:30 поподне »
Мислио сам нема ломњен динарски нос.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #43 послато: Март 29, 2017, 04:07:14 поподне »
Мислио сам нема ломњен динарски нос.

Штa би мoглo дa ce кaжe o Иcу Aдeмoвићу Бoљeтинцу. Пpипaдa фиcу Шaљa, бpaтcтву Пeци/Пeцaj. Знaмo xaплoгpупу, a имa и тecтиpaни из ceлa Ceљaнцa, кoje je близу њeгoвoг. Инaчe Ceљaнцe je нajceвepниje aлбaнcкo ceлo.

Shala - Pecaj   Kosova (Selac, Shala e Bajgores)    R1b - M269 (PF7563?) (FTDNA)


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #44 послато: Март 29, 2017, 04:10:52 поподне »
Штa би мoглo дa ce кaжe o Иcу Aдeмoвићу Бoљeтинцу. Пpипaдa фиcу Шaљa, бpaтcтву Пeци/Пeцaj. Знaмo xaплoгpупу, a имa и тecтиpaни из ceлa Ceљaнцa, кoje je близу њeгoвoг. Инaчe Ceљaнцe je нajceвepниje aлбaнcкo ceлo.

Shala - Pecaj   Kosova (Selac, Shala e Bajgores)    R1b - M269 (PF7563?) (FTDNA)


Мешавина Динарца и Балкан Боребија.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #45 послато: Март 29, 2017, 04:28:16 поподне »
Нетачно Албанац са слике није чисти Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом.
- Албанац са слике има црну коврџаву косу, а Динарци имају равну средње до тамно смеђу косу.
-Албанац са слике има превише таман тен за Динарца.
-Албанац са слике има нема ломњен динарски нос.
-Албана са слике има превише широку главу за Динарца и нема изражене јагодичне кости.
Једино динарска ствар у физиономији Албанца са слике је што има грубе црте лица.  Све остало је медитеранско, а и сутније увучене очи што је кромањонски уплив.
Овако изгледа чисти Динарац (прва слика) 3.blogspot.com/_izwKHID5Prk/TFllrMV_wDI/AAAAAAAAAMg/qIPONvbw6q4/s1600/dinarci.jpg

Јасно ти је ваљда да такви произвољни закључци (овај је ово са утицајем оног и сл.) и приче са разних антропо-форума немају никакву снагу, за разлику истраживања које је спровео нпр. Кун. Али очигледно да овде нема конструктивне дискусије.

Савет што се тиче антропологије: мање форума, више читања научних радова

Да си читао мало антропо студије, знао би вероватно како изгледа Медитеранац, како Динарац, итд.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #46 послато: Март 29, 2017, 04:35:46 поподне »
Јасно ти је ваљда да такви произвољни закључци (овај је ово са утицајем оног и сл.) и приче са разних антропо-форума немају никакву снагу, за разлику истраживања које је спровео нпр. Кун. Али очигледно да овде нема конструктивне дискусије.

Савет што се тиче антропологије: мање форума, више читања научних радова

Да си читао мало антропо студије, знао би вероватно како изгледа Медитеранац, како Динарац, итд.
Знам како изгледа Динарац, а како Медитеранац. Црна/тамно смеђа коврџава коса, тамно смеђу и крупне очи, глава средње дужине (краћа од понтидске и динарске али дужа од алпидске и балтидске) и тамнији тен су карактеристике медитеранске под-расе.
Албанац са слике није Динарац, него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Има Албанаца који су чистог или доминантно динарског фенопипа, има их доста, али Албанац са слике то није.   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #47 послато: Март 29, 2017, 04:52:04 поподне »
Знам како изгледа Динарац, а како Медитеранац. Црна/тамно смеђа коврџава коса, тамно смеђу и крупне очи, глава средње дужине (краћа од понтидске и динарске али дужа од алпидске и балтидске) и тамнији тен су карактеристике медитеранске под-расе.
Албанац са слике није Динарац, него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Има Албанаца који су чистог или доминантно динарског фенопипа, има их доста, али Албанац са слике то није.

Није тачно да коврџава коса код нас не постоји код Динараца. Неки наши старији антрополози често наводе и то као једну од особине динарске расе. Такође, за Медитеранце се готово увек каже да имају меку и равну косу. Коврџава коса није баш карактеристика медитеранске расе. Могуће у крајевима где постоје негроидни утицаји, али генерално не.

Има и коврџавих плавушана, па мислим да то генерално није толико битно.

То што ти називаш динаризовани Медитеранац заправо и јесте чисти Динарац код нас. Таквих је примера вероватно више код самих Албанаца, док код нас Динарци обично садрже још неке елементе (најчешће кромањонске).

Да не дужимо пуно о антропологији, два примера:

Атлантски Медитеранац (јужна Француска)


Динарац (северна Албанија)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #48 послато: Март 29, 2017, 05:12:59 поподне »
Није тачно да коврџава коса код нас не постоји код Динараца. Неки наши старији антрополози често наводе и то као једну од особине динарске расе. Такође, за Медитеранце се готово увек каже да имају меку и равну косу. Коврџава коса није баш карактеристика медитеранске расе. Могуће у крајевима где постоје негроидни утицаји, али генерално не.

Има и коврџавих плавушана, па мислим да то генерално није толико битно.

То што ти називаш динаризовани Медитеранац заправо и јесте чисти Динарац код нас. Таквих је примера вероватно више код самих Албанаца, док код нас Динарци обично садрже још неке елементе (најчешће кромањонске).

Да не дужимо пуно о антропологији, два примера:

Атлантски Медитеранац (јужна Француска)


Динарац (северна Албанија)

За Атланто-Медитеранца на слици се слажем, јесте типичан пример.  Албанац опет није чисти Динарац, већ има и алпидски (широка глава) и понтидски (облик главе) уплив. 
Ово је чисти Динарац 1:28 https://youtu.be/06wjyQG9ZUE?t=1m28s   .jpg]2.bp.blogspot.com./--NmVAeTVql0/UccPfBPHp6I/AAAAAAAAAjw/CgNmREBwg9w/s1600/dinaric1[1].jpg

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #49 послато: Март 29, 2017, 05:19:55 поподне »
За Атланто-Медитеранца на слици се слажем, јесте типичан пример.  Албанац опет није чисти Динарац, већ има и алпидски (широка глава) и понтидски (облик главе) уплив
Ово је чисти Динарац 1:28 https://youtu.be/06wjyQG9ZUE?t=1m28s   .jpg]2.bp.blogspot.com./--NmVAeTVql0/UccPfBPHp6I/AAAAAAAAAjw/CgNmREBwg9w/s1600/dinaric1[1].jpg

Ево га опет. Неуништив си. :) Кун за њега баш тврди да је у питању екстремна динаризација. Ако идеш том логиком, у сваком динарцу можеш видети неколико типова (код Норида нордијски, код Динаро-Кромањона Бореби, код неких медитерански, алпински, итд.) зато што је то пре процес, што је и Кун лепо објаснио.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #50 послато: Март 29, 2017, 05:24:21 поподне »
За Атланто-Медитеранца на слици се слажем, јесте типичан пример.  Албанац опет није чисти Динарац, већ има и алпидски (широка глава) и понтидски (облик главе) уплив. 
Ово је чисти Динарац 1:28

 1. Не постији "чисти Динарац", јер сви подтипови имају нормалну варијацију између себе. Тај Албанац управо показује ту варијацију за Динарида (шира лобања), као и онај први Албанац горе (типично за неке заобљено чело).
 2. Није "чисти" Динарид, већ Динароид. Фацијално јесте, али му је лобања дужа и ужа, те одудара од темељног елемента дефиниције Динарида а то је планокципиталија.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #51 послато: Март 29, 2017, 05:29:29 поподне »
Ево га опет. Неуништив си. :) Кун за њега баш тврди да је у питању екстремна динаризација. Ако идеш том логиком, у сваком динарцу можеш видети неколико типова (код Норида нордијски, код Динаро-Кромањона Бореби, код неких медитерански, алпински, итд.) зато што је то пре процес, што је и Кун лепо објаснио.
Приметио сам да су  наши Динарци чисти Динарци или са кромањонским упливом, док код албанских Динараца примећујем арменоидне, медитеранске па чак и тауридске упливе. Наравно и код Албанаца има чистих или скоро чистих динарских типова, али их има мање него у Херцеговини.    Код Албанаца има доста и депигментизираних Арменоида и неко ко не позна добро антропологију може их побркати са Динарцима.   
Велика Кунова грешка је била што није обишао Херцеговину, већ само Босну и Црну Гора, а Албанију је обрадио баш детаљно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #52 послато: Март 29, 2017, 05:35:51 поподне »
Приметио сам да су  наши Динарци чисти Динарци или са кромањонским упливом, док код албанских Динараца примећујем арменоидне, медитеранске па чак и тауридске упливе. Наравно и код Албанаца има чистих или скоро чистих динарских типова, али их има мање него у Херцеговини.   Код Албанаца има доста и депигментизираних Арменоида и неко ко не позна добро антропологију може их побркати са Динарцима.  Велика Кунова грешка је била што није обишао Херцеговину, већ само Босну и Црну Гора, а Албанију је обрадио баш детаљно.

Слажемо се око тих ствари, само овај болдовани део није сасвим поуздан. Као што рече Одисеј, не одудара толико изгледом становништво југа Балкана (Албанци, Грци, итд.) од Кавказа/Анадолије. На обе стране постоје разни медитерански и динароидни облици, па стога мислим да се то не може приписати само Албанцима. Код Грка (посебно на југу и истоку земље) вероватно постоји више арменоидних облика, него код Албанаца. Са друге стране и тај чисти Динарац има сличне карактеристике као и "Кавказид", па могу подсећати једни на друге понекад, иако не постоји генетска веза.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #53 послато: Март 29, 2017, 06:05:06 поподне »
Слажемо се око тих ствари, само овај болдовани део није сасвим поуздан. Као што рече Одисеј, не одудара толико изгледом становништво југа Балкана (Албанци, Грци, итд.) од Кавказа/Анадолије. На обе стране постоје разни медитерански и динароидни облици, па стога мислим да се то не може приписати само Албанцима. Код Грка (посебно на југу и истоку земље) вероватно постоји више арменоидних облика, него код Албанаца. Са друге стране и тај чисти Динарац има сличне карактеристике као и "Кавказид", па могу подсећати једни на друге понекад, иако не постоји генетска веза.
Слажем се да се код Грка могу наћи арменоиди и анадолиди али као и свугде на Балкану нису ваш чести.  Али ипак Албанци имају више арменоидног уплива него Грци, то кажем из личног искуства.  Грци су већински припадају медитеранском  типу (грацијални и источни Медитеранци).  Тај арменоидно-анадолски уплив код Грка углавном потиче због масовнe миграције анадолских Грка из Турске у Грчку по завршетку грчко-турског рата 1922. године https://en.wikipedia.org/wiki/Greeks_in_Turkey
Геге углавном немају физичких сличности са другим балканским народима него имају свој специфичан изглед, а Тоске личе на Грке и Цинцаре.
Код Гега постоје следећи под-расни типови: има и чистих динарских типова али су чешће разне мешавине Динараца са другим типовима као што су Динаро-Медитеранид, Динаро-Бореби, Динаро-Арменоид, Динаро-Алпид, Динаро-Понтид а нађе се и понеки Норик (депигментизирани Динарац).  Затим има Алпида, Балкан Боребија, Понтида, Арменоида (понекад депигментизираних) и Медитаранаца.
Код Тоска доминирају медитерански типови а поготово је чест тип Медитеранид-Алпид (доста чест тип и код Цинцара).   Тоске имају хомогенији физички изглед, док се код Гега може наћи пуно више типова.
Геге су светлије пигментације и вишег раста, а Тоске тамније и ниже. Али тај арменоидни уплив им је заједнички именилац.
Фузиономије као Харадинај су пан-албанске и могу да се нађу и код Гега и код Тоска. 


Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #54 послато: Март 29, 2017, 06:11:06 поподне »
Ајде антрополози мало мене изанализирајте. Можда се на слици не види, коса црна, очи тамно плаве, пигмент умјерно свјетли али не плањам на сунцу. Не смијем рећи хаплогрупу, а знам је.

free upload pictures

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #55 послато: Март 29, 2017, 06:13:04 поподне »
Ови типови који постоје код Гега се могу наћи и кад других балканских народа, али Геге које припадају динарском, понтидском или Балкан Бореби типу се разликују од Срба и других Балканаца који припадају тим типовима, знам да је то чудно али је стварно тако.  Кад видим слику например Србина и Албанца који припадају истом под-расном типу а претходно не знам које су нације, могу у 90% случајева да погодим ко је Србин а ко Албанац.  Постоји нека црта у физиономији Албанаца која их одваја од других балканских народа чак и кад припадају истом под-расном типу.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #56 послато: Март 29, 2017, 06:16:15 поподне »
Ајде антрополози мало мене изанализирајте. Можда се на слици не види, коса црна, очи тамно плаве, пигмент умјерно свјетли али не плањам на сунцу. Не смијем рећи хаплогрупу, а знам је.

free upload pictures
Понтид/северни Понтид са алпидским упливом.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #57 послато: Март 29, 2017, 06:17:10 поподне »

Код Гега постоје следећи под-расни типови: има и чистих динарских типова али су чешће разне мешавине Динараца са другим типовима као што су Динаро-Медитеранид, Динаро-Бореби, Динаро-Арменоид, Динаро-Алпид, Динаро-Понтид а нађе се и понеки Норик (депигментизирани Динарац).  Затим има Алпида, Балкан Боребија, Понтида, Арменоида (понекад депигментизираних) и Медитаранаца.

Ау човече, колико форумских фенотипа, смањи са тиме и Races of Europe у руке.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #58 послато: Март 29, 2017, 06:23:58 поподне »
Ау човече, колико форумских фенотипа, смањи са тиме и Races of Europe у руке.
Читао сам ја Куна, али већина овога што износим је заснована на мом личном искуству. 
Не може на пример да ми прича неко ко није мрднуо из Београда (не мислим на тебе него уопштено) како изгледају на пример Херцеговци, Ужичани или Срби са Косова, зато што ја то знам из прве руке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #59 послато: Март 29, 2017, 06:31:46 поподне »
Не може на пример да ми прича неко ко није мрднуо из Београда (не мислим на тебе него уопштено) како изгледају на пример Херцеговци, Ужичани или Срби са Косова, зато што ја то знам из прве руке.

У Београду имаш и Ужичане и Херцеговце и Албанце са Косова. :)

Да не претрпавамо тему са овим стварима. Тоске си поменуо, они су Алпиди доминантно. Иначе је у том крају (Епир и околина) својеврсна оаза брахикефала и хипербахикефала. Одкуд онај податак о Цинцарима? Колико знам, изршено је једно антропо-проучавање над Цинцарима из Македоније и махом су Алпиди и Динарци.

Слажем се да и Албанци који припадају истом подтипу имају специфичан изглед, али то није ништа неуобичајено (причали смо о тим специфичностима међу народима). А у обзир треба узети и велике културолошке разлике.