Аутор Тема: Расни типови код Албанаца  (Прочитано 29589 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #20 послато: Март 28, 2017, 06:32:56 поподне »
Ти Свевладе вероватно ниси никада ишао на Косово или у Македонију те своје закључке изводиш из слика које си нашао на интернету.
Требаш отићи у Приштину па да видиш да ли се Срби и Албанци физички разликују у мери којој ти говориш.
Албанци са Косова, Македоније и Албаније изгледају другачије исто као Срби из Војводине, Црне Горе или Босне.
Мени Срби са Косова и Албанци са Косова личе једни на друге...е сад, шта то значи, незнам, али дефинитивно што је рекао Јован Цвијић, географско поднебље утиче на карактер и изглед људи...Оно са чим се слажем са Свевладом, је да постоје одређени типови у изгледу, без обзира на боју косе или тен...Могу да потврдим да за време петогодишњих студија у иностранству, у Словачкој, готово непогрешиво сам могао да приметим наше људе и са 50 метара...Значи , наше у глобалу, са Балкана, могао сам и Албанце...А и Албанци су нас препознавали, напр., један што је продавао сладолед, ред се направио од двадесетак људи, ја нисам причао нисаким , пошто сам сам био, а он ме је на српском ословио "које ћеш кугље, маљину или јагоду?" :) Јаа био шокиран, пошто сам себе не видим као неког ко има типичан изглед Србина, могао бих и као Француз да прођем, тако ми кажу...Међутим, ради се о томе што на основу самих фотографија, не бих могао да се кладим ко је ко...Оно што ближе одређује ко је ко, у смислу погађања, а без да се чује језик којим та особа говори и зашто једни друге препознајемо, је гестикулација, начин говора, фацијална експресија, коју ми, народи Балкана имамо специфичну и изражајнију у односу на средњу Европу напр., где изгледају мало безлично и флегматично, без експресије, док комуницирају...Такви су ми Чеси , Пољаци, делимично и Словаци, мада они су по темпераменту, ближи мало нама...Али исто сам сконтао и Русе, сто до нас у кафићу, не чује се шта причају, црни људи, али некако ми је гестикулација ишла на њихову воденицу, и били су Руси...Већ наш човек би вероватно теже препознао разлику између Немца и Данца или Холанђанина, док они сами сигурно да, лакше, јер су и ближи...Значи сам изглед ми не даје дефинитиван одговор, али кад се посматра начин хода, гестикулација приликом говора и говор тела, могао бих без проблема да проценим ко је ко од словенских народа

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #21 послато: Март 28, 2017, 06:40:33 поподне »
Јесте да Албанци понекад имају помало специфичан изглед, али не верујем да се то увек може довести у везу са генетиком. Код нас је приметно да у срединама са појачаним муслиманским утицајем има људи који вуку на "Оријент". Има таквих случајева и код БиХ муслимана, чија нам је генетска слика мање-више позната. Значи у питању су и културолошке разлике.

Видех да се помиње Косово, па у том смислу и жеља да Албанци не буду са Балкана и сл. Прво не видим какве то везе има са Косовом, они свакако касније долазе ту. Друго, све и да докажемо да нису са Балкана, тј. да су каснији дошљаци (за шта нема превише генетских доказа) шта ће то променити?

Иначе изгледа да је мало пренапумпана прича о том "неевропском" изгледу Албанаца. Ово тематиком најозбиљније се позабавио антрополог Кун, који је својевремено вршио антрополошка испитивања на северу Албаније. Кун је утврдио да је то готово чисто динарска област (у расном смислу). Данас знамо да управо у том крају има најмање словенске генетике, па претпостављам да је ова област битна када се говори о некој специфичности Албанаца.

Кунов коментар: "The typical mountain Gheg"


Више примера (као и мера) у књизи "Планине дивова" (The Mountains of Giants)
http://www.albanianphotography.net/coon/
http://www.albanianphotography.net/coon/
Aлбанац са слике није Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Чисти Динарци из западне Црне Горе и Херцеговине не изгледају као албански "Динарци" који нису чисти Динарци него мешавина Динараца и Медитеранаца често са арменоидним упливом.  Кун грешио кад каже да је северна Албанија најчистија динарска област, најчистија динарска област је Херцеговина и у то сам се 1000 пута уверио.   Албанац са слике личи на Грузина.  Грузин на 21:03 личи на Албанца са слике и генерално старији људи међу Гегема изгледају као овај Грузин https://youtu.be/BxsNA_VDwuU?t=21m3s

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #22 послато: Март 28, 2017, 06:41:03 поподне »
Кад бих први пут видео Бастијана Швајнштајгера, а да претходно не знам ништа о његовом пореклу, био бих сигуран да је Немац.  Он има ултра стереотипни немачки изглед.  За њега чак не бих никад помислио ни да је Холанђанин (иако су Немци и Холанђани доста слични), Скандинавац или Британац.  Постоји пан-германски изглед, али постоје и физиономије које су специфичне само за поједине германске народе. 
Исто тако постоји и пан-словенски изглед, али и изглед који типичан за само неке словенске народе или делови тих народа.  Без обзира што су Руси и Пољаци доста слични, ја ипак могу да приметим неке физиономије које се јављају само код Руса а не јављају се код Пољака и обрнуто.  Мало Пољака изгледа као Андреј Аршавин а још мање као Путин.  Док  је рецимо Лех Валенса типичан Пољак и такав изглед није баш чест код Руса.  Мислим је оно што прави разлику у између Руса и Пољака, источно-балтидски и угро-фински уплив код Руса, а који код Пољака скоро да не постоји.  То доказује и генетика, Руси имају  23% хаплогрупе N1c која је типична за угро-финске народе, док је код Пољака има само 4%.  Мислим да су Пољаци ближи него Руси али и него остали словенски народи старом словенском изгледу из времена касне антике и раног средњег века.  Пољаци су најчистији Словени.
Да ли си приметио оно што сам ја приметио а то сам често чуо од многих људи, као и на неким страним антрополошким форумима, а то је да многи Албанци имају специфичан изглед (поготово црте лица) који се разликује од осталих балканских народа?
Ја искрено, да незнам ко је ко, не бих правио разлику између Немаца и Пољака и бар половине Чеха :) по изгледу , више ми личе Немци и Пољаци , него Немци и Холанђани или Данци...Гледам фудбалску репрезентацију Пољске, и да имају немачке дресове, поверовао бих да су Немци

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #23 послато: Март 28, 2017, 06:44:05 поподне »
Aлбанац са слике није Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Чисти Динарци из западне Црне Горе и Херцеговине не изгледају као албански "Динарци" који нису чисти Динарци него мешавина Динараца и Медитеранаца често са арменоидним упливом.  Кун грешио кад каже да је северна Албанија најчистија динарска област, најчистија динарска област је Херцеговина и у то сам се 1000 пута уверио.   Албанац са слике личи на Грузина.  Грузин на 21:03 личи на Албанца са слике и генерално старији људи међу Гегема изгледају као овај Грузин https://youtu.be/BxsNA_VDwuU?t=21m3s

Е ако Кун греши и ако си се ти уверио, онда ок. Моја грешка.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #24 послато: Март 28, 2017, 06:44:41 поподне »
Мени Срби са Косова и Албанци са Косова личе једни на друге...е сад, шта то значи, незнам, али дефинитивно што је рекао Јован Цвијић, географско поднебље утиче на карактер и изглед људи...Оно са чим се слажем са Свевладом, је да постоје одређени типови у изгледу, без обзира на боју косе или тен...Могу да потврдим да за време петогодишњих студија у иностранству, у Словачкој, готово непогрешиво сам могао да приметим наше људе и са 50 метара...Значи , наше у глобалу, са Балкана, могао сам и Албанце...А и Албанци су нас препознавали, напр., један што је продавао сладолед, ред се направио од двадесетак људи, ја нисам причао нисаким , пошто сам сам био, а он ме је на српском ословио "које ћеш кугље, маљину или јагоду?" :) Јаа био шокиран, пошто сам себе не видим као неког ко има типичан изглед Србина, могао бих и као Француз да прођем, тако ми кажу...Међутим, ради се о томе што на основу самих фотографија, не бих могао да се кладим ко је ко...Оно што ближе одређује ко је ко, у смислу погађања, а без да се чује језик којим та особа говори и зашто једни друге препознајемо, је гестикулација, начин говора, фацијална експресија, коју ми, народи Балкана имамо специфичну и изражајнију у односу на средњу Европу напр., где изгледају мало безлично и флегматично, без експресије, док комуницирају...Такви су ми Чеси , Пољаци, делимично и Словаци, мада они су по темпераменту, ближи мало нама...Али исто сам сконтао и Русе, сто до нас у кафићу, не чује се шта причају, црни људи, али некако ми је гестикулација ишла на њихову воденицу, и били су Руси...Већ наш човек би вероватно теже препознао разлику између Немца и Данца или Холанђанина, док они сами сигурно да, лакше, јер су и ближи...Значи сам изглед ми не даје дефинитиван одговор, али кад се посматра начин хода, гестикулација приликом говора и говор тела, могао бих без проблема да проценим ко је ко од словенских народа

Ово је тачно у вези понашања, гестикулације које помажу да знаш ко је ко. A проже си жил на Словенску а урчиће розумиш чески тенто спусобем те поздравуји з Ческа.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #25 послато: Март 28, 2017, 06:49:53 поподне »
Aлбанац са слике није Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Чисти Динарци из западне Црне Горе и Херцеговине не изгледају као албански "Динарци" који нису чисти Динарци него мешавина Динараца и Медитеранаца често са арменоидним упливом.  Кун грешио кад каже да је северна Албанија најчистија динарска област, најчистија динарска област је Херцеговина и у то сам се 1000 пута уверио.   Албанац са слике личи на Грузина.  Грузин на 21:03 личи на Албанца са слике и генерално старији људи међу Гегема изгледају као овај Грузин https://youtu.be/BxsNA_VDwuU?t=21m3s
Динарац је ништа друго до брахикефализовани атлантид, и управо су такви случајеви  најчистији међу Гегама из северне албаније.
Наши Динарци као по дифолту (правилу) долазе са јаком кромањонском компонентном, која није одлика изворних динараца.
О овоме да је Кун грешио као и Небојша не бих коментарисао, ипак си ти дипломирани антрополог.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #26 послато: Март 28, 2017, 06:52:58 поподне »
У научној јавности се често може чути како у Турској живи најмање 5 милиона особа албанског поријекла. Међутим, према подацима до којих сам ја до сад долазио, Турци од свих балканских народа једино са Грцима показују ближу сродност, и то не са свим Грцима, него углавном са онима који живе на југу земље и по острвима. Сјевер и центар већ више вуку ка Словенима.
Ено сам сад прочитао на једној од тема испод да је генетска анализа потврдила да су кипарски Грци и кипарски "Турци" скоро идентични генетски, уз нека мања одступања. На Еупедији сам гледао резултате за Анадолију, заиста велик проценат Ј2 хаплогрупе, али Е је једва заступљена десетак процената. Огроман број Турака албанског поријекла морао би утицати на много већу проц. заступљеност Е хаплогрупе.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #27 послато: Март 28, 2017, 06:55:40 поподне »
Иначе видим да се дискусија са лингвистике и генетике пребацила на расну антропологију, питам се коју ће следећу научну дисциплину Свевлад кренути да цитира за ''доказивање'' својих  тврдњи.  :)
Прво су Албанци говорили не-индоевропским језиком, па им је генетика не-(индо)европска, сада су изгледа и расно непожељни у Свевладовој глави, занимљиво.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #28 послато: Март 28, 2017, 07:21:49 поподне »
Е ако Кун греши и ако си се ти уверио, онда ок. Моја грешка.
У селима у источној Херцеговини сам видео много кошчатих, робусних двометраша са издуженим главама и динарским носевима.  Тамо су често чак и људи који су у дубокој старости високи преко 190цм.  То треба видети, једноставно невероватна ствар, према Херцеговцима Геге су изгледају као патуљци. 
Да закључим:
-Херцеговина је 1/1 област са најчистијим динарским расним типом.
-У северној Албанији нема пуно чистих Дунараца, већ доминирају Динаро-Медитеранци са арменоидним упливом.
-У Далмацији има више Динараца него у северној Албанији, али знатно мање него у Херцеговини.  У Далмацији има доста Атлантида који су најчешће помешани са Динарцима.  Класичан далматински тип (поготово у приморском делу) је Динаро-Атлантид.
-У Црној Гори чистих Динараца има највише у Старој Херцеговини.  У Старој Црној Гори има  Динараца који имају прилично алпидског уплива (примери Аркан и Сергеј Ћетковић).  Чест тип у Старој Црној Гори су двометраши са дугим главама, али нежним цртама лица (без изражених јагодичних и чеоних костију и са доста дугим али меснатим образима).  У централном и источном делу Црне Горе такође нема пуно чистих Динараца, већ више има Балкан Бореби типа (пример Слободан Милошевић), Динаро-Бореби (пример Радован Караџић) и Динаро-Медитеранаца (пример Војин Ћетковић).  Мада је динаро-медитерански или чисти медитерански тип највише заступљен у приморју и на југо-истоку Црне Горе. 
Интересантно да су Црногорци са запада Црне Горе и из Старе Црне Црне Горе виши растом од оних из централних и источних делова. Ретко кад сам срео изразито високог Васојевића, Куча или Бјелопавлића (већином су средње висине), али сам срео пуно екстремно високих Цетињана, Никшићана, Дробњака итд.  То повезујем са тим што на западу Црне Горе доминира I2a, која очито даје висок раст.  И то не само I2a него уопште I хаплогрупа.  Сви народи или делови народа где постоји висок проценат I хаплогрупе су високи (Холанђани, северни Немци, Скандинавци, Херцеговци, западни Црногорци, Далматинци итд.  ТО ЈЕ ОЧИГЛЕДНО РЕФЛЕКС КРОМАЊОНСКЕ ГЕНЕТИКЕ (I хаплогрупа) КОЈИ ЈЕ ОСТАО ДО ДАНАС УПРКОС АУТОСОМАЛНОМ МЕШАЊУ НОСИЛАЦА I ХАПЛОГРУПЕ СА НОСИОЦИМА ДРУГИХ ХАПЛОГРУПА  КОЈЕ ЈЕ ТРАЈАЛО ХИЉАДАМА ГОДИНА! ;D ;D ;D   

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #29 послато: Март 28, 2017, 08:06:33 поподне »
У селима у источној Херцеговини сам видео много кошчатих, робусних двометраша са издуженим главама и динарским носевима.  Тамо су често чак и људи који су у дубокој старости високи преко 190цм.  То треба видети, једноставно невероватна ствар, према Херцеговцима Геге су изгледају као патуљци. 
Да закључим:
-Херцеговина је 1/1 област са најчистијим динарским расним типом.
-У северној Албанији нема пуно чистих Дунараца, већ доминирају Динаро-Медитеранци са арменоидним упливом.
-У Далмацији има више Динараца него у северној Албанији, али знатно мање него у Херцеговини.  У Далмацији има доста Атлантида који су најчешће помешани са Динарцима.  Класичан далматински тип (поготово у приморском делу) је Динаро-Атлантид.
-У Црној Гори чистих Динараца има највише у Старој Херцеговини.  У Старој Црној Гори има  Динараца који имају прилично алпидског уплива (примери Аркан и Сергеј Ћетковић).  Чест тип у Старој Црној Гори су двометраши са дугим главама, али нежним цртама лица (без изражених јагодичних и чеоних костију и са доста дугим али меснатим образима).  У централном и источном делу Црне Горе такође нема пуно чистих Динараца, већ више има Балкан Бореби типа (пример Слободан Милошевић), Динаро-Бореби (пример Радован Караџић) и Динаро-Медитеранаца (пример Војин Ћетковић).  Мада је динаро-медитерански или чисти медитерански тип највише заступљен у приморју и на југо-истоку Црне Горе. 
Интересантно да су Црногорци са запада Црне Горе и из Старе Црне Црне Горе виши растом од оних из централних и источних делова. Ретко кад сам срео изразито високог Васојевића, Куча или Бјелопавлића (већином су средње висине), али сам срео пуно екстремно високих Цетињана, Никшићана, Дробњака итд.  То повезујем са тим што на западу Црне Горе доминира I2a, која очито даје висок раст.  И то не само I2a него уопште I хаплогрупа.  Сви народи или делови народа где постоји висок проценат I хаплогрупе су високи (Холанђани, северни Немци, Скандинавци, Херцеговци, западни Црногорци, Далматинци итд.  ТО ЈЕ ОЧИГЛЕДНО РЕФЛЕКС КРОМАЊОНСКЕ ГЕНЕТИКЕ (I хаплогрупа) КОЈИ ЈЕ ОСТАО ДО ДАНАС УПРКОС АУТОСОМАЛНОМ МЕШАЊУ НОСИЛАЦА I ХАПЛОГРУПЕ СА НОСИОЦИМА ДРУГИХ ХАПЛОГРУПА  КОЈЕ ЈЕ ТРАЈАЛО ХИЉАДАМА ГОДИНА! ;D ;D ;D   
Немој ми замјерит али ово све по мало изгледа као твој субјективни поглед на антрополошке разлике у региону.
Зар не би Бореби тип требао бити најчешћи у Старој Црној Гори? Реалност је наравно да је чест свуда код нас.
Не видим сличност између Аркана (округла глава) и Сергеја Ћетковића (издужена).
Такође, помињеш да је ријетко срести високог Брђанина, а опет помињеш Радована Караџића као примјер за Васојевиће :) Никшићани су вјероватно у просјеку мало височији него Брђани али претјерујеш.
И на крају, хаплогрупа нема никакве везе с физичким изгледом. Извињавам се на скретању са теме.


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #30 послато: Март 28, 2017, 09:21:18 поподне »
Ово су честе физиономије код Албанаца https://youtu.be/mt7tyxcEwbQ?t=24s   https://youtu.be/sa36t_cgG8Qt=5s  Харадинај је типичан Албанац који има кавкаску физиономију.  Фаца као што је Харадинајева се не може наћи међу Србима али ни међу другим балканским народима (изузев Албанаца наравно). Он може по изгледу бити само Албанац или Кавказац и ништа осим тога.
Зеф Бека је чисти Арменоид, што је такође чест фенотип код Албанаца.  Зеф Бека би могао ладно проћи као Јермен или Турчин из источне Анадолије, могао би проћи и на Кавказу али Харадинај има типичнији кавкаски изглед.
Видим да су многи скочили против Свевлада због његовог запажања о физионимији Албанаца (ваљда је лака мета због силних теорија које износи), али изглед Албанаца је стара тема коју није он покренуо. О томе је дискутовано у више наврата, и мишљења су подељена. Неки се труде да буду објективни, а неки као мантру понављају како су сви исти (ваљда је "кул" бити политички коректан, макар игнорисао очигледно). Не видим никакав национализам, расизам или било какве негативне намере у констатацији да код појединих народа постоје специфичне физиономије лица.

Нема дилеме да се велика већина Албанаца по физионимији лица не разликује много од осталих Балканаца не-словенског изгледа. Нико ни не тврди супротно. Међутим, постоје физиономије лица које су карактеристичне искључиво за Албанце. Два примера који су овде наведени су одлични. Док се физиономија лица које има Зеф Бека може видети и код других балканских народа, али јако ретко, код других балканских народа се не може видети Харадинајева физиономија лица. Није он ни по чему посебно ружан или јединствен, Албанаца који имају такву физиономију има доста. У мањини су, али их итекако има. Такав облик вилице се код осталих Балканаца једноставно не виђа, свиђало се то некоме или не.

Што се тиче хаплогрупе и изгледа - наравно да данас хаплогрупа не одређује изглед на Балкану кад се припадници различитих хаплогрупа мешају вековима. Али свака од тих хаплогрупа је изворно имала нешто специфично, а нека хаплогрупа мора бити заслужна за споменуту физиономију која се налази само код Албанаца. Основна логика је да то може бити једино хаплогрупа која се у већем броју налази једино код Албанаца, а то може бити или J2b-L283 или R1b-BY611.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #31 послато: Март 28, 2017, 09:44:06 поподне »
Видим да су многи скочили против Свевлада због његовог запажања о физионимији Албанаца (ваљда је лака мета због силних теорија које износи), али изглед Албанаца је стара тема коју није он покренуо. О томе је дискутовано у више наврата, и мишљења су подељена. Неки се труде да буду објективни, а неки као мантру понављају како су сви исти (ваљда је "кул" бити политички коректан, макар игнорисао очигледно). Не видим никакав национализам, расизам или било какве негативне намере у констатацији да код појединих народа постоје специфичне физиономије лица.

Нема дилеме да се велика већина Албанаца по физионимији лица не разликује много од осталих Балканаца не-словенског изгледа. Нико ни не тврди супротно. Међутим, постоје физиономије лица које су карактеристичне искључиво за Албанце. Два примера који су овде наведени су одлични. Док се физиономија лица које има Зеф Бека може видети и код других балканских народа, али јако ретко, код других балканских народа се не може видети Харадинајева физиономија лица. Није он ни по чему посебно ружан или јединствен, Албанаца који имају такву физиономију има доста. У мањини су, али их итекако има. Такав облик вилице се код осталих Балканаца једноставно не виђа, свиђало се то некоме или не.

Што се тиче хаплогрупе и изгледа - наравно да данас хаплогрупа не одређује изглед на Балкану кад се припадници различитих хаплогрупа мешају вековима. Али свака од тих хаплогрупа је изворно имала нешто специфично, а нека хаплогрупа мора бити заслужна за споменуту физиономију која се налази само код Албанаца. Основна логика је да то може бити једино хаплогрупа која се у већем броју налази једино код Албанаца, а то може бити или J2b-L283 или R1b-BY611.
Свака част Иване, то је то. Поготово овај последњи део, потписујем сваку реч.
Мислим да се тај специфични албански изглед не треба посматрати кроз призму неког не-европског утицаја, већ пре свега кроз изолованост једног дела албанског народа који је нама Србима увек био географски ближи и који је с' обзиром да је са једне стране имао Србе и са друге стране Турке био присиљен да се множи на малом броју јединки, што је довело до тог ''специфичног албанског изгледа''. Дакле, никакви не-белачки упливи као што то Свевлад тврди, али свакако се слажем да постоји неки просечни изглед Албанца који свима нама падне на памет. Као што сам на једној теми већ рекао, а и сада ћу рећи, данас се конкретно код нас Срба, све више дешава да је дете микс родитеља који су пореклом из два географски удаљена краја, и самим тим нема више толико ''чистих'' фенотипа као пре.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #32 послато: Март 28, 2017, 09:46:25 поподне »
@Иван ја сам се сконцетрисао на његова запажања у вези Динараца генерално. Што се тиче Албанаца, сви знамо да имају препознатљиве фаце, да ли је то последица неког кавказког поријекла или је то у питању варијет фенотипа настао због релативне хомогености становништва у специфичном поднебљу под тешким животним условима, тешко је рећи.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #33 послато: Март 28, 2017, 10:08:01 поподне »
Није никакав расизам то што примећујем неке специфичности у физиономијама Албанаца, али и других народа, помињао сам и Русе, Немце и Пољаке.  Физичка анпропологија, генетика, историја и лингвистика су повезани као спојени судови.  Било би мало досадно да овај форум сведемо само на хаплогрупе и њихове мутације и миграције у прошлости, то су онда само суве бројке које могу да нас одведу у погрешном правцу тј. да дођемо до погрешних закључака.  Зато треба да комбинујемо генетику са историјским изворима, лингвистиком па и антропологијом ако желимо да бар донекле реконструишемо прошлост и утврдимо порекло српског народа али зашто да не и суседних народа. 
Ја нисам рекао да већина Албанаца има фаце као Харадинај, али знам да се такве фаце искључиво јављају код Албанаца, док код других балканских али и европских народа не постоје.  Чак ни код Грка и Цинцара нема таквих фаца, иако су Грци и Цинцари генетски најближи Албанцима.
Добро каже Иван да је свака хаплогрупа односно популација која је била носилац тих хаплогрупа имала неку физиономију, поставља се питање која је то популација била (коју хаплогрупу је носила и кад је дошла на Балкан) од које су Албанци наследили физиономије попут Харадинаја.  Једно је сигурно, а то је да популација која је донела физиономије типа Харадинај није палео-балканског порекла. Јер да јесте онда би такве физиономије налазили код свих балканских народа, а не само код Албанаца, зато што сви балкански народи имају палео-балканске генетике.  Да је генетиски уплив који постоји међу Албанцима а који даје такав изглед као Харадинај палео-балканског порекла једнако би такве физиономије налазили и код Грка и Цинцара код којих доминира палео-балканска генетика, а то није случај, одговорно тврдим да код Грка и Цинцара не постоје фаце као што има Харадинај и доста Албанаца.
   
Вероватно се ради о прото-Албанцима који пореклом са истока, вероватно са Кавказа или око Кавказа и вероватно је та популација била носилац хаплогрупа J2b-L283 или R1b-BY611 или чак обе, пошто су као и ова специфична физиономија и те хаплогрупе на Балкану заступљене скоро искључиво код Албанаца.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #34 послато: Март 28, 2017, 10:10:27 поподне »
@Иван ја сам се сконцетрисао на његова запажања у вези Динараца генерално. Што се тиче Албанаца, сви знамо да имају препознатљиве фаце, да ли је то последица неког кавказког поријекла или је то у питању варијет фенотипа настао због релативне хомогености становништва у специфичном поднебљу под тешким животним условима, тешко је рећи.

Арбанаси имају скроз другачију генетику и редослед хаплогрупа, од околних народа и због тога имају неки својствен изглед који је карактеристичан за њихову нацију.  Није само то, не знам како ствари стоје са mtDNK код њих, не пратим женску генетику. Могуће је да се они и по женској генетици доста разликују од околних народа.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #35 послато: Март 28, 2017, 10:21:45 поподне »
Свака част Иване, то је то. Поготово овај последњи део, потписујем сваку реч.
Мислим да се тај специфични албански изглед не треба посматрати кроз призму неког не-европског утицаја, већ пре свега кроз изолованост једног дела албанског народа који је нама Србима увек био географски ближи и који је с' обзиром да је са једне стране имао Србе и са друге стране Турке био присиљен да се множи на малом броју јединки, што је довело до тог ''специфичног албанског изгледа''. Дакле, никакви не-белачки упливи као што то Свевлад тврди, али свакако се слажем да постоји неки просечни изглед Албанца који свима нама падне на памет. Као што сам на једној теми већ рекао, а и сада ћу рећи, данас се конкретно код нас Срба, све више дешава да је дете микс родитеља који су пореклом из два географски удаљена краја, и самим тим нема више толико ''чистих'' фенотипа као пре.  :)
Ја никад нисам рекао да Албанци имају неки не-белачки уплив.  Какваски народи су белци.  Ја нисам неки острашћени тип са stormfront-а, нити подржавам њихове идеје.  Само пукушавам да допринесем да одгонедтнемо порекло Албанаца па сам убацио и физичку антропологију која је повезана са генетиком и лингвистиком.
Албанци имају такав изглед какав имају и то није ни предност ни мана, а онај ко то примети и констатује није никакав расиста.  Ако кажем да Кинези имају косе очи или да су Швеђани плави, неко у име политичке коректности одмах скаче и каже да сам расиста.  Е мој пријатељу као би знао шта је стварно расизам не би то говорио.
Расизам је оно што нашим сународницима догађа на Косову, а не ова моја безазлена прича. 

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #36 послато: Март 28, 2017, 10:39:18 поподне »
 По неким мојим нормама нечасно је тврдити оно за шта докази изразито упућују да није тако а при томе не понудити огроман репертоар својих доказа. Дакле што тврдња више одудара од норми које су утврђене то је већа обавеза на страни оног који нешто тврди.


Физичка анпропологија, генетика, историја и лингвистика су повезани као спојени судови.

 Прво ти неким озбиљнијим знањем закрпи огромне рупе које имаш на тим судовима, јер док то не урадиш само се прељева из шупљег у празно.
 

 






Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #37 послато: Март 28, 2017, 10:54:16 поподне »
Заборавио сам да споменем Ирак, Иран, Сирију и северну Турску уз црноморску обалу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #38 послато: Март 28, 2017, 11:03:46 поподне »
Висок проценат R1b-L23 је осим код Албанаца још и у североисточној Анадолији, Азербејџану, крајњем југу Италије, у североисточној Бугарској, делу Румуније и код Башкира. 
Богами сад кад погледам ову карту и Деретићева теорија о прото-Албанцима који су дошли прво у јужну Италију па онда на Балкан има смисла. Видим појачано присуство ове гране (која очигледно има извор око Какваза) у Калабрији и источној Сицилији. А тамо су према Деретићу Арапи довели прото-Албанце кад су освојили Сицилију и јужну Италију.
С друге стране према овој карти има смисла и она теорија о доласку прото-Албанаца са прото-Бугарима (ја више нагињем тој теорији).   Појачано присуство у југоисточној Румунији и североисточној Бугарској, а управо ту су се населили прото-Бугари који су могли довести са собом прото-Албанце. Ова  појачана концентрација на Пелопонезу је заоставштина Арванита који су асимилирани од стране Грка.

Свевладе, мој савјет је да прије него што почнеш да извлачиш такве опште закључке мало боље проучиш сваку од ових хаплогрупа које спомињеш. Не можеш писати тако уопштено и очекивати да те људи озбиљно схвате. Прича о R1b L23 и њеним подгранама је далеко сложенија од поједностављене варијанте коју представљаш. Крени од тога да идеш према истини, а не да имаш за циљ да Албанце пошто пото смјестиш на Кавказ, па да онда покушаваш на све могуће начине наћи доказе да је тако како мислиш.

Мислим да смо о грани R1b BY611 која је заступљена код Албанаца конкретно овдје на форуму написали редова и редова, при томе сви ти наводи су се могли провјерити у базама или пројектима, у стручним радовима, али изгледа да људи више воле обојене карте и једноставне закључке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #39 послато: Март 29, 2017, 01:06:06 поподне »
У селима у источној Херцеговини сам видео много кошчатих, робусних двометраша са издуженим главама и динарским носевима.  Тамо су често чак и људи који су у дубокој старости високи преко 190цм.  То треба видети, једноставно невероватна ствар, према Херцеговцима Геге су изгледају као патуљци. 
Да закључим:
-Херцеговина је 1/1 област са најчистијим динарским расним типом.
-У северној Албанији нема пуно чистих Дунараца, већ доминирају Динаро-Медитеранци са арменоидним упливом.
-У Далмацији има више Динараца него у северној Албанији, али знатно мање него у Херцеговини.  У Далмацији има доста Атлантида који су најчешће помешани са Динарцима.  Класичан далматински тип (поготово у приморском делу) је Динаро-Атлантид.
-У Црној Гори чистих Динараца има највише у Старој Херцеговини.  У Старој Црној Гори има  Динараца који имају прилично алпидског уплива (примери Аркан и Сергеј Ћетковић).  Чест тип у Старој Црној Гори су двометраши са дугим главама, али нежним цртама лица (без изражених јагодичних и чеоних костију и са доста дугим али меснатим образима).  У централном и источном делу Црне Горе такође нема пуно чистих Динараца, већ више има Балкан Бореби типа (пример Слободан Милошевић), Динаро-Бореби (пример Радован Караџић) и Динаро-Медитеранаца (пример Војин Ћетковић).  Мада је динаро-медитерански или чисти медитерански тип највише заступљен у приморју и на југо-истоку Црне Горе. 
Интересантно да су Црногорци са запада Црне Горе и из Старе Црне Црне Горе виши растом од оних из централних и источних делова. Ретко кад сам срео изразито високог Васојевића, Куча или Бјелопавлића (већином су средње висине), али сам срео пуно екстремно високих Цетињана, Никшићана, Дробњака итд.  То повезујем са тим што на западу Црне Горе доминира I2a, која очито даје висок раст.  И то не само I2a него уопште I хаплогрупа.  Сви народи или делови народа где постоји висок проценат I хаплогрупе су високи (Холанђани, северни Немци, Скандинавци, Херцеговци, западни Црногорци, Далматинци итд.  ТО ЈЕ ОЧИГЛЕДНО РЕФЛЕКС КРОМАЊОНСКЕ ГЕНЕТИКЕ (I хаплогрупа) КОЈИ ЈЕ ОСТАО ДО ДАНАС УПРКОС АУТОСОМАЛНОМ МЕШАЊУ НОСИЛАЦА I ХАПЛОГРУПЕ СА НОСИОЦИМА ДРУГИХ ХАПЛОГРУПА  КОЈЕ ЈЕ ТРАЈАЛО ХИЉАДАМА ГОДИНА! ;D ;D ;D   

Као што рече Атлантид, ти Динарци по Херцеговини имају доста кромањонског уплива. Човек са севера Албаније, чију сам слику поставио, нема ни М од медитеранског у себи. Чак бих рекао да је нешто светлије пигментације.

У сваком случају, очигледно је да се по сваку цену покушава убацити Кавказ у причу, па тако он сада више личи на Грузина, него на Балканца.

Албанци се и по днк разлкују од окружења, али једина хг која је, на неки начин, само њихова специфичност, јесте R1b-BY611. Све и да та хг није "европска", не верујем да би тих 15-ак% утицало на неевропски изглед Албанаца. Остале хг које псотоје код њих су присутне свуда по Европи (E-V13, J2b2, I1, I2a, итд.).