Анкета

Колико сте високи?

мање од 180 цм
33 (20.4%)
180-190 цм
102 (63%)
191-200 цм
25 (15.4%)
више од 200 цм
2 (1.2%)

Укупно гласова: 159

Аутор Тема: Срби, трећи највиши народ на свијету  (Прочитано 77645 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #240 послато: Мај 31, 2022, 08:27:56 поподне »
Јесте да није скорашњи рад (2011).

https://www.cambridge.org/core/journals/genetics-research/article/from-galton-to-gwas-quantitative-genetics-of-human-height/D2D4021961F7FD2F444CADB4467257A2


Средња висина холандских мушкараца, на пример, порасла је са 165 цм 1860. на садашњих 184 цм (Кол,Референца Цоле2003 ). Секуларни пораст висине вероватно одражава побољшања у здравственој заштити и исхрани.

 Чини се да је секуларно повећање висине у северној Европи недавно донекле стало, али јужни Европљани настављају да показују јаке обрасце раста тако да се релативни јаз у висини смањује.

....................................

Мени ово, као лаику, личи на то да неће све популације забележити такав напредак у висини, већ само оне или само они појединци који имају у себи тај потенцијал - неке алеле или комбинацију алела.

........................................


Занимљиво је какво је стање било у погледу висине нпр. пре 100 година (1920-1922) на подручју Балкана.
« Последња измена: Мај 31, 2022, 08:31:17 поподне нцп »

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #241 послато: Мај 31, 2022, 08:37:08 поподне »
Јесте да није скорашњи рад (2011).

https://www.cambridge.org/core/journals/genetics-research/article/from-galton-to-gwas-quantitative-genetics-of-human-height/D2D4021961F7FD2F444CADB4467257A2


Средња висина холандских мушкараца, на пример, порасла је са 165 цм 1860. на садашњих 184 цм (Кол,Референца Цоле2003 ). Секуларни пораст висине вероватно одражава побољшања у здравственој заштити и исхрани.

 Чини се да је секуларно повећање висине у северној Европи недавно донекле стало, али јужни Европљани настављају да показују јаке обрасце раста тако да се релативни јаз у висини смањује.

....................................

Мени ово, као лаику, личи на то да неће све популације забележити такав напредак у висини, већ само оне или само они појединци који имају у себи тај потенцијал - неке алеле или комбинацију алела.

........................................


Занимљиво је какво је стање било у погледу висине нпр. пре 100 година (1920-1922) на подручју Балкана.
Биће да је мало и до сира😉

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #242 послато: Мај 31, 2022, 09:33:54 поподне »
Биће да је мало и до сира😉

Да, да. До сира је и још понечег другог. Где више, где мање.

Исхрана је врло важна.

Ако су оба родитеља висока, дете би требало да има генетски потенцијал да буде високо.

Пример из фамилије.

Дедин рођени брат и његова жена су били високи људи.
Добијају кћерку 1941, сина 1942.

Деца су била ниска. Односно као одрасли људи били су онижи. Кћи до 160, син до 167.

Увек ме то чудило

Али, отац ми је причао да је током и после рата било веома тешко у њиховој породичној задрузи и да је баба једно јаје, мешајући га можда са мало сира, делила на седморо унучића.

Велико је питање и каква је била исхрана мајке током трудноће.


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #243 послато: Новембар 19, 2022, 01:48:51 пре подне »
На светском првенству смо највиши:
Gledajući fizičke karakteristike, Srbija ima najdojmljiviji tim na prvenstvu, s igračima koji za više od centimetra i pol nadmašuju Francusku, drugu najvišu momčad u Kataru. Osim golmana Vanje Milinković-Savića (202 cm), Srbi u sastavu imaju tri veznjaka viša od 190 cm i tri stopera od barem 194 cm, a jedini igrač niži od 180 cm je krilni napadač Andrija Živković, koji sa 169 cm djeluje minijaturno u odnosu na suigrače.

https://www.index.hr/sport/clanak/brojke-iza-svjetskog-prvenstva-srbi-najvisi-hrvatska-blizu-evo-tko-je-najvrjedniji/2413098.aspx?index_ref=naslovnica_sport_teme_i_komentari_d
« Последња измена: Новембар 19, 2022, 01:57:06 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #244 послато: Децембар 04, 2022, 01:23:08 пре подне »
На светском првенству смо највиши:
Gledajući fizičke karakteristike, Srbija ima najdojmljiviji tim na prvenstvu, s igračima koji za više od centimetra i pol nadmašuju Francusku, drugu najvišu momčad u Kataru. Osim golmana Vanje Milinković-Savića (202 cm), Srbi u sastavu imaju tri veznjaka viša od 190 cm i tri stopera od barem 194 cm, a jedini igrač niži od 180 cm je krilni napadač Andrija Živković, koji sa 169 cm djeluje minijaturno u odnosu na suigrače.

https://www.index.hr/sport/clanak/brojke-iza-svjetskog-prvenstva-srbi-najvisi-hrvatska-blizu-evo-tko-je-najvrjedniji/2413098.aspx?index_ref=naslovnica_sport_teme_i_komentari_d
Роде, први смо макар у нечему, нема везе...видео сам незваничну објаву да би јубилеј стогодишњице светских првенстава могао бити у Уругвају...па да исправимо неправду из 1930те, 2030те у Монтевидеу... :) (ако и тад не буде, опет нема везе, хвала вам на будућим радостима!)
Да сте нам живи и здрави!




« Последња измена: Децембар 04, 2022, 01:32:58 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #245 послато: Децембар 04, 2022, 09:41:31 пре подне »
Да, да. До сира је и још понечег другог. Где више, где мање.

Исхрана је врло важна.

Ако су оба родитеља висока, дете би требало да има генетски потенцијал да буде високо.

Пример из фамилије.

Дедин рођени брат и његова жена су били високи људи.
Добијају кћерку 1941, сина 1942.

Деца су била ниска. Односно као одрасли људи били су онижи. Кћи до 160, син до 167.

Увек ме то чудило


Али, отац ми је причао да је током и после рата било веома тешко у њиховој породичној задрузи и да је баба једно јаје, мешајући га можда са мало сира, делила на седморо унучића.

Велико је питање и каква је била исхрана мајке током трудноће.

Нема места чуђењу: :), ту је статистика да објасни ову појаву.

У статистици постоји појава звана "регресија ка средини". Суштина је у томе да се висина појединаца у породичном низу (или у оквиру групе, нације...) може посматрати као низ случајних исхода, а за низ случајних исхода је сасвим нормално да се након неколико исхода изнад средње вредности појави исход близак средњој вредности  (или испод ње). И обрнуто. Да је другачије, поједине породице би кроз неколико генерација имале за потомке - џинове, а друге породице би имале за потомке-патуљке. Али,  видимо да то није тако.

Ова појава је највидљивија у спорту: на пример,  број постигнутих кошева једног играча на утакмицама "осцилује" око средње вредности, као и број асистенција, скокова...   
Не кажем да нема и утицаја других фактора, али је "регресија ка средини" сасвим довољно за објашњење ове појаве.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1102
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #246 послато: Децембар 04, 2022, 12:40:49 поподне »
Роде, први смо макар у нечему, нема везе...видео сам незваничну објаву да би јубилеј стогодишњице светских првенстава могао бити у Уругвају...па да исправимо неправду из 1930те, 2030те у Монтевидеу... :) (ако и тад не буде, опет нема везе, хвала вам на будућим радостима!)
Да сте нам живи и здрави!


Висока екипа је добра за потући се. ::)

Сматрам да им је адут висина сметала у односу на мање, брже и окретније играче.

Кад већ имамо ту предност требало је искористити. Овако, што би неки рекли: "Исто ко ништа". >:(

Ван мреже Сегфаулт

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #247 послато: Децембар 04, 2022, 06:40:09 поподне »
Пошто живим у Холандији, међу "највишим људима на свету", ево како то мени изгледа.

Као прво, имају они својих разллика. На југу су Франци, који су често стаменији и нижи. На северу има више скандинавског I1 и они су виши и мршавији.

Моја теорија је да је њихов нагли скок у висини, после Другог светског рата, углавном узрокован употребом хормона у производњи меса. Они сами кажу да је узрок у употреби млечних производа и бољој здравственој заштити. Наравно, ти исти хормони су и млеку. Не знам да ли им се здравствена заштита побољшала много, у односу на пре Другог светског рата, али мислим да нису били гладни пре рата, само у току рата, кад су им Немци односили скоро сву храну  :(

У сваком случају, Холанђани су подигли стандарде градње, тако да је сада минимална висина у стамбеним објектима 2.6 метара, а отвор врата је сада минимално 2.3 метра. Можда нешто што би и код нас могло да се поправи.

А моје породично искуство је да су прва деца виша, а она млађа су нижа. То је вероватно узроковано "замором" мајки, због тешког рада и лоше исхране.

Једно енглеско истраживање каже такође да је најважнији фактор за дуг живот, да је мајка била млада на порођају. Што је исти аргумент, као овај претходни, само мало другачије речен.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #248 послато: Децембар 04, 2022, 10:42:02 поподне »
Пошто живим у Холандији, међу "највишим људима на свету", ево како то мени изгледа.

Као прво, имају они својих разллика. На југу су Франци, који су често стаменији и нижи. На северу има више скандинавског I1 и они су виши и мршавији.

Моја теорија је да је њихов нагли скок у висини, после Другог светског рата, углавном узрокован употребом хормона у производњи меса. Они сами кажу да је узрок у употреби млечних производа и бољој здравственој заштити. Наравно, ти исти хормони су и млеку. Не знам да ли им се здравствена заштита побољшала много, у односу на пре Другог светског рата, али мислим да нису били гладни пре рата, само у току рата, кад су им Немци односили скоро сву храну  :(

У сваком случају, Холанђани су подигли стандарде градње, тако да је сада минимална висина у стамбеним објектима 2.6 метара, а отвор врата је сада минимално 2.3 метра. Можда нешто што би и код нас могло да се поправи.

А моје породично искуство је да су прва деца виша, а она млађа су нижа. То је вероватно узроковано "замором" мајки, због тешког рада и лоше исхране.

Једно енглеско истраживање каже такође да је најважнији фактор за дуг живот, да је мајка била млада на порођају. Што је исти аргумент, као овај претходни, само мало другачије речен.
Поздрав, не желим да ти противуречим, само да ти изнесем моје гледиште. Стари кум ми је преко 190 док му је супруга једва 160. Старији син му нема ни 175, док му је млађи на оца, преко 190. Читао сам негде да временска дужина дојења новорођенчеда  доста утиче на на висину, али и стаменост (не мислим оно висок,мршав,џигљав, него људина). Нема ништа здравије за дете од мајчиног млека. Није исто кад мајка доји дете 3 године (што је раније било нормално) и кад дају детету вештачко млеко у праху. Што се тиче архитектонских стандарда, ја бих више волео да су лавабо и wc шоље бар за 20-ак cm вишље од пода него што су сада ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #249 послато: Децембар 04, 2022, 11:23:37 поподне »
...
Моја теорија је да је њихов нагли скок у висини, после Другог светског рата, углавном узрокован употребом хормона у производњи меса.
...

Да је до тога рачунам да би се одразило и код других народа. Нису хормони присутни само у месу које једу Холанђани.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сегфаулт

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #250 послато: Децембар 05, 2022, 09:33:57 поподне »
Да је до тога рачунам да би се одразило и код других народа. Нису хормони присутни само у месу које једу Холанђани.

Кад сам ја био мали (беше давно  :D), говорило се да смо ми "Галофак" генерација. Али се такође имало и домаће и непрскано и планинско јагње и слично. Свега тога у Холандији нема одавно. Простора је јако мало, животиње су сабијене. Немам доказе за то, али се у Холандији обично каже да Холанђани користе најмање антибиотика на свету, за људе. Али зато животиње за људску исхрану, користе највише хемикалија на свету, укључујући антибиотике и хормоне. Све то наравно дође на крају на исто мести и заврши круг, нађе се у људском организму.

Холанђани су порасли 12 цм од 1950. године. А нису били гладни пре тога. У истом периоду, Американци су остали исти. Месо је један од фактора, али Холанђани немају Тексас ни ресурсе да гаје говедину. То су могли тек кад су хормони ушли у широку употребу, пре тога је риба била чешћа у исхрани. А риба је долазила из Северног мора, где нису требали хормони.

Последња Холандска истраживања указују на то да се просечна висина Холанђана заправо лагано смањује. Не само због прилива имиграната, који долазе највише из земаља где је просек висине мањи, као што су Мароко и Индонезија, већ се и просечна висина "правих Холанђана" полако смањује.

Ван мреже Сегфаулт

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #251 послато: Децембар 05, 2022, 09:51:36 поподне »
Поздрав, не желим да ти противуречим, само да ти изнесем моје гледиште. Стари кум ми је преко 190 док му је супруга једва 160. Старији син му нема ни 175, док му је млађи на оца, преко 190. Читао сам негде да временска дужина дојења новорођенчеда  доста утиче на на висину, али и стаменост (не мислим оно висок,мршав,џигљав, него људина). Нема ништа здравије за дете од мајчиног млека. Није исто кад мајка доји дете 3 године (што је раније било нормално) и кад дају детету вештачко млеко у праху. Што се тиче архитектонских стандарда, ја бих више волео да су лавабо и wc шоље бар за 20-ак cm вишље од пода него што су сада ;D

Стара изрека каже да се ниједан миш није под пластом сена удавио  ;) нема везе што је жена доста нижа. Само је онда стандардна девијација већа код деце. Знам и ја за случајеве да је ћерка виша од сина и слично. Међутим, мора бити већи број деце, да се нека "статистика" наслути. Код мене је било осморо и деветоро са мајчине и очеве стране. И то је наравно премало да се извуче неки валидан закључак, али двоје, троје је баш недовољно.

Ко воли статистику, може овде да је нађе. Пошто сам нов на форуму, не умем још да постављам слике и слично, али овај сајт има графика и поређења до миле воље: https://ourworldindata.org/human-height

Има чак и график односа калорија од протеина и просечне висине  :D
https://ourworldindata.org/grapher/share-of-calories-from-animal-protein-vs-mean-male-height

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби, трећи највиши народ на свијету
« Одговор #252 послато: Децембар 05, 2022, 10:07:10 поподне »
Роде, први смо макар у нечему, нема везе...

Усрећили смо се са њиховом висином  ::)
Није ово у Катару такмичење у висини, него у ногометашкој вештини...
А ту смо далееееекоооо од врха...
"Наша мука ваља за причешћа"