Аутор Тема: Расни типови код Албанаца  (Прочитано 29589 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Расни типови код Албанаца
« послато: Март 27, 2017, 04:42:39 поподне »
Не знам шта и коме ти покушаваш да докажеш, нико овде није ни тврдио да су Албанци директни потомци Илира.
Приметио сам да нико овде осим Руговца не тврди да су Албанци директни потомци Илира, али неки тврде да су Албанци директни потомци Трачана, што је исто глупост.   Илирска теорија о пореклу Албанаца је скоро  потпуно одбачена од стране најугледнијих страних и домаћих историчара (предуго је и била пропагирана).  Једино Албанци и даље говоре да су потомци Илира ("Што је баби мило то јој се и снило"), али то су пусте жеље које немају никаквих утемељења у озбиљној науци.
Албанци виде да се илирска теорија излизала, она је још увек доминантна код албанских историчара али се у задње време јављају и поборници трачке теорије о пореклу Албанаца међу албанским историчарима.  Они би били срећни чак и да су потомци Трачана ако већ нису потомци Илира, пошто су Трачани такође староседеоци Балкана а вероватно су Трачани и Илири били генетски сродни народи, који су имали сличан језик, културу, обичаје итд.
 
Албански али и неки западни историчари који пропагирају трачку теорију говоре да Дарданци нису били илирско већ трачко племе, а све у циљу доказивања како Албанци имају историјско право на Косово.  Значи поента је да Албанци морају бити потомци Дарданаца.  Док је владало мишљење да су Дарданци илирско племе тад су Албанци били Илири, а сад кад је преовладало мишљење да су Дарданци трачко племе, сад су одједном Албанци потомци Трачана!!! 
Заједнички именилац ове две струје албанских и западних историчара (илирска и трачка опција) је то да су Албанци мешаног илирско-трачког порекла, само илирска струја тврди да су више Илири, а трачка да су више Трачани.  Врло лукаво са њихове стране да осим само илирског или трачког убаце и илрско-трачко или трачко-илирско.  На тај начин  поручују да имају историјско право на све територије на којима су живели Илири и Трачани, а то је цео Балкан. 

ЈОШ ЈЕДНОМ ПО КО ЗНА КОЈИ ПУТ ПОНАВЉАМ ДА АЛБАНЦИ НЕМАЈУ ДИРЕКТНЕ ВЕЗЕ НИ СА ИЛИРИМА НИ СА ТРАЧАНИМА, А ПАЛЕО-БАЛКАНСКЕ ЕЛЕМЕНТЕ СУ ДОБИЛИ У НОВИЈЕ ВРЕМЕ АСИМИЛАЦИЈОМ ВЛАХА (У време турске владавине).  НОСИОЦИ АЛБАНСКОГ ИМЕНА, ОБИЧАЈА, КУЛТУРЕ И ДЕЛА ЈЕЗИКА И ГЕНЕТИКЕ СУ ДОШЛИ СА ИСТОКА И НЕМАЈУ НИКАКВЕ ВЕЗЕ СА СТАРОСЕДЕОЦИМА БАЛКАНА НИ СА ЕВРОПОМ.  ПРОТО-АЛБАНЦИ НИСУ ИСТО ШТО И ПРОТО-МАЂАРИ ИЛИ ПРОТО-БУГАРИ, ЗАТО ШТО ДАНАШЊИ АЛБАНЦИ ИМАЈУ ПУНО ВИШЕ ПРОТО-АЛБАНСКОГ НАСЛЕЂА НЕГО МОДЕРНИ МАЂАРИ И МОДЕРНИ БУГАРИ ОД ПРОТО-МАЂАРА И ПРОТО-БУГАРА.  ЈАКО ТЕШКО ЈЕ НАЋИ МАЂАРА ИЛИ БУГАРИНА СА ТУРАНИДСКОМ ФИЗИОНОМИЈОМ, АЛИ ЈЕ ЛАКО НАЋИ АЛБАНЦА СА АРМЕНОИДНО-КАВКАСКОМ ФИЗИОНОМИЈОМ, ШТО ЈЕ ЗАОСТАВШТИНА ОД ПРОТО-АЛБАНАЦА.  МОДЕРНИ АЛБАНЦИ У СВАКОМ СМИСЛУ ИМАЈУ ПУНО ВИШЕ  ВЕЗЕ СА ПРОТО-АЛБАНЦИМА, НЕГО МОДЕРНИ ТУРЦИ СА ОГУЗ ТУРЦИМА, МОДЕРНИ МАЂАРИ СА ПРОТО-МАЂАРИМА, МОДЕРНИ БУГАРИ СА ПРАБУГАРИМА, ФРАНЦУЗИ СА ФРАНЦИМА, ИТАЛИЈАНИ СА ИТАЛИЦИМА,  МОДЕРНИ ГРЦИ СА АНТИЧКИМ ГРЦИМА, МОДЕРНИ ИРАНЦИ СА АНТИЧКИМ ИРАНЦИМА, РУМУНИ СА ДАЧАНИМА итд.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #1 послато: Март 27, 2017, 04:50:29 поподне »
Приметио сам да нико овде осим Руговца не тврди да су Албанци директни потомци Илира, али неки тврде да су Албанци директни потомци Трачана, што је исто глупост.   Илирска теорија о пореклу Албанаца је скоро  потпуно одбачена од стране најугледнијих страних и домаћих историчара (предуго је и била пропагирана).  Једино Албанци и даље говоре да су потомци Илира ("Што је баби мило то јој се и снило"), али то су пусте жеље које немају никаквих утемељења у озбиљној науци.
Албанци виде да се илирска теорија излизала, она је још увек доминантна код албанских историчара али се у задње време јављају и поборници трачке теорије о пореклу Албанаца међу албанским историчарима.  Они би били срећни чак и да су потомци Трачана ако већ нису потомци Илира, пошто су Трачани такође староседеоци Балкана а вероватно су Трачани и Илири били генетски сродни народи, који су имали сличан језик, културу, обичаје итд.
 
Албански али и неки западни историчари који пропагирају трачку теорију говоре да Дарданци нису били илирско већ трачко племе, а све у циљу доказивања како Албанци имају историјско право на Косово.  Значи поента је да Албанци морају бити потомци Дарданаца.  Док је владало мишљење да су Дарданци илирско племе тад су Албанци били Илири, а сад кад је преовладало мишљење да су Дарданци трачко племе, сад су одједном Албанци потомци Трачана!!! 
Заједнички именилац ове две струје албанских и западних историчара (илирска и трачка опција) је то да су Албанци мешаног илирско-трачког порекла, само илирска струја тврди да су више Илири, а трачка да су више Трачани.  Врло лукаво са њихове стране да осим само илирског или трачког убаце и илрско-трачко или трачко-илирско.  На тај начин  поручују да имају историјско право на све територије на којима су живели Илири и Трачани, а то је цео Балкан. 

ЈОШ ЈЕДНОМ ПО КО ЗНА КОЈИ ПУТ ПОНАВЉАМ ДА АЛБАНЦИ НЕМАЈУ ДИРЕКТНЕ ВЕЗЕ НИ СА ИЛИРИМА НИ СА ТРАЧАНИМА, А ПАЛЕО-БАЛКАНСКЕ ЕЛЕМЕНТЕ СУ ДОБИЛИ У НОВИЈЕ ВРЕМЕ АСИМИЛАЦИЈОМ ВЛАХА (У време турске владавине).  НОСИОЦИ АЛБАНСКОГ ИМЕНА, ОБИЧАЈА, КУЛТУРЕ И ДЕЛА ЈЕЗИКА И ГЕНЕТИКЕ СУ ДОШЛИ СА ИСТОКА И НЕМАЈУ НИКАКВЕ ВЕЗЕ СА СТАРОСЕДЕОЦИМА БАЛКАНА НИ СА ЕВРОПОМ.  ПРОТО-АЛБАНЦИ НИСУ ИСТО ШТО И ПРОТО-МАЂАРИ ИЛИ ПРОТО-БУГАРИ, ЗАТО ШТО ДАНАШЊИ АЛБАНЦИ ИМАЈУ ПУНО ВИШЕ ПРОТО-АЛБАНСКОГ НАСЛЕЂА НЕГО МОДЕРНИ МАЂАРИ И МОДЕРНИ БУГАРИ ОД ПРОТО-МАЂАРА И ПРОТО-БУГАРА.  ЈАКО ТЕШКО ЈЕ НАЋИ МАЂАРА ИЛИ БУГАРИНА СА ТУРАНИДСКОМ ФИЗИОНОМИЈОМ, АЛИ ЈЕ ЛАКО НАЋИ АЛБАНЦА СА АРМЕНОИДНО-КАВКАСКОМ ФИЗИОНОМИЈОМ, ШТО ЈЕ ЗАОСТАВШТИНА ОД ПРОТО-АЛБАНАЦА.  МОДЕРНИ АЛБАНЦИ У СВАКОМ СМИСЛУ ИМАЈУ ПУНО ВИШЕ  ВЕЗЕ СА ПРОТО-АЛБАНЦИМА, НЕГО МОДЕРНИ ТУРЦИ СА ОГУЗ ТУРЦИМА, МОДЕРНИ МАЂАРИ СА ПРОТО-МАЂАРИМА, МОДЕРНИ БУГАРИ СА ПРАБУГАРИМА, ФРАНЦУЗИ СА ФРАНЦИМА, ИТАЛИЈАНИ СА ИТАЛИЦИМА,  МОДЕРНИ ГРЦИ СА АНТИЧКИМ ГРЦИМА, МОДЕРНИ ИРАНЦИ СА АНТИЧКИМ ИРАНЦИМА, РУМУНИ СА ДАЧАНИМА итд.

Замолио бих те да поставиш неку слику са Албанцима са "АРМЕНОИДНО-КАВКАСКОМ ФИЗИОНОМИЈОМ" да видим шта тим конкретно мислиш.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #2 послато: Март 28, 2017, 02:50:24 пре подне »
Замолио бих те да поставиш неку слику са Албанцима са "АРМЕНОИДНО-КАВКАСКОМ ФИЗИОНОМИЈОМ" да видим шта тим конкретно мислиш.
Мислим на ово  https://youtu.be/mt7tyxcEwbQ?t=22s https://youtu.be/sa36t_cgG8Q?t=2s  https://youtu.be/VLf=rqVO9Io?t=2m10s  https://youtu.be/EUCc9f26KaY?t=55s  https://youtu.be/-Jm1w-Q7zUc?t=2m8s  https://youtu.be/8U7SLoCbdww?t=1m40s   https://youtu.be/_vGBTjnHRbE?t=2m16s  https://youtu.be/8-SXFLXNkbg?t=1m16s  https://youtu.be/yX091H9Jw5M?t=43s   

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #3 послато: Март 28, 2017, 03:05:48 пре подне »
Ово су честе физиономије код Албанаца https://youtu.be/mt7tyxcEwbQ?t=24s   https://youtu.be/sa36t_cgG8Qt=5s  Харадинај је типичан Албанац који има кавкаску физиономију.  Фаца као што је Харадинајева се не може наћи међу Србима али ни међу другим балканским народима (изузев Албанаца наравно). Он може по изгледу бити само Албанац или Кавказац и ништа осим тога.
Зеф Бека је чисти Арменоид, што је такође чест фенотип код Албанаца.  Зеф Бека би могао ладно проћи као Јермен или Турчин из источне Анадолије, могао би проћи и на Кавказу али Харадинај има типичнији кавкаски изглед.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #4 послато: Март 28, 2017, 09:11:08 пре подне »
Ово су честе физиономије код Албанаца https://youtu.be/mt7tyxcEwbQ?t=24s   https://youtu.be/sa36t_cgG8Qt=5s  Харадинај је типичан Албанац који има кавкаску физиономију.  Фаца као што је Харадинајева се не може наћи међу Србима али ни међу другим балканским народима (изузев Албанаца наравно). Он може по изгледу бити само Албанац или Кавказац и ништа осим тога.
Зеф Бека је чисти Арменоид, што је такође чест фенотип код Албанаца.  Зеф Бека би могао ладно проћи као Јермен или Турчин из источне Анадолије, могао би проћи и на Кавказу али Харадинај има типичнији кавкаски изглед.

То су произвољне тврдње које немају никаквог реалног у себи. Ја живим у Чешкој и овде има доста људи са Кавказа (Грузија, Јерменија, Чеченија, Азербејџан), и они уопште не личе на нас. Те приче о томе да смо ми ко они можеш да окачиш мачку о реп.

Харадинај је ружан човек и то нема везе са народом коме припада.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #5 послато: Март 28, 2017, 09:40:25 пре подне »
То су произвољне тврдње које немају никаквог реалног у себи. Ја живим у Чешкој и овде има доста људи са Кавказа (Грузија, Јерменија, Чеченија, Азербејџан), и они уопште не личе на нас. Те приче о томе да смо ми ко они можеш да окачиш мачку о реп.

Харадинај је ружан човек и то нема везе са народом коме припада.

To je ono cherry picking bira one koje mu odgovaraju, za tipičnog Sandžakliju postavio Kolašinca :)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #6 послато: Март 28, 2017, 12:11:27 поподне »
Не постоји типична кавкаска физиономија, јер је Кавказ генетски микс. Кад гледам слике, примјећујем људе са различитим физиономијама - јужноевропском, источноевропском, блискоисточном, индоиранском и многим другим. Мени Чечени изгледају као типични европско-арапски мјешанци, а и генетска анализа је потврдила да су они по мушкој линији доминантно блискоисточног, а по женској европског поријекла.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #7 послато: Март 28, 2017, 02:55:21 поподне »
Не постоји типична кавкаска физиономија, јер је Кавказ генетски микс. Кад гледам слике, примјећујем људе са различитим физиономијама - јужноевропском, источноевропском, блискоисточном, индоиранском и многим другим. Мени Чечени изгледају као типични европско-арапски мјешанци, а и генетска анализа је потврдила да су они по мушкој линији доминантно блискоисточног, а по женској европског поријекла.
Не кажем, да су на Кавказу сви људи исти, али као што постоји карактеристичан немачки, британски или руски изглед тако постоји и изглед који је типичан за кавкаске народе.  Многи Албанци имају специфичне фаце и црте лица које се не јављају код других балканских народа и веома подсете на кавкаске физиономије.  Доста пута сан се уверио у то из личног искуства. 

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #8 послато: Март 28, 2017, 03:20:59 поподне »
Не кажем, да су на Кавказу сви људи исти, али као што постоји карактеристичан немачки, британски или руски изглед тако постоји и изглед који је типичан за кавкаске народе.  Многи Албанци имају специфичне фаце и црте лица које се не јављају код других балканских народа и веома подсете на кавкаске физиономије.  Доста пута сан се уверио у то из личног искуства.
Не постоји карактеристичан немачки или руски изглед, то могу ја да ти кажем из прве руке. Живим тренутно међу Немцима у делу Бајерна под називом Франкен, и овде пролазим као домаћи што се изгледа тиче, наравно док не проговорим, а типично сам смеђ као и 80% људи из бивше Југославије и имам тамно браон очи. Ако одем само 150 км даље, сами Немци изгледају знатно другачије. Овде где сам ја уопште нема пуно тих плавокосих типова људи.
Имам пријатеље Русе, који се међусобно јако физички раликују, а сви су етнички Руси.
За велике нације је апсолутно немогуће одредити који физички тип је препознатљив, јер се све велике нације састоје из међусобно несродних популација. 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #9 послато: Март 28, 2017, 03:51:30 поподне »
Не постоји карактеристичан немачки или руски изглед, то могу ја да ти кажем из прве руке. Живим тренутно међу Немцима у делу Бајерна под називом Франкен, и овде пролазим као домаћи што се изгледа тиче, наравно док не проговорим, а типично сам смеђ као и 80% људи из бивше Југославије и имам тамно браон очи. Ако одем само 150 км даље, сами Немци изгледају знатно другачије. Овде где сам ја уопште нема пуно тих плавокосих типова људи.
Имам пријатеље Русе, који се међусобно јако физички раликују, а сви су етнички Руси.
За велике нације је апсолутно немогуће одредити који физички тип је препознатљив, јер се све велике нације састоје из међусобно несродних популација.
Албанци нису велика нација.   
Знам да Немаца има различитих, али ипак постоји одређана физички изглед који је карактеристичан само за Немце (независно од пигментације).  Типичан немачки изглед има Лотар Матеус, Феликс Баумгартнер, Бастијан Швајнштајгер, Зигмар Габријел, Оливер Кан итд.  Матеус, Зигмар Габријел и Феликс Баумгартнер су прилично тамни за немачке стандарде, али без обзира на то имају немачке фаце и црте лица и никад не би могли проћи као Балканци, Италијани или Шпанци.  Бастијан Швајнштајгер је стереотипни Немац и не могу да замислим да може бити ишта друго него Немац.  Оливер Кан има исто прилично немачки изглед, али би могао проћи и као Финац. Није у питању само оигментација, већина светлијих Балканаца не личе на Немце, а већина тамнијих Немаца не личе на Балканце.
Што се Руса тиче они ми за тако велику нацију делују врло хомогено, скоро да личе као јаје јајету.  Путин, Јуриј Гагарин и фудбалер Андреј Аршавин су ми типични Руси. С тим да би Путин могао проћи и као Финац или Естонац, а Аршавин  и Гагарин могу бити само Руси и ништа друго.  Сва тројица не би могла проћи као Пољаци (поготово Путин). 
Светлији Срби углавном не личе ни на Русе, а од ванбалканских народа највише подсете на Чехе и Пољаке, али већина не личи на друге народе већ имају српски или балкански изглед без обзира на пигментацију.
Светлији Албанци често изгледају као Рамзан Кадиров.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #10 послато: Март 28, 2017, 03:53:45 поподне »
Албанци нису велика нација.   

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #11 послато: Март 28, 2017, 04:02:07 поподне »
Албанци нису велика нација.   
Знам да Немаца има различитих, али ипак постоји одређана физички изглед који је карактеристичан само за Немце (независно од пигментације).  Типичан немачки изглед има Лотар Матеус, Феликс Баумгартнер, Бастијан Швајнштајгер, Зигмар Габријел, Оливер Кан итд.  Матеус, Зигмар Габријел и Феликс Баумгартнер су прилично тамни за немачке стандарде, али без обзира на то имају немачке фаце и црте лица и никад не би могли проћи као Балканци, Италијани или Шпанци.  Бастијан Швајнштајгер је стереотипни Немац и не могу да замислим да може бити ишта друго него Немац.  Оливер Кан има исто прилично немачки изглед, али би могао проћи и као Финац. Није у питању само оигментација, већина светлијих Балканаца не личе на Немце, а већина тамнијих Немаца не личе на Балканце.
Што се Руса тиче они ми за тако велику нацију делују врло хомогено, скоро да личе као јаје јајету.  Путин, Јуриј Гагарин и фудбалер Андреј Аршавин су ми типични Руси. С тим да би Путин могао проћи и као Финац или Естонац, а Аршавин  и Гагарин могу бити само Руси и ништа друго.  Сва тројица не би могла проћи као Пољаци (поготово Путин). 
Светлији Срби углавном не личе ни на Русе, а од ванбалканских народа највише подсете на Чехе и Пољаке, али већина не личи на друге народе већ имају српски или балкански изглед без обзира на пигментацију.
Светлији Албанци често изгледају као Рамзан Кадиров.
Да, Албанци нису велика нација на начин као што су то Руси, Немци или Французи, али нису ни мала изолована популација од 5 хиљада људи где је долазило до ендогамије у неком јако дугом периоду.
За примере које си навео, да ли би ставио паре на кладионицу у одређивању нације али да претходно не знаш баш ништа о пореклу тих људи? Значи само слике, и да кажеш којој нацији припадају.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #12 послато: Март 28, 2017, 04:20:28 поподне »
Знамо сви добро да постоји неки типичан германски изглед, типични источноевропски изглед, скандинавски изглед, итд.
То не значи да сви људи са тог простора тако изгледају, али сви знамо да постоји неки типични изгледи. Рецимо, кад неко спомене припадника одређене нације, сви ми аутоматски помислимо на тај типични изглед који се везује за ту нацију. Немојмо се сад правити да то није тако и да су сви Европљани потпуно исти - од Атлантика до Урала и од Свалбарда до Крита.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #13 послато: Март 28, 2017, 04:25:33 поподне »
Знамо сви добро да постоји неки типичан германски изглед, типични источноевропски изглед, скандинавски изглед, итд.
То не значи да сви људи са тог простора тако изгледају, али сви знамо да постоји неки типични изгледи. Рецимо, кад неко спомене припадника одређене нације, сви ми аутоматски помислимо на тај типични изглед који се везује за ту нацију. Немојмо се сад правити да то није тако и да су сви Европљани потпуно исти - од Атлантика до Урала и од Свалбарда до Крита.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #14 послато: Март 28, 2017, 04:27:25 поподне »
Знамо сви добро да постоји неки типичан германски изглед, типични источноевропски изглед, скандинавски изглед, итд.
То не значи да сви људи са тог простора тако изгледају, али сви знамо да постоји неки типични изгледи. Рецимо, кад неко спомене припадника одређене нације, сви ми аутоматски помислимо на тај типични изглед који се везује за ту нацију. Немојмо се сад правити да то није тако и да су сви Европљани потпуно исти - од Атлантика до Урала и од Свалбарда до Крита.
Свакако, ту нема дилеме. Али по мом мишљењу, зоне тих физиономија није баш могуће поклопити 1 на 1 са националним границама. Постоје и гомиле прелазних типова итд итд итд.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #15 послато: Март 28, 2017, 05:14:08 поподне »
Да, Албанци нису велика нација на начин као што су то Руси, Немци или Французи, али нису ни мала изолована популација од 5 хиљада људи где је долазило до ендогамије у неком јако дугом периоду.
За примере које си навео, да ли би ставио паре на кладионицу у одређивању нације али да претходно не знаш баш ништа о пореклу тих људи? Значи само слике, и да кажеш којој нацији припадају.
Кад бих први пут видео Бастијана Швајнштајгера, а да претходно не знам ништа о његовом пореклу, био бих сигуран да је Немац.  Он има ултра стереотипни немачки изглед.  За њега чак не бих никад помислио ни да је Холанђанин (иако су Немци и Холанђани доста слични), Скандинавац или Британац.  Постоји пан-германски изглед, али постоје и физиономије које су специфичне само за поједине германске народе. 
Исто тако постоји и пан-словенски изглед, али и изглед који типичан за само неке словенске народе или делови тих народа.  Без обзира што су Руси и Пољаци доста слични, ја ипак могу да приметим неке физиономије које се јављају само код Руса а не јављају се код Пољака и обрнуто.  Мало Пољака изгледа као Андреј Аршавин а још мање као Путин.  Док  је рецимо Лех Валенса типичан Пољак и такав изглед није баш чест код Руса.  Мислим је оно што прави разлику у између Руса и Пољака, источно-балтидски и угро-фински уплив код Руса, а који код Пољака скоро да не постоји.  То доказује и генетика, Руси имају  23% хаплогрупе N1c која је типична за угро-финске народе, док је код Пољака има само 4%.  Мислим да су Пољаци ближи него Руси али и него остали словенски народи старом словенском изгледу из времена касне антике и раног средњег века.  Пољаци су најчистији Словени.
Да ли си приметио оно што сам ја приметио а то сам често чуо од многих људи, као и на неким страним антрополошким форумима, а то је да многи Албанци имају специфичан изглед (поготово црте лица) који се разликује од осталих балканских народа?

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #16 послато: Март 28, 2017, 05:16:53 поподне »
Mene kad neko spomene Rusa ja pomislim na Ivana Drago iz Rokija, ne zato što sam puno takvija Rusa video nego što je to neki stereotip bio, naravno ima i na zapadu druge stereotipe za Ruse, dosta onija negativnija, dok kod Srba je stereotip Rusa da su najbolji, najjači i najlepši, svako vidi samo ono što želi, zato ima taj stereoptip Albanca kod puno Srba, slicni stereotip Srbina postoji kod Hrvata, Bosnjaka i Albanaca a da pokupis od svakija po 10 i raspodijelis ih testko bi mogao da ih razdvojis.

Bolje bi bilo da se nastavi kao dosada na ovome forumu koji je za moj pojam jedan od najobjektivni foruma(to kazem kao ne-srbin), da se nastavi činjenicama i rezultatima a ne izmišljotinama i stereotipima.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #17 послато: Март 28, 2017, 05:29:38 поподне »
Кад бих први пут видео Бастијана Швајнштајгера, а да претходно не знам ништа о његовом пореклу, био бих сигуран да је Немац.  Он има ултра стереотипни немачки изглед.  За њега чак не бих никад помислио ни да је Холанђанин (иако су Немци и Холанђани доста слични), Скандинавац или Британац.  Постоји пан-германски изглед, али постоје и физиономије које су специфичне само за поједине германске народе. 
Исто тако постоји и пан-словенски изглед, али и изглед који типичан за само неке словенске народе или делови тих народа.  Без обзира што су Руси и Пољаци доста слични, ја ипак могу да приметим неке физиономије које се јављају само код Руса а не јављају се код Пољака и обрнуто.  Мало Пољака изгледа као Андреј Аршавин а још мање као Путин.  Док  је рецимо Лех Валенса типичан Пољак и такав изглед није баш чест код Руса.  Мислим је оно што прави разлику у између Руса и Пољака, источно-балтидски и угро-фински уплив код Руса, а који код Пољака скоро да не постоји.  То доказује и генетика, Руси имају  23% хаплогрупе N1c која је типична за угро-финске народе, док је код Пољака има само 4%.  Мислим да су Пољаци ближи него Руси али и него остали словенски народи старом словенском изгледу из времена касне антике и раног средњег века.  Пољаци су најчистији Словени.
Да ли си приметио оно што сам ја приметио а то сам често чуо од многих људи, као и на неким страним антрополошким форумима, а то је да многи Албанци имају специфичан изглед (поготово црте лица) који се разликује од осталих балканских народа?

Ти Свевладе вероватно ниси никада ишао на Косово или у Македонију те своје закључке изводиш из слика које си нашао на интернету.
Требаш отићи у Приштину па да видиш да ли се Срби и Албанци физички разликују у мери којој ти говориш.
Албанци са Косова, Македоније и Албаније изгледају другачије исто као Срби из Војводине, Црне Горе или Босне.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #18 послато: Март 28, 2017, 05:33:49 поподне »
Mene kad neko spomene Rusa ja pomislim na Ivana Drago iz Rokija, ne zato što sam puno takvija Rusa video nego što je to neki stereotip bio, naravno ima i na zapadu druge stereotipe za Ruse, dosta onija negativnija, dok kod Srba je stereotip Rusa da su najbolji, najjači i najlepši, svako vidi samo ono što želi, zato ima taj stereoptip Albanca kod puno Srba, slicni stereotip Srbina postoji kod Hrvata, Bosnjaka i Albanaca a da pokupis od svakija po 10 i raspodijelis ih testko bi mogao da ih razdvojis.

Bolje bi bilo da se nastavi kao dosada na ovome forumu koji je za moj pojam jedan od najobjektivni foruma(to kazem kao ne-srbin), da se nastavi činjenicama i rezultatima a ne izmišljotinama i stereotipima.

Браво реална оцена, стеротипи су нешто најгоре у што човек може да верује. Мудар човек мери шта ће рећи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #19 послато: Март 28, 2017, 06:09:53 поподне »
Јесте да Албанци понекад имају помало специфичан изглед, али не верујем да се то увек може довести у везу са генетиком. Код нас је приметно да у срединама са појачаним муслиманским утицајем има људи који вуку на "Оријент". Има таквих случајева и код БиХ муслимана, чија нам је генетска слика мање-више позната. Значи у питању су и културолошке разлике.

Видех да се помиње Косово, па у том смислу и жеља да Албанци не буду са Балкана и сл. Прво не видим какве то везе има са Косовом, они свакако касније долазе ту. Друго, све и да докажемо да нису са Балкана, тј. да су каснији дошљаци (за шта нема превише генетских доказа) шта ће то променити?

Иначе изгледа да је мало пренапумпана прича о том "неевропском" изгледу Албанаца. Ово тематиком најозбиљније се позабавио антрополог Кун, који је својевремено вршио антрополошка испитивања на северу Албаније. Кун је утврдио да је то готово чисто динарска област (у расном смислу). Данас знамо да управо у том крају има најмање словенске генетике, па претпостављам да је ова област битна када се говори о некој специфичности Албанаца.

Кунов коментар: "The typical mountain Gheg"


Више примера (као и мера) у књизи "Планине дивова" (The Mountains of Giants)
http://www.albanianphotography.net/coon/
http://www.albanianphotography.net/coon/

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #20 послато: Март 28, 2017, 06:32:56 поподне »
Ти Свевладе вероватно ниси никада ишао на Косово или у Македонију те своје закључке изводиш из слика које си нашао на интернету.
Требаш отићи у Приштину па да видиш да ли се Срби и Албанци физички разликују у мери којој ти говориш.
Албанци са Косова, Македоније и Албаније изгледају другачије исто као Срби из Војводине, Црне Горе или Босне.
Мени Срби са Косова и Албанци са Косова личе једни на друге...е сад, шта то значи, незнам, али дефинитивно што је рекао Јован Цвијић, географско поднебље утиче на карактер и изглед људи...Оно са чим се слажем са Свевладом, је да постоје одређени типови у изгледу, без обзира на боју косе или тен...Могу да потврдим да за време петогодишњих студија у иностранству, у Словачкој, готово непогрешиво сам могао да приметим наше људе и са 50 метара...Значи , наше у глобалу, са Балкана, могао сам и Албанце...А и Албанци су нас препознавали, напр., један што је продавао сладолед, ред се направио од двадесетак људи, ја нисам причао нисаким , пошто сам сам био, а он ме је на српском ословио "које ћеш кугље, маљину или јагоду?" :) Јаа био шокиран, пошто сам себе не видим као неког ко има типичан изглед Србина, могао бих и као Француз да прођем, тако ми кажу...Међутим, ради се о томе што на основу самих фотографија, не бих могао да се кладим ко је ко...Оно што ближе одређује ко је ко, у смислу погађања, а без да се чује језик којим та особа говори и зашто једни друге препознајемо, је гестикулација, начин говора, фацијална експресија, коју ми, народи Балкана имамо специфичну и изражајнију у односу на средњу Европу напр., где изгледају мало безлично и флегматично, без експресије, док комуницирају...Такви су ми Чеси , Пољаци, делимично и Словаци, мада они су по темпераменту, ближи мало нама...Али исто сам сконтао и Русе, сто до нас у кафићу, не чује се шта причају, црни људи, али некако ми је гестикулација ишла на њихову воденицу, и били су Руси...Већ наш човек би вероватно теже препознао разлику између Немца и Данца или Холанђанина, док они сами сигурно да, лакше, јер су и ближи...Значи сам изглед ми не даје дефинитиван одговор, али кад се посматра начин хода, гестикулација приликом говора и говор тела, могао бих без проблема да проценим ко је ко од словенских народа

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #21 послато: Март 28, 2017, 06:40:33 поподне »
Јесте да Албанци понекад имају помало специфичан изглед, али не верујем да се то увек може довести у везу са генетиком. Код нас је приметно да у срединама са појачаним муслиманским утицајем има људи који вуку на "Оријент". Има таквих случајева и код БиХ муслимана, чија нам је генетска слика мање-више позната. Значи у питању су и културолошке разлике.

Видех да се помиње Косово, па у том смислу и жеља да Албанци не буду са Балкана и сл. Прво не видим какве то везе има са Косовом, они свакако касније долазе ту. Друго, све и да докажемо да нису са Балкана, тј. да су каснији дошљаци (за шта нема превише генетских доказа) шта ће то променити?

Иначе изгледа да је мало пренапумпана прича о том "неевропском" изгледу Албанаца. Ово тематиком најозбиљније се позабавио антрополог Кун, који је својевремено вршио антрополошка испитивања на северу Албаније. Кун је утврдио да је то готово чисто динарска област (у расном смислу). Данас знамо да управо у том крају има најмање словенске генетике, па претпостављам да је ова област битна када се говори о некој специфичности Албанаца.

Кунов коментар: "The typical mountain Gheg"


Више примера (као и мера) у књизи "Планине дивова" (The Mountains of Giants)
http://www.albanianphotography.net/coon/
http://www.albanianphotography.net/coon/
Aлбанац са слике није Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Чисти Динарци из западне Црне Горе и Херцеговине не изгледају као албански "Динарци" који нису чисти Динарци него мешавина Динараца и Медитеранаца често са арменоидним упливом.  Кун грешио кад каже да је северна Албанија најчистија динарска област, најчистија динарска област је Херцеговина и у то сам се 1000 пута уверио.   Албанац са слике личи на Грузина.  Грузин на 21:03 личи на Албанца са слике и генерално старији људи међу Гегема изгледају као овај Грузин https://youtu.be/BxsNA_VDwuU?t=21m3s

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #22 послато: Март 28, 2017, 06:41:03 поподне »
Кад бих први пут видео Бастијана Швајнштајгера, а да претходно не знам ништа о његовом пореклу, био бих сигуран да је Немац.  Он има ултра стереотипни немачки изглед.  За њега чак не бих никад помислио ни да је Холанђанин (иако су Немци и Холанђани доста слични), Скандинавац или Британац.  Постоји пан-германски изглед, али постоје и физиономије које су специфичне само за поједине германске народе. 
Исто тако постоји и пан-словенски изглед, али и изглед који типичан за само неке словенске народе или делови тих народа.  Без обзира што су Руси и Пољаци доста слични, ја ипак могу да приметим неке физиономије које се јављају само код Руса а не јављају се код Пољака и обрнуто.  Мало Пољака изгледа као Андреј Аршавин а још мање као Путин.  Док  је рецимо Лех Валенса типичан Пољак и такав изглед није баш чест код Руса.  Мислим је оно што прави разлику у између Руса и Пољака, источно-балтидски и угро-фински уплив код Руса, а који код Пољака скоро да не постоји.  То доказује и генетика, Руси имају  23% хаплогрупе N1c која је типична за угро-финске народе, док је код Пољака има само 4%.  Мислим да су Пољаци ближи него Руси али и него остали словенски народи старом словенском изгледу из времена касне антике и раног средњег века.  Пољаци су најчистији Словени.
Да ли си приметио оно што сам ја приметио а то сам често чуо од многих људи, као и на неким страним антрополошким форумима, а то је да многи Албанци имају специфичан изглед (поготово црте лица) који се разликује од осталих балканских народа?
Ја искрено, да незнам ко је ко, не бих правио разлику између Немаца и Пољака и бар половине Чеха :) по изгледу , више ми личе Немци и Пољаци , него Немци и Холанђани или Данци...Гледам фудбалску репрезентацију Пољске, и да имају немачке дресове, поверовао бих да су Немци

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #23 послато: Март 28, 2017, 06:44:05 поподне »
Aлбанац са слике није Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Чисти Динарци из западне Црне Горе и Херцеговине не изгледају као албански "Динарци" који нису чисти Динарци него мешавина Динараца и Медитеранаца често са арменоидним упливом.  Кун грешио кад каже да је северна Албанија најчистија динарска област, најчистија динарска област је Херцеговина и у то сам се 1000 пута уверио.   Албанац са слике личи на Грузина.  Грузин на 21:03 личи на Албанца са слике и генерално старији људи међу Гегема изгледају као овај Грузин https://youtu.be/BxsNA_VDwuU?t=21m3s

Е ако Кун греши и ако си се ти уверио, онда ок. Моја грешка.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #24 послато: Март 28, 2017, 06:44:41 поподне »
Мени Срби са Косова и Албанци са Косова личе једни на друге...е сад, шта то значи, незнам, али дефинитивно што је рекао Јован Цвијић, географско поднебље утиче на карактер и изглед људи...Оно са чим се слажем са Свевладом, је да постоје одређени типови у изгледу, без обзира на боју косе или тен...Могу да потврдим да за време петогодишњих студија у иностранству, у Словачкој, готово непогрешиво сам могао да приметим наше људе и са 50 метара...Значи , наше у глобалу, са Балкана, могао сам и Албанце...А и Албанци су нас препознавали, напр., један што је продавао сладолед, ред се направио од двадесетак људи, ја нисам причао нисаким , пошто сам сам био, а он ме је на српском ословио "које ћеш кугље, маљину или јагоду?" :) Јаа био шокиран, пошто сам себе не видим као неког ко има типичан изглед Србина, могао бих и као Француз да прођем, тако ми кажу...Међутим, ради се о томе што на основу самих фотографија, не бих могао да се кладим ко је ко...Оно што ближе одређује ко је ко, у смислу погађања, а без да се чује језик којим та особа говори и зашто једни друге препознајемо, је гестикулација, начин говора, фацијална експресија, коју ми, народи Балкана имамо специфичну и изражајнију у односу на средњу Европу напр., где изгледају мало безлично и флегматично, без експресије, док комуницирају...Такви су ми Чеси , Пољаци, делимично и Словаци, мада они су по темпераменту, ближи мало нама...Али исто сам сконтао и Русе, сто до нас у кафићу, не чује се шта причају, црни људи, али некако ми је гестикулација ишла на њихову воденицу, и били су Руси...Већ наш човек би вероватно теже препознао разлику између Немца и Данца или Холанђанина, док они сами сигурно да, лакше, јер су и ближи...Значи сам изглед ми не даје дефинитиван одговор, али кад се посматра начин хода, гестикулација приликом говора и говор тела, могао бих без проблема да проценим ко је ко од словенских народа

Ово је тачно у вези понашања, гестикулације које помажу да знаш ко је ко. A проже си жил на Словенску а урчиће розумиш чески тенто спусобем те поздравуји з Ческа.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #25 послато: Март 28, 2017, 06:49:53 поподне »
Aлбанац са слике није Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Чисти Динарци из западне Црне Горе и Херцеговине не изгледају као албански "Динарци" који нису чисти Динарци него мешавина Динараца и Медитеранаца често са арменоидним упливом.  Кун грешио кад каже да је северна Албанија најчистија динарска област, најчистија динарска област је Херцеговина и у то сам се 1000 пута уверио.   Албанац са слике личи на Грузина.  Грузин на 21:03 личи на Албанца са слике и генерално старији људи међу Гегема изгледају као овај Грузин https://youtu.be/BxsNA_VDwuU?t=21m3s
Динарац је ништа друго до брахикефализовани атлантид, и управо су такви случајеви  најчистији међу Гегама из северне албаније.
Наши Динарци као по дифолту (правилу) долазе са јаком кромањонском компонентном, која није одлика изворних динараца.
О овоме да је Кун грешио као и Небојша не бих коментарисао, ипак си ти дипломирани антрополог.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #26 послато: Март 28, 2017, 06:52:58 поподне »
У научној јавности се често може чути како у Турској живи најмање 5 милиона особа албанског поријекла. Међутим, према подацима до којих сам ја до сад долазио, Турци од свих балканских народа једино са Грцима показују ближу сродност, и то не са свим Грцима, него углавном са онима који живе на југу земље и по острвима. Сјевер и центар већ више вуку ка Словенима.
Ено сам сад прочитао на једној од тема испод да је генетска анализа потврдила да су кипарски Грци и кипарски "Турци" скоро идентични генетски, уз нека мања одступања. На Еупедији сам гледао резултате за Анадолију, заиста велик проценат Ј2 хаплогрупе, али Е је једва заступљена десетак процената. Огроман број Турака албанског поријекла морао би утицати на много већу проц. заступљеност Е хаплогрупе.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #27 послато: Март 28, 2017, 06:55:40 поподне »
Иначе видим да се дискусија са лингвистике и генетике пребацила на расну антропологију, питам се коју ће следећу научну дисциплину Свевлад кренути да цитира за ''доказивање'' својих  тврдњи.  :)
Прво су Албанци говорили не-индоевропским језиком, па им је генетика не-(индо)европска, сада су изгледа и расно непожељни у Свевладовој глави, занимљиво.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #28 послато: Март 28, 2017, 07:21:49 поподне »
Е ако Кун греши и ако си се ти уверио, онда ок. Моја грешка.
У селима у источној Херцеговини сам видео много кошчатих, робусних двометраша са издуженим главама и динарским носевима.  Тамо су често чак и људи који су у дубокој старости високи преко 190цм.  То треба видети, једноставно невероватна ствар, према Херцеговцима Геге су изгледају као патуљци. 
Да закључим:
-Херцеговина је 1/1 област са најчистијим динарским расним типом.
-У северној Албанији нема пуно чистих Дунараца, већ доминирају Динаро-Медитеранци са арменоидним упливом.
-У Далмацији има више Динараца него у северној Албанији, али знатно мање него у Херцеговини.  У Далмацији има доста Атлантида који су најчешће помешани са Динарцима.  Класичан далматински тип (поготово у приморском делу) је Динаро-Атлантид.
-У Црној Гори чистих Динараца има највише у Старој Херцеговини.  У Старој Црној Гори има  Динараца који имају прилично алпидског уплива (примери Аркан и Сергеј Ћетковић).  Чест тип у Старој Црној Гори су двометраши са дугим главама, али нежним цртама лица (без изражених јагодичних и чеоних костију и са доста дугим али меснатим образима).  У централном и источном делу Црне Горе такође нема пуно чистих Динараца, већ више има Балкан Бореби типа (пример Слободан Милошевић), Динаро-Бореби (пример Радован Караџић) и Динаро-Медитеранаца (пример Војин Ћетковић).  Мада је динаро-медитерански или чисти медитерански тип највише заступљен у приморју и на југо-истоку Црне Горе. 
Интересантно да су Црногорци са запада Црне Горе и из Старе Црне Црне Горе виши растом од оних из централних и источних делова. Ретко кад сам срео изразито високог Васојевића, Куча или Бјелопавлића (већином су средње висине), али сам срео пуно екстремно високих Цетињана, Никшићана, Дробњака итд.  То повезујем са тим што на западу Црне Горе доминира I2a, која очито даје висок раст.  И то не само I2a него уопште I хаплогрупа.  Сви народи или делови народа где постоји висок проценат I хаплогрупе су високи (Холанђани, северни Немци, Скандинавци, Херцеговци, западни Црногорци, Далматинци итд.  ТО ЈЕ ОЧИГЛЕДНО РЕФЛЕКС КРОМАЊОНСКЕ ГЕНЕТИКЕ (I хаплогрупа) КОЈИ ЈЕ ОСТАО ДО ДАНАС УПРКОС АУТОСОМАЛНОМ МЕШАЊУ НОСИЛАЦА I ХАПЛОГРУПЕ СА НОСИОЦИМА ДРУГИХ ХАПЛОГРУПА  КОЈЕ ЈЕ ТРАЈАЛО ХИЉАДАМА ГОДИНА! ;D ;D ;D   

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #29 послато: Март 28, 2017, 08:06:33 поподне »
У селима у источној Херцеговини сам видео много кошчатих, робусних двометраша са издуженим главама и динарским носевима.  Тамо су често чак и људи који су у дубокој старости високи преко 190цм.  То треба видети, једноставно невероватна ствар, према Херцеговцима Геге су изгледају као патуљци. 
Да закључим:
-Херцеговина је 1/1 област са најчистијим динарским расним типом.
-У северној Албанији нема пуно чистих Дунараца, већ доминирају Динаро-Медитеранци са арменоидним упливом.
-У Далмацији има више Динараца него у северној Албанији, али знатно мање него у Херцеговини.  У Далмацији има доста Атлантида који су најчешће помешани са Динарцима.  Класичан далматински тип (поготово у приморском делу) је Динаро-Атлантид.
-У Црној Гори чистих Динараца има највише у Старој Херцеговини.  У Старој Црној Гори има  Динараца који имају прилично алпидског уплива (примери Аркан и Сергеј Ћетковић).  Чест тип у Старој Црној Гори су двометраши са дугим главама, али нежним цртама лица (без изражених јагодичних и чеоних костију и са доста дугим али меснатим образима).  У централном и источном делу Црне Горе такође нема пуно чистих Динараца, већ више има Балкан Бореби типа (пример Слободан Милошевић), Динаро-Бореби (пример Радован Караџић) и Динаро-Медитеранаца (пример Војин Ћетковић).  Мада је динаро-медитерански или чисти медитерански тип највише заступљен у приморју и на југо-истоку Црне Горе. 
Интересантно да су Црногорци са запада Црне Горе и из Старе Црне Црне Горе виши растом од оних из централних и источних делова. Ретко кад сам срео изразито високог Васојевића, Куча или Бјелопавлића (већином су средње висине), али сам срео пуно екстремно високих Цетињана, Никшићана, Дробњака итд.  То повезујем са тим што на западу Црне Горе доминира I2a, која очито даје висок раст.  И то не само I2a него уопште I хаплогрупа.  Сви народи или делови народа где постоји висок проценат I хаплогрупе су високи (Холанђани, северни Немци, Скандинавци, Херцеговци, западни Црногорци, Далматинци итд.  ТО ЈЕ ОЧИГЛЕДНО РЕФЛЕКС КРОМАЊОНСКЕ ГЕНЕТИКЕ (I хаплогрупа) КОЈИ ЈЕ ОСТАО ДО ДАНАС УПРКОС АУТОСОМАЛНОМ МЕШАЊУ НОСИЛАЦА I ХАПЛОГРУПЕ СА НОСИОЦИМА ДРУГИХ ХАПЛОГРУПА  КОЈЕ ЈЕ ТРАЈАЛО ХИЉАДАМА ГОДИНА! ;D ;D ;D   
Немој ми замјерит али ово све по мало изгледа као твој субјективни поглед на антрополошке разлике у региону.
Зар не би Бореби тип требао бити најчешћи у Старој Црној Гори? Реалност је наравно да је чест свуда код нас.
Не видим сличност између Аркана (округла глава) и Сергеја Ћетковића (издужена).
Такође, помињеш да је ријетко срести високог Брђанина, а опет помињеш Радована Караџића као примјер за Васојевиће :) Никшићани су вјероватно у просјеку мало височији него Брђани али претјерујеш.
И на крају, хаплогрупа нема никакве везе с физичким изгледом. Извињавам се на скретању са теме.


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #30 послато: Март 28, 2017, 09:21:18 поподне »
Ово су честе физиономије код Албанаца https://youtu.be/mt7tyxcEwbQ?t=24s   https://youtu.be/sa36t_cgG8Qt=5s  Харадинај је типичан Албанац који има кавкаску физиономију.  Фаца као што је Харадинајева се не може наћи међу Србима али ни међу другим балканским народима (изузев Албанаца наравно). Он може по изгледу бити само Албанац или Кавказац и ништа осим тога.
Зеф Бека је чисти Арменоид, што је такође чест фенотип код Албанаца.  Зеф Бека би могао ладно проћи као Јермен или Турчин из источне Анадолије, могао би проћи и на Кавказу али Харадинај има типичнији кавкаски изглед.
Видим да су многи скочили против Свевлада због његовог запажања о физионимији Албанаца (ваљда је лака мета због силних теорија које износи), али изглед Албанаца је стара тема коју није он покренуо. О томе је дискутовано у више наврата, и мишљења су подељена. Неки се труде да буду објективни, а неки као мантру понављају како су сви исти (ваљда је "кул" бити политички коректан, макар игнорисао очигледно). Не видим никакав национализам, расизам или било какве негативне намере у констатацији да код појединих народа постоје специфичне физиономије лица.

Нема дилеме да се велика већина Албанаца по физионимији лица не разликује много од осталих Балканаца не-словенског изгледа. Нико ни не тврди супротно. Међутим, постоје физиономије лица које су карактеристичне искључиво за Албанце. Два примера који су овде наведени су одлични. Док се физиономија лица које има Зеф Бека може видети и код других балканских народа, али јако ретко, код других балканских народа се не може видети Харадинајева физиономија лица. Није он ни по чему посебно ружан или јединствен, Албанаца који имају такву физиономију има доста. У мањини су, али их итекако има. Такав облик вилице се код осталих Балканаца једноставно не виђа, свиђало се то некоме или не.

Што се тиче хаплогрупе и изгледа - наравно да данас хаплогрупа не одређује изглед на Балкану кад се припадници различитих хаплогрупа мешају вековима. Али свака од тих хаплогрупа је изворно имала нешто специфично, а нека хаплогрупа мора бити заслужна за споменуту физиономију која се налази само код Албанаца. Основна логика је да то може бити једино хаплогрупа која се у већем броју налази једино код Албанаца, а то може бити или J2b-L283 или R1b-BY611.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #31 послато: Март 28, 2017, 09:44:06 поподне »
Видим да су многи скочили против Свевлада због његовог запажања о физионимији Албанаца (ваљда је лака мета због силних теорија које износи), али изглед Албанаца је стара тема коју није он покренуо. О томе је дискутовано у више наврата, и мишљења су подељена. Неки се труде да буду објективни, а неки као мантру понављају како су сви исти (ваљда је "кул" бити политички коректан, макар игнорисао очигледно). Не видим никакав национализам, расизам или било какве негативне намере у констатацији да код појединих народа постоје специфичне физиономије лица.

Нема дилеме да се велика већина Албанаца по физионимији лица не разликује много од осталих Балканаца не-словенског изгледа. Нико ни не тврди супротно. Међутим, постоје физиономије лица које су карактеристичне искључиво за Албанце. Два примера који су овде наведени су одлични. Док се физиономија лица које има Зеф Бека може видети и код других балканских народа, али јако ретко, код других балканских народа се не може видети Харадинајева физиономија лица. Није он ни по чему посебно ружан или јединствен, Албанаца који имају такву физиономију има доста. У мањини су, али их итекако има. Такав облик вилице се код осталих Балканаца једноставно не виђа, свиђало се то некоме или не.

Што се тиче хаплогрупе и изгледа - наравно да данас хаплогрупа не одређује изглед на Балкану кад се припадници различитих хаплогрупа мешају вековима. Али свака од тих хаплогрупа је изворно имала нешто специфично, а нека хаплогрупа мора бити заслужна за споменуту физиономију која се налази само код Албанаца. Основна логика је да то може бити једино хаплогрупа која се у већем броју налази једино код Албанаца, а то може бити или J2b-L283 или R1b-BY611.
Свака част Иване, то је то. Поготово овај последњи део, потписујем сваку реч.
Мислим да се тај специфични албански изглед не треба посматрати кроз призму неког не-европског утицаја, већ пре свега кроз изолованост једног дела албанског народа који је нама Србима увек био географски ближи и који је с' обзиром да је са једне стране имао Србе и са друге стране Турке био присиљен да се множи на малом броју јединки, што је довело до тог ''специфичног албанског изгледа''. Дакле, никакви не-белачки упливи као што то Свевлад тврди, али свакако се слажем да постоји неки просечни изглед Албанца који свима нама падне на памет. Као што сам на једној теми већ рекао, а и сада ћу рећи, данас се конкретно код нас Срба, све више дешава да је дете микс родитеља који су пореклом из два географски удаљена краја, и самим тим нема више толико ''чистих'' фенотипа као пре.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #32 послато: Март 28, 2017, 09:46:25 поподне »
@Иван ја сам се сконцетрисао на његова запажања у вези Динараца генерално. Што се тиче Албанаца, сви знамо да имају препознатљиве фаце, да ли је то последица неког кавказког поријекла или је то у питању варијет фенотипа настао због релативне хомогености становништва у специфичном поднебљу под тешким животним условима, тешко је рећи.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #33 послато: Март 28, 2017, 10:08:01 поподне »
Није никакав расизам то што примећујем неке специфичности у физиономијама Албанаца, али и других народа, помињао сам и Русе, Немце и Пољаке.  Физичка анпропологија, генетика, историја и лингвистика су повезани као спојени судови.  Било би мало досадно да овај форум сведемо само на хаплогрупе и њихове мутације и миграције у прошлости, то су онда само суве бројке које могу да нас одведу у погрешном правцу тј. да дођемо до погрешних закључака.  Зато треба да комбинујемо генетику са историјским изворима, лингвистиком па и антропологијом ако желимо да бар донекле реконструишемо прошлост и утврдимо порекло српског народа али зашто да не и суседних народа. 
Ја нисам рекао да већина Албанаца има фаце као Харадинај, али знам да се такве фаце искључиво јављају код Албанаца, док код других балканских али и европских народа не постоје.  Чак ни код Грка и Цинцара нема таквих фаца, иако су Грци и Цинцари генетски најближи Албанцима.
Добро каже Иван да је свака хаплогрупа односно популација која је била носилац тих хаплогрупа имала неку физиономију, поставља се питање која је то популација била (коју хаплогрупу је носила и кад је дошла на Балкан) од које су Албанци наследили физиономије попут Харадинаја.  Једно је сигурно, а то је да популација која је донела физиономије типа Харадинај није палео-балканског порекла. Јер да јесте онда би такве физиономије налазили код свих балканских народа, а не само код Албанаца, зато што сви балкански народи имају палео-балканске генетике.  Да је генетиски уплив који постоји међу Албанцима а који даје такав изглед као Харадинај палео-балканског порекла једнако би такве физиономије налазили и код Грка и Цинцара код којих доминира палео-балканска генетика, а то није случај, одговорно тврдим да код Грка и Цинцара не постоје фаце као што има Харадинај и доста Албанаца.
   
Вероватно се ради о прото-Албанцима који пореклом са истока, вероватно са Кавказа или око Кавказа и вероватно је та популација била носилац хаплогрупа J2b-L283 или R1b-BY611 или чак обе, пошто су као и ова специфична физиономија и те хаплогрупе на Балкану заступљене скоро искључиво код Албанаца.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #34 послато: Март 28, 2017, 10:10:27 поподне »
@Иван ја сам се сконцетрисао на његова запажања у вези Динараца генерално. Што се тиче Албанаца, сви знамо да имају препознатљиве фаце, да ли је то последица неког кавказког поријекла или је то у питању варијет фенотипа настао због релативне хомогености становништва у специфичном поднебљу под тешким животним условима, тешко је рећи.

Арбанаси имају скроз другачију генетику и редослед хаплогрупа, од околних народа и због тога имају неки својствен изглед који је карактеристичан за њихову нацију.  Није само то, не знам како ствари стоје са mtDNK код њих, не пратим женску генетику. Могуће је да се они и по женској генетици доста разликују од околних народа.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #35 послато: Март 28, 2017, 10:21:45 поподне »
Свака част Иване, то је то. Поготово овај последњи део, потписујем сваку реч.
Мислим да се тај специфични албански изглед не треба посматрати кроз призму неког не-европског утицаја, већ пре свега кроз изолованост једног дела албанског народа који је нама Србима увек био географски ближи и који је с' обзиром да је са једне стране имао Србе и са друге стране Турке био присиљен да се множи на малом броју јединки, што је довело до тог ''специфичног албанског изгледа''. Дакле, никакви не-белачки упливи као што то Свевлад тврди, али свакако се слажем да постоји неки просечни изглед Албанца који свима нама падне на памет. Као што сам на једној теми већ рекао, а и сада ћу рећи, данас се конкретно код нас Срба, све више дешава да је дете микс родитеља који су пореклом из два географски удаљена краја, и самим тим нема више толико ''чистих'' фенотипа као пре.  :)
Ја никад нисам рекао да Албанци имају неки не-белачки уплив.  Какваски народи су белци.  Ја нисам неки острашћени тип са stormfront-а, нити подржавам њихове идеје.  Само пукушавам да допринесем да одгонедтнемо порекло Албанаца па сам убацио и физичку антропологију која је повезана са генетиком и лингвистиком.
Албанци имају такав изглед какав имају и то није ни предност ни мана, а онај ко то примети и констатује није никакав расиста.  Ако кажем да Кинези имају косе очи или да су Швеђани плави, неко у име политичке коректности одмах скаче и каже да сам расиста.  Е мој пријатељу као би знао шта је стварно расизам не би то говорио.
Расизам је оно што нашим сународницима догађа на Косову, а не ова моја безазлена прича. 

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #36 послато: Март 28, 2017, 10:39:18 поподне »
 По неким мојим нормама нечасно је тврдити оно за шта докази изразито упућују да није тако а при томе не понудити огроман репертоар својих доказа. Дакле што тврдња више одудара од норми које су утврђене то је већа обавеза на страни оног који нешто тврди.


Физичка анпропологија, генетика, историја и лингвистика су повезани као спојени судови.

 Прво ти неким озбиљнијим знањем закрпи огромне рупе које имаш на тим судовима, јер док то не урадиш само се прељева из шупљег у празно.
 

 






Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #37 послато: Март 28, 2017, 10:54:16 поподне »
Заборавио сам да споменем Ирак, Иран, Сирију и северну Турску уз црноморску обалу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #38 послато: Март 28, 2017, 11:03:46 поподне »
Висок проценат R1b-L23 је осим код Албанаца још и у североисточној Анадолији, Азербејџану, крајњем југу Италије, у североисточној Бугарској, делу Румуније и код Башкира. 
Богами сад кад погледам ову карту и Деретићева теорија о прото-Албанцима који су дошли прво у јужну Италију па онда на Балкан има смисла. Видим појачано присуство ове гране (која очигледно има извор око Какваза) у Калабрији и источној Сицилији. А тамо су према Деретићу Арапи довели прото-Албанце кад су освојили Сицилију и јужну Италију.
С друге стране према овој карти има смисла и она теорија о доласку прото-Албанаца са прото-Бугарима (ја више нагињем тој теорији).   Појачано присуство у југоисточној Румунији и североисточној Бугарској, а управо ту су се населили прото-Бугари који су могли довести са собом прото-Албанце. Ова  појачана концентрација на Пелопонезу је заоставштина Арванита који су асимилирани од стране Грка.

Свевладе, мој савјет је да прије него што почнеш да извлачиш такве опште закључке мало боље проучиш сваку од ових хаплогрупа које спомињеш. Не можеш писати тако уопштено и очекивати да те људи озбиљно схвате. Прича о R1b L23 и њеним подгранама је далеко сложенија од поједностављене варијанте коју представљаш. Крени од тога да идеш према истини, а не да имаш за циљ да Албанце пошто пото смјестиш на Кавказ, па да онда покушаваш на све могуће начине наћи доказе да је тако како мислиш.

Мислим да смо о грани R1b BY611 која је заступљена код Албанаца конкретно овдје на форуму написали редова и редова, при томе сви ти наводи су се могли провјерити у базама или пројектима, у стручним радовима, али изгледа да људи више воле обојене карте и једноставне закључке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #39 послато: Март 29, 2017, 01:06:06 поподне »
У селима у источној Херцеговини сам видео много кошчатих, робусних двометраша са издуженим главама и динарским носевима.  Тамо су често чак и људи који су у дубокој старости високи преко 190цм.  То треба видети, једноставно невероватна ствар, према Херцеговцима Геге су изгледају као патуљци. 
Да закључим:
-Херцеговина је 1/1 област са најчистијим динарским расним типом.
-У северној Албанији нема пуно чистих Дунараца, већ доминирају Динаро-Медитеранци са арменоидним упливом.
-У Далмацији има више Динараца него у северној Албанији, али знатно мање него у Херцеговини.  У Далмацији има доста Атлантида који су најчешће помешани са Динарцима.  Класичан далматински тип (поготово у приморском делу) је Динаро-Атлантид.
-У Црној Гори чистих Динараца има највише у Старој Херцеговини.  У Старој Црној Гори има  Динараца који имају прилично алпидског уплива (примери Аркан и Сергеј Ћетковић).  Чест тип у Старој Црној Гори су двометраши са дугим главама, али нежним цртама лица (без изражених јагодичних и чеоних костију и са доста дугим али меснатим образима).  У централном и источном делу Црне Горе такође нема пуно чистих Динараца, већ више има Балкан Бореби типа (пример Слободан Милошевић), Динаро-Бореби (пример Радован Караџић) и Динаро-Медитеранаца (пример Војин Ћетковић).  Мада је динаро-медитерански или чисти медитерански тип највише заступљен у приморју и на југо-истоку Црне Горе. 
Интересантно да су Црногорци са запада Црне Горе и из Старе Црне Црне Горе виши растом од оних из централних и источних делова. Ретко кад сам срео изразито високог Васојевића, Куча или Бјелопавлића (већином су средње висине), али сам срео пуно екстремно високих Цетињана, Никшићана, Дробњака итд.  То повезујем са тим што на западу Црне Горе доминира I2a, која очито даје висок раст.  И то не само I2a него уопште I хаплогрупа.  Сви народи или делови народа где постоји висок проценат I хаплогрупе су високи (Холанђани, северни Немци, Скандинавци, Херцеговци, западни Црногорци, Далматинци итд.  ТО ЈЕ ОЧИГЛЕДНО РЕФЛЕКС КРОМАЊОНСКЕ ГЕНЕТИКЕ (I хаплогрупа) КОЈИ ЈЕ ОСТАО ДО ДАНАС УПРКОС АУТОСОМАЛНОМ МЕШАЊУ НОСИЛАЦА I ХАПЛОГРУПЕ СА НОСИОЦИМА ДРУГИХ ХАПЛОГРУПА  КОЈЕ ЈЕ ТРАЈАЛО ХИЉАДАМА ГОДИНА! ;D ;D ;D   

Као што рече Атлантид, ти Динарци по Херцеговини имају доста кромањонског уплива. Човек са севера Албаније, чију сам слику поставио, нема ни М од медитеранског у себи. Чак бих рекао да је нешто светлије пигментације.

У сваком случају, очигледно је да се по сваку цену покушава убацити Кавказ у причу, па тако он сада више личи на Грузина, него на Балканца.

Албанци се и по днк разлкују од окружења, али једина хг која је, на неки начин, само њихова специфичност, јесте R1b-BY611. Све и да та хг није "европска", не верујем да би тих 15-ак% утицало на неевропски изглед Албанаца. Остале хг које псотоје код њих су присутне свуда по Европи (E-V13, J2b2, I1, I2a, итд.).

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #40 послато: Март 29, 2017, 01:19:03 поподне »
Као што рече Атлантид, ти Динарци по Херцеговини имају доста кромањонског уплива. Човек са севера Албаније, чију сам слику поставио, нема ни М од медитеранског у себи. Чак бих рекао да је нешто светлије пигментације.

У сваком случају, очигледно је да се по сваку цену покушава убацити Кавказ у причу, па тако он сада више личи на Грузина, него на Балканца.

Албанци се и по днк разлкују од окружења, али једина хг која је, на неки начин, само њихова специфичност, јесте R1b-BY611. Све и да та хг није "европска", не верујем да би тих 15-ак% утицало на неевропски изглед Албанаца. Остале хг које псотоје код њих су присутне свуда по Европи (E-V13, J2b2, I1, I2a, итд.).

Око 15% супсахарске примјесе би можда једва незнатно утицало ни на физички изглед шведских Нордида, јер би тих 85% сјеверноевропске генетике анулирало ефекат супсахарске. Намјерно наводим ове двије групе као најекстремније примјере, јер је много већа разлика између Банту црнаца и европских Нордида него између Кавказаца и јужних Балканаца. Кавкасци су у ширем смислу дио "бијеле расе" (ако иста и постоји као нека јасно одређена генетска цјелина), а и Грцима (онима са југа земље и са острва) су сигурно ближи малоазијски Турци или Чечени него Швеђани или Финци, па нико не каже за Грке да су уљези у Европи.
Генетика је наука, ту не смије бити шпекулација нити бапске "историје" испричане поред ватре.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #41 послато: Март 29, 2017, 03:27:53 поподне »
Као што рече Атлантид, ти Динарци по Херцеговини имају доста кромањонског уплива. Човек са севера Албаније, чију сам слику поставио, нема ни М од медитеранског у себи. Чак бих рекао да је нешто светлије пигментације.

У сваком случају, очигледно је да се по сваку цену покушава убацити Кавказ у причу, па тако он сада више личи на Грузина, него на Балканца.

Албанци се и по днк разлкују од окружења, али једина хг која је, на неки начин, само њихова специфичност, јесте R1b-BY611. Све и да та хг није "европска", не верујем да би тих 15-ак% утицало на неевропски изглед Албанаца. Остале хг које псотоје код њих су присутне свуда по Европи (E-V13, J2b2, I1, I2a, итд.).
Нетачно Албанац са слике није чисти Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом.
- Албанац са слике има црну коврџаву косу, а Динарци имају равну средње до тамно смеђу косу.
-Албанац са слике има превише таман тен за Динарца.
-Албанац са слике има нема ломњен динарски нос.
-Албана са слике има превише широку главу за Динарца и нема изражене јагодичне кости.
Једино динарска ствар у физиономији Албанца са слике је што има грубе црте лица.  Све остало је медитеранско, а и сутније увучене очи што је кромањонски уплив.
Овако изгледа чисти Динарац (прва слика) 3.blogspot.com/_izwKHID5Prk/TFllrMV_wDI/AAAAAAAAAMg/qIPONvbw6q4/s1600/dinarci.jpg

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #42 послато: Март 29, 2017, 03:31:30 поподне »
Мислио сам нема ломњен динарски нос.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #43 послато: Март 29, 2017, 04:07:14 поподне »
Мислио сам нема ломњен динарски нос.

Штa би мoглo дa ce кaжe o Иcу Aдeмoвићу Бoљeтинцу. Пpипaдa фиcу Шaљa, бpaтcтву Пeци/Пeцaj. Знaмo xaплoгpупу, a имa и тecтиpaни из ceлa Ceљaнцa, кoje je близу њeгoвoг. Инaчe Ceљaнцe je нajceвepниje aлбaнcкo ceлo.

Shala - Pecaj   Kosova (Selac, Shala e Bajgores)    R1b - M269 (PF7563?) (FTDNA)


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #44 послато: Март 29, 2017, 04:10:52 поподне »
Штa би мoглo дa ce кaжe o Иcу Aдeмoвићу Бoљeтинцу. Пpипaдa фиcу Шaљa, бpaтcтву Пeци/Пeцaj. Знaмo xaплoгpупу, a имa и тecтиpaни из ceлa Ceљaнцa, кoje je близу њeгoвoг. Инaчe Ceљaнцe je нajceвepниje aлбaнcкo ceлo.

Shala - Pecaj   Kosova (Selac, Shala e Bajgores)    R1b - M269 (PF7563?) (FTDNA)


Мешавина Динарца и Балкан Боребија.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #45 послато: Март 29, 2017, 04:28:16 поподне »
Нетачно Албанац са слике није чисти Динарац него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом.
- Албанац са слике има црну коврџаву косу, а Динарци имају равну средње до тамно смеђу косу.
-Албанац са слике има превише таман тен за Динарца.
-Албанац са слике има нема ломњен динарски нос.
-Албана са слике има превише широку главу за Динарца и нема изражене јагодичне кости.
Једино динарска ствар у физиономији Албанца са слике је што има грубе црте лица.  Све остало је медитеранско, а и сутније увучене очи што је кромањонски уплив.
Овако изгледа чисти Динарац (прва слика) 3.blogspot.com/_izwKHID5Prk/TFllrMV_wDI/AAAAAAAAAMg/qIPONvbw6q4/s1600/dinarci.jpg

Јасно ти је ваљда да такви произвољни закључци (овај је ово са утицајем оног и сл.) и приче са разних антропо-форума немају никакву снагу, за разлику истраживања које је спровео нпр. Кун. Али очигледно да овде нема конструктивне дискусије.

Савет што се тиче антропологије: мање форума, више читања научних радова

Да си читао мало антропо студије, знао би вероватно како изгледа Медитеранац, како Динарац, итд.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #46 послато: Март 29, 2017, 04:35:46 поподне »
Јасно ти је ваљда да такви произвољни закључци (овај је ово са утицајем оног и сл.) и приче са разних антропо-форума немају никакву снагу, за разлику истраживања које је спровео нпр. Кун. Али очигледно да овде нема конструктивне дискусије.

Савет што се тиче антропологије: мање форума, више читања научних радова

Да си читао мало антропо студије, знао би вероватно како изгледа Медитеранац, како Динарац, итд.
Знам како изгледа Динарац, а како Медитеранац. Црна/тамно смеђа коврџава коса, тамно смеђу и крупне очи, глава средње дужине (краћа од понтидске и динарске али дужа од алпидске и балтидске) и тамнији тен су карактеристике медитеранске под-расе.
Албанац са слике није Динарац, него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Има Албанаца који су чистог или доминантно динарског фенопипа, има их доста, али Албанац са слике то није.   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #47 послато: Март 29, 2017, 04:52:04 поподне »
Знам како изгледа Динарац, а како Медитеранац. Црна/тамно смеђа коврџава коса, тамно смеђу и крупне очи, глава средње дужине (краћа од понтидске и динарске али дужа од алпидске и балтидске) и тамнији тен су карактеристике медитеранске под-расе.
Албанац са слике није Динарац, него динаризовани Медитеранац са кромањонским упливом. Има Албанаца који су чистог или доминантно динарског фенопипа, има их доста, али Албанац са слике то није.

Није тачно да коврџава коса код нас не постоји код Динараца. Неки наши старији антрополози често наводе и то као једну од особине динарске расе. Такође, за Медитеранце се готово увек каже да имају меку и равну косу. Коврџава коса није баш карактеристика медитеранске расе. Могуће у крајевима где постоје негроидни утицаји, али генерално не.

Има и коврџавих плавушана, па мислим да то генерално није толико битно.

То што ти називаш динаризовани Медитеранац заправо и јесте чисти Динарац код нас. Таквих је примера вероватно више код самих Албанаца, док код нас Динарци обично садрже још неке елементе (најчешће кромањонске).

Да не дужимо пуно о антропологији, два примера:

Атлантски Медитеранац (јужна Француска)


Динарац (северна Албанија)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #48 послато: Март 29, 2017, 05:12:59 поподне »
Није тачно да коврџава коса код нас не постоји код Динараца. Неки наши старији антрополози често наводе и то као једну од особине динарске расе. Такође, за Медитеранце се готово увек каже да имају меку и равну косу. Коврџава коса није баш карактеристика медитеранске расе. Могуће у крајевима где постоје негроидни утицаји, али генерално не.

Има и коврџавих плавушана, па мислим да то генерално није толико битно.

То што ти називаш динаризовани Медитеранац заправо и јесте чисти Динарац код нас. Таквих је примера вероватно више код самих Албанаца, док код нас Динарци обично садрже још неке елементе (најчешће кромањонске).

Да не дужимо пуно о антропологији, два примера:

Атлантски Медитеранац (јужна Француска)


Динарац (северна Албанија)

За Атланто-Медитеранца на слици се слажем, јесте типичан пример.  Албанац опет није чисти Динарац, већ има и алпидски (широка глава) и понтидски (облик главе) уплив. 
Ово је чисти Динарац 1:28 https://youtu.be/06wjyQG9ZUE?t=1m28s   .jpg]2.bp.blogspot.com./--NmVAeTVql0/UccPfBPHp6I/AAAAAAAAAjw/CgNmREBwg9w/s1600/dinaric1[1].jpg

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #49 послато: Март 29, 2017, 05:19:55 поподне »
За Атланто-Медитеранца на слици се слажем, јесте типичан пример.  Албанац опет није чисти Динарац, већ има и алпидски (широка глава) и понтидски (облик главе) уплив
Ово је чисти Динарац 1:28 https://youtu.be/06wjyQG9ZUE?t=1m28s   .jpg]2.bp.blogspot.com./--NmVAeTVql0/UccPfBPHp6I/AAAAAAAAAjw/CgNmREBwg9w/s1600/dinaric1[1].jpg

Ево га опет. Неуништив си. :) Кун за њега баш тврди да је у питању екстремна динаризација. Ако идеш том логиком, у сваком динарцу можеш видети неколико типова (код Норида нордијски, код Динаро-Кромањона Бореби, код неких медитерански, алпински, итд.) зато што је то пре процес, што је и Кун лепо објаснио.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #50 послато: Март 29, 2017, 05:24:21 поподне »
За Атланто-Медитеранца на слици се слажем, јесте типичан пример.  Албанац опет није чисти Динарац, већ има и алпидски (широка глава) и понтидски (облик главе) уплив. 
Ово је чисти Динарац 1:28

 1. Не постији "чисти Динарац", јер сви подтипови имају нормалну варијацију између себе. Тај Албанац управо показује ту варијацију за Динарида (шира лобања), као и онај први Албанац горе (типично за неке заобљено чело).
 2. Није "чисти" Динарид, већ Динароид. Фацијално јесте, али му је лобања дужа и ужа, те одудара од темељног елемента дефиниције Динарида а то је планокципиталија.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #51 послато: Март 29, 2017, 05:29:29 поподне »
Ево га опет. Неуништив си. :) Кун за њега баш тврди да је у питању екстремна динаризација. Ако идеш том логиком, у сваком динарцу можеш видети неколико типова (код Норида нордијски, код Динаро-Кромањона Бореби, код неких медитерански, алпински, итд.) зато што је то пре процес, што је и Кун лепо објаснио.
Приметио сам да су  наши Динарци чисти Динарци или са кромањонским упливом, док код албанских Динараца примећујем арменоидне, медитеранске па чак и тауридске упливе. Наравно и код Албанаца има чистих или скоро чистих динарских типова, али их има мање него у Херцеговини.    Код Албанаца има доста и депигментизираних Арменоида и неко ко не позна добро антропологију може их побркати са Динарцима.   
Велика Кунова грешка је била што није обишао Херцеговину, већ само Босну и Црну Гора, а Албанију је обрадио баш детаљно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #52 послато: Март 29, 2017, 05:35:51 поподне »
Приметио сам да су  наши Динарци чисти Динарци или са кромањонским упливом, док код албанских Динараца примећујем арменоидне, медитеранске па чак и тауридске упливе. Наравно и код Албанаца има чистих или скоро чистих динарских типова, али их има мање него у Херцеговини.   Код Албанаца има доста и депигментизираних Арменоида и неко ко не позна добро антропологију може их побркати са Динарцима.  Велика Кунова грешка је била што није обишао Херцеговину, већ само Босну и Црну Гора, а Албанију је обрадио баш детаљно.

Слажемо се око тих ствари, само овај болдовани део није сасвим поуздан. Као што рече Одисеј, не одудара толико изгледом становништво југа Балкана (Албанци, Грци, итд.) од Кавказа/Анадолије. На обе стране постоје разни медитерански и динароидни облици, па стога мислим да се то не може приписати само Албанцима. Код Грка (посебно на југу и истоку земље) вероватно постоји више арменоидних облика, него код Албанаца. Са друге стране и тај чисти Динарац има сличне карактеристике као и "Кавказид", па могу подсећати једни на друге понекад, иако не постоји генетска веза.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #53 послато: Март 29, 2017, 06:05:06 поподне »
Слажемо се око тих ствари, само овај болдовани део није сасвим поуздан. Као што рече Одисеј, не одудара толико изгледом становништво југа Балкана (Албанци, Грци, итд.) од Кавказа/Анадолије. На обе стране постоје разни медитерански и динароидни облици, па стога мислим да се то не може приписати само Албанцима. Код Грка (посебно на југу и истоку земље) вероватно постоји више арменоидних облика, него код Албанаца. Са друге стране и тај чисти Динарац има сличне карактеристике као и "Кавказид", па могу подсећати једни на друге понекад, иако не постоји генетска веза.
Слажем се да се код Грка могу наћи арменоиди и анадолиди али као и свугде на Балкану нису ваш чести.  Али ипак Албанци имају више арменоидног уплива него Грци, то кажем из личног искуства.  Грци су већински припадају медитеранском  типу (грацијални и источни Медитеранци).  Тај арменоидно-анадолски уплив код Грка углавном потиче због масовнe миграције анадолских Грка из Турске у Грчку по завршетку грчко-турског рата 1922. године https://en.wikipedia.org/wiki/Greeks_in_Turkey
Геге углавном немају физичких сличности са другим балканским народима него имају свој специфичан изглед, а Тоске личе на Грке и Цинцаре.
Код Гега постоје следећи под-расни типови: има и чистих динарских типова али су чешће разне мешавине Динараца са другим типовима као што су Динаро-Медитеранид, Динаро-Бореби, Динаро-Арменоид, Динаро-Алпид, Динаро-Понтид а нађе се и понеки Норик (депигментизирани Динарац).  Затим има Алпида, Балкан Боребија, Понтида, Арменоида (понекад депигментизираних) и Медитаранаца.
Код Тоска доминирају медитерански типови а поготово је чест тип Медитеранид-Алпид (доста чест тип и код Цинцара).   Тоске имају хомогенији физички изглед, док се код Гега може наћи пуно више типова.
Геге су светлије пигментације и вишег раста, а Тоске тамније и ниже. Али тај арменоидни уплив им је заједнички именилац.
Фузиономије као Харадинај су пан-албанске и могу да се нађу и код Гега и код Тоска. 


Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #54 послато: Март 29, 2017, 06:11:06 поподне »
Ајде антрополози мало мене изанализирајте. Можда се на слици не види, коса црна, очи тамно плаве, пигмент умјерно свјетли али не плањам на сунцу. Не смијем рећи хаплогрупу, а знам је.

free upload pictures

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #55 послато: Март 29, 2017, 06:13:04 поподне »
Ови типови који постоје код Гега се могу наћи и кад других балканских народа, али Геге које припадају динарском, понтидском или Балкан Бореби типу се разликују од Срба и других Балканаца који припадају тим типовима, знам да је то чудно али је стварно тако.  Кад видим слику например Србина и Албанца који припадају истом под-расном типу а претходно не знам које су нације, могу у 90% случајева да погодим ко је Србин а ко Албанац.  Постоји нека црта у физиономији Албанаца која их одваја од других балканских народа чак и кад припадају истом под-расном типу.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #56 послато: Март 29, 2017, 06:16:15 поподне »
Ајде антрополози мало мене изанализирајте. Можда се на слици не види, коса црна, очи тамно плаве, пигмент умјерно свјетли али не плањам на сунцу. Не смијем рећи хаплогрупу, а знам је.

free upload pictures
Понтид/северни Понтид са алпидским упливом.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #57 послато: Март 29, 2017, 06:17:10 поподне »

Код Гега постоје следећи под-расни типови: има и чистих динарских типова али су чешће разне мешавине Динараца са другим типовима као што су Динаро-Медитеранид, Динаро-Бореби, Динаро-Арменоид, Динаро-Алпид, Динаро-Понтид а нађе се и понеки Норик (депигментизирани Динарац).  Затим има Алпида, Балкан Боребија, Понтида, Арменоида (понекад депигментизираних) и Медитаранаца.

Ау човече, колико форумских фенотипа, смањи са тиме и Races of Europe у руке.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #58 послато: Март 29, 2017, 06:23:58 поподне »
Ау човече, колико форумских фенотипа, смањи са тиме и Races of Europe у руке.
Читао сам ја Куна, али већина овога што износим је заснована на мом личном искуству. 
Не може на пример да ми прича неко ко није мрднуо из Београда (не мислим на тебе него уопштено) како изгледају на пример Херцеговци, Ужичани или Срби са Косова, зато што ја то знам из прве руке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #59 послато: Март 29, 2017, 06:31:46 поподне »
Не може на пример да ми прича неко ко није мрднуо из Београда (не мислим на тебе него уопштено) како изгледају на пример Херцеговци, Ужичани или Срби са Косова, зато што ја то знам из прве руке.

У Београду имаш и Ужичане и Херцеговце и Албанце са Косова. :)

Да не претрпавамо тему са овим стварима. Тоске си поменуо, они су Алпиди доминантно. Иначе је у том крају (Епир и околина) својеврсна оаза брахикефала и хипербахикефала. Одкуд онај податак о Цинцарима? Колико знам, изршено је једно антропо-проучавање над Цинцарима из Македоније и махом су Алпиди и Динарци.

Слажем се да и Албанци који припадају истом подтипу имају специфичан изглед, али то није ништа неуобичајено (причали смо о тим специфичностима међу народима). А у обзир треба узети и велике културолошке разлике.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #60 послато: Март 29, 2017, 07:00:02 поподне »
У Београду имаш и Ужичане и Херцеговце и Албанце са Косова. :)

Да не претрпавамо тему са овим стварима. Тоске си поменуо, они су Алпиди доминантно. Иначе је у том крају (Епир и околина) својеврсна оаза брахикефала и хипербахикефала. Одкуд онај податак о Цинцарима? Колико знам, изршено је једно антропо-проучавање над Цинцарима из Македоније и махом су Алпиди и Динарци.

Слажем се да и Албанци који припадају истом подтипу имају специфичан изглед, али то није ништа неуобичајено (причали смо о тим специфичностима међу народима). А у обзир треба узети и велике културолошке разлике.
Нисам приметио да има баш пуно Динараца међу Цинцарима.  Они мени изгледају слично као Тоске, претежно Алпиди и Алпиди-Медитеранци. (Тоше Проески ако изуизмемо туранидски уплив и Тома Фила).  Приметио са да и код Цинцара има арменоидно-анадолског уплива, али наравно ради се о мањини (примери Бранислав Нушић и мекедонска певачица Калиопи).
Ево како Цинцари изгледају  https://youtu.be/AGequ8Olj1U?t=10s   
https://youtu.be/z6y77blgi0g?t=1m8s
https://youtu.be/cOYMYnDRNVo?t=18s
https://youtu.be/vpFUQ-jhTCs?t=5s
https://youtu.be/wY6zSGBCIts?t=1m6s
https://youtu.be/LF6TSeRaL-Y?t=1m34s

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #61 послато: Март 29, 2017, 09:21:50 поподне »
Види Јеремни су много тамније људи и здепастији но Албанци то поређење не стоји ни мало. Албанци су кад се упореде са Црногорцима знато светлије косе и очију. То свако ко је био на Косовоу може да потврди.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #62 послато: Март 29, 2017, 09:31:58 поподне »
мени је друг који је радио у Сочију описао Јермене као "мале и гузате"  :) и да су тамнији од нпр Грузина

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #63 послато: Март 29, 2017, 09:55:54 поподне »
мени је друг који је радио у Сочију описао Јермене као "мале и гузате"  :) и да су тамнији од нпр Грузина

Тамнији су Јеремени али има их и крупних, не само ниских. Грузини могу да буду светли као Европљани али и има доста и тамних. Азера ни једнога нисам срео да је светао док Чечена има доста светлих. То је моје мишљење о тим најбројнијим народима са Кавказа.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #64 послато: Март 29, 2017, 11:32:55 поподне »
мени је друг који је радио у Сочију описао Јермене као "мале и гузате"  :) и да су тамнији од нпр Грузина
Овако бих ја описао Кипране. Могуће је да је један део Кипрана јерменског порекла. Када сам боравио тамо причали су ми да су одређене делове градова насељавали Јермени. Многи градови и данас имају јерменске четврти али су то само по називу. У сваком већем граду има и јерменских цркава. Данас их има само пар хиљада, вероватно су се асимиловали.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #65 послато: Март 29, 2017, 11:37:19 поподне »
Молим те Небојша, не могу да одолим, прокоментариши мој "расни тип". Слика је направљена 1986. године за пасош СФРЈ. Поставићу је нe зато што сам тaда био млад, него што се види изразито таласта коса. Мојa хаплогрупа се зна Z16983. Након "продора зализака" шишам се накратко те се не види коврџавост.


.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #66 послато: Март 30, 2017, 02:37:40 пре подне »
Fizicka antropologija se onako danas smatra za kvazinauku i svakako joj predstoji lagani zaborav.

Sto se tice Albanaca, imaju neki svoj specifican izgled jednostavno zbog nagle ekspanzije u poslednjih par vekova i "malog broja" predaka, ali naravno da dele sve te antropoloske fenotipove sa svojim susedima, uprkos tom karakteristicnom izgledu.

Ali cisto da se zna koja je nacija "kralj" dinaraca u ovom delu sveta, srpski vojnici i uglavnom albanski zarobljenici.  ;D ;D





Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #67 послато: Март 30, 2017, 07:24:42 поподне »
јел знате јел имао неко од наших људи на фемили фајндеру рођака Албанца?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #68 послато: Март 30, 2017, 07:31:30 поподне »
јел знате јел имао неко од наших људи на фемили фајндеру рођака Албанца?

Мислим да је било случајева. Нема их превише, али то можда и не чуди с обзиром на затвореност Албанаца (једно од објашњења).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #69 послато: Март 30, 2017, 07:42:55 поподне »
јел знате јел имао неко од наших људи на фемили фајндеру рођака Албанца?

Код мене имају два Gjelaja католика. Мислим да су то они из Трабоина, Хоти. Има и неки Бекири, не знам одакле је. Сви су 5th Cousin - Remote Cousin

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #70 послато: Март 30, 2017, 07:44:18 поподне »
Такође видим да су ту и муслимани из Црне Горе: Аговић, Личина, Поровић...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #71 послато: Март 30, 2017, 07:55:12 поподне »
Код мене имају два Gjelaja католика. Мислим да су то они из Трабоина, Хоти. Има и неки Бекири, не знам одакле је. Сви су 5th Cousin - Remote Cousin

Бићe дa je Бeћиpи (Вeqiri) :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #72 послато: Март 30, 2017, 08:04:42 поподне »
Бићe дa je Бeћиpи (Вeqiri) :)

Не знам, пише баш бекири. Сад видјех да имам и Гашија, по имену би се рекло католик.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #73 послато: Март 30, 2017, 08:10:42 поподне »
Не знам из којег разлога ниподаштавати присуство динарског типа у Албанији. Све антрополошке студије се слажу око једног: да је сјеверна Албанија епицентар динарског типа, и ту нема никакве даље расправе. Никакви "арменоиди" нису забиљежени.
Што се тиче запажања да Албанци (и Санџаклије, за које је генетски потврђено да су им блиски) имају специфична лица, то није спорно и већ је о томе расправљано, али те субјективно примијећене "црте лица" у антропологији играју много мању улогу од саме метрике лобање.
Мислим да су за попримање тих посебних црта заслужне двије ствари. Прва би била изолованост становништа. Друга би (ово је наравно моје мишљење, није потврђено) био утицај тог карактеристичног прото-индоевропског типа (који је вјероватно донијела источна Р1б, и веома могуће Ј2б2). Говорим о тзв. "кордед нордијском" типу. Овај тип је био веома раширен међу Илирима (гласиначка скелетна серија), а и Кун је спомињао кордед утицај на формирање Динарца у одређеним областима.
По мом неком личном запажању (које, понављам, не мора бити тачно), Албанци и Санџаклије веома често личе на (јаче пигментисане) припаднике балтичких народа (код којих се често среће кордед тип).

Читао сам ја Куна, али већина овога што износим је заснована на мом личном искуству. 
Без вршења прецизних мјерења лична запажања мало значе.
Fizicka antropologija se onako danas smatra za kvazinauku i svakako joj predstoji lagani zaborav.
Физичка антропологија је све, само не квази-наука. Они који то кажу већином и потпуно поричу постојање раса. Јасно је о каквим се људима ради.
Албанци су кад се упореде са Црногорцима знато светлије косе и очију. То свако ко је био на Косовоу може да потврди.
Ово истраживања нису потврдила. За свјетлију косу се донекле слажем, код Албанаца и Санџаклија је чиста плава (али и црна) коса доста чешћа него код Црногораца (који су најчешће смеђи или црвенкасто-смеђи, а у ријетким случајевима плаве косе, златно/риђе-плави). За очи и не, према Куновом истраживању учесталост свјетлијих очију код Црногораца је иста као код Француза (када се посматрају као цјелина). Што се пигментације коже тиче, посматрајући дијелове коже неизложене сунцу, по скали изнијетој у Куновој књизи, да се примијетити да је кожа свјетлија него и код неких сјеверноевропских популација (нпр. Балтик).

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #74 послато: Март 30, 2017, 08:20:53 поподне »
Мислим да су за попримање тих посебних црта заслужне двије ствари. Прва би била изолованост становништа. Друга би (ово је наравно моје мишљење, није потврђено) био утицај тог карактеристичног прото-индоевропског типа (који је вјероватно донијела источна Р1б, и веома могуће Ј2б2). Говорим о тзв. "кордед нордијском" типу. Овај тип је био веома раширен међу Илирима (гласиначка скелетна серија), а и Кун је спомињао кордед утицај на формирање Динарца у одређеним областима.
По мом неком личном запажању (које, понављам, не мора бити тачно), Албанци и Санџаклије веома често личе на (јаче пигментисане) припаднике балтичких народа (код којих се често среће кордед тип).
То је то. :) О овоме смо ја и ти дуго дискутовали преко приватних порука, и сложили смо се да су управо та два утицаја (географска изолованост) и тај прото-индоевропски изглед имао утицај на специфични изглед Албанаца.

Не волим да постављам слике појединаца (нарочито спортиста) користећи их као примере изгледа неке нације, али ово би по неким закључцима био изглед настао као последица географске изолованости и прото-индоевропског утицаја.


А таквих фаца је гомила на Балтику (то је она теза о повезаности између Албанаца и Балтика).


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #75 послато: Март 30, 2017, 08:31:23 поподне »
То је то. :) О овоме смо ја и ти дуго дискутовали преко приватних порука, и сложили смо се да су управо та два утицаја (географска изолованост) и тај прото-индоевропски изглед имао утицај на специфични изглед Албанаца.

Занимљива теза. Само нисам сигуран да би тај старији прото-индоевропски утицај (R1b?) могао опстати до сад, тј. да је "преживео" процес динаризације на простроу Албаније.

Ови плавушани код Албанаца су чешћи на северу, у Брдима, и пре су последица сеобе Словена и Германа, што мислим и Кун тврди. По њему је тај норидјски тип на северу Албаније заоставштина Словена и Германа, што свакако има више логике.

Пре тога се ставновништво Албаније вероватно није пуно разликовало од остатка Балкана. Претпостављам да су и тамо били доминантни типови који су пронађени у гласиначкој серији.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #76 послато: Март 30, 2017, 08:32:33 поподне »
А сада да ја нешто запитам у вези изгледа Срба. Где припадају по изгледу Ивица Дачић ?
Како њега оцењујете ?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #77 послато: Март 30, 2017, 08:35:01 поподне »
Занимљива теза. Само нисам сигуран да би тај старији прото-индоевропски утицај (R1b?) могао опстати до сад, тј. да је "преживео" процес динаризације на простроу Албаније.

Ови плавушани код Албанаца су чешћи на северу, у Брдима, и пре су последица сеобе Словена и Германа, што мислим и Кун тврди. По њему је тај норидјски тип на северу Албаније заоставштина Словена и Германа, што свакако има више логике.

Пре тога се ставновништво Албаније вероватно није пуно разликовало од остатка Балкана. Претпостављам да су и тамо били доминантни типови који су пронађени у гласиначкој серији.
Како онда код нас нема таквих ''специфичних'' глава, када смо као нација половично Словенског порекла, а богами имамо генетског утицаја и других ''светлокосих'' народа (Германа и то у не-малом броју, Келта). Да ли мислиш да је тај специфично прото-индоевропски изглед код северних Албанаца настао баш због изолованости?  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #78 послато: Март 30, 2017, 08:45:37 поподне »
Како онда код нас нема таквих ''специфичних'' глава, када смо као нација половично Словенског порекла, а богами имамо генетског утицаја и других ''светлокосих'' народа (Германа и то у не-малом броју, Келта). Да ли мислиш да је тај специфично прото-индоевропски изглед код северних Албанаца настао баш због изолованости?  :)

Мислим да они и немају баш превише тог индо-европског утицаја у глобалу (више су класични Динарци и на југу Алпиди), а и то што имају таквих типова, вероватно се може повезати са Словенима. Питање је додуше како, с обзиром да је словенска генетика веома слаба на северу земље (женска линија?).

Мада, с обзиром да Кун помиње тај Кордед тип међу Илирима, није искључено да је као такав могао опстати и у Албанији, што би на крају, уз процес динаризације, могло дати овакве типове. Занимљиво. Нисам тако размишљао до сада, има логике. У прилог овоме иде и генетика која је на северу Албаније доминантно R1b+J2b2+E-V13.

Са друге стране, поставља се питање зашто код Грка нису опстали ти ИЕ типови у већем броју, када је и код њих у неким крајевима веома заступљена R1b, а имају и подоста E-V13 и J2b2.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #79 послато: Март 30, 2017, 08:45:57 поподне »
Санџаклије имају више арменоидно-анадолског уплива него Албанци.  Код босанских Муслимана арменоидно-анадолски уплив скоро да не постоји, док је код Санџаклија врло чест.  Вероватно због турског (анадолског) међу санџачким Муслиманима.  Сретао са пуно Санџаклија у животу, и могу да кажем да сам оних са плавом/светло смеђом косом или плавим очима видео толико да могу да их набројим на прсте једне руке.  Блондизам је међу Санџаклијама ређи него међу Албанцима Гегама.
Овакве физиономије су врло честе међу Санџаклијама
https://youtu.be/PZjnESO8PGg?t=1m
https://youtu.be/LV5ad83FpHY?t=1m24s
https://youtu.be/evGaGnPsKSk?t=1m45s
https://youtu.be/b1s6k4a3zis?t=7m55s
https://youtu.be/cjW7RgJ_0xE?t=1m16s
https://youtu.be/9KU8KogyOkg?t=2m4s
https://youtu.be/fV-dquC5p6Q?t=1m23s
https://youtu.be/rxCY9z2r_EY?t=45s
https://youtu.be/BW5U5hjR6Ug?t=1m28s
https://youtu.be/7tG02hy_Wok?t=4m9s
https://youtu.be/6qGhB4DmdkE?t=5m13s

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #80 послато: Март 30, 2017, 08:52:45 поподне »

Са друге стране, поставља се питање зашто код Грка нису опстали ти ИЕ типови у већем броју, када је и код њих у неким крајевима веома заступљена R1b, а имају и подоста E-V13 и J2b2.
Заборављаш да Грци нису били толико изоловани (осим Каракачана) већ су били народ који се бавио трговином и који је живео у низијама и близу мора, чак и у отоманско доба, за разлику од северноалбанских Гега .
Друго, код Грка је генетска слика мноњо мање хетерогена, па тако има разноразних хаплогрупа, свакако уз солидан проценат оних које су најчешће код Албанаца (изузимајући Е-V13 као пан-балканску хаплогрупу). ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #81 послато: Март 30, 2017, 08:52:53 поподне »
Naravno da je ovo neistina što kaže Svevlad al hajde ako ti je merak izvoli

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #82 послато: Март 30, 2017, 08:54:52 поподне »
Мислим да они и немају баш превише тог индо-европског утицаја у глобалу (више су класични Динарци и на југу Алпиди), а и то што имају таквих типова, вероватно се може повезати са Словенима. Питање је додуше како, с обзиром да је словенска генетика веома слаба на северу земље (женска линија?).

Мада, с обзиром да Кун помиње тај Кордед тип међу Илирима, није искључено да је као такав могао опстати и у Албанији, што би на крају, уз процес динаризације, могло дати овакве типове. Занимљиво. Нисам тако размишљао до сада, има логике. У прилог овоме иде и генетика која је на северу Албаније доминантно R1b+J2b2+E-V13.

Са друге стране, поставља се питање зашто код Грка нису опстали ти ИЕ типови у већем броју, када је и код њих у неким крајевима веома заступљена R1b, а имају и подоста E-V13 и J2b2.
Блондизам код Гега је чешћи него код Тоска, без обзира што Тоске имају већи проценат словенских хаплогрупа.
Мислим да је одговор женска линија.  Геге су вероватно у време турске владавине отимале српске и друге словенске жене, па је вероватно то највише допринело да су Геге светлије пигментације од Тоска.  Тоске живе и живеле су у окружењу Грка и Влаха (Цинацара) који су тамнији људи медитеранског типа.   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #83 послато: Март 30, 2017, 08:58:17 поподне »
Санџаклије имају више арменоидно-анадолског уплива него Албанци.  Код босанских Муслимана арменоидно-анадолски уплив скоро да не постоји, док је код Санџаклија врло чест.  Вероватно због турског (анадолског) међу санџачким Муслиманима.  Сретао са пуно Санџаклија у животу, и могу да кажем да сам оних са плавом/светло смеђом косом или плавим очима видео толико да могу да их набројим на прсте једне руке.  Блондизам је међу Санџаклијама ређи него међу Албанцима Гегама.
Овакве физиономије су врло честе међу Санџаклијама
https://youtu.be/PZjnESO8PGg?t=1m
https://youtu.be/LV5ad83FpHY?t=1m24s
https://youtu.be/evGaGnPsKSk?t=1m45s
https://youtu.be/b1s6k4a3zis?t=7m55s
https://youtu.be/cjW7RgJ_0xE?t=1m16s
https://youtu.be/9KU8KogyOkg?t=2m4s
https://youtu.be/fV-dquC5p6Q?t=1m23s
https://youtu.be/rxCY9z2r_EY?t=45s
https://youtu.be/BW5U5hjR6Ug?t=1m28s
https://youtu.be/7tG02hy_Wok?t=4m9s
https://youtu.be/6qGhB4DmdkE?t=5m13s

Опет нека лична запажања...

У Санџаку нема толико анадолске генетике, више генетски подсећају на север Албаније. Има ту доста и до културе. Тако нпр. када видим оне БиХ муслимане са вехабијским брадама и начином облачења, више ме подсећају на Чечене него на Балканце.

Не свиђа ми се у ком су правцу кренуле дискусије. Свевлад је овде унео неки класични форумашки стил комуникације, па се треба контролисати, колико је могуће. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #84 послато: Март 30, 2017, 08:58:26 поподне »
Naravno da je ovo neistina što kaže Svevlad al hajde ako ti je merak izvoli
Извини  пријатељу, али ја сам срео и видео у животу пуно Санџаклија попут Ениса Имамовића, Јахје Фехратовића и Асмира Колашинаца, а никад нисам видео ултра плавог Санџаклију попут Бакира Изетбеговића или Драгана Ђиласа например.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #85 послато: Март 30, 2017, 09:00:14 поподне »
Опет нека лична запажања...

У Санџаку нема толико анадолске генетике, више генетски подсећају на север Албаније. Има ту доста и до културе. Тако нпр. када видим оне БиХ муслимане са вехабијским брадама и начином облачења, више ме подсећају на Чечене него на Балканце.

Не свиђа ми се у ком су правцу кренуле дискусије. Свевлад је овде унео неки класични форумашки стил комуникације, па се треба контролисати, колико је могуће. :)
Мислим да сви деле моје мишљење да су босански Муслимани или наши Ужичани например у просеку доста светлији од Санџаклија.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #86 послато: Март 30, 2017, 09:00:21 поподне »
Заборављаш да Грци нису били толико изоловани (осим Каракачана) већ су били народ који се бавио трговином и који је живео у низијама и близу мора, чак и у отоманско доба, за разлику од северноалбанских Гега .
Друго, код Грка је генетска слика мноњо мање хетерогена, па тако има разноразних хаплогрупа, свакако уз солидан проценат оних које су најчешће код Албанаца (изузимајући Е-V13 као пан-балканску хаплогрупу). ;)

У праву си. Тема за размишљање, свакако. Мислим да би евентуално антрополоша истраживања старих некропола на Балкану могла дати прецизније одговоре, мада већ има доста материјала.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #87 послато: Март 30, 2017, 09:02:20 поподне »
Мислим да сви деле моје мишљење да су босански Муслимани или наши Ужичани например у просеку доста светлији од Санџаклија.

Не говорим само о пигментацији него о општем утиску за који, у овом случају, може бити заслужан и стил облачења, фризура, брада, гестикулација, израз лица, итд.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #88 послато: Март 30, 2017, 09:09:40 поподне »


Мада, с обзиром да Кун помиње тај Кордед тип међу Илирима, није искључено да је као такав могао опстати и у Албанији, што би на крају, уз процес динаризације, могло дати овакве типове.
Овај недавно објављени резултат ме је подстакао на размишљање о J2b2-M241 као хаплогрупи присутној у Кордед култури, што се свакако поклапа са оним причом о Индоевропљанима.
Уколико је Синиша у праву (у шта не сумњам ;)) западномедитеранска J2b2-M241>Z631 је од ''албанске'' удаљена око 4000 година најмање, што се свакако поклапа са временом постојања Кордед културе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #89 послато: Март 30, 2017, 09:11:18 поподне »
Извини  пријатељу, али ја сам срео и видео у животу пуно Санџаклија попут Ениса Имамовића, Јахје Фехратовића и Асмира Колашинаца, а никад нисам видео ултра плавог Санџаклију попут Бакира Изетбеговића или Драгана Ђиласа например.

Mislim da ja kao osoba porijeklom iz toga kraja imam o tome više pojma nego vi Svevlade koji mislite da postoji tipičan Njemac a znate Njemce iz televizije ili theapricity, i tipičan ovaj ili onaj.

Sada bi ja mogao reći  koliko sam ja video Srba poput Aleksandra Antića, Aleksandra Vulina, Zorana Đorđevića, Predraga Boškovića itd.
Sve Turkov do Turkova ali nebi bio iskren da tako nešto kazem, i nebi da izmišljam da bi sebe potvrdio svoje političke i rasističke ideje, tolko o tome moj plavokosi, plavooki dvometrašu Svevlade.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #90 послато: Март 30, 2017, 09:33:28 поподне »
1) Ове слике што их је поставио Оловни човек показују многи више о њему него о томе о чему пише.

2) такође и Свевлад је пун предрасуда и затрован што првенствено није добро за њега.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #91 послато: Март 30, 2017, 09:39:37 поподне »
Овај недавно објављени резултат ме је подстакао на размишљање о J2b2-M241 као хаплогрупи присутној у Кордед култури, што се свакако поклапа са оним причом о Индоевропљанима.
Уколико је Синиша у праву (у шта не сумњам ;)) западномедитеранска J2b2-M241>Z631 је од ''албанске'' удаљена око 4000 година најмање, што се свакако поклапа са временом постојања Кордед културе.


Поред ове, међу Србима постоји и подграна PH1602. Овој грани припадају Париповић из Гламоча и Ковач из Ливна, као и још неки Бугари и Срби са FTDNA и из анонимних истраживања. Видим да је подграна присутна и код Немаца, на западу Европе, али и код Влаха из Мецова (Грчка).

Процена TMRCA на основу YFull-a износи 3300 година (formed 3900 ybp). Занимљиво да до сада ниједан Албанац J2b2 није позитиван на PH1602.


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #92 послато: Март 30, 2017, 09:41:52 поподне »
Поред ове, међу Србима постоји и подграна PH1602. Овој грани припадају Париповић из Гламоча и Ковач из Ливна, као и још неки Бугари и Срби са FTDNA и из анонимних истраживања. Видим да је подграна присутна и код Немаца, на западу Европе, али и код Влаха из Мецова (Грчка).

Процена TMRCA на основу YFull-a износи 3300 година (formed 3900 ybp). Занимљиво да до сада ниједан Албанац J2b2 није позитиван на PH1602.
Онда се ту очигледно треба тражити која би то била веза албанских са западноевропским J2b2 хаплотиповима, тј која култура из бронзаног доба би била прави пик. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #93 послато: Март 30, 2017, 11:16:40 поподне »
Занимљива теза. Само нисам сигуран да би тај старији прото-индоевропски утицај (R1b?) могао опстати до сад, тј. да је "преживео" процес динаризације на простроу Албаније.

Ови плавушани код Албанаца су чешћи на северу, у Брдима, и пре су последица сеобе Словена и Германа, што мислим и Кун тврди. По њему је тај норидјски тип на северу Албаније заоставштина Словена и Германа, што свакако има више логике.

Пре тога се ставновништво Албаније вероватно није пуно разликовало од остатка Балкана. Претпостављам да су и тамо били доминантни типови који су пронађени у гласиначкој серији.
Албанци би у највећем дијелу случајева могли "проћи" у околини, оно на шта скрећем пажњу је тај типични изглед који се повезује са Шиптарима.
Не мислим искључиво на "плавушане", већ уопштено на људе са таквим цртама лица. Свакако да је кордед у Албанији утопљен (нигдје у Европи не формира релативно чисту популацију, па ни ту), али се један његов дио очувао, у већој мјери кроз утицај у неким тамошњим динарцима, и у мањој мјери као издвојен, непомијешан тип.
Сумњам да су Словени и Германи могли донијети овај тип, јер је он већ нађен међу старим Илирима, док је код Словена и Германа, кад је нордид у питању, више заступљен тај "халштат" тип (настао мијешањем кордеда са "дунавским" типом).

У сваком случају, не тврдим да је ово засигурно објашњење њихових специфичности, но мени свакако дјелује да је за њих дијелом заслужан тај архаични индоевропски тип.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #94 послато: Март 30, 2017, 11:22:52 поподне »
1) Ове слике што их је поставио Оловни човек показују многи више о њему него о томе о чему пише.

2) такође и Свевлад је пун предрасуда и затрован што првенствено није добро за њега.

Nicam tek tako okacio ovu fotku, ako obratis paznju videces da su Srbi za po glavu visi od Albanaca, a jedna od glavnih odlika dinaraca je upravo visina, najvisi su od svih antropoloskih tipova.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #95 послато: Март 30, 2017, 11:41:36 поподне »
Nicam tek tako okacio ovu fotku, ako obratis paznju videces da su Srbi za po glavu visi od Albanaca, a jedna od glavnih odlika dinaraca je upravo visina, najvisi su od svih antropoloskih tipova.
На фотографију су ратни заробљеници из рата 1912. Нису ту само Албанци, има и локалних муслимана и Анадолаца. Заробљени су свакако на простору Старе Србије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #96 послато: Март 31, 2017, 12:08:56 пре подне »
Како Албанци могу бити чистији Динарци од Херцеговаца, кад су Херцеговци пуно виши од Албанаца.  Прсечна висина Албанаца је 174цм, а Срба 182цм, док је у динарском јужнословенском појасу (Црна Гора, Херцеговина, Далмација) просечна висина мушкараца 185,6цм.  Зашто су Албанци који су наводно "најчистији" Динарци релативно ниски људи, а сви светски антриополози се слажу да су Динарци међу највишим људима у свету!  Ево просечних висина  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_average_human_height_worldwide

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #97 послато: Март 31, 2017, 12:13:32 пре подне »
Како Албанци могу бити чистији Динарци од Херцеговаца, кад су Херцеговци пуно виши од Албанаца.  Прсечна висина Албанаца је 174цм, а Срба 182цм, док је у динарском јужнословенском појасу (Црна Гора, Херцеговина, Далмација) просечна висина мушкараца 185,6цм. Зашто су Албанци који су наводно "најчистији" Динарци релативно ниски људи, а сви светски антриополози се слажу да су Динарци међу највишим људима у свету!  Ево просечних висина  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_average_human_height_worldwide
Динарци у овом случају где се говори о просечној висини одређене популације представљају географску одредницу (људи из Динарских планина), а не фенотип.  :P
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #98 послато: Март 31, 2017, 12:20:06 пре подне »
Динарци у овом случају где се говори о просечној висини одређене популације представљају географску одредницу (људи из Динарских планина), а не фенотип.  :P
Албанци из динарских планина су прилично нижи у просеку од Срба из динарских планина!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #99 послато: Март 31, 2017, 12:22:53 пре подне »
Албанци из динарских планина су прилично нижи у просеку од Срба из динарских планина!
Свакако, али то је због тога што међу Гегама има и врло високих али и врло ниских људи, а не због тога што нису ''најчистији'' Динарци.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #100 послато: Март 31, 2017, 12:34:15 пре подне »
Албанци би у највећем дијелу случајева могли "проћи" у околини, оно на шта скрећем пажњу је тај типични изглед који се повезује са Шиптарима.
Не мислим искључиво на "плавушане", већ уопштено на људе са таквим цртама лица. Свакако да је кордед у Албанији утопљен (нигдје у Европи не формира релативно чисту популацију, па ни ту), али се један његов дио очувао, у већој мјери кроз утицај у неким тамошњим динарцима, и у мањој мјери као издвојен, непомијешан тип.
Сумњам да су Словени и Германи могли донијети овај тип, јер је он већ нађен међу старим Илирима, док је код Словена и Германа, кад је нордид у питању, више заступљен тај "халштат" тип (настао мијешањем кордеда са "дунавским" типом).

У сваком случају, не тврдим да је ово засигурно објашњење њихових специфичности, но мени свакако дјелује да је за њих дијелом заслужан тај архаични индоевропски тип.

Не знам да ли би се после оволико времена, међу тим "утопљеним" Нордидима на Балкану, могла направити разлика на Кордед и Халштат. Мислим да би и онај момак што га је Атлантид окачио, ако изузмемо ту "албанску" црту ;), могао проћи као Пољак.

"An Albanian Nordic from the Gheg tribe of Luma. Nordics, rare in Albania, are most frequently found in the tribe of Luma, on the northeastern Albanian border, where there are traditions of the settlement of Volkerwanderung Germans, and where early Slavic influence is strong." (Кун)




Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #101 послато: Март 31, 2017, 12:36:53 пре подне »
Свакако, али то је због тога што међу Гегама има и врло високих али и врло ниских људи, а не због тога што нису ''најчистији'' Динарци.
Једна од главих карактеристика динарског расног типа је изразита висина.  Кажеш да Гега има и врло високих и врло ниских (слажем се са тим), а то значи да нису чистији Динарци од Црногораца, Херцеговаца и Далматинаца, пошто су они виши од Гега.  Поготово мислим на Херцеговце, сретао сам пуно Херцеговаца (све 3 вере), већина Херцеговаца су виши од неке просечне висине овог поднебља, има их доста и који су екстремно високи или евентуално просечне висине, а врло или релативно ниског Херцеговца мислим да никад нисам срео.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #102 послато: Март 31, 2017, 12:39:38 пре подне »
Једна од главих карактеристика динарског расног типа је изразита висина.  Кажеш да Гега има и врло високих и врло ниских (слажем се са тим), а то значи да нису чистији Динарци од Црногораца, Херцеговаца и Далматинаца, пошто су они виши од Гега.  Поготово мислим на Херцеговце, сретао сам пуно Херцеговаца (све 3 вере), већина Херцеговаца су виши од неке просечне висине овог поднебља, има их доста и који су екстремно високи или евентуално просечне висине, а врло или релативно ниског Херцеговца мислим да никад нисам срео.

Динарца не чини само висина. То је једна од карактеристика. Могао си да прочиташ да тај кромањонски елемент знанто утиче на висину наших Динараца у Црној Гори и Херцеговини. И без тога динарски тип спада међу највише расне типове.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #103 послато: Март 31, 2017, 12:40:24 пре подне »
Једна од главих карактеристика динарског расног типа је изразита висина.  Кажеш да Гега има и врло високих и врло ниских (слажем се са тим), а то значи да нису чистији Динарци од Црногораца, Херцеговаца и Далматинаца, пошто су они виши од Гега. Поготово мислим на Херцеговце, сретао сам пуно Херцеговаца (све 3 вере), већина Херцеговаца су виши од неке просечне висине овог поднебља, има их доста и који су екстремно високи или евентуално просечне висине, а врло или релативно ниског Херцеговца мислим да никад нисам срео.
Напротив, код Херцеговаца, Црногораца и Далматинаца је присутна и јака кромањонска компонента, робусни алпиди, атлантиди... што су такође фенотипи који се одликују приличном висином у Динарским крајевима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #104 послато: Март 31, 2017, 12:49:19 пре подне »
Молим те Небојша, не могу да одолим, прокоментариши мој "расни тип". Слика је направљена 1986. године за пасош СФРЈ. Поставићу је нe зато што сам тaда био млад, него што се види изразито таласта коса. Мојa хаплогрупа се зна Z16983. Након "продора зализака" шишам се накратко те се не види коврџавост.

Извини Александре, тек сад видех поруку. Не би да се ово претвори у антропо форум. :) Види се динарска црта, тај други елемент, који мало ублажује динарску физиономију, је вероватно Алпид.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #105 послато: Март 31, 2017, 12:56:27 пре подне »
Динарца не чини само висина. То је једна од карактеристика. Могао си да прочиташ да тај кромањонски елемент знанто утиче на висину наших Динараца у Црној Гори и Херцеговини. И без тога динарски тип спада међу највише расне типове.
Знам да се и кромањонски одликује високим растом.  Међутим у Босни има доста кромањонског уплива у физиономијама људи, па опет људи нису тако високи као Херцеговци.  Из мог искуства Босанци су негде средње висине.  Могуће да на висину утиче и поднебље тј. гоеграфија, клима, начин живота и исхране. 
Неки повезују висину са I хаплогрупом и сматрају да што је виша концентрација I хаплогрупе у некој регији или земљи да су људи вишег раста.  Донекле има смисла, Херцеговци, Далматинци, Скандинавци, Холанђани и северни Немци су високи и имају висок проценат I хаплогрупе ( I2a, I1, I2b).  Међутим у Полесју, Румунији и Молдавији је такође висока концентрација I хаплогрупе односно I2a Din, па људи тамо нису познати по некој великој висини.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #106 послато: Март 31, 2017, 01:07:21 пре подне »
На фотографију су ратни заробљеници из рата 1912. Нису ту само Албанци, има и локалних муслимана и Анадолаца. Заробљени су свакако на простору Старе Србије.

Ima ih raznih, samo najvise Albanaca.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #107 послато: Март 31, 2017, 08:56:21 пре подне »
Извини Александре, тек сад видех поруку. Не би да се ово претвори у антропо форум. :) Види се динарска црта, тај други елемент, који мало ублажује динарску физиономију, је вероватно Алпид.

Е па хвала Небојша, мада се погрешно изразих биће да је то антрополошки тип :)

Е сад, када будеш имао времена, шта би то било "динарска црта" а шта "алпидска"? Тјеме се не види, али од свих Стефановића једино је најстарији стриц имао планокципитално тјеме; код свих мање-више је заобљено. Све нас одликују танке усне (знам гдје си нашао тај податак) и изражена црта на потезу од отприлике средине носа до до крајева усни! Ја то у шали зовем "њушка" :)

То ме занима, али тиме би завршио са питањима, јер у теми није битан појединац!


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #108 послато: Август 25, 2017, 10:13:54 поподне »
Као створено за антрополошку анализу... ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #109 послато: Август 25, 2017, 10:39:10 поподне »
Аутосомални тестови показују да су код Албанаца и Грка европска и блискоисточна генетика скоро изједначене. Ту још спадају и јужни Италијани. Код балканских Словена (додуше, ја сам на Еупедији само Хрвате нашао) тај блискоисточни уплив иде испод 30%. Наравно, блискоисточна генетика код Албанаца и Грка нема везе са инвазијом Османлија, него са праисторијским миграцијама.
Штовише, оно што Грке разликује од Турака јесте управо скоро изједначен однос европске и блискоисточне генетике. Код Турака ова друга доминира отприлике у омјеру 3:1.

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #110 послато: Септембар 09, 2017, 11:15:27 поподне »
Босанци су прилични високи ако гледамо европски просек. Тако да сигурно нису просечне висине.
Као ни Србијанци, мада источна Херцеговина и север ЦГ вероватно јесу епицентар горорстаса на овим просторима.
« Последња измена: Септембар 09, 2017, 11:17:48 поподне LLL »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #111 послато: Октобар 07, 2017, 01:53:40 пре подне »
Као створено за антрополошку анализу... ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A</a>

Замѣтио бих нѣке сличности међу одређеним Арбанасима и Бошњацима. Такође је ми је упадљива одсутност у Арбанаса једне особине која је присутна међу западнобалканским живљем, поготово у Крајишника; примѣтно је, да облик очију у Арбанаса подсѣћа на бадеме и вуче на очи срѣдоземних народа са гладким прѣлазом обрва к челу



 док у многих Срба, Румуна и рекао бих одређених Словака и Украјинаца, очи су много уже а обрве и чело много кромањонскѣји и уобће црте лица острѣје



Русини



Русини Гуцули







Румуни




Увиђа ли јоште кто осѣм мене ову, условно речено, правилност, која да наслутити, какоје у грубим цртама могао изгледати карпато-словѣнски фенотип за разлику од палеобалканскога или срѣдоземноморскога фенотипа?


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #112 послато: Октобар 07, 2017, 02:03:55 пре подне »
Лемке, Бојке и Хуцули из украјинских Карпата су претежно Динаро-Кромањонци, и много су сличнији по физиономији јужним него источним Словенима.

https://youtu.be/8GlovLk3Ckc

Ово подсети на динарско Ојкање  https://youtu.be/Cu_vleOPvwE?t=37s

Лемке, Бојке и Хуцули имају још више кромањонског уплива него јужни Словени из динарског појаса, мада и ови други имају доста, поготово у Босни и Херцеговини.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #113 послато: Октобар 07, 2017, 10:26:26 пре подне »
Лемке, Бојке и Хуцули из украјинских Карпата су претежно Динаро-Кромањонци, и много су сличнији по физиономији јужним него источним Словенима.

https://youtu.be/8GlovLk3Ckc

Ово подсети на динарско Ојкање  https://youtu.be/Cu_vleOPvwE?t=37s

Лемке, Бојке и Хуцули имају још више кромањонског уплива него јужни Словени из динарског појаса, мада и ови други имају доста, поготово у Босни и Херцеговини.

Ове дувачке рогове од 2 метра (рикала) користе и Власи из источне Србије у својој традиционалној музици:

<a href="https://www.youtube.com/v/7Wz1M2GEk10" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7Wz1M2GEk10</a>



http://srbijuvolimo.rs/moja-srbija/tradicija/item/5334-rikalo,-najstariji-duva%C4%8Dki-instrument.html
« Последња измена: Октобар 07, 2017, 10:32:25 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #114 послато: Октобар 08, 2017, 03:59:58 пре подне »
Ове дувачке рогове од 2 метра (рикала) користе и Власи из источне Србије у својој традиционалној музици:

F. Westberg, Ibrahim ibn-Jakubs Reisebericht, в Mémoires etc.
Цитат
Slawen haben verschiedene Arten von Saiten- und Blasinstrumenten; sie haben ein Blasinstrument, dessen Länge mehr als zwei Ellen beträgt und ein Saiteninstrument, das mit acht Saiten bespannt und dessen Innenseite flach und nicht gekrümmt ist.

Словени имају разне врсте жичаних и дувачких инструмената; имају неки дувачки инструмент, чија дужина износи више од два метра и неке гусле напете с осам жица чија је унутарња страна равна, а не обла.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Белобог

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #115 послато: Март 08, 2022, 12:27:23 пре подне »
Е ако Кун греши и ако си се ти уверио, онда ок. Моја грешка.
О овоме да је Кун грешио као и Небојша не бих коментарисао, ипак си ти дипломирани антрополог.  :)
Је ли Кун папа па је непогрешив, или шта? Комедија. Не могу да сварим зашто на свим форумима који се иоле баве овом темом сви редом дижу тог човјека у небеса иако је исти, када су многе ствари у питању, лупао као Максим по дивизији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #116 послато: Март 08, 2022, 08:32:16 пре подне »
Је ли Кун папа па је непогрешив, или шта? Комедија. Не могу да сварим зашто на свим форумима који се иоле баве овом темом сви редом дижу тог човјека у небеса иако је исти, када су многе ствари у питању, лупао као Максим по дивизији.

Заправо, како године пролазе постаје јасно колико је Кун био испред времена када су антрополошки закључци у питању. И не само то, он се често освртао и на историјске прилике у оквиру неког народа, што је такође важно за ову тематику.

Ако се не варам, за Босну и Далмацију је написао да тамо живе Срби муслимани и Срби католици, што у то време нико од наших аутора није знао, или није смео да напише.

Да ли је било и грешака, сигурно да јесте. Просто је то немогуће избећи, треба обрадити велики простор, инструменти нису били модерни као данас и сл. Али, чињеница да је његов рад и после 100 година најреспектабилнији из те области, довољно говори о њему као научнику.



Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #117 послато: Мај 02, 2023, 12:08:26 пре подне »
Ако може само појашњење ко је господин Кун  :)
Пуно име и презиме, на страном језику (ако је странац) и најважнија дела која не би било лоше прочитати.
Хвала унапред !

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #118 послато: Мај 02, 2023, 01:53:55 пре подне »
Ако може само појашњење ко је господин Кун  :)
Пуно име и презиме, на страном језику (ако је странац) и најважнија дела која не би било лоше прочитати.
Хвала унапред !
Господин Кун је био антрополог који је 1930-их свратио и у наше крајеве. Међутим, та његова наука са расним типовима се прилично издувала од кад се појавила днк анализа. Чак се и овде на форуму дискутовало до пре неку годину о Нордицима, Норицима, Медитеранцима, Понтидима и блљблабла....Плус долихокефали, брахикефали... Скоро па оно што су нацисти радили пред рат.Али је то прошло одавно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #119 послато: Мај 02, 2023, 07:17:43 пре подне »
Господин Кун је био антрополог који је 1930-их свратио и у наше крајеве. Међутим, та његова наука са расним типовима се прилично издувала од кад се појавила днк анализа. Чак се и овде на форуму дискутовало до пре неку годину о Нордицима, Норицима, Медитеранцима, Понтидима и блљблабла....Плус долихокефали, брахикефали... Скоро па оно што су нацисти радили пред рат.Али је то прошло одавно.

Кун је уствари толико ствари добро повезао, да се тек сада са појавом хаплогрупа то може јасно сагледати. Вероватно зато што је комбиновао историјске податке, са археолошким налазима (стари скелети) из разних периода. У његовом раду "The race of Europe" није фокус искључиво на савремене расне типове, већ и на историјске чињенице, померања народа, археолошке ископине, итд. Захваљујући оваквом раду, ми данас са великом сигурношћу можемо говорити о томе како су изгледали стари Илири, стари Трачани, стари Словени и др.

Чини ми се такође да је он био у најмање расистичком фазону од свих антрополога из тог и каснијег периода. Не примећује се та црта код њега. Мада се по аутоматизму, када неко говори о расним типовима, провлачи та класификација. Апропо последње реченице, и хаплогрупе се (као и ови расни типови некада) данас могу користити као оружје за доказивање супериорности и сл. Не видим да се то променило превише.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #120 послато: Мај 02, 2023, 12:51:01 поподне »
Господин Кун је био антрополог који је 1930-их свратио и у наше крајеве. Међутим, та његова наука са расним типовима се прилично издувала од кад се појавила днк анализа. Чак се и овде на форуму дискутовало до пре неку годину о Нордицима, Норицима, Медитеранцима, Понтидима и блљблабла....Плус долихокефали, брахикефали... Скоро па оно што су нацисти радили пред рат.Али је то прошло одавно.

opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.

inace, gorance - kun nije bio u jugoslaviji, dobijao podatke sa terena. bio samo u albaniji.
ovo sto nebojsa kaze - i vise nego tacno. preciziracu, upravo je kun izvrsio kljucno pomeranje od price o 'dinarcima' do jasnog opisa i metricke kvalifikacije (kvantifikacije) nasih vecinskih tendencija koje su u jednom smislu dinarske a u drugom borreby (nalaziste u danskoj), to jest u nekim borreby odlikama - jace od samog borrebyja (visina, tezina, sirina lobanje, cela, ramena) to jest povezao taj tip tela sa starijim stanovnistvom evrope (skandinavija kao parnjak) sto ce se onda reflektovati kroz y-dna (I2 kod nas, I1 u skandinaviji), njemju tada nepoznat. ali posto je bio albanofil i nesklon slovenima taman mu doslo zgodno da hipotetise NESLOVENSKU prirodu balkanskog borrebyja sto je nesrecnog primorca ponukalo da krene za kunom, pre nego su I2 testovi postali dovoljno sofistikovani da pokazu da je nas I2 ucestvovao u slovenskoj etnogenezi

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #121 послато: Мај 02, 2023, 01:04:47 поподне »
opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.

inace, gorance - kun nije bio u jugoslaviji, dobijao podatke sa terena. bio samo u albaniji.
ovo sto nebojsa kaze - i vise nego tacno. preciziracu, upravo je kun izvrsio kljucno pomeranje od price o 'dinarcima' do jasnog opisa i metricke kvalifikacije (kvantifikacije) nasih vecinskih tendencija koje su u jednom smislu dinarske a u drugom borreby (nalaziste u danskoj), to jest u nekim borreby odlikama - jace od samog borrebyja (visina, tezina, sirina lobanje, cela, ramena) to jest povezao taj tip tela sa starijim stanovnistvom evrope (skandinavija kao parnjak) sto ce se onda reflektovati kroz y-dna (I2 kod nas, I1 u skandinaviji), njemju tada nepoznat. ali posto je bio albanofil i nesklon slovenima taman mu doslo zgodno da hipotetise NESLOVENSKU prirodu balkanskog borrebyja sto je nesrecnog primorca ponukalo da krene za kunom, pre nego su I2 testovi postali dovoljno sofistikovani da pokazu da je nas I2 ucestvovao u slovenskoj etnogenezi

Ипак се у више наврата оградио реченицом да "присуство тог типа није до краја разјашњено", тј. није још увек на старим налазиштима пронађено довољно скелета који би одредили јасну миграцију. Не бих рекао да је имао нешто против Словена, него просто тај тип међу њима и није толико раширен као на Балкану и северозападу Европе. Такође, међу скелетима старих Словена није било сличних типова, што је оправдано могло утицати на ову дилему код њега.

Није ми јасно каква је корелација између Приморца и Куна, цениш да је Куново мишљење утицало на староседелачку теорију I2 код Приморца? Мислим да би онај ко жели и без Куна могао такву теорију без проблема пласирати. ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #122 послато: Мај 02, 2023, 01:22:43 поподне »
Кун је оставио одличну базу података у својој књизи "The races of Europe", али је, морам рећи, као и многи англосаксонски аутори тог и ранијих и каснијих времена, био албанофил и антисловенски (у суштини - антируски) настројен. Зато га треба узимати са извесном дозом скепсе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #123 послато: Мај 02, 2023, 01:23:15 поподне »

Није ми јасно каква је корелација између Приморца и Куна, цениш да је Куново мишљење утицало на староседелачку теорију I2 код Приморца?

apsolutno. sa sve kunovim terminom 'refugium' iz paleolita, koji primorac koristi za ovaj kraj, a za primorceve I2 eureka dokaze. jer primorac tada ekplicitno dovodi u vezu I sa paleolitom. samo eto, malo je preskocio ovaj kljucni korak slovenske etnogeneze, kasnije dokazane. brzao je ko nas gorance

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #124 послато: Мај 02, 2023, 01:43:34 поподне »
opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.

inace, gorance - kun nije bio u jugoslaviji, dobijao podatke sa terena. bio samo u albaniji.
ovo sto nebojsa kaze - i vise nego tacno. preciziracu, upravo je kun izvrsio kljucno pomeranje od price o 'dinarcima' do jasnog opisa i metricke kvalifikacije (kvantifikacije) nasih vecinskih tendencija koje su u jednom smislu dinarske a u drugom borreby (nalaziste u danskoj), to jest u nekim borreby odlikama - jace od samog borrebyja (visina, tezina, sirina lobanje, cela, ramena) to jest povezao taj tip tela sa starijim stanovnistvom evrope (skandinavija kao parnjak) sto ce se onda reflektovati kroz y-dna (I2 kod nas, I1 u skandinaviji), njemju tada nepoznat. ali posto je bio albanofil i nesklon slovenima taman mu doslo zgodno da hipotetise NESLOVENSKU prirodu balkanskog borrebyja sto je nesrecnog primorca ponukalo da krene za kunom, pre nego su I2 testovi postali dovoljno sofistikovani da pokazu da je nas I2 ucestvovao u slovenskoj etnogenezi
Први Мај,праштајте :). Био сам убеђен да је боравио код нас, поготово у ЦГ.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #125 послато: Мај 02, 2023, 01:56:41 поподне »
apsolutno. sa sve kunovim terminom 'refugium' iz paleolita, koji primorac koristi za ovaj kraj, a za primorceve I2 eureka dokaze. jer primorac tada ekplicitno dovodi u vezu I sa paleolitom. samo eto, malo je preskocio ovaj kljucni korak slovenske etnogeneze, kasnije dokazane. brzao je ko nas gorance

Не бих ја Куну придавао толики значај када су њихови закључци у питању. Они су до тих теорија дошли на основу простих чињеница да је хаплогрупа I2 најзаступљенија код Хрвата из динарског подручја, где су некада живели Илири, што самим тиме имплицира илирско, или још боље палеобалканско порекло Хрвата.

Иначе Кун нигде и не говори о томе да је овај тип доминантан у динарском појасу (доминантан је ипак динарски, са разним варијацијама), већ само да је присутан од Босне до северне Албаније, са епицентром у Црној Гори (дакле далеко од Приморчевих Хрвата). :) Удаљисмо се сад већ од основне теме.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #126 послато: Мај 02, 2023, 10:29:32 поподне »
Не бих ја Куну придавао толики значај када су њихови закључци у питању. Они су до тих теорија дошли на основу простих чињеница да је хаплогрупа I2 најзаступљенија код Хрвата из динарског подручја, где су некада живели Илири, што самим тиме имплицира илирско, или још боље палеобалканско порекло Хрвата.

Иначе Кун нигде и не говори о томе да је овај тип доминантан у динарском појасу (доминантан је ипак динарски, са разним варијацијама), већ само да је присутан од Босне до северне Албаније, са епицентром у Црној Гори (дакле далеко од Приморчевих Хрвата). :) Удаљисмо се сад већ од основне теме.

nebojsa, irelevantno je sto ti ne bi pridavao. primorac to eksplicitno govori, evo samo jedan od mnogih pasusa onlajn: More than 3/4 of the contemporary Croatian men are most probably the offspring of Old Europeans who came here before and after the Last Glacial Maximum. znaci, bukvalno kun u genetickoj epohi, samo malo prerano guknuo.

inace, gresis ovde, a i kun je gresio. gresis jer dinarski nije dominatan, vec kun doboro opisuje vecinu prekodrinskih srba kao miks ova dva tipa, a borreby element kao karakteristicniji. a sam kun gresio... sa apostrofiranjem crne gore. evo, ti pamtis za crnu goru a zapravo je govorio o staroj crnoj gori (cetinju) dok je govorio o vise 'dinarskim' osobinama brda i hercegovine. ovo jeste greska i posledica ipak slabog uvida u stvari da bi se u regionalne detalje zaslo. naravno, an zeneral postupak dobar, primecivanje slicnosti sa skandinavcima, itd. ono sto ne pamtis (ili ne pominjes) za hrvate bih - je da su najstarije stanovnistvo bih i dovodi ih u vezu sa borreby tipom

PS uzgred, hrvati bih zaista jesu naj-borrebastija popularcija u bivsoj sfrj.
« Последња измена: Мај 02, 2023, 10:35:47 поподне dko »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #127 послато: Мај 02, 2023, 11:47:00 поподне »
nebojsa, irelevantno je sto ti ne bi pridavao. primorac to eksplicitno govori, evo samo jedan od mnogih pasusa onlajn: More than 3/4 of the contemporary Croatian men are most probably the offspring of Old Europeans who came here before and after the Last Glacial Maximum. znaci, bukvalno kun u genetickoj epohi, samo malo prerano guknuo.

inace, gresis ovde, a i kun je gresio. gresis jer dinarski nije dominatan, vec kun doboro opisuje vecinu prekodrinskih srba kao miks ova dva tipa, a borreby element kao karakteristicniji. a sam kun gresio... sa apostrofiranjem crne gore. evo, ti pamtis za crnu goru a zapravo je govorio o staroj crnoj gori (cetinju) dok je govorio o vise 'dinarskim' osobinama brda i hercegovine. ovo jeste greska i posledica ipak slabog uvida u stvari da bi se u regionalne detalje zaslo. naravno, an zeneral postupak dobar, primecivanje slicnosti sa skandinavcima, itd. ono sto ne pamtis (ili ne pominjes) za hrvate bih - je da su najstarije stanovnistvo bih i dovodi ih u vezu sa borreby tipom

PS uzgred, hrvati bih zaista jesu naj-borrebastija popularcija u bivsoj sfrj.

Претера га овде земљаче, сви грешимо, али ти знаш како стоје ствари. Дакле ирелевантно је онда што ти мислиш да сви грешимо, зар не? Као да си вршио мерења, а не Кун. За Куна и Приморца је мање више неважно, немају они исте тежње, нити су живели у исто доба да би се могла направити паралела. Кажем, и без Куна не би било сметње њима за овакву теорију.

Кун јасно наглашава да Срби улазе у динарски подтип и да штавише имају релативно мале лобање (што није карактеристика Бореби типа). Дакле морао је вршити мерења, или је имао увид у мере. Када говоримо о Боребију, у тој изолованој доминантној варијанти га је детектовао значајније само у Црној Гори, иако је он свакако присутан значајније и западно.

Не можеш селективно прихватати Куна (како ти одговара), или си "Кунист", или ниси. ;) Шалу на страну, наш динарац свакако мора бити помешан са овим кромањонским типом, али је поента да као доминантнији превладава динарски тип, тај утицај може бити секундарни (није увек случај).

Признајем да не памтим да је повезивао конкретно Хрвате, најстарије становништво и Бореби тип, да ниси нешто презупчио па убацио неке Приморчеве тврдње?

Иначе, према Куну, Бел-Бекер динарац је брахикелизован од стране алпинског, и/или бореби фактора, тако да просечан европски динарац може имати ову компонентну у свом генетском коду. То наравно не објашњава зашто је на једном месту овако изражен (као нпр. у динарском подручју), али ни што га нема међу осталим словенским популацијама на северу, где такође има подоста I хаплогрупе.

и мени делује из ове визуре да би код нас могао бити повезан са I групом, мада никада није најсрећније повезивати фенотипе са конкретним хаплогрупама, па се делимично ограђујем.
« Последња измена: Мај 03, 2023, 12:04:07 пре подне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #128 послато: Мај 02, 2023, 11:50:12 поподне »
The Serbs, for their stature, have, even more than the Slovenes, relatively small heads. The mean length is only 182 mm., the breadth 184.5 mm., while the auricular height mean is only 123 mm. These are smalla than the heads of most Alpines, and of most western Dinaric groups. The cephalic index mean of 85 is of fully Dinaric elevation. The faces are also small, but longer than those of Slovenes and Croats, with a mean menton-nasion height of 122 mm. The bizygomatic breadth is likewise restrictat the mean of 140 mm. or less is no greater than among Nordics and Neo-Danubians. The noses are moderately leptorrhine (N. I. = 63), and small. (53 mm. X 33 mm.). The nasal profiles are usually straight, with a 25 per cent convex minority, and about 12 per cent of concave. The nasal root is almost always high, and the tip is inclined horizontally in most cases, but downward more frequently than upward.

Дакле видимо да је имао све мере у то време за Србе, не знам зашто се понавља та мантра да је Србе радио напамет, а остале детаљно мерио. Ипак има прилично података за Србе.
« Последња измена: Мај 03, 2023, 12:01:42 пре подне Небојша »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #129 послато: Мај 03, 2023, 12:06:24 пре подне »
 Кажем, и без Куна не би било сметње њима за овакву теорију.
- pa mozes da kazes do sutra ali to nije tacno. to jest, jel tvoje 'kazem' mereno? jel si merio nezavisno od kuna, primorca i mene? evidetno se primorac veze na ovo kunovo o glacijalnom. osim ako ti nisi citao kuna a primorac namerno nije. budi ozbiljan, zemljace.

Дакле морао је вршити мерења
gde ja kazem da nije vrsio merenja (ovo si jos jednom posle ponovio)? jel sve mora da se ekplicira? u jednom od prethodnih tema o kunu sam i govorio o njegovom argumentu za rufosity koja se javlja i kod naseg borrebyja (moramo priznati da je minimalna) i to upareno sa an zeneral odsustvom rufositija kod slovena - sto njega odvlaci na pogresan (da, pogresan zemljace) zakljucak da nas borreby nije slovenski.

uzgred, ovde moram da se auto-korigujem. ja jesam rekao prekodrinski u jednom od prethodnih javljanja ali zapravo govorim o srbima istocno-hercegovackog dijalekta (najsire shvaceno). ni u to nisam hteo eksplicitno da ulazim. trebalo bi da se podrazumeva, ali evo ti bi da produbis a slabo to radis.

у тој изолованој доминантној варијанти га је детектовао значајније само у Црној Гори, иако је он свакако присутан значајније и западно
- netacno, ali potpuno. zapravo vidi se da povrsno poznajes materiju. o celom dinarskom vencu govori a apostrofira ono sto zove 'old montenegro'... sto je samo delimicno tacno. prosto, nedovoljno dobar sempl za takvu mikroprocenu. plus, odsustvo sa terena.

Признајем да не памтим да је повезивао конкретно Хрвате, најстарије становништво и Бореби тип, да ниси нешто презупчио па убацио неке Приморчеве тврдње?
- ne, ne poznajes materiju. cak kaze, parafraziram - i kulturoloski najstarije (u smislu najkonzervativnije) stanovnistvo bosne

 где такође има подоста I хаплогрупе
- naravno, ni priblizno kao kod nas. uzgred, kod ukrajinaca (kod kojih jaca I2) se vidi ocigledna borreby tendencija u odnosu na ruse. golim okom, ne treba merenje.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #130 послато: Мај 03, 2023, 12:27:39 пре подне »
Ако је вршио мерења, мора да је на неки начин био и на терену, у сваком случају је и на тај начин имао увид. Читао сам давно Куна, није то баш 2 странице А формата, тако да опростићеш ми што сам заборавио овај део о католицима Босне као најстаријем становништву. Сећам се сада тог дела.

Чини ми се да изврћеш Кунове закључке, јесте нагласио да је Стара Црна Гора област за највећим присуством Бореби типа. Не изједначава све динарске областе по томе, што се види и по његовој мапи. Али ајде да узмемо да изостанак са других терена ту може бити случај. Ти пак тврдиш да су Хрвати најтипичнији припадници Бореби расе, јеси ли то негде прочитао, вршио мерења, или је то слободан закључак на основу највећег процента I2 хаплогрупе?

Ово голим оком и личне закључке на основу погледа, нећу ни да коментаришем. Што би ти рекао - потпуно ирелевантно. Или се држимо конкретних мера, или испуцавамо наше слободне закључке као релевантне чињенице, трећег нема.

Могуће да је присутан у тим областима које помињеш (Украјина). Али јако је важно када су стари Словени у питању: на старим налазиштима код Словена није пронађен такав расни тип. Кун је дао пресек метричких особина за старе Словене и углавном је реч о нордијском типу. Могуће да се Бореби није успео наметнути као доминантан на словенском северу, где има и значајно мање I хаплогрупе.


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #131 послато: Мај 03, 2023, 12:49:58 пре подне »
Ако је вршио мерења, мора да је на неки начин био и на терену,
- ne, imao je saradnike. na taj nacin je imao uvid. takodje, na taj nacin i nije imao uvid svojim ocima

католицима Босне као најстаријем становништву. Сећам се сада тог дела.
- za sta naravno znamo da je netacno (eto jos jedne greske) to jest, netacno - tako kako je kun formulisao. posto hrvati bosne svakako nisu najstarije stanovnistvo bosne... jel mozemo da ne idemo u detalje sad? znamo dovoljno na sta ciljam...

Не изједначава све динарске областе по томе
- nisam rekao da izjednacava, vec da je komplet 'dinaric alps' zona relevatna a da apostrofira 'old montenegro'

Ти пак тврдиш да су Хрвати најтипичнији припадници Бореби расе, јеси ли то негде прочитао, вршио мерења, или је то слободан закључак на основу највећег процента I2 хаплогрупе?
- nista od ovoga, to je lako uocljivo. naravno, ne svakome, to jest ne nekom ko se nije bavio fizickom antropologijom, ali meni lako. razlike ponekad suptilne, ponekad ocigledne - izmedju regija u bih (i naroda u tim regijama)

 Кун је дао пресек метричких особина за старе Словене и углавном је реч о нордијском типу.
- moram da priznam, kad sam citao kuna ovo me nikad nije zanimalo... vise sam se fokusirao bio na paleolit a onda na nas. jel znas odakle su mu ovi analize skeleta?

apropo ovih fizickih razlika, vodio sam neku evidenciju u vezi onih istrazivanja ceskog tima u bih, hrvatskoj i cg nedavno... pa bih taman mogao da postavim, da osvezimo. mislim, tu se radi samo o visini, ali ima nekih zanimiljivih paralela sa y-dna - koje mozemo onda da tumacimo. uzgred, ekstremna visina (uz ekstremnu sirinu i tezinu) je osnovna crta borrebyja. a i u tom radu (to je sad vec skupina nekoliko povezanih studija) se potencira korelacija I2 i visine







Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #132 послато: Мај 03, 2023, 01:04:17 пре подне »
католицима Босне као најстаријем становништву. Сећам се сада тог дела.

- za sta naravno znamo da je netacno (eto jos jedne greske) to jest, netacno - tako kako je kun formulisao. posto hrvati bosne svakako nisu najstarije stanovnistvo bosne... jel mozemo da ne idemo u detalje sad? znamo dovoljno na sta ciljam...

Онако како је формулисао, а то си написао и малопре, чини се да алудира да су најстарији у културолошком смислу у тој области, што негде и јесте тачно.

Кун је дао пресек метричких особина за старе Словене и углавном је реч о нордијском типу.

- moram da priznam, kad sam citao kuna ovo me nikad nije zanimalo... vise sam se fokusirao bio na paleolit a onda na nas. jel znas odakle su mu ovi analize skeleta?

У овом одељку су дате неке мере са старих налазишта. Али мислим да детаљније о налазиштима старих Словена (и мерама) пише у одељку о Источним и Западним Словенима
https://www.theapricity.com/snpa/troe-appendixI.htm
« Последња измена: Мај 03, 2023, 01:09:30 пре подне Небојша »

Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #133 послато: Мај 03, 2023, 09:37:47 поподне »
opet ti je jezik brzi od strpljenja.

dolinalima - carleton coon, profesor antropologije, amerikanac. u toku rata u obavestajnom oss-u, albanofil.



Хвала !

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #134 послато: Мај 03, 2023, 11:08:37 поподне »
Онако како је формулисао, а то си написао и малопре, чини се да алудира да су најстарији у културолошком смислу у тој области, што негде и јесте тачно.

У овом одељку су дате неке мере са старих налазишта. Али мислим да детаљније о налазиштима старих Словена (и мерама) пише у одељку о Источним и Западним Словенима
https://www.theapricity.com/snpa/troe-appendixI.htm

hvala, provericu.
pa u zap. hercegovini jesu, u bosni nijesu. mislim, neko bi mogao u detalje o slovenskom nasledju kod bos. muslimana, uz ovo sto svi znamo o turskom kulturoloskom uticaju. tako da... ali, zaista bolje da ne produbljujemo...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #135 послато: Мај 03, 2023, 11:40:04 поподне »
hvala, provericu.
pa u zap. hercegovini jesu, u bosni nijesu. mislim, neko bi mogao u detalje o slovenskom nasledju kod bos. muslimana, uz ovo sto svi znamo o turskom kulturoloskom uticaju. tako da... ali, zaista bolje da ne produbljujemo...

Хрвати по Босни су или староседеоци, или још масовније досељеници из Херцеговине и евентуално Далмације. Углавном нема грешке у томе да су они најстарији у области, гледајући друга два народа (што на крају Y-ДНК на неки начин потврђује). Код Срба има јаке струје из Старе Херцеговине (данашња западна ЦГ) и Рашке, а у Крајини придошлица из Лике и Далмације. Код БиХ Муслимана, осим староседелаца и херцеговачке струје, има уплива са свих страна (из Западне Србије, Угарске, Лике, итд).

"The Slavs who invaded Styria between the seventh to ninth centuries are basically the same as those in Germany, and fall very close to an older Keltic mean.They formed, without question, a mixed group and included in their number a minority of round-headed forms. Some of the Slavic crania from Styria, recalling the Polish prototype, are extremely large and powerful. We have, unfortunately, no data with which to trace the further progress of the southern Slavs into the Dinaric mountain stronghold, and thence into Old Serbia and the Kossovo plain. We rnay, however, study a third Slavic movement, that which penetrated Russia.

The skulls of these invaders belong to a generalized Nordic form, with a cranial index of 75 to 76, and an intermediate vault height. The Ukrainian skulls from the eighth to the ninth centuries A.D. do not greatly diverge from this general standard, but the early Slavic crania from the Moscow region in Russia, dated from the eleventh to twelfth centuries A.D., are, in fact, almost purely dolichocephalic, with a mean cranial index of 73.5."

"On the whole, the ancestral Slavs of Poland were Nordics, within the range of the Indo-European group; these skulls lean to the longer- and larger-headed Corded extreme, and resemble in many respects, the Hannover series, and by extension, the Anglo-Saxons."

Недовољно су испитани још увек скелети старих Словена, али ово што је до сада истражено доминантно упада у нордијски расни тип (Corder типа), што је свакако очекивано.


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #136 послато: Мај 05, 2023, 03:51:15 поподне »
Хрвати по Босни су или староседеоци, или још масовније досељеници из Херцеговине и евентуално Далмације. Углавном нема грешке у томе да су они најстарији у области, гледајући друга два народа (што на крају Y-ДНК на неки начин потврђује). Код Срба има јаке струје из Старе Херцеговине (данашња западна ЦГ) и Рашке, а у Крајини придошлица из Лике и Далмације. Код БиХ Муслимана, осим староседелаца и херцеговачке струје, има уплива са свих страна (из Западне Србије, Угарске, Лике, итд).



brate, sta sad radis? pises mi ono sto svi znaju. a molio sam te da ne produbljujemo, dvaput sam te molio. ovde se na forumu ubismo vrseci distinkciju bosne i hercegovine... uopste, svakojake distinkcije - regioni, dijalekti, nacionalnosti... kakve kun bas i nije vrsio u zakljucku o bih hrvatima. to je poenta, nebojsa. to znas vrlo dobro. i vrlo dobro znas u kom smislu su muslimani-bosnjaci centralne i istorijske bosne NAJSTARIJE STANOVNISTVO, neuporedivo tipicnije od hrvata. ali ne... ti ces sada opstim mestima da konkretnu poentu dokazujes.

ja sam precizno imenovao kunovu falinku - nedovoljnu konkretnost
« Последња измена: Мај 05, 2023, 03:55:05 поподне dko »