Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 431845 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #780 послато: Март 29, 2017, 11:15:07 пре подне »
Не знам, али мислим да је појам "источна R1b" настао овдје на форуму, и да је подразумијевао ту 11-11 комбинацију. По томе су наши Морачани Богићевци R-PF7562 много ближе атлантско-келтској L21 него R1b Z2103>CTS9219>BY611. Рекао бих да су они дио неке од првих најезда индо-европских народа у Европу, а да су прото Албанци, у поређењу са доласком "западних 11-14", дошли јуче.

Било је и дилема на форуму која R1b је индо-европска компонента старих Грка, да ли PF7562 или L51, тј. која је прва дошла и донијела данашњи грчки језик, а која га је "стабилизовала", па се спомињало који су били Дорјани, а који Микењани (за њих је било ријечи да су R1а, али не видимо кдо њихових истраживања подгране, да видимо да ли су те R1а дошле можда касније са Словенима).

Даље, ја нисам рекао да је Z2103 истоћна, већ Z2103>CTS9219>BY611, јер смо видјели да се појављује Z2103>L584 са комбинацијом 12-13.

Не бих даље ишао у одгонетање шта је све западна, а шта источна, али присуство R-PF7562 на Балкану се не може дефинитивно повезивати са Z2103>CTS9219>BY611. Као што рекох, удаљени су барем 6.000 година.

Нe тpeбa cмeтнути c умa и R1b-M269, пoдгpaну PF7563, кoja je пoтвpђeн кoд jeднoг Гaшиja, дoк je вepoвaтнa и мeђу Шaљaнимa. Иaкo je BY611 бpojниja, мишљeњa caм дa нe мopa дa знaчи и дa je cупcтpaтнa. Упpaвo oвa гpaнa кoje пoceдуjу Шaљe, мoжe бити тaj ИE- пaлeoбaлкaнcки cупcтpaт мeђу Aлбaнцимa.
   
3 Shala - Pecaj   Albania (Pjollaj, Shalë - Dukagjin)   R1b - M269 (PF7563?) (FTDNA)

4 Shala - Buçvataj    Albania (Gimaj, Shalë - Dukagjin)   R1b - M269 (PF7563?)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #781 послато: Март 29, 2017, 11:15:49 пре подне »
По томе су наши Морачани Богићевци R-PF7562 много ближе атлантско-келтској L21 него R1b Z2103>CTS9219>BY611.

Врло је натегнуто (благо речено) на основу вредности једног STR маркера тврдити да је једна SNP грана блиска другој. Кад је познато место на SNP стаблу, не видим потребу да се бавимо STR вредностима.

Што се тиче везе R-Z2103 и R-PF7562 врло слична распрострањеност од Сардиније до Ирана је нешто што се тешко може оспорити. У вези са тим може да се направи аналогија са I1 и R-U106. Те две хаплогрупе су генетски још удаљеније али видимо да су данас заступљене на сличној територији и мислим да се слажемо да до неке мере деле заједничку историју.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #782 послато: Март 29, 2017, 11:28:14 пре подне »
Башкирски и Албански Z2103 су удаљени преко 6.000 година до заједничког претка. Ту нема никакве ближе везе.

Када почетници гледају неку мапу са интернета, нпр. распрострањености R-Z2103 не схватају да се ради о миграцијама неких људи са заједничким претком пре више хиљада година, а некад и десетина хиљада.
За Албанце припаднике R1b је најбитнија подграна BY611/A1777/Y10789 ->> R-Z2705. Даљи сродници ове балканске гране су нађени на западном делу Медитерана, барем за сада тако ствари стоје.
Претпоставка је да можда постоје припадници BY611 на истоку, али за сада нема доказа. Најближи потвређени сродници у паралелној грани BY611, а која је испод CTS9219 су Y5587, a дели их 5.000 година. Грана Y5587 је прилично заступљена у Источној Европи и Кавказу, не знам проценте по народима.

Морам рећи да, иако сам једно вријеме заступао тезу о доласку Албанаца са Прото Бугарима, након свих новијих СНП података и Биг Ипсилон анализа то дјелује као мање вјероватно. На ту везу су ме раније навела два 11-11 резултата у Русији и Чувашији. За чувашки резулатат се касније испоставило да није извјесно да је уопште BY611, a руски 11-11 изгледа потиче од Бугарина или Албанца који је мигрирао пут Русије.

Два су кључна генетска аргумента у прилог нешто већој старости Албанаца на Балкану,а то су:
- постојање западномедитеранске неалбанске гране BY611 најближе  албанској 11-11 подгрупи
- велика разноврсност гране CTS9219 из које је проистекла BY611, као и саме BY611 управо на подручју данашње Бугарске, што најчешће значи и нешто већу старост гране на том подручју

Ако ове двије чињенице укрстимо са неким лингвистичким теоријама, које је износио Никола Вук, мислим да постоје велике шансе да су Албанци проистекли из неког прототрачког племена, које је дужи период било изоловано.

Даља веза BY611 преко CTS9219 са степским и кавкаским простором свакако постоји, треба објаснити и присуство CTS9219 међу Осетинима. Али је та веза старија и можда би се могла повезати и са неким сеобама прототрачких племена из тог правца.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #783 послато: Март 29, 2017, 11:32:23 пре подне »
Нe тpeбa cмeтнути c умa и R1b-M269, пoдгpaну PF7563, кoja je пoтвpђeн кoд jeднoг Гaшиja, дoк je вepoвaтнa и мeђу Шaљaнимa. Иaкo je BY611 бpojниja, мишљeњa caм дa нe мopa дa знaчи и дa je cупcтpaтнa. Упpaвo oвa гpaнa кoje пoceдуjу Шaљe, мoжe бити тaj ИE- пaлeoбaлкaнcки cупcтpaт мeђу Aлбaнцимa.

PF7563 је испод PF7562, а ова испод R1b-M269. Прије бих рекао да се ради о неким албанизираним Грцима, исто као што на југу Албаније налазимо и I2-CTS10228.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #784 послато: Март 29, 2017, 11:39:07 пре подне »
Врло је натегнуто (благо речено) на основу вредности једног STR маркера тврдити да је једна SNP грана блиска другој. Кад је познато место на SNP стаблу, не видим потребу да се бавимо STR вредностима.

R-Z2103 и R-PF7562 су удаљене и по стаблу и по маркерима.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #785 послато: Март 29, 2017, 11:56:07 пре подне »
Опет зачуђује прилично слаба генеалошка подударност Срба и Албанаца. Пар вјекова су живјели једни поред других до доласка Османлија, до 14. вијека су били православне вјере и једни и други, а вјероватно су чак и до 17. вијека Геге биле и даље доминантно хришћани. На простору источне Црне Горе, бракови између православних Срба и католичких Албанаца постоје вјековима у континуитету, док се католички и муслимански Албанци никад не мијешају.
Једини народ на Балкану који показује ближу генеалошку подударност са Албанцима су Грци, премда њихове Р1б и Ј2 нису подударне. За Тоске ме не чуди блискост са Грцима, али ме чуди да су чак и католичким Гегама по процентуалној заступљености хаплогрупа много ближи Грци него Срби.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #786 послато: Март 29, 2017, 12:07:52 поподне »
PF7563 је испод PF7562, а ова испод R1b-M269. Прије бих рекао да се ради о неким албанизираним Грцима, исто као што на југу Албаније налазимо и I2-CTS10228.

Шaљe пpипaдajу Дукaђину, зajeднo ca joш пeт "бajpaкa". Пa ce и oвa њиxoвa гpaнa мoжe нaзвaти "Дукaђинcкa". Лaкo би мoгли бити влaдajући cлoj, oднocнo пpвa aлбaнcкa влacтeлa. E caд дa ли cу гpчкoг пopeклa, зaиcтa нe знaм. Moждa мoжeмo у oвoj гpaни R1b тpaжити  Illyri proprie dicti- Илиpe у ужeм cмиcлу, дoк би BY611 билa тpaчкa cтpуja...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #787 послато: Март 29, 2017, 12:14:52 поподне »
Опет зачуђује прилично слаба генеалошка подударност Срба и Албанаца. Пар вјекова су живјели једни поред других до доласка Османлија, до 14. вијека су били православне вјере и једни и други, а вјероватно су чак и до 17. вијека Геге биле и даље доминантно хришћани. На простору источне Црне Горе, бракови између православних Срба и католичких Албанаца постоје вјековима у континуитету, док се католички и муслимански Албанци никад не мијешају.
Једини народ на Балкану који показује ближу генеалошку подударност са Албанцима су Грци, премда њихове Р1б и Ј2 нису подударне. За Тоске ме не чуди блискост са Грцима, али ме чуди да су чак и католичким Гегама по процентуалној заступљености хаплогрупа много ближи Грци него Срби.

У разговору са једним нашим стручњаком који је присутан и на форуму, чуо сам следећи закључак: У Европи највећи генетски јаз по мушким лозама између две суседне популације постоји између Словеније и Северне Италије. Већ на другом месту налази се јаз између Албанаца и Срба северно од њих.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #788 послато: Март 29, 2017, 12:29:33 поподне »
На албанском FTDNA пројекту се појавио први I2c, који припада грани  L597.
Колико сам схватио из приче са њим, пореклом је из племена Морина из Јуника, које је пореклом из Мирдите у Албанији.
Молио бих Руговца или Латиницу да ако знају нешто више о овом племену (у шта не сумњам) напишу нешто више. :)
Уписујући му маркере у интернационалним базама му није показао ни једно поклапање, осим у YHRD и то у Србији.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #789 послато: Март 29, 2017, 01:49:22 поподне »
Два су кључна генетска аргумента у прилог нешто већој старости Албанаца на Балкану,а то су:
- постојање западномедитеранске неалбанске гране BY611 најближе  албанској 11-11 подгрупи
- велика разноврсност гране CTS9219 из које је проистекла BY611, као и саме BY611 управо на подручју данашње Бугарске, што најчешће значи и нешто већу старост гране на том подручју

 Претпостављам да укључујеш тип о коме сам ја говорио? Он се јавља међу Цинцарима из Андон Поција, и карактерише га старија вриједност dys393=12, те јако необичан dys392=11, он је присутан и код Албанаца, и у Грчкој, и Македонији, и на више мјеста у Бугарској, као и у Румунији (Долж). Дакле тај тип има "трачку" распрострањеност. Јесте сигурно R-Z2103, а морао би бити и BY611, само га још нема на фтдна.
 Тај хаплотип у поређењу с стандардним албанским има већу распрострањеност.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #790 послато: Март 29, 2017, 02:33:15 поподне »
Источна R1b се не односи само на оне са вредношћу 11-11 на DYS385. Подела на "источну" и "западну" R1b је била извршена само на основу једне једине STR вредности. "Источној" R1b (ht35) су припадали хаплотипови са DYS393=12 (PF7562 и Z2103), а западној (ht15) са DYS393=13 (L11/L151). Касније је откривено да и старије незападне гране (V88, М73) имају углавном DYS393=13 па је ова подела постала бесмислена. Међутим, термини источна и западна се и даље користе у географском смислу јер су гране PF7562 и Z2103 највише распрострањене у Источној Европи и на Блиском Истоку, а грана L11 у Западној Европи.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #791 послато: Март 29, 2017, 02:54:23 поподне »
Поред многих ствари које сам навео, постоји још једна ствар коју сам пропустио да кажем, а која не иде у прилог палео-балканском пореклу Албанаца.  То је не постојање међу Албанцима келтске гране R1b-L21 (S145).  Келти су присутни на Балкана од III века п.н.е. https://balkancelts.wordpress.com/tag/celtic-tribes-balkans   https://sr.wikipedia.org/wiki/Продор_Келта_на_Балкан
Палео балкански народи су били измешани са Келтима, а келтска племана мису живела само у Панонији, већ их је било и на централном и западном Балкану.  Ако су Албанци потомци Трачана и Илира, онда би морали имати солидан проценат R1b-L21 (S145), а то није случај. Келтска грана R1b-L21 (S145) не постоји код Албанаца.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #792 послато: Март 29, 2017, 03:02:34 поподне »
Не усуђујем се да дајем коначно мишљење на ову тему. Једноставно, превише је контрадикторних аргумената.

Келти на Балкану сасвим сигурно нису били гране R1b-L21. То су Q-Келти у Британији.

На Балкан су стигли R1b-U152 Келти са Алпа, говорници P-келтских језика.

Албанаца има R1b-U152 L2 гране, не у неком претераном броју, а питање је и да ли су ти Албанци пореклом од Грка, Талијана или Француза Анжувинаца. Само, ипак их има, тако да се не може ништа одбацити.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #793 послато: Март 29, 2017, 03:04:34 поподне »
Поред многих ствари које сам навео, постоји још једна ствар коју сам пропустио да кажем, а која не иде у прилог палео-балканском пореклу Албанаца.  То је не постојање међу Албанцима келтске гране R1b-L21 (S145).  Келти су присутни на Балкана од III века п.н.е. https://balkancelts.wordpress.com/tag/celtic-tribes-balkans   https://sr.wikipedia.org/wiki/Продор_Келта_на_Балкан
Палео балкански народи су били измешани са Келтима, а келтска племана мису живела само у Панонији, већ их је било и на централном и западном Балкану.  Ако су Албанци потомци Трачана и Илира, онда би морали имати солидан проценат R1b-L21 (S145), а то није случај. Келтска грана R1b-L21 (S145) не постоји код Албанаца.

Не видим зашто ово иде у прилог тој теорији, када су Келти били знатно северније. То се види и на овој карти у прилогу.



Упитно је колико је келтски утицај био уопте јак у тим јужнијим крајевима. Вероватно не пуно. Невезано за тему, за наше G2a-L497 се једно време назирала кетлска веза. Вероватно Атлантид боље зна како стоји ова пограна на некадашњој територији Скодриска.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #794 послато: Март 29, 2017, 03:24:20 поподне »
Не видим зашто ово иде у прилог тој теорији, када су Келти били знатно северније. То се види и на овој карти у прилогу.


Упитно је колико је келтски утицај био уопте јак у тим јужнијим крајевима. Вероватно не пуно. Невезано за тему, за наше G2a-L497 се једно време назирала кетлска веза. Вероватно Атлантид боље зна како стоји ова пограна на некадашњој територији Скодриска.
Келтски генетски утицај би се на нашим просторима могао огледати пре свега кроз 2 код нас најчешће ''келтске'' хаплогрупе R1b-U152 и G2a L497 (L42) (иако ми је израз ''келтске'' најреалнији, свакако не одбацујем и могућности доласка тих хаплогрупа у некој од унутрашњих миграција у римском цасртву, доласка са прото-илирима са подручја источног Халштата у гвозденом добу (причали смо о томе на теми Гласинача култура гвозденог доба, али свакако је чињеница да су обе имале учешће у етногенези прото-келта на подручју Алпа).
О томе сам и овде написао нешто: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1866.0
Сама чињеница да су сва келтска племена која су била далеко од матичног келтског подручја (Алпи) претпрела асимилације од околних бројчано доминантнијих народа нам иде у прилог томе да су ''келтске'' хаплогрупе присутне код нас доживеле асимилацију од стране неке доминантније етничке групе, у крајњем случају су били изложени сталном смањењу популације (ратови, болести итд).

Колико сам гледао по разним пројектима, код Албанаца постоји неки мизеран проценат R1b U152 и то углавом у приобаљу, дакле делу Албаније који је био под јаким утицајем медитерана и пре свега Италије, што може бити последица и неких од миграција за време Рима, па све до неких средњевековнних освајања тих простора (свакако тема за истражити).


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #795 послато: Март 29, 2017, 03:26:43 поподне »
Келтски генетски утицај би се на нашим просторима могао огледати пре свега кроз 2 код нас најчешће ''келтске'' хаплогрупе R1b-U152 и G2a L497 (L42) (иако ми је израз ''келтске'' најреалнији, свакако не одбацујем и могућности доласка тих хаплогрупа у некој од унутрашњих миграција у римском цасртву, доласка са прото-илирима са подручја источног Халштата у гвозденом добу (причали смо о томе на теми Гласинача култура гвозденог доба, али свакако је чињеница да су обе имале учешће у етногенези прото-келта на подручју Алпа).
О томе сам и овде написао нешто: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1866.0
Сама чињеница да су сва келтска племена која су била далеко од матичног келтског подручја (Алпи) претпрела асимилације од околних бројчано доминантнијих народа нам иде у прилог томе да су ''келтске'' хаплогрупе присутне код нас доживеле асимилацију од стране неке доминантније етничке групе, у крајњем случају су били изложени сталном смањењу популације (ратови, болести итд).

Колико сам гледао по разним пројектима, код Албанаца постоји неки мизеран проценат R1b U152 и то углавом у приобаљу, дакле делу Албаније који је био под јаким утицајем медитерана и пре свега Италије, што може бити последица и неких од миграција за време Рима, па све до неких средњевековнних освајања тих простора (свакако тема за истражити).
Да се на ово надовежем јесте да у корист ''келтске'' теорије о G2a L497 иде и њено присуство у свим планинским регионима у Европи који су у одређеном периоду историје били под јаким келтским утицајем (Кантабрија у Шпанији http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1769.msg45504#new, Оверња у Француској, Алпи итд).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #796 послато: Март 29, 2017, 04:16:56 поподне »
На албанском FTDNA пројекту се појавио први I2c, који припада грани  L597.
Колико сам схватио из приче са њим, пореклом је из племена Морина из Јуника, које је пореклом из Мирдите у Албанији.
Молио бих Руговца или Латиницу да ако знају нешто више о овом племену (у шта не сумњам) напишу нешто више. :)
Уписујући му маркере у интернационалним базама му није показао ни једно поклапање, осим у YHRD и то у Србији.


Овде је очигледно грешка јер фис Морина и фис Мирдита није једно исто но два засебна фиса.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #797 послато: Март 29, 2017, 07:37:23 поподне »
Сличне речи у албанском и румунском језику нису доказ трачког порекла Албанаца.
Сву Трачани су романизовани, чак и они који су живели у планинским врлетима, као што су Аромуни, међу Албанцима ткз. Чобани, Куцовласи, Власи а код нас Цинцари и Власи.
Да су Албанци потомци Трачана, били би и они романизовани, а из албанског језика се јасно види да нису романизовани.
Са друге стране зна се да су Албанци живели заједно са Румунима, Аромунима и Бугарима, не само са овим данашњим словенским, већ и са старим турано-монголски Бугарима кана Аспаруха, који су их довели на Балкан у VII веку нове ере.
Живећи са Румунима и Аромунима у данашњој Румунији и Бугарској сасвим је логично да су могли од њих да покупе понеку трачку реч.
Пошто су крајем VII века стигли на Балкан, Албанци су се сместили у врлетима Тракије, где је могуће остала по која породица Трачана, па и понеко трачанско братство које су Албанци асимилирали и логично узели од њих понеку трачко-романску реч.  Сви Албанци који се данас презивају Skura и Ziu нису ништа друго до албанизовани Аромуни.  А за Аромуне се зна да су трачког порекла.

КАПЛАН БУРОВИЋ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #798 послато: Март 29, 2017, 07:51:33 поподне »
ПАЖЊА!!!

Дискусија о расним типовима код Албанаца издвојена је у ПОСЕБНУ ТЕМУ и премештена на Физичку антропологију.

Убудуће дискусију о расама наставите тамо.

Хвала на разумевању.



Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #799 послато: Март 29, 2017, 08:30:22 поподне »
Поред многих ствари које сам навео, постоји још једна ствар коју сам пропустио да кажем, а која не иде у прилог палео-балканском пореклу Албанаца.  То је не постојање међу Албанцима келтске гране R1b-L21 (S145).  Келти су присутни на Балкана од III века п.н.е. https://balkancelts.wordpress.com/tag/celtic-tribes-balkans   https://sr.wikipedia.org/wiki/Продор_Келта_на_Балкан
Палео балкански народи су били измешани са Келтима, а келтска племана мису живела само у Панонији, већ их је било и на централном и западном Балкану.  Ако су Албанци потомци Трачана и Илира, онда би морали имати солидан проценат R1b-L21 (S145), а то није случај. Келтска грана R1b-L21 (S145) не постоји код Албанаца.

Сличне речи у албанском и румунском језику нису доказ трачког порекла Албанаца.
Сву Трачани су романизовани, чак и они који су живели у планинским врлетима, као што су Аромуни, међу Албанцима ткз. Чобани, Куцовласи, Власи а код нас Цинцари и Власи.
Да су Албанци потомци Трачана, били би и они романизовани, а из албанског језика се јасно види да нису романизовани.
Са друге стране зна се да су Албанци живели заједно са Румунима, Аромунима и Бугарима, не само са овим данашњим словенским, већ и са старим турано-монголски Бугарима кана Аспаруха, који су их довели на Балкан у VII веку нове ере.
Живећи са Румунима и Аромунима у данашњој Румунији и Бугарској сасвим је логично да су могли од њих да покупе понеку трачку реч.
Пошто су крајем VII века стигли на Балкан, Албанци су се сместили у врлетима Тракије, где је могуће остала по која породица Трачана, па и понеко трачанско братство које су Албанци асимилирали и логично узели од њих понеку трачко-романску реч.  Сви Албанци који се данас презивају Skura и Ziu нису ништа друго до албанизовани Аромуни.  А за Аромуне се зна да су трачког порекла.

И после свих доказа које ти изнеше Одисеј, НиколаВук и остали да су Албанци индоевропски народ, ти и даље тераш по свом, а ниси ни један њихов аргумент оповргао. Албанци су индоевропски народ, и по језику и по генетици (R1b-CTS9219>>BY611), али не вреди говорити некоме ко не поседује елементарна знања из генетичке генеалогије и лингвистике, и што је још тужније не жели да научи већ се држи неких својих сулудих идеја. Твоје повезивање гране L21 са палеобалканским племенима може сумирати твоје катастрофално лоше познавање ГГ. Ако су Илири и Трачани били L21 ко су онда данас њихови потомци? Пошто та грана не само да скоро не постоји код Албанаца, већ ни код једног другог народа на Балкану и у Источној Европи.