ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Лужички Срби

<< < (51/51)

Malesevic:

--- Цитат: Полић  Јул 15, 2023, 01:06:36 пре подне ---Данас (односно већ јуче) сам присуствовао великој фешти, организованој од стране фирме, где се скупило пар хиљада људи, уз јело, пиће и опуштену атмосферу. У нашој хијерархији, изнад нас, имамо колегу који се презива Kreč, са све Č на крају презимена.Увек сам се питао одакле је односно које му је порекло. Био сам убеђен да је Чех. Ја и колега који је полу Африканац а пола Србин (и који одлично говори српски), седели смо, кад је поред нас сео и наш надређени са презименом Креч. Повела се прича о томе одакле је он, јер нам је чудно да на крају презимена има слово Č уместо класичног немачког tsch. На наше питање одакле потиче и зашто има баш слово Č у презимену, човек нам одговори да је његов деда по очевој линији био Сорб односно Лужички Србин. Дакле не прадеда или чукундеда, већ деда, али да он није Сорб него Немац. Ту смо се ми нашалили и рекли како је он наш и како имамо нашег човека у вишим инстанцама у фирми, јер као ми смо Срби а он је Сорб. Човек је неформалан и опуштен, и супер смо се испричали, али њему је тема порекла и Сорба отприлике на нивоу неких занимљивости, и потпуно му је то неважно.Он је иначе први Лужички Србин кога сам упознао уживо. Иако то није. Толико о Лужичким Србима.

--- Крај цитата ---

Таквих примера има јако доста и у Аустрији и у Источној Немачкој. Презимена са č, али наравно још више у облику -tsch, -ch, -cs, међутим чињеница је да већину људи прича о њиховом пореклу не занима, или их максимално занима тако као занимљивост и ништа више од тога. То је у већини народа тако, независно од припадности народу јер људи једностасвно живе "ту и сада" и не занима их шта је било пре 200-300 година. На крају крајева то је и разумљиво и не неки начин природно, јер када би се свако занимао тиме, не би нам требала наука и научници попут историчара, етнолога,  итд. :)

ДушанВучко:
Лидер највеће опозиционе странке у Немачкој "Алтернатива за Немачку", Тино Крупала, је Лужички Србин, из Беле Воде (Горња Лужица)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tino_Chrupalla
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wei%C3%9Fwasser

Malesevic:
У Пољској постоји презиме Chrupała. Засигурно је словенског порекла, а да ли пољског или лужичко-српског... Ко ће знати :)

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију