Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 91779 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #120 послато: Април 05, 2017, 07:01:49 поподне »
Занимљива објава Милана Стаматовића.
Сликајући се поред споменика Станоју Главашу, написао је:

Ne zaboravljam svoje hrabre pretke, Stanoje Stamatović Glavaš #Glibovac #ponos

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=434847726847564&id=100009670219716
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #121 послато: Април 05, 2017, 08:02:48 поподне »
Занимљива објава Милана Стаматовића.
Сликајући се поред споменика Станоју Главашу, написао је:

Ne zaboravljam svoje hrabre pretke, Stanoje Stamatović Glavaš #Glibovac #ponos

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=434847726847564&id=100009670219716
Колико знам Станоје Главаш није имао потомство али јесте се презивао Стаматовић. Његови родитељи су се доселили у Шумадију из Македоније, мислим из околине Дебра. Имао је брата Петра и његови потомци се презивају Петровић и данас живе у Смедереву и Београду. Петрови потомци су и Хајдуквељковићи у Смедереву. Петрова ћерка је била удата за Хајдук Вељка Петровића. Потомство Станојевих сестара живи у селима у околини Младеновца и Паланке. Биће да је ово класично повезивање на основу истог презимена.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #122 послато: Април 05, 2017, 08:35:36 поподне »
Колико знам Станоје Главаш није имао потомство али јесте се презивао Стаматовић. Његови родитељи су се доселили у Шумадију из Македоније, мислим из околине Дебра. Имао је брата Петра и његови потомци се презивају Петровић и данас живе у Смедереву и Београду. Петрови потомци су и Хајдуквељковићи у Смедереву. Петрова ћерка је била удата за Хајдук Вељка Петровића. Потомство Станојевих сестара живи у селима у околини Младеновца и Паланке. Биће да је ово класично повезивање на основу истог презимена.
Pišem sa telefona pa otuda latinica,a hteo bih da odgovorim...
Moj dobar prijatelj Glavaš iz Hodbine kod Mostara mi je rekao da su se prezivali Stamatovići i da su u Hercegovinu došli iz Crne Gore valjda.Od tih hercegovačkih Glavaša je i Branimir Glavaš poznat zna se već po čemu.Jel ima još nekih podataka ili da se neko testirao od srodnika?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #123 послато: Април 05, 2017, 09:03:11 поподне »
Pišem sa telefona pa otuda latinica,a hteo bih da odgovorim...
Moj dobar prijatelj Glavaš iz Hodbine kod Mostara mi je rekao da su se prezivali Stamatovići i da su u Hercegovinu došli iz Crne Gore valjda.Od tih hercegovačkih Glavaša je i Branimir Glavaš poznat zna se već po čemu.Jel ima još nekih podataka ili da se neko testirao od srodnika?
Нисам упућен има ли тестираних сродника. Станоју ово Главаш није било презиме већ надимак, у ствари, нека врста титуле. Био је један од најугледнијих вођа Устанка у Смедеревском санџаку и војвода. Чак је био предлаган за вожда али је то место препустио Карађорђу. Познат је био и пре Устанка јер је био вођа највеће хајдучке чете која је харала Шумадијом од Рудника до Мораве и задавала силне јаде Турцима. Главаш је настало од главешина, поглавар. Презиме Стаматовић носио је по деди Стамату, а отац му се звао Димитрије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #124 послато: Април 05, 2017, 10:03:59 поподне »
Биће је да од дувањских Срба. :)

srbiduvna.org.rs

Чини ми се да ми је спомињао да је из Купреса. Или је можда тамо радио или живио. Дефинитивно има везе с тим дијелом Крајине.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #125 послато: Јун 03, 2017, 01:50:16 поподне »
Нађох краћи прилог о крсним славама политичара из Републике Српске. :)

Политичари

Предсједник Републике Српске Милорад Додик слави Ђурђевдан и, како каже Рајко Васић, на тај дан угости мноштво породичних пријатеља и родбине.

Лидер Демократског народног савеза Марко Павић са својом породицом слави Светог Јована и, према његовим ријечима, међу гостима на његовој слави нема личности из политичког живота.

- Обиљежавање Јовањдана је моја приватна ствар и на славу ми долазе моји пријатељи и родбина – рекао је Павић.

Скромно и у кругу породице славу прославља и предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић, који такође празнује Јовањдан.

- Своју крсну славу Ђурђевдан прослављам искључиво у кругу породице, код својих родитеља – каже лидер Партије демократског прогреса Младен Иванић.

Предсједник Српске радикалне странке Републике Српске Миланко Михајлица слави Светог великомученика Пантелејмона.

- На слави углавном угостим породицу и пријатеље, али и људе из политичког живота са којима се слажем и који су ми блиски – рекао је Михајлица.

Предсједник Српске демократске странке Младен Босић прославља Никољдан.

- Славим код оца и то искључиво у кругу породице. Немамо госте који су из политичког живота – истакао је Босић.

Извор: crkva-kassel.de



Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #126 послато: Јун 03, 2017, 03:12:10 поподне »
Ево шта каже Додик о свом пореклу https://youtu.be/0w-BDH4iA28?t=3m24s

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #127 послато: Јун 03, 2017, 05:19:28 поподне »
Негдје сам видио да је неки Додиг Ј1 хаплогрупа, али нема маркера. Ако је Додик род са њима било би интересантно знати његову хаплогрупу, као и грани којој припада. То поријекло из Конавла асоцира на неко могуће јеврејско (сефардско) поријекло.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #128 послато: Јун 07, 2017, 04:04:17 поподне »
А којој хаплогрупи припадају Брнабићи (лат. Bernabich)? :)



Пореклом су изгледа са остrва Крка, а 1948. године највише их је пописано у Старој Башкој - 91 (22), док их је на последњем попису тамо изгледа било најмање?

Занимљиво, сви Башкани сматрају се потомцима сењских ускока, који су у Стару Башку могли доћи вероватно након млетачко-аустријског рата 1612. године, коме су и сами били повод... а након чега су (вероватно 1617.) добрим делом били расељени, између осталог и на острво Крк, где су неки већ имали своје поседе од раније, стечене куповином или женидбом.

Манојло Грбић у Карловачком владичанству каже да су то махом били римокатолици.

p. s.
За стару екипу са форума, информација да је сајт "имехрватско.нет" прорадио под новим именом "ацтацроатица.цом", и да је дијапазон услуга проширен. :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #129 послато: Јун 07, 2017, 04:21:45 поподне »
А којој хаплогрупи припадају Брнабићи (лат. Bernabich)? :)



Пореклом су изгледа са остrва Крка, а 1948. године највише их је пописано у Старој Башкој - 91 (22), док их је на последњем попису тамо изгледа било најмање?

Занимљиво, сви Башкани сматрају се потомцима сењских ускока, који су у Стару Башку могли доћи вероватно након млетачко-аустријског рата 1612. године, коме су и сами били повод... а након чега су (вероватно 1617.) добрим делом били расељени, између осталог и на острво Крк, где су неки већ имали своје поседе од раније, стечене куповином или женидбом.

Манојло Грбић у Карловачком владичанству каже да су то махом били римокатолици.

p. s.
За стару екипу са форума, информација да је сајт "имехрватско.нет" прорадио под новим именом "ацтацроатица.цом", и да је дијапазон услуга проширен. :)

Чини ми се да би из ове могла да се извуче и Y-DNK хаплогрупа.   ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #130 послато: Јун 07, 2017, 04:58:18 поподне »
Чини ми се да би из ове могла да се извуче и Y-DNK хаплогрупа.   ;D
Таман хѕедох то да кажем.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #131 послато: Јун 09, 2017, 07:51:59 поподне »
Јован Рашковић



Јован Рашковић (1929-1992) рођен је у Книну. Био је оснивач Српске Демократске Странке и један од вођа Срба у С.Р. Хрватској. Умро је у Београду.

Са супругом Тањом Стипишић има ћерку Санду Рашковић Ивић (рођ. 1956.), која се такође бави политиком. Ево шта је она рекла о пореклу Рашковића:

Pre nekoliko godina - kaže Sanda Rašković-Ivić - mi smo, uz pomoć profesora Voje Subotića, koji je istraživao korene mnogih srpskih porodica, prodrli u dosta duboku prošlost naše familije. Naši preci su, prema onome što je utvrdio Subotić, pre kosovske bitke, nosili prezime Vojnović. Onda su se preselili u Rašku oblast i uzeli prezime Rašković. Bili su plemići. Imali su titule beratlijskih knezova.

Kada su i kako Raškovići stigli u Dalmaciju?
- Posle jednog gadnog okrašaja s Turcima, četvorica braće Rašković morali su da beže iz Raške oblasti. Svaki je krenuo na svoju stranu.

Iz studije Ivice Todorovića za Aleksandrovačku župu:
"Испитаник AC/3 В. Рашковић је непосредно навео представу о томе да „потиче од кнезова Рашковића“, односно од стaрог српског племства (уп. Нишкановић 2004, 221–223), док су о  мишљењу  Богдановића  из  Бзеница  (чији  је  представник  у  истраживању  био AC/45  М. Богдановић, коме је предак из Бзеница прешао у Рогавчину) да потичу од српског племства говорили и други казивачи из Жупе."

Koliko mogu da vidim iz tabele i Rašković i Bogdanović su R1a.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13159
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #132 послато: Јун 09, 2017, 08:03:55 поподне »
Iz studije Ivice Todorovića za Aleksandrovačku župu:
"Испитаник AC/3 В. Рашковић је непосредно навео представу о томе да „потиче од кнезова Рашковића“, односно од стaрог српског племства (уп. Нишкановић 2004, 221–223), док су о  мишљењу  Богдановића  из  Бзеница  (чији  је  представник  у  истраживању  био AC/45  М. Богдановић, коме је предак из Бзеница прешао у Рогавчину) да потичу од српског племства говорили и други казивачи из Жупе."

Koliko mogu da vidim iz tabele i Rašković i Bogdanović su R1a.

Често се Срби "хватају" за племићко порекло, ништа необично. Тешко је иначе наћи везу између крајишких Рашковића и ових кнезова из Старог Влаха. Крајишки Рашковићи вероватно представљају неки слој исељеника из Старе Херцеговине.

Што се Богдановића и Рашковића тиче, они колико видим нису иста подграна R1a. Судећи по литератури, предак ових Рашковића из Виткова (Александровац) досељен је из околине Рашке, па је тако и само презиме настало. Не помиње се веза са Старим Влахом и кнезовима Рашковићима.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #133 послато: Јун 09, 2017, 08:06:20 поподне »
Таман хѕедох то да кажем.

Ја мислим да би требало да пошаљете НиколуВука да "поразговара" са њом. Веома брзо би је вратио у исправан пут и по "националном" и по "сексуалном" питању.  :)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #134 послато: Јун 09, 2017, 10:06:57 поподне »
Ја мислим да би требало да пошаљете НиколуВука да "поразговара" са њом. Веома брзо би је вратио у исправан пут и по "националном" и по "сексуалном" питању.  :)

Не хвала, прескочићу. Нека се неко други жртвује за општу ствар.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #135 послато: Јун 09, 2017, 10:12:42 поподне »
Не хвала, прескочићу. Нека се неко други жртвује за општу ствар.  ;)

Веља Илић је стручњак за то. Једном давно је рекао да би због Србије чак и то урадио.  ;D  ;D

Кад га већ споменух, зна ли ико ишта о његовом пореклу?
Спомињали смо остале политичаре из Чачка (Бошка Обрадовића и Вука Јеремића, али додуше слабо смо шта открили о њиховом пореклу), али Велимира мислим да нисмо.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #136 послато: Јун 09, 2017, 11:12:38 поподне »
Веља Илић је стручњак за то. Једном давно је рекао да би због Србије чак и то урадио.  ;D  ;D

Кад га већ споменух, зна ли ико ишта о његовом пореклу?
Спомињали смо остале политичаре из Чачка (Бошка Обрадовића и Вука Јеремића, али додуше слабо смо шта открили о њиховом пореклу), али Велимира мислим да нисмо.

  У слободним  разговорима,  од  појединаца који су поријеклом из Нове Вароши, слушао сам да су његови поријеклом од Нове Вароши, односно Ивањице  и наравно Чачка. Наводно даље поријекло његових Илића је из  Брда Црне Горе, јер се  Стари Влах више пута празнио.  На Старом Влаху су се бавили сточарством, отуда и његово интересовање за гајење оваца. Занимљиво би било да познаваоци Чачка и околине кажу  нешто  о Илићима из Чачка, и које им је било раније презиме.  Најбоље би било да се Веља тестира, и да се отклоне дилеме из којег   црногорског брђанског племена су његови преци.

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #137 послато: Јун 09, 2017, 11:19:12 поподне »
  У слободним  разговорима,  од  појединаца који су поријеклом из Нове Вароши, слушао сам да су његови поријеклом од Нове Вароши, односно Ивањице  и наравно Чачка. Наводно даље поријекло његових Илића је из  Брда Црне Горе, јер се  Стари Влах више пута празнио.  На Старом Влаху су се бавили сточарством, отуда и његово интересовање за гајење оваца. Занимљиво би било да познаваоци Чачка и околине кажу  нешто  о Илићима из Чачка, и које им је било раније презиме.  Најбоље би било да се Веља тестира, и да се отклоне дилеме из којег   црногорског брђанског племена су његови преци.

Да, подручје моравичког управног округа (Чачак, Горњи Милановац, Ивањица и Лучани) је претежно насељено становништвом из ЦГ брда (између осталог и моји преци дођоше одатле у те крајеве). Добро би било знати шта слави Веља због порекла.
« Последња измена: Јун 10, 2017, 12:13:27 пре подне Лука »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #138 послато: Јун 09, 2017, 11:24:55 поподне »
Да, подручје моравичког управног округа (Чачак, Горњи Милановац, Ивањица и Лучани) је претежно насељено становништвом из ЦГ брда (између осталог и моји преци дођоше одатле у тај крај). Добро би било знати шта слави Веља због порекла.

Вeљa cлaви Никoљдaн... Кучи?

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #139 послато: Јун 09, 2017, 11:27:54 поподне »
Вeљa cлaви Никoљдaн... Кучи?

Веома могуће.

Мада, по Пријепољу (а могуће и по Чачку и Лучанима), има "Кучких" I1 P109, тако да ко зна...
« Последња измена: Јун 10, 2017, 12:12:49 пре подне Лука »