Аутор Тема: Турски попис Херцеговине из 1585. године  (Прочитано 3560 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Турски попис Херцеговине из 1585. године
« послато: Новембар 01, 2015, 07:41:48 поподне »
Случајно сам наишао на скениран Турски попис Херцегове земље из 1585. Колико видим година издања је 2014., обрада је од Аличића, а вјероватно је скниран недавно. Са овим пописом и пописом Босне из 1604. године добија се пресјек становништва читаве територије Босне и Херцеговине на прелазу 16. у 17. вијек.

Мало сам прелетио по тексту. За разлику од претходног описа Херцеговине, очигледно је да не постоје више влашки џемати, већ је влашко становништво распршено и почиње се бавити ратарством. Такође је интересантна нека промјена у својини над земљом. Помињу се стари баштиници, махом хришћани, а затим се помињу нови баштиници (хришћани и муслимани). Морам још детаљније погледати о чему се ради.

У сваком случају, веома вриједан документ за историју Херцеговине.

Може се скинути на сљедећим линковима.

http://www.mediafire.com/view/1062wje13ddphc4/Op%C5%A1irni_katastarski_popis_1585_I.pdf

http://www.mediafire.com/view/18pliy4k40ono14/Op%C5%A1irni_katastarski_popis_1585_II.pdf


Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #1 послато: Новембар 01, 2015, 08:31:56 поподне »
Хвала за линк!

Тек сам почео да читам, а већ видим да је Аличић тенденциозан. Недим Филиповић је већ показао, на примеру Зворничког санџака, како је текла исламизација у Босанском ејалету. Не треба нам после тога никаква "научна обрада" касабалијског усмерења какву Аличић пружа.  ::)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #2 послато: Новембар 01, 2015, 09:15:05 поподне »
Хвала за линк!

Тек сам почео да читам, а већ видим да је Аличић тенденциозан. Недим Филиповић је већ показао, на примеру Зворничког санџака, како је текла исламизација у Босанском ејалету. Не треба нам после тога никаква "научна обрада" касабалијског усмерења какву Аличић пружа.  ::)

Покушавам да заобиђем Аличићеве интерпретације и да гледам сиров материјал.

Занимљиво би било упоредити два пописа, онај из 1477. и овај из 1585. за поједина мјеста, да се виде промјене које су се десиле у тих 100-ак година турске владавине.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #3 послато: Новембар 01, 2015, 10:02:41 поподне »
Прођох цео попис, очи ми испале, али нисам нашао Никшић. Изгледа да нема, и да су само стављене оне нахије које су данас у саставу БИХ.  >:(

Надам се да грешим и да сам нешто превидео.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #4 послато: Новембар 01, 2015, 10:48:43 поподне »
Прођох цео попис, очи ми испале, али нисам нашао Никшић. Изгледа да нема, и да су само стављене оне нахије које су данас у саставу БИХ.  >:(

Надам се да грешим и да сам нешто превидео.

На почетку пописа постоји попис нахија које улазе у њега, али Никшића нема.


Radonić II

  • Гост
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #5 послато: Новембар 02, 2015, 11:28:41 пре подне »
Hvala Siniša. Koliko sam video, ne postoji Poplat ali postoji naselje Poplašići u nahiji Viduškoj (str 208, knjiga II). Ne znam da li bi to bilo isto naselje. Na žalost imena stanovnika naselja ne pokazuju vezu sa prezimenima sa kojima mi rukujemo na temi o J1 PF7263. Bilo bi zanimljivo pogledati kakav kasniji popis stanovništva u Hercegovini. U svakom slučaju veliko hvala.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #6 послато: Новембар 02, 2015, 02:27:55 поподне »
Погледао сам текст и прешао цијелу казу Фоча. Ахмед Аличић више није међу живима, те је можда неумјесно коментарисати његове ставове, који можда произилазе из његовог личног губитка током претходних догађаја.
Дакле најпроблематичнији је његов уводни дио, гдје тврди да је у Босно било најмање православних.
Стварно ме занима вјерска припадност баштина Вуксанових, Цветкових, Божидара, Вучине, Рајка, Радивоја и да даље не набрајам.
У уводном дијелу је у неким стварима у праву; "Црква босанска" (ако је уопште постојала да не наводим Васу Глушца) нема никакве везе са богумилством и слични дуалистичким јересима Европе у том периоду. Друга теза да је највећи замах исламизације био у другој половини 16. вијека је апсолутно тачна, а то овај катастарски попис и показује уз, чак, и спорадично помињање муслиманских имена као синова хришћана. Па наравно да није било присиле када је економски систем Османског Царства био такав да су људи из чисто прагматичних разлога прелазили на ислам.
Такође, питам се какво је то било животно врело православних, Аличић их назива "бизантски хришћани" да у том броју населе источну Босну.
Још нешто. намјерно не наводим имена, али је крајем прошлог вијека, један политичар употријебио термин "леопардова кожа", при чему су највећи дио црно-бијелих тачкица чинили православни и муслимани. Или у преводу највише су измијешани, а то се највише односи на источну Босну.
На крају, давно сам завршио студије, али тада је званична теза била да ј у моменту доласка Турака на ове просторе, "Црква босанска" (ако је уопоште и постојала) већ била разорена дуготрајним дјеловањем Папске курије преко њене фрањевачке експозитуре.
У попису сам само на једном или два мјеста (говорим само о кази Фоча) наишао на термин "крстјанин".

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #7 послато: Новембар 02, 2015, 04:57:17 поподне »
Koliko se sećam čitao sam negde da je poslednji Đed takozvane Crkve Bosanske  umro negde polovinom 15. veka, znatno pre pada Bosne pod Tursku vlast. Posle toga se ne pominju kao bilo kakav faktor, stanovništvo je pod pritiscima zvanične vlasti potpalo pod  katoličku ili pravoslavnu crkvu. Glupo je misliti da bi ti ljudi lako prihvatili islam, sa kojim  gotovo ništa zajedničko nisu imali,  pogotovo uzevši u obzir to koliko su dugo odolevali pravoslavnima i katolicima. 

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Турски попис Херцеговине из 1585. године
« Одговор #8 послато: Април 01, 2016, 03:57:10 поподне »
Možda postoje vlaški džemati, jer premalo je stanovnika popisano. Napominjem, ovo nije poimenični popis, ovo je katastarski popis!