Аутор Тема: Uskocka zemlja  (Прочитано 1091 пута)

Ван мреже Northstar

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Uskocka zemlja
« послато: Октобар 13, 2018, 12:17:16 пре подне »
Postovani forumasi...
Pre nekih par godina dopala mi je pod ruku knjiga istoricara (sad vec pokojnog) profesora Slavka Gavrilovica "O Srbima Habsburske monarhije" KNJIGA BROJ 685  izdanje SKZ 2010. godine....
Za oko mi je "zapela" jedna fusnota koja me jako zaintrigirala...
Rec je o fusnoti pod brojem 56 (na strani 35. doticne knjige) u kojoj doslovno stoji :
O postanku i nestanku "Uskocke zemlje" pripremamo posebnu studiju na osnovu izvora iz arhiva u Becu i Budimpesti (kraj citata)..
Ako imate nekih saznanja o tom radu (objavljen -gdje i kako se moze doci do njega, bio bih vam jako zahvalan za vise detalja..
Ovom temom se bavim vec jako dugo i interesantna je iz vise razloga..
Nakon austro-turskog rata 1716.-1718. oslobodjen je jedan veci dio Srbije koji je pao pod austrijsku upravu i nazvan je "Kraljevina Srbija",dio Srema i citava posavina od Bijeljine do Jasenovca...
Nakon mira u Pozarevcu 1718.-te godine izvrseno je razgranicenje u dubinu teritorija s desne strane reke Save (sirina pojasa varira,najuzi dio u podrucju potkozarja pa nizvodno do Brckog,a najsiri je bio prostor oko Bijeljine)..
Ovu temu o razgranicenju i postanku naselja u novooslobodjenim podrucjima je obradio davno Gustav Bodenstajn u svojoj studiji "Povijest naselja u Posavini" koji je u nekoliko nastavaka objavljen u izdanju Glasnika zemaljskog muzeja iz Sarajeva (1907.-1912. god)..
U novije vrijeme je slicna tematika spominjana u vise studija i radova (meni dostupni radovi Drage Roksandica "Posavska vojna granica 1718.-1739. -sa ekoloskim osvrtom na reku Savu,i profesor Boro Bronza u svojoj knjizi  "AUSTRIJSKA POLITIKA PREMA PROSTORU BOSNE I HERCEGOVINE 1699-1788")
Podrucje posavine (desna obala Save ispod Prosare od Jasenovca do Gradiske je manje obradjena (osim kod Bodenstajna) a interesantno mi je iz razloga sto korjeni moje familije ( i mnogih drugih koje znam u Slavoniji) vuku iz tog kraja i istorijskog perioda...
Prema istorijskim izvorima i izvjestajima austrijskih vlasti to podrucje je ostalo pusto i li jako rijetko naseljeno pa su struje novih doseljenika popunjavali taj kraj..
inace,citavo podrucje je bilo predmet spora vojnih i "komorskih" vlasti pod ciju jurisdikciju ce potpasti...
Citav prostor je militarizovan kao neka vrsta "produzene" slavonske vojne krajine (osnovane 15-ak godina ranije u Slavoniji) s tim da je podrucje oko Starog Jasenovca  (s desne obale Save) i do sela Medjedja potpalo pod jurisdikciju 2. banske krajine a istocno od toga od sela Orahova pripalo je slavonskoj vojnoj krajini..
Uspostavljeni su granicni humci (ili samo oznake ) prema osmanskoj carevini,podignute strazarnice (cardaci),a sto je interesantno kao nova pojava u tom podrucju su zemlju koristili granicari sa slavonske strane i iz toga ubirali "ekstra prihod"..
Naravno,tema je mnogo kompleksnija i svih tih dvadeset godina koliko je to podrucje bilo pod austrijskom upravom (sve do 1741. kada su predana zadnja utvrdjenja turcima) desavalo se mnogo toga,od bezvlasca i hajducije,pa sve do pokusaja ureddjenja tog prostora kao buduceg "mostobrana" za prodor dublje u Bosnu...
Nakon praza Austrije u sledecem ratu 1736.-1739. doslo je do novog pomjeranja granica i stanovnistva..
Za taj rad koji je profesor Gavrilovic spomenuo u knjizi nisam uspio da saznam nista i toplo se nadam da ce da se pojavi (ako je uradjen),a u svako slucaju konstruktivna rasprava o ovoj temi  je svakako dobo dosla,i naravno informacije i smjernice za dalje istrazivanje....
Nadam se da sam donekle zaintrigirao citaoce foruma i da mozemo da razmjenimo informacije i predloge kako dalje u istrazivanju "Uskocke zemlje" /" Uskoken land"