Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 91655 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #280 послато: Новембар 11, 2017, 09:07:30 поподне »
Српски политичари кад су били мали (ко је ко? :) )

Овде пише, мада се неки препознају
http://www.blic.rs/vesti/politika/pogodite-ko-je-ko-ovako-su-srpski-politicari-izgledali-kada-su-bili-mali/4j36trg

Кад гледам слику Ивана Тасовца кад је био дете (средњи ред, сасвим лево), просто сам опчињен сличношћу са мном у дечјем узрасту. Као браћа близанци...
Ваљало би га тестирати  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #281 послато: Новембар 16, 2017, 11:13:19 поподне »
Испод чланка о Наташи Мићић на Википедији понуђен је линк ка страници Мићићи из Рожанства, па се претпостављам ради о породици из које води порекло.

Породица Мићића се доселила у златиборско село Мачкат у првој половини 18. века. Мићићи воде поријекло из области ријеке Пиве у источној Херцеговини (данас је то дио Црне Горе), из племена Пивљанина Баја, чувеног хајдука.



''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #282 послато: Децембар 06, 2017, 11:14:38 поподне »
Мало о неким новосадским градоначелницима и њиховом пореклу.

СВЕТОЗАР МИЛЕТИЋ

Градоначелник Новог Сада у два наврата: 1861–1862 и 1867–1868

Овај српски великан био је много више од градоначелника Новог Сада. Био је и вођа пречанских Срба и велики заговорник ослобађања и уједињења свих Срба. О његовим делима нема сврхе трошити речи овде, јер ни бих успео да попишем сва његова достигнућа и напоре.
Светозар Милетић води порекло од Завишића из Костајнице (данас Hrvatska Kostajnica). Предак Милетића звао се Милета Завишић. Имао је сина Симу, који је имао Аврама, Аврам је имао Симу, а Сима је имао сина Светозара.

СТЕВАН БРАНОВАЧКИ

Градоначелник Новог Сада 1869-1872

Припадао је познатој сенћанској породици Брановачки. Они највероватније воде порекло од Теше Брановчанина из Суботице. Суботичко село Брањево, по којој ова породица и носи презиме данас се географски налази у Мађарској, али више није насељено; већ 1735 помиње се као пустара. Ова породица је из Суботице прешла у Сенту око 1743. године.
« Последња измена: Децембар 06, 2017, 11:17:54 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8508
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #283 послато: Децембар 07, 2017, 02:52:13 поподне »
Мало о неким новосадским градоначелницима и њиховом пореклу.

СВЕТОЗАР МИЛЕТИЋ

Градоначелник Новог Сада у два наврата: 1861–1862 и 1867–1868

Овај српски великан био је много више од градоначелника Новог Сада. Био је и вођа пречанских Срба и велики заговорник ослобађања и уједињења свих Срба. О његовим делима нема сврхе трошити речи овде, јер ни бих успео да попишем сва његова достигнућа и напоре.
Светозар Милетић води порекло од Завишића из Костајнице (данас Hrvatska Kostajnica). Предак Милетића звао се Милета Завишић. Имао је сина Симу, који је имао Аврама, Аврам је имао Симу, а Сима је имао сина Светозара.

Светозарев рођени брат Ђорђе је био српски учитељ у Македонији (Велесу или Штипу) у другој половини 19. века, где се "побугарио" (неки кажу под руским утицајем, због "словенске солидарности" и сл.), оженио се девојком из Велеса и добио сина Љубомира (рођен у Штипу) који је био један од значајнијих бугарских историчара и етнографа и, како то увек бива, један од највећих србомрзаца. На енглеској Википедији пише да је су Љубомирови Милетићи наводно пореклом из Једрена, али с обзиром да се зна да су они пореклом из Костајнице, очигледно је ово служило "улепшавању" Љубомирових корена.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lyubomir_Miletich
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%80_%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%9B
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #284 послато: Јануар 13, 2018, 08:26:00 пре подне »
 Да ли српски политичар Ивица Дачић има неке везе за Јањевом и Јањевцима? Може админ да пребаци и на тему: порекло српских политичара. Не сјећам се да се причало о њему.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #285 послато: Јануар 13, 2018, 10:12:12 пре подне »
Да ли српски политичар Ивица Дачић има неке везе за Јањевом и Јањевцима? Може админ да пребаци и на тему: порекло српских политичара. Не сјећам се да се причало о њему.

"Његов отац Десимир је Хрват с Косова, из Јањева. Тамо су рођени Ивица и његова сестра Евица. Десимир је радио као милиционер, али кад су почели немири са Шиптарима, пошто није био поуздан, пребачен је у Житорађу."

Лaкo ce дa пpoвepити дa ли je у Jaњeву билo Дaчићa...
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 10:17:13 пре подне Милош »

симо

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #286 послато: Јануар 13, 2018, 10:36:53 пре подне »
"Његов отац Десимир је Хрват с Косова, из Јањева. Тамо су рођени Ивица и његова сестра Евица. Десимир је радио као милиционер, али кад су почели немири са Шиптарима, пошто није био поуздан, пребачен је у Житорађу."

Лaкo ce дa пpoвepити дa ли je у Jaњeву билo Дaчићa...

Мислим да је то измишљотина у сврху политичке дисквалификације. Такве ствари се код нас често раде, пусти се бува у медије и онда се с времена на вријеме подгријава, у зависности од потребе.

Колико сам видио Дачићи су поријеклом из села Претежана код Блаца, славе Ђурђиц. Мислим да презиме Дачић у поткопаоничким селима није тако ријетко.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #287 послато: Јануар 13, 2018, 10:51:31 пре подне »
Мислим да је то измишљотина у сврху политичке дисквалификације. Такве ствари се код нас често раде, пусти се бува у медије и онда се с времена на вријеме подгријава, у зависности од потребе.


Чини ми ce дa je тa диcквaлификaциja дoшлa нajпpe oд њeгoвoг дaнaшњeг нajвeћeг caвeзникa

симо

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #288 послато: Јануар 13, 2018, 10:56:29 пре подне »
Чини ми ce дa je тa диcквaлификaциja дoшлa нajпpe oд њeгoвoг дaнaшњeг нajвeћeг caвeзникa

Да, видјех, боље би му било да је мало истраживао своје породично поријекло.  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #289 послато: Јануар 13, 2018, 10:58:19 пре подне »
Да, видјех, боље би му било да је мало истраживао своје породично поријекло.  :)

Зaтo ce мoждa и пpeoбpaзиo... :D

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #290 послато: Јануар 13, 2018, 01:20:08 поподне »
Мислим да је то измишљотина у сврху политичке дисквалификације. Такве ствари се код нас често раде, пусти се бува у медије и онда се с времена на вријеме подгријава, у зависности од потребе.

Колико сам видио Дачићи су поријеклом из села Претежана код Блаца, славе Ђурђиц. Мислим да презиме Дачић у поткопаоничким селима није тако ријетко.
Мислим да је Дачића било и у Топлици...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #291 послато: Јануар 13, 2018, 02:19:10 поподне »

Колико сам видио Дачићи су поријеклом из села Претежана код Блаца, славе Ђурђиц. Мислим да презиме Дачић у поткопаоничким селима није тако ријетко.

Нe нaђox Дaчићe пo Koпaoнику... Имa иx у Пoдгopу пoднo Пeштepa, aли ca cлaвoм Никoљдaн.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #292 послато: Јануар 13, 2018, 03:42:00 поподне »
Нe нaђox Дaчићe пo Koпaoнику... Имa иx у Пoдгopу пoднo Пeштepa, aли ca cлaвoм Никoљдaн.

Дачићи су из Претрешње, одакле нам и тестирани Михајловић.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #293 послато: Јануар 13, 2018, 03:53:16 поподне »
Дачићи су из Претрешње, одакле нам и тестирани Михајловић.

Eвo oвдe мoжeмo дa нacтaвимo o Дaчићу.

Дa ли ce Пpeтpeшњa cпoмињe у нeкoj литepaтуpи?

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #294 послато: Јануар 13, 2018, 03:57:55 поподне »
Дачићи су из Претрешње, одакле нам и тестирани Михајловић.

Сад сам видео оно што је написано пореклу Ивице Дачића. Отац му је рођен у Претрешњи, где често борави са Дачићевом мајком, која је из села Здравиње.
Претпрешња је превасходно насељена становништвом из средњег Ибра и са Копаоника након 1878. године. Стицајем околности, Дачићу су често мењали место боравка због очеве службе, те је тако Ивица рођен на Косову, а Житорађе је последње место службе његовог оца пред пензионисање.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #295 послато: Јануар 13, 2018, 03:59:28 поподне »
Eвo oвдe мoжeмo дa нacтaвимo o Дaчићу.

Дa ли ce Пpeтpeшњa cпoмињe у нeкoj литepaтуpи?

Не, колико је мени познато.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #296 послато: Јануар 13, 2018, 04:03:27 поподне »
Не, колико је мени познато.

Дaчић je зaиcт у jeднoм интepвjуу cпoмeнуo дa cу из Пpeтeжaнe. Дa ли je нaпpaвиo лaпcуc збoг cличнoг нaзивa и близинe oвиx мecтa?

Нaђox oвaj извeштaj:

"Desimir Dačić zajedno s rođenim bratom Milovanom i drugim članovima porodice vlasnik je dva voćnjaka, nekoliko pašnjaka i njiva koji se nalaze u selu Pretrešnja u opštini Blace."

Дaклe дeфинитивнo Пpeтpeшњa.
« Последња измена: Јануар 13, 2018, 04:06:38 поподне Милош »

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #297 послато: Фебруар 04, 2018, 12:20:14 пре подне »
Ето, долазе до изражаја неки Пореклови подухвати, утврдили смо порекло једног од кандидата за председника. ;)

Саша Радуловић се баш уклопио у ову тему. :)

Постоји у Дечанима (или је до 1999. године постојала), поред ове породице Радуловића из Комана још једна породица Радуловић, у месту Лоћане:

Радуловић 1к, 1930 из Велике, св. Никола.

https://www.makroekonomija.org/unmik-kosovo/decani-srbi-koji-su-u-njemu-ziveli/

С обзиром на податак да су се ови Радуловићи који су пореклом из Комана у Дечане доселили тек 1973. године, делује ми логичније да је Саша од ових Радуловића из Лоћана. Међутим, његова хаплогрупа се са овим податком не мења јер су Радуловићи у Великој огранак Черана Величана који су профилисани као I2-PH908.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #298 послато: Фебруар 24, 2018, 07:32:47 поподне »
Дачић јесте пореклом из Претрешње, општина Блаце, а из суседног села (Горња Јошаница)
је Милоје Милетић бивши начелник генералштаба.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #299 послато: Фебруар 24, 2018, 08:00:00 поподне »
Дачић јесте пореклом из Претрешње, општина Блаце, а из суседног села (Горња Јошаница)
је Милоје Милетић бивши начелник генералштаба.

Као и наш познати политиколог и познавалац ислама, Мирољуб Јевтић.