Аутор Тема: Генетичка слика Београда  (Прочитано 11831 пута)

симо

  • Гост
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #40 послато: Јун 30, 2017, 10:32:21 поподне »
Да ли и ја имам право да се упишем?

Бар административно сам уписан у насељу Браће Јерковић, мада моја зграда некако припада општини Звездара, а зграда преко пута Вождовцу. С обзиром да сам на врх брда, а да зграде у том насељу полако клизе, можда за коју годину заиста завршим у Вождовцу.  ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/YYhU9ek074c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/YYhU9ek074c</a>

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #41 послато: Јун 30, 2017, 10:42:01 поподне »
Бар административно сам уписан у насељу Браће Јерковић, мада моја зграда некако припада општини Звездара, а зграда преко пута Вождовцу. С обзиром да сам на врх брда, а да зграде у том насељу полако клизе, можда за коју годину заиста завршим у Вождовцу. ;)

Ако се то ипак деси, примићемо те оберучке, иако долазиш из такорећи противничког табора. :)

<a href="https://www.youtube.com/v/YYhU9ek074c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/YYhU9ek074c</a>

:D

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #42 послато: Јун 30, 2017, 10:49:37 поподне »
Да ли и ја имам право да се упишем?

Бар административно сам уписан у насељу Браће Јерковић, мада моја зграда некако припада општини Звездара, а зграда преко пута Вождовцу. С обзиром да сам на врх брда, а да зграде у том насељу полако клизе, можда за коју годину заиста завршим у Вождовцу.  ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/YYhU9ek074c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/YYhU9ek074c</a>
Da nisu "braća" od tvojih Jerkovića?

Ван мреже magriva620

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #43 послато: Јун 30, 2017, 10:52:04 поподне »
Врачар- Земун. I2-CTS10228

симо

  • Гост
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #44 послато: Јун 30, 2017, 10:53:01 поподне »
Da nisu "braća" od tvojih Jerkovića?

Нису, и ми смо додуше били партизани, али ово су неки из Срема ,колико ми је познато.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #45 послато: Јул 01, 2017, 03:59:16 поподне »
Митровић, Земун, R1а - Y2910
« Последња измена: Јул 01, 2017, 04:02:36 поподне Гмитар »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 975
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #46 послато: Август 07, 2017, 01:32:41 поподне »
Копка ме Дорћол,каква ли је тамо слика...и Земун је енигма
И ја се питам за мој Дорћол  ;D Биће бар 1 узорак кад се одмори заврше... па кад буду резултати  8)
За Земун ће исто да буде, бар се ја надам... један део мојих истраживања (и предака) обухвата старе Земунце  :D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #47 послато: Новембар 05, 2020, 10:31:34 поподне »
Нису, и ми смо додуше били партизани, али ово су неки из Срема ,колико ми је познато.

Душан и Небојша су рођени у Срему, али им је отац изгледа пореклом Крајишник. Тако да, лако може бити да живиш у крају који носи име по твојим рођацима. ;)

"Небојша и Душан су били синови Милана Јерковића, учитеља из сремског села Огара, код Пећинаца и његове супруге Анђелије, који су поред њих имали још петоро деце. Њихов отац је пореклом био из села Катиновац, код Вргинмоста."

Споменик браћи у центру насеља:


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5104
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #48 послато: Новембар 05, 2020, 11:22:27 поподне »
Душан и Небојша су рођени у Срему, али им је отац изгледа пореклом Крајишник. Тако да, лако може бити да живиш у крају који носи име по твојим рођацима. ;)

"Небојша и Душан су били синови Милана Јерковића, учитеља из сремског села Огара, код Пећинаца и његове супруге Анђелије, који су поред њих имали још петоро деце. Њихов отац је пореклом био из села Катиновац, код Вргинмоста."

Споменик браћи у центру насеља:



Знам да су браћа Јерковић из Катиновца. Овај горњи коментар је вјероватно написан прије тог сазнања. А мислим да смо на некој другој теми то већ коментарисали.

Покушавао сам доћи до славе Јерковића из Катиновца, али нисам успио. Уколико славе Петровдан сасвим извјесно су повезани са мојима. По локацији би то могао бити случај, јер је Катиновац насељаван након 1791. године од стране пребјега са босанске стране, недалеко су и Јерковићи у Садиловцу и они у Поуњу.

Иначе да је лијева идеологија дубоко укоријењена међу Јерковићима, показује још један примјер. Предратни пјесник и новинар Политике Душан Јерковић, поријеклом са Баније, скончао у логору у Норвешкој.  Како пишу "1927. godine je učestvovao u protivrežimskim demonstracijama u Beogradu. Na barikadama kod kafane „Ruski car“ bio je po glavi teško kontuzovan i prenesen u bolnicu."
https://sr.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1an_Jerkovi%C4%87_(pesnik)


Војвода Триво Јерковић Амелица из устанка 1876-1878 био је посебно наклоњен социјалистичким идејама Васе Пелагића. Пелагић је изгледа у његово име обављао и преписку са руским историчарем Мајковим, јер сам Амелица тешко да је био писмен.

Негдје сам у дигиталној прочитао да је први комунистички пропагандни материјал у Београду, штампао управо један Јерковић (неки други, не од ових наведених) у скривеној штампарији у свом стану.

Овај род дао је и неколико истакнутих удбаша, и само једног љотићевца (мене).  ;)
« Последња измена: Новембар 05, 2020, 11:36:22 поподне drajver »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 975
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #49 послато: Новембар 06, 2020, 11:34:08 пре подне »
И ја се питам за мој Дорћол  ;D Биће бар 1 узорак кад се одмори заврше... па кад буду резултати  8)
За Земун ће исто да буде, бар се ја надам... један део мојих истраживања (и предака) обухвата старе Земунце  :D
Неће се ваљда нико наљутити што себе цитирам... ;D

Већ је познат мој шашави R1a резултат ;D
Једном рођаку је пре који дан стигао резултат да је "динарик север". Он станује неких 500-600 метара од мене, пореклом је из Македоније. Колико је удаљен од мене, за толико је ближи Саборној цркви :)
Све у свему, да се упишемо за општину Стари Град :D

За Земун нисам још увек успео ништа да урадим али сам уверен у пристанак на тестирање, на пролеће.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Београда
« Одговор #50 послато: Новембар 06, 2020, 12:08:47 поподне »
...
Овај род дао је и неколико истакнутих удбаша, и само једног љотићевца (мене);)

Намерно ме нервираш. Пријавићу те за троловање  ;D
Kамене рабъ и госодинъ