Аутор Тема: Пар питања око детаља ДНК теста  (Прочитано 806 пута)

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Пар питања око детаља ДНК теста
« послато: Јул 13, 2020, 02:07:46 поподне »
Добар дан,
урадио сам ДНК тест на 23 маркера.
Пошто бих волео да урадим на више маркера интересује ме пар ствари:
1. Имам урађено породично стабло на https://www.myheritage.rs/. Видим да се ДНК анализа може импортовати као филе. Да ли је ико ово радио када добијемо ми анализу у Београду? Ао јесте која је процедура.
2. Где је најбоље да урадим ДНК анализу на 111 маркера , јер видим да се то у Србији не ради?
3. Када добијем тај резултат можели се то онда обацити на наш Српски ДНК пројекат?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Пар питања око детаља ДНК теста
« Одговор #1 послато: Јул 13, 2020, 03:46:54 поподне »
1. Могуће је убацити фајлове из анализа аутосомалне ДНК од стране компанија попут FTDNA, 23andMe, итд. Анализа ДНК центра за генетику из Београда се своди на Y хромозом, а резултат се добија у форми сертификата у PDF формату.

2. Анализу је могуће урадити у лаботоријама у Хјустону (FTDNA) и Берлин (YSEQ). Лично, препорука је да идете у старту на неки од тестова који анализирају комплетан Y хромозом, уз шта ћете поред маркера (мање битно) добити и ваше новеле и могућност за проналазак и формирање нове гране. Код чланства овог форума су најпопуларнији тестови Big Y-700 код FTDNA и WGS код италијанског Dante Labs-а. Оба теста је најбоље наручивати у време великих попуста (крајем године).

3. Сва проширења маркера и други тестови се евидентирају у бази пројекта.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор