Аутор Тема: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора  (Прочитано 6442 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« послато: Новембар 02, 2017, 06:41:49 поподне »


Суботица је баш стагнирала...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #1 послато: Новембар 02, 2017, 07:11:33 поподне »
Суботица је баш стагнирала...

Podatke za Suboticu nemoj uzimati doslovno.  Prije 1948., pod Suboticom se računao čitav gradski kotar Subotica.  U biti, to je dašašnja općina Subotica bez Čantavira i Bajmoka.  Đurđin, Tavankut, Palić, Mala Bosna, Aleksandrovo su uračunati u Suboticu a to su velika naselja. 

Za 1931. nema podataka, ali 1910. je gradski kotar imao 93 tisuće stanovnika ali sam grad Subotica bez pustara i Aleksandrova samo 45 tisuća.  I 1948. je slično.  Gradske mjesne zajednice imaju 66 tisuća stanovnika a seoske 46.  Tu treba napomenuti i da su Tompa i dio Kelebije u međuvremenu pripali mađarskoj ali i da su neki prigradski salaši s popisa 1910. u međuvremenu pripojeni gradu. 

Subotica jeste stagnirala zbog činjenice da joj je granica povučena preko atara i da je odsječena od zaleđa sjeverne Bačke, ali nije stagnirala toliko koliko se čini.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #2 послато: Новембар 02, 2017, 08:30:45 поподне »
Ovako je onaj dio gradskog kotara Subotica koji je pripao KSHS izgledao po jeziku na popisu 1910.

https://i.imgur.com/ZgcdFrE.jpg

Na sličan način je 1910. bio podijeljen i gradski kotar Sombor. 

https://i.imgur.com/db7D9Ng.jpg

Pa smo imali Centar iliti današnju MZ Venac.  Onda Gornju Varoš vanjsku i nutarnju.  Vanjska je manje-više Kozara.  Onda Crvenku vanjsku i nutarnju.  Vanjsku su činili Bilić, Rančevo i okolni salaši.  Banat vanjski i nutarnji što je danas MZ Mlake.  Vanjski je danas Gradina i salaši.  I konačno Selenču vanjsku i nutarnju u granicama današnje Nove i Stare Selenče.  Vanjska Selenča je bila Žarkovac i salaši.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #3 послато: Новембар 04, 2017, 06:31:26 поподне »
Суботица је највећа стагнација, од трећег града у Југославији (за трећину већа од Новог Сада, три пута већа од Крагујевца),сада је три пута мања од Новог Сада и два пута од Крагујевца...Крагујевац, Ниш и Бања Лука су у сличном односу као и тада, скоро 10 пута више становника данас у односу на тадашњи попис, што их сврстава у градове са највећим процентуалним повећањем становништва у односу на тадашњи попис, док су Битољ, Сомбор, Сента, Вршац и Суботица на дну по питању односа данашњег и тадашњег броја становника
« Последња измена: Новембар 04, 2017, 06:37:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #4 послато: Новембар 04, 2017, 06:47:47 поподне »
Суботица је највећа стагнација, од трећег града у Југославији (за трећину већа од Новог Сада, три пута већа од Крагујевца),сада је три пута мања од Новог Сада и два пута од Крагујевца...Крагујевац, Ниш и Бања Лука су у сличном односу као и тада, скоро 10 пута више становника данас у односу на тадашњи попис, што их сврстава у градове са највећим процентуалним повећањем становништва у односу на тадашњи попис, док су Битољ, Сомбор, Сента, Вршац и Суботица на дну по питању односа данашњег и тадашњег броја становника

Još jednom ponavljam.  Subotica nije bila treći najveći grad.  Radi se o skoro čitavoj općini Subotica i načina na koji je popis vršen.  Sarajevo, Skopje, Novi Sad a možda i Ljubljana su 1921. bili veći od grada Subotice.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #5 послато: Новембар 04, 2017, 06:51:11 поподне »
Još jednom ponavljam.  Subotica nije bila treći najveći grad.  Radi se o skoro čitavoj općini Subotica i načina na koji je popis vršen.  Sarajevo, Skopje, Novi Sad a možda i Ljubljana su 1921. bili veći od grada Subotice.
Колико је онда Суботица могла да има становника? Не верујем да је то могло бити много мање, тј. нема разлога да се једнаки критеријуми не узимају за све градове (да Суботица има нереално већи број становника од реалног броја, а да сви остали имају реалан број становника)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #6 послато: Новембар 04, 2017, 07:04:23 поподне »
Колико је онда Суботица могла да има становника? Не верујем да је то могло бити много мање, тј. нема разлога да се једнаки критеријуми не узимају за све градове (да Суботица има нереално већи број становника од реалног броја, а да сви остали имају реалан број становника)

Već sam iznad objasnio u čemu je stvar.  Ovo je karta naselja današnje općine Subotica a ja sam crvenim obilježio što je popisano kao "grad Subotica" 1931.   

https://s1.postimg.org/3hn13hvhun/image.png

To je gotovo čitava općina Subotica.  Sela kao Tavankut i Đurđin nisu mala.  Imala su po 4-5 tisuća stanovnika u to vrijeme.  Stvarni omjer seoskih naselja i onog što je poslije 2. svjetskog rata grad Subotica možemo vidjeti iz popisa 1948.  Sam grad Subotica ima 65.940 stanovnika.  51% Mađara, 36% Hrvata.  Seoski narodni odbori, koji uključuju i Palić, imaju 46.254 stanovnika.  48% Hrvata, 39% Mađara. 

1953. imamo i preciznije podatke.  Tad je recimo Kelebija imala 5152 stanovnika.  Tavankut 8045.  Žednik 6662.  To se velika, velika sela.  Po Bosni kotarska sjedišta u to vrijeme nemaju 8000 ljudi. 


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #7 послато: Новембар 04, 2017, 07:15:26 поподне »
A zašto je Subotica tako popisivana?  Tradicija.  Subotica je po protjerivanju Osmanlija bila dio Vojne Krajine.  Dvije trećine stanovništa su bili Bunjevci a jedna Srbi.  Kad je Banat došao pod vlast Austrije 1737., Subotica se našla daleko od granice s Turskom i razvojačena je.  Tad je većina Srba preselila u Mošorin i druga naselja Šajkaške jer nisu htjeli živjeti u provincijalu.  Bunjevački plemići su iz istih poreznih razloga preselili u Lemeš iliti Svetozar Miletić.  Ostatak stanovništva su postali ratari ili obrtnici.  1779. je Subotica proglašena za slobodni kraljevski grad i dobila granice koje sam ja ucrtao gore iznad.  Ratari su postupno iz grada preselili na svoje salaše i tako su na rubnim dijelovima gradskog atara nastala sela kao Žednik, Tavankut, Tompa, Kelebija.  Jedan dio Bunjevaca je oko 1780. zbog manjka zemlje dobio pravo naseliti pustaru Bajmok koja se nalazila izvan granica subotičkog atara.  Početkom XIX stoljeća su gradski Srbi dobri dijelom preseljeni u Šandor/Aleksandrovo koje je izdvojeno iz subotičkog atara i popisivano kao odvojeno naselje. 

Sva ta sela osim Bajmoka i Šandora su pravno na području slobodnog kraljevskog grada Subotice i tako su i popisivana sve do SFRJ.  Tako recimo i u poreznom popisu 1828. godine gdje se svako domaćinstvo poimenično popisuje nema nikakve naznake živi li neko domaćinstvo u gradu Subotici ili u Tavankutu koji je čak 15-20km udaljen od centra Subotice. 

O nastanku salaša i širenju ratarskog stanovništva iz same Subotice na okolne salaše je pisao Branko Peruničić i njegovu knjigu bih preporučio svima koje zanima prošlost Subotice i Bačke uopće. 

https://www.mediafire.com/file/0fc0pp2nfn1pzxa/Perunicic.pdf

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #9 послато: Новембар 04, 2017, 07:23:59 поподне »
Na sličan način je 1910. bio podijeljen i gradski kotar Sombor. 

https://i.imgur.com/db7D9Ng.jpg

Pa smo imali Centar iliti današnju MZ Venac.  Onda Gornju Varoš vanjsku i nutarnju.  Vanjska je manje-više Kozara.  Onda Crvenku vanjsku i nutarnju.  Vanjsku su činili Bilić, Rančevo i okolni salaši.  Banat vanjski i nutarnji što je danas MZ Mlake.  Vanjski je danas Gradina i salaši.  I konačno Selenču vanjsku i nutarnju u granicama današnje Nove i Stare Selenče.  Vanjska Selenča je bila Žarkovac i salaši.

Ја живим у МЗ Млаке. У почетку ме је нервирало то име, али сам га временом заволео. ;D

Погледајте овај документарни филм о Сомбору, ако већ до сада нисте. Можда ће Вас занимати. Додуше, акценат је на једном другом историјском периоду. У филму се помињу разни статистички подаци.
Линк:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2207.msg58098#msg58098
« Последња измена: Новембар 04, 2017, 07:26:50 поподне Sergio »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #10 послато: Новембар 04, 2017, 07:30:03 поподне »
Vanjsku su činili Bilić, Rančevo i okolni salaši...

Породица моје баке (очеве мајке) је из Ранчева. Живе у Бачкој више од 300 година. Породица Ракић.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #11 послато: Новембар 04, 2017, 07:46:26 поподне »
Ја живим у МЗ Млаке. У почетку ме је нервирало то име, али сам га временом заволео. ;D

Сергио, шта значи то име Млаке? У Поморављу је млака мочвара, тј. моравиште, старо корито, које се кад су велике воде напуни водом која стоји по пар месеци. Данас су углавном исушене и испарцелисане у њиве.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #12 послато: Новембар 04, 2017, 07:52:01 поподне »
Породица моје баке (очеве мајке) је из Ранчева. Живе у Бачкој више од 300 година. Породица Ракић.

Na popisu Sombora poslije razvojačenja(mislim da je iz 1746.) vidim Filipa i Radovana Rakića.  Kao i u slučaju subotičkih popisa, ne pravi se nikakva razlika između "građana" i "salašara."

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #13 послато: Новембар 04, 2017, 08:02:47 поподне »
Сергио, шта значи то име Млаке? У Поморављу је млака мочвара, тј. моравиште, старо корито, које се кад су велике воде напуни водом која стоји по пар месеци. Данас су углавном исушене и испарцелисане у њиве.

Управо то. Мочварно земљиште које је исушено и испарцелисано (у грађевинско земљиште) да би се град могао проширити.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #14 послато: Новембар 04, 2017, 08:17:47 поподне »
Na popisu Sombora poslije razvojačenja(mislim da je iz 1746.) vidim Filipa i Radovana Rakića.  Kao i u slučaju subotičkih popisa, ne pravi se nikakva razlika između "građana" i "salašara."

Мој отац је истраживао порекло тих Ракића али не баш превише детаљно. Први Ракић се наводно помиње још у неком списку милитара Бачко-бодрошке жупаније с почетка осамнаестог века. Био је у војној служби са официрским чином. Такође је један Ракић забележен на списку донатора новчаних средстава намењених откупу статуса слободног краљевског града (1749). Чак иако је постала нека војничка традиција у овој фамилији, она је кратко трајала. Каснији потомци су били углавном паори. Бачки Ракићи славе Св. Николу.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #15 послато: Новембар 04, 2017, 08:38:19 поподне »
Bilić, Rančevo i okolni salaši...

Иначе мајка моје горе поменуте баке је из Билића. Она је из породице Кусонић. Славе Св. Димитрија и у Бачкој живе још од почетка 18. века (можда су насељени чак и раније). Немам прецизне податке.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #16 послато: Новембар 04, 2017, 09:43:23 поподне »
Zanimljivo je da da je subotički atar u vremenu poslije rata podijeljen, dok je somborski ostao manje-više čitav.  Tek neki rubni salaši na istoku su pripali Čonoplji i Kljajićevu.  No popis 1953. donosi u somborskom kotaru podjelu na naselje koja uključuje i podjelu seoskog atara Sombora.  Pa tako imamo grad Sombor, pa onda kao samostalna naselja Bukovac, Bilić, Gradina, Kozara, Lugovo, Ovčarevo, Rančevo, Rastina i Žarkovac.  Tu se kao i 1910. vidi da Mađari žive u gradu dok ih po salašima ima malo.  1953. su Hrvati većina u Kozari i Gradini a Srbi u ostalih 8 naselja.

Već na popisu 1961. su sva ova naselja ukinuta i imamo samo grad Sombor.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #17 послато: Новембар 05, 2017, 04:29:56 пре подне »
Ја живим у МЗ Млаке. У почетку ме је нервирало то име, али сам га временом заволео. ;D

Погледајте овај документарни филм о Сомбору, ако већ до сада нисте. Можда ће Вас занимати. Додуше, акценат је на једном другом историјском периоду. У филму се помињу разни статистички подаци.
Линк:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2207.msg58098#msg58098

Hvala puno na ovom.  Pošto je palo 20cm snijega i vani je -20, sjeo sam s tanjurom kolača i odgledao.  Jako dobro odrađeno.  Sviđa mi se što je s jedne strane vrlo stručno a s druge dostupno prosječnom čovjeku.  I baš se vidi neka ljubav prema rodnom gradu.  Oni igrani dijelovi s mladim ljudima su mi jako simpatični.  Žalosno je da je samo 100 ljudi pogledalo ovo na Youtube-u. 

I nema potrebe me persirati.  Nemam baš toliko godina. ;)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #18 послато: Новембар 05, 2017, 04:31:01 пре подне »
I ako mogu zamoliti nekog od administratora da možda ovih zadnjih par stranica prebaci na nove teme o Somboru i Subotici.  Ja sam ih htio otvoriti ali unatoč pregledu foruma, nisam potpuno siguran da već ne postoje. 

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло становништва градова Суботице и Сомбора
« Одговор #19 послато: Новембар 05, 2017, 09:16:28 пре подне »
Hvala puno na ovom.  Pošto je palo 20cm snijega i vani je -20, sjeo sam s tanjurom kolača i odgledao.  Jako dobro odrađeno.  Sviđa mi se što je s jedne strane vrlo stručno a s druge dostupno prosječnom čovjeku.  I baš se vidi neka ljubav prema rodnom gradu.  Oni igrani dijelovi s mladim ljudima su mi jako simpatični.  Žalosno je da je samo 100 ljudi pogledalo ovo na Youtube-u. 

Био сам на премијери овог филма пре пар месеци у Сомборском позоришту. Тада је уприличен пропратни културо-уметнички програм. Филм је прављен са веома скромним средствима, али је у њега уткано пуно етузијазма.