Аутор Тема: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање  (Прочитано 8068 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« послато: Мај 03, 2015, 01:38:21 поподне »
Занимљив рад на тему генетике Грка, Албанаца, Македонаца и Влаха (Аромуна). Ова студија садржи преко 250 хаплотипова на 19 маркера.

Paternal and maternal lineages in the Balkans show a homogeneous landscape over linguistic barriers, except for the isolated Aromuns

http://www.researchgate.net/publication/7024340_Paternal_and_maternal_lineages_in_the_Balkans_show_a_homogeneous_landscape_over_linguistic_barriers_except_for_the_isolated_Aromuns
« Последња измена: Мај 03, 2015, 01:42:00 поподне Небојша »

David Radonić

  • Гост
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #1 послато: Мај 03, 2015, 03:37:11 поподне »
Čuo sam za ovo istraživanje ali nisam ga dosad imao priliku proučiti. Mada mi sam zaključak o heterogenosti Aromunske zajednice nije toliko čudan. Aromuni su se razvili iz populacije koja je naseljavala Balkan i koja je verovatno u početku bila heterogena, sastavljena delom od starosedelaca, a delom od pridošlica iz različitih delova carstva. Kasnije, nakon seobe naroda, te zajednice su se zatvorile u svoje okvire i verovatno nisu imale neku vezu između sebe iako im je ostao zajednički jezik (relativno) tako da je i genetski fond ostao karakterističan za određene grupe. uz to deo Aromuna se preljevao u susedne narode, nekad u Srbe, nekad u Grke, nekad u Albance. Ali je verovatno bilo slabo mešanje između aromunskih grupa.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #2 послато: Мај 03, 2015, 04:22:07 поподне »
Погледао сам мало резултате и чини ми се да је у овом истраживању код Албанаца најзаступљнија E1b. Код Грка доминира J2, уз солидан проценат R1a.

Македонци имају највише R1a, а Аромуни R1b.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #3 послато: Мај 04, 2015, 11:29:11 пре подне »
Небојша, хвала за потсећање на ово занимљиво истраживање  :D

Први пут сам видео R1b хаплотипове Аромуна (Македорумуна, Цинцара или просто Влаха), због којих је изгледа истраживање и спроведено.

Остале популације су како аутори кажу имале улогу да послуже као референтне. Били су то Румуни из Констанце и Плојештија (што је добар избор јер су прави Дакорумуни), Албанци из Тиране (питање је који је однос Гега и Тоска, а и колико међу њима има бивших Аромуна), Македонци из Скопља (боље да су узели на пример Македонце из Прилепа који је близу аромунског Крушева и Македонце из Штипа у којем је јака аромунска заједница) и Грци из Тракије (немам појма какви су то Грци).

Све у свему, већина R1b хаплотипова Аромуна готово сигурно су староседелачки "предсловенски", а два најзаступљенија у популацији (10 и 6 понављања) веома су необична јер почињу са 12 и имају DYS 385 11-11.

Њихова генетска историја изгледа отприлике тако као што је написао Радонић. Ја бих ту само ставио знак питања око тога када су се они уопште формирали као заједница, јер мислим да су румунски влашки језик могли сачувати само ако су се на југ Балкана, у ранију зону грчког језика доселили у време када тамо није било много Грка, а то би било тек по доласку Словена. Историјски подаци говоре о насељавању Романа "Сермезијана" које је бугарски кан Кувер око 680. године преселио из предела Сирмијума у Керамезијско Поље (Пелагонија). По мени то је  добар траг за то откуд становници романског језика толико далеко на југу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #4 послато: Новембар 28, 2015, 11:57:58 поподне »



Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #5 послато: Децембар 19, 2015, 07:35:00 пре подне »

Народе, има ли ко рад о Србах:

Regueiro, M. (2012). "High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia".

Regueiro et al., 2012

Трѣбайу ми и хапловрсте из њега као и сам рад.

Я мало тражах по мрежи, али рад нѣйе доступан, осим сужено, у кратких цртах.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #6 послато: Децембар 19, 2015, 08:36:01 пре подне »
Народе, има ли ко рад о Србах:

Regueiro, M. (2012). "High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia".

Regueiro et al., 2012

Трѣбайу ми и хапловрсте из њега као и сам рад.

Я мало тражах по мрежи, али рад нѣйе доступан, осим сужено, у кратких цртах.

Овде сам "окачио" све хаплотипове из тог рада. Надам се да ће ти бити од користи.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3.180

Рад ћу ти послати сутра, на мејл. Ако ти није касно.

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #7 послато: Децембар 19, 2015, 10:29:13 пре подне »
Народе, има ли ко рад о Србах:

Regueiro, M. (2012). "High levels of Paleolithic Y-chromosome lineages characterize Serbia".

Regueiro et al., 2012

Трѣбайу ми и хапловрсте из њега као и сам рад.

Я мало тражах по мрежи, али рад нѣйе доступан, осим сужено, у кратких цртах.

Rad je o Srbiji, a ne o Srbima.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #8 послато: Децембар 20, 2015, 07:47:55 пре подне »
Овде сам "окачио" све хаплотипове из тог рада. Надам се да ће ти бити од користи.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3.180

Рад ћу ти послати сутра, на мејл. Ако ти није касно.

Небойшо, хвала пуно. Тек сад примѣтих и ово и твойе старо писанийе на койе ме упућуйеш.
Молим те, пошаљи ми и рад и хапловрсте на е-одредиште. У твойих наводах недостайе узорак Se130, а можда и йош неки.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Јужни Балкан - Y DNA и mtDNA истраживање
« Одговор #9 послато: Децембар 20, 2015, 07:54:46 пре подне »
Небойшо, хвала пуно. Тек сад примѣтих и ово и твойе старо писанийе на койе ме упућуйеш.
Молим те, пошаљи ми и рад и хапловрсте на е-одредиште. У твойих наводах недостайе узорак Se130, а можда и йош неки.

Нема на чему. Управо ти послах на мејл.

Се130 фали зато што га нема ни у истраживању.