Аутор Тема: Poreklo prezimena Glavan  (Прочитано 1153 пута)

Ван мреже Drzac tebe

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Poreklo prezimena Glavan
« послато: Јануар 11, 2022, 12:33:52 поподне »
Da li neko nesto zna o prezimenu Glavan. Već nekoliko vekova su u selu Dubljani u Popovom Polju. U Mostaru ima Glavanova ulica. Negde sam procitao da vode poreklo iz Crne Gore. Slave Malu Gospojinu. Ko zna nesto nek napise. Hvala
« Последња измена: Јануар 11, 2022, 12:39:52 поподне Drzac tebe »

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Poreklo prezimena Glavan
« Одговор #1 послато: Јануар 11, 2022, 01:01:11 поподне »
Главан из Дубљана је тестиран и тај род је обрађен у књизи "Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине".

Овдје вам је линк за куповину књиге из које се можете информисати о свим детаљима о овом и њему блиским родовима.
https://www.poreklo.rs/2020/06/20/poziv-prenumerantima-pretplatite-se-na-knjigu-geneticko-poreklo-srba-stare-hercegovine/

Ван мреже Drzac tebe

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Poreklo prezimena Glavan
« Одговор #2 послато: Јануар 11, 2022, 01:52:20 поподне »
Volio bih ako nesto moze u kratkim crtama ne mogu cekati februar 2022 moram uraditi seminarski rad na tu temu prije feburara. Imam ponesto podataka ali mnogo njih se kosi sa Glavanima iz Dalmacije i Glavanima iz Mostara.Glavani su mi s majcine strane :)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Poreklo prezimena Glavan
« Одговор #3 послато: Јануар 11, 2022, 02:41:02 поподне »
Ево мала помоћ (у склопу чланка су и фотографије - на једној су снимљени надгробни споменици Главана у Дубљанима): https://www.poreklo.rs/2022/01/11/poreklo-prezimena-selo-dubljani-trebinje/

Ван мреже Drzac tebe

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Poreklo prezimena Glavan
« Одговор #4 послато: Јануар 11, 2022, 03:04:35 поподне »
Hvala na clanku. Vidim Glavani poreklom iz Crne Gore sto sam pretpostavio. Negde sam nasao da se spominju Riđani i Ozrinići kod Niksica. Da li je to tacno ?

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Poreklo prezimena Glavan
« Одговор #5 послато: Јануар 11, 2022, 03:05:33 поподне »
Volio bih ako nesto moze u kratkim crtama ne mogu cekati februar 2022 moram uraditi seminarski rad na tu temu prije feburara. Imam ponesto podataka ali mnogo njih se kosi sa Glavanima iz Dalmacije i Glavanima iz Mostara.Glavani su mi s majcine strane :)
Главанима у Мостару је то надимак. Они су Иванишевићи и нису блиски са Главанима из Дубљана. Невјерујем да су далматински Главани од ових из Дубљана.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Poreklo prezimena Glavan
« Одговор #6 послато: Јануар 11, 2022, 03:35:08 поподне »
Главана католика сразмерно је највише у Привлаци код Задра. Такође, присутни су значајно и у Ријеци и код Сиња.
Док сам живео у Госпићу (Лика) суседи су ми били Главани католици, изузетна породица (њихов син Јожа био ми је узор - звали смо га Махер јер је био обдарен многим талентима, а изнад свега је био и остао ЧОВЕК). Мислим да су били из Сења, али нисам сасвим сигуран.