Аутор Тема: Родослов средњовековних Војиновића  (Прочитано 26573 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #40 послато: Март 29, 2020, 10:17:48 поподне »


Родослов Војновића из Херцег Новог, Дубровинка који је саставио млетачки биљежник Анђел Порта 1771. године за браћу Васиља и Војина. 
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #41 послато: Април 19, 2020, 11:00:57 поподне »
Од 6 родова који имају предање о Војиновићима, за њих 5 се знају хаплогрупе.

1. Војинићи-Љешњани > I2-Y135653
2. Војиновићи-Трепчани > непознато
3. Војновићи (Попово Поље>Херцег-Нови/Драчевица>Дубровник) > I1-FGC22045извор
4. Вујовићи-Љуботињe > R1b-BY38894
5. Пуношевићи > I2-PH908
6. Радуловићи > J2a-SK1357

Траже се за тестирање: Војиновићи-Трепчани, Трепча/Васојевићи - Бихор, Бјелопољска област, Св. Јевстатије; да заокружимо еп.

Ради истраживања предања о Војиновићима, тражим за тестирање: Војиновиће-Трепчане, Трепча/Васојевићи - Бихор, Бјелопољска област, Св. Јевстатије.

Нека ми се слободно јаве на имејл: [email protected]

Милан Радуловић

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #42 послато: Март 02, 2021, 12:31:49 поподне »
Одакле Гордани Томовић (Томовић 2011, стр.361) да је Никола Горјански таст Николе Алтомановића?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Војиновић Марко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #43 послато: Април 01, 2024, 01:19:40 пре подне »
Има ли до сада неког концензуса везано за генетику средњевековних Војиновића и свих њихових миграција?

Можда бих позвао брата да се тестира ускоро, будући да је он рођени Војиновић, а ја Живковић. У сврљишком крају је до релативно скоро било миграција из Старе Србије, а Вучутрн старих Војиновића можда и није тако далеко. Војин као име није било нарочито уобичајено у том крају до скоро, па ми све личи да је ово презиме ипак старије од често новоформираних српских презимена по нашим курђелима и аскурђелима.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #44 послато: Април 01, 2024, 10:38:15 пре подне »


Да ли је познати руски писац Владимир Војновић (Войнович) пореклом од Војиновића?

Својевремено сам у, средњој школи, од свог професора српског језика, Милутина Срећковића, имао прилику да чујем да је познати руски писац Владимир Војнович - српског порекла, од племићке породице Војиновића,  јер му је он то лично рекао  на неком сусрету писаца. Наводно је пореклом из Славјаносербска, из Украјине.

Касније, у Москви, имао сам прилику да слушам интервју Владимира Војновића, познатог руског писца, аутора романа "Доживљаји војника Чонкина"  у којем он говори о свом српском пореклу - од средњевековне властелинске породице Војновића. Мислио сам да је то њихово породично предање, али, ево сада на Википедији испало је да је то резултат истраживања неког нашег човека. (Само да не буде као са Грегоријем Пек(овићем), Робертом Мичумом(Мићуновићем..)
Ево података са Википедије:


Цитат
На основу књиге југословенског аутора Видака Вујновића "Вој(и)новићи - Вуј(и)новићи: од средњег века до наших дана" (1985), Владимир Војновић у својим књигама и интервјуима изјавио је да потиче из угледног српског рода Војновића (конкретно, да је у сродству са грофовима Војновићима), који је Русији дао неколико адмирала и генерала:
"Поносити се својим прецима је исто толико глупо колико и поносити се својом националношћу, али познавати своју породичну историју, уколико постоји таква могућност, барем је интересантно. [...]

Није ми било потребно да ишта тражим. Већ када сам био у емиграцији и живео близу Минхена, бивши артиљеријски полковник из Југославије, Видак Вујновић, послао ми је књигу свог ауторства: 'Војновићи, Војиновићи, Вујновићи и Вујиновићи', где је наше заједничко порекло описано почевши од 1325. године. Прародитељ наше породице био је неки Војин, кнез Ужички, војвода и зет српског краља Стефана Дечанског. [...]

Војин је, вероватно, био најважнија личност у нашем роду, али и после њега било је особа које су се прославиле у различитим областима: књижевници (Иво Војновић је међу њима најпознатији), генерали и адмирали италијански, аустријски, руски. Било је чак и венецијанских дуждева. [...]

Цитат
Владимир Николајевич Војновић (рус. Влади́мир Никола́евич Войно́вич; Стаљинабад, 26. септембар 1932 − Москва, 27. јул 2018) био је руски књижевник и дисидент.

Биографија
Владимир је рођен у Таџикистану 1932. године, од оца новинара. Када су оца 1938. године ухапсили, породица се преселила у Украјину. За време Другог светског рата док је отац био на фронту, породица се склањала; село у којем су живели он и мајка је евакуисано и пресељено на северни Кавказ. Стигли су на север Русије у околину Вологде, где су некад протеривани кажњеници за време царства.

Био је старог српског порекла[1] из Славјаносербска у Украјини, али које није потенцирао.

Војновић се школовао нередовно; са 14. године је стекао диплому столара. Научио је више заната и практичних вештина; чак постао и авиомеханичар. Прво се посветио поезији и за њега се чуло 1961. године када је објавио прво прозно дело "Ми овде живимо".[2]

Војновић је најпре због свог романа о војнику Чонкину, имао проблема са совјетском влашћу. Истовремено је са том трилогијом стекао светску славу. Згоде црвеноармејца Чонкина су последица његовог искуства током служења војног рока у совјетској војсци. Цитирао је Војновић руску изреку: "Ко је служио армију, тај се ни у циркусу не смеје".[3] Трудио се само да напише оно што је доживео. Гротескни лик Чонкин је често поређен са војником Швејком. На њега је након првог дела те књиге, трпио је велике притиске од власти и КГБ. Искључен је прво 1974. године из Савеза писаца СССР. У времену постстаљинизма названог "отопљавање", Војновић је покушао да јавно брани двојицу колега, ухапшене писце. Као руски дисидент који је критиковао совјетску власт због диктатуре, Указом Врховног президијума СССР јуна 1981. године, одузето му је совјетско држављанство. Следећих 19 године провео је у егзилу, у Немачкој, у Штокдорфу код Минхена. У домовину се вратио 1990. године, у време председника Горбачова, након што му је враћено држављанство.

Инострани члан САНУ од 1991. у Одељењу језика и књижевности. Био је специјални гост 16. по реду Међународног сајма књига у Београду 2010. године.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #45 послато: Април 01, 2024, 11:00:17 пре подне »

Да ли је познати руски писац Владимир Војновић (Войнович) пореклом од Војиновића?

Својевремено сам у, средњој школи, од свог професора српског језика, Милутина Срећковића, имао прилику да чујем да је познати руски писац Владимир Војнович - српског порекла, од племићке породице Војиновића,  јер му је он то лично рекао  на неком сусрету писаца. Наводно је пореклом из Славјаносербска, из Украјине.

Касније, у Москви, имао сам прилику да слушам интервју Владимира Војновића, познатог руског писца, аутора романа "Доживљаји војника Чонкина"  у којем он говори о свом српском пореклу - од средњевековне властелинске породице Војновића. Мислио сам да је то њихово породично предање, али, ево сада на Википедији испало је да је то резултат истраживања неког нашег човека. (Само да не буде као са Грегоријем Пек(овићем), Робертом Мичумом(Мићуновићем..)
Ево података са Википедије:

Слаба је то књига. Имам је. Нагађање.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #46 послато: Април 01, 2024, 12:04:08 поподне »
Чудно те се код њих појављује име Алтоман. На немачком Алтман значи стар човек, старина, чича. Увек ме је фасцинирало то презиме. У Швајцарској када питају како ти је отац употребљавају баш то Altmann. Није био неки натурализовани Немац јер му се зна да му су отац звао Војислав а браћа Милош и Стефан. Оно што се не зна је како му се звала мајка, која је у суштини могла бити и нека странкиња. Можда је и тада била мода давати страна имена деци као и данас. Претражујући својевремено то Алтоман нашао сам на неком бугарском сајту да се код њих појављује то име, тако да можда му је мајка (чије име није сачувано) била нека бугарска племкиња. Али нисам то узимао у обзир јер они својатају и Котроманиће, који су дошли из Славоније, не из Бугарске.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 235
  • N2
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #47 послато: Април 01, 2024, 12:57:27 поподне »
Чудно те се код њих појављује име Алтоман. На немачком Алтман значи стар човек, старина, чича. Увек ме је фасцинирало то презиме. У Швајцарској када питају како ти је отац употребљавају баш то Altmann. Није био неки натурализовани Немац јер му се зна да му су отац звао Војислав а браћа Милош и Стефан. Оно што се не зна је како му се звала мајка, која је у суштини могла бити и нека странкиња. Можда је и тада била мода давати страна имена деци као и данас. Претражујући својевремено то Алтоман нашао сам на неком бугарском сајту да се код њих појављује то име, тако да можда му је мајка (чије име није сачувано) била нека бугарска племкиња. Али нисам то узимао у обзир јер они својатају и Котроманиће, који су дошли из Славоније, не из Бугарске.

Врло интересантна ствар то што сте пронашли да се такво име помиње и код Бугара. Одбацио бих и њемачку и латинску хипотезу. Не видим сценарио у ком би се код нас појавило име њемачког поријекла, ако таквог имена нема код самих Њемаца, а то да име потиче од латинског придјева altus и опет њемачке именице Mann ми такође звучи натегнуто, тим прије што остала имена у породици не показују превелику тежњу ка некој екстраваганцији. Него, размишљам о нечему сасвим другом. Шта ако име има везе са Куманима? Кумани су били значајан чинилац у 13. и 14. вијеку како у Угарској, тако и у Бугарској, па и у нашим земљама. На крају, за династију Тертер, која је владала Бугарском на размеђу ова два вијека, се каже да је куманског поријекла. Суфикс man/men је и данас присутан у туркијским језицима и користи се у грађењу именица - врло интересантан примјер за ово моје разматрање би била именица шишман, која нам је добро позната, као име, а касније и презиме бугарских владара. Нисам се тиме никада бавио до сада, али ова ријеч (Şişman) има значење у турском - значи дебео човјек. Сам Шишман је повезан управо са Тертерима, а ако ријеч има поријекло у неком од туркијских језика, то у доба када је настала свакако није могао бити османски турски. Ријеч ataman означава првака, вођу, лидера, а доста личи имену Алтоман. Ријеч alton/altun означава нешто вриједно, драгоцјено и у коријену је ријечи altin - злато. Ако одбацимо везу са ријечи ataman, па идемо на варијанту alton/altun/altin+man добили бисмо значење "онај који је вриједан/драгоцјен/златан", или "онај који даје вриједност, позлаћује..." Ето, можда је сасвим погрешно, али вриједи размислити и у овом правцу.

О томе да ли је, рецимо, Алтоманова мајка, била бугарска племкиња са куманским коријенима, или су можда и сами Војиновићи, с обзиром на значај Гацка и Рудина за њих, у некој вези са српским N2, нећу ни дискутовати, да не склизнем у необјективност. :-)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #48 послато: Април 01, 2024, 02:08:55 поподне »
Освјежавање:

Од 7 родова који имају предање о Војиновићима, за њих 6 се знају хаплогрупе.

1. Војинићи-Љешњани > I2-Y135653
2. Војиновићи-Трепчани > R1а-BY169316
3. Војновићи (Попово Поље>Херцег-Нови/Драчевица>Дубровник) > I1-FGC22045извор
4. Вујовићи-Љуботињe >  R-Y310326, R1b-BY38894
5. Пуношевићи > I2-PH908
6. Радуловићи > J2a-Y230853

7. Заимовић, Добој Југ и Тузла - > непознато - ако неко зна неког Заимовића нека му понуди тестирање, за њих обезбјеђен попуст.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #49 послато: Април 01, 2024, 02:37:02 поподне »
На основу ових резултата тешко да би се неки закључак могао извући, 6 породица - 6 потпуно различих хаплогрупа. Мање шарено је код породица што сматрају да су од Немањића  :D .
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #50 послато: Април 01, 2024, 03:09:45 поподне »
 :D још Заимовића да тестирамо и сви су на окупу.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #51 послато: Април 01, 2024, 05:09:12 поподне »
Има ли до сада неког концензуса везано за генетику средњевековних Војиновића и свих њихових миграција?

Можда бих позвао брата да се тестира ускоро, будући да је он рођени Војиновић, а ја Живковић. У сврљишком крају је до релативно скоро било миграција из Старе Србије, а Вучутрн старих Војиновића можда и није тако далеко. Војин као име није било нарочито уобичајено у том крају до скоро, па ми све личи да је ово презиме ипак старије од често новоформираних српских презимена по нашим курђелима и аскурђелима.
Нема!

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Родослов средњовековних Војиновића
« Одговор #52 послато: Април 01, 2024, 05:14:48 поподне »
Чудно те се код њих појављује име Алтоман. На немачком Алтман значи стар човек, старина, чича. Увек ме је фасцинирало то презиме. У Швајцарској када питају како ти је отац употребљавају баш то Altmann. Није био неки натурализовани Немац јер му се зна да му су отац звао Војислав а браћа Милош и Стефан. Оно што се не зна је како му се звала мајка, која је у суштини могла бити и нека странкиња. Можда је и тада била мода давати страна имена деци као и данас. Претражујући својевремено то Алтоман нашао сам на неком бугарском сајту да се код њих појављује то име, тако да можда му је мајка (чије име није сачувано) била нека бугарска племкиња. Али нисам то узимао у обзир јер они својатају и Котроманиће, који су дошли из Славоније, не из Бугарске.
Имали смо чудних имена тада,нпр Оливер итд. Беше тад фенси имена као што их имамо данас. Не мора нужно име да одређује порекло.