Аутор Тема: Дара из Јасеновца  (Прочитано 7203 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Дара из Јасеновца
« послато: Јануар 19, 2021, 12:23:31 пре подне »
Коначно је објављен званични трејлер за дугоочекивани филм ''Дара из Јасеновца''. У медијима већ постоји немали број интервјуа са режисером Гагом Антонијевићем, сценаристкињом Наташом Дракулић, глумцима, историчарима који су били ангажовани као стручни сарадници, тако да ћу тему започети трејлером који је пласиран на америчко тржиште, где ће филм премијерно бити приказан 5. фебруара.

<a href="https://www.youtube.com/v/7RDs2Vuw_AQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7RDs2Vuw_AQ</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #1 послато: Јануар 19, 2021, 09:45:02 пре подне »
Баш сам пре пар дана слушао музику компоновану за филм:

<a href="https://www.youtube.com/v/BtyRk3sYkzM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/BtyRk3sYkzM</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #2 послато: Фебруар 03, 2021, 08:39:01 поподне »
Вечерашњи ОКО Магазин, РТС1:

https://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rts-1/4245001/dara-iz-jasenovca---umetnost-politika-i-poredjenje-sa-aidom-iz-srebrenice.html

<a href="https://www.youtube.com/v/rDU5rOqde8U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/rDU5rOqde8U</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2021, 02:33:32 поподне »
https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2021&mm=02&dd=05&nav_id=1806512
Ово је типичан пример историје као жртве данашњих односа у свету. Количина коментара у западним медијима говори само да данас на западу "није политички коректно" да се проучи геноцид у НДХ...Ово је само доказ да неки утицајни западни кругови негирају геноцид над Србима, и да по сваку цену агресивно настоје да одрже наратив и јавно мњење из деведесетих, да су Срби једини негативци на Балкану ( према којима је геноцид или негиран или прећутно оправдан кроз та негирања)
U pomenutom američkom listu kritikuje se tematika kojom se film bavi, navodi se da je "najciničnije da je film kandidat za Oskara". "To je još jedan žalostan znak da je za neke ljude put do nagrade i uglednosti - i naizgled, efikasne poruke protiv komšija – ide preko holokausta", navodi se u "LA Times".
Ipak, tu se kritičar ne zaustavlja već navodi da je logor bio za Jevreje, a "Ono što epsko delo varvarstva i sentimentalnosti Predraga Antonijevića želi da isforsira jeste da je uništavanje Srba bio stvarni cilj i da su deca imala svoj sopstveni logor" i dodaje da je "naročito uznemirujuća Antonijevićeva upotreba elemenata fantazije za svaku smrt".
Чисто зло од коментара...ако ништа , макар су натерани да "провриште" за "неправду" која је у филму начињена комшијама, и то је нешто...
« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 02:39:32 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #4 послато: Фебруар 05, 2021, 03:10:24 поподне »
Линкови ка оригиналима лоших критика, ако неког занима:

Jay Weissberg, Variety:

https://variety.com/2021/film/reviews/dara-of-jasenovac-film-review-dara-iz-jasenovca-1234890745/

Robert Abele, Los Angeles Times:

https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2021-02-04/review-dara-jasenovac-holocaust-drama-serbia

За ову другу се нарочито види да је некоректна (иако филм нисам гледао), јер признаје Јевреје за жртве, а жељу да "Србе стави у фокус" приписује редитељевим задњим намерама?!

Занимљиво, обојица користе придев nativist да критикују филм. 

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #5 послато: Фебруар 05, 2021, 03:18:48 поподне »
Линкови ка оригиналима лоших критика, ако неког занима:

Jay Weissberg, Variety:

https://variety.com/2021/film/reviews/dara-of-jasenovac-film-review-dara-iz-jasenovca-1234890745/

Robert Abele, Los Angeles Times:

https://www.latimes.com/entertainment-arts/movies/story/2021-02-04/review-dara-jasenovac-holocaust-drama-serbia

За ову другу се нарочито види да је некоректна (иако филм нисам гледао), јер признаје Јевреје за жртве, а жељу да "Србе стави у фокус" приписује редитељевим задњим намерама?!

Занимљиво, обојица користе придев nativist да критикују филм.

Мислим да ништа мање зло од антисемитизма није, да га тако назовем, модерни ционизам. Али изгледа једно без другог не иде, а неутрални страдају. У суштини ја овде видим страх од било какве "конкуренције", која може да поквари њихов монопол над холокаустом.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #6 послато: Фебруар 05, 2021, 03:24:37 поподне »
https://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2021&mm=02&dd=05&nav_id=1806512
Ово је типичан пример историје као жртве данашњих односа у свету. Количина коментара у западним медијима говори само да данас на западу "није политички коректно" да се проучи геноцид у НДХ...Ово је само доказ да неки утицајни западни кругови негирају геноцид над Србима, и да по сваку цену агресивно настоје да одрже наратив и јавно мњење из деведесетих, да су Срби једини негативци на Балкану ( према којима је геноцид или негиран или прећутно оправдан кроз та негирања)
U pomenutom američkom listu kritikuje se tematika kojom se film bavi, navodi se da je "najciničnije da je film kandidat za Oskara". "To je još jedan žalostan znak da je za neke ljude put do nagrade i uglednosti - i naizgled, efikasne poruke protiv komšija – ide preko holokausta", navodi se u "LA Times".
Ipak, tu se kritičar ne zaustavlja već navodi da je logor bio za Jevreje, a "Ono što epsko delo varvarstva i sentimentalnosti Predraga Antonijevića želi da isforsira jeste da je uništavanje Srba bio stvarni cilj i da su deca imala svoj sopstveni logor" i dodaje da je "naročito uznemirujuća Antonijevićeva upotreba elemenata fantazije za svaku smrt".
Чисто зло од коментара...ако ништа , макар су натерани да "провриште" за "неправду" која је у филму начињена комшијама, и то је нешто...

Филм свакако треба прво погледати. Видјети да ли је филмски на нивоу теме коју обрађује. Ако је филм заиста добар, никакви коментари из LA Timesa или Variety му не могу шкодити. Уосталом није ни битно да уђе у номинацију за Оскара. Битно је да смо једну за нас битну тему обрадили на достојан начин.

Ово што сам видио на трејлерима, а имајући у виду и раније филмове Антонијевића (Спаситеља у првом реду), не улива ми наду да је ова прича филмски испричана на прави начин. Филм је већ приказан нашој публици на неким пројекцијама и нешто нисам чуо да је глас о њему одјекнуо. Позитивне коментаре сам чуо једино за музику. Мада опет, док не погледам, не судим.

А ако се за циљ имало само да се прича о Јасеновцу преко филма промовише вани (што по мени није мотивација достојна овако велике теме), онда је требало радити на сасвим други начин. Узети редитеља и пар глумаца из холивудске А продукције, покрити главне свјетске медије (формално и неформално), осигурати подршку неке од јеврејских кредибилних меморијалних установа (јер кредибилних нашших нажалост немамо).

Овако ми се чини да се већ сад прави одступница за неуспјех филма. Бар тако закључујем из коментара самог редитеља.

Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #7 послато: Фебруар 05, 2021, 03:55:13 поподне »
Филм свакако треба прво погледати. Видјети да ли је филмски на нивоу теме коју обрађује. Ако је филм заиста добар, никакви коментари из LA Timesa или Variety му не могу шкодити. Уосталом није ни битно да уђе у номинацију за Оскара. Битно је да смо једну за нас битну тему обрадили на достојан начин.

Ово што сам видио на трејлерима, а имајући у виду и раније филмове Антонијевића (Спаситеља у првом реду), не улива ми наду да је ова прича филмски испричана на прави начин. Филм је већ приказан нашој публици на неким пројекцијама и нешто нисам чуо да је глас о њему одјекнуо. Позитивне коментаре сам чуо једино за музику. Мада опет, док не погледам, не судим.

А ако се за циљ имало само да се прича о Јасеновцу преко филма промовише вани (што по мени није мотивација достојна овако велике теме), онда је требало радити на сасвим други начин. Узети редитеља и пар глумаца из холивудске А продукције, покрити главне свјетске медије (формално и неформално), осигурати подршку неке од јеврејских кредибилних меморијалних установа (јер кредибилних нашших нажалост немамо).

Овако ми се чини да се већ сад прави одступница за неуспјех филма. Бар тако закључујем из коментара самог редитеља.

Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.
Возачу, коментар ти је на мјесту, ништа ја ту не бих додо, потписујем...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #8 послато: Фебруар 05, 2021, 05:54:22 поподне »
https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/962019/srpsku-decu-dodeljivali-hrvatskim-porodicama-strucnjak-holokaust-visestrukom-znacaju-filma-dara-jasenovca?ref=aklamator&utm_source=aklamator_com&utm_medium=alo_rs_feed&utm_campaign=SRPSKU_DECU_DODELjIVALI_HRVATSKIM_P

MAJKL Berenbaum, stručnjak za holokaust, izvršni producent i stručni konsultant filma "Dara iz Jasenovca", ukazao je danas na višestruki značaj ovog filma, a posebno na činjenicu da je taj zloglasni ustaški logor imao odeljenje za decu.

« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 05:56:02 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #9 послато: Фебруар 05, 2021, 06:21:13 поподне »
Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.

Направићемо кад будемо имали имали пара за блокбастере

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #10 послато: Фебруар 05, 2021, 06:21:51 поподне »
Филм свакако треба прво погледати. Видјети да ли је филмски на нивоу теме коју обрађује. Ако је филм заиста добар, никакви коментари из LA Timesa или Variety му не могу шкодити. Уосталом није ни битно да уђе у номинацију за Оскара. Битно је да смо једну за нас битну тему обрадили на достојан начин.

Ово што сам видио на трејлерима, а имајући у виду и раније филмове Антонијевића (Спаситеља у првом реду), не улива ми наду да је ова прича филмски испричана на прави начин. Филм је већ приказан нашој публици на неким пројекцијама и нешто нисам чуо да је глас о њему одјекнуо. Позитивне коментаре сам чуо једино за музику. Мада опет, док не погледам, не судим.

А ако се за циљ имало само да се прича о Јасеновцу преко филма промовише вани (што по мени није мотивација достојна овако велике теме), онда је требало радити на сасвим други начин. Узети редитеља и пар глумаца из холивудске А продукције, покрити главне свјетске медије (формално и неформално), осигурати подршку неке од јеврејских кредибилних меморијалних установа (јер кредибилних нашших нажалост немамо).

Овако ми се чини да се већ сад прави одступница за неуспјех филма. Бар тако закључујем из коментара самог редитеља.

Мој је закључак, направићемо филм о јасеновачким мученицима кад ми као народ тога будемо достојни. Направићемо филм о Немањићима кад ми као народ тога будемо достојни. Велике српске теме нам се некако, рекао бих, отимају из руку.
Тако је...једино што без обзира на квалитет филма, овде имамо те структуре које осуђују саму тематику по себи...Ови критизери и који негирају то, они негирају саму тему без обзира дал је филм дорастао теми или не, они осуђују саму идеју да се свет упозна са том темом...али на то већ не можемо да утичемо, можемо једино као што кажеш, да будемо достојни тих тема и да се квалитетно реализују остварења на ту тему и уопште на теме из историје
« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 06:24:43 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #11 послато: Фебруар 05, 2021, 06:59:55 поподне »
Тако је...једино што без обзира на квалитет филма, овде имамо те структуре које осуђују саму тематику по себи...Ови критизери и који негирају то, они негирају саму тему без обзира дал је филм дорастао теми или не, они осуђују саму идеју да се свет упозна са том темом...али на то већ не можемо да утичемо, можемо једино као што кажеш, да будемо достојни тих тема и да се квалитетно реализују остварења на ту тему и уопште на теме из историје
Знаш како, кад Русија ради пројекст она га повери Михалкову...е ту долазимо до питања да ли је држава била искрена у намери да ово одради како треба јер и ми имамо и даље репрезентативнијих режисера од Антонијевића.А ниподаштавсње теме је кретенизам и не бих то даље коментарисо...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #12 послато: Фебруар 05, 2021, 07:03:45 поподне »
Направићемо кад будемо имали имали пара за блокбастере

Мислим да није новац у питању.

Филм о јасеновачким мученицима би прије свега требао имати умјетничку вриједност.  Ако филм има умјетничку вриједност, та вриједност се препозна на прву. Нико послије гледања таквог филма не расправља о томе да ли је нешто требало овако или онако, јер је импресија директна. Умјетничка вриједност филма је оно што носи све, и причу и идеју и шта је филмом хтјело да се каже. Само такви филмови трају вјечно и само су такви филмови универзално прихваћени.  Новац заиста ту није кључна ствар.

Значи филм као умјетност насупрот филма као екранизације или историјске реконструкције. Мислим да би то била добитна комбинација.

Вјерујем да су сви који су радили на овом филму заиста жељели да направе добар филм и да су дали максимум. Али хтјети и бити у стању су двије различите ствари. За нешто ванвременско је увијек потребна благодат одозго.

 

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #13 послато: Фебруар 05, 2021, 07:27:35 поподне »
Нисам гледала филм. И не знам да ли ћу. Искључиво из разлога што ме та "тема" превише потреса.

Са 13 година смо ишли на екскурзију у Хрватску. Обишли смо, између осталог, и Јасеновац. Музеј...
Предмете којима су у логору убијали и мучили људе.

Погледали фотографије и ко је хтео (многа деца нису хтела) и некакав документарни филм. А могла се купити и некаква књига. Ја сам је купила (немам је више).

Ја сам гледала и упила слике тих ужаса.

Од тада - није ми добро ...

Јер сам била дете када сам то све видела....

Годинама покушавам да напишем животну причу своје мајке избегле из Хрватске са 7 година. Не иде ми ...увек као да се зид неки испречи...


Дакле, да сам ја сценариста, режисер, продуцент дилема би била: да ли пратити причу једног или више деце из доба док још нису доспели у логор и потом њихово преживљавање или непреживљавање логора или ићи на што више масовних сцена континуираних злочина ?

Па неће то нико гледати (заборавимо на трен да су жртве Срби, а злочинци Хрвати) јер има већ документарних филмова на ту тему за чије гледање вам треба јак желудац.

Али топла  људска прича, сенчење ликова, заплети, дијалози, избегавање стереотипа штo је више могуће, одабир правих глумаца, музике и итд. могу пуно учинити.

Један је Тарковски....

А како би се и он носио са овом темом? Не знам...


А да је и најбоље урађен филм (Немањићи као серија су за мене били "подбачај") - па наравно да би се и онда обрушили на њега сви они који би да "оперу" те злочине у име католика (међу којима увек има и пуно честитих људи) или који би их и данас поновили у "име праве вере" или "слепе мржње".

Дакле - пре критика - нека свако размисли како би он написао сценарио за филм са тако тешком темом и како би направио филм?






« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 07:29:45 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #14 послато: Фебруар 05, 2021, 07:50:23 поподне »
Ја мислим да би систем у филмској индустрији што се тиче тема од националног значаја, требало да  буде конструисан као што је напр. било у време СФРЈ, СССР, Америци. Да држава наручи филм и да изабере са врхом струке све који ће да раде на том филму. Овако имамо ситуацију да неко добије идеју за пројекат, да крене да је ради и да држава подржи пројекат. Код битних тема, држава не треба да буде неко ко подржава пројекат, него треба да буде наручилац, носилац пројекта и да одреди оне који ће да раде на њему (а сад се не може некоме забранити да ради неки пројекат, а у исто време тај пројекат можда превазилази ниво оног који га ради). Иницијатива треба од државе да буде, а не од сценариста, режисера, продуцената (јер свако ко пожели да ради тему од националног значаја, сматра за себе да је дорастао улози, а можда није)
« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 07:58:30 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #15 послато: Фебруар 05, 2021, 08:34:56 поподне »


Нисам гледала филм. И не знам да ли ћу. Искључиво из разлога што ме та "тема" превише потреса.

Са 13 година смо ишли на екскурзију у Хрватску. Обишли смо, између осталог, и Јасеновац. Музеј...
Предмете којима су у логору убијали и мучили људе.

Погледали фотографије и ко је хтео (многа деца нису хтела) и некакав документарни филм. А могла се купити и некаква књига. Ја сам је купила (немам је више).

Ја сам гледала и упила слике тих ужаса.

Од тада - није ми добро ...

Јер сам била дете када сам то све видела....

Годинама покушавам да напишем животну причу своје мајке избегле из Хрватске са 7 година. Не иде ми ...увек као да се зид неки испречи...


Дакле, да сам ја сценариста, режисер, продуцент дилема би била: да ли пратити причу једног или више деце из доба док још нису доспели у логор и потом њихово преживљавање или непреживљавање логора или ићи на што више масовних сцена континуираних злочина ?

Па неће то нико гледати (заборавимо на трен да су жртве Срби, а злочинци Хрвати) јер има већ документарних филмова на ту тему за чије гледање вам треба јак желудац.

Али топла  људска прича, сенчење ликова, заплети, дијалози, избегавање стереотипа штo је више могуће, одабир правих глумаца, музике и итд. могу пуно учинити.

Један је Тарковски....

А како би се и он носио са овом темом? Не знам...


А да је и најбоље урађен филм (Немањићи као серија су за мене били "подбачај") - па наравно да би се и онда обрушили на њега сви они који би да "оперу" те злочине у име католика (међу којима увек има и пуно честитих људи) или који би их и данас поновили у "име праве вере" или "слепе мржње".

Дакле - пре критика - нека свако размисли како би он написао сценарио за филм са тако тешком темом и како би направио филм?

Јако, јако слично размишљам и ја. И ја сам био на екскурзији у Јасеновцу крајем седамдесетих и понео сам исте утиске. После тога, не осећам никакву потребу да гледам или читам нешто где се описују злочини у детаље. Океј, јасно ми је, схватио сам. Био сам тамо, видео сам и србосјек и маказе и кашике и крематоријум и све. Због тога нисам читао, на пример, књиге Вука Драшковића, а ни овај филм не планирам да гледам. Реч је о томе да таква дела не могу да промене мој став о тим ужасима ни најмање, могу само да ме додатно потресу. А тога ми је довољно, хвала.

Наравно, политички обојене критике су ми одвратне на један посебан начин.

Некако ми се чини, на основу разних коментара, да се правио играни филм који као да је имао амбицију документарног филма.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #16 послато: Фебруар 05, 2021, 08:58:53 поподне »
Препоручио бих свима да погледају пољски филм Wołyń из 2016 године, иако су одређене сцене из филма заиста мучне за гледање. Ипак, филм има умјетничку вриједности и по свему успио је да изнесе причу.

О том филму сам својевремено писао и овдје на форуму.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2021.msg48399#msg48399

И овај филм, иако је заиста квалитетно остварење, чини ми се да је због политичких околности био скрајнут. У моменту у ком се филм појавио,2016, никоме у Европи није било у интересу да се Украјинци прикажу као злочинци. Мада искрено говорећи мислим да то и није било главна идеја филма.

Рецимо да ми је овај филм неки репер како би се на достојан начин могла обрадити тема националне трагедије.



<a href="https://www.youtube.com/v/B-nwg693WCE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/B-nwg693WCE</a>

« Последња измена: Фебруар 05, 2021, 09:04:13 поподне drajver »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #17 послато: Фебруар 05, 2021, 09:06:51 поподне »
Pre nekoliko dana na HRT 2 prikazan je film ( delom je dokumentarni) Dnevnik Diane Budisavljević.
Izvanredan, film i moja preporuka je da ga niko ne " preskoči"
Film je potresan, zbog same teme i istine, ali nema mučnih scena.
Moji deda i baba po majci su takodje bežali i pobegli u Srbiju 1941 ali većina nije..

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #18 послато: Фебруар 05, 2021, 10:51:37 поподне »
Мислим да није новац у питању.

Филм о јасеновачким мученицима би прије свега требао имати умјетничку вриједност.  Ако филм има умјетничку вриједност, та вриједност се препозна на прву. Нико послије гледања таквог филма не расправља о томе да ли је нешто требало овако или онако, јер је импресија директна. Умјетничка вриједност филма је оно што носи све, и причу и идеју и шта је филмом хтјело да се каже. Само такви филмови трају вјечно и само су такви филмови универзално прихваћени.  Новац заиста ту није кључна ствар.

Значи филм као умјетност насупрот филма као екранизације или историјске реконструкције. Мислим да би то била добитна комбинација.

Вјерујем да су сви који су радили на овом филму заиста жељели да направе добар филм и да су дали максимум. Али хтјети и бити у стању су двије различите ствари. За нешто ванвременско је увијек потребна благодат одозго.

Umetnička vrednost je reativan pojam. Nisam još čuo za film, knjigu, sliku... koja se svima dopada i o kojima se ne raspravlja. Ali da bi se raspravljalo o umetničkim dostignućima filma potrebo ga je prvo pogledati.

Reditelj je rekao više puta da je film prvenstveno namenjen domaćoj publici.
Za svetsko tržište i uspeh (gledanost i upoznavanje sveta sa postojanjem logora u Jasenovcu i same NDH) neophodna je visoka produkcija, holivudski glumci, ulaganja u promociju, naravno uz kvalitetan scenario, a za sve to treba dosta novca. Prostor za koprodukciju je mali jer tema nije popularna, a i producenti jevrejskog porekla koji su više zainteresovani za ovakve teme ne bi finansirali film u kom stradanje Jevreja ne bi bilo u prvom planu.

Знаш како, кад Русија ради пројекст она га повери Михалкову...е ту долазимо до питања да ли је држава била искрена у намери да ово одради како треба јер и ми имамо и даље репрезентативнијих режисера од Антонијевића. А ниподаштавсње теме је кретенизам и не бих то даље коментарисо...
Nije baš da su se drugi rediteljii scenaristi polomili otimajuči se snimanje ovog filma. Tema je izuzetno teška i treba izbalansiati tako da se prikaže stradanje ljudi u logoru, a da to bude podnošljivo za gledanje velikom delu naroda. Druga stvar je što je tema tradanja Srba sama po sebi i što se naša kinematografija okreće nekoj jugonostalgičarskoj priči, da li iz ubeđenja ili iz koristi, kako ko.

Što se tiče samog Antonijevića, gledao sam njegov film Zaspanka za vojnike i nije mi se dopao. To ne znači da ovaj neće biti dobar. Treba ga prvo pogledati. I onako je za film važniji scenario nego režija.

Pre nekoliko dana na HRT 2 prikazan je film ( delom je dokumentarni) Dnevnik Diane Budisavljević.
Izvanredan, film i moja preporuka je da ga niko ne " preskoči"
Film je potresan, zbog same teme i istine, ali nema mučnih scena.
Moji deda i baba po majci su takodje bežali i pobegli u Srbiju 1941 ali većina nije..

Prikazivan je taj film i na RTS. Ono što para uši u tom filmu jeste što se samo dvaput pominju Srbi, dok se kroz celi film pominju samo "pravoslavci". Kad bi film gledao neki Amerikanac ne bi bio siguran koje su nacionalnosti djeca koju Dijana spasava iz logora.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #19 послато: Фебруар 20, 2021, 10:52:38 поподне »
Овоме филму није потребан Оскар овај филм је показао да не постоји награда која бих могла да га награди. Није ствар у томе да ли је Српски или било чији, филм је изузетан у сваком смислу, и јасно је показао само један мали део усташких злочина и зверстава које су чиниле над недужним људима само зато су били Срби. Просто и ево после скоро сат времена од његовог краја ја још не могу да дођем себи. Изузетно дело помоћу којег ћемо моћи учити нашу децу о том злу које никада не смемо да заборавимо.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #20 послато: Фебруар 20, 2021, 11:38:54 поподне »
Овоме филму није потребан Оскар овај филм је показао да не постоји награда која бих могла да га награди. Није ствар у томе да ли је Српски или било чији, филм је изузетан у сваком смислу, и јасно је показао само један мали део усташких злочина и зверстава које су чиниле над недужним људима само зато су били Срби. Просто и ево после скоро сат времена од његовог краја ја још не могу да дођем себи. Изузетно дело помоћу којег ћемо моћи учити нашу децу о том злу које никада не смемо да заборавимо.
Sve ste rekli...tačno tako Samo ZLO je bitno, zlo koje nikada ne treba da se zaboravi i da se više nikada nikome ne ponovi.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #21 послато: Фебруар 21, 2021, 12:19:49 пре подне »
Сташно. Колико је страшно зло што је учињено према православним Србима, још је жалосније што је 80 година требало да прође, па да се сними филм о томе.  >:(

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #22 послато: Фебруар 21, 2021, 12:22:03 пре подне »
И даље сам збуњен и не могу да сагледам квалитет филма и његове домете, покушао сам да нађем неку од реакција која је блиска мом доживљају филма, али нисам успео.
Није ми се свидела та огољеност зверстава и њихово скоро па хронолошко набрајање, до "решавања" проблема последњег заточеника, али опет делује да ни то није било довољно светској јавности.
Уколико је заиста било толико отпора против овог филма, а стекао сам утисак да јесте, онда смо баш у великом проблему, просто ми је невероватно да неко може да ово негира, омаловажава и ниподаштава.

Мислим да се цео парадокс ситуације огледа у доживљају Степинца између нас и наших суседа.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #23 послато: Фебруар 21, 2021, 12:46:36 пре подне »
Ово је оставило утисак , јер не може да не остави утисак на неког кога се тиче овај филм, а то је на нас, јер се ради о овој теми...Друга ствар је шта би свако од нас рекао мимо "прве руке", и шта би евентуално замерио...Мислим да за странце мора јачи филм да се направи са константом причом, без "празног хода"...мора увод да се направи, крах Југославије, настанак "НДХ", живот ликова пре пада старе државе...овде имамо директно поворку која иде према логору...мора филм да се направи да барем приближно исти контекст добије и неко ко није упућен, као и ми...Јер у филму Шиндлерова листа, сви на свету имају предзнање неко пре филма...и ту знају да је програм нацистичке Немачке био "коначно решење", али нико у свету не зна да је пројекат "НДХ" био истребљење Срба...Добро је ипак што је снимљено, на мене је оставило утисак, девојчица која је глумила Дару је невероватна
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 12:55:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #24 послато: Фебруар 21, 2021, 01:01:05 пре подне »
На овоме не сме да се стане, пре свега због нас (али да играна компонента буде на првом месту, не документарна...документарна да се види природно кроз играну компоненту, као у делу филма "Браћа по матери", "Нож")
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 01:03:45 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #25 послато: Фебруар 21, 2021, 01:03:25 пре подне »
Мислио сам се да ли да уопште гледам овај филм јер сам знао да ће бити пун мучних сцена после којих ћу се осећати лоше. У том смислу је испунио моја "очекивања", али, на жалост, не могу рећи да је и у неком "филмском" погледу на мене оставио утисак. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #26 послато: Фебруар 21, 2021, 02:04:12 пре подне »
Наравно да треба да постоје различита мишљења и да сви ми другачије гледамо на све па и на филм али ми Срби смо специфични у томе што увек и у свему нађемо ману па ево у овом филму. Наравно да филм има мане, али је целокупно гледано филм добар, имао је причу, држао се теме, показао суштину и показао истину. Вероватно да би требало 5 дана да траје филм да бих се приказале метода усташког убијања и њихове идеје како што свирепије убити Србина али је филм морао да траје 2 сата и да се у то време сажме то што се десило у логорима смрти.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #27 послато: Фебруар 21, 2021, 04:10:43 пре подне »
Odgledah film. Mora sam. Imam 46 godina. Otac sam dvoje djece i prvi put u životu meni su suze išle gledajući jedan film. Scena kad Darin otac treba da zakopa sina i ženu me emotivno ubila. Ostatak da ne komentarišem.

Posle filma svrljah po internetu. Znate li vi koliko je naših ljudi bilo u vrhu NDH? Nama ne trebaju neprijatelji.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #28 послато: Фебруар 21, 2021, 04:45:46 пре подне »
Једва сам одгледао. Видео сам прабабу, видео сам дединог петнаестогодишњег брата и петогодишњу сестру.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #29 послато: Фебруар 21, 2021, 09:32:40 пре подне »
Лѣпо йе што йе коначно направљено филмско остварење о жртвах усташа и НДХ, више него 75 годин послѣ повлачења усташа из Ясеновца, по начелу "боље икада него никада".

Али,лицемѣрно йе правити филм о жртвах усташке каме међу Србима западно од Дрине док у самой Србийи многобройне улице, школе, тргови и тако даље носе имена по комунистичких злочинцих одговорних за десетине тисушт невиних жртава. Почев од Броза, затим удбаша Пенезића-Крцуна, лесковачкога крвника Коча Поповића, итд. Исти ти су нерѣтко сахрањени по "алеях заслужних грађана". Каква год данашња Хрватска била - држава утемељена на геноциду, у њой Павелић и слични немайу имена улица, нити се сахрањуйу по алеях заслужних грађана. Наши Павелићи, Артуковићи и Майсторовићи се зову Броз, Крцун, Поповић, и слични а данас имайу све почасти. По томе смо гори од данашње наслѣднице НДХ.
Не заборавимо, ако йе међу Србима западно од Дрине и у Срему найвећи узрок смрти усташка кама, међу Србима у самой Србийи и у Црной Гори, Брдах, Боки и у Рашкой области йе то комунистичка яма.

И йош нешто, брозове комуњаре никада нѣсу покушале ослободити логор Ясеновац, иако током читава рат бѣху у његовой близини. Чак ни послѣ самоубиства Хитлера. У њега улази комунистичка йединица из йугоисточне Србийе састављена од присилно увойничених тек пошто га усташе напуштайу 2-3га мая 1945.
О томе йе написана и књига "Зашто Ясеновац нийе ослобођен", койу прочитах. Прѣпоручуйем и другим то учинити.

http://znaci.net/00003/680.htm
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #30 послато: Фебруар 21, 2021, 10:37:11 пре подне »
Предраг Антонијевић може комотно да се пензионише, јер је направио своје животно дело, филм који дефинитивно улази у историју српске кинематографије.

Мислим да сада падају у воду све критике, или да кажем сумње, пошто је филм критикован на невиђено. Критика магазина Варајети, која је доста штетила имиџу филма, се показала бесмисленом и политички мотивисаном.

Посебно ми се свидео одабир глумаца, тј. што је узето доста глумаца из Републике Српске и што су дјеца из Дубице и околине, што даје на аутентичности говора. Очекивао сам да ће филм бити тежи, али и ту је нађена мера и успели су приказати неке од ужаса Јасеновца, а да филм ипак остане гледљив широј публици. Јер ипак није био циљ снимити хорор филм, са експлицитним сценама насиља. Вешто су урађене оне свене у којима сви страдали, јадан по један, улазе у воз смрти.

Наравно да увек може боље.
Мени, на пример, није било најјасније у који логор је одведена Дара након мајчине и братовљеве смрти. Да ли је исто реч о Јасеновцу или је у питању Јастребарско. После је ваљда поменуто да је то Стара Градишка. Дарин отац се ваљда исто налазио у Јасеновцу, тј. у Доњој Градини, пошто му онај човек говори да је Стара Градишка с друге стране Саве.

Дијана Будисављевић није баш јасно представљена. То је у реду јер филм намењен превсходно домаћој публици, којој је дијанин лик већ познат, али може изазвати конфузију код странаца.
Некако ми штрчи помињање границе "до Дрине" у говору који пред крај филма држи Макс Лубурић.
На пар момената усташама је излетао београдски нагласак. Јеврејка Бланкица, која брине о Дари, има крајишки нагласак. То не мора бити само по себи погрешно, мада је већа вероватноћа да је Јеврејка из Загреба или неког већег хрватског града.


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #31 послато: Фебруар 21, 2021, 11:03:27 пре подне »
П.С. Не знам колики је био буџет филма, али вероватно је то утицало на број статиста и недостатак масовних сцена. Возови у којима превозе логораше су полупразни, бараке у логору такође. Ту ми је недостајало мало више гужве.
Такође прикази масовних гробница на оном пољу су мало тање одрађени, јер се виде 2-3 отворене гробнице у које бацају тела, али нема већ затрпаних, старијих гробница, којима је требало прошарати ону ледину.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #32 послато: Фебруар 21, 2021, 11:07:41 пре подне »
Odgledah film. Mora sam. Imam 46 godina. Otac sam dvoje djece i prvi put u životu meni su suze išle gledajući jedan film. Scena kad Darin otac treba da zakopa sina i ženu me emotivno ubila. Ostatak da ne komentarišem.

Posle filma svrljah po internetu. Znate li vi koliko je naših ljudi bilo u vrhu NDH? Nama ne trebaju neprijatelji.

Занимљиво да је врхушка усташке идеологије и усташа рођена у динарским крајевима. Од Павелића, преко Филиповића и Лубурића, до Милоша и Шакића. Ту се може наћи тај психолошки моменат и мржња. То је толико очигледно да иде дотле да многи Хрвати који релативизују ова убиства кажу како су геноцид извршили покатоличени Срби, а не прави Хрвати (вероватно мислећи на Загорце). И сам Старчевић, отац хрватске србофобије, био је очигледно српског порекла.

Мене занима, а то знају вероватно они који имају директне везе са подручјем и људима који су страдали од усташа, да ли је након рата било освете, с обзиром да је познато да је у злочинима учествовало и локално становништво и клер? Јер стављајући себе у позицију тих људи, не бих остао миран након рата. Онда сам погледао попис села Дракулића из '48. и '61. и видео да можда има ту нечега.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #33 послато: Фебруар 21, 2021, 11:15:03 пре подне »
Извини Влах али мислим да претерујеш. Сад свако од нас може да нађе мане или да каже ја бих убацио оно или ово. Или да улазимо у детаље око нагласка. Филм је урађен како је урађен и мислим да је филм битан нама а не неком другом, и овако га осим Срба нико гледати неће. Ово није документарац већ филм, а ко не зна ко је Дијана Будисављевић а занима га нека после филма откуца то име и презиме и свако може да прочита ко је она била или било који историјски лик из филма. Ја сам одмах када сам је видео знао да је то Дијана, као што сам одмах знао и препознао светог Вукашина. Е сад би и се и ту вероватно створила полемика, па њему су секли језик, уши нос, вадили очи. Битно је да су ти битни људи поменути и да су се појавили а филмова и документараца о њима већ има тако да нису ни биле потребне неке претерано велике сцене са њима и одузимање сцене главне јунакиње Даре и њеног оца. Мене је филм толико погодио да и претерујем са тврдњом да је филм предобар, али и да није не треба сада тражити у свакој ситници нешто лоше да би се филм уништио. Ја сам лично очекивао и Павелића ту, па и других високих усташа али мислим да је довољно што је она часна сестра рекла када је учила српску децу о усташким песмама и усташтву и то им је довољно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #34 послато: Фебруар 21, 2021, 11:37:34 пре подне »
као што сам одмах знао и препознао светог Вукашина.

Овај део, по мени, није требао овако споредно бити убачен. Као да је претрчано само преко тога, а могао би се филм само о њему направити. Самом чину, психолошком моменту, последицама које је оставио и на самог џелата, итд. Верујем да је аутор желео некако да се осврне и на тај догађај, али овако изгледа као да је само "претрчано" преко тога. Не гледам на ово као на неку ману филма, само један детаљ који сам приметио.

Сви смо имали велика очекивања од овог филма и мислим да су та очекивања у највећој мери испуњена. Девојчица Биљана Чекић је толико уверљиво одиграла ову улогу, што је просто невероватно за дванаестогодишње дете. Али то је оно када је глума у питању ваљда, небитни су факултети, године, или имаш оно нешто, или не.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #35 послато: Фебруар 21, 2021, 11:57:59 пре подне »
На жалост, много људи из тих крајева и дан данас имају то нешто у очима. Велики бол и тугу за својим најмилијима. Биљана Чекић је то савршено пренела.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #36 послато: Фебруар 21, 2021, 12:02:14 поподне »
Морам признати да је филм превазишо моја очекивања, а највише сам био скептичан због режисера.Али ко што рече неко ово му је врхунац каријере. Пошто је ово тема о којој се може снимити сто филмова тешко му је било сабити све у два сата али чини ми се да је ипак успио да нађе неку меру...Што се тиче кастинга ја само могу да приметим,укључујићи и неке најновије серије, да су глумци с оне стране Дрине талентованији од ових београдских(мислим да није у питању симпатија према жртвама које углавном играју босански глумци). Још би поменуо музику која је коначно смештена у контекст слике што је у нашем филму увијек био проблем. И та фузија етна и класике је одлична. Има такође и на моменте изврсне фотографије...Тачно је да Оскар продаје филм и пошто је тај пројекат кандидатуре пропо треба наћи неки други начин да свијет види филм...А про по неких квалификација од стране којекаквих критичара, па зар сте очекивали да после вишедеценијске стигматизације Срба они дозволе себи да прикажу Србе као жртве.Заблуда и наше неразумевање реалности...

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #37 послато: Фебруар 21, 2021, 12:08:42 поподне »
Читајући коментаре и расправе неких ''еминентних'' стручњака у време највеће буке о филму (пре 2-3 недеље), попут историчара млађе генерације који је близак комунистичкој историографији - Милана Радановића (иначе избеглице из Славоније), у најмању руку сам очекивао да ће филм бити појачана четничка верзија Булајићевске пропаганде. Наравно ово говорим иронично, јер заиста се могао добити такав утисак од појединих људи који су српског порекла а важи да њихова реч има професионалну тежину.

Што се мене тиче, на страну што је радња филма чудна у неким сегментима, пре свега хронолошким - без конкретнијег праћења приче (макар до половине филма), филм је након 80 година ћутања пун погодак и путоказ како даље радити на афирмацији културе сећања кроз седму уметност. Добро је да се центар дешавања врти око онога на шта је наш просечан гледалац најосетљивији, а то су породица и деца. Дакле, сматрам да је играњем на ту карту дочаран већи ужас  Јасеновца него да је у филму било крвоприлиће сваке секунде и лицитирање бројкама. Овако га има сасвим довољно, а убијани су људи разних узраста и позадина. Самим тим, нису у праву ни они који кажу да је филм преблаг, скрнави жртве, аболира злочинце. У читавој трагедији сећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Циганима се након овог филма отварају врата за разраду филмова који су много личнији, са конкретнијим причама и злочинима.

Драго ми је видети препуне друштвене мреже и портале са коментарима и утисцима људи разних генерација, од основаца до оних који су као мали слушали личне приче својих мајки, деда, баба и рођака о Јасеновцу и злочинима усташа. Између осталог тиме се полако чисти тродневна колективна југогеријатријска жалост која је прешла границе жалости и здравог укуса, и расправља о озбиљним и по нас као народ страшним стварима о којима се предуго ћутало из разних разлога. А онима којима то смета, нека гледају и даље стотине њима идеолошки блиских филмова.
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 12:14:57 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #38 послато: Фебруар 21, 2021, 12:18:38 поподне »
Извини Влах али мислим да претерујеш. Сад свако од нас може да нађе мане или да каже ја бих убацио оно или ово. Или да улазимо у детаље око нагласка. Филм је урађен како је урађен и мислим да је филм битан нама а не неком другом, и овако га осим Срба нико гледати неће. Ово није документарац већ филм, а ко не зна ко је Дијана Будисављевић а занима га нека после филма откуца то име и презиме и свако може да прочита ко је она била или било који историјски лик из филма. Ја сам одмах када сам је видео знао да је то Дијана, као што сам одмах знао и препознао светог Вукашина. Е сад би и се и ту вероватно створила полемика, па њему су секли језик, уши нос, вадили очи. Битно је да су ти битни људи поменути и да су се појавили а филмова и документараца о њима већ има тако да нису ни биле потребне неке претерано велике сцене са њима и одузимање сцене главне јунакиње Даре и њеног оца. Мене је филм толико погодио да и претерујем са тврдњом да је филм предобар, али и да није не треба сада тражити у свакој ситници нешто лоше да би се филм уништио. Ја сам лично очекивао и Павелића ту, па и других високих усташа али мислим да је довољно што је она часна сестра рекла када је учила српску децу о усташким песмама и усташтву и то им је довољно.

Мислим да ниси добро схватио мој коментар. Мислим да се из прве реченице види да је моје мишљење о филму изузетно позитивно. Ситне замерке које сам навео нису ту "да би се филм уништио", већ што мислим да је нормално да се у осврту на неки филм изнесе лични утисак гледаоца шта је по њему могло да се уради другачије. Позитивни утисци су нам свима исти или слични, па нема потребе да се понављамо.
Што се тиче Дијане, нисам сигуран ни да је поменуто презиме Будисављевић, али као што рекох није то толико битно, јер је домаћа публика, којој је филм и намењен, упозната с њеним ликом. Могуће је да је у верзији за светско тржиште у одјавној шпици речено нешто о историјским личностима у филму, не знам.

Слажем се са Небојшом да је сцена "само ти дијете ради свој посао" некако претрчана и није одјекнула. То не значи да мислим да је требало реално приказати мучење Св. Вукашина Мандрапе, већ да је требало дати минут-два том односу Вукашин-усташа. Али наравно, то су све ситнице.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #39 послато: Фебруар 21, 2021, 12:24:28 поподне »
Film dnevnik Dijane Budisavljević, je skoro prikazan na HRT 1 i preporučujem da ga svako ko je pogledao Daru...obavezno pogleda. Mislim da se ova dva filma prožimaju i jednostavno čine celinu. I ovde je glumačka ekipa, odlična.  Film je  u delovima dokumentaran sa ispovestima preživelih ( najviše dece) i dokumentarnih snimaka iz tog perioda. A sam kraj filma i ono što se desilo sa dokumentacijom i kartonima sa podacima te dece, po dolasku komunista na vlast koje je Dijana godinama skupljala, potpisivala, čuvala, ravno je svakom stradanju.
Muzika Aleksandre Kovač u Dari...je vrhunska a glumci, svaki za Oskara. Konačno da nema V.Ćetkovića i Slobode Mićalović...
Nataša Ninković izuzetna...ma svi, koji su radili ovaj film za večnost i potomke,imaju moje veliko  poštovanje.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #40 послато: Фебруар 21, 2021, 12:29:53 поподне »
Film dnevnik Dijane Budisavljević, je skoro prikazan na HRT 1 i preporučujem da ga svako ko je pogledao Daru...obavezno pogleda. Mislim da se ova dva filma prožimaju i jednostavno čine celinu.
Тај филм, који је максимални домет сусједског кајања, односно епитаф ''грађанске Хрватске'' је немогуће поредити са Даром. Филм у којем се неколико пута помињу Срби је ругање жртвама геноцида, а може бити сјајан загребачким госпођама са Пантовчака. 
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #41 послато: Фебруар 21, 2021, 12:52:17 поподне »
Тај филм, који је максимални домет сусједског кајања, односно епитаф ''грађанске Хрватске'' је немогуће поредити са Даром. Филм у којем се неколико пута помињу Срби је ругање жртвама геноцида, а може бити сјајан загребачким госпођама са Пантовчака. 
Poštovani Atlantische,
Možda ste u mom komentaru prepoznali zagrebačku gospodju sa Pantovčaka. Ne, nisam sa Pantovčaka.Ja sam sa Medvešćaka. Rodjena u Zagrebu, kao potomak Srba.Moji su Srbi graničari sa rodoslovom od 1736 godine. Moj deda je bio logoru. Moji su
pobegli u Srbiju od ustaša. Ali to nije tema.
Ja sam pohvalila film Dnevnik Dijane..da bi oni koji ne znaju ko je bila ova žena, film pogledali i saznali kako se jedna Austrijanka, udata za lekara Srbina sa prezimenom Budisavljević ( uzgred i ja sam potomak Budisavljevića) bori da spasi srpsku, jevrejsku decu.
Svako na svoj način, shvata i doživljava film, knjigu,snimak..
Ja ga nisam doživela ni kao kajanje a još manje kao ruganje.
Zadivljena sam snagom i voljom te Austrijanke koja je u ratnom  Zagrebu usred NDH, ipak izabrala da pomogne proganjanoj deci i da joj to bude životni zadatak.
Po meni ova dva filma se prožimaju i čine jedno. Ali to je samo moje mišljenje.
 


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #42 послато: Фебруар 21, 2021, 01:03:03 поподне »
Poštovani Atlantische,
Možda ste u mom komentaru prepoznali zagrebačku gospodju sa Pantovčaka. Ne, nisam sa Pantovčaka.Ja sam sa Medvešćaka. Rodjena u Zagrebu, kao potomak Srba.Moji su Srbi graničari sa rodoslovom od 1736 godine. Moj deda je bio logoru. Moji su
pobegli u Srbiju od ustaša. Ali to nije tema.
Не знам где сте рођени нити ко су Вам били преци. Знам само да је тај филм рађен по укусу господе коју сам навео. Дакле, тек ''мутно'' помињање чињеница о позадини, идеолошким мотивима и злочинима усташа, а истовремено прича о томе како је грађанско хрватско друштво и њихова елита из салонских станова у огромној мери агитовала за спашавање неке иновјерне нејачи од неких њихових сународника ''примитиваца''. И то је поента онога што сам написао. Да не говорим о разлици приказаног зла у оба филма.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #43 послато: Фебруар 21, 2021, 01:14:48 поподне »
Zaboravih da napišem da je zvanični podatak da je Dijana Budisavljević spasila oko 15.000 srpske, jevrejske dece.I oni danas imaju potomke zahvaljujući ovoj ženi.Ko god da joj je pomagao uradio je mnogo za svoj rod. Sama nije mogla.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #44 послато: Фебруар 21, 2021, 01:37:09 поподне »
Мислим да је режисер максимално извукао политичке коректности што се тиче суседа, приказао је у првом делу две хрватске сељанке које са страхом прате колону, једна од њих узима бебу коју оставља жена из колоне да би се дете спасило, и приказ Дијане Будисављевић. Али ни то очигледно не помаже, јер ће се сваки филм о усташким злочинима са њихове стране, а и одређени кругови у свету, сматрати некаквом "пропагандом" против Хрвата. Што се тих кругова у свету тиче, они имају задатак да се Срби означе јединим кривцима за све, а што се Хрвата тиче, они очигледно немају разрешена питања са прошлошћу, јер немогуће је да им смета ово, а да се и сами не поистовећују са тим делом историје. Негативне реакције на ово код суседа говори само да се они који критикују ово, нису оградили од периода злочиначке "НДХ" и да гаје позитиван сентимент према том периоду, чим им смета
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 01:44:43 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #45 послато: Фебруар 21, 2021, 01:43:35 поподне »
 Тема више него важна, а о мукама рећи само Јасеновац. Нема потребе набрајати кругове пакла кад је постојао Јасеновца.
 Пренјећу утисак моје мајке свједока покоља у Броду код Вишеграда 1942. Док је гледала филм реклаје: ,,И сад осјећам мирис крви и како мисе нога клиже у опанку пуном крви."  :'( :'( :'(

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #46 послато: Фебруар 21, 2021, 01:50:34 поподне »
Ја чак мислим да је, иако никаква анкета није рађена, јер званично није коректно да се ради, сентимент код Хрвата према "НДХ" код њих у већем проценту, него што је код нас према равногорском покрету и Краљевини. Негде подсвесно код њих и даље се изједначава "НДХ" са државношћу...Може само да се расправља о томе колико њих више воли СФРЈ или "НДХ" , али свакако им је "НДХ" омиљенија од краљевине СХС
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 01:54:57 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #47 послато: Фебруар 21, 2021, 02:02:36 поподне »
Може само да се расправља о томе колико њих више воли СФРЈ или "НДХ"
A и ту се назире одговор, на покличима "НДХ" су ишли у рат за излазак из СФРЈ...А онда имамо текст пре неки дан у "Јутарњем листу" поводом смрти Балашевића, "данас је и симболично нестала Југославија"...сад као они више жале за тим периодом, и наравно вест да пише у Загребу на Илици ћирилицом "Бећарац"...зар један папир исписан ћирилицом треба да буде вест?! А немају ознаке у вишенациналним срединама где морају да стоје? Какав спин да се више вреднује тај један папир на ћирилици као посвета Балашевићу, и да има већу тежину, него уништавање ћириличних табли које морају законом да буду прописане
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 02:09:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #48 послато: Фебруар 21, 2021, 02:37:30 поподне »
Ја чак мислим да је, иако никаква анкета није рађена, јер званично није коректно да се ради, сентимент код Хрвата према "НДХ" код њих у већем проценту, него што је код нас према равногорском покрету и Краљевини. Негде подсвесно код њих и даље се изједначава "НДХ" са државношћу...Може само да се расправља о томе колико њих више воли СФРЈ или "НДХ" , али свакако им је "НДХ" омиљенија од краљевине СХС

Хрватска йе за геноцид почињен током Другога свѣтскога рата, благоугодан данашњой политици запада, суштински награђена. Добише дозволу деведесетих за "Геноцид 2", до душе надгледан западом, у нешто блажем облику, с више чишћења а мање убияња, а потом бише и примљени у ЕС и НАТО. Политика запада йе данас иста као Брозова, заташкати геноцид над Србима. Нам се на сваки помен геноцида и Ясеновца ударайу пацке, што се понови и за овай филм. Како чух, хрватски глумци су листом одбили учешће у филму. Када бише, с друге стране, нѣмачки глумци листом одбили учешће у израелском филму о Холокаусту, сви знамо како бише прошли. Тако нешто йе данас незамисливо. Значи, и овдѣ се ради о двоструких мѣрилах.
Колико сам я упућен, велики дѣо хрватске явности, можда и већински, не би имао ништа против да се йедном занавѣк рѣши србско питање, у Хрватской, Далмацийи, Славонийи, Херцеговини, Босни, Црной Гори. Йедино што их од тога дѣли йе дозвола Запада. За сада йе немайу, али ме не би много изненадило да йу у не тако далекой будућности и добийу.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #49 послато: Фебруар 21, 2021, 04:02:07 поподне »
Филм свакако није умјетничко дјело. Са друге стране, добро је да су ужаси усташких логора смрти коначно приказани на великом платну. Никоме не може бити свеједно гледајући поједине сцене и то је оно гдје није спорно да филм изазива реакције. Са друге стране, драматургија веома танка, предвидива, мислим да је прича морала бити много разрађенија за играни филм. Дјевојчица је своју улогу одиграла савршено, и мислим да је извукла добар дио филма. Веома добро су одиграли Наташа Нинковић, Дарина мајка (Ања Станић), глумац који је глумио заробљеника који се жртвовао због Дариног оца (не знам како се зове), и донекле Николина Јелисавац. Остатак глумачке екипе веома танко, неувјерљиво. А у случајевима усташа готово карикатурално. Све то умањује умјетничку вриједност филма.

Сцена са вагоном за мртве је благо речено промашена. Без обзира што на крају филма стоји цитат из Јеванђеља да је Бог Бог живих,а не мртвих, редитељски језик којим је  то приказано, у пустом затвореном вагону, кроз снијег, изгледа као да их транспортују у најмању руку у следећи логор или у пакао, а никако у живот вјечни. У житијама светих су често приказана тјелесна мучења, али у њима из сваке реченице избија нада васкрсења. У овом филму те наде нема. Потпуно је иста естетика и у ранијем Антонијевићевом филму Спаситељ. Рекао бих чак да је сценариста и хтио донекле да причу отвори у том правцу, али да је естетика редитеља на крају превладала.

Да би прича била увјерљива морала је постојати много већа нијансираност ликова џелата и жртава. Ако се иде на прву лопту, са ликом часне сестре, као да је сад прешла из оног хорора Nun или са усташама који личе на роботизоване психопате, стиче се утисак да никакве одговорности нема, Срби су допали у руке неким неурачунљивим појединцима који су их физички уништавали из пустог садизма. И то јесте аболиција читавог тог усташког система, свести га на помахниталог Лубурића и хорор часну сестру.

Карактер крајишког српског народа који је страдао од усташа, такође је по мени потпуно погрешно приказан, у многим случајевима  као себичан, потказивачки, плашљив,а надасве очајан и препуштен судбини. Лично сам слушао свједочења многих живих свједока тих страдања, слушао сам свједочење једног старца који је као дијете био у Јастребарском. Тај народ је имао невјероватан импулс за животом, и невјероватну издржљивост, и у најкатастрофалнијим могућим околностима. Никад их нисам чуо да кукају или да на рачун својих жртава праве неку велику причу. Мојој баки је дијете умрло на леђима у неком од збјегова. Али је императив био наставити даље са животом. Тај ведар дух и воља за животом тог крајишког српског народа је мени искрено његова најкарактеристичнија црта. Без те црте тај народ на том простору не би ни опстао. Та црта на овом филму уопште није приказана.

Музика је квалитетна и добро уклопљена са режијом. Има добрих редитељских кадрова, али и пропуста. Све остало што је везано са финансијама не бих коментарисао, јер сам прије рекао и да са невеликим финансијама вјешт редитељ може извући ствар.

У сваком случају, вриједност филма је што се прича о Јасеновцу актуелизовала. Не свиђа ми се ова таблоидна галама која се око филма дигла, али отпишимо то на дух времена. Ја и даље чекам филм који ће на достојан начин приказати страдање крајишких Срба у Другом свјетском рату.

 






Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #50 послато: Фебруар 21, 2021, 04:25:08 поподне »
Филм свакако није умјетничко дјело. Са друге стране, добро је да су ужаси усташких логора смрти коначно приказани на великом платну. Никоме не може бити свеједно гледајући поједине сцене и то је оно гдје није спорно да филм изазива реакције. Са друге стране, драматургија веома танка, предвидива, мислим да је прича морала бити много разрађенија за играни филм. Дјевојчица је своју улогу одиграла савршено, и мислим да је извукла добар дио филма. Веома добро су одиграли Наташа Нинковић, Дарина мајка (Ања Станић), глумац који је глумио заробљеника који се жртвовао због Дариног оца (не знам како се зове), и донекле Николина Јелисавац. Остатак глумачке екипе веома танко, неувјерљиво. А у случајевима усташа готово карикатурално. Све то умањује умјетничку вриједност филма.

Сцена са вагоном за мртве је благо речено промашена. Без обзира што на крају филма стоји цитат из Јеванђеља да је Бог Бог живих,а не мртвих, редитељски језик којим је  то приказано, у пустом затвореном вагону, кроз снијег, изгледа као да их транспортују у најмању руку у следећи логор или у пакао, а никако у живот вјечни. У житијама светих су често приказана тјелесна мучења, али у њима из сваке реченице избија нада васкрсења. У овом филму те наде нема. Потпуно је иста естетика и у ранијем Антонијевићевом филму Спаситељ. Рекао бих чак да је сценариста и хтио донекле да причу отвори у том правцу, али да је естетика редитеља на крају превладала.

Да би прича била увјерљива морала је постојати много већа нијансираност ликова џелата и жртава. Ако се иде на прву лопту, са ликом часне сестре, као да је сад прешла из оног хорора Nun или са усташама који личе на роботизоване психопате, стиче се утисак да никакве одговорности нема, Срби су допали у руке неким неурачунљивим појединцима који су их физички уништавали из пустог садизма. И то јесте аболиција читавог тог усташког система, свести га на помахниталог Лубурића и хорор часну сестру.

Карактер крајишког српског народа који је страдао од усташа, такође је по мени потпуно погрешно приказан, у многим случајевима  као себичан, потказивачки, плашљив,а надасве очајан и препуштен судбини. Лично сам слушао свједочења многих живих свједока тих страдања, слушао сам свједочење једног старца који је као дијете био у Јастребарском. Тај народ је имао невјероватан импулс за животом, и невјероватну издржљивост, и у најкатастрофалнијим могућим околностима. Никад их нисам чуо да кукају или да на рачун својих жртава праве неку велику причу. Мојој баки је дијете умрло на леђима у неком од збјегова. Али је императив био наставити даље са животом. Тај ведар дух и воља за животом тог крајишког српског народа је мени искрено његова најкарактеристичнија црта. Без те црте тај народ на том простору не би ни опстао. Та црта на овом филму уопште није приказана.

Музика је квалитетна и добро уклопљена са режијом. Има добрих редитељских кадрова, али и пропуста. Све остало што је везано са финансијама не бих коментарисао, јер сам прије рекао и да са невеликим финансијама вјешт редитељ може извући ствар.

У сваком случају, вриједност филма је што се прича о Јасеновцу актуелизовала. Не свиђа ми се ова таблоидна галама која се око филма дигла, али отпишимо то на дух времена. Ја и даље чекам филм који ће на достојан начин приказати страдање крајишких Срба у Другом свјетском рату.

Веома блиско мојим утисцима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #51 послато: Фебруар 21, 2021, 04:43:21 поподне »
Занимљиво да је врхушка усташке идеологије и усташа рођена у динарским крајевима. Од Павелића, преко Филиповића и Лубурића, до Милоша и Шакића. Ту се може наћи тај психолошки моменат и мржња. То је толико очигледно да иде дотле да многи Хрвати који релативизују ова убиства кажу како су геноцид извршили покатоличени Срби, а не прави Хрвати (вероватно мислећи на Загорце). И сам Старчевић, отац хрватске србофобије, био је очигледно српског порекла.

Мене занима, а то знају вероватно они који имају директне везе са подручјем и људима који су страдали од усташа, да ли је након рата било освете, с обзиром да је познато да је у злочинима учествовало и локално становништво и клер? Јер стављајући себе у позицију тих људи, не бих остао миран након рата. Онда сам погледао попис села Дракулића из '48. и '61. и видео да можда има ту нечега.

Ne znam. Nisam strucnjak, Pa da odgovorim na to, ali Mislim da Ne mora da budu pokatoliceni, jer ima nas svakakvih. Ali da je bilo i nasih (da bi sebe i svoje spasili ili nesto drugo) Mislim da je bilo.
A toga je bilo i krajem proslog vijeka.
Pozdrav

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #52 послато: Фебруар 21, 2021, 04:49:18 поподне »
На жалост након филма нисам видио,ружно је рећи,али бројке.ТЈ.Требало се навести колико људи, колико дјеце, кије националности је страдало па даље колико људи је покрптено па колико дјеце је одведено у хрватске ородице и тамо постало Хрватима.Па рецимо навести име човека који је реко свом крвнику да ради свој посао, итд...Тако би се добило на фактографији и удаљило би филм од фикције...Но се бојим да с овом мојом примедбом се дотичемо проблема због ког све нас треба да буде срамота...

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #53 послато: Фебруар 21, 2021, 05:18:54 поподне »
Највећа зебња коју сам имао је да ће филм бити (још једно) разочарење, каквих смо се нагледали у последњим годинама и деценијама кад год би се наше филмаџије подухватиле рада на историјске, националне теме. Срећом, овог пута то разочарење је изостало. Филм је урађен коректно, у границама оног што у овом тренутку наша филмска индустрија и њени актери могу (и смеју?).
Ево и неколико опаски:
- Одличан избор деце глумаца, на челу са заиста маестралном главном јунакињом и невероватним најмлађим учесником (Дариним братом). Ово је уједно и највећа похвала за овај филм и оне који су га стварали јер смо се протеклих година осведочили да наше филмаџије за дечје улоге бирају углавном децу београдских буџована и осталих скоројевића за које не ме би чудило и да плаћају филмске наступе својих наследника. Очигледно је да су овог пута урадили одличан кастинг и бирали аутентичне, непотворене дечаке и девојчице, који су знатно допринели позитивном утиску о целом филму.
- Добро постављена основна конкструкција филма с тежиштем на драми једне породице у тој општој погибељи. Са занатске тачке гледишта ово је увек добитна комбинација, а филму се посрећило да ту окосницу одлично изнесе главна јунакиња.
- Цела фуртутма са кандидатуром за Оскара урадила је добру ствар за придобијање публике која, у другим околностима, вероватно не би гледала тај филм, или не бар оволико масовно. Ту пре свега мислим на младу публику, којој је ово са Оскаром био окидач да филм одгледа. Наравно, жалосно је што је то окидач, а не нешто што излази из школског система и породице, али је тако. Посебно је добро што је филм несумњиво изазвао у многим породицама разговор на тему не само Јасеновца већ и страдања на другим местима. Ћерка ме је после филма бомбардовала питањима, из којих сам схватио да наши тинејџери до овог филма нису имали представу о страдању нашег народа у Другом светском рату. Нпр. прошле године у школи су једва поменули Јасеновац, а о Јадовном, Пребиловцима и другим стратиштима нису чули ни речи од својих наставника (част изузецима).
- Један од најозбиљнијих недостатака овог филма је недовољно добро описан историјски тренутак. У арсеналу су имали много могућности, а ниједну нису искористили (нпр. архивски снимци, фотографије). Страном и потпуно неупућеном гледаоцу мора се дати контекст, позадина, а то је изостало и то ће свакако отежати пролаз овог филма међу иностраном публиком. Такође, с обзиром да се у филму обрађују стварни злочинци (Лубурић, фра Мајсторовић, Шакићи), најмање што се могло јесте да се на крају филма, у одјавној шпици дао макар мали осврт на то, на начин да се с једне стране стави слика глумца, а са друге стварна слика злочинца уз кратко објашњење. Да је тако урађено, онда би била послата веома јасна порука, посебно да се ставило да је командант логора Динко Шакић доживео дубоку старост и да је умро и сахрањен безмало уз почасти у данашњој Хрватској (сахрањен у усташкој униформи 2008).
Све у свему, понављам, филм није разочарао, а свакако ће бити значајан да се подстакну и наредни слични филмски подухвати. Још значајније је што подстиче на размишљање и снажније од било ког покушаја унутар образовног система доводи ову тему до публике коју то, морамо признати, до јуче није претерано занимало.
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 05:20:41 поподне Број 1 »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #54 послато: Фебруар 21, 2021, 05:31:14 поподне »
Највећа зебња коју сам имао је да ће филм бити (још једно) разочарење, каквих смо се нагледали у последњим годинама и деценијама кад год би се наше филмаџије подухватиле рада на историјске, националне теме. Срећом, овог пута то разочарење је изостало. Филм је урађен коректно, у границама оног што у овом тренутку наша филмска индустрија и њени актери могу (и смеју?).
Ево и неколико опаски:
- Одличан избор деце глумаца, на челу са заиста маестралном главном јунакињом и невероватним најмлађим учесником (Дариним братом). Ово је уједно и највећа похвала за овај филм и оне који су га стварали јер смо се протеклих година осведочили да наше филмаџије за дечје улоге бирају углавном децу београдских буџована и осталих скоројевића за које не ме би чудило и да плаћају филмске наступе својих наследника. Очигледно је да су овог пута урадили одличан кастинг и бирали аутентичне, непотворене дечаке и девојчице, који су знатно допринели позитивном утиску о целом филму.
- Добро постављена основна конкструкција филма с тежиштем на драми једне породице у тој општој погибељи. Са занатске тачке гледишта ово је увек добитна комбинација, а филму се посрећило да ту окосницу одлично изнесе главна јунакиња.
- Цела фуртутма са кандидатуром за Оскара урадила је добру ствар за придобијање публике која, у другим околностима, вероватно не би гледала тај филм, или не бар оволико масовно. Ту пре свега мислим на младу публику, којој је ово са Оскаром био окидач да филм одгледа. Наравно, жалосно је што је то окидач, а не нешто што излази из школског система и породице, али је тако. Посебно је добро што је филм несумњиво изазвао у многим породицама разговор на тему не само Јасеновца већ и страдања на другим местима. Ћерка ме је после филма бомбардовала питањима, из којих сам схватио да наши тинејџери до овог филма нису имали представу о страдању нашег народа у Другом светском рату. Нпр. прошле године у школи су једва поменули Јасеновац, а о Јадовном, Пребиловцима и другим стратиштима нису чули ни речи од својих наставника (част изузецима).
- Један од најозбиљнијих недостатака овог филма је недовољно добро описан историјски тренутак. У арсеналу су имали много могућности, а ниједну нису искористили (нпр. архивски снимци, фотографије). Страном и потпуно неупућеном гледаоцу мора се дати контекст, позадина, а то је изостало и то ће свакако отежати пролаз овог филма међу иностраном публиком. Такође, с обзиром да се у филму обрађују стварни злочинци (Лубурић, фра Мајсторовић, Шакићи), најмање што се могло јесте да се на крају филма, у одјавној шпици дао макар мали осврт на то, на начин да се с једне стране стави слика глумца, а са друге стварна слика злочинца уз кратко објашњење. Да је тако урађено, онда би била послата веома јасна порука, посебно да се ставило да је командант логора Динко Шакић доживео дубоку старост и да је умро и сахрањен безмало уз почасти у данашњој Хрватској (сахрањен у усташкој униформи 2008).
Све у свему, понављам, филм није разочарао, а свакако ће бити значајан да се подстакну и наредни слични филмски подухвати. Још значајније је што подстиче на размишљање и снажније од било ког покушаја унутар образовног система доводи ову тему до публике коју то, морамо признати, до јуче није претерано занимало.

Апсолутно се слажем, посебно са овим подвученим. С тим да би почетак могао бити управо тај историјски моменат, улазак Немаца у Загреб уз цвеће, са архивским снимцима и малим историјским уводом или нарацијом, можда Даре као старе жене, која је као дете преживела Јасеновац. Можда се у серији коју најављују, нешто и дода од тога...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #55 послато: Фебруар 21, 2021, 05:37:10 поподне »
Карактер крајишког српског народа који је страдао од усташа, такође је по мени потпуно погрешно приказан, у многим случајевима  као себичан, потказивачки, плашљив,а надасве очајан и препуштен судбини. Лично сам слушао свједочења многих живих свједока тих страдања, слушао сам свједочење једног старца који је као дијете био у Јастребарском. Тај народ је имао невјероватан импулс за животом, и невјероватну издржљивост, и у најкатастрофалнијим могућим околностима. Никад их нисам чуо да кукају или да на рачун својих жртава праве неку велику причу. Мојој баки је дијете умрло на леђима у неком од збјегова. Али је императив био наставити даље са животом. Тај ведар дух и воља за животом тог крајишког српског народа је мени искрено његова најкарактеристичнија црта. Без те црте тај народ на том простору не би ни опстао. Та црта на овом филму уопште није приказана.

Јесте једном, када деца изађу да играју фудбал, а мајке их бодре. Недовољно, свакако.

Можда су у оној сцени са Вукашином (није Крајишник, али мање битно) могли да прикажу мало више тог поноса. Некако је "прелако" убијен, али осврнусмо се већ на тај детаљ.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #56 послато: Фебруар 21, 2021, 05:40:16 поподне »
Апсолутно се слажем, посебно са овим подвученим. С тим да би почетак могао бити управо тај историјски моменат, улазак Немаца у Загреб уз цвеће, са архивским снимцима и малим историјским уводом или нарацијом, можда Даре као старе жене, која је као дете преживела Јасеновац. Можда се у серији коју најављују, нешто и дода од тога...
Извињавам се што вам се мјешам у разговор али тај улазак у Загреб је искористио Кустурица у Подземљу тако да тај детаљ улази у сферу редитељске сујете и мало је проблематично,не историјски него умјетнички...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #57 послато: Фебруар 21, 2021, 05:49:07 поподне »
Извињавам се што вам се мјешам у разговор али тај улазак у Загреб је искористио Кустурица у Подземљу тако да тај детаљ улази у сферу редитељске сујете и мало је проблематично,не историјски него умјетнички...

Добро, акценат је на уводу, који би некоме са стране на једноставан начин објаснио настанак НДХ и њену суштину. Има ту и других филмова у архиви из тог периода.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #58 послато: Фебруар 21, 2021, 05:58:11 поподне »
Добро, акценат је на уводу, који би некоме са стране на једноставан начин објаснио настанак НДХ и њену суштину. Има ту и других филмова у архиви из тог периода.
Има у архиви још филмова, то није спорно. Али режисер овде намјерно избјегава тај документартистички приступ, то је очигледно.Из које намјере то ради не знам, можда не воли ту концепцију...Мислим да оваква врста филма треба да има и ту димензију...Тај недостатак фактографије ми  и смета али како је ово првенац што се тиче ове тематике није лоше...мислим генерално...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #59 послато: Фебруар 21, 2021, 08:01:54 поподне »
Моје мишљење је да је филм доста добро одрађен. Филм се бави девојчицом, а деца су, по правилу била у логору у Градишкој (тако се у Славонији каже, не у Градишки, него у Градишкој). Заобиђен је у великој мери логор Јасеновац, јер он и није био тема филма. Тема је била девојчица и њен пута кроз тај пакао рата, а он је само кратко био везан за Јасеновац.

Неко овде написа да је био у двојби да ли да гледа филм или не. И ја сам. Јер, очекивах да ће ту бити много ужасних сцена, које би ме прогањале данима касније. Знам о свим ужасима усташких логора, али сам их чуо у нечијој причи или читао, али никад нисам гледао њихову екранизацију. Ипак, сцена насиља није било много, барем не онолико колико сам очекивао.

Дакле, филм прати причу девојчице, и мислим да је тај психолошки део доста добро одрађен. То дете, главни јунак, одглумила је одлично. Није неки врхунски филм, али, по мени - задовољавајуће. Има неких покушаја да се одраде неке сцене по узору на филмове снимљене о немачким логорима у америчкој производњи, као она сцена са трчањем за столицу негде у првом делу филма. Не знам је ли тога било реално у логору, али мислим да би већина нашег света на то реаговала као онај један млађи човек са брадом који је одбио да учествује и био на месту убијен... Не делује ми реално.

Стварни повесни ликови – Мајсторовић, Лубурић и његова сестра су сасвим добро приказани. Као и улога РК „цркве“ у том злу. Мислим да је Дијана Будисављевић слабије обрађена. За нас који знамо ко је она, то није спорно. Али, филм је требало да буде светски приказан, дакле, лик попут Дијане морао је бити мало боље објашњен. Овако, она испада као нека добра вила за коју нико не зна о коме се ради, а која се ту појављује, спасава децу, а усташе – господари живота и смрти, ништа јој не могу... Нејасно.

Неке сцене из филма су заиста стварне. Моја мајка је Славонка и слушао сам од преживелих - жена, је су мушкарце усташе углавном поубијали, како је све то изгледало. Рецимо, сцена са почетка филма, када млада мајка даје своју бебу непознатој Хрватици која ради у пољу, сасвим је реална. Једна далека рођака моје бабе урадила је управо то – дала је свог синчића једном Хрвату који је пролазио запрегом поред колоне теране у логор, и то дете је преживело рат код тих људи. Сасвим су реалне и сцене претварања србске деце у мале усташе, и то сам слушао од људи који су то прошли као деца. Као и удомљавање србске деце у хрватским породицама и терање жена у немачке радне логоре. Све сам то чуо у својој фамилији. Наравно, и за побијене у Јасеновцу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #60 послато: Фебруар 21, 2021, 08:05:54 поподне »
Можда у филму недостаје мало отпора, партизана, бежања из колона за логоре, тога свега је стварно било у великој мери. Ово је сушти мартиријум – потпуно препуштање вољи зликоваца и страдање. Но, добро, другачије, уз партизане и борбе, то би можда личило на неки комунистички партизански филм, што свакако није била жеља редитеља.

Непотребна сцена била је цитат „само ти дијете ради свој посао“, где се практично приказује Свети мученик Вукашин. Нити је сцена приказана реално како се његово страдање стварно догодило, нити је то имало икаквог смисла и ефекта у оквиру целе приче о Дари и њеној страдалној породици. То би било далеко приличније када неко буде снимао филм о Јасеновцу, а не о судбини једне србске девојчице у НДХ.

Није ми се допао ни линчовско-кустуричевски детаљ са уласком пострадалих под пахуљама у воз. Непотребно...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #61 послато: Фебруар 21, 2021, 08:07:00 поподне »
Свашта читам по разним друштвеним мрежама о филму и са којим побудама је снимљен. Можда сам наиван, али мислим да нам је био потребан овакав филм.

Коментари иду чак дотле да Степинац није приказан као зликовац, и да то не доприноси оспоравању његове „канонизације“. Ја кажем – ако, слободно нека га они прогласе за „свеца“, за шта год хоће. Они ионако ни нису црква, постоји само једна Црква, и та Црква сигурно није она у Ватикану. Могу да „канонизују“ кога год хоће, то неће имати никакву снагу. Да парафразирам Свето Писмо – ко има очи да види, нека види...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #62 послато: Фебруар 21, 2021, 08:21:26 поподне »
Мене занима, а то знају вероватно они који имају директне везе са подручјем и људима који су страдали од усташа, да ли је након рата било освете, с обзиром да је познато да је у злочинима учествовало и локално становништво и клер?

Да, да, било је. У Славонији не много, јер су они који су окрвавили руке или побегли или побијени у Блајбургу и другим сличним местима. Неки су били на робији. Кад су изишли, били су потпуно изопштени. То знам из краја одакле су моји по мајци.

Знам за Херцеговину да је било доста одмазде крајем рата и у првим послератним годинама. Хрвати су о томе написали књига и књига...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #63 послато: Фебруар 21, 2021, 08:25:51 поподне »
На YouTube је стављен цео филм у одличном квалитету (1080p). Нисам сигуран да ли је са дозволом или не, али ко је пропустио синоћ да погледа, може сада.

<a href="https://www.youtube.com/v/W0W-3-5eo7s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/W0W-3-5eo7s</a>
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 08:34:37 поподне НиколаВук »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #64 послато: Фебруар 21, 2021, 08:26:01 поподне »
Ја кажем – ако, слободно нека га они прогласе за „свеца“, за шта год хоће. Они ионако ни нису црква, постоји само једна Црква, и та Црква сигурно није она у Ватикану. Могу да „канонизују“ кога год хоће, то неће имати никакву снагу. Да парафразирам Свето Писмо – ко има очи да види, нека види...
Та њихова иницијатива је покушај да верификују и јавно свој однос према "НДХ"...Први искрени јавни став са њихове стране (углавном су се правили "туте", воле нашу музику, певају на сав глас и песме наших извођача и ћуте кад се разбијају ћириличне табле).
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 08:27:43 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #65 послато: Фебруар 21, 2021, 08:30:54 поподне »
Мислим да је режисер максимално извукао политичке коректности што се тиче суседа, приказао је у првом делу две хрватске сељанке које са страхом прате колону, једна од њих узима бебу коју оставља жена из колоне да би се дете спасило

Написах о човеку који је узео дете од жене из колоне. То ми је та жена лично причала. Имала је 23 године и дечкића од неколико месеци. Тај Хрват га је однео кући и гајио током читавог рата, заједно са својом децом. Кад се та србска жена вратила из немачког радног логора, нашла га је и узела своје дете.

Није то једини случај. Други моји рођаци су били у групи деце из Градишке. Ради се о деци узраста 7-10 година. Они су били послати у Загреб у неко одгајалиште, где је од њих требало да направе мале усташе. Нека Хрватица их је преузела да их распореди по хрватским породицама. Но, она их је у ствари вратила у њихово село у Славонији. С обзиром да је село запустело (становништво је отерано у логоре или побијено), њих су прихватили мештани суседног малог села где су живели Хрвати. Ти Хрвати су их чували током целог рата. Кад би наишли усташе, они би децу одвели у шуму, у неки збег, где су знали остати и по неколико дана... Како год, сви су преживели рат.

Можда је приказивање овог детаља са младом Хрватицом која је узела србско дете "политичка коректност" у филму, али, хоћу рећи, тога је заиста било у тим тешким годинама.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #66 послато: Фебруар 21, 2021, 08:37:48 поподне »
На YouTube је стављен цео филм у одличном квалитету (1080p). Нисам сигуран да ли је са дозволом или не, али ко је пропустио синоћ да погледа, може сада.

<a href="https://www.youtube.com/v/W0W-3-5eo7s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/W0W-3-5eo7s</a>

Нема шансе да је легално, тако да неће дуго бити доступно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #67 послато: Фебруар 21, 2021, 08:42:00 поподне »
Написах о човеку који је узео дете од жене из колоне. То ми је та жена лично причала. Имала је 23 године и дечкића од неколико месеци. Тај Хрват га је однео кући и гајио током читавог рата, заједно са својом децом. Кад се та србска жена вратила из немачког радног логора, нашла га је и узела своје дете.

Није то једини случај. Други моји рођаци су били у групи деце из Градишке. Ради се о деци узраста 7-10 година. Они су били послати у Загреб у неко одгајалиште, где је од њих требало да направе мале усташе. Нека Хрватица их је преузела да их распореди по хрватским породицама. Но, она их је у ствари вратила у њихово село у Славонији. С обзиром да је село запустело (становништво је отерано у логоре или побијено), њих су прихватили мештани суседног малог села где су живели Хрвати. Ти Хрвати су их чували током целог рата. Кад би наишли усташе, они би децу одвели у шуму, у неки збег, где су знали остати и по неколико дана... Како год, сви су преживели рат.

Можда је приказивање овог детаља са младом Хрватицом која је узела србско дете "политичка коректност" у филму, али, хоћу рећи, тога је заиста било у тим тешким годинама.
Да, то је и доказ да није антихрватски филм, него антиусташки...међутим, очигледно да се тамо негде то поистовећује и изједначавају једно и друго, а и реакције из комшилука показују да и они то изједначавају...некад се признање става о нечему може видети и кроз реакцију (jeр нема разлога да ово погађа Хрвата који има негативан став према "НДХ")...али добро је да се снима и да се настави са тим, отварају се очи нашем народу, како према својим жртвама, тако и према онима који то негирају
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 08:53:46 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #68 послато: Фебруар 21, 2021, 08:54:24 поподне »
Да, то је и доказ да није антихрватски филм, него антиусташки...међутим, очигледно да се тамо негде то поистовећује и изједначавају једно и друго, а и реакције из комшилука показују да и они то изједначавају...некад се признање става о нечему може видети и кроз реакцију

То је то. Докле год они прихватају усташтво као део своје повести који није проблематичан, биће у истом затвореном кругу. Када пресеку (у шта не верујем) и одрекну се тог дела своје повести, као нечег чега се треба стидети (као што су урадили Немци), можда буде нешто од њих. Но, они се тиме и данас поносе. Томпсон и екипа... Верујем да сте сви гледали клип на јутјубу, где питају Загребчане знају ли шта је Јасеновац и ко је тамо страдао. То се дешава пре неколико година. Људи свих узраста одговарају једногласно - Јевреји, Цигани, антифашисти. Можда је пар њих рекло - да, убијено је тамо и нешто Срба. Е, докле год не прихвате шта се стварно тамо десило, нема им помоћи. Но, то је њихов проблем. Оно што је до нас је да се према њима треба поставити на одговарајући начин.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #69 послато: Фебруар 21, 2021, 08:58:57 поподне »
То је то. Докле год они прихватају усташтво као део своје повести који није проблематичан, биће у истом затвореном кругу. Када пресеку (у шта не верујем) и одрекну се тог дела своје повести, као нечег чега се треба стидети (као што су урадили Немци), можда буде нешто од њих. Но, они се тиме и данас поносе. Томпсон и екипа... Верујем да сте сви гледали клип на јутјубу, где питају Загребчане знају ли шта је Јасеновац и ко је тамо страдао. То се дешава пре неколико година. Људи свих узраста одговарају једногласно - Јевреји, Цигани, антифашисти. Можда је пар њих рекло - да, убијено је тамо и нешто Срба. Е, докле год не прихвате шта се стварно тамо десило, нема им помоћи. Но, то је њихов проблем. Оно што је до нас је да се према њима треба поставити на одговарајући начин.
Сећам се тог клипа, како "врдају" да одговоре оно што знају...То је њихово бреме које ће носити...Што се тиче процеса који су прошли Немци, мислим да је за то касно у колективном смислу код Хрвата, јер је то требало да се ради одмах, док је "тазе", после рата и то кроз школство итд,(као што је код Немаца моментално покренут процес "денацификације" од стране победника у рату), а уместо тога, то је експресно стављено "под тепих" од стране комуниста и мислим да је прошао рок за одклон од усташке идеологије и колективно покајање код њих...Утолико теже за њих
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 09:03:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #70 послато: Фебруар 21, 2021, 09:12:19 поподне »
А пропо "стављања под тепих", први пут су под тепих стављена хрватска злодела која су чинили у аустроугарским униформама по Србији у Првом светском рату, зарад Југославије и југословенства. Други пут је то било после Другог рата, у комунистичкој Југославији. Не би ваљало да се то ради и трећи пут после Олује, Бљеска и осталих хрватских злочина 1990-их. Причајте својим наследницима, да знају ко је ко и шта је шта. Иначе ће се догодити и четврти пут.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #71 послато: Фебруар 21, 2021, 10:15:07 поподне »
А пропо "стављања под тепих", први пут су под тепих стављена хрватска злодела која су чинили у аустроугарским униформама по Србији у Првом светском рату, зарад Југославије и југословенства. Други пут је то било после Другог рата, у комунистичкој Југославији. Не би ваљало да се то ради и трећи пут после Олује, Бљеска и осталих хрватских злочина 1990-их. Причајте својим наследницима, да знају ко је ко и шта је шта. Иначе ће се догодити и четврти пут.
Никад више заједно, нема друге...Што се мене тиче, на колективном нивоу нам нису пријатељи (док смо ми њима били непријатељи у свим овим случајевима које си поменуо), а на индивидуалном, могу имати пријатеље међу Хрватима и имам их, међу колегама углавном...То сам скорије размишљао о тој раздвојености колективног и индивидуалног односа...Овде све што смо рекли, базира се на колективитету, код њих на колективном нивоу , од стране медија, школства, нема одклона, а ако га има, то је индивидуални ниво, који се јавно не чује, а постоји и страх можда да неко јавно каже нешто о томе код њих...У оној анкети,сви су сигурно знали ко су највеће жртве у Јасеновцу, али код неких није дат одговор, не из мржње, него можда из страха, јер је јавна анкета. А чим постоји страх да се прича нешто о томе, онда је то страх од већине, не од мањине. Као што из страха од већине, њихова власт и да није хтела да пева Томпсон, оно бар није смела да му забрани да пева. Што значи, владавина мишљења већине које је такво
« Последња измена: Фебруар 21, 2021, 10:20:24 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #72 послато: Фебруар 21, 2021, 10:18:36 поподне »
У оној анкети, верујем да је већина знала ко су највеће жртве у Јасеновцу, али код неких није дат одговор, не из мржње, него можда из страха, јер је јавна анкета.

Не бих рекао да је у питању страх, него свесно неприхватање истине.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #73 послато: Фебруар 21, 2021, 10:20:16 поподне »
Говорећи вечерас о усташама на овој теми, увек се сетим једног комичног усташе из села Тења у источној Славонији, одакле је моја баба.

Човек се звао Иван Талапко (постоје презимена Талапко и Талапка у Славонији, и вероватно су у питању похрваћени Чеси или Словаци).

По проглашењу НДХ, он се пријавио у усташе. Целог рата био је у селу, чак га је тамошњи таборник Блажевић поставио за свог заменика. Но, како о њему пише Борислав Ђурић у књизи „Тења у НОБ“, он је више „парадирао кроз село у усташкој униформи, него што је нешто конкретно као усташа урадио“. Талапко је знао за илегалну партизанску организацију у селу и ко је све укључен у тај рад, али је ћутао. Једном тењском комунисти чак је у поверењу рекао - с вама нећу, а нећу вам ни сметати! Иако је, самим својим положајем у усташкој власти, могао бити одговоран за њена недела, Талапко лично ником није нанео никакво зло, напротив - у више наврата је ћутањем заштитио своје србске суседе. У неко доба, постао је сумњив и усташкој власти, па је привођен и саслушаван.

До краја рата Талапко није скидао своју усташку униформу, а кад су се у пролеће 1945. усташе повукли из Тење и стигли ослободиоци, он их је свечано дочекао у усташкој униформи, ради примопредаје власти. Мештани су га заштитили да не буде убијен од партизана по кратком поступку. Након што су саслушани и он и мештани, оцењено је да је његово држање током рата било позитивно, у смислу шта је све могао учинити као усташа, а није, а нарочито што је прикривао тењску илегалну партизанску организацију. Из тих разлога, Талапко је пуштен и живео је у Тењи мирно до смрти.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #74 послато: Фебруар 22, 2021, 07:25:05 пре подне »
Заиста, поставља се питање зашто РТС није доступан многим нашим људима у дијаспори? Да јесте, тиме би се и права истина о нама могла приказати не само Србима, него и свим народима широм света, а тиме бисмо задобили и њихово поверење.

https://www.snnovine.hu/post/%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D1%82%D1%81-%D0%BE%D0%B2%D1%83-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B5%D1%80%D1%83-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC-%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B8%D0%B7-%D1%98%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%83-%D1%81%D0%BD%D0%BD-%D0%B0?postId=60329f0bc1cd9400171eb6ee

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #75 послато: Фебруар 22, 2021, 08:37:14 пре подне »
Заиста, поставља се питање зашто РТС није доступан многим нашим људима у дијаспори? Да јесте, тиме би се и права истина о нама могла приказати не само Србима, него и свим народима широм света, а тиме бисмо задобили и њихово поверење.

Постоји гомила комерцијалних IPTV платформи за сет топ бокс, паметни ТВ, таблете и сл. (NetTV Plus, Orion TV, ExYU TV, RTS Planeta, ...) преко којих се могу пратити преко интернета домаћи телевизијски канали и то у одличном квалитету. Навео сам само неке легалне, а о пиратским "решењима" да и не говорим. Ко жели да гледа РТС у дијаспори и има интернет, нема заправо посебан технички проблем са доступношћу РТС.

Е сад, да ли дијаспора има жељу и потребу да прати РТС и друге домаће телевизијске канале, то је друго питање. Можда она "нулта генерација" која је рођена у Србији па се одселила прати повремено ТВ канале из Србије, али већ за њихову децу је то упитно.

Додатно, начин гледања телевизије се драстично променио - све више се гледа жељену емисију "на захтев" (када коме одговара да је гледа), а РТС је емитовао "Дару" у фиксном термину без могућности одложеног гледања (из њима знаних разлога). Знам неколико људи/породица који су желели, али нису гледали "Дару из Јасеновца" јер им деца још увек нису легла да спавају, а нису хтели такав филм да гледају пред малом децом.
« Последња измена: Фебруар 22, 2021, 08:39:04 пре подне Драган Обреновић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #76 послато: Фебруар 22, 2021, 09:02:02 пре подне »
У оквиру припрема за приказ Даре, ево шта је мој омиљени блогер Дејан Огњановић (филмски и књижевни критичар, чији есеји су више него студиозни и импресионистички) написао о Аиди:
http://cultofghoul.blogspot.com/

Мој наклон до пода.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #77 послато: Фебруар 23, 2021, 11:49:00 пре подне »
- Цела фуртутма са кандидатуром за Оскара урадила је добру ствар за придобијање публике која, у другим околностима, вероватно не би гледала тај филм, или не бар оволико масовно. Ту пре свега мислим на младу публику, којој је ово са Оскаром био окидач да филм одгледа. Наравно, жалосно је што је то окидач, а не нешто што излази из школског система и породице, али је тако. Посебно је добро што је филм несумњиво изазвао у многим породицама разговор на тему не само Јасеновца већ и страдања на другим местима. Ћерка ме је после филма бомбардовала питањима, из којих сам схватио да наши тинејџери до овог филма нису имали представу о страдању нашег народа у Другом светском рату. Нпр. прошле године у школи су једва поменули Јасеновац, а о Јадовном, Пребиловцима и другим стратиштима нису чули ни речи од својих наставника (част изузецима).

Све у свему, понављам, филм није разочарао, а свакако ће бити значајан да се подстакну и наредни слични филмски подухвати. Још значајније је што подстиче на размишљање и снажније од било ког покушаја унутар образовног система доводи ову тему до публике коју то, морамо признати, до јуче није претерано занимало.

О овоме сам говорио: https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3304969-zasto-nam-deca-tek-sad-otkrivaju-kakav-zlocin-je-pocinjen-u-jasenovcu-dara-tiktok-i-jedan-cas

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #78 послато: Фебруар 24, 2021, 08:23:47 пре подне »
У оквиру припрема за приказ Даре, ево шта је мој омиљени блогер Дејан Огњановић (филмски и књижевни критичар, чији есеји су више него студиозни и импресионистички) написао о Аиди:
http://cultofghoul.blogspot.com/

Мој наклон до пода.
Ghoul је још једном "издоминирао", темељнију а квалитетнију анализу Даре од ове нисам прочитао, да не помињем како ми се сва гледишта и овог пута скоро па савршено поклапају са његовим (знао сам да неће разочарати, напротив). Оцена филма (3-) је можда за неке ниска, међутим за мене сасвим реална (добро, можда само без тог минуса).

http://cultofghoul.blogspot.com/

Текст је дуг и интересантан, уколико прва два пасуса одбију некога од читања (из само њему знаних разлога), издвојио бих:

Američki „kritičari“ mogu da se prave nevešti, da glume neobaveštenost, ali njihovo navodno čuđenje („Ma zar su baš Srbi, a ne Jevreji, bili primarni cilj NDH genocida?!“ „Ma zar je baš katolička crkva direktno podržavala i sprovodila pokrštavanje, proterivanje i uništavanje srpskog stanovništva u NDH?!!!“) mogu da okače mačku o rep, jer je u najmanju ruku neprofesionalno što su, tako „neobavešteni“, negirali jasno dokazani genocid i svrstali se među njegove relativizatore i opravdavaoce. Odnosno, u mafijaške egzekutore, prljave plaćenike i kapoe, koji su bruka za profesiju filmskih kritičara.

1) Da li film ozbiljnih pretenzija mora da se dodvorava prosečnoj publici, koja se u subotu uveče sa turske serije na Pinku prebacila direktno u RTS-ov Jasenovac, i da joj priču priča jezikom koji ona gotivi i razume, ili treba da cilja na onu filmski izgrađeniju, verziraniju, naročito ako planira da se nadmeće za Oskara sa najvećim filmmejkerima na svetu?

2) Tužno je primetiti koliko je ovaj narod sve kilaviji, sve osetljiviji, sve skloniji da kuka i slinavi u kibersvetu na najmanji povod. Gde nestadoše oni koji su u nedeljno jutro, u 11 sati prepodne, zajedno sa sitnom decom, u okviru „Dozvolite da se obratimo“ gledali sve one užase KOZARE i NE OKREĆI SE SINE i streljanja kragujevačkih đaka? Ubi sunt oni jaki Srbi koji su, početkom 1980-ih, u 20h na prvom programu, u nedelju uveče, sa celom porodicom, gledali seriju NEPOKORENI GRAD, a naročito epizodu „Crna kožna torba“, o unikatnom ustaškom mučenju ilegalaca putem let lampe i izgladnelog pacova na stomaku („Karlo je uvijek gladan“)?

..U tome mu donekle pomaže solidna fotografija, ali iznad svega odlična i posvećena glumačka ekipa. Najveći dodir genija u pogledu kastinga bila je odluka da se većina glumaca angažuje iz Republike Srpske: kao prvo, oni ne skrnave storiju beogradskim naglaskom; kao drugo, baš zato što nama nisu poznati, nemaju teret stalnog podsećanja da gledamo igrani film što bismo imali da su to glumci koje smo juče gledali u nekoj TV seriji ili filmu; kao treće, imaju prirodnije fizionomije, ne izgledaju kao mazne Beograđanke koje su, iz svojih bundi i štikli, na silu našminkane i u marame uvezane da glume žene iz naroda; i četvrto, budući iz krajeva koji su bili pogođeni ustaškim zlodelima, mnogi od njih su iz porodica koje su mnoge članove izgubile pod ustaškom kamom, pa su svakako posvećeniji, iz srca i duše predaniji ovoj priči, imaju autentičnu emociju koju ne moraju mnogo da glume, ona sama iz njih izbija – i to se i oseća i vidi! Naročito kod ženskog dela glumačkog ansambla, koji je skoro besprekoran.

Ne pretendujem da sam ekspert za teologiju, ali meni ona stilizacija sa snežno-mrtvim predelom i mračno-pustim stočnim vagonom u koji ulaze duše pobijenih i gde na neko vreme u društvu tužno čame (čame i tuguju, umesto da se raduju što su eto, kao mrtvijeh, prišli navodnom bogu „živijeh“), više liči na Čistilište, ako ne i neku vrstu Pakla, nego li na nešto pravoslavno i uopšte nadežno, obećavajuće, pozitivno. Ukratko, ja kalemljenje Nade (ma sa kojim temeljima, humanističkim ili religioznim) na priču o Jasenovcu ne vidim kao smislen postupak, ali opet, jasno mi je da široke mase ne žele crnilo, ne žele da gledaju dva sata film o devojčici koja pokuša da spase brata i ne uspe u tome, nego mrtva otpluta Savom, u mrak i ništavilo. Većini je, da bi opstala, da bi nastavila sa glavinjanjem po svom žrvnju, takva Nada neophodna. OK, neka im je…

Ja se pomalo sprdam sa prosečnim srpskim filmogledaocima, ali činjenica je da je ovaj film, koji za nas, verzirane, deluje kao Dizni ili Halmark produkcija, snažno delovao na ogromne mase ljudi i žena koji su ipak znatno iznad nivoa koji ja ismevam. Dakle, DARA deluje na većinu čak i u svom vrlo-razblaženom užasu. Pa ako ova maltene BOZA, jedva malo pepermint-ljutkasta, deluje na narod tako i toliko, a vidim po komentarima da deluje, kao što i TREBA da deluje, valja li baš da ga osuđujem i pljujem što nije sasuo čistu, gorku ŽUČ umesto te ljutkaste boze? Ne mogu svim srcem, nego samo do pola…
« Последња измена: Фебруар 24, 2021, 08:31:43 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Дара из Јасеновца
« Одговор #79 послато: Фебруар 13, 2024, 11:58:04 поподне »
https://www.dnevnik.rs/drustvo/foto-roden-kao-ivancevic-zivko-zelenbrz-preziveli-iz-ndh-logora-smrti-oduvek-znao-da-sam
Не знам где да оставим линк, па га овде метнух
Ваљало би га тестирати, из више разлога :D