Аутор Тема: Порекло Недељковића (Неделкуа)  (Прочитано 7007 пута)

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Порекло Недељковића (Неделкуа)
« послато: Децембар 13, 2020, 06:50:00 поподне »
Да ли неко зна нешто више о IN89161 Nedelcu. По презимену бих на прву рекао да је Румун, да није као претка навео Стефана Недељковића (1880-1945), а као место порекла "Косово".

До сад га нисам виђао. Има урађена 37 маркера. Припада хаплогрупи I2-PH908, иако није сврстан. Хаплотип му је модалан. Можда drajver зна нешто више.

Sad videh da se pominjem kod vas. Sad ne znam da li je ovo forum samo za ove ko se osećaju Srbi ili i za druge. Da Rumun sam, origanalno to prezime ne znam odakle potiče mislim na to srpsko, treba da Stefan bude Aromun iz Moscopole-a. Ovi sa tog projekta FTDNA dali su mi dalje podatke da ne radim dzaba dodatne markere, pa citiram
"FTDNA predicted that you belong to the I-P37 haplogroup. We can predict that you belong to more downstream  I-M423, I-L621, I-CTS10228, I-Y3548 and I-PH908 haplogroups. This prediction is based on your STR marker values.

The I-Y3548 aka I-S17250 haplogroup was formed 2300 years ago. It has three major branches: I-Y4882, I-BY128 and I-PH908. You probably belong to the I-PH908 haplogroup because you have DYS448=19 value. This value is characteristic for the I-PH908 haplogroup. Previously, this group was known as the Dinaric South cluster because it is frequent in SE Europe. The I-PH908  haplogroup experienced a very rapid expansion roughly 1800 years ago and many lines with very similar STR patterns survived.

Thanks to Big Y test results we learned that I-PH908 has many branches, more than 30 so far. Only a few of them are identified by characteristic SNP markers: I-Z16983, I-A5913, I-Y32084, I-A13912, I-Y56203, I-FT14506... You do not have any SNP result.

You can find our I-PH908 draft haplotree and many other information in the I-P37 haplogroup research blog: http://i2aproject.blogspot.com

STR markers are not very useful in predictions of haplogroups below I-PH908. You have many STR matches in different haplogroups. It is because all of your STR markers have typical values for I-PH908 haplogroup. We say that you have a modal haplotype. One of your close matches is Janosevic 284218. He belongs to the more specific I-Y46636 haplogroup which is one of many branches below I-PH908.

I put your STR results in the Dinaric South cluster section in our project. You can see your STR marker results in the I2a Project here"

Nemam blage veze ko je Janjošević, valjda ima tamo nešto.
Nemam porodične veze ni sa jedne strane  sa Slovenima, ili bar modernim populacijama koje se osećaju slovenske.

Skraćivanje ovog -ić dolazi kao povratni faktor delovanja SPC, koji su im promenili prezimena (mislim na Aromune) u Therandi-Prizrenu dodavši im -ić, tako da moja prababa posta Ljakić, mislim da nikad rec srpskohrvatskog (za nas Rumune uz due respect svima koji govore centralno južnoslovenski jezik, to je srpskohrvatski i dalje) a njemu ne znam valjda dodali to -ić, a mozda promenili i celo prezime da zvuci srpsko u Nedeljković.  Takođe bitno je da su popovi SPC spalili sve naše crkvene knjige koji su bile pri hramu Înălțarea Domnulu (Sv.Spas) kao i samu crkvu zatvorili (jer je bogusluzenje bilo na grckom) tako da zahvaljuci ovog puta ne Turcima ili Albancima, ne postoje maticne knjige

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #1 послато: Децембар 13, 2020, 06:51:04 поподне »
Презиме је дефинитивно румунско, знам лично једмог са истим презименом из околине Букурешта. Говорио сам му раније да је Србин, није ми вјерово, незнам да се овај мој није тестиро🙂

No comment.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #2 послато: Децембар 13, 2020, 06:52:17 поподне »
Е, сад, ако се мало дубље загледамо у то презиме, видећемо да је дефинитивно у питању Недељковић, којем је избачен наставак -ић, а додат румунски наставак -у. А и сам тестирани тако написа.

Ne nego je dodat ić pa se vratilo na staro prezime.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #3 послато: Децембар 13, 2020, 06:56:13 поподне »
Не мора дубље, то је свакако тај корен, него тешко им објаснити...
Srbi svi i svuda
Vuk Karadžić, Kovčežić za istoriju, jezik i običaje
Srba sva tri zakona,
(Beč, 1849)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #4 послато: Децембар 13, 2020, 07:10:55 поподне »
No comment.
Vidi druze, to malo markera sto si uradio ti daje malo putokaza sta i kako dalje.Ako mislis da treba ti naruci neki ozbiljniji test pa cemo nakon toga videti de smo i kako smo. Eto tako,zdravo da si...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #5 послато: Децембар 13, 2020, 08:03:00 поподне »
Sad videh da se pominjem kod vas. Sad ne znam da li je ovo forum samo za ove ko se osećaju Srbi ili i za druge. Da Rumun sam, origanalno to prezime ne znam odakle potiče mislim na to srpsko, treba da Stefan bude Aromun iz Moscopole-a. Ovi sa tog projekta FTDNA dali su mi dalje podatke da ne radim dzaba dodatne markere, pa citiram
"
Nemam blage veze ko je Janjošević, valjda ima tamo nešto.
Nemam porodične veze ni sa jedne strane  sa Slovenima, ili bar modernim populacijama koje se osećaju slovenske.

Skraćivanje ovog -ić dolazi kao povratni faktor delovanja SPC, koji su im promenili prezimena (mislim na Aromune) u Therandi-Prizrenu dodavši im -ić, tako da moja prababa posta Ljakić, mislim da nikad rec srpskohrvatskog (za nas Rumune uz due respect svima koji govore centralno južnoslovenski jezik, to je srpskohrvatski i dalje) a njemu ne znam valjda dodali to -ić, a mozda promenili i celo prezime da zvuci srpsko u Nedeljković.  Takođe bitno je da su popovi SPC spalili sve naše crkvene knjige koji su bile pri hramu Înălțarea Domnulu (Sv.Spas) kao i samu crkvu zatvorili (jer je bogusluzenje bilo na grckom) tako da zahvaljuci ovog puta ne Turcima ili Albancima, ne postoje maticne knjige

Интересантно је било навођење претка Стефана Недељковића са Косова. Међутим, заиста је било доста Аромуна на Косову, пре свега по градовима. И они су били највећи дародавци СПЦ. Можда је омражена СПЦ, то радила користећи присилу, ко зна. Али једно није могла да уради дефинитивно... а то је да некоме усади мутацију Т из Ц на ДНК ланцу, на позицији 11986358. Ако ме не разумеш, за ову мутацију се користи назив PH908, који је индикативан пре свега за јужнословенске народе, и за оне области где је у средњем веку било јако словенско упориште, као што су северна Грчка и јужна Албанија. Тако да би било заиста од користи урадити надоградњу теста или најбоље одмах BigY700.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #6 послато: Децембар 13, 2020, 08:11:50 поподне »
Ови PH908 су дефинитивно најгори од свих Срба.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #7 послато: Децембар 13, 2020, 08:39:22 поподне »
Ови PH908 су дефинитивно најгори од свих Срба.

Узесте ми реч из уста!

Код овог господина колико толико разумем - ако си одмалена одгајан да не волиш неки народ (Србе) и искрено верујеш да су ти они чинили неко зло - није за чудити ...

Али кад од оца Србина и мајке Српкиње чујем те србомрсце - не знам шта да кажем.
« Последња измена: Децембар 13, 2020, 08:44:14 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #8 послато: Децембар 13, 2020, 08:51:11 поподне »
Sad videh da se pominjem kod vas. Sad ne znam da li je ovo forum samo za ove ko se osećaju Srbi ili i za druge. Da Rumun sam, origanalno to prezime ne znam odakle potiče mislim na to srpsko, treba da Stefan bude Aromun iz Moscopole-a. Ovi sa tog projekta FTDNA dali su mi dalje podatke da ne radim dzaba dodatne markere, pa citiram
"FTDNA predicted that you belong to the I-P37 haplogroup. We can predict that you belong to more downstream  I-M423, I-L621, I-CTS10228, I-Y3548 and I-PH908 haplogroups. This prediction is based on your STR marker values.

The I-Y3548 aka I-S17250 haplogroup was formed 2300 years ago. It has three major branches: I-Y4882, I-BY128 and I-PH908. You probably belong to the I-PH908 haplogroup because you have DYS448=19 value. This value is characteristic for the I-PH908 haplogroup. Previously, this group was known as the Dinaric South cluster because it is frequent in SE Europe. The I-PH908  haplogroup experienced a very rapid expansion roughly 1800 years ago and many lines with very similar STR patterns survived.

Thanks to Big Y test results we learned that I-PH908 has many branches, more than 30 so far. Only a few of them are identified by characteristic SNP markers: I-Z16983, I-A5913, I-Y32084, I-A13912, I-Y56203, I-FT14506... You do not have any SNP result.

You can find our I-PH908 draft haplotree and many other information in the I-P37 haplogroup research blog: http://i2aproject.blogspot.com

STR markers are not very useful in predictions of haplogroups below I-PH908. You have many STR matches in different haplogroups. It is because all of your STR markers have typical values for I-PH908 haplogroup. We say that you have a modal haplotype. One of your close matches is Janosevic 284218. He belongs to the more specific I-Y46636 haplogroup which is one of many branches below I-PH908.

I put your STR results in the Dinaric South cluster section in our project. You can see your STR marker results in the I2a Project here"

Nemam blage veze ko je Janjošević, valjda ima tamo nešto.
Nemam porodične veze ni sa jedne strane  sa Slovenima, ili bar modernim populacijama koje se osećaju slovenske.

Skraćivanje ovog -ić dolazi kao povratni faktor delovanja SPC, koji su im promenili prezimena (mislim na Aromune) u Therandi-Prizrenu dodavši im -ić, tako da moja prababa posta Ljakić, mislim da nikad rec srpskohrvatskog (za nas Rumune uz due respect svima koji govore centralno južnoslovenski jezik, to je srpskohrvatski i dalje) a njemu ne znam valjda dodali to -ić, a mozda promenili i celo prezime da zvuci srpsko u Nedeljković.  Takođe bitno je da su popovi SPC spalili sve naše crkvene knjige koji su bile pri hramu Înălțarea Domnulu (Sv.Spas) kao i samu crkvu zatvorili (jer je bogusluzenje bilo na grckom) tako da zahvaljuci ovog puta ne Turcima ili Albancima, ne postoje maticne knjige

Нису Срби сви и свуда .

Али немојте тврдити да немате никог од Срба (и других Словена) у свом родословном стаблу док не урадите аутосомални тест (Family finder).

А потпуно је у реду да се данас осећате Румунoм иако вам је порекло по мушкој линији несумњиво словенско да не кажем Србскo (I2 PH 908).
« Последња измена: Децембар 13, 2020, 08:53:50 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #9 послато: Децембар 13, 2020, 09:36:55 поподне »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #10 послато: Децембар 13, 2020, 09:42:01 поподне »
У време када је предак тестираних Румуна наведен тада је било доста одлазака на печалбу у Румунију из Средачке жупе као што је горе наведено. Пошто Средачка жупа припада Призрену и они су се и изјашњавали као Призренци није ни чудо да је Румуни предак остао и није се враћао назад што сам негде и читао. Покушаћу да пронађем о томе па ћу слати да пробамо да одгонетнемо порекло овог нашег новог брата. Ако је стварно наведено да је са Косова и Призрена 90% је тај из Сиринићке жупе.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #11 послато: Децембар 13, 2020, 09:47:49 поподне »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #12 послато: Децембар 13, 2020, 10:23:58 поподне »
За сада имамо 3 тестирана рода из Средачке жупе који су ПХ908 па би администратори могли да упореде њихове резултате са овим Румуном пошто су ови тестирани у акцији Срба са Косова и Метохије и резултати нама нису доступни. Ја и Румун рецимо имамо 5 разлике на 30 маркера.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #13 послато: Децембар 13, 2020, 10:30:44 поподне »
За сада имамо 3 тестирана рода из Средачке жупе који су ПХ908 па би администратори могли да упореде њихове резултате са овим Румуном пошто су ови тестирани у акцији Срба са Косова и Метохије и резултати нама нису доступни. Ја и Румун рецимо имамо 5 разлике на 30 маркера.

Његових 37 маркера је практично модално, тако да немају пуно смисла поређења са другим хаплотиповима. Само проширење и прије свега СНП тестови могу открити суштински блиске.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #14 послато: Децембар 13, 2020, 10:36:22 поподне »


Значи фамилија (породица) Недељковић (Nedeljko-vić) је из села Мушниково.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #15 послато: Децембар 13, 2020, 10:43:04 поподне »
Nedelcu , fratele meu 😀

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #16 послато: Децембар 13, 2020, 11:30:57 поподне »
Ne nego je dodat ić pa se vratilo na staro prezime.
Морам овим путем похвалити твоје знање српског језика, и начин изражавања и то што не користиш гугл преводилац. Свака част :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #17 послато: Децембар 13, 2020, 11:37:52 поподне »
Морам овим путем похвалити твоје знање српског језика, и начин изражавања и то што не користиш гугл преводилац. Свака част :)
С обзиром да му баба није знала "ни реч" српског, како је рекао, значи да се потрудио. Браво! :) А поготово што постоји видљиви отпор, па утолико је и већи подвиг, да научиш језик онога према коме имаш отпор и још на оваквом нивоу :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #18 послато: Децембар 14, 2020, 01:11:01 пре подне »
Према ономе што је изнео Неделку, он би био потомак призренских Цинцара (Аромуна) који су уз помоћ Турака током 19. века узурпирали стару средњовековну цркву Св. Спаса, подигнуту у време цара Душана. Ево неколико цитата о тим догађајима:

"Током отоманског периода, црква је запустела и коришћена је једно време као штала[5], услед чега је претрпела знатна оштећења. Од средине XVIII века призренски Цинцари, пореклом из Москопоља, преузели су управу над црквом. Они су 1836. започели велику обнову и проширење цркве које никада није завршено, а сама црква је средином XIX века страдала у пожару. Са друге стране, постоји податак да је руски конзул Иван Јастребов спречио рушење и крајње уништење старе српске цркве, Св. Спаса у Призрену, од стране Цинцара. Цинцари су тражили ферман за проширење цркве и у том контексту су имали намеру да је сруше (да би на истом месту подигли нову), што је Иван Јастребов спречио. Он је записао: Не желим да верујем злим језицима да су је Цинцари (не сви) запалили у нади да ће пасти сама од себе. Игуман (Манастир Свете Тројице у Мушутишту) је постао млади Цинцарин Теофил 1861. г. Није бринуо о благостању манастира него само за свој сопствени џеп. Скривао је прикупљену милостињу. У доба раздора Срба и Цинцара због цркве Св. Спаса, навукао је на себе сумњу, ухваћен је у крађи светиња и удаљен са места игумана 1872. г. У доба Јастребова је живео у Призрену као поп у цркви Св. Спаса, која је прешла у власништво Цинцара, и саградио је себи кућу од покраденог манастирског новца. [6]."

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B3_%D0%A1%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B0_%D1%83_%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%83

"Доласком Турака запуштена је јер се налазила ван вароши, куда хришћани нису смели да одлазе. Удругој половини XVIII века, на позив владајућих Турака, у Призрен долазе Цинцари занатлије, највише зидари. Због услуга које су чинили Турцима (око подизања џамија и Призренске тврђаве), Цинцари добијају мања имања око св. Спаса где подижу своје куће. На тај начин је св. Спас доспео у њихове руке и они га, уз дугогодишњу борбу са српским становништвом држе све до 1912. године. Они су до св. Спаса дозидали другу, нешто већу цркву св. Тројице, а да би успоставили везу између њих, пробили су јужни зид цркве св. Спаса.

Када је стављена под заштиту државе, 1953/1954. године, на њој су извршени обимни конзерватоторски и рестаураторски радови. Том приликом, колико год је то било могуће враћен јој је првобитни изглед: одстрањена је црква св. Тројице али још увек стоје масивни зидови неког недовршеног храма који цркву св. Спаса обухватају са свих страна…
"

http://drustvo-svetiarhangeli.org.rs/prizrenske-crkve-i-manastiri/%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B3-%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B0/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #19 послато: Децембар 14, 2020, 06:48:45 пре подне »
1886. године на челу механџијског еснафа у Призрену био је Србин Јован Недељковић. Недељковић је презиме присутно међу Србима у Призрену и околини. Познато је да су се поједине српске трговачке градске породице женидбеним везама мијешале са Цинцарима.

Тестираном Недељковићу остаје још само један корак, пошто је избацио -ић из презимена, ставио непостојећу државу Косово као мјесто поријекла, оптужио Србе за малтретирање Цинцара у Призрену, а то је да сасвим промијени презиме. Ово Nedelcu би требало постати Dumanica да би процес до краја био довршен. Једино што неће моћи да промијени хаплогрупу. Предлажем му да одустане од даљих тестирања, јер може доживјети само разочарења.