Аутор Тема: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци  (Прочитано 4385 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #20 послато: Август 19, 2020, 01:14:14 поподне »
Барјактаревићу, пошаљи линк тог списка. Ја сам наишао само на муслимане Барјактаревиће. Треба да се види ког датума је настао списак.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #21 послато: Август 19, 2020, 02:00:45 поподне »
Без жеље да иницирам појединачно изјашњавање, осећам потребу да кажем да ја никад нисам мислио о Србима из Аустро-Угарске на начин који помињеш као преовлађујући. Они се, што је опет можда неправедно, уопште слабо помињу у разговорима на ту тему. Људи обично причају, као ево и Небо, своје породичне историје. Имао сам прилике, као млад дечак, да присуствујем разговору између мог деде по мајци и неких преживелих Солунаца, сабораца његовог оца, који је погинуо већ у октобру 1914. И такви разговори били су испуњени личним успоменама, сећањима на необичне доживљаје и слично. Од "општих" тема, једино се сећам да су више пута рекли да смо се ми слабо одужили, или исказали захвалност, Француској, у поређењу с тим колико нам је помогла.
Francuskoj je sve plaćeno sve do jednog ćebeta koji su nam "pomogli".Više su nam tad Talijani valjali nego Francuzi.Iz nekog drugog razloga je ta "pomoć" dignuta na nivo mita.Valjda ćemo nekad istinu saznati.Meni je jedan prađed strado na Mojkovcu,drugi preko Albanije, treći prije toga na Bregalnici, jedino je četvrti umro prirodnom smrću i baš volim da saznam nešto novo o Vflikom ratu koji nas je definitivno unazadio u svakom smislu...

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #22 послато: Август 19, 2020, 02:39:53 поподне »
http://des.genealogy.net/ou1wk/search . @Зрно овде сам га пронашао, под Heimatrot укуцај Slatina и видјећеш Bajrektarevic Jovan . Као и у још једној књизи коју сад не могу да пронађем.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #23 послато: Август 19, 2020, 02:51:03 поподне »
Пише да је рањен 20. 3. 1915. Мислим да тад нису још почеле битке на Италијанском фронту, па је можда рањен у Србији. Евентуално у Галицији.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #24 послато: Август 19, 2020, 03:00:55 поподне »
Пре ће бити у Галицији. Српски фронт је био прилично миран у марту 1915.

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #25 послато: Август 19, 2020, 03:06:20 поподне »
Пре ће бити у Галицији. Српски фронт је био прилично миран у марту 1915.

Да.  Још да се предао па на Солунски фронт било би супер ;).

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #26 послато: Август 19, 2020, 06:04:30 поподне »
http://des.genealogy.net/ou1wk/search . @Зрно овде сам га пронашао, под Heimatrot укуцај Slatina и видјећеш Bajrektarevic Jovan . Као и у још једној књизи коју сад не могу да пронађем.

Ima i ovde, Verlustliste Nr. 145. (Nr. 145. /1915), https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0145/7/

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #27 послато: Август 19, 2020, 06:36:03 поподне »


Зрно: "Српска војска је била тако десеткована, да без попуњавања њима не би био ни могућ пробој Солунског фронта."

Мислим да сам на ову твоју констатацију дао одговор. А на, "надам се да сам вам мало променио свест", могу једино да кажем - ни најмање. Први светски рат је за Србе на овим просторима био још једна велика несрећа у низу...




Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #28 послато: Август 19, 2020, 06:50:55 поподне »
Пише да је рањен 20. 3. 1915. Мислим да тад нису још почеле битке на Италијанском фронту, па је можда рањен у Србији. Евентуално у Галицији.
Iz knjige : Unisa Suljagic - BiH Pjesadijska Regimenta Br. 2 u Svjetskom Ratu Od 1914-1918 , https://pdfslide.net/documents/unisa-suljagic-bih-pjesadijska-regimenta-br-2-u-svjetskom-ratu-od-1914-1918.html

Str. 15
Citat : "Nakon što su "Bosanskidvojkaši" 14. marta zauzeli mjesto Kryczka, ono je danima bilopod puščanom paljbom, čemu je sigurno doprinjela izdaja civila.Rusi su 22. marta osvojili izgladnjeli Przemysl. Trupe, koje suusljed toga postale slobodne, odmah su bacili na front."

Deluje da ima smisla.
Pozdrav

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #29 послато: Август 19, 2020, 07:05:03 поподне »

Зрно: "Српска војска је била тако десеткована, да без попуњавања њима не би био ни могућ пробој Солунског фронта."

Мислим да сам на ову твоју констатацију дао одговор. А на, "надам се да сам вам мало променио свест", могу једино да кажем - ни најмање. Први светски рат је за Србе на овим просторима био још једна велика несрећа у низу...
Ja bih reko najveća nesreća u nizu.Sama po sebi ogromna katastrofa a tek ono što sledi posle nje a njoj zahvaljujući u državnom, demografskom,kulturološkom i na kraju u domenu elite i vođstva koje je nastalo iz prosečnosti.Mi u sportu kažemo kvantitet radja kvalitet ...

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #30 послато: Август 19, 2020, 10:21:29 поподне »
Како је неко навео мислим да је у Одеси формиран српски добровољачки одред , могу ли се некако проверити припадници.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #31 послато: Август 20, 2020, 08:46:27 пре подне »
Како је неко навео мислим да је у Одеси формиран српски добровољачки одред , могу ли се некако проверити припадници.

Вероватно да могу. Требало би обићи Војни архив и Архив Југославије. Тамо би се неки подаци сигурно могли наћи.



Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #32 послато: Август 20, 2020, 09:01:08 пре подне »
Мог једног прађеда са очеве стране сам пронашао у "Verlustliste" током опсаде Пшемисла у Галицији, тада су Руси заробили преко 100.000 аустро-угарских војника. Пише да је био рањен (verw.). Могуће да су га Руси преузели и да је код њих умро, јер те спискове Аустријанцима је доставио руски црвени крст. Руси су се тада наводно веома лијепо односили према заробљеним Србима које су сакупили и усмјерили даље. Други прађед (са мамине стране) је био у тим заробљеним Србима, али жив и пребачен сибирском жељезницом до Владивостока, па бродом до Солуна. Напоменућу да се ради о крајишком Србину. Из рата је изашао жив и као побједник, добио од државе доста земље, са те мамине стране породица је била имућна и имали су и најамне раднике. Нажалост, 1941. су га усташе зовнуле на разговор и убиле заједно са 20-ак виђенијих мушкараца у селу. Трећи прађед (са очеве стране) је радио у Америци и онда се добровољно јавио у српску војску, преживио све битке, међутим, у повлачењу према Крфу умро је од глади негдје око Пећи.

У мојој породици крајишког поријекла имам три примјера учешћа у 1. свјетском рату: један регрутован у АУ војску и погинуо, други регрутован у АУ војску, а завршио у српској војсци, трећи се добровољно пријавио у српску војску.

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #33 послато: Август 20, 2020, 09:41:53 пре подне »
Нисам знао да су Руси писали те спискове. Мислим да је овај преживео па ето могуће је да је ишао на пробој солунског фронта.

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #34 послато: Август 20, 2020, 09:43:24 пре подне »
А прађед ми је 1898. Годиште и зачудило ме то што у току рата није био мобилисан.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #35 послато: Август 20, 2020, 09:53:02 пре подне »
Вероватно да могу. Требало би обићи Војни архив и Архив Југославије. Тамо би се неки подаци сигурно могли наћи.

Архив Југославије не, они нису надлежни за војну грађу.
у Војном Архиву, нема класичног списка, него фрагментарно се може пронаћи поо четама и то се све налази у Пописнику бр. 10 http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=89&active=tekst

Можда се обратити Архиву Одесе?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #36 послато: Август 20, 2020, 10:21:27 пре подне »
Архив Југославије не, они нису надлежни за војну грађу.
у Војном Архиву, нема класичног списка, него фрагментарно се може пронаћи поо четама и то се све налази у Пописнику бр. 10 http://www.vojniarhiv.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=89&active=tekst

ОК. Мислио сам АЈ због добровољаца. Поред војних спискова, они су се и касније као такви организовали на разне начине, а то је онда могло завршити и у АЈ.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #37 послато: Август 20, 2020, 06:21:08 поподне »
Ово је сајт Архива у Одеси: http://archive.odessa.gov.ua/ua/
Ако неко може да се снађе са претрагом...

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #38 послато: Август 22, 2020, 10:50:22 пре подне »
Наравно овде можете писати и о вашим прецима .

Ван мреже Каменсрамен

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Предак учесник првог светског рата у АУ војсци
« Одговор #39 послато: Август 28, 2020, 10:49:45 поподне »
Ово је сајт Архива у Одеси: http://archive.odessa.gov.ua/ua/
Ако неко може да се снађе са претрагом...
уф,ово је сјајна ствар да ли је неко покушао са претрагом нешто?
.. ја нисам успео тражећи управо те пребеге иѕ АУ на Руску страну