Аутор Тема: Где да урадим тест на генетичко порекло?  (Прочитано 157063 пута)

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #260 послато: Мај 02, 2022, 07:51:30 поподне »
Хвала на одговору, погледаћу где је Ојлер постовао. Ја сам давно радио WGS код Данте-а и чекао сам више од 12 месеци.Кад сам добио резултат после се нисам више интересовао и нисам био у току.

Ево, од ове поруке па на даље:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=39.msg157549#msg157549

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #261 послато: Мај 27, 2022, 05:16:50 поподне »
Имам код куће два неотпакована прибора за тестирање од FamilyTreeDNA, оба са уплаћеним Big Y-700 + FamilyFinder тестовима, набављена прошле године током попуста.

Обзиром да ми проналажење и регрутација кандидата за дубинско тестирање иде "мршаво", уступио бих један прибор некоме ко планира да уради велики тест преко FTDNA (једини начин да се ваш резултат нађе на њиховом филогенетском стаблу).

Набавна цена ова два теста је тренутно $528, а на Black Friday попусту буде $428, али уступићу га за округло $400 ако неко жели да се тестира.


Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 907
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #262 послато: Новембар 01, 2022, 11:22:58 пре подне »
Jsek je katastrofa, ne znam kakvi su bili pre ali su sada katastrofa. Spori i odgovaraju samo na mejlove gde sam za neke prijatelje tražio link ka kupovini nekih snp-ova.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #263 послато: Новембар 08, 2022, 03:55:56 поподне »
Попусти пред Црни Петак су по свему судећи већ почели, Dante Labs је спустио цену WGS 30x теста на 199 EUR:

https://dantelabs.com/products/whole-genome-sequencing


Nebula Genomics Deep 30x WGS је такође на нешто већем попусту него иначе, $299 -> $249, али код њих треба урачунати и минимално тромесечну претплату на здравствене извештаје (3 x $24.99):

https://nebula.org/whole-genome-sequencing-dna-test/

Обавезно приликом поручивања применити купон ENDOF2020 који умањује укупу цену за $25.
Алтернативно, ко жели доживотну претплату и на све будуће здравствене извештаје који се икада буду појавили, може применити купон FAMILY50 чиме ће цена WGS теста са доживотном претплатом бити спуштена са $523.99 на $473.99.


Акцијске цене су и код FTDNA:

https://www.familytreedna.com/products/y-dna#compare


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #264 послато: Новембар 08, 2022, 06:08:06 поподне »
Nebula Genomics Deep 30x WGS је такође на нешто већем попусту него иначе, $299 -> $249, али код њих треба урачунати и минимално тромесечну претплату на здравствене извештаје (3 x $24.99):

https://nebula.org/whole-genome-sequencing-dna-test/

Обавезно приликом поручивања применити купон ENDOF2020 који умањује укупу цену за $25.
Алтернативно, ко жели доживотну претплату и на све будуће здравствене извештаје који се икада буду појавили, може применити купон FAMILY50 чиме ће цена WGS теста са доживотном претплатом бити спуштена са $523.99 на $473.99.

Постоји и купон MYTRUEANCESTRY10 који такође смањује укупну цену за 25 долара.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #265 послато: Новембар 12, 2022, 01:38:10 поподне »
Попусти пред Црни Петак су по свему судећи већ почели, Dante Labs је спустио цену WGS 30x теста на 199 EUR:

https://dantelabs.com/products/whole-genome-sequencing


Nebula Genomics Deep 30x WGS је такође на нешто већем попусту него иначе, $299 -> $249, али код њих треба урачунати и минимално тромесечну претплату на здравствене извештаје (3 x $24.99):

https://nebula.org/whole-genome-sequencing-dna-test/

Обавезно приликом поручивања применити купон ENDOF2020 који умањује укупу цену за $25.
Алтернативно, ко жели доживотну претплату и на све будуће здравствене извештаје који се икада буду појавили, може применити купон FAMILY50 чиме ће цена WGS теста са доживотном претплатом бити спуштена са $523.99 на $473.99.


Акцијске цене су и код FTDNA:

https://www.familytreedna.com/products/y-dna#compare

Видим да је у Nebula спустила цену на 199$. Да ли помоћу ових купона може и та цена да се коригује?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #266 послато: Новембар 12, 2022, 01:57:35 поподне »
Видим да је у Nebula спустила цену на 199$. Да ли помоћу ових купона може и та цена да се коригује?

Требало би да може. Када направиш наруџбину и укуцаш код за попуст, видећеш да ли се цена мења. Прошле године се са овим кодовима могао остварити додатни попуст и на снижену цену.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #267 послато: Новембар 12, 2022, 02:00:12 поподне »
Требало би да може. Када направиш наруџбину и укуцаш код за попуст, видећеш да ли се цена мења. Прошле године се са овим кодовима могао остварити додатни попуст и на снижену цену.

Да, тако је. Снаш'о сам се. У суштини са месечном претплатом од 24.99$ и купоном, тест се може наручити за 224$, отприлике тренутно исто толико и €.

Ван мреже Walter Serner

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #268 послато: Август 14, 2023, 06:45:03 поподне »
Ovaj post Raziba Khana bi mogao nekom koristiti:

https://www.razibkhan.com/p/so-you-want-to-test-your-dna

(trebalo bi da je slobodan pristup)

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #269 послато: Новембар 14, 2023, 07:02:58 пре подне »
Са https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6077.msg157166#msg157166
Цитат
3a Test srodstva po Y kromosomu (2 brisa bukalne sluznice, 23 STR lokusa) 3.200,00 kn
3b Haplo Test (bris bukalne sluznice, 23 STR lokusa Y kromosoma) 2.000,00 kn

У међувремену у Загребу.
https://genos.hr/dna/wp-content/uploads/2023/03/Ds-003_019_Cjenik-2023_Genos-DNA-laboratorij_v19_13.03.2023.pdf
Цитат
6 Test srodstva po Y kromosomu (2 uzorka, 23 lokusa) 437,00 € 3.292,58 kn
13 Određivanje DNA profila (1 uzorak, analiza 24 autosomalna lokusa ili 23 lokusa Y kromosoma) 212,00 € 1.597,31 kn
https://genos.hr/dna/cjenik/
https://genos.hr/dna/haplo-test-y-haplogrupa-2/

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #270 послато: Јануар 27, 2024, 06:10:24 поподне »
Размишљам да наручим Y-37 код FTDNA кад буде на снижењу. Тест би био за човека са којим делим предање о заједничком пореклу.

Пошто сам ја већ на чекању код Данте-а, занима ме колика је могућност поређења између ова два теста, односно, колико заједничких маркера имају?

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #271 послато: Јануар 28, 2024, 09:15:11 пре подне »
Размишљам да наручим Y-37 код FTDNA кад буде на снижењу. Тест би био за човека са којим делим предање о заједничком пореклу.

Пошто сам ја већ на чекању код Данте-а, занима ме колика је могућност поређења између ова два теста, односно, колико заједничких маркера имају?

За вас као WGS тестираног, терминална хаплогрупа, односно позиција на стаблу одређује се на основу SNP мутација које носите. За вас, после WGS теста, STR меркери имају значај једино за "регрутацију" других за тестирање, међу људима који су урадили само STR тест, што је овде управо и случај.

Ако поручите Y-37 тест на FTDNA за човека за кога претпостављате да дели исто порекло с вама, рачунајте да ће њему маркери бити 100% поуздано очитани (FTDNA за то користи PCR метод). Затим бисте свих 37 маркера унели у НЕВГЕН да предвидите којој кровној хаплогрупи пропада. Ту сада имамо два могућа сценарија:

1) Ако не припадате истој кровној хаплогрупи (ви сте I2-PH908, а он рецимо испадне нека подграна E, R1a итд.) предање о заједничком пореклу је оборено. Крај приче, број упоредивих маркера је небитан.

2) Међутим, ако би НЕВГЕН и за њега проценио да припада I-PH908, у том случају би број упоредивих маркера био значајан за процену да ли сте у неком ближем сродству, односно да ли има смисла да и он уради WGS тест (или надогради на Big Y ако је већ узорак на FTDNA).

Е сад, проблем са одређивањем вредности STR маркера из вашег WGS резултата лежи у чињеници да YFull вредности STR маркера одређује софтверски из BAM фајла, па ту фактор среће, односно покривеност Y хромозома WGS тестом има велики утицај, те стога и резултати прилично варирају од човека до човека.

Ево рецимо шта је мени YFull успео да "извуче" из WGS BAM фајла (ово уоквирено плавим су првих 37 маркера по FTDNA панелу):



Међутим, као што рекох, може да се деси и да број поуздано софтверски одређених маркера буде и мањи, око ~25. Толико маркера би у том песимистичком сценарију било упоредиво са човеком кога сте тестирали преко FTDNA. Ни то наравно није тако лоше, обзиром да ми на Српском ДНК пројекту на 23-25 маркера радимо сличне процене (наравно, узимајући у обзир и славу, географију, предање и доступне документарне изворе).

« Последња измена: Јануар 28, 2024, 09:40:24 пре подне Драган Обреновић »

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #272 послато: Јануар 28, 2024, 09:42:23 пре подне »
За вас као WGS тестираног, терминална хаплогрупа, односно позиција на стаблу одређује се на основу SNP мутација које носите. За вас, после WGS теста, STR меркери имају значај једино за "регрутацију" других за тестирање, међу људима који су урадили само STR тест, што је овде управо и случај.

Ако поручите Y-37 тест на FTDNA за човека за кога претпостављате да дели исто порекло с вама, рачунајте да ће њему вредности маркера бити 100% поуздано очитане (FTDNA за то користи PCR метод). Затим бисте користили НЕВГЕН да предвидите да ли он припада истој кровној хаплогрупи као и ви. Ту сада имамо два могућа сценарија:

1) Ако не припадне истој кровној хаплогрупи (ви сте I2-PH908, а он рецимо испадне нека подграна E, R1a итд.) предање о заједничком пореклу је оборено. Крај приче, број упоредивих маркера је небитан.

2) Међутим, ако би НЕВГЕН и за њега проценио да припада I-PH908, у том случају би број упоредивих маркера био значајан за процену да ли сте у неком ближем сродству, односно да ли има смисла да и он уради WGS тест (или надогради на Big Y ако је већ узорак на FTDNA).

Е сад, проблем са одређивањем вредности STR маркера из вашег WGS резултата лежи у чињеници да YFull вредности STR маркера одређује софтверски из BAM фајла, па ту фактор среће, односно покривеност Y хромозома WGS тестом има велики утицај, те стога и резултати прилично варирају од човека до човека.

Ево рецимо шта је мени YFull успео да "извуче" из WGS BAM фајла (ово уоквирено плавим су првих 37 маркера по FTDNA панелу):



Међутим, као што рекох, може да се деси и да број поуздано софтверски одређених маркера буде и мањи, око ~25. Толико маркера би у том песимистичком сценарију било упоредиво са човеком кога сте тестирали преко FTDNA. Ни то наравно није тако лоше, обзиром да ми на Српском ДНК пројекту на 23-25 маркера радимо сличне процене (наравно, узимајући у обзир и славу, географију, предање и доступне документарне изворе).

Хвала Драгане, на исцрпном одговору.

Ако сам добро разумео, не можемо поуздано да знамо који ће се STR маркери "извући" из WGS BAM фајла?

У том случају, да ли је паметно прво сачекати мој WGS резултат и на основу тога одлучити да ли се уопште исплати узимати Y-37 или се просто тестирати код нас на 23-25 маркера?

Разлог због чега размишљам о Y-37 јесте неко "соломонско решење" између теста у Београду и WGS теста. Y-37 на снижењу кошта 79 долара што је више него дупло јефтиније од Данте-а на попусту.


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #273 послато: Јануар 28, 2024, 02:31:54 поподне »
Хвала Драгане, на исцрпном одговору.

Ако сам добро разумео, не можемо поуздано да знамо који ће се STR маркери "извући" из WGS BAM фајла?

У том случају, да ли је паметно прво сачекати мој WGS резултат и на основу тога одлучити да ли се уопште исплати узимати Y-37 или се просто тестирати код нас на 23-25 маркера?

Разлог због чега размишљам о Y-37 јесте неко "соломонско решење" између теста у Београду и WGS теста. Y-37 на снижењу кошта 79 долара што је више него дупло јефтиније од Данте-а на попусту.

Па ако вам се не жури, то би свакако био добар приступ - сачекајте прво резултат свог Dante Labs WGS теста.

А код поређења цена, треба имати у виду да WGS ефективно обједињује Big Y-700, mtFull и FamilyFinder. Ови тестови у пакету коштају код FamilyTreeDNA преко 500 долара, чак и када су на попусту.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #274 послато: Јануар 28, 2024, 02:52:48 поподне »
Разлог због чега размишљам о Y-37 јесте неко "соломонско решење" између теста у Београду и WGS теста. Y-37 на снижењу кошта 79 долара што је више него дупло јефтиније од Данте-а на попусту.

Колико је ово решење "соломонско" можемо закључити ако наведене тестове заменимо са јабукама:

"Разлог због чега размишљам о две јабуке јесте неко "соломонско решење" између једне јабуке и 300.000 тона јабука. Две јабуке на снижењу коштају 79 долара што је више него дупло јефтиније од 300.000 тона јабука на попусту."

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #275 послато: Јануар 28, 2024, 03:50:30 поподне »
Колико је ово решење "соломонско" можемо закључити ако наведене тестове заменимо са јабукама:

"Разлог због чега размишљам о две јабуке јесте неко "соломонско решење" између једне јабуке и 300.000 тона јабука. Две јабуке на снижењу коштају 79 долара што је више него дупло јефтиније од 300.000 тона јабука на попусту."

Јасно ми је да се највише код Данте-а добија за уложени новац. Размислићу кад ми стигне резултат.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #276 послато: Јануар 28, 2024, 06:09:14 поподне »
Мислим да је овде главно питање хоће ли Данте успети да се искобеља из својих проблема или коначно потонути?

Ако и када добијете резултате свог теста, питање је да ли само желите да утврдите да је предање тачно или и да измерите колико је то ( потенцијално) сродство?

Ако је избор само између тестирања преко Порекла и Y-37, а немате намере да касније радите додатне тестове, мислим да је ту одлучујуће то где потенцијални рођак живи. Ако је у Србији, боље урадити тест преко Порекла и избећи проблеме са царином.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #277 послато: Јануар 28, 2024, 06:42:42 поподне »
Мислим да је овде главно питање хоће ли Данте успети да се искобеља из својих проблема или коначно потонути?

Ако и када добијете резултате свог теста, питање је да ли само желите да утврдите да је предање тачно или и да измерите колико је то ( потенцијално) сродство?

Ако је избор само између тестирања преко Порекла и Y-37, а немате намере да касније радите додатне тестове, мислим да је ту одлучујуће то где потенцијални рођак живи. Ако је у Србији, боље урадити тест преко Порекла и избећи проблеме са царином.

Поприлично сам сигуран да су породице на неки начин повезане. Да не ширим много причу, на ово указују и подаци из матичних књига из 19. века.

Пошто знам родослов за обе породице уназад 200 година, хоћу да проверим шта је било пре тога, односно да није случајно дошло до неких усвајања или призећивања.

Наравно, било би лепо да се што прецизније утврди та веза, али као што сте већ споменули, перипетије око слања узорака, чекање на сам резултат и сама цена тестова играју значајну улогу у мом избору.  :)


Ван мреже dons

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #278 послато: Фебруар 03, 2024, 02:19:34 поподне »
Ne znam da li je dozvoljeno reklamirati ovde ali prodajem ftdna i myheritage autozomalne testove, opao mi biznis od inflacije pa imam viska.
Ako nije dozvoljeno reklamirati obrisite mi poruku.

На мрежи Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #279 послато: Март 10, 2024, 02:45:13 поподне »
Хтео бих да поделим своја искуства о ДНК тестовима.
Пре скоро четри године сам се преко Порекла урадио тест на 23 СТР.
Пошто сам добио неочекивани резултат, када се узме у обзир усмена предања о нашем пореклу, после пар месеци сам тестирао и мог брата од стрица и стрица из друге гране( од брата мог прадеде). Тестови су показали да њих два имају поклапања 23/23 а са мном 22/23. Ја имам једну мутацију на брзомутирајућем СТР.
После тога сам ради БИГ700 и резултате ставио на YFULL.
Сврстан сам у подгрупу R-Y290723. Ту сам заједено са Дебесковићем из Неготина. Наша подгрупа има заједничких 5 СНП а ја сам имам још 10 приватних СНП.
Захваљујући Владимиру Бојанићу кандидовао сам 5 заједничких СНП и још 10 приватних СНП на  на YSEQ. Прихваћене су 2 заједничке СНП и још 4 приватне СНП.
На СДНК се налази и Звонко Аћин који има са мојим тестираним рођацима 23/23 а са мном 22/23 СТР. Осим тога имамо слично породично предање и исту славу славимо.
Био сам дубоко убеђен да смо род.
Узео сам узорак од Аћина и послао у YSEQ. Имао сам намеру да га тестирам прво на 2 заједничка СНП па после на мојих 4 приватних СНП.
Међутим већ на ова два заједничка СНП резултат је био негативан.
ОВО ПИШЕМ ЗБОГ БУДУЋИХ ЗАИНТЕРЕСОВАНИХ ЗА ТЕСТИРАЊЕ.
СА ТЕСТОМ НА 23 СТР МОЖЕМО ДОБИТИ НАЧЕЛНУ ХАПЛОГРУПУ, АЛИ НЕ МОЖЕМО ИЗВОДИТИ НИКАКВА СВРСТАВАЊА ПО РОДОВИМА И ПРОНАЛАЗИТИ РОЂАКЕ И КОРЕНЕ.
САМО ДУБИНСКИ ТЕСТ ДАЈЕ ПОУЗДАНЕ РЕЗУЛТАТЕ У УПУЋУЈЕ НА ЕВЕНТУЛАНЕ СРОДНИКЕ.