Аутор Тема: Вукови у митологији  (Прочитано 10096 пута)

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #40 послато: Март 14, 2018, 03:54:18 пре подне »
Управо зато помислих да си циљао на Чајкановића, јер је он писао о Дабогу, Дајбогу или Даждбогу и његовој вези с вуком...а он је један од највећих ауторитета које имамо по том питању.
Још увек ми није јасно да ли ти негираш постојање веровања у Божанство именом Даждбог код Словена (или дела Словена) или си у стању истраживачке сумње поводом тог питања?



Не поричем Даждбога, но приписујем тај назив не вучјему пастиру, но сунцу;  с образложењем, да једино што ми знамо о Даждьбогу је су га русски црквени писари ставили на оно мјесто гдје је у латинском препису био Сол, а у грчком Хелиос. Треба не губити из вида, да у доба када су живјели ти русски преписивачи, русско "језичаство" бијаше исчезло већ вјековма, те је ситна вјеројатност, да су ти свештенници знали о Даждбогу из своје памети, но су морали се ослањати на неку преписивачку традицију. Судећи по том да је ДаЖДбог, ону из Бугарске. A propos: Језик је некада значило племе или народ, (онај који говори истим језиком), стога мним, да је најбољи превод ријечи језичаство или језишштво заправо "народна вјера". Не мора значити, да је Даждбог назив који је био познат свим Словјенима, но назив Сунце јамачно јест био знан свим Словјенима и мени је драже и безбједније говорити о Сунцу, но о Даждбогу. Представе о Сунцу, као о митологијском бићу, постоје у свих словјенских народа у једном или другом облику, који су већином међу собом сложни. Постоји сиже о трома браћи Сунцу, Мјесецу и још једному најмлађему брату. Овај најмлађи брат у разних народа назива се по разному. У нас је он назван "Дробна Киша", у Чеха је он просто Вјетар, а у Руса је он Ворон Воронович (вран врановић, као неки господар магије). За све њих се тврди да имају једну мати, а некада, да имају три мати, које су сестре. У сваком случају не могу овдје много откривати.

Само ћу рећи, да је једина теза по којој су повезали Даждбога са вучјим пастирем, то да се у околина Шабца јављала приповједка о демону Хромом Даби. Ову су на крају у листу Вила, преточили (да не кажем натегли) у Дабог, што су лахко подкријепили ранијим покушајем објашњења назива Даждбог, тим да је дажд заправо заповједни облик глагола дати, односно "дај", што је са становишта лингвистике и словообразовања словенских језика веома стран механизам образовања ријечи.
Dabog;Narodne priče; Vila:list za zabavu, književnost i nauku-1866- broj 40; Str. 642; poslao Živojin Radonjić, sveštenik u Lojanicama

У бити Хроми Даба је само једно регионално нарицање демона и нема никаквих указатеља на то да Даба потиче од Даждбога, нити то да Вучји пастир има икакве везе са Сунцем, а судећи по јединому што се о Даждбогу пише, он ЈЕСТ сунце.


ПС: Препоручам прочитати приповједку Сунчарева мајка и пјесму Вила зида град и Јарко Сунце на пут полазише
« Последња измена: Март 14, 2018, 04:02:22 пре подне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #41 послато: Март 23, 2018, 01:55:38 пре подне »
Однос Србина к вуку

<a href="https://www.youtube.com/v/2O98gQ_oS4c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2O98gQ_oS4c</a>
« Последња измена: Март 23, 2018, 01:59:01 пре подне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #42 послато: Март 23, 2018, 03:00:11 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/OL4vNUfoSSQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/OL4vNUfoSSQ</a>
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #43 послато: Март 23, 2018, 03:10:21 пре подне »
Однос Србина к вуку

<a href="https://www.youtube.com/v/2O98gQ_oS4c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2O98gQ_oS4c</a>
Јако комплексан однос према вуку...у исто време, предмет обожавања, дивљења, давање имена у сврху заштите, значи животиња према којој се гаји поштовање, а у исто време и непријатељ...Посреди је страх од вука, као живог бића, и поштовање
« Последња измена: Март 23, 2018, 03:13:19 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #44 послато: Март 23, 2018, 05:02:11 пре подне »
Јако комплексан однос према вуку...у исто време, предмет обожавања, дивљења, давање имена у сврху заштите, значи животиња према којој се гаји поштовање, а у исто време и непријатељ...Посреди је страх од вука, као живог бића, и поштовање

Нема у народу поштовања према вуку, како показује овај видео. Вук је супарник човјека од најранијих дана. Човјек је човјеку вук (непријатељ).
Овим видеом хоћу показати колико су нека дјела из митологије романтичарска и очигледно писана у кабинетима свеучилишта, људима, који једва да су имали додир са сељаком и чуваром сељачких обичаја. Треба бити сумњичав и на опрезу.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #45 послато: Новембар 23, 2020, 10:50:15 пре подне »
Нема у народу поштовања за вука ? Ееее моје Сунце ... уствари, ово није добро речено ... сунце је Твоје , моја је тама.  ;)
А, има ли страха?  А, ђе је страх, ту је и страхопоштовање ... које је кроз историју људског рода било резервисано углавном за богове  ;)  Некад смо сеђели за исту трпезу са тијем боговима , јели и пили са њима , рођакали се , женили и удавали се од њих , давали својој ђеци њихова имена ... и наздрављали им , јер смо их се бојали  8)
Кад сам био дјечак , често сам слушао пјесму која је почињала овако:
" Хоћемо ли Вуци Горски запијевати црногорски
  Хоћемо ли ону стару о Милошу и Лазару ... "
« Последња измена: Новембар 23, 2020, 10:58:42 пре подне Љубо Мирков »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #46 послато: Новембар 23, 2020, 03:16:07 поподне »
Нема у народу поштовања за вука ? Ееее моје Сунце ... уствари, ово није добро речено ... сунце је Твоје , моја је тама.  ;)
А, има ли страха?  А, ђе је страх, ту је и страхопоштовање ... које је кроз историју људског рода било резервисано углавном за богове  ;)  Некад смо сеђели за исту трпезу са тијем боговима , јели и пили са њима , рођакали се , женили и удавали се од њих , давали својој ђеци њихова имена ... и наздрављали им , јер смо их се бојали  8)
Кад сам био дјечак , често сам слушао пјесму која је почињала овако:
" Хоћемо ли Вуци Горски запијевати црногорски
  Хоћемо ли ону стару о Милошу и Лазару ... "

Е мој брате, напразно ту мистификујеш, но ти погледај истини у очи па кажи како јест; мног се народ не боји ни Бога ни Сунца; што му гођ засмета, почиње се с: е сунце ти јебем, е мајку му божију, е бог те јеб'о; брат брату матер псује; е да хоће бог послат на њих вучину, да им језике из грла покида, али не шље мрцина.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #47 послато: Новембар 23, 2020, 05:28:00 поподне »
Тачно тако , мој Јарило ... то је и одувијек био мој посао ... да душманима и злима гркљане чупам . Но је данас проблем, што би сатрао сопствени Род , постали смо сами себи највећи крвници ... " постадоше вуци ратарима ".
Ти и ја јесмо старога, истога кова , ма не идемо истијем путем ...  што те чуди
 дуализам код старијех религија  ;)
Ти си сунце и твој тотем је орао , ловиш по дану , у висинама и сви ти се диве ... али и сви те виде ... ја сам тама и мој тотем је вук, ловим ноћу , јер " ноћ је свачија" и зато ме мрзе и плаше ме се . Ноћу страхови нарастају и множе се .                          Ја сам на-род , мој Јарило , ловим шуњајући се и из бусије , ко што су ми и стари ловили и скупљамо се у чопор само за велике невоље , што нас је наш пра-отац Кривељан научио . Сви предци по мушкој лози ,за које знам потичу од Радича Вуковог ... мајка ми је ђевојачки Вуковић ... ко ође има више право да говори у име Вука , од мене ? Пет стотина година , мој Јарило , ми ништа друго нијесмо ни радили , но чували овце или их некоме отимали .... били Војводе и Чувари Стада ... у рату Вуци , а у миру Јагањци . Па сам изашао из таме вијекова и магле историје да те опоменем, мој Јарило, да не ниподаштаваш култ Вука у Срба .
Лингвиста си , знаш и сам колико је ријеч крхка и опасна ствар . Једном кад излети, не може се вратити . Па, кад нас обасјаш својом књигом, први ја не бих волијо да ти други лове грешке ... архи-непријатељи смо , ма исто ми је мило с' такијем јунаком  :D 
Сад озбиљно , прије него што ме прогласиш нео-паганином и да имам кризу идентитета хомо-сапиенса  ;D  питање за Тебе:
Због чега су Балшићи ставили главу Вука на штит ? Да би их се народ плашио или да би их поштовао ? Са тијем грбом постали су самодршци и обласни господари .  ;)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #48 послато: Новембар 24, 2020, 03:53:05 пре подне »

Jandrino jato Groktalica Vuk na vuka
<a href="https://www.youtube.com/v/wHCV7HbS_3I" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/wHCV7HbS_3I</a>

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #49 послато: Новембар 24, 2020, 08:34:21 пре подне »
 ::) Ја... нема ту пуно мелодике ... они вију , не пјевају .
Неђе сам прочитао у тијех латинских попова ... мађарско презиме Фаркаш значи Курјак.И често је давано помађареним Србима који су добјежали у угарску земљу послије пропасти српске деспотовине . А настало је тако што су угарски ратници имали усклик "Фаркаш" кад би их Срби напали из бусије у некој клисури и вукојебини.То показује да су Срби поистовећивали себе са вуцима и да су Угри знали за то. А клали смо се вијековима ... дуже но са Турцима .

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #50 послато: Новембар 24, 2020, 11:59:59 пре подне »
Има у другој књизи Јиречека, "Културна историја", следећи навод:
Цитат
Наивна је таблица народа, у којој се поједине
народности поређују са животињама. Грк је лисица, Бугарин бик, Рус видра, Литавац тур,
Мађар рис, Влах мачка, Арбанас дабар, Кунавац из краја Кунавије код Драча зец, Србин вук,
Хрват совуљага, Сас пастух, Немац""Аламан"" орао, Француз Фруг лав. Од даљих народа
Јеврејин је јазавац, Јерменин гуштер, Ђурђијанац Ибер ован, Јасин Осет јелен, Черкез биво,
Татарин хрт, Куманац леопард, Турчин змија, Сарацен вепар.98

То је, наравно, са српске - наше тачке гледишта.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #51 послато: Новембар 24, 2020, 12:28:27 поподне »
Има у другој књизи Јиречека, "Културна историја", следећи навод:
Цитат
Наивна је таблица народа, у којој се поједине
народности поређују са животињама. Грк је лисица, Бугарин бик, Рус видра, Литавац тур,
Мађар рис, Влах мачка, Арбанас дабар, Кунавац из краја Кунавије код Драча зец, Србин вук,
Хрват совуљага, Сас пастух, Немац""Аламан"" орао, Француз Фруг лав. Од даљих народа
Јеврејин је јазавац, Јерменин гуштер, Ђурђијанац Ибер ован, Јасин Осет јелен, Черкез биво,
Татарин хрт, Куманац леопард, Турчин змија, Сарацен вепар.98

Сваком искреном патриоти ће бити мило прочитати ово. :D

Видим да се овде за Русе помиње видра. На другом месту, не могу сада да се сетим где, прочитах да се Руси поистовећују са медведом.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #52 послато: Новембар 24, 2020, 12:36:45 поподне »
Има у другој књизи Јиречека, "Културна историја", следећи навод:
То је, наравно, са српске - наше тачке гледишта.

На Крстарици је својевремено била занимљива дискусија на ту тему: https://forum.krstarica.com/threads/legenda-iz-vremena-cara-samuila-o-poreklu-naroda.893999/



Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #53 послато: Новембар 24, 2020, 12:42:10 поподне »
Одакле ономатопејски узвик "АУ!"?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #54 послато: Новембар 24, 2020, 01:20:04 поподне »
Има у другој књизи Јиречека, "Културна историја", следећи навод:
Сваком искреном патриоти ће бити мило прочитати ово. :D

Видим да се овде за Русе помиње видра. На другом месту, не могу сада да се сетим где, прочитах да се Руси поистовећују са медведом.


Мени сад некако упада у очи ово Кунавија код Драча.

Нађох ово:

Драч је остао важно епископско средиште са 15 епископских јединица које су зависиле од њега (укључујући Стефанију, Кроју, Кунавију...).

Ко је ту живео - који народ који је имао стварне или измишљене особине да  је повезиван са "зецом" ?

Можда је ово за неку другу тему.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Вукови у митологији
« Одговор #55 послато: Новембар 24, 2020, 05:22:18 поподне »
Одакле ономатопејски узвик "АУ!"?
Питали ђеда кад је задњи пут ....  ;D