Аутор Тема: Румуни  (Прочитано 52765 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Румуни
« Одговор #80 послато: Јул 11, 2018, 07:34:45 поподне »
На крају бих споменуо висок проценат ромске H-M82.

Чак и да је у истраживању захваћен један дио етничких Рома мислим да то не може објаснити евидентно висок проценат од преко 6% хаплогрупа H-M82.

 Занимљиво је јављање на узорку од 96 Румуна из Влашке 6 H-M82. Но нису то једини ромски хаплотипови.  У истом узорку јављају се и 2 ромска I-Z141*, као и један ромски J-M92 (који се уз I-Z141* такође сматра једним од основних "founder" ромских хаплотипова из студије о Ромима).

 Такођер из исте студије 'Population data for Y-chromosome haplotypes defined by 17 STRs in South-East Romania.' се у Румунској Молдавији на узорку од 40 Румуна јављају 4 H-M82, уз један ромски I-Z141.

 Дакле ромски хаплотипови су у Влашкој 9.4 %, Западној Молдавији 12.5 %..

 У истој студији постоји и мали узорак из Трансилваније (14), ту се јављају 1 H-M82, 1 I-Z141 и 1 ромски J-M67.

 Из студије о Бесарабима, код регионалних узорака Румуна нема ромских хаплотипова, једино се среће један ромски J-M67 код носиоца Басараб презимена (којих има разних хг).
« Последња измена: Јул 11, 2018, 07:39:11 поподне Zor »

симо

  • Гост
Одг: Румуни
« Одговор #81 послато: Јул 12, 2018, 08:34:35 пре подне »
Занимљиво је јављање на узорку од 96 Румуна из Влашке 6 H-M82. Но нису то једини ромски хаплотипови.  У истом узорку јављају се и 2 ромска I-Z141*, као и један ромски J-M92 (који се уз I-Z141* такође сматра једним од основних "founder" ромских хаплотипова из студије о Ромима).

 Такођер из исте студије 'Population data for Y-chromosome haplotypes defined by 17 STRs in South-East Romania.' се у Румунској Молдавији на узорку од 40 Румуна јављају 4 H-M82, уз један ромски I-Z141.

 Дакле ромски хаплотипови су у Влашкој 9.4 %, Западној Молдавији 12.5 %..

 У истој студији постоји и мали узорак из Трансилваније (14), ту се јављају 1 H-M82, 1 I-Z141 и 1 ромски J-M67.

 Из студије о Бесарабима, код регионалних узорака Румуна нема ромских хаплотипова, једино се среће један ромски J-M67 код носиоца Басараб презимена (којих има разних хг).

Већ сам писао о томе (јер ми је сам феномен робовласничког система у Румунији био интересантан) да је у Румунији због специфичних социјално-економских односа, дошло до стапања најнижих слојева румунског друштва и Рома. Румунски Цигани тј. Бањаши или Каравласи, којих има и у нашим крајевима, производ су тог стапања. Они су углавном изгубили свој ромски језик и говоре румунски. Због овог су их поједини румунски истраживачи крајем 19. вијека сматрали Румунима,а не Ромима. Најновија генетска испитивања истих су показала високе проценте карактеристичних ромских хаплогрупа, али и значајан удио неромских.

Како је у Бањаше ушло неромске генетике, тако је сасвим извјесно и у Румуне (поготово у Влашкој) ушло и ромске генетике, јер је стапање на неком нивоу обостран процес. Отуд не треба превише да чуди нешто виши проценат H1a-M82 међу Румунима. Има то своју историјску логику.
« Последња измена: Јул 12, 2018, 08:36:06 пре подне симо »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Румуни
« Одговор #82 послато: Јул 12, 2018, 11:27:48 пре подне »
Већ сам писао о томе (јер ми је сам феномен робовласничког система у Румунији био интересантан) да је у Румунији због специфичних социјално-економских односа, дошло до стапања најнижих слојева румунског друштва и Рома. Румунски Цигани тј. Бањаши или Каравласи, којих има и у нашим крајевима, производ су тог стапања. Они су углавном изгубили свој ромски језик и говоре румунски. Због овог су их поједини румунски истраживачи крајем 19. вијека сматрали Румунима,а не Ромима. Најновија генетска испитивања истих су показала високе проценте карактеристичних ромских хаплогрупа, али и значајан удио неромских.

Како је у Бањаше ушло неромске генетике, тако је сасвим извјесно и у Румуне (поготово у Влашкој) ушло и ромске генетике, јер је стапање на неком нивоу обостран процес. Отуд не треба превише да чуди нешто виши проценат H1a-M82 међу Румунима. Има то своју историјску логику.

Као што је сигурно и у самој Индији дошло до брачних веза између најнижих слојева индоаријског друштва и Дравида, па се је ромска популација на тај начин и формирала. Роми су и аутосомално и по мушким линијама доминантно дравидског поријекла, али су по женским линијама доминантно индоаријског. То сам читао у једној новијој научној студији, мислим да сам чак на овом форуму нашао тај линк.
Исто тако је могуће да већина румунских и уопште балканских Рома који антрополошки и језички одударају од ромског прототипа (а који се идентификују као Роми) потиче од гађе мушкараца који су ступали у брачне или ванбрачне везе са Ромкињама.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Румуни
« Одговор #83 послато: Јул 12, 2018, 03:41:05 поподне »
Већ сам писао о томе (јер ми је сам феномен робовласничког система у Румунији био интересантан) да је у Румунији због специфичних социјално-економских односа, дошло до стапања најнижих слојева румунског друштва и Рома. Румунски Цигани тј. Бањаши или Каравласи, којих има и у нашим крајевима, производ су тог стапања. Они су углавном изгубили свој ромски језик и говоре румунски. Због овог су их поједини румунски истраживачи крајем 19. вијека сматрали Румунима,а не Ромима. Најновија генетска испитивања истих су показала високе проценте карактеристичних ромских хаплогрупа, али и значајан удио неромских.

Како је у Бањаше ушло неромске генетике, тако је сасвим извјесно и у Румуне (поготово у Влашкој) ушло и ромске генетике, јер је стапање на неком нивоу обостран процес. Отуд не треба превише да чуди нешто виши проценат H1a-M82 међу Румунима. Има то своју историјску логику.

 Да, очигледно је тај систем у Румунији имао утицаја и на генетску слику. Код Рома из Румуније из студије имамо ову слику:
узорак (87)
H-M82   49.4 %  (43)
J-M67 (ромски) 31.0 % (27)
I2-PH908  4.6 %
I-P259>Z141*  3.4 %
I-M253  2.3 %
R-M269>PF7562  2.3 %
R-L23   1.1 %
R-L2     1.1 %
I-M223  1.1 %
E-V13    1.1 %
J-M241   1.1 %

 Дакле карактеристични ромски хаплотипови доминирају са 84 %. Оно што ми је чудно јесте што је популација етничких Румуна за поређење била из Басараб студије и није имала ромских хаплотипова. (осим једног Басараба који ту нису били присутни). 
 Ако одемо до других студија Румуније видимо да то није баш тако. На узорку од 36 из Плоештија у студији о Цинцарима постоји један H-M82, који потврђује ово јављање H-M82 у Влашкој. Такођер на узорку од 56 из Њамца и Бухусија (студија о Молдавији), Западна Молдавија постоји један H-M82 који потврђује јављање на другом узорку тамо 4 H-M82. Такођер у Бихору се јављају 3 H-M82 (4.1 %).

 Ако спојимо све узорке Румуна из студија и додајући ове који су етнички Румуни са фтдна опет проценат само H-M82 код Румуна износи 2.2 % (са повећаном концентрацијом у Влашкој, Западној Молдавији и Бихору).

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Румуни
« Одговор #84 послато: Јул 12, 2018, 11:10:08 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/_QgmjabZTGg&amp;t=221s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/_QgmjabZTGg&amp;t=221s</a>
<a href="https://www.youtube.com/v/e-_xMU4ULZ0&amp;t=414s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/e-_xMU4ULZ0&amp;t=414s</a>
<a href="https://www.youtube.com/v/obss4QMmzcw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/obss4QMmzcw</a>
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Румуни
« Одговор #85 послато: Септембар 07, 2018, 09:25:22 пре подне »
Презиме Сербан је у Румунији на 19-ом месту по заступљености locatemyname.com/topsurnames.php?country=romania

Има ли неко идеју о пореклу презимена Сербан код Румуна?  Да ли се ради о асимилованим/румунизованим Србима?

Баш занимљивих презимена има у Румунији. Занимљива су ми она која имају националну одредници или словенску основу:
Русу (Рус), Стан, Коман (Куман), Стојка, Драгомир, Драган, Богдан, Добре, Влад, Војку, Стојан, Поп, Попа, Попеску, Раду...

Имају и словенских имена. Некад су имали пуно више словенских имена, али у задњих 100 форсирају латинска/римска имена типа: Флоријан, Трајан, Аурелијан, Тиберије, Виктор, Јустинијан... 
« Последња измена: Септембар 07, 2018, 09:31:25 пре подне Свевлад »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Румуни
« Одговор #86 послато: Септембар 07, 2018, 11:42:29 пре подне »
Презиме Сербан је у Румунији на 19-ом месту по заступљености locatemyname.com/topsurnames.php?country=romania

Има ли неко идеју о пореклу презимена Сербан код Румуна?  Да ли се ради о асимилованим/румунизованим Србима?

Баш занимљивих презимена има у Румунији. Занимљива су ми она која имају националну одредници или словенску основу:
Русу (Рус), Стан, Коман (Куман), Стојка, Драгомир, Драган, Богдан, Добре, Влад, Војку, Стојан, Поп, Попа, Попеску, Раду...

Имају и словенских имена. Некад су имали пуно више словенских имена, али у задњих 100 форсирају латинска/римска имена типа: Флоријан, Трајан, Аурелијан, Тиберије, Виктор, Јустинијан...

У питању је Шербан (Șerban), а не Сербан. У румунском се за кмета (тежака, зависног сељака) каже șerb, чији корен лежи у латинском servus (роб); могуће је да је ова реч корен презимена. Ово презиме је носило више кнезова Влашке (Раду Шербан, Константин Шербан), а постојао је и један кнез Влашке коме је ово било лично име - Шербан Кантакузино. Иначе се у румунском за Србина каже sârb (или sîrb по старијој ортографији); глас â/î у румунском се изговара исто као тврдо јер (Ъ) у руском и бугарском.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Румуни
« Одговор #87 послато: Септембар 07, 2018, 12:15:41 поподне »
У питању је Шербан (Șerban), а не Сербан. У румунском се за кмета (тежака, зависног сељака) каже șerb, чији корен лежи у латинском servus (роб); могуће је да је ова реч корен презимена. Ово презиме је носило више кнезова Влашке (Раду Шербан, Константин Шербан), а постојао је и један кнез Влашке коме је ово било лично име - Шербан Кантакузино. Иначе се у румунском за Србина каже sârb (или sîrb по старијој ортографији); глас â/î у румунском се изговара исто као тврдо јер (Ъ) у руском и бугарском.
U rumunskom se za igru kolo kaže sarba a izgovara se kao s'rba

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Румуни
« Одговор #88 послато: Септембар 07, 2018, 01:17:36 поподне »
У питању је Шербан (Șerban), а не Сербан. У румунском се за кмета (тежака, зависног сељака) каже șerb, чији корен лежи у латинском servus (роб); могуће је да је ова реч корен презимена. Ово презиме је носило више кнезова Влашке (Раду Шербан, Константин Шербан), а постојао је и један кнез Влашке коме је ово било лично име - Шербан Кантакузино. Иначе се у румунском за Србина каже sârb (или sîrb по старијој ортографији); глас â/î у румунском се изговара исто као тврдо јер (Ъ) у руском и бугарском.

Написали су Serban са S, а не са Ş које се чита као Ш  locatemyname.com/topsurnames.php?counrty=romania
« Последња измена: Септембар 07, 2018, 01:19:51 поподне Свевлад »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Румуни
« Одговор #89 послато: Септембар 07, 2018, 01:19:41 поподне »
Написали су Serban са S, а не са Ş које се чита као Ш  lacatemyname.com/topsurnames.php?country=romania

Ја ти кажем да постоји само облик са Ш. Воле и они да "шишају" своју латиницу, као и ми гајевицу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Румуни
« Одговор #90 послато: Септембар 07, 2018, 01:23:40 поподне »
Ја ти кажем да постоји само облик са Ш. Воле и они да "шишају" своју латиницу, као и ми гајевицу.

Одакле им презиме Rusu (Рус), и то је на високом 13-ом месту по заступљености?

Кад погледам румунску генетику, језик, историју, ономастику, топонимију итд. могу слободно да кажем да су они "фејк" палео-Балканци.  ;)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Румуни
« Одговор #91 послато: Септембар 07, 2018, 01:36:14 поподне »
Одакле им презиме Rusu (Рус), и то је на високом 13-ом месту по заступљености?

Кад погледам румунску генетику, језик, историју, ономастику, топонимију итд. могу слободно да кажем да су они "фејк" палео-Балканци.  ;)

За то не знам, можда је по Русима (rus, rusă), мада постоји град на бугарској страни Дунава, Русе (прекопута, у Румунији, је град Ђурђу); ту се налази мост који је до скоро био једини на дунавском делу румунско-бугарске границе. Можда су то презиме давали онима који воде порекло из русенског краја, мада ми се чини да је руска опција реалнија. Можда грешим.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Румуни
« Одговор #92 послато: Децембар 20, 2018, 10:06:34 поподне »
 Гледао сам неке хаплотипове из Басараби студије, и нпр. има 9 Басараби тестираних J-L283 са веома специфичним хаплотипом који има дис388=16, дис389=13-29, и они су у вези са Грком који недавно радио Биг Иписилон а који је са Тачи-Корби кластером како ми рече Фљор на 8/111, и одмах се види да су мигрирали са Власима у 12./13. вијеку преко Дунава.
 Даље 4 Басараба E-V13, један од два кластера ове хг. имају идентичан хаплотип а и поклапања на кључним вриједностима са Грком Z5017>BY4684 из Тракије и још једним Грком из Трикале, очигледно се ради о Власима јер им је даљи рођак у Бугарској.

 Има још оваквих примјера, није чудо што се Румуни слабо тестирају па се морају гледати више студије него њихов пројекат, јер би се срушила ова митологија о дако-румунском континуитету као кула од карата.:) То не значи да нема потомака Дачана међу Румунима, има као што има потомака Германа и разних других народа међу Србима, али итекако су примјетне јасне индикације за недавну миграцију са југа код многих хаплотипова..

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Румуни
« Одговор #93 послато: Децембар 21, 2018, 05:16:25 пре подне »
У питању је Шербан (Șerban), а не Сербан. У румунском се за кмета (тежака, зависног сељака) каже șerb, чији корен лежи у латинском servus (роб); могуће је да је ова реч корен презимена. Ово презиме је носило више кнезова Влашке (Раду Шербан, Константин Шербан), а постојао је и један кнез Влашке коме је ово било лично име - Шербан Кантакузино. Иначе се у румунском за Србина каже sârb (или sîrb по старијој ортографији); глас â/î у румунском се изговара исто као тврдо јер (Ъ) у руском и бугарском.

Радије су себе називали роб или слуга, него по Србима, нпр. по Старини Новаку који је код њих национални херој?  :)
Догодине у Холштајну!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Румуни
« Одговор #94 послато: Децембар 21, 2018, 09:19:28 пре подне »
Радије су себе називали роб или слуга, него по Србима, нпр. по Старини Новаку који је код њих национални херој?  :)

Као што сам већ написао у делу који сте цитирали, име Шербан (Șerban) нема никакве везе са Србима; румунска реч за Србина је sârb (СЪрб). Као што видите, ти облици се прилично разликују. Замислите да вас неко назове "Мељак" уместо "Милан" и да потом каже како је то једно те исто? Такав случај је и овде. Осим тога, реч "слуга" или "роб" не мора увек да носи негативне и понижавајуће конотације (као нпр. у кованици "раб Божији").
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Румуни
« Одговор #95 послато: Децембар 21, 2018, 09:51:39 пре подне »
Као што сам већ написао у делу који сте цитирали, име Шербан (Șerban) нема никакве везе са Србима; румунска реч за Србина је sârb (СЪрб). Као што видите, ти облици се прилично разликују. Замислите да вас неко назове "Мељак" уместо "Милан" и да потом каже како је то једно те исто? Такав случај је и овде. Осим тога, реч "слуга" или "роб" не мора увек да носи негативне и понижавајуће конотације (као нпр. у кованици "раб Божији").

Да, заиста има смисла. Постоји код нас презиме Шербула, можда има везе са "шербан".
Догодине у Холштајну!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Румуни
« Одговор #96 послато: Децембар 21, 2018, 12:07:52 поподне »
Да, заиста има смисла. Постоји код нас презиме Шербула, можда има везе са "шербан".

Мислим да због карактеристичног суфикса (-ул) има сигурно везе са румунским, односно са источнороманским дијалектима/језицима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Румуни
« Одговор #97 послато: Децембар 23, 2018, 03:53:48 поподне »
Шербан је и профеcорка  Биолошког факултета
На википедији се спомиње и она и њен отац уметник
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%9B%D0%B0_%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0
Легат Миленка Шербана представља други значајан поклон Кући легата. Поклонодавци легата су његова супруга Софија – Соња, костимограф, и ћерка Нада Шербан, професор Биолошког факултета у Београду. Овај легат формиран је и очуван захваљујући њиховом огромном ангажовању и прегалачком раду. Легат Миленка Шербана поклоњен је Кући легата 28. децембра 2006. године.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Румуни
« Одговор #98 послато: Мај 01, 2019, 04:53:04 поподне »
 Занимљиво код носиоца Басараб презимена који припадају кластеру 388=16, 389=13-29 J-Z631 (Z8424-, Z1043?) у студији чак 8 њих је из Сибиња у централној Румунији, имају сви скоро исти хаплотип и повезани су сигурно у задњих 200-тињак година. Но један 9-ти припадник овог кластера из студије је из округа Горж југозападно. Он се са овима из Сибиња разликује на 2 спорија маркера и изгледа сигурно удаљенији. Обзиром на везу са Тачи-Корби кластером чини се да је то миграциони правац ове гране дакле да је у Сибињ дошла са југозапада.
« Последња измена: Мај 01, 2019, 04:56:55 поподне Zor »

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Румуни
« Одговор #99 послато: Мај 10, 2019, 07:57:34 поподне »
Румуне сматрам нашим најбољим комшијама, са којима у прошлости никада нисмо имали никакав конфликт, а надам се да ће тако остати у будућности.
Учествујем на једном европском форуму где са румунским форумашима имамо више него пријатељске односе.

Међутим, када им се спомене знатно словенско порекло, ту се нагло окреће плоча...
Али генетика се не може заварати.

Аутосомални резултати једне Румунке, изузетно блиски румунском просеку (дистанца свега 2,17 од просека)

Admix Results (sorted):

#   Population   Percent

1   Baltic   24.8
2   North_Atlantic   23.72
3   East_Med   18.42
4   West_Med   15.29
5   West_Asian   11.07
6   Red_Sea   2.95
7   Amerindian   1.28
8   Siberian   1.25
9   East_Asian   0.62
10   South_Asian   0.6

Single Population Sharing:

#   Population (source)   Distance

1   Romanian   2.17
2   Bulgarian   3.79
3   Serbian   4.95
4   Moldavian   10.58
5   Greek_Thessaly   11.6
6   Hungarian   12.71
7   Croatian   13.4
8   Austrian   15.79
9   Tuscan   16.63
10   North_Italian   16.86
11   Italian_Abruzzo   17.45
12   East_German   17.67
13   Central_Greek   18.35
14   West_Sicilian   19.19
15   West_German   19.47
16   East_Sicilian   19.53
17   Ukrainian_Lviv   19.67
18   French   20.05
19   South_Polish   20.38
20   Ashkenazi   20.79

Mixed Mode Population Sharing:

#   Primary Population (source)   Secondary Population (source)   Distance

1   57.7%   Italian_Abruzzo   +   42.3%   Southwest_Russian   @   1.31
2   62.7%   Central_Greek   +   37.3%   Estonian   @   1.63
3   60.2%   Italian_Abruzzo   +   39.8%   Estonian_Polish   @   1.69
4   57.6%   South_Italian   +   42.4%   Estonian   @   1.73
5   64.4%   Italian_Abruzzo   +   35.6%   Lithuanian   @   1.79
6   98.2%   Romanian   +   1.8%   West_Greenlander   @   1.8
7   97.5%   Romanian   +   2.5%   MA-1   @   1.83
8   89.8%   Serbian   +   10.2%   Kurdish_Jewish   @   1.83
9   58%   Italian_Abruzzo   +   42%   Ukrainian_Belgorod   @   1.84
10   98.5%   Romanian   +   1.5%   East_Greenlander   @   1.84
11   89.7%   Serbian   +   10.3%   Iranian_Jewish   @   1.85
12   89.4%   Serbian   +   10.6%   Assyrian   @   1.86
13   96.7%   Romanian   +   3.3%   Chuvash   @   1.87
14   98.9%   Romanian   +   1.1%   North_Amerindian   @   1.88
15   97.2%   Romanian   +   2.8%   Mari   @   1.88
16   95.7%   Romanian   +   4.3%   Tatar   @   1.9
17   97.9%   Romanian   +   2.1%   Saudi   @   1.91
18   72.6%   Hungarian   +   27.4%   Cyprian   @   1.91
19   98.7%   Romanian   +   1.3%   Chukchi   @   1.92
20   98.1%   Romanian   +   1.9%   Shors   @   1.92

Учешће потпуне словенске генетике преко 40%.