Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 90499 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #100 послато: Март 15, 2017, 03:05:26 поподне »
Пореклом са Требаве је и бивши члан Председништва БиХ Борислав Паравац (1943-).



Рођен је у Костајници код Добоја.

Његови Паравци се први пут помињу у црквеним матицама парохије Српско-грапске с почетка 20. века.

Родослов његових предака по мушкој линији би ишао: Мића (1826-1907) ► Алекса (1875-1909) ► Јован (1898) ► Борислав (1943) ► ...

Крсна слава Параваца је Стефањдан.

Иначе, његов отац Јован Паравац је био један од организатора устанка на Требави 1941. године, и касније четнички командант на Требави.

А из истог села је и мајка б-х политичара, и бившег члана Председништва БиХ Жељка Комшића, такође из породице са четничким педигреом.



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #101 послато: Март 15, 2017, 03:12:05 поподне »
Драгољуб Мићуновић, од Мићуновића - Озринића са Велестова. Динарик РН908.


Тако је, они су насељени крајем 19. в. у село Мердаре засеок Боровац, у Косаоници.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #102 послато: Март 15, 2017, 03:21:14 поподне »
Мали су, мислим, пореклом из Баје!
Породица Мали је из Нових Карловаца (Инђија).

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #103 послато: Март 15, 2017, 03:23:10 поподне »
А Чедомир Јовановић? Мајка му је из околине Козарске Дубице. Од неких људи из Бановаца чух да му је отац пореклом из тог села из ромске породице, да се тако изразим.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #104 послато: Март 15, 2017, 03:25:57 поподне »
А Чедомир Јовановић? Мајка му је из околине Козарске Дубице. Од неких људи из Бановаца чух да му је отац пореклом из тог села из ромске породице, да се тако изразим.

Ја сам чуо да му је отац "Пирке", а мајка однекуд из Босне.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #105 послато: Март 15, 2017, 03:37:01 поподне »
Ја сам чуо да му је отац "Пирке", а мајка однекуд из Босне.

Пирке?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #106 послато: Март 15, 2017, 03:37:27 поподне »
Јели јел код тебе у Медвеђи исто има Раденовића? Нешто сам о томе чуо.
Раденовићи су у Горњој Јабланици насељени у селу Добра Вода.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #107 послато: Март 15, 2017, 03:39:31 поподне »
Пирке?
Можда није тачан податак, тако сам давно још чуо. Сад да ли баш из Пирота или негде из околине .....то не знам. Ако неко има поузданију информацију нека објави.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #108 послато: Март 15, 2017, 03:41:05 поподне »
Можда није тачан податак, тако сам давно још чуо. Сад да ли баш из Пирота или негде из околине .....то не знам. Ако неко има поузданију информацију нека објави.

Сконтао, хвала.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #109 послато: Март 15, 2017, 03:52:02 поподне »
А Чедомир Јовановић? Мајка му је из околине Козарске Дубице. Од неких људи из Бановаца чух да му је отац пореклом из тог села из ромске породице, да се тако изразим.

Чињеница је да има јаку тамну пут, да се и ја тако изразим. ;D

Елем, ево шта је писао Глас Јавности, даклеке 2007. године.

Цитат
Početak - rođen je 13. aprila 1971. godine u Beogradu. Otac Jovica ekonomista i arhitekta rođen je u Pirotu. Odrastao je kao siroče, porodica mu je stradala za vreme onog rata. Majka Milena, devojačko Mršić, diplomirani je ekonomista.

Njena porodica, gde su gotovo svi bili sveštenici, pre 200 godina iz Risna u Crnoj Gori, zbog svađe je prešla u Bosanku Dubicu. U crkvi koju je pre 400 godina podigao jedan od Mršića, Čedomirov čukundeda, ubijeno je 1941. preko 400 Srba. Jovanovići, osim sina, imaju i kćerku Hristinu.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #110 послато: Март 15, 2017, 04:05:24 поподне »
Чињеница је да има јаку тамну пут, да се и ја тако изразим. ;D

Елем, ево шта је писао Глас Јавности, даклеке 2007. године.
Значи, немам добру информацију. Из Бановаца није, а за ово друго не знам. Мада и ја имам јако тамну пут и нису једном помислили да сам ћавале ромале  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #111 послато: Март 18, 2017, 09:39:39 поподне »
Колико знам, најстарији предак Поздераца који је споменут у другој половини 19. вијека је Ахмед-ага Поздерац.

Овај Ахмет-ага Поздерац је предводио муслимански башибозук који је у босанскохерцеговачком устанку  1875-1876 спалио манастир Рмањ. Ахмет-ага се спомиње и у пјесми Бој у љесковом кланцу.

Сами Поздерци су досељеници у Цазин из Славоније. Дошли су након Бечког рата 1683. године. Каже се да су поријеклом из Пожеге и да им се предак сакрио у поздеру (у пренесеном значењу поздер може бити и буре у којем се спаљују остаци од кудеље). Занимљиво је да се у турском попису Пожешког санџака помиње мезра Поздеровица и "Matijaš Ćernić, na vlastitoj baštini, na mezri Pozderovica". Не знам да ли би могло имати везе, али интересантна подударност.

У Другом свјетском рату Поздерци су се окренули партизанима и Титу, рекло би се, из прилично практичних разлога. Нађох у једном тексту како је Нурија Поздерац објаснио приступање партизанима:

"Murat-agin sin Nurija postaje član Jugoslovenske muslimanske organizacije (JMO), poslanik u Skupštini Kraljevine Jugoslavije i potpredsjednik njene Ustavotvorne skupštine. Premda je službena politika JMO-a bila jugoslovenstvo sa primjesama regionalnog autonomaštva a predsjednik stranke Mehmed Spaho za sebe govorio da je Jugosloven, većina njegovih kolega se izjašnjavaju kao Hrvati, uključujući i njegovog brata, reisu-l-ulemu Fehima Spahu.

Nakon misteriozne smrti Mehmeda Spahe, njegovo mjesto preuzima Džafer Kulenović. Na početku Drugog svjetskog rata i propasti kraljevine, ustaški poglavnik Ante Pavelić poziva jedanaest političara, bivših pripadnika JMO-a da budu članovi Sabora novoformirane Nezavisne države Hrvatske. Iako nije bio oduševljeni ustaša, Kulenović prihvata i biva imenovan za potpredsjednika Vlade. Nepovjerenje je bilo uzajamno. “Nije potpuno zadobio povjerenje ustaša, a izgubio je povjerenje pripadnika JMO-a; pod njihovim je pritiskom često izjavljivao da nije predstavnik vlade NDH, nego da predstavlja samo sebe”, opisao je tu situaciju Noel Malcolm u knjizi Historija Bosne.

Kulenović je posjetio Nuriji Pozdercu u Cazinu, “prenio selame od poglavnika” i ponudio mu mjesto u Vladi NDH, koristeći Pavelićev šablon o Muslimanima kao hrvatskom cvijeću. Pozderac se zahvalio i “počast” odbio, uz jedino logično objašnjenje: “Selam ćeš i ti poglavniku, ali u takvoj će državi, Džafere, nakon što završe sa Srbima na red doći i ‘cvijeće’.”

http://vijesti.ba/clanak/95009/cudesna-historija-porodice-pozderac

« Последња измена: Март 18, 2017, 09:57:21 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #112 послато: Март 19, 2017, 12:30:38 поподне »
Андрија Мандић је српски политичар из Црне Горе и председник Нове српске демократије. Рођен је у Шавнику 1965. године. Мандићи потичу из Крње Јеле у Горњој Морачи и огранак су братства Дуловића. Презиме носе по Манди, удовици Андрије Дуловића. Дуловићи, Драговићи, Пековићи, Пајовићи, Мандићи, Мијатовићи и Јанковићи потомци су Обрада Селаковића који се по предању доселио у Горњу Морачу из Поповог Поља, крајем 16. века. Мандићи славе Св. Стефана. Од ових Мандића требало би да је и Вељко Мандић, чувени никшићки глумац (ђед Миладин из "Ђекне")
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #113 послато: Март 19, 2017, 12:34:57 поподне »
Андрија Мандић је српски политичар из Црне Горе и председник Нове српске демократије. Рођен је у Шавнику 1965. године. Мандићи потичу из Крње Јеле у Горњој Морачи и огранак су братства Дуловића. Презиме носе по Манди, удовици Андрије Дуловића. Дуловићи, Драговићи, Пековићи, Пајовићи, Мандићи, Мијатовићи и Јанковићи потомци су Обрада Селаковића који се по предању доселио у Горњу Морачу из Поповог Поља, крајем 16. века. Мандићи славе Св. Стефана. Од ових Мандића требало би да је и Вељко Мандић, чувени никшићки глумац (ђед Миладин из "Ђекне")


Слика из рата:
http://www.in4s.net/nova-dok-je-mandic-branio-zemlju-vijesti-su-bile-peta-kolona/

Личи на Грка некако. :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #114 послато: Март 19, 2017, 05:02:16 поподне »
Слика из рата:
http://www.in4s.net/nova-dok-je-mandic-branio-zemlju-vijesti-su-bile-peta-kolona/

Личи на Грка некако. :)

Аха, баш има тај медитерански шмек  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #115 послато: Март 24, 2017, 12:15:55 поподне »
Зна ли се нешто више о пореклу Бошка Обрадовића, чувеног Чачанина и лидера Српског покрета "Двери"?  :)



Прочитах у монографији села Вранићи да Обрадовићи славе Стевањдан, а да немају предање, тј. не знају одакле и када су дошли у Враниће. Видех на овој теми да је Римидалв написао да и Жељко Обрадовић слави Стевањдан. Да ли је могуће да су у неком даљем сродству? Има ли неки резултат или предање од родова у чачанском крају који славе Стевањдан?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #116 послато: Април 01, 2017, 04:31:38 поподне »
Јутрошње Вечерње новости пишу да би главни кандидат за новог председника Републике Српске могао бити Синиша Каран.



Да ли неко зна шта више о пореклу овог човека? :)

На мрежи нема па скоро ништа, чак ни где је рођен, а у јавности се појавио у време референдума о Дану Републике Српске, када је наступао са функције председника Комисије за спровођење референдума.

Од тестираних имамо Карана из Равних Котара у Далмацији, и Пантића из Карана код Ужица, обојица су I1 P109.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #117 послато: Април 01, 2017, 06:10:48 поподне »
Јутрошње Вечерње новости пишу да би главни кандидат за новог председника Републике Српске могао бити Синиша Каран.



Да ли неко зна шта више о пореклу овог човека? :)

На мрежи нема па скоро ништа, чак ни где је рођен, а у јавности се појавио у време референдума о Дану Републике Српске, када је наступао са функције председника Комисије за спровођење референдума.

Од тестираних имамо Карана из Равних Котара у Далмацији, и Пантића из Карана код Ужица, обојица су I1 P109.

Претпостављам да га предлаже СНСД.

Хм, можда јесте та странка прилично јака у овом тренутку, али би Миле ипак могао да предложи неку мало познатију особу; за сваки случај.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #118 послато: Април 01, 2017, 06:16:12 поподне »
Јутрошње Вечерње новости пишу да би главни кандидат за новог председника Републике Српске могао бити Синиша Каран.



Да ли неко зна шта више о пореклу овог човека? :)

На мрежи нема па скоро ништа, чак ни где је рођен, а у јавности се појавио у време референдума о Дану Републике Српске, када је наступао са функције председника Комисије за спровођење референдума.

Од тестираних имамо Карана из Равних Котара у Далмацији, и Пантића из Карана код Ужица, обојица су I1 P109.

Биће је да од дувањских Срба. :)

srbiduvna.org.rs



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #119 послато: Април 01, 2017, 06:23:28 поподне »
Претпостављам да га предлаже СНСД.

Хм, можда јесте та странка прилично јака у овом тренутку, али би Миле ипак могао да предложи неку мало познатију особу; за сваки случај.  :)

Да, то је испред СНСД-а. Али избори су тек на годину... но, небитно то сад. Ово Дувно би стварно могло имати неке везе са рецимо Равним Котарима, одакле је тестирани К.?