Аутор Тема: Жртве Првог светског рата - списак имена  (Прочитано 20101 пута)

Ван мреже spezia

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Жртве Првог светског рата - списак имена
« послато: Фебруар 03, 2017, 04:14:45 поподне »
Na portalu vec ima spisak svih zrtava II Sv. rata. Mene zanima da li je moguce istraziti i naci spisak zrtava I Sv rata. Sigurno je svako selo dalo spisak poginulih vojnika i civila (ili bar vecina mesta). Recimo za moje selo ovde ima podatak (na portalu) da je 50 ljudi poginulo (sto znaci da se znaju imena ako se vec zna broj)

U kojim ustanovama mogu vristi istrazivanje da vidim da li imam poginule pretke od I Sv. rata pa i balkanskih ratova? Da li je neko vrsio ovakvo istrazivanje i kakva su iskustva?

Hvala puno
« Последња измена: Март 22, 2017, 08:54:57 пре подне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #1 послато: Март 22, 2017, 08:56:36 пре подне »
Спискови заробљених и страдалих српских (и осталих) војника и цивила по аустро-угарским логорима могу се пронаћи на следећој страници (захваљујући великом труду гђе Гордане Игрић Марковић):

http://www.pows-ww1.at/index.php/projekt/totenbuecher

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #2 послато: Март 22, 2017, 09:04:59 пре подне »
Позивам чланове форума који знају немачки језик да преведу или бар дају сажетак текста Гордане Игрић-Марковић:
http://www.pows-ww1.at/images/PDFs/Begleittext_G._Ilic_Markovic.pdf

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #3 послато: Март 22, 2017, 10:00:37 пре подне »
Позивам чланове форума који знају немачки језик да преведу или бар дају сажетак текста Гордане Игрић-Марковић:
http://www.pows-ww1.at/images/PDFs/Begleittext_G._Ilic_Markovic.pdf

Ово је одлично!
Наравно, везе немам са њемачким, али је orth. ознака за православце-ортодоксне.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #4 послато: Март 22, 2017, 10:26:28 пре подне »
Позивам чланове форума који знају немачки језик да преведу или бар дају сажетак текста Гордане Игрић-Марковић:
http://www.pows-ww1.at/images/PDFs/Begleittext_G._Ilic_Markovic.pdf
Хајд пробаћу ја да нађем времена у наредних 2-3 дана да преведем ово.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #5 послато: Март 22, 2017, 10:56:21 пре подне »
Позивам чланове форума који знају немачки језик да преведу или бар дају сажетак текста Гордане Игрић-Марковић:
http://www.pows-ww1.at/images/PDFs/Begleittext_G._Ilic_Markovic.pdf


Наiелегантније решење би било, управо Гордану Илић Марковић упитати - пошто је превела текст са србског, да ли можда оригинал има.

[email protected]
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #6 послато: Март 22, 2017, 12:28:02 поподне »
Позивам чланове форума који знају немачки језик да преведу или бар дају сажетак текста Гордане Игрић-Марковић:
http://www.pows-ww1.at/images/PDFs/Begleittext_G._Ilic_Markovic.pdf
Овај документ јесте пропратница дигитализације књига умрлих са сајта. Дигитализација је део опширнијег рада о српским ратним заробљеницима и интернираним Првог светског рата Гордане Илић-Марковић, са института за славистику, Беч.
Садржај овог пдф документа врло вероватно већ постоји на српском: опис локације логора, стање, број затвореника, узрок смрти ... (део је превод са српског).

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #7 послато: Март 22, 2017, 12:47:20 поподне »
"Чачкање" се исплатило. Скинуо сам први линк и можда вриједан података за нашег драгог Животу :)

Стр. "у прозору" 316.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #8 послато: Март 22, 2017, 01:01:00 поподне »
"Чачкање" се исплатило. Скинуо сам први линк и можда вриједан података за нашег драгог Животу :)

Стр. "у прозору" 316.



Хвала, Ацо!  :)

У питању је Павле Селаковић, син Мијаила и Дуње, унук Лазара, праунук Гаврила... Рођен 1874. у Кремнима. Видим да пише да није цивилно, већ војно лице. Пише и да има 47 година, али то је претерано, јер је на почетку рата имао 40 година округло. Не знам како је доспео у заробљеништво и каква му је даља судбина била...

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #9 послато: Март 22, 2017, 01:27:39 поподне »
Потребно је вријеме, али веома занимљиво!
 Нашао сам ту Раонића, два Ђоковиће, пар Албанаца са Косова, једног Руса Орлова, Мемедовића (не зна да ли имају какве везе са Јованом) и сл.

Ипак, ово ми је убједљиво најзанимљивије.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #10 послато: Март 22, 2017, 01:33:07 поподне »
Вредно, Броју 1!

Било би изврсно, ако то они већ не раде(?), с временом преписати ове књиге, макар са основним подацима.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #11 послато: Март 22, 2017, 06:28:15 поподне »
"Чачкање" се исплатило. Скинуо сам први линк и можда вриједан података за нашег драгог Животу :)

Стр. "у прозору" 316.



Како се врши претрага?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #12 послато: Март 22, 2017, 06:30:36 поподне »
Како се врши претрага?

Лист, по лист. ;D



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #13 послато: Март 22, 2017, 06:33:13 поподне »
Не знам ни до прво да дођем ;D

Нисмо немачки и ја у најбољим односима. >:(

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #14 послато: Март 22, 2017, 07:03:42 поподне »
Не знам ни до прво да дођем ;D

Нисмо немачки и ја у најбољим односима. >:(

Треба кликнути на неки од следећих наслова:

Totenbuch (Aschach Deinham Teil I) ÖSK, Gordana Ilic Markovic
Totenbuch (Aschach Deinham Teil II) ÖSK, Gordana Ilic Markovic
Totenbuch (Militärfriedhof Mauthausen) ÖSK, Gordana Ilic Markovic
Totenbuch (Soldatenfriedhof Braunau am Inn) ÖSK, Gordana Ilic Markovic
Totenbuch (Soldatenfriedhof Marchtrenk) ÖSK, Gordana Ilic Markovic
Totenbuch (Waldfriedhof Urfahr) ÖSK, Gordana Ilic Markovic
Totenbuch (Wegscheid) ÖSK, Gordana Ilic Markovic

На њима ваља сачекати да се учита књига, ако се већ не преузме, па се онда може читати редом. ;)



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #15 послато: Март 22, 2017, 07:23:10 поподне »
Хвала, нисам ни обратио пажњу на те линкове.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #16 послато: Март 22, 2017, 08:27:04 поподне »
Како се врши претрага?

Опција Ctrl f не ради према томе стрпљење! У суштини за нас најважаније су првије двије књиге; друга пола Срба пола Италијани. Остале се више односе на руске заробљенике.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #17 послато: Март 22, 2017, 08:31:48 поподне »
Мало сам гледао али искључиво људе из Србије. Да ли је неко наишао можда на неког из БиХ?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #18 послато: Март 22, 2017, 08:37:37 поподне »
Мало сам гледао али искључиво људе из Србије. Да ли је неко наишао можда на неког из БиХ?

Случајно кликунух ;D

Одговор је НЕ. Доста сам прегледао. Прва књига Србија и Црна Гора; друга Италија и Србија а остале (поредано абецедним редом) углавном Руси

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #19 послато: Март 22, 2017, 08:47:36 поподне »
Јел може неко да одгонетне значење колона у заглављу?
Ја сконтах само неколико.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #20 послато: Март 22, 2017, 08:59:52 поподне »
Опција Ctrl f не ради према томе стрпљење! У суштини за нас најважаније су првије двије књиге; друга пола Срба пола Италијани. Остале се више односе на руске заробљенике.

У датом моменту нисам стигао ни до пдф фајлова, за сајт сам питао ;)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #21 послато: Март 22, 2017, 09:48:12 поподне »
Вредно, Броју 1!

Било би изврсно, ако то они већ не раде(?), с временом преписати ове књиге, макар са основним подацима.
Да, најбоље да сачекамо да ли ће они нешто објавити. Нешто ми говори да хоће - па да не радимо дупли посао..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #22 послато: Април 29, 2017, 12:16:25 поподне »
Да не отварам посебну тему...

У Прагу је ноћас вандализована црква Успења Пресвете Богородице, у чијој крипти лежи 131 српски војник из Првог светског рата, као и спомен плоча краља Александра Карађорђевића.

Иначе, црква Успења пресвете богородице у Прагу направљена је 1925, године, подигли су је руски емигранти који су избегли од Октобарске револуције и дошли у Праг.

Значајан удео у подизању храма имали су Срби, пре свега краљ Александар Карађорђевић, који је и новчано помогао. Он је обилазио ову цркву кад год је долазио у Праг и поклонио јој највеће звоно које и данас звони, а у крипти цркве су кости 130 Срба из Првог светског рата.

Такође, у крипти цркве централно место заузима крст посвећен краљу Александру Карађорђевићу, у дну крста се чува део његове одеће-кошуље натопљене крвљу из атентата у Марсеју.

Интересантно је да су ту сахрањени и први чешки премијер Карл Крамарж, Франц Кафка...

Црква Успења Пресвете Богородице у Прагу била је под јурисдикцијом СПЦ до 1947. године.

Извор: Вечерње новости

Не знам да ли постоје имена ових мученика тамо, али ако постоје, био би ред да се сазнају и запишу.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #23 послато: Април 29, 2017, 12:23:01 поподне »
Наравно, надајмо се да постоји негде извор за њихове податке.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #24 послато: Јул 26, 2017, 10:40:29 поподне »
Ваљда је место право...

Мало после успеха у Церској бици српска војска је прешла Саву и Дрину - кратко се задржала и у расулу повукла.

Пошто сам истраживао Земун, могу да кажем да у Архиву Београда постоји државна (аустријска) књига пописа умрлих у којој се може наћи попис са једног стрељања. Није то тако велики број (мислим да је 15так свеукупно), али су цивили пострадали, старо, младо, мушко, женско. Уписани су у књиге тек по ексхумацији марта 1917. године. Стрељани су 15.9.1914. Има и мојих рођака међу њима.

Ван мреже Јоти

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
  • R1a1 Z280 L1280
    • GAJ Ledinci
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #25 послато: Јул 27, 2017, 08:39:10 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/wmJHhjF1dJ8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/wmJHhjF1dJ8</a>
Када год заискаш правду своју, зло чиниш!
Јер зли чини зло мешајући се са правим!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #26 послато: Новембар 10, 2017, 11:12:08 пре подне »
Шта би од овог списка који требаше да ради Војни Архив, је л' се од тога и дефинитивно одустало?



Ван мреже alexsandar

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #27 послато: Новембар 11, 2017, 07:02:57 пре подне »
 Имена погинулих српских војника на интернету / "Политика" April 13, 2014
Политика
М. Галовић
Oбјављено: 13/04/2014
 
Војни архив, упркос проблемима, спроводи вишегодишњи посао пописивања жртава Првог светског рата
 
Пуковник Милорад Р. Секуловић у депоу Војног архива
(Фото Д. Јевремовић)
 
Капетан друге класе Божидар Димитријевић, из Петог прекобројног пука првог позива, погинуо је 8. октобра 1914. године на Мачковом камену. Он је један од близу 150.000 пописаних српских војника који су изгубили живот у Првом светском рату.

Његова погибија уредно је забележена у тадашњим војним документима, а данас, век касније, име Божидара Димитријевића унето је у електронску базу података коју ствара Војни архив у склопу пројекта „Попис војних жртава у Првом светском рату”.

Ова институција, која се налази у кругу војног комплекса у београдском насељу Жарково, прихватила се изузетно важног посла, прављења јединственог списка страдалих војника чија имена су забележена у документима сачуваним кроз све ратове који су задесили Србију у 20. веку.

Значајан извор података је „Српски народни пантеон”, у којем је у периоду између два светска рата пописан значајан број погинулих војника. Посебан софтвер онемогућава дуплирање уписивања погинулих, будући да се подаци који се односе на исте особе могу наћи и у документима ратних јединица и поменутом послератном попису жртава.

Иако се овај посао обавља са са недовољним бројем људи и без пожељне рачунарске технике, у Војном архиву истрајавају на њему свесни његовог, слободно се може рећи, националног значаја – да се бар после сто година дође до што је могуће свеобухватнијег списка погинулих војника.

Иако је извесно да све жртве неће бити пописане, бар ће се знати број страдалих који нико неће моћи да оспори. Главни извори података јесу борбени извештаји јединица српске војске и болничке књиге које, нажалост, нису комплетне.

Осим страдалих српских војника, пописиваће се и погинули непријатељски војници – аустроугарски, бугарски и немачки. Има и података о страдалим Русима у Србији, верним српским савезницима.

– Овај посао потрајаће две-три године, било би добро да се најкасније 2018. године, када се буде обележавала стогодишњица завршетка рата, одштампа књига са списком погинулих српских војника, са пратећим подацима о њима. Овај списак требало би да буде доступан свима на интернету – каже пуковник Милорад Р. Секуловић, директор Војног архива.

Друга активност ове институције у овој години којом се обележава стогодишњица Првог светског рата јесте припрема изложбе „Велики рат кроз архивске фондове и збирке” и објављивање пратеће монографије.

– Циљ изложбе је да се прикажу голгота и васкрс српске војске и народа у Првом светском рату кроз призму европске и светске јавности, као и да се уз одабир архивских докумената укаже на повезаност општег и локалног кроз приказ ратне ситуације у Браничевском округу. Највећим делом у изложбеној поставци, као и у планираној монографској публикацији, биће коришћена архивска грађа Војног архива и фотографије Војног музеја, те самим тим сматрамо да Војни архив, као чувар архивске грађе војне провенијенције, треба да буде и носилац и реализатор изложбе о учешћу Војске Краљевине Србије у Првом светском рату – објашњава пуковник Секуловић.

Ова изложба обухватиће 16 структурних целина, груписаних по хронолошко-тематском принципу, почевши од догађаја који су претходили рату, укључујући и деловање организације „Уједињење или смрт” у Босни и Херцеговини, преко великих српских победа на почетку рата, епидемије тифуса, повлачења преко Албаније, опоравка на Крфу, Солунског фронта до победе и Мировне конференције у Паризу.

Посебну целину представљаће изложена одликовања, заставе, оружје и униформе које се чувају у Војном музеју.


М. Галовић
Oбјављено: 13/04/2014

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Imena-poginulih-srpskih-vojnika-na-internetu.sr.html
да се не заборави

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #28 послато: Новембар 17, 2017, 10:39:58 пре подне »
Шта би од овог списка који требаше да ради Војни Архив, је л' се од тога и дефинитивно одустало?

Изгледа да није, али више о томе ћемо сазнати тек кад исти буде готов.



Ван мреже IvaG

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #29 послато: Децембар 29, 2017, 10:24:03 поподне »
Pozdrav svima!
Da li moze neka smernica gde jos pogledati za spiskove vojnika, poginulih, s obzirom da nisam naisla na ime pretka u prilozenim doc.? Ili dodatni predlog kako, gde po slikama "ocitati " vojnu jedinicu, uniformu itd. Poginuo je u Makedoniji, 1915. godine...
Nemam opcija vise.Hvala

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #30 послато: Март 26, 2018, 12:05:09 пре подне »

Наши стари прославља Васкрс на Солунском фронту. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #31 послато: Април 01, 2018, 04:17:00 поподне »

Јел може неко да одгонетне значење колона у заглављу?
Ја сконтах само неколико.

Може, само ми кажи како да поставим слику са преводом.
Поздрав из Германије
« Последња измена: Април 01, 2018, 04:23:30 поподне Maksimovic Vlado »

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #32 послато: Април 01, 2018, 05:09:51 поподне »
Може, само ми кажи како да поставим слику са преводом.
Поздрав из Германије

Ево упутства за постављање фотографија и видео снимака: https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=314.0

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #33 послато: Април 01, 2018, 05:20:35 поподне »
Музеј Копнене војске Србије

"Oficiri i podoficiri Komande Kopnene vojske Srbije napravili su u Nišu muzej koji prati istoriju srpske vojske i srpskog naroda i njihovog stradanja u Nišu i okolini, u poslednja dva veka.Junacima sa Čegra, herojima Gvozdenog puka, borcima sa Košara i Paštrika, ali i mnogim drugim poznatim i nepoznatim junacima koji su stradali u ratovima, oficiri Komande Kopnene vojske odužili su se na dostojan i pravi način.Imena 16185 vojnika i civila koji su bili izbrisani iz istorije i pamćenja ti oficiri su otrgli od zaborava i ispisali zlatnim slovima na "zidu plača", koji je sastavni deo tog budućeg muzeja.Na prikupljanju dokumenata, fotografija i eksponata, kao i na samoj postavci oficiri Komande Kopnene vojske Srbije radili su dve godine, uglavnom van radnog vremena i bez ikakve novčane naknade.U tom budućem muzeju Kopnene Vojske Srbije, na nekoliko stotina kvadrata smešteno je preko 10.000 fotografija, mnoštvo istorijskih dokumenata, zastava, grbova, uniformi, ali i 362 komada različitog naoružanja koje je srpska vojska koristila u poslednja dva veka.Heroji sa Košara i Paštrika imaju posebno mesto u tom muzeju. Njihove fotografije i imena smešteni su na plafon u spomen sobi, koji simbolizuje nebo."

<a href="https://www.youtube.com/v/TuMl__v6IUg&amp;feature=share" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/TuMl__v6IUg&amp;feature=share</a>


Ван мреже Максимовић Владо

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • Ко не зна одакле долази, не зна ни где иде
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #34 послато: Април 05, 2018, 04:32:17 поподне »
Превод формулара:
Name- Име
Gebürtig- Рођењем
 von- од (уписано је име села а онда среза)
 aus- из (уписано је име државе)
Alter- Старост
Religion- Религија (gr.orthodox- грчко православан-понегде стоји само скраћено orth.)
Stand- Брачно стање (ledig- неожењен, verheiratet-ожењен, понегде стоји скраћено verh.)
Profession- професија (нпр: Bauer-сељак, Lehrer- учитељ, Beamter-чиновник,
Todestag- време смрти
Art der Erkrankheit- врата болести (Erschöpfung-изнемоглост, Alterschwäche-старачкаслабост, Rühr-пролив, Herzschwäche-срчанаслабост,Lungen-плућа)
Wo gestorben- где је умро
Ob versehen und durch wenn?- да ли из нехата и кроз кога ( мисли се ко је одговоран)
Wann und wo begraben- Кад и где је сахрањен
Ob ärztlich beschaut- Да ли је докторски прегледан ( мисли се од стране докторa)
Zivil oder Militär- Цивилно или војно лице

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #35 послато: Април 05, 2018, 07:45:43 поподне »
Превод формулара:
Name- Име
Gebürtig- Рођењем
 von- од (уписано је име села а онда среза)
 aus- из (уписано је име државе)
Alter- Старост
Religion- Религија (gr.orthodox- грчко православан-понегде стоји само скраћено orth.)
Stand- Брачно стање (ledig- неожењен, verheiratet-ожењен, понегде стоји скраћено verh.)
Profession- професија (нпр: Bauer-сељак, Lehrer- учитељ, Beamter-чиновник,
Todestag- време смрти
Art der Erkrankheit- врата болести (Erschöpfung-изнемоглост, Alterschwäche-старачкаслабост, Rühr-пролив, Herzschwäche-срчанаслабост,Lungen-плућа)
Wo gestorben- где је умро
Ob versehen und durch wenn?- да ли из нехата и кроз кога ( мисли се ко је одговоран)
Wann und wo begraben- Кад и где је сахрањен
Ob ärztlich beschaut- Да ли је докторски прегледан ( мисли се од стране докторa)
Zivil oder Militär- Цивилно или војно лице

Хвала Владо на овом преводу, који ће свима бити од користи. :)



Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #36 послато: Мај 23, 2018, 04:45:28 поподне »
Позитивно је да Војни Архив и преко емејла даје основне податке о погинулим борцима.
Изненадио сам се да су проверили у својој бази података и одговорили ми шта знају о мом чукун-деди.

Мада сам им срочио доста тужну причу како никако не могу да дођем до њих...

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #37 послато: Мај 24, 2018, 12:10:19 пре подне »
Да ли су навели и фондове које су користили приликом претраге података?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #38 послато: Мај 24, 2018, 01:30:19 поподне »
Не баш тако детаљно, одговор је шаблонски на почетку и почиње увек исто (питао сам пар пута):

Обавештавамо Вас да је стручна служба Војног архива проверила у постојећој бази података војних жртава балканских ратова и Првог светског рата и да је у истој пронашла следеће податке о (тражена особа----)

И онда доле још наведу који је био позив, која дивизија, пук и где је погинуо.

Тако да сам веома задовољан, јер су ми уштедели пуно времена.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #39 послато: Јул 19, 2018, 07:22:05 поподне »
Не постоји баш одговарајуча тема за следеће што ћу написати али ова тема најближе одговара попису регрутованих Срба и осталих народа некадашње Аустро-Угарске током Првог Светског Рата.
Имамо.у библиотеци горње Аустрије спискове погинулих и заробљених(и Црвени Крст има такве податке)али за саму мобилизацију нема таквих ствари.
У ту сврху сам послао мејл.ратном архиву Будимпеште и добио,на жалост свих истраживача са простора Војводине следећи одговор:

Drafting and Recruitment Lists and Military Registers of soldiers born in Hungary between 1850 and 1900 served in the Austro-Hungarian Army were totally destroyed during the Second World War.
There are only the Decoration Proposals of the Hungarian WWI-soldiers at our keeping and preservation, here, at the War History Archives in Budapest. Among them we did not find his name.
Такође ми.је препоручено са њихове стране да се јавим ратном архиву Србоје у Београду,па не знам да л је неко трагао за овако нечим и какве су шансе да су такви пописи(или део.њих) прослеђени напем.војном архиву?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #40 послато: Новембар 10, 2018, 05:04:52 поподне »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #41 послато: Децембар 22, 2019, 09:13:13 пре подне »
 Манастир Рукумија је штампао списак свих погинулих у првом светском рату из браничевског округа http://manastirrukumija.net/index.php/izdavastvo/pomenici

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #42 послато: Август 06, 2020, 03:35:31 поподне »
Тренутно је у припреми списак страдалих у заробљеничком логору Маутхаузен 1914-1918. Када буде објављен, онда ћу поставити и списак жртава овде. Све (познате) жртве су са простора Србије и Македоније. Ради се о неких 3800 имена која су позната. Број жртава је између 7 и 8 хиљада.

Ван мреже Draft

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #43 послато: Децембар 21, 2020, 04:32:21 поподне »
Поздрав да ли има негде списак војника из Босне који су били у Одеси па преко Сибира и Кореје пребачени на Солунски фронт.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #44 послато: Децембар 21, 2020, 07:01:14 поподне »
О томе има нешто у књизи Михаила Пантића "Солунски добровољци општине Српски Брод" - списак српских добровољаца, стр. 133 - 146.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #45 послато: Фебруар 02, 2021, 02:57:53 поподне »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #46 послато: Фебруар 02, 2021, 03:26:19 поподне »
Не знам да ли је неко постављао ову базу података.

https://www.epicentarpress.rs/vest/16/Prona%C4%91ite-u-digitalizovanim-bazama-svoje-pretke,-ratnike-iz-Prvog-svetskog-rata/

Ово доле

https://grandeguerre.icrc.org/en/File/Search

Одлично је.

Ја сам уписала презиме и име које тражим Васић Тихомир из Чумића  (мора тим редоследом : презиме па име) и мора да се потврди националност војника (има за српску). Једино што избацује читав низ имена. Место одакле су. Датум погибије или смрти.

А на унос Милићевић Аксентије добила сам читаву листу Милетића из разних делова ондашње Србије. Година рођења, негде уз уме оца, увек место одакле је.
« Последња измена: Фебруар 02, 2021, 03:31:04 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #47 послато: Фебруар 02, 2021, 04:08:45 поподне »
 Ево како то изгледа за Васић Ранислва из Коцељеве, рођен 1890.
Наведено име оца Маринка  и мајке Миљане, као и фамилија мајке (Пантелић)

https://grandeguerre.icrc.org/en/File/Zoom/E/20/01/C_G1_E_20_01_0005/C_G1_E_20_01_0005_0893_0.JPG/4

Да ли су ово заробљени (па су давали податке о себи) или погинули?

Ако су погинули да ли су имали неке идентификационе знаке или плочице?
« Последња измена: Фебруар 02, 2021, 04:12:07 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #48 послато: Фебруар 02, 2021, 05:11:22 поподне »
Шта значи 3.кп и 1.кп после броја пука (негде и после броја батаљона)?

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #49 послато: Фебруар 02, 2021, 05:15:06 поподне »
Ево како то изгледа за Васић Ранислва из Коцељеве, рођен 1890.
Наведено име оца Маринка  и мајке Миљане, као и фамилија мајке (Пантелић)

https://grandeguerre.icrc.org/en/File/Zoom/E/20/01/C_G1_E_20_01_0005/C_G1_E_20_01_0005_0893_0.JPG/4

Да ли су ово заробљени (па су давали податке о себи) или погинули?

Ако су погинули да ли су имали неке идентификационе знаке или плочице?

Ја бих рекао да су ово све заробљеници.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #50 послато: Фебруар 02, 2021, 05:18:10 поподне »
А и сајт се зове Prisoners of the First... и тако даље (тек сад сам приметио).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #51 послато: Фебруар 02, 2021, 06:05:48 поподне »
А и сајт се зове Prisoners of the First... и тако даље (тек сад сам приметио).

Да, у праву сте. Ја сам читала само шта пише у чланку на српски, па се помињу и погинули. А ти погинули се изгледа односе на Србе из западних подручја који су рачунати као аустријски губици.

Без обзира, има ту вредних података.


Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #52 послато: Фебруар 08, 2021, 09:43:11 поподне »
Цитат
Да ли су ово заробљени (па су давали податке о себи) или погинули?

Ovo su ratni zarobljenici. Uspeo sam da pronadjem brata jednog pradede za koga se zna da je bio u logoru u Nemackoj.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #53 послато: Фебруар 18, 2021, 06:00:35 поподне »
http://www.pows-ww1.at/projekt/totenbuecher

"Књиге мртвих" из Првог св. рата. Књиге је уз велики труд и углавном о свом трошку дигиталозивала професорка Гордана Илић-Марковић из Беча, иначе слависта. Она се већ дуги низ година бави истраживањем заробљеничких логора широм бивше Аустроугарске са тежиштем на простор данашње Аустрије. Има и једну или две написана књиге о Великом рату и колико сам информисан тренитно спрема још једну.

Књиге које су овде дигитализоване обухватају заробљеничке логоре са простора Горње Аустрије, од којих је највећи био у Маутхаузену, а затим Ашах на Дунаву, итд.
Страница је доступна само на немачком али кликом на неки од линкова аутоматски се отвара "књига" у оригиналу како изгледа. Можда ће ово помоћи некоме да нађе неког свог претка који је страдао у периоду 1914-1918.

О књигама мртвих: Ради се о евиденцији преминулих логораша. Највећи број истих је страдао од тифуса, али и од глади, хладноће и других болести. Данас се у Ашаху налази тзв. "српско гробље" на коме почива око 5.500 страдалника. Постављао сам једном пар слика са тог гробља. Највећи логор се налазио у Маутхаузену и тамо је на војном гробљу (тзв. Италијанском гробљу) сахрањено између 7-8 хиљада Срба. Оно што је приметно током прегледања књига је да евиденција ипак није вођена прецизно. Страх од тифуса, гледање да се мртви што брже сахране у масовне гробнице, непознавање српског и вероватно и слаб интерес за преминулог непријатеља довео је до тога да је евиденција прилично мањкава. Ипак постоје и евиденције где су обухваћени сви подаци жртве (име, презиме, срез).

У случају Маутхаузена број сахрањених Срба се процењује на 7-8 хиљада, док је у књигу мртвих унесено око 4.798. Ту се појављује и доста дупликата, нека имена су непотпуна, доста имена и презимена је погрешно написано, итд. Ја сам током прошле године извршио неопходну "редукцију" тог списка користећи одређене редукционе научне методе,  одређену литературу али и датотеку презимена сајта Порекло и на тај начин са листе одстранио сва она имена која нису могла да се јасно идентификују (мањи број) и све дупликате (велики број), те је редукована листа на крају обухватила 3.728 имена.
Не мали број презимена (поготово оних из Источне Србије) био је написан погрешно или је изгледао помало комично. Ту морам да похвалим Порекло да ми је ваша датотека презимена заиста помогла у интепретацији (а у неким случајевима и "дешифровању") истих.

Такође, тамо где је било познато место порекло (и срез), одмах сам то унео по данашњој важећој административној подели у Србији (село, општина). У склопу градње спомен-капеле српских новомученика у Маутхаузену биће одштампане и књиге смрти и доступне да се погледају у капели, а требало би да се одштампа и један број тих књига за црквене библиотеке и за људе које ова тема занима. Тренутно је то све у припреми, па када буде готово сајт Порекло ће добити то у дигитализованој форми за своју дигиталну библиотеку.

Успели смо већ да кроз ове листе помогнемо неким људима да нађу своје настрадале претке и надам се да ћемо кроз ово штампање и дигитализацију помоћи и другима који су у потрази, иако су књиге нажалост непотпуне.

Поздрав. 




Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #54 послато: Децембар 11, 2021, 11:36:52 пре подне »
Na internetu je do pre nekih 4-5 godina bila stranica - Ratni pomenik Vlakče, tako se nekako zvala, ne znam sasvim tačno i na njoj su bili ispisani svi poginuli muškarci iz Vlakče iz svih ratova iz perioda 1876-1918 god., i knjiga se pominje u kojoj se oni pominju, ta knjiga je izvor... Ne znam kako se zove ta knjiga, a ni pisac, nisam upamtio, a ni zapisao, voleo bih da nađem ime iste...

Između ostalih se pominje i Milovan Ješić za kog se kaže da je propao u Albaniji 1915. godine. On je moj dalji rođak, koliko znam, bio je sin Alimpija Novakovog Ješića i Stamene. Nije upisan u M. K U.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #55 послато: Јул 02, 2022, 01:19:16 поподне »
Ima li i gde arhiva lista - Ratni pomenik - koji je mesečno izlazio tokom 1937. godine?

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A0%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA

Zanimaju me vojnici, mahom iz balkanskih (1912/13) i I Svet. rata (1914-1918), rođaci. I to ko je dobio ordenje...
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #56 послато: Јул 02, 2022, 01:46:29 поподне »
Ima li i gde arhiva lista - Ratni pomenik - koji je mesečno izlazio tokom 1937. godine?

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A0%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA

Zanimaju me vojnici, mahom iz balkanskih (1912/13) i I Svet. rata (1914-1918), rođaci. I to ko je dobio ordenje...

Народна библиотека Србије има већину бројева.

https://plus.cobiss.net/cobiss/sr/sr/bib/nbs/25948940

Имају понешто још и Библиотека Матице српске, Народна библиотека у Ужицу и Народна библиотека у Неготину.



Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #57 послато: Јул 16, 2022, 10:47:06 поподне »
Народна библиотека Србије има већину бројева.

https://plus.cobiss.net/cobiss/sr/sr/bib/nbs/25948940

Имају понешто још и Библиотека Матице српске, Народна библиотека у Ужицу и Народна библиотека у Неготину.

Zahvaljujem!
Ako nema u PDF-u, kontaktiraću ih.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #58 послато: Август 16, 2022, 03:46:43 поподне »
Важна књига - релативно скоро је изашла, па не знам је ли већ помињана на форуму:

Небојша Кузмановић - Нађмеђер - епопеја српског страдања:

https://www.arhivvojvodine.org.rs/images/stories/posebna-izdanja/Nadjmedjer.pdf

Садржи и списак имена, врло корисно.
« Последња измена: Август 16, 2022, 03:51:04 поподне Селаковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #59 послато: Јануар 17, 2023, 05:26:32 поподне »
Списак србских жртава у логору Шопроњек / Некенмаркт 1915-1918.
Већином из Херцеговине и источне Босне.

https://www.academia.edu/29093956/Popis_umrlih_Srba_u_logoru_%C5%A0opronjek_Nekenmarkt_1915_1918_godine_List_of_deceased_Serbs_in_the_camp_Sopronyek_Neckenmarkt_1915_1918_
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #60 послато: Фебруар 18, 2023, 11:59:10 пре подне »
Издавачка кућа Св. Висарион Епархије аустријско-швајцарске објавила је "Поменик. Заробљенички логор Маутхаузен 1914-1918" односно списак страдалника са свим оним подацима који су били доступни.

Ко је у потрази за прецима или има сазнања да му је неко од предака страдао за време Првог св. рата у Маутхаузену, може овај "Поменик" да преузме овде:  https://www.academia.edu/97103098/Поменик_Заробљенички_логор_Маутхаузен_1914_1918

Оргиналне "Totenbücher des Gefangenenlagers Mauthausen" обухватале су око 5.500 имена, а укупан број страдалника се процењује на између 7 и 8 хиљада. Међутим, код доста имена радило се о вишеструким уписима исте особе јер су жртве, углавном оболели од тифуса, сахрањивани у масовне гробнице и очигледно да се логорска управа није трудила да попише свакога појединачно. Поменик обухвата предговоре Његовог Преосвештенства епископа Андреја, као и професорке др. Гордане Илић Марковић, која се до сада највише бавила проучавањем заробљеничких логора на простору Аустрије током Првог св. рата, као и епилог свештеника др. Гаје Гајића, нашег стручног консултанта. У "Поменику" може да се погледају и слике фрескописа спомен-капеле Новомученика српских која је изграђена на Војном гробљу у Маутхаузену и биће освештана 10. јуна 2023, па ако је неко у могућности или тада случајно планира у ове крајеве, може да пристуствује и освештању спомен-капеле.

Ускоро ће бити издано и немачко-енглеско издање овог поменика, а обе верзије налазиће се на лицу места у спомен-капели и омогућиће посетиоцима да прочитају на каквом месту се налазе, као и да погледају списак страдалника у евентуалној потрази за прецима или земљацима из крајева из којих долазе. Код једног мањег дела страдалника наведени су подаци као датум смрти и место порекла. За чланове друштва, "Поменик" би требало да буде доступан и у дигиталној библиотеци.

Поздрав. 

Ван мреже alexhess

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 14
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #61 послато: Фебруар 20, 2023, 07:00:36 поподне »
https://www.mod.gov.rs/cir/19604/popis-vojnih-i-civilnih-gubitaka-kraljevine-srbije-u-ljudstvu-u-prvom-svetskom-ratu19604
Iz vojnog arhiva je popis vojnih i civilnih gubitaka sada na internet ! (pre se morao kupiti CD-Rom).
Predpostavljam da nema sva imena žrtava, ali je ipak to velika baza podataka, može svima biti korisn
Pozdrva.
« Последња измена: Фебруар 20, 2023, 07:02:50 поподне alexhess »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #62 послато: Април 21, 2023, 12:20:41 поподне »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #63 послато: Мај 05, 2023, 09:04:38 пре подне »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #64 послато: Мај 18, 2023, 11:42:09 пре подне »
Издавачка кућа Св. Висарион Епархије аустријско-швајцарске објавила је "Поменик. Заробљенички логор Маутхаузен 1914-1918" односно списак страдалника са свим оним подацима који су били доступни.

Ко је у потрази за прецима или има сазнања да му је неко од предака страдао за време Првог св. рата у Маутхаузену, може овај "Поменик" да преузме овде:  https://www.academia.edu/97103098/Поменик_Заробљенички_логор_Маутхаузен_1914_1918

Оргиналне "Totenbücher des Gefangenenlagers Mauthausen" обухватале су око 5.500 имена, а укупан број страдалника се процењује на између 7 и 8 хиљада. Међутим, код доста имена радило се о вишеструким уписима исте особе јер су жртве, углавном оболели од тифуса, сахрањивани у масовне гробнице и очигледно да се логорска управа није трудила да попише свакога појединачно. Поменик обухвата предговоре Његовог Преосвештенства епископа Андреја, као и професорке др. Гордане Илић Марковић, која се до сада највише бавила проучавањем заробљеничких логора на простору Аустрије током Првог св. рата, као и епилог свештеника др. Гаје Гајића, нашег стручног консултанта. У "Поменику" може да се погледају и слике фрескописа спомен-капеле Новомученика српских која је изграђена на Војном гробљу у Маутхаузену и биће освештана 10. јуна 2023, па ако је неко у могућности или тада случајно планира у ове крајеве, може да пристуствује и освештању спомен-капеле.

Ускоро ће бити издано и немачко-енглеско издање овог поменика, а обе верзије налазиће се на лицу места у спомен-капели и омогућиће посетиоцима да прочитају на каквом месту се налазе, као и да погледају списак страдалника у евентуалној потрази за прецима или земљацима из крајева из којих долазе. Код једног мањег дела страдалника наведени су подаци као датум смрти и место порекла. За чланове друштва, "Поменик" би требало да буде доступан и у дигиталној библиотеци.

Поздрав.

Пре пар дана објављено је и немачко-енглеско издање овог Поменика: https://www.academia.edu/101964150/Gedenkbuch_des_Gefangenenlagers_Mauthausen_1914_1918_Memorial_Book_of_the_Mauthausen_Prison_Camp_1914_1918

Тренутно у припеми једна Споменица која ће бити посвећена жртвама овог заробљеничког логора из Првог св. рата, као и градњи спомен-капеле у Маутхаузену. Биће то једно фино издање на српском и на немачком језуку и биће бесплатно подељено свима који 10. јуна буду присуствовали освећењу спомен-капеле у Маутхаузену.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 881
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #65 послато: Мај 18, 2023, 02:22:23 поподне »
Ми не знамо тачан број жртава из задњих ратова 90-их, тек број жртава из другог и првог светског рата ће највероватније заувек остати мистерија. Једно је сигурно, жртве за мали народ попут српског су  колосалне и тешко надокнадиве.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #66 послато: Јул 06, 2023, 02:00:34 поподне »


Телевизијски извештај са освећења спомен-капеле у Маутхаузену могао је да се погледа на ТВ Храм и на ТВ Млава. А овде и један сажети јутуб снимак: https://www.youtube.com/v/121Mun8gr7s

Епархија аустријско-швајцарска је објавила и једну малу монографију посвећену спомен-капели и генерално теми српског страдања у Првом св. рату. Ова књига објављена је на српском и на немачком језику, те је присутнима дељена бесплатно након освећења.

Један исечак из немачког издања може да се погледа овде: https://www.academia.edu/104079581/Freskenmalerei_der_Gedenkkapelle_der_serbischen_Neumärtyrer_in_Mauthausen_Symbolik_und_Bedeutung

Српско издање ће бити изложено на Београдском сајму књига.

Ван мреже dusan96

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #67 послато: Јул 07, 2023, 11:32:56 поподне »
Да ли постоји негде списак ратних заробљника у Бугарској (страдали и они који су се вратили) током Балканских и Првог светског рата?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #68 послато: Јул 08, 2023, 12:01:27 пре подне »
Да ли постоји негде списак ратних заробљника у Бугарској (страдали и они који су се вратили) током Балканских и Првог светског рата?

Не.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #69 послато: Јул 08, 2023, 05:09:54 поподне »
Ми не знамо тачан број жртава из задњих ратова 90-их, тек број жртава из другог и првог светског рата ће највероватније заувек остати мистерија. Једно је сигурно, жртве за мали народ попут српског су  колосалне и тешко надокнадиве.

U mom selu su svi popisani uredno u oba rata, cak i civilne zrtve. Moram da priznam da sam bio prijatno iznenadjen kada sam to video.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #70 послато: Август 03, 2023, 10:27:49 пре подне »
https://www.academia.edu/104402515/List_sa_drveta_u_talasima_Dunava_Vojni_zarobljenički_logor_MAUTHAUZEN_1914_1918

Чланак др. Гордане Илић-Марковић о Заробљеничком логору Маутхаузен 1914-1918.

Ван мреже alexhess

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 14
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #71 послато: Септембар 06, 2023, 08:44:11 пре подне »
Да ли постоји негде списак ратних заробљника у Бугарској (страдали и они који су се вратили) током Балканских и Првог светског рата?

Nije najlakse za pregled, ali postoji u Arhivu Srbije fond "Komisije za istraživanje zločina". Tamo se verovatno mogu naći bar delimični spiskovi zarobljenika.
Pozdrav,

Ван мреже Srdanović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #72 послато: Септембар 06, 2023, 08:09:32 поподне »
http://www.pows-ww1.at/projekt/totenbuecher
Sa sajta su izbrisani spiskovi zarobljenika. Da li je neko sačuvao spiskove ili zna gde se mogu naći?

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #73 послато: Септембар 11, 2023, 03:13:46 поподне »
http://www.pows-ww1.at/projekt/totenbuecher
Sa sajta su izbrisani spiskovi zarobljenika. Da li je neko sačuvao spiskove ili zna gde se mogu naći?

Колико сам инфорисан др. Гордана Илић Марковић ће те спискове подићи опет онлајн на свом сајту. Када? Не би знао.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 521
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #74 послато: Новембар 03, 2023, 03:11:10 поподне »
https://www.academia.edu/108841637/Живопис_спомен_капеле_Српских_новомученика_у_Маутхаузену_Симболика_и_значење

Мој прилог епархијском издању "Спомен жртве. Маутхаузен 1914-1918" на српском језику, који се бави симболиком и значењем живописа у спомен-капели Српских новомученика у Маутхаузену.

Услед временског притиска да се ово издање заврши пре чина самог освећења спомен-капеле, поткрале су се, и поред лектората, неке грешкице правописне. Исте су у међувремену отклоњене, па уколико ова књига буде издавана опет, биће отклоњене и у штампаној верзији. За сада, праштајте.

Ван мреже МиланО

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #75 послато: Март 12, 2024, 02:37:14 поподне »
Да ли вам је познато да негде постоји документација, или да се неко бавио истраживањем на тему страдалих учитеља и учитељица у Првом светском рату?
У смислу да је сачињен списак са именима и презименима, временом, местом смрти?

Контактирао сам "Савез учитеља Републике Србије" али сам добио одговор да они не располажу таквим подацима.

Тражио сам и у листу „Учитељ“ („L’ Instituteur“), који је за време I рата штампан у Француској, где су редовно излазили подаци о погинулим, заробљеним и интернираним учитељима и учитељицама; прегледао сам бројеве 1 - 8 (од 1917. и 1918.), рубрику „Наша златна споменица“, али без успеха.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1359
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #76 послато: Март 12, 2024, 11:24:22 поподне »
http://xn----7sbbgqqcsmdf1anf9f.xn--90a3ac/NosiociSpomenice

Сјајна ствар, али чини се непотпуна...између осталог фали мој чукундеда Милутин Јаић из Сурдука, Срем..
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 128
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #77 послато: Март 13, 2024, 08:48:01 пре подне »
Да ли вам је познато да негде постоји документација, или да се неко бавио истраживањем на тему страдалих учитеља и учитељица у Првом светском рату?
У смислу да је сачињен списак са именима и презименима, временом, местом смрти?

Контактирао сам "Савез учитеља Републике Србије" али сам добио одговор да они не располажу таквим подацима.

Тражио сам и у листу „Учитељ“ („L’ Instituteur“), који је за време I рата штампан у Француској, где су редовно излазили подаци о погинулим, заробљеним и интернираним учитељима и учитељицама; прегледао сам бројеве 1 - 8 (од 1917. и 1918.), рубрику „Наша златна споменица“, али без успеха.

Постоји књига "СПОМЕНИЦА учитељима и учитељицама изгинулим и помрлим у ратовима : 1912-1918."

https://dbubkg.blogspot.com/2014/04/1912-1918.html

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #78 послато: Март 13, 2024, 10:07:04 пре подне »

Сјајна ствар, али чини се непотпуна

Фали, ово што они имају је мизеран проценат.
Треба јасније на сајту да се наведе која је ово база података.


Ван мреже МиланО

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #80 послато: Март 20, 2024, 12:08:06 пре подне »
Постоји књига "СПОМЕНИЦА учитељима и учитељицама изгинулим и помрлим у ратовима : 1912-1918."

https://dbubkg.blogspot.com/2014/04/1912-1918.html

Хвала на информацији! Управо сам је прегледао, али на жалост нисам имао среће. Настављам потрагу.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Жртве Првог светског рата - списак имена
« Одговор #81 послато: Март 28, 2024, 06:17:52 пре подне »
Фали, ово што они имају је мизеран проценат.
Треба јасније на сајту да се наведе која је ово база података.

Мислим да је у путању база чланова удружења носилаца споменице, које је још и прилично касно основано - тамо негде 50их, тако да је у питању јако мали проценат података.