Аутор Тема: Руси  (Прочитано 32842 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Руси
« послато: Фебруар 24, 2013, 01:58:05 поподне »
Дошао је ред и на Русе. Данас сам гледао њихов званични ДНК пројекат на страницама FTDNA и резултати су следећи:

E1b      36    5,8%
G        13    2,1%
H         1    0,2%
I1       54    8,7%
I2a      37    6,0%
I2b       7    1,1%
J1       13    2,1%
J2       34    5,5%
N       116   18,8%
O         1    0,2%
Q        12    1,9%
R1a     253   40,9%
R1b      33    5,3%
R2        5    0,8%
T         3    0,5%





Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #1 послато: Фебруар 24, 2013, 02:00:32 поподне »
У резултате нису рачунати хаплотипови људи који се налазе у бази али су указали "неруско" прекло.

Прво што упада у очи је значајно смањено присуство I2a као и нешто повећано присуство I1. ИСто тако, најзаступљенија хаплогрупа R1a се спушта на најнижи ниво приказан у истраживањима до сада.
То је наравно у супротности са свим резултатима које смо имали до сада. На Еупедији фигурирају счедеће вредности:



Исто тако, J1 је изашао на 2% а E1b је дуплирао своју вредност и порастао на скоро 6%.
« Последња измена: Фебруар 24, 2013, 02:04:50 поподне Kor »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #2 послато: Фебруар 24, 2013, 02:09:36 поподне »
Мимо свега тога, посебно ми се симпатичним учинио кластер: I2a2a*; Din-S (Carpatho-Croatian cluster), који је остатак златних времена Приморчевих знанаствених радова и њиховог утицаја на  Веренича из тог периода :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #3 послато: Фебруар 24, 2013, 03:11:06 поподне »
Очекивани резултати за Русе, додуше очекивао сам бар 15% И2а.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Руси
« Одговор #4 послато: Фебруар 24, 2013, 04:46:24 поподне »
Мени се чини да се прилично низак постотак И2а у Руса добро слаже са прѣдпоставком да И2а род потиче од носилаца Кукутени-Трипоље културе сѣвероисточне Украйине, Молдавийе и Западне Украйине. Као што се слаже и прилично низак постотак њега у Чеха, Пољака и Лужичких Срба, а значаян постотак у Молдаваца, Румуна и Украйинаца.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #5 послато: Фебруар 24, 2013, 06:04:43 поподне »
Мени се чини да се прилично низак постотак И2а у Руса добро слаже са прѣдпоставком да И2а род потиче од носилаца Кукутени-Трипоље културе сѣвероисточне Украйине, Молдавийе и Западне Украйине. Као што се слаже и прилично низак постотак њега у Чеха, Пољака и Лужичких Срба, а значаян постотак у Молдаваца, Румуна и Украйинаца.

Не бих рекао да И2а има везе са Кукутени Трипоље културом, сем пуке географске подударности повишене концентрације садашње И2а и некадашњег простора те културе. Кукутени Трипоље је класична култура неолитских медитеранаца, по свој прилици Е1б, Ј2б и Г2а, само је источни огранак неолитских култура Подунавља, која је уништена од пристиглих Индоевропљана Р1а. И2а је у том периоду био боравио много западније, у региону Алпа.
Данашња висока концентрација И2а хаплогрупе у региону сјеверне Молдавије и Буковине је посљедица словенских миграција у раном средњем вијеку, када су се Словени Прашко корчаковске културе управо туда спуштали до Доњег Дунава. Доказ да се ту ради о романизованим Словенима су топоними региона који су, у највећем дијелу, управо словенски.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #6 послато: Фебруар 24, 2013, 06:19:52 поподне »
Гледао сам још неке ДНК појекте који имају везе с Русијом и занимљиво, сви они имају већи постотак I1 од I2. Раније је важило као неко правило да је хаплогрупа I у Русији заступљена са око 15% и да преко 2/3 (више од 10%) били носиоци I2a.

Đorđo

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #7 послато: Фебруар 25, 2013, 04:13:06 поподне »
Meni je zapalo za oko 5,8% E1b, mislim da će biti mnogo interesantno kada jednog dana dođe i ta haplogrupa na red da se dobro prouči i da se rekonstruišu njene migracije

p.s. i J2 5,5%
« Последња измена: Фебруар 25, 2013, 04:26:43 поподне Đorđo »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #8 послато: Фебруар 25, 2013, 06:36:41 поподне »
Meni je zapalo za oko 5,8% E1b, mislim da će biti mnogo interesantno kada jednog dana dođe i ta haplogrupa na red da se dobro prouči i da se rekonstruišu njene migracije

p.s. i J2 5,5%

 :) У принципу, E1b и J2 немају шта да "упадају у очи", пошто су то постотци специфични за  цео тај севернији део Европе. Дакле, постојао је стратум тих хаплогрупа (које су најпре чинили тзв "фармери" на ширем европском подручју и међу скоро свим данашњим европским народима. 

Код нас је до погрешне перцепције хаплогрупе E1b (а богами и J2) дошло због високе концентрације ове хаплогрупе међу Албанцима на Косову која је последица демографске експлозије у не тако давној прошлости.

И мени би јако занимљиво било када би се упоредили хаплотипови E1b из Централне Европе са онима на Балкану (а и даље према Русији). Стварно је врло чудно да се овој хаплогрупи придаје много мање значаја него што она заслужује.


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Руси
« Одговор #9 послато: Март 19, 2013, 08:07:51 пре подне »





На жалост, ако увећам слике, имаће превише kB да би их могао објавити. Прва слика показује присуство хаплогрупа по регионима, а друга анализира хаплогрупу R1a1a - M198.
Преузето са http://dienekes.blogspot.com/
« Последња измена: Март 19, 2013, 11:58:10 пре подне Kor »
Икавац

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #10 послато: Март 19, 2013, 12:08:10 поподне »
Ја сам искористио администраторску привилегију па сам променио твоју табелу са другом која је много читљивија :)

Скинуо сам ПДФ фајл... мислим да ће бити занимљиво да се прочиита.

Интересантно је и ово што је написао Диенекес:


    N1c-Tat is a general feature of the Russians, but N1b-P43 is only really found at any significant frequency in the northern groups.

    A strong contrast of E-M78 between central (present) and northern (absent) groups, consistent with a late introduction of this haplogroup in easternmost Europe.

    South-Central-North decreasing frequency of R1a; now, it's not clear how R1a came to be in Russians: some of it may be legacy of its initial entry into Europe from the east, other could be of historical import, and may have even arrived during the Slavic expansion from Central Europe. The pattern probably is the reverse of the high frequency of N1, indicating increasing importance of Finno-Ugric substratum in the north.

    Fairly interesting that of the two likely "Balkan" haplogroups E-M78 and I-P37, the former is modal in central region, the latter in southern one. The absence of both in "deep Asia" suggests a late introduction, as mentioned before, but when?


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #11 послато: Март 19, 2013, 02:32:14 поподне »
Гледам ову табелу са руским резултаима и ствар која ми највише привлачи пажњу јесте повећано присуство Е1б у централној Русији. У Рослављу и Унжи достиже проценте од 7,5 и 5,8 %. Унжа се налази у ранијој угрофинској области (народ Мари) и само словенски досељеници су могли донијети Е1б тако далеко.

Ово ме све више увјерава да постоји нека варијанта Е1б која је веома рано учествовала у словенској етногенези. Питање је само која варијанта те хаплогрупе.

Кад сам за Зуровића из Херцеговине уносио хаплотип, имао је веома блиска подударања са групом ни мање ни више финских Е1б (више различитих). Мислим да би се о неком словенском Е1б требало размишљати.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #12 послато: Март 19, 2013, 04:55:50 поподне »
Гледам ову табелу са руским резултаима и ствар која ми највише привлачи пажњу јесте повећано присуство Е1б у централној Русији. У Рослављу и Унжи достиже проценте од 7,5 и 5,8 %. Унжа се налази у ранијој угрофинској области (народ Мари) и само словенски досељеници су могли донијети Е1б тако далеко.

Ово ме све више увјерава да постоји нека варијанта Е1б која је веома рано учествовала у словенској етногенези. Питање је само која варијанта те хаплогрупе.

Кад сам за Зуровића из Херцеговине уносио хаплотип, имао је веома блиска подударања са групом ни мање ни више финских Е1б (више различитих). Мислим да би се о неком словенском Е1б требало размишљати.

Цитат
  A strong contrast of E-M78 between central (present) and northern (absent) groups, consistent with a late introduction of this haplogroup in easternmost Europe.

То би од прилике значило да је та хаплогрупа недостајала у моменту меешања Словена са севернијим угро-финским народима који су претежни носиоци хаплогрупе N1c. Теоретски, долазак E1b на подручје централне Русије се одиграо после формиранја старе Руси. Да је дошао раније, учествовао би у популисању тих северних подручја.
« Последња измена: Март 19, 2013, 04:58:30 поподне Kor »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Руси
« Одговор #13 послато: Март 19, 2013, 07:59:50 поподне »
 Ра
Цитат
нийе се плашах да их йе мање, видѣвши друге исходе показивайуће да их у Русийи има само око 5%.
Ја сам знао да није онолико колико је изашло у резултатима са FTDNA на почетку пројекта али сам морао поштовати процедуру коју сам користио и код других народа у овој рубрици. 617 узорака је прилично солидан број иако је у питању јако велика земља. Већ неко време се каним да објавим податке за Румунију где постоји необично велика концентација (на пројекту) хаплогрупе J1. По презименима се може видети да су то Јевреји. Они су иначе процентуално највише тестирана етничка скупима (мада је пре религијска у питању).
Цитат
Док ми, са друге стране нѣйе ясно како то да нема Е1б1б узорака у сѣверних Руса. Очекивах да ће их и тамо бити. Можда су они стварно каснийега врѣмена пристизања?

Када будемо имали увида у разноликост, сазнаћемо више детаља. E1b код Русина од 30% је врло вероватно исти E1b као и код Руса.

Цитат
Са друге стране, присуство И2а и код сѣверних Руса говори у прилог ранийему спаяњу И2а и Р1а народъ.

Доказ да је до спајања дошло пре оснивања старе Руси, како већ рекох. I2a са подручја Карпата је имао дифузију по целом словенском пространству и за разлику од R1a (које има и на вансловенском простору) врло прецизно одређује границе словенске експанзије. Једини изузетак су они I2a међу Немцима и неће проћи много времена док се утврди откуда и од када они тамо.
« Последња измена: Март 19, 2013, 11:44:53 поподне Kor »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Руси
« Одговор #14 послато: Март 20, 2013, 06:28:46 поподне »
Цитат
Доказ да је до спајања дошло пре оснивања старе Руси, како већ рекох. I2a са подручја Карпата је имао дифузију по целом словенском пространству и за разлику од R1a (које има и на вансловенском простору) врло прецизно одређује границе словенске експанзије. Једини изузетак су они I2a међу Немцима и неће проћи много времена док се утврди откуда и од када они тамо.

Коре, шта направи од мойега писания?

Када већ спомену Нѣмце, видѣх да има понекога Динарца на их ДНК подухвату, али то йе сасвим очекивано, с обзиром на их мѣшање са Словенима. На койе нѣмачке И2а тачно ти мишљаше?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #15 послато: Март 20, 2013, 11:40:25 поподне »
Тек сада видим шта сам урадио од твог поста..... )))) Ужас...
Проблем је у томе што администратори имају опцију "измени" за сваку поруку и она се налази одмах поред опције "цитирај" тако да сам нехотице притиснуо оно што не треба а да нисам то приметио...

Наравно, мислим на I2a-Din а посебно на Дин-С којега имамо у Немачкој. Синиша је својевремено дао претпоставку (која је логична и са којом се ја слажем) да је то остатак или "репови" Срба који су насељавали простор источне Немачке пре поласка за Балкан.  Они који су Дин-С не могу бити другог порекла јер је та хаплогрупа највероватније зарођена на Карпатима и из неког разлога се није дифузно ширила као што је случај са Дин-Н. Дин-С је много мање расута од своје старије сестре што даје сиглан да је етничка група која ју је носила имала доста организовану миграцију.

Аксић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #16 послато: Мај 30, 2015, 07:43:28 поподне »
Кубански Козаци (тестирано 90 Козака)

R1a (SRY1532)    47.8%

I2a (P37.2)         16.7%

R1b1a2 (M269)    8.9%

N1c (TAT)             6.7%

I1 (M253)            4.4%

J2 (M172)            4.4%

E1b1b1 (M78)     3.3%

I2a2a (M223)      2.2%

I2 (M170)            1.1%

G2a (P15)           1.1%

T (M70)               1.1%

N1b (P43)           1.1%

Q (M242)            1.1%


Козаци северног Кавказа (тестирано 220 Козака)

R1a = 41.81%

I2a = 12.5%

G    = 10.56%

R1b = 7.36%

N1c = 6.67%

J2   = 5.14%

I1   = 4.72%

E1b = 3.33%

I2b = 2.08%

J1   = 1.67%

L    = 1.67%

O   = 0.83%

Q   = 0.56%

T    = 0.56%

N1b = 0.56%

http://www.familytreedna.com/public/cossacks/


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Руси
« Одговор #17 послато: Јануар 15, 2016, 12:00:59 поподне »
Страница о руским презименима и родовима:

http://www.ufolog.ru/names/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Руси
« Одговор #18 послато: Август 06, 2016, 10:01:05 поподне »
Козаци са горњег Дона (Y-chromosomal STR haplotypes identified for Cossacks from upper Don River):

E-V13   2   1,5%
G   2   1,5%
I1   8   6,1%
I2a   17   13,0%    (2 x DYS448 19)
J2   5   3,8%
L2   1   0,8%
N   13   9,9%
R1a   77   58,8%
R1b   6   4,6%
Укупно   131   

Хаплотипови (17 маркера) се могу скинути и прегледати на следећем линку:
http://www.genofond.ru/genofond.ru/default235ef.html?s=0&p=716
или директно на http://www.genofond.ru/genofond.ru/CossacsY.xlsx





Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Руси
« Одговор #19 послато: Септембар 16, 2016, 09:58:12 поподне »
Нови рад Кљосова за Русе.

Оригинал: http://pereformat.ru/2016/09/rezultaty-testirovaniya/

Лош превод (Гугл): https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&u=http://pereformat.ru/2016/09/rezultaty-testirovaniya/&prev=search

Треба напоменути да је питању мали узорак од око стотинак испитаника. Осим тога испитаници су већински али не и стопроцентно Руси.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Руси
« Одговор #20 послато: Септембар 16, 2016, 10:30:51 поподне »
Нови рад Кљосова за Русе.

Оригинал: http://pereformat.ru/2016/09/rezultaty-testirovaniya/

Лош превод (Гугл): https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&u=http://pereformat.ru/2016/09/rezultaty-testirovaniya/&prev=search

Треба напоменути да је питању мали узорак од око стотинак испитаника. Осим тога испитаници су већински али не и стопроцентно Руси.

Добар текст, али ето, конкретно за И2 која је мени лично занимљива, некако неодређено написано, додуше ништа погрешно, али некоме ко чита и нема предзнање било какво помало и конфузно.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #21 послато: Септембар 16, 2016, 10:50:25 поподне »
Добар текст, али ето, конкретно за И2 која је мени лично занимљива, некако неодређено написано, додуше ништа погрешно, али некоме ко чита и нема предзнање било какво помало и конфузно.

Слажем се, Полићу. Рекао бих прилично површно написано. Види се да се Кљосов није подробније бавио хаплогрупом I2a, и раније су његови текстови о тој хаплогрупи били прилично штури. Сем тога, види се да се ни он сам не може ослободити догме о балканској прародини  I2a, јер пише да кад су геноцидни ербини (R1b) упали у Европу, I2a се разбјежаше на све четири стране свијета, па једни одоше на Британска острва, други на Балкан. Наравно, Украјину и Белорусију не спомиње, јер би онда морао да спомене и учешће I2a у словенској етногенези, што му из неких других разлога не иде у прилог. Зато са друге стране, N1c жели пошто пото угурати у словенски корпус.

Мислим да су разлози за овакво писање прилично провидни: Руси имају значајан проценат N1c, за разлику од Украјинаца који имају већи проценат I2a Динарика. Словенски карактер руске популације се мора што јаче нагласити. Мислим да је у томе прилично пристрасан.

Такође, понавља причу о геноцидним R1b и то наглашава код сваке хаплогрупе Старе Европе, па каже да су ербини истријебили и I2a и I1 и G2a и E1b. При томе не спомиње да се у истом том периоду кроз Corded Ware културу на истоку, сјеверу и центру Европе шири и R1a. Логично је поставити питање, зар није и  R1a учествовала у прогону староевропског становништва (наравно уколико је таквог прогона било), а не само R1b?





Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Руси
« Одговор #22 послато: Септембар 16, 2016, 10:58:29 поподне »
Зато са друге стране, N1c жели пошто пото угурати у словенски корпус.
Да, у првој реченици везано за Н1Ц1 одмах каже да многи ту групу без основа сматрају угрофинском, јер је велики број Руса носилаца, а они не говоре угрофинским језицима..:)
А после у тексту каже да се група јавља као основна код Јакута, Финаца и Балта.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #23 послато: Септембар 16, 2016, 11:06:37 поподне »
Да, у првој реченици везано за Н1Ц1 одмах каже да многи ту групу без основа сматрају угрофинском, јер је велики број Руса носилаца, а они не говоре угрофинским језицима..:)
А после у тексту каже да се група јавља као основна код Јакута, Финаца и Балта.

За N1c и Словене не треба бити превише паметан. Ова хаплогрупа није могла учествовати у словенској етногенези јер је присутна само код оних словенских народа који су били у додиру са угрофинским народима. Са друге стране, I2a и R1a је присутна код свих словенских народа.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Руси
« Одговор #24 послато: Септембар 16, 2016, 11:28:04 поподне »
За N1c и Словене не треба бити превише паметан. Ова хаплогрупа није могла учествовати у словенској етногенези јер је присутна само код оних словенских народа који су били у додиру са угрофинским народима. Са друге стране, I2a и R1a је присутна код свих словенских народа.

Добар резон.
А има и ова руска карта по којој је пре 1700 година територија на којој су живели угрофински народи била много већа, посебно у Русији. Да не пишем о уочљивом поклапању тадашњих угрофинских области са областима где је данас N1c високо заступљен.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Руси
« Одговор #25 послато: Септембар 16, 2016, 11:33:03 поподне »
Добар резон.
А има и ова руска карта по којој је пре 1700 година територија на којој су живели угрофински народи била много већа, посебно у Русији. Да не пишем о уочљивом поклапању тадашњих угрофинских области са областима где је данас N1c високо заступљен.
Чудь белоглазая :)

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Руси
« Одговор #26 послато: Септембар 17, 2016, 08:15:28 поподне »
Ако занемаримо коментаре Кљосова у поменутом раду можемо видети неку основну структуру Динарика у Русији.

Од 13 узорака позитивних на I2a сви припадају грани I-CTS10228. Заступљеност њене четири подгране изгледа овако: I-S17250=9, I-Y4460=3, I-Z17855=1, I-A2512=0.

По процентима структура подграна изгледа овако: 69% I-S17250 (вероватно сав ДН), 23% I-Y4460 ДН и 8% I-Z17855 ДН (заокружено без децимала).

Какво је стање на нашем пројекту што се грана ДН тиче? Невски је споменуо једног нашег I-A2512 о коме не сме ништа више рећи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #27 послато: Септембар 17, 2016, 08:25:44 поподне »
Ако занемаримо коментаре Кљосова у поменутом раду можемо видети неку основну структуру Динарика у Русији.

Од 13 узорака позитивних на I2a сви припадају грани I-CTS10228. Заступљеност њене четири подгране изгледа овако: I-S17250=9, I-Y4460=3, I-Z17855=1, I-A2512=0.

По процентима структура подграна изгледа овако: 69% I-S17250 (вероватно сав ДН), 23% I-Y4460 ДН и 8% I-Z17855 ДН (заокружено без децимала).

Какво је стање на нашем пројекту што се грана ДН тиче? Невски је споменуо једног нашег I-A2512 о коме не сме ништа више рећи.

Веома је тешко и непоуздано на основу стр маркера одређивати подгране Динарика. Мислим да је и сам Кљосов у тексту то напоменуо.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #28 послато: Септембар 22, 2016, 09:45:24 поподне »
Одакле је сада извукао старост Ј од 43000 година? Колико је онда стара IJ? А да не говоримо о IJK. Оде то много у прошлост. Мислио сам да је J стара око 30000 година, бар је раније тако било.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Руси
« Одговор #29 послато: Септембар 22, 2016, 11:19:59 поподне »
Одакле је сада извукао старост Ј од 43000 година? Колико је онда стара IJ? А да не говоримо о IJK. Оде то много у прошлост. Мислио сам да је J стара око 30000 година, бар је раније тако било.



Тако је. Бар према Yfull-у

"...formed 42900 ybp, TMRCA 31600 ybp..."

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #30 послато: Септембар 23, 2016, 08:13:44 поподне »
колико је онда стара IJK?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Руси
« Одговор #31 послато: Септембар 23, 2016, 10:04:26 поподне »
колико је онда стара IJK?

Према Yfull-у :)

"...formed 47200 ybp, TMRCA 42900 ybp..."

https://www.yfull.com/tree/IJ/

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #32 послато: Септембар 26, 2016, 01:47:12 поподне »
да не идемо много у офтопик али ово морам да прокоментаришем

HIJK formed 48500 ybp, TMRCA 48500 ybp
IJK formed 48500 ybp, TMRCA 47200 ybp
IJ formed 47200 ybp, TMRCA 42900 ybp
I formed 42900 ybp, TMRCA 27500 ybp
J formed 42900 ybp, TMRCA 31600 ybp
I1 formed 27500 ybp, TMRCA 4700 ybp
I2 formed 27500 ybp, TMRCA 21700 ybp

Ово дефинитивно нема логику. Прво иде "штанцање" хаплогупа у неколико хиљада година па онда нагло успорење.

Осим тога, ово заокруживање година формиирања (нпр I и J) није реално пошто се ниже хаплогрупе диференцирају из виших не на начин да се истовремено расцепе на два дела него је то најчешће процес који се одвија више хиљада година.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Руси
« Одговор #33 послато: Септембар 26, 2016, 07:32:52 поподне »
За N1c и Словене не треба бити превише паметан. Ова хаплогрупа није могла учествовати у словенској етногенези јер је присутна само код оних словенских народа који су били у додиру са угрофинским народима. Са друге стране, I2a и R1a је присутна код свих словенских народа.

A odakle onda N1c kod nas?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #34 послато: Септембар 26, 2016, 07:40:09 поподне »
A odakle onda N1c kod nas?

Па код нас и нема N1c.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Руси
« Одговор #35 послато: Септембар 26, 2016, 08:52:19 поподне »
Па код нас и нема N1c.

Pa koja varijanta N grupe ima kod nas?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #36 послато: Септембар 26, 2016, 08:54:12 поподне »
Pa koja varijanta N grupe ima kod nas?

Она која хиљадама година нема никакве везе са N1c.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Руси
« Одговор #37 послато: Септембар 27, 2016, 03:10:00 пре подне »
Она која хиљадама година нема никакве везе са N1c.

A koliki je razmak?
Mislim da kada govorimo o etogenizi Slovena, moramo uzeti u obzir da je rec o jako heterogenoj skupini, tako da su na razlicitim teritorijama ucestvavali etnosi razlicitih haplogrupa. Kod Istocnih Slovena i baltski naroda N1c igrao je jako vaznu ulogu u najranijim fazama istorije, a i dan danas je poprilicno prisutan i to koliko sam video imaju svoj karakteristican marker.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Руси
« Одговор #38 послато: Новембар 04, 2016, 07:46:49 поподне »
Данас се прославља четири столећа од ослобођења руских земаља од пољске власти.
На здравље и радост браћи руској!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Руси
« Одговор #39 послато: Новембар 05, 2016, 12:25:14 пре подне »
Данас се прославља четири столећа од ослобођења руских земаља од пољске власти.
На здравље и радост браћи руској!

Да. Крај Смутног времена:)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

симо

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #40 послато: Април 24, 2017, 03:12:45 поподне »
Is there a Finno-Ugric component in the gene pool of Russians from Yaroslavl oblast? Evidence from Y-chromosome
Russian Journal of Genetics
March 2017, Volume 53, Issue 3, pp 388–399

https://link.springer.com/article/10.1134/S1022795417030048

Abstract
The Upper Volga region was an area of contacts of Finno-Ugric, Slavic, and Scandinavian speaking populations in the 8th–10th centuries AD. However, their role in the formation of the contemporary gene pool of the Russian population of the region is largely unknown. To answer this question, we studied four populations of Yaroslavl oblast (N = 132) by a wide panel of STR and SNP markers of the Y-chromosome. Two of the studied populations appear to be genetically similar: the indigenous Russian population of Yaroslavl oblast and population of Katskari are characterized by the same major haplogroup, R-M198 (xM458). Haplogroup R-M458 composes more than half of Sitskari’s gene pool. The major haplogroup in the gene pool of the population of the ancient town of Mologa is N-M178. Subtyping N-M178 by newest “genomeera” Y-SNP markers showed different pathways of entering this haplogroup into the gene pools of Yaroslavl Volga region populations. The majority of Russian populations have subvariant N3a3-CTS10760; the regular sample of Yaroslavl oblast is equally represented by subvariants N3a3-CTS10760 and N3a4-Z1936, while subvariant N3a4-Z1936 predominates in the gene pool of population of Mologa. This N3a4-Z1936 haplogroup is common among the population of the north of Eastern Europe and the Volga-Ural region. The obtained results indicate preservation of the Finno-Ugric component in the gene pool of population of Mologa and a contribution of Slavic colonization in the formation of the gene pool of the Yaroslavl Volga region populations and make it possible to hypothesize the genetic contribution of the “downstream” (Rostov- Suzdal) rather than “upstream” (Novgorod) Slavic migration wave.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #41 послато: Мај 04, 2017, 11:31:27 пре подне »
На теми Генетска слика Срба из Босне и Херцеговине је кренула расправа о Русима, ја ћу наставити овде.

Путин стварно личи на Финца.
Има таквих и Руса (Финаца више наравно) а то је због асимилације угро-финских племена.
На једном страном форуму један Пољак је рекао да Путин никад не био могао проћи кап Пољак, и још каже да је у животу видео свега неколико Пољака који има сличну физиономију као Путин.
Путин је вероватно носилац N1c хаплогрупе, мада постоји и прича о његовом српском пореклу.  www.telegraf.rs/vesti/963635-da-li-je-to-moguce-vladimir-putin-ima-srpske-krvi
« Последња измена: Мај 04, 2017, 11:37:20 пре подне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #42 послато: Мај 04, 2017, 11:36:07 пре подне »
На теми Генетска слика Срба из Босне и Херцеговине је кренула расправа о Русима, ја ћу наставити овде.

Путин стварно личи на Финца.
Има таквих и Руса (Финаца више наравно) а то је због асимилације угро-финских племена.
На једном страном форуму један Пољак је рекао да Путин никад не био могао проћи кап Пољак, и још каже да је у животу видео свега неколико Пољака који има сличну физиономију као Путин.
Путин је вероватно носилац N1c хаплогрупе, мада постоји и прича о његовом српском пореклу.  www.poreklo.rs/2014/02/25/potraga/-za-korenima-ruskog-predsednika-da-li-je-putin-srpske-gore-list/

О Путиновом поријеклу смо детаљно писали на сљедећој теми http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1947.msg44684#msg44684

Сасвим је могуће да је Путин поријеклом од тверских Карела.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #43 послато: Мај 04, 2017, 11:38:29 пре подне »
О Путиновом поријеклу смо детаљно писали на сљедећој теми http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1947.msg44684#msg44684

Сасвим је могуће да је Путин поријеклом од тверских Карела.
Међу Србима у Војводини постоји презиме Путин.

симо

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #44 послато: Мај 04, 2017, 11:40:49 пре подне »
Међу Србима у Војводини постоји презиме Путин.

Вјероватно је поријеклом од Срба из Путинаца који су у 15. вијеку отишли у Карелију, а потом их је Романов као Кареле населио у Тверској области. Ето, све се поклапа...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #45 послато: Мај 04, 2017, 11:45:17 пре подне »
Вјероватно је поријеклом од Срба из Путинаца који су у 15. вијеку отишли у Карелију, а потом их је Романов као Кареле населио у Тверској области. Ето, све се поклапа...
Тежи случај,  зато што село Путинци носе то име од скоријег времена.
« Последња измена: Мај 04, 2017, 11:48:57 пре подне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #46 послато: Мај 04, 2017, 11:51:01 пре подне »
« Последња измена: Мај 04, 2017, 11:54:01 пре подне Свевлад »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Руси
« Одговор #47 послато: Мај 04, 2017, 12:13:42 поподне »
Неки људи не препознају иронију... ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Руси
« Одговор #48 послато: Мај 04, 2017, 02:03:06 поподне »
Вјероватно је поријеклом од Срба из Путинаца који су у 15. вијеку отишли у Карелију, а потом их је Романов као Кареле населио у Тверској области. Ето, све се поклапа...

Било је стварно у Радојеву (Банат, уз само румунску границу), али мислим да их тамо нема више. Пише чак и овде на Пореклу.
Наравно, то нису они познати руски Путини.

Што се тиче тога да је Путин, судећи према изгледу, сигурно N1, то не мора бити истина.
Можда су му се мушки преци женили женама из "угро-финских" лоза, па је попримљен такав изглед.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Руси
« Одговор #49 послато: Мај 05, 2017, 12:24:04 пре подне »
https://youtu.be/iDif2Ui-ymA?t=53s

Ова Путинова из Војводине изгледа као да је из Карелије.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Руси
« Одговор #50 послато: Мај 05, 2017, 01:23:24 поподне »
Meni Ckalja nekako malo lici na Putina :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #51 послато: Мај 05, 2017, 01:33:18 поподне »
Ова Путинова из Војводине изгледа као да је из Карелије.
Тачно, припада балтидском типу.

Личи на стеореотипну Естонку, Финкињу или Рускињу са северозапада Русије.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Руси
« Одговор #52 послато: Мај 05, 2017, 03:13:19 поподне »
Тачно, припада балтидском типу.

Личи на стеореотипну Естонку, Финкињу или Рускињу са северозапада Русије.
Ja bih rekao da je samo odabrala kvalitetnu farbu za kosu :)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Руси
« Одговор #53 послато: Мај 05, 2017, 10:41:07 поподне »
Тачно, припада балтидском типу.

Личи на стеореотипну Естонку, Финкињу или Рускињу са северозапада Русије.

https://www.youtube.com/v/QnzwBfyX1jo

Како би ти окарактеризирао ову руску новинарку, кад те већ занима антропологија? :)
Физиономија карактеристична за угро-финске народе?

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Руси
« Одговор #54 послато: Мај 06, 2017, 02:46:05 пре подне »
Ова Путинова из Војводине изгледа као да је из Карелије.

Moze i kao Skandinavka da prodje  :o

Ali bice da joj "Putin" nije devojacko prezime :)
« Последња измена: Мај 06, 2017, 02:51:05 пре подне OlovniCovek »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Руси
« Одговор #55 послато: Мај 19, 2017, 01:24:47 поподне »
Da li je istina da zapadni Rusi imaju mnogo vise severnjackih gena od Nemacka recimo? Prevashodno mislim na zap.Rusiju?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Руси
« Одговор #56 послато: Мај 19, 2017, 01:48:03 поподне »
Da li je istina da zapadni Rusi imaju mnogo vise severnjackih gena od Nemacka recimo? Prevashodno mislim na zap.Rusiju?

А шта су тачно северњачки гени?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Руси
« Одговор #57 послато: Мај 19, 2017, 03:06:57 поподне »
А шта су тачно северњачки гени?
.   

Ovo sam kopirao . Da ne bude zabune. Mozda nisam dobro postavio pitanje, no negde procitah da Rusi na zapadu imaju vise tih gena nego recimo Nemci... mislim da je kod Russia prosek bio na 68% a kod nemaca na 64% ... govorim o autosomalnom testu.

European Coastal Plain -> Western and Central Europe

Trans Ural Peneplain -> Eastern Europe

European Coastal Islands -> British Isles

European Northlands -> Scandinavia
Negde sam procitao da ima delova na zapadu Rusije koji su vrlo "severnjacki" ?
« Последња измена: Мај 19, 2017, 03:16:40 поподне barbarylion »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Руси
« Одговор #58 послато: Мај 19, 2017, 03:18:09 поподне »
Zaboravih I Nordijusku grupu.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Руси
« Одговор #59 послато: Октобар 22, 2017, 09:01:07 поподне »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #60 послато: Март 12, 2018, 03:02:57 пре подне »
На једном страном форуму сам видео да је један Рус поставио статистику за руски град Ливни https://sr.wikipedia.org/wiki/Ливни

Овако изгледа на узорку од 110

R1a - 62,7%

I2a1 - 13,6%

I1 - 8,2%

N1c - 4,5%

R1b - 3,6%

T - 2,7%

I2-M223 - 0,9%

N1b - 0,9%

E - 0,9%

J2 - 0,9%

Q - 0,9%

R1a је прилично изнад руског просека, I2a1 и I1 су нешто изнад руског просека, а N1c је доста испод руског просека. 
Одакле ова T хаплогрупа у Русији?

Изгледа да у Русији да се од југа према северу повећава проценат N1c а опада проценат R1a и I2a1.

I2а1 би требало да највећу концентрацију има у деловима према Белорусији и Украјини.
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:11:26 пре подне Свевлад »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Руси
« Одговор #61 послато: Март 12, 2018, 12:53:17 поподне »
На једном страном форуму сам видео да је један Рус поставио статистику за руски град Ливни https://sr.wikipedia.org/wiki/Ливни

Овако изгледа на узорку од 110

R1a - 62,7%

I2a1 - 13,6%

I1 - 8,2%

N1c - 4,5%

R1b - 3,6%

T - 2,7%

I2-M223 - 0,9%

N1b - 0,9%

E - 0,9%

J2 - 0,9%

Q - 0,9%

R1a је прилично изнад руског просека, I2a1 и I1 су нешто изнад руског просека, а N1c је доста испод руског просека. 
Одакле ова T хаплогрупа у Русији?

Изгледа да у Русији да се од југа према северу повећава проценат N1c а опада проценат R1a и I2a1.

I2а1 би требало да највећу концентрацију има у деловима према Белорусији и Украјини.
Imas i statistiku za Moskvu sa mnogo vecim uzorkom.I-CTS10228 su stavili od 11 do 14 %.Regija Moskva 11 % a grad 14 %

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #62 послато: Март 12, 2018, 01:49:59 поподне »

R1a је прилично изнад руског просека, I2a1 и I1 су нешто изнад руског просека, а N1c је доста испод руског просека. 
Одакле ова T хаплогрупа у Русији?
отуда одакле и у осталим деловима европе ))

Цитат
Изгледа да у Русији да се од југа према северу повећава проценат N1c а опада проценат R1a и I2a1.
то није никаква новост. Компонента N1c улази у састав Руса тек након словенске етногенезе.

Цитат
I2а1 би требало да највећу концентрацију има у деловима према Белорусији и Украјини.
што је у овом случају и потврђено.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #63 послато: Март 12, 2018, 01:51:08 поподне »
Imas i statistiku za Moskvu sa mnogo vecim uzorkom.I-CTS10228 su stavili od 11 do 14 %.Regija Moskva 11 % a grad 14 %
кажу да је у Москви сваки трећи становник пореклом из Украјине.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Руси
« Одговор #64 послато: Март 12, 2018, 01:54:09 поподне »
кажу да је у Москви сваки трећи становник пореклом из Украјине.

Врло је могуће.

А у Београду је сваки трећи становник пореклом из Црне Горе.  ;D

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Руси
« Одговор #65 послато: Јун 02, 2019, 03:44:08 поподне »
Наишао сам на овај податак да Русија планира да уложи преко $3.3 милијарди долара за развој своје сопствене генетичке индустрије и истраживање у наредних осам година. То подразумијева и смањивање зависности од страних база података и компанија које се тим баве. Браво Руси, озбиљно као и увијек!

http://government.ru/docs/all/121600/

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #66 послато: Децембар 28, 2019, 08:55:03 пре подне »
Болно питање за сваког руског историчара. Да ли су им скандинавски Варјази направили прву државу? Погледајте реакцију двоје руских историчара на сљедећем снимку, од 29:10. Превео сам доле ниже неке занимљиве моменте.

<a href="https://www.youtube.com/v/CNeCLXZqAKI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CNeCLXZqAKI</a>

Водитељ: Када се може мање више објективно почети говорити о блиским контактима Скандинавије и Русије? Полако се приближавам Рјурику, оно: дођите и управљајте нама, велика је наша земља, али нема реда. Основни је предмет расправе: ко нам је дао културу, да ли је она наша?

Историчари(бурна рекција): Нико није дао, нико је није дао, ни политичку културу ни државу.

Водитељ: Говоре да је преузета, дошла са стране? Дошли и научили нас?

Историчарка: То је представа 18. вијека, да је могао доћи неки човјек, преузети и организовати државу...

Историчарка: Државе које се формирају на основи варварског друштва, настају из племенских структура. Чак је и римска држава у своје вријеме настала из племенских структура, а затим је настала империја. Таква ситуација кад из племенских структура почиње да се рађа држава, та држава је нешто сасвим друго, она нема ништа заједничко са савременом државом.

Историчар: Шта је то држава у првој фази: Долази група ратника и пита групу домаћег становништва, треба ли вам заштита од некога. А они кажу: ми плаћамо Хазарима. Не плаћајте њима, платите нама. Нећете? Сад ћете видјети, па нек вас бране Хазари, ти ваши пријатељи којима плаћате. Постојала је и теорија по којој је држава институционализација рекета. То је буквално објашњење. И то је веома близу истини.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #67 послато: Децембар 28, 2019, 08:56:21 пре подне »
Занимљиво је да до краја дискусије, гости развијају тезу да је малтене опште правило да су први владари странци, па наводе сличну ситуацију са келтским Бритима и позивом Англосасима да их бране од Пикта, па да су и Ромул и Рем били странци у Риму. Углавном теза је да се скоро никад из домицилне структуре не формира владарска династија. Не чини ми се то богзна како убједљиво. Више ми се чини да Руси покушавају на најбезболнији начин да ријеше своју специфичну ситуацију са формирањем државе.

Што се Србаља тиче, ако посматрамо Немањиће као пандан Рјуриковичима у Русији, није било неких већих теза о њиховом евентуалном несрпском поријеклу. Иако постоје предања да су од сиромашног пастира, од  римљанина Ликинија. Једино је Дворниковић, додуше опрезно, не успјевајући наћи објашњење успјешности немањићког „пројекта“ записао:
„Поред свих исцрпних приказа и анализа у нашој и страној историографији немањићска средњовековна Србија остала је загонетна појава. Та централна, најснажнија и органским континуитетом свога развитка најсолиднија државна творевина свих балканских Словена уопште, у многом погледу чудно одудара од ранијих несигурних и искиданих периферних  југословенских државних почетака“

Дворниковић као да није вјеровао да оваква организованост може проистећи из словенског друштва.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Руси
« Одговор #68 послато: Децембар 28, 2019, 11:40:23 пре подне »
Углавном теза је да се скоро никад из домицилне структуре не формира владарска династија. Не чини ми се то богзна како убједљиво. Више ми се чини да Руси покушавају на најбезболнији начин да ријеше своју специфичну ситуацију са формирањем државе.

Не кажу то што тврдиш да је теза. Они покушавају веома прецизно објаснити појам господарства и ограничити га од културе,  језика и других наслеђа. Објашњавају да се је господарство онога времена односило на исплату данка за узвратну заштиту одређенога краја; објашњавају да је култура сасвим друго дело и производ зајмодејства разних племенских склопова одређенога краја, те да на том пољу постоје огромне разлике између севера и југа бивше Руси.
Објашњавају све сасвим тачно,  непристрастно и професионално.
« Последња измена: Децембар 28, 2019, 11:42:09 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Руси
« Одговор #69 послато: Децембар 28, 2019, 11:48:36 пре подне »
Онај појам горе који је навела историчарка - "иституционализација рекета" је можда најисправнији. Раније ми је падало на памет да су државе "легалне мафије", мало је то можда грубо, јер "мафије" су илегалне и баве се илегалним пословима, а владајуће касте су биле на вишем нивоу, пружале су заштиту одређеној популацији и убирале порез или "рекет" од легалних послова становништва ( привреда, земљорадња итд), а и чували су начин живота те популације у чију су се културу касније и сами уклапали (у случају владајуће касте страног порекла)...Код Руса је све то много јасније јер им почеци нису везани за рани средњи век
« Последња измена: Децембар 28, 2019, 11:54:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Руси
« Одговор #70 послато: Децембар 28, 2019, 12:11:56 поподне »
Наишао сам на овај податак да Русија планира да уложи преко $3.3 милијарди долара за развој своје сопствене генетичке индустрије и истраживање у наредних осам година. То подразумијева и смањивање зависности од страних база података и компанија које се тим баве. Браво Руси, озбиљно као и увијек!

http://government.ru/docs/all/121600/

 Радостна вијест ! Радоћу неког рођака код њих тестирати. А убјеђенсам да ће да буде и јефтиније...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #71 послато: Децембар 28, 2019, 02:25:43 поподне »
Не кажу то што тврдиш да је теза. Они покушавају веома прецизно објаснити појам господарства и ограничити га од културе,  језика и других наслеђа. Објашњавају да се је господарство онога времена односило на исплату данка за узвратну заштиту одређенога краја; објашњавају да је култура сасвим друго дело и производ зајмодејства разних племенских склопова одређенога краја, те да на том пољу постоје огромне разлике између севера и југа бивше Руси.
Објашњавају све сасвим тачно,  непристрастно и професионално.

Добро, можда сам мало искарикирао да им је то основна теза, али по њиховој реакцији на питање водитеља, каснијем набрајању случајева гдје су странци издоминирали над домицилним становништвом, објашњењем да податке из првих руских љетописа треба користити обазриво, чини ми се да постоји одређени одбрамбени механизам по овом питању. Нисам доводио у питање нити њихову објективност, нити професионалност, напротив, уживам да гледам овај серијал Час истине.

Да је питање "Варјага" код Руса увијек актуелно говори и број емисија управо посвећених овом питању у оквиру овог серијала. Расправе се ту и даље воде.
« Последња измена: Децембар 28, 2019, 02:30:48 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #72 послато: Децембар 28, 2019, 02:37:50 поподне »
Онај појам горе који је навела историчарка - "иституционализација рекета" је можда најисправнији. Раније ми је падало на памет да су државе "легалне мафије", мало је то можда грубо, јер "мафије" су илегалне и баве се илегалним пословима, а владајуће касте су биле на вишем нивоу, пружале су заштиту одређеној популацији и убирале порез или "рекет" од легалних послова становништва ( привреда, земљорадња итд), а и чували су начин живота те популације у чију су се културу касније и сами уклапали (у случају владајуће касте страног порекла)...Код Руса је све то много јасније јер им почеци нису везани за рани средњи век

Да, кад се разгрну сви слојеви разних друштвених уређења опет негдје на површину избије право јачега као основно начело. И данас кад размишљам о односима између држава, прије свега гледам чија је војничка чизма на чијој земљи и тако одмах у почетку рашчистим ко се ту нешто пита. Његош такође није имао дилеме по том питању кад је написао: "Вук на овцу своје право има, ка тирјанин на слаба човјека" иако је додао: "Ал' тирјанству стати ногом за врат довести га познанију права, то је људска дужност најсветија." Не знам како би овај други  дио стиха преточили у политичку праксу.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Руси
« Одговор #73 послато: Децембар 28, 2019, 04:06:30 поподне »
Његош такође није имао дилеме по том питању кад је написао: "Вук на овцу своје право има, ка тирјанин на слаба човјека" иако је додао: "Ал' тирјанству стати ногом за врат довести га познанију права, то је људска дужност најсветија." Не знам како би овај други  дио стиха преточили у политичку праксу.
Мислим да и први.и други део Његошевих стихова имамо данас у пракси у његовој држави...Први део "игра" власт, а други део је свештенство и народ који је за поштовање права (пребацих се на недозвољени део дневне политике, али ми је заличило у контексту Његошевог тумачења у пракси) ...може паралела да се повуче у контесту Његошевих мисли и на стари Рим...Хришћани су били прогоњени од стране највеће силе, а за мање од три века је захваљујући апостолима и ширењу вере, сам Цар постао Хришћанин...Сила руководи светом, али идеје су оне које опстају, тј. сила ће онолико трајати у зависности од идеје коју носи..тако да Његоша разумем да је поменуо да постоји снага, сила, али и разум и правда

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Руси
« Одговор #74 послато: Децембар 28, 2019, 04:16:09 поподне »
  "Ал' тирјанству стати ногом за врат довести га познанију права, то је људска дужност најсветија." Не знам како би овај други  дио стиха преточили у политичку праксу.
Ваљда хајдучење.
Но залуд и то,  јер ће једном синови хајдука исти тирани постати.  То је људска ћуд и то се вазда врти у круг.
Друга имена а сут једна.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #75 послато: Децембар 28, 2019, 04:18:17 поподне »
Мислим да и први.и други део Његошевих стихова имамо данас у пракси у његовој држави...Први део "игра" власт, а други део је свештенство и народ који је за поштовање права (пребацих се на недозвољени део дневне политике, али ми је заличило у контексту Његошевог тумачења у пракси) ...може паралела да се повуче у контесту Његошевих мисли и на стари Рим...Хришћани су били прогоњени од стране највеће силе, а за мање од три века је захваљујући апостолима и ширењу вере, сам Цар постао Хришћанин...Сила руководи светом, али идеје су оне које опстају, тј. сила ће онолико трајати у зависности од идеје коју носи..тако да Његоша разумем да је поменуо да постоји снага, сила, али и разум и правда

Ево још један цитат Дворниковића, за размишљање:

"Словен је хтео миран и потпуно свој живот: ни он да влада над ким, али ни над њим нико да не влада. Дивљи завојевачки, похлепни немир њему је био туђ- у тој жилици стоји читав тип, сав фатум али и сва историјска трагика Словена. Јер, испунило се само оно прво: Словен није владао над другима! Али зато су други владали над њим и то владали тако како се можда ни над ким у светској историји није владало. Јер стоји написан грозан закон над стубовима историје: Ко неће да гази другога, биће сам гажен!"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Руси
« Одговор #76 послато: Мај 13, 2021, 08:47:51 пре подне »
Izašao je novi rad o genetskoj kompoziciji Ruske Federacije:"Population genetic data and forensic parameters of the 27 Y-DNA panel Yfiler plus in Russian population". U njemu čak i jedan J1 PF7263 :) Ni jedan PF7257* ali dosta Z1828.

https://link.springer.com/article/10.1007/s00414-021-02599-8

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #77 послато: Мај 13, 2021, 08:55:34 пре подне »
Izašao je novi rad o genetskoj kompoziciji Ruske Federacije:"Population genetic data and forensic parameters of the 27 Y-DNA panel Yfiler plus in Russian population". U njemu čak i jedan J1 PF7263 :) Ni jedan PF7257* ali dosta Z1828.

https://link.springer.com/article/10.1007/s00414-021-02599-8

Одлично, нисам примјетио овај рад. Иако нема SNP-ова и овај STR преглед је прилично користан.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #78 послато: Мај 13, 2021, 09:27:09 пре подне »
Колико сам успио видјети, од ових 691 руских хаплотипова има неких 15 I2-PH908. Значи, нешто мало преко 2% у руској популацији. Гледајући укупно и то је негдје око 3 милиона.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Руси
« Одговор #79 послато: Мај 13, 2021, 09:50:17 пре подне »
Колико сам успио видјети, од ових 691 руских хаплотипова има неких 15 I2-PH908. Значи, нешто мало преко 2% у руској популацији. Гледајући укупно и то је негдје око 3 милиона.
Нас и Руса 10 милијона!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Руси
« Одговор #80 послато: Мај 13, 2021, 05:01:52 поподне »
Колико сам успио видјети, од ових 691 руских хаплотипова има неких 15 I2-PH908. Значи, нешто мало преко 2% у руској популацији. Гледајући укупно и то је негдје око 3 милиона.

Односно 1.5 милион, јер половину чине жене.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Руси
« Одговор #81 послато: Мај 13, 2021, 05:03:44 поподне »
Односно 1.5 милион, јер половину чине жене.

Тачно.  :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Руси
« Одговор #82 послато: Мај 20, 2021, 10:31:11 пре подне »
На брзину сам погледао први део ексел табеле са хаплотиповима Руса из ове студије. Бр. 55 је вероватно R1b-Z2705, а бр. 127 је могући N2. Да забележим овде док нисам заборавио.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Руси
« Одговор #83 послато: Мај 20, 2021, 09:24:38 поподне »
На брзину сам погледао први део ексел табеле са хаплотиповима Руса из ове студије. Бр. 55 је вероватно R1b-Z2705, а бр. 127 је могући N2. Да забележим овде док нисам заборавио.  :)

Након детаљније провере, ипак се испоставило да није то оно што ми се учинило.
Чињеницама против самоувереног незнања.