Аутор Тема: Антропологија и људске расе  (Прочитано 116793 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #120 послато: Април 02, 2016, 09:59:11 пре подне »
Слажем се апсолутно да је човек Ром. Роми, чак и они најсветлији, никако не могу проћи као Медитеранци, па чак и они Источни који су по неком правилу најчешће на самој граници ''беле расе'' иако не волим тај термин(да ме неко погрешно не схвати)... иако имају јаку примесу Медитеранца у себи... зато што их одају њихове црте лица...пуније усне нпр.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #121 послато: Април 02, 2016, 02:14:49 поподне »
Шкрњо, мислио сам на ове овдашње Цигане. Они већином имају антрополошке карактеристике медитеранаца.

Као што шкрњо рече, они имају свој специфичан расни тип и нису Медитеранци (у антрополошком смилу) на Балкану. Често су код нас Роми брахикефали, а неретко имају динаро-арменоидне особине, па и алпинске, медитеранске и многе друге.

Особине балканског Медитеранца (Атлантског Медитеранца), према Куну:

"A tall, dolichocephalic or mesocephalic type with dark hair and dark brown eyes, a straight nasal profile, and a tendency toward a lesser leptorrhiny than the total group. This is an Atlanto-Mediterranean racial type which is also prevalent in other Balkan countries. It may also be sorted out of available statistical series of Greeks, while it is common in Bulgaria and easily distinguishable among Serbs. It, or a similar type, also occurs with Dinarics in northern Italy and the Tyrol. In northern Albania it is commonest in Malsia Jakovлs and Dukagin."

Као што је већ речено, у морфолошком смислу, Медитеранац изгледа као Нордид тамније пигментације. Али данас имамо јасно идвојене све ове типове, Медитеранац, Нордид, Индид (Роми), итд., па не треба повлачити овакве паралеле.








Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #122 послато: Април 02, 2016, 02:28:44 поподне »
Слажем се апсолутно да је човек Ром. Роми, чак и они најсветлији, никако не могу проћи као Медитеранци (иако имају јаку примесу Медитеранца) зато што их одају њихове црте лица...пуније усне нпр.
Мој таст је из Трговишта, брате црн до сумњивости. Кад сам први пут видео женину сестру од стрица помислио сам да је нека комшиница мандовка, пардон ромкиња. Сва срећа ташта ми је пореклом Личанка (Радаковић) па је мало ''ублажила'' пигмент код жене и њене рођене сестре. Ја се не разумем у те расне типове али сам приметио да у том јужном делу Србије уз границу са Македонијом и Бугарском, као и у самој Македонији и Бугарској постоји расни тип који је изразито тамне пути.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #123 послато: Април 02, 2016, 02:48:39 поподне »
Мој таст је из Трговишта, брате црн до сумњивости. Кад сам први пут видео женину сестру од стрица помислио сам да је нека комшиница мандовка, пардон ромкиња. Сва срећа ташта ми је пореклом Личанка (Радаковић) па је мало ''ублажила'' пигмент код жене и њене рођене сестре. Ја се не разумем у те расне типове али сам приметио да у том јужном делу Србије уз границу са Македонијом и Бугарском, као и у самој Македонији и Бугарској постоји расни тип који је изразито тамне пути.
Тен и нема толико везе са припадношћу одређеном подтипу/раси колико и црте лица, облик носа, величина усана итд.
То је зато што је тај крај углавном насељен Понтидима (који могу бити и изразито светли) као и Источним Медитернацима, који су по свему судећи били Трачанског порекло. Дакле то нема везе са упливом цигана и осталог неевропског становништва.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #124 послато: Април 02, 2016, 03:24:46 поподне »
У јужној и источној Србији постоји пуно Медитеранаца. О томе је писао и В. Дворниковић

Медитерански расни тип (Медитеранска раса) довољно је описан и познат. Овде није потребно наводити његове одлике. Црномањасти долихокефали стаса на граници између средње и ниске висине, дугуљаста лица, маркантних црта срећу се и код нас, нарочито у градовима приморске Далмације, а још чешће у Јужној Србији, у Старој Црној Гори. Једино бисмо поменули да конституција ових Медитеранида није сасвим изразито лонгилинска (респираторна), као што је код Теутонордиског или код Динарског расног типа. Зашто то помињемо, видећемо доцније.

Други Медитераниди, могли би да кажемо још изразитији, још јаче еволвирани Медитераниди, чине други расни тип — Атлантомедитерански расни тип (Атлантомедитеранска раса, Атлантска раса). Од првог се типа овај облик нарочито одликује већом висином (висина одговара висини Динарске или висини Нордиске расе), и изразитом лонгилиниском конституцијом. Овај облик нарочито сусрећемо по далматинским градовима, код старих породица. Медитераниде налазимо и код наших Муслимана.

Постоје у јужној и у источној Србији два облика који се између себе веома мало разликују (код једнога очи су тамне, код другога зеленкасте или зеленкастосиве; дакле иста разлика као и између класичног Динарца и ''Савида''), два облика који су у свему карактеристични, константни, наследни, дакле расни, и које бих ја уврстио у Медитеранску групу раса као Медитераноиде.



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #125 послато: Април 02, 2016, 03:30:03 поподне »
Мој пријатељ је по мајчиној страни са југа, Ниш и околина, тако да је од ње наследио таман тен. Његов кум је Циганин, али плав, са белим теном и светлим зеленкастим очима. Њих двојицу када би упоређивали и када би поставили питање ко је од њих Србин а ко Циганин 90% људи би погрешило у процени.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #126 послато: Април 02, 2016, 03:31:23 поподне »
Још неки примери:


Нордид



Алпиди

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #127 послато: Април 02, 2016, 03:34:25 поподне »
Мој пријатељ је по мајчиној страни са југа, Ниш и околина, тако да је од ње наследио таман тен. Његов кум је Циганин, али плав, са белим теном и светлим зеленкастим очима. Њих двојицу када би упоређивали и када би поставили питање ко је од њих Србин а ко Циганин 90% људи би погрешило у процени.
Као што рекох, боја очију, косе, обрва, тен итд нема везе колико и црте лица и сличне физичке особине. Чујемо се касније :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #128 послато: Април 02, 2016, 09:55:37 поподне »
Занимљива је сама методологија којом се служи Чекановски. По њему је нпр. Динарац мешавина Арменоида и Нордида.

Не знам колико се ово уклапа у Кунове тврдње и "динароидне" Bell Beaker лобање, као и Динарце са Кипра, али класификације делују прилично тачно. Ово може да значи да се Динарски тип уобличио тек упливом неких нордијских, или кромањонских облика, а да су до тад на Балкану били присутни Медитеранци и Арменоиди.

Ову теорију подржава и В. Дворниковић. Мислим да сам баш код њега прочитао да су ликови на иконама и портретима из доба Византије углавном арменоидо/медитеранског типа, а да се Динарци и Нордиди појављују тек јачањем Срба на историјској сцени (12. век).

На крају, ове "Арменоиде" са Балкана не треба повезивати са онима на Блиском Истоку. Вероватно су управо то они први представници/носиоци "динарског" типа.

Разлика у односу на Динарце се, пре свега, огледа у пигментацији. То уосталом тврди и Дврониковић. Он све Динарце ставља у једну групу, с тим да у оквиру саме групе прави поделу на нордијски и арменоидни тип, што се на крају крајева поклапа са тврдњама Чекановског.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #129 послато: Април 02, 2016, 10:46:08 поподне »
Ову теорију подржава и В. Дворниковић. Мислим да сам баш код њега прочитао да су ликови на иконама и портретима из доба Византије углавном арменоидо/медитеранског типа, а да се Динарци и Нордиди појављују тек јачањем Срба на историјској сцени (12. век).

Сада када читам ово поново видим да и нема неке превелике мудрости у томе што је Дворниковић записао. Срби су по доласку на Балкан населили динарске крајеве, а Визнатија је обухватала медитеранске крајеве, Грчку, Бугарску, Анадолију...

До мешања Нордида и Арменоида/Медитеранаца је долазило и раније на Балкану. Пре свега приликом продода разних индоевропских племена нордијског карактера. Да ли је то утицало на формирање динарске расе, како тврди Чекановски, не можемо знати. Више основа има за Кунову теорију.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #130 послато: Април 02, 2016, 11:21:30 поподне »
Мени најсмисленије дјелује Кунов закључак, по којем су динарци највише атланто-медитеранци са нешто алпида да изврши брахикефализацију, а арменоиди највише "ирано-афгански" тип, исто са нешто алпида који доприноси брахикефалији.
Чини ми се да је данас у југословенском дијелу динарског појаса, посебно у ЦГ и југозападној Србији (златиборски крај), тешко наћи чист динарски тип без кромањонског уплива. Зато и не чуди што је Кун као најчистије подручје овог типа означио Тирол и Албанију.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #131 послато: Април 02, 2016, 11:32:06 поподне »
Мени најсмисленије дјелује Кунов закључак, по којем су динарци највише атланто-медитеранци са нешто алпида да изврши брахикефализацију, а арменоиди највише "ирано-афгански" тип, исто са нешто алпида који доприноси брахикефалији.

Иако поставка Ј. Чекановског звучи занимљиво, слажем се да је Кунова верзија ближа истини (на крају крајева и археолошка открића указују на то).

Нпр., по Чекановском, Алпид је мешавина Арменоида и Лапоноида(?) Тешко је замислити Арменоиде у Немачкој, Швајцарској и Аустрији, где су Алпиди прилично заступљени.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #132 послато: Април 03, 2016, 11:35:00 пре подне »
Занимљива је сама методологија којом се служи Чекановски. По њему је нпр. Динарац мешавина Арменоида и Нордида.

Не знам колико се ово уклапа у Кунове тврдње и "динароидне" Bell Beaker лобање, као и Динарце са Кипра, али класификације делују прилично тачно. Ово може да значи да се Динарски тип уобличио тек упливом неких нордијских, или кромањонских облика, а да су до тад на Балкану били присутни Медитеранци и Арменоиди.

Ову теорију подржава и В. Дворниковић. Мислим да сам баш код њега прочитао да су ликови на иконама и портретима из доба Византије углавном арменоидо/медитеранског типа, а да се Динарци и Нордиди појављују тек јачањем Срба на историјској сцени (12. век).

На крају, ове "Арменоиде" са Балкана не треба повезивати са онима на Блиском Истоку. Вероватно су управо то они први представници/носиоци "динарског" типа.

Разлика у односу на Динарце се, пре свега, огледа у пигментацији. То уосталом тврди и Дврониковић. Он све Динарце ставља у једну групу, с тим да у оквиру саме групе прави поделу на нордијски и арменоидни тип, што се на крају крајева поклапа са тврдњама Чекановског.


А зашто нпр Арменоид није настао управо од Динарца? Смешне су те приче које исмевају Динарски фенотип и називају га миксом Нордида и неког оријентаног анадолског Арменоида.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #133 послато: Април 03, 2016, 11:49:11 пре подне »
А зашто нпр Арменоид није настао управо од Динарца? Смешне су те приче које исмевају Динарски фенотип и називају га миксом Нордида и неког оријентаног анадолског Арменоида.

О чему причаш? Чеканосвки не исмева динарски фенотип. Нити је било приче ко је од кога настао (иако је скоро немогуће да Арменоид настао од Динарца како кажеш).

Кун је лепо објаснио порекло балканских Динараца. Један динароидни "талас" долази на Балкан са истока, али је зато већи део аутохтон на Балкану.

За Динарце и Арменоиде је карактеристично да настају на исти начин, мешањем медитеранске и брахикефалне алпинске расе (зато подсећају једни на друге).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #134 послато: Април 04, 2016, 09:27:51 поподне »
Да заокружимо ову причу са расним типовима у Македонији

Алпид (лево) и Балтид (десно)


Арменоид и Алпид


Арменоид и Нордид-Медитеранац


Кромањонац


Медитеранац и Арменоид


Медитеранац-Нордид и Алпид


Нордид-Кромањонац и Медитеранац-Арменоид (Литорид)



Пошто је ово класификација по Михалском, који се ослањао на Чекановског, објаснићу још једном да не буде забуне.

Према Чекановском, у Европи постоје 4 основне расе. Сви остали су мешани типови. По њему у основне расе спадају: Медитеранац, Нордид, Лапоноид и Арменоид. За Чекановског је динарско становништво заправо арменоидно (то не значи да су једни пореклом од других). Дакле расе које су настале на сличан начин и имају сличне карактеристике.

Михалски ове балканске Динарце одваја од "Арменоида" вероватно на основу пигментације и још неких особина. Просто речено, по њима је балкански Арменоид заправо чист Динарац, без кромањонских и нордијских утицаја.


Више о Чекановском и његовом систему класификације:

Јан Чекановски


https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Czekanowski

Pure Races

α =Nordic race
ε =Ibero-Insular race
λ =Lapponoid race
χ =Armenoid race

Mixed Types
ι =Northwestern mixed type
γ =Subnordic mixed type
ω =Alpine mixed type
ρ or ϱ =Littoral mixed type
β =Pile Dwelling mixed type
δ =Dinaric mixed type

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #135 послато: Април 04, 2016, 09:46:28 поподне »
Да заокружимо ову причу са расним типовима у Македонији

Алпид (лево) и Балтид (десно)


Арменоид и Алпид

Арменоид и Нордид-Медитеранац


Кромањонац


Медитеранац и Арменоид

Медитеранац-Нордид и Алпид


Нордид-Кромањонац и Медитеранац-Арменоид (Литорид)


2. на почетку ниако не може бити чист Балтид, из простор разлога зато што му нос виче вуше на Динарца/Понтида него на чистог Балтида.
3. за њега бих пре рекао да је Норик(светли Динарац) него Арменоид, остало се мање више слажем :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #136 послато: Април 04, 2016, 09:53:50 поподне »
2. на почетку ниако не може бити чист Балтид, из простор разлога зато што му нос виче вуше на Динарца/Понтида него на чистог Балтида.
3. за њега бих пре рекао да је Норик(светли Динарац) него Арменоид, остало се мање више слажем :)

2. По Чекановском, Балтид је мешавина Кромањонца и Лапоноида. Овај човек доста подсећа на Кромањонца.

3. Не може бити Норик зато што је Михалски узимао и боју косе у обзир. Дакле, чим је Арменоид, тј. чист Динарик у преводу, вероватно је тамније пигментације (мада признајем да има неки израз лица као у Норика, прошао би у Немачкој) :)


Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #137 послато: Април 10, 2016, 12:40:06 поподне »
 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #138 послато: Септембар 12, 2016, 12:18:52 поподне »
Мало занимљиве антропологије:

Персијске "лепотице" с краја 19. века

http://www.dnevno.rs/istorijski-zabavnik/zanimljivosti-iz-istorije/90657/zaboravite-sve-sto-znate-o-haremima-ovo-su-prave-fotografije-zena-jednog-istocnjackog-vladara
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #139 послато: Септембар 23, 2016, 09:51:31 поподне »


Пocлe кaжу дa фeнoтип нeмa вeзe ca гeнoтипoм. :)

Питање је колико има фенотип везе са генотипом, колико се подудара фенотип са генотипом.. Ти који кажу да фенотип нема баш никакве везе са генотипом и нису баш управу. На нашим просторима верујем да су најчешћи плавушани или смеђоплави и са плавим, зеленим и другим бојама очима су носиоци хаплогрупа R1a и I1. Рецимо кад би се спровело генетско тестирање 50 људи, односно плавушана. ДНК резултати би сигурно потврдили да су многи позитивни на те две хаплогрупе. 

Обе хаплогрупа имају своје прапостојбине на северу, где је најјачи утицај блондизма у Европи и уопште у свету.