Аутор Тема: Антропологија и људске расе  (Прочитано 114276 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #100 послато: Април 01, 2016, 09:27:32 поподне »
Да ме неко не разуме погрешно. Не заговарам овде никакав разисам. Само закључујем по ономе што видим.
Срби као нација уобличавају се углавном кад и остали европски народи, можда нешто раније. У тај корпус улазе изворни Срби раног средњег века, али и остали балкански Словени, затим старије становништво (Власи) и још по неки који су ту ушли стицајем историјских околности (нпр. германски елементи ту присутни од средњег века).
Али, Цигани су у ове крајеве дошли доста касно и по својој природи и различитости од домородачког становништва, као и захваљујући чињеници да су били пратиоци турске власти овде, остали су ван уобличавања србског национа. Тако и до данас.
Зато су остале и те фенотипске разлике (наравно, има и по неког изузетка) по којима можемо закључити по изгледу да је неко Циганин.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #101 послато: Април 01, 2016, 09:30:14 поподне »
Ниси антропполог ал зато доносиш исхитрене закључке, тј. демантујеш "праве" антролопоге, којима је то посао (класификовање расних типова) :) Цигани су део медитеранске расе, као што су и Динарци подграна медитеранске расе (Медитеранци су послужили као основа за многе расе, има о томе доста и код Куна).

Медитеранци су овде били  пре Грка, а камоли пре Рома. :) Постоји јасна разлика и нису сви "медитеранског" типа. Има оних кромањонског, динарског, или алпинског типа (у зависности где су стационирани и са ким су се мешали).

Ови у Грчкој, Бугарској и Македонији ће свакако више подсећати на Медитеранце. Ал они у Херцеговини, Мађарској, или нпр. Енглеској ће већ мало одударати, али ће опет имати неке специфичне ромске карактеристике.


Бугарин, Медитеранац/Понтид, (Ч. Кун)

Личи на тог момка Abb.1. Кун тврди да оваквих Медитеранаца има и у Малој Азији.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #102 послато: Април 01, 2016, 09:32:47 поподне »
Мислим, зар не видиш разлику између оног момка о коме причамо и свих осталих на сликама?

Небо, сви су различити на тим сликама, реално. :) Нико не личи ни на кога.

Него, морао би да прочиташ неке антрополошке студије и тек онда ћеш приметити да има пуно оваквих и сличних Медитеранаца. Оно што мени некако одудара јесу усне (рекох сад већ 5 пута), па може бити да је мешан. Но да не давимо људе. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #103 послато: Април 01, 2016, 09:48:34 поподне »
Небојша, овај тип јесте црномањаст, али тешко да има везе с оним са слике 1.

Но, добро, испоштоваћу те пољске и немачке антропологе, јер имају "ћагу" за своју струку, па ће ми следећи пут кад налетим на групу оних "куме, дај неки динар", бити лепше, јер су то само наши стари добри медитеранци  ;)

Ал, мало си ми ударио на сујету са оним да морам да прочитам неке антрополошке књиге. Мислим, читам то последњих најмање 15-20 година. Треба, ипак, и закључке антрополога прихатати са резервом, због велике измешаности антропо-типова.

Не мораш бити антрополог у Србији да би могао да распознаш ко је Циганин, а ко не.
Мислим да причамо из различитих углова. Ти понављаш да је момак медитеранац, и ту се потпуно слажем с тобом. Оно што ја истичем је да је у питању етнички Циганин, а не Македонац.

Но, добро. Да не гушимо више.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #104 послато: Април 01, 2016, 09:52:18 поподне »
Небојша, овај тип јесте црномањаст, али тешко да има везе с оним са слике 1.

Но, добро, испоштоваћу те пољске и немачке антропологе, јер имају "ћагу" за своју струку, па ће ми следећи пут кад налетим на групу оних "куме, дај неки динар", бити лепше, јер су то само наши стари добри медитеранци  ;)

Ал, мало си ми ударио на сујету са оним да морам да прочитам неке антрополошке књиге. Мислим, читам то последњих најмање 15-20 година. Треба, ипак, и закључке антрополога прихатати са резервом, због велике измешаности антропо-типова.

Не мораш бити антрополог у Србији да би могао да распознаш ко је Циганин, а ко не.
Мислим да причамо из различитих углова. Ти понављаш да је момак медитеранац, и ту се потпуно слажем с тобом. Оно што ја истичем је да је у питању етнички Циганин, а не Македонац.

Но, добро. Да не гушимо више.

Разумемо се. Него шта значи уопште етнички Македонац данас. Има ту и Бугара и Срба и Влаха/Грка и Рома, итд. Али по изгледу се тешко може открити даље порекло, уколико није, као што тврдиш, конкретно Ром.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #105 послато: Април 01, 2016, 09:54:33 поподне »
Не знам да ли би читаоцима било занимљиво да поставим слике људи из поменуте студије (оне које је класификовао Михалски)?

То би могли бити занимљиво и нашим људима, зато што су нам Македонци генетски и географски прилично блиски, иако су у антрополошком смислу више Медитериранци, док су Срби доминантно Динарци.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #106 послато: Април 01, 2016, 10:03:39 поподне »
Постави слике, наравно. Корисно је све то видети и искоментарисати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #107 послато: Април 01, 2016, 10:05:26 поподне »
Постави слике, наравно. Корисно је све то видети и искоментарисати.

Хоћу, само да их "исечем" из књиге. Отежавајућа околност је то што тамо нема података о пореклу.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #108 послато: Април 01, 2016, 10:10:37 поподне »
Небо, већина цигана не припада медитеранском типу. Не знам одакле си то чуо, ако су црномањасти не значи да су медитераниди. За њих су карактеристични типови који се срећу у јужној Азији, понајвише индо-брахид и сјеверни индид.

Ове њемачке антропологе не разумијем, уопште немају неизмијењене кромањонске типове, већ их једноставно трпају у "нордиде" и "nordisch". Па нордид је много ближи медитераниду него кромањонским типовима.
Занимљиво је то да је веома мало антрополога осим Куна обратило довољно пажње на неизмијењене кромањонске типове Европе. Само су се осврнули на њихове дјелимично измијењене типове (алпид и балтид).

Што се тиче ових људи из Македоније, некако ми скоро сви са слика изгледају страно, лише броја 6 и још пар њих.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #109 послато: Април 01, 2016, 10:15:43 поподне »
Још једном бих напоменуо да је класификација извршена на основу методологије Ј. Чекановског (негде изгледа да је био у праву, док негде сигурно има грешака)

52 - Медитеранац - Кромањонац

73 - Нордид - Алпид


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #110 послато: Април 01, 2016, 10:18:43 поподне »
10. Медитеранац
12. Медитеранац
доле лево - Арменоид
доле десно - Алпид


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #111 послато: Април 01, 2016, 10:21:55 поподне »
5. Медитеранац
8. Медитеранац

Извињавам се што су неки људи исечени на пола (да не издвајам, тј. "кропујем" сад посебно сваког)


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #112 послато: Април 01, 2016, 10:23:55 поподне »
Небо, већина цигана не припада медитеранском типу. Не знам одакле си то чуо, ако су црномањасти не значи да су медитераниди. За њих су карактеристични типови који се срећу у јужној Азији, понајвише индо-брахид и сјеверни индид.

Шкрњо, мислио сам на ове овдашње Цигане. Они већином имају антрополошке карактеристике медитеранаца. То је, вероватно, последица мешања са неким другим антрополошким типовима. Што, опет, као што већ написах, не значи да се не може распознати Циганин медитеранац од других припадника овог типа. Иначе, њихови сродници у Индији имају више тих негроидних црта. Мада, може се и код нас наћи по неки такав.

Па нордид је много ближи медитераниду него кромањонским типовима.
Занимљиво је то да је веома мало антрополога осим Куна обратило довољно пажње на неизмијењене кромањонске типове Европе. Само су се осврнули на њихове дјелимично измијењене типове (алпид и балтид).

Слажем се. Често тумаче кромањонски фенотип као нордидски. А нордид је, као што си написао, по карактеристикама много ближи медитеранцу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #113 послато: Април 01, 2016, 10:27:06 поподне »
99. Динарац
104. Нордид-Кромањонац




91. Динарац
98. Динарац




311. Нордид-Медитеранац
317. Нордид-Алпид


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #114 послато: Април 01, 2016, 10:32:46 поподне »
Кромањонац-Нордид




Нордид




Кромањонац




Балтид


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #115 послато: Април 01, 2016, 10:36:07 поподне »
Динарац


Арменоид-Медитеранац (Литорид)


Литорид


Литорид


Арменоид







Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #116 послато: Април 01, 2016, 10:38:20 поподне »
Динарац


Арменоид-Медитеранац (Литорид)


Литорид


Литорид


Арменоид







Последњи и претпоследњи су Алпиди. Мислим да је Арменод Михалског заправо само нешто "тамнији" Динарац, а да је Литорид уствари динаризовани Медитеранац. Нема превише Арменоида на простору западног Балкана, а и ако их и има, ближи су динарској раси него блискоисточним Арменоидима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #117 послато: Април 01, 2016, 10:40:05 поподне »
Медитеранац


Медитеранац-Алпид

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #118 послато: Април 01, 2016, 10:42:10 поподне »
Има још примера, али неки други пут. Доста је Македонаца за једно вече. :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #119 послато: Април 02, 2016, 09:57:25 пре подне »
Можда нисам баш сасвим стручан, али, неко моје виђење:
Већином су динариди, медитеранци и алпиди. Има пар арменида (слике 4 и 15). Слика 3 – норик. А онај први је дефинитивно Циганин (без обзира на антропо-тип).
Занимљива је изразита долихокефалија код лика на слици 14.
Али, најзанимљивија фаца је на слици 13. Личи на балтида.
Слажем се апсолутно да је човек Ром. Роми, чак и они најсветлији, никако не могу проћи као Медитеранци (иако имају јаку примесу Медитеранца) зато што их одају њихове црте лица...пуније усне нпр.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор