Аутор Тема: Антропологија и људске расе  (Прочитано 114263 пута)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #80 послато: Јануар 13, 2016, 04:02:27 поподне »
О кефалном индексу Хрвата и Сиријаца:

"Craniofacial Characteristics of Croatian and Syrian Populations"

Хрвати из Јужне Далмације су доминантно долихокефали/мезокефали, док су они из Централне Хрватске махом брахикефали.


Нешто о кефалном индексу српске и хрватске омладине

SECULAR CHANGES IN CEPHALIC INDEX-A STUDY OF SERBIAN SCHOOL CHILDREN

http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0534-0012/2014/0534-00121402561C.pdf

Овде има говора о процесу "де-брахикефализације" (де-динаризације).
Не бих се сложио са закључком из текста да се смањење кефалног индекса може повезати са побољшањем услова живота. Нпр. Кун је у Британији међу најсиромашнијим слојевима становништва (радници из индустријских четврти) запазио више долихокефалије него међу богатијим сталежом, гдје је кефални индекс већи.
И наведени податак о 72,6 као хрватском просјеку је ужасно нереалан. То је прениско чак и за земље са најизраженијом долихокефалијом, а камоли за Хрвате.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #81 послато: Јануар 13, 2016, 04:06:05 поподне »
Не бих се сложио са закључком из текста да се смањење кефалног индекса може повезати са побољшањем услова живота. Нпр. Кун је у Британији међу најсиромашнијим слојевима становништва (радници из индустријских четврти) запазио више долихокефалије него међу богатијим сталежом, гдје је кефални индекс већи.
И наведени податак о 72,6 као хрватском просјеку је ужасно нереалан. То је прениско чак и за земље са најизраженијом долихокефалијом, а камоли за Хрвате.

Чим постоји, свакако је реалан.

Што се услова тиче, и данас се може приметити да је код нас више Динраца у, условно речено, руралнијим крајевима.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #82 послато: Јануар 13, 2016, 04:14:11 поподне »
Тешко је замислити баш толико опадање код некадашњег изузетно брахикефалног становништва.
http://theapricity.com/snpa/bilder/troe-map6a.jpg

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #83 послато: Јануар 13, 2016, 04:16:20 поподне »
Тешко је замислити баш толико опадање код некадашњег изузетно брахикефалног становништва.
http://theapricity.com/snpa/bilder/troe-map6a.jpg

Мерење је извршено добрим делом у Далмацији (тако бар пише). То је вероватно узрок (један од) тако ниског КИ.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #84 послато: Март 31, 2016, 07:32:00 поподне »
Немачки антрополог, Хајнрих Шаде, обрадио је расне типове из источних крајева Македоније.


На сликама се налази само одређен број људи, нису убачени сви из поменуте студије

Православни Македонци


Аромуни (Власи)


Муслимани из Македоније



Резултати:



Као што се може видети, у свакој групи доминира медитерански тип (Атлантски Медитеранци + Медитеранци, свуда преко 30%). Ово се слаже и са оним што о становништву са простора Бугарске и Македоније каже антрополог Кун. По њему ту доминира високи, робусни Медитеранац - Атлантски Медитеранац.

Код Влаха постоји висок проценат динарске расе, што је и очекивано. Занимљиво да су убачени и неки Каракачани, о којима смо већ причали и који имају неке специфичне антрополошке карактеристике.

У табели са резултатима (са леве стране) се може се видети да је антрополог Лебцелтер обрадио и Србе (штета што немамо примере). Приметан је солидан проценат Норида и нороидних облика. У ову другу групу вероватно спадају и многи други плави брахикефални типови (Балтид, разни кромањонски типови, итд.). 



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #85 послато: Март 31, 2016, 08:25:50 поподне »
Можда нисам баш сасвим стручан, али, неко моје виђење:
Већином су динариди, медитеранци и алпиди. Има пар арменида (слике 4 и 15). Слика 3 – норик. А онај први је дефинитивно Циганин (без обзира на антропо-тип).
Занимљива је изразита долихокефалија код лика на слици 14.
Али, најзанимљивија фаца је на слици 13. Личи на балтида.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #86 послато: Март 31, 2016, 08:36:46 поподне »
Слика 6: прави намрчени Србин  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #87 послато: Март 31, 2016, 08:38:58 поподне »
Можда нисам баш сасвим стручан, али, неко моје виђење:
Већином су динариди, медитеранци и алпиди. Има пар арменида (слике 4 и 15). Слика 3 – норик. А онај први је дефинитивно Циганин (без обзира на антропо-тип).
Занимљива је изразита долихокефалија код лика на слици 14.
Али, најзанимљивија фаца је на слици 13. Личи на балтида.

Слике нису у боји па може доћи до забуне. Пољски антрополог Михалски је, по угледу на Чекановског, класификовао све ове људе (на основу боје косе, очију, кефалног и фацијалног индекса, телесне висине, итд.)

Невероватно колико прецизно делује та његова класификација. Наш Дврониковић се такође често ослањао на Чекановског.

Тај бр. 3. није Норик (нема Динарца у њему), већ Нордид-Кромањонац, тако га је и Михалски класификовао. Нема Цигана у овој студији. То би "Шваба" сигурно приметио и ставио би их у посебну групу. :) Тај бр. 1 је вероватно неки Медитерански тип (уска глава, пуне усне, раван профил, итд.)

И мени су 13, 14, 15 и 16 запали за око. 13 има неке азијске елементе вероватно, а ови остали имају веома чудан облик лобање.

Муслиман под редним бројем 11 је Нордид, по Михалском (и делује тако).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #88 послато: Март 31, 2016, 08:39:53 поподне »
Слика 6: прави намрчени Србин  :)

Мислим да је он рудар из ист. Македоније. Није исљкучено да је пореклом неки Герман(?) :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #89 послато: Март 31, 2016, 09:01:52 поподне »
Михалски очито није имао много додира с Циганима. Мислим, ово је аутентична циганска фаца (нарочито очи). Видео сам оваквих много у животу. Не кажем за антропо-тип, јесте медитерански, али, све указује да је Циганин. Овдашњи Цигани углавном и јесу медитеранског типа.
У реду за оног нордида, слажем се. Има код нас много оваквих ликова.
А онај "рудар" ми уопште не изгледа германски. Права наша физиономија. Личи ми на неколицину мојих рођака. И изразито је брахикефалан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #90 послато: Март 31, 2016, 09:09:57 поподне »
Михалски очито није имао много додира с Циганима. Мислим, ово је аутентична циганска фаца (нарочито очи). Видео сам оваквих много у животу. Не кажем за антропо-тип, јесте медитерански, али, све указује да је Циганин. Овдашњи Цигани углавном и јесу медитеранског типа.
У реду за оног нордида, слажем се. Има код нас много оваквих ликова.
А онај "рудар" ми уопште не изгледа германски. Права наша физиономија. Личи ми на неколицину мојих рођака. И изразито је брахикефалан.

Михалски је накнадно класификовао, а први је класификацију извршио Немац Шаде. Личи на Медитеранца, посебно се то добро види у профилу. Једино су усне нешто пуније, мада и то може бити медитеранска особина. Слике су црно беле, па је тешко класификовати овако. Михалски и Шаде су то одрадили на основу оних особина које сам поменуо (CI, FI, висина, боја косе, итд.).

Рудар има "српску" физиономију, човек је Балканац на крају крајева. :) Mислио сам на даље порекло.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #91 послато: Март 31, 2016, 09:10:42 поподне »
Занимљив је и лик са слике 20, са изразито исеченим потиљком.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #92 послато: Март 31, 2016, 09:16:52 поподне »
Написаћу како је Михалски класификовао неке људе из прве групе (православци)

Abb. 2 - Алпид-Медитеранац

Abb. 5 - Алпид-Нордид (Личи на Ивицу Дачића) :)

Abb. 7 - Медитеранац

Abb. 8 - Медитеранац-Нордид






Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #93 послато: Март 31, 2016, 09:31:00 поподне »
Нешто ми 7-ица не иде у медитеранце.
Пре неки динарид са кроманоидним елементима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #94 послато: Март 31, 2016, 09:37:42 поподне »
Нешто ми 7-ица не иде у медитеранце.
Пре неки динарид са кроманоидним елементима.

Слажем се да има мало Кромањонца, или Алпида, али тај други тип је Медитеранац. Вероватно је Михалски препознао више медитеранских карактеристика, па га је тако и класификовао.

Ове људе треба поредити са оном табелом коју сам поставио (Шаде). Михалски је друга прича, он је преузео ове слике и класификовао их на свој начин (методом Чекановског).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #95 послато: Април 01, 2016, 10:21:17 пре подне »
Небо, сетих на кога ми личи Abb. 1. На фудбалера Звезде, Давида Бабунског (такође Македонац).

https://www.google.rs/search?q=david+babunski&safe=active&rls=com.microsoft:en-US&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwirkq6r_ezLAhVJVSwKHRLHDm8Q_AUIBygB&biw=1280&bih=880#imgrc=nGtSGyag3GY1tM%3A

Подсећа и на Медитеранца (Бугарска) из Кунове књиге "Расе Европе". По њему иначе добар пример балканског Медитеранца, тзв. Понтида.

https://www.google.rs/search?q=Pontic+mediterranean+Bulgaria&safe=active&rls=com.microsoft:en-US&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjjpvrTgO3LAhXiQZoKHY83AIsQ_AUIBygB&biw=1280&bih=908#imgrc=GSVuS8qyA1q_hM%3A

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #96 послато: Април 01, 2016, 09:05:48 поподне »
Јооој, брате Небојша, дођи код мене у крај, па да прошетамо по Кнежевцу и Петловом Брду, видећеш оваквих медитеранаца колико 'оћеш! По фавелама, знаш већ којим  :D

Овај момак се вероватно декларисао као православни Македонац, јер је православне вере, а Македонац је по територијалној припадности. Али, има све фенотипске карактеристике Цигана.

То ме подсећа на ону причи како се сви Цигани гастарбајтери у Бечу декларишу као Срби, па зато неупућено локално стновништво има потпуно погрешну представу о Србима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #97 послато: Април 01, 2016, 09:15:29 поподне »
Јооој, брате Небојша, дођи код мене у крај, па да прошетамо по Кнежевцу и Петловом Брду, видећеш оваквих медитеранаца колико 'оћеш! По фавелама, знаш већ којим  :D

Овај момак се вероватно декларисао као православни Македонац, јер је православне вере, а Македонац је по територијалној припадности. Али, има све фенотипске карактеристике Цигана.

То ме подсећа на ону причи како се сви Цигани гастарбајтери у Бечу декларишу као Срби, па зато неупућено локално стновништво има потпуно погрешну представу о Србима.

Небо, ови људи су озбиљни антрополози. Сигуран сам да знају да направе разлику између балканских Медитеранаца и Рома. :) Као што рекох, једино што некако одскаче су усне. Ко зна, можда је неки мешанац, мада оваквих Медитеранаца вероватно има пуно од Либана, преко Балкана, па све до Португала.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #98 послато: Април 01, 2016, 09:18:55 поподне »
Ја нисам озбиљан антрополог, ја нисам антрополог уопште  :)
Али... Рекох већ да већина наших Цигана припада медитеранском антрополошком типу. Ипак, с обзиром да овде живимо, лако можемо разликовати Србина медитеранца или Грка медитеранца од Циганина.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #99 послато: Април 01, 2016, 09:20:17 поподне »
Мислим, зар не видиш разлику између оног момка о коме причамо и свих осталих на сликама?
"Наша мука ваља за причешћа"