Аутор Тема: Бошњаци и историја муслимана српског језика  (Прочитано 3686 пута)

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #20 послато: Децембар 23, 2020, 08:42:09 пре подне »
Турска административна подела нема никакве везе смедеревски санџак је припадао будимском ејалету.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #21 послато: Децембар 23, 2020, 09:19:15 пре подне »
Moj komentar se odnosio na Vašu rečenicu da "Novi Pazar nikada nije pripadao Bosni" pa sam Vam zato odgovorila da je ovaj grad bio u sastavu Bosanskog ejaleta od 1580 do Berl.Kongresa 1878g.
Čovek se oseća i izjašnjava kao Bošnjak, kao i mnogi sa tog prostora.
Što se tiče administrativne podele Osmanskog carstva Budimski ejaleta je obuhvatao  neke delove današnje Srbije, Madjatske i Hrvatske...ali to je već druga tema.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #22 послато: Децембар 23, 2020, 11:31:56 пре подне »
Izraz  Bošnjak - taifesi označavala je svakog pripadnika Bosanskog ejaleta, bez obzira na narodnost, kulturu ili jezik.
Bošnjak - kavmi ili Bošnjak - milleti  označavao je pripadnost Bošnjačkom narodu, jeziku i kulturi.

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #23 послато: Децембар 26, 2020, 01:39:24 поподне »
У реду разумео сам муслиманима је била важна турска административна подела док раји није.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #24 послато: Децембар 26, 2020, 04:49:55 поподне »
Ako ste pod muslimanima mislili na Otomansku imperiju, da onda ste u pravu, jer te administrativne podele su bile važne da bi se izvršio popis stanovništva ( odmah po zauzimanju novih oblasti) radi naplaćivanja poreza. Muslimani su bili povlašćeni u tom smislu a hrišćani ne. E sad,  raja je raja i muslimanska i hrišćanska sirotinja, ako na to mislite.
Zbog tih poreskih povlastica i radi zadržavanja dotadašnjih povlastica i imanja prvo su u islam prelazili pripadnici srpske vlastele....a za njima i neki iz redova raje.

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #25 послато: Децембар 27, 2020, 10:35:48 пре подне »
Кретање је било слободно по целом царству и хришћани нису обраћали пажњу на границе између разних области тако да ако су Турци све становнике босанског ејалета звали Бошњаци муслимани су то прихватили док хришћани нису.Устанак је почео у Орашцу зато што је за Турке то забачено место на граници више нахија а за Србе је то прометно место у које могу да дођу људи из разних крајева.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #26 послато: Децембар 27, 2020, 11:41:34 пре подне »
Otomansko carstvo je bila jedna uredjena država, sa svojim strogim zakonima i utvrdjenom hijerarhijom koja se morala poštovati. Migracije stanovništva  su bile najčešće posle ratova, sukoba, zuluma i sl.
Ustanku u Orašcu je prethodilo ubistvo Hadži Mustafa paše u Beogradu  (sa kojim su srpski knezovi  našli zajednički jezik) od strane dahija i seča knezova.
Eto da se ne udaljimo od teme... :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #27 послато: Децембар 27, 2020, 02:13:41 поподне »
Otomansko carstvo je bila jedna uredjena država, sa svojim strogim zakonima i utvrdjenom hijerarhijom koja se morala poštovati. Migracije stanovništva  su bile najčešće posle ratova, sukoba, zuluma i sl.
Ustanku u Orašcu je prethodilo ubistvo Hadži Mustafa paše u Beogradu  (sa kojim su srpski knezovi  našli zajednički jezik) od strane dahija i seča knezova.
Eto da se ne udaljimo od teme... :)

То за законе и хијерархију је важило негде отприлике до краја 17. века, додуше са тенденцијом опадања уређености током целог 17. века. У 18. веку и отприлике до средине 19. века (Танзиматске реформе) уређеност и поштовање хијерахије и закона, барем што се тиче области које се нису налазиле у близини Цариграда, нису били на завидном нивоу, најблаже речено. Последњу реч у тадашњим турским управним јединицама на Балкану су имале локалне паше, који су владали малтене као удеони, наследни кнежеви, само номинално признајући султанову власт а узимајући већи део данка за себе. Тада су чести били и међусобни сукоби паша, односно то су били прави мали ратови. Ово стање се поправља тек током прве половине 19. века, када султани постепено успевају да централизују своју власт, између осталог и расформирањем јаничара 1826. године, што је све кулминирало танзиматским реформама 1839. године, када је Османлијско царство покушало (на крају ипак неуспешно) да реформама учврсти свој посрнули апарат и "ухвати прикључак" са европским хришћанским монархијама. О хаотичном 18. и првој половини 19. века је, између осталог, писао историчар Урош Шешум у својој књизи "Србија и Стара Србија (1804-1839)".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #28 послато: Децембар 27, 2020, 03:28:09 поподне »
Jeste Nikola Vuk, u pravu ste i tačno tako.
 Pokušala sam da odgovorom  pomognem našem forumašu ili članu Peku na neke dileme, još pre par dana, tako što smo razmenjivali komentarima naše misli i razmišljanja.
Da imam tu knjigu, ali moj odgovor se nije doticao tog perioda.


Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #29 послато: Децембар 27, 2020, 03:45:29 поподне »
Nikola Vuk, kada ste se već javili, setila sam se upravo da Vas pitam za datum Vašeg gostovanja u Dobro jutro Vojvodino...nisam gledala uživo, a rado bih pogledala, na you tube Vaše gostovanje, odnosno izlaganje o DNK.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #30 послато: Децембар 27, 2020, 04:00:35 поподне »
Nikola Vuk, kada ste se već javili, setila sam se upravo da Vas pitam za datum Vašeg gostovanja u Dobro jutro Vojvodino...nisam gledala uživo, a rado bih pogledala, na you tube Vaše gostovanje, odnosno izlaganje o DNK.

Можете га погледати на следећем линку:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=573.msg149067#msg149067
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #31 послато: Децембар 27, 2020, 04:03:43 поподне »
Hvala Nikola Vuk, kada pogledam snimak,  javiću Vam moj lični utisak  :)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #32 послато: Децембар 27, 2020, 08:20:32 поподне »
Pogledala sam prilog...iskreno očekivala sam da ste bili gost u studiju i odgovarali na pitanja...
Ovako narator je imao izlaganje ( možda iz nekog Vašeg teksta ) koje je u početku  nagoveštavalo neka ozbiljnija otkrića,  a Vi koji ste tu u prilogu da otkrijete neke "tajne" DNK   bili ste tretirani kao neka vrsta reklama, koju su stalno prekidali i skraćivali ne dozvolivši da kažete ono što znate ili što ste želeli.
 Verujem da je Vaše izlaganje bilo mnogo sažetije od prikazanog, ali  kada u montaži skrate prilog,  ostaje "bombast" naslov priloga ....a prilog " cuker vaser" ..
Rekla sam najiskrenije.




Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #33 послато: Децембар 27, 2020, 09:10:39 поподне »
Pogledala sam prilog...iskreno očekivala sam da ste bili gost u studiju i odgovarali na pitanja...
Ovako narator je imao izlaganje ( možda iz nekog Vašeg teksta ) koje je u početku  nagoveštavalo neka ozbiljnija otkrića,  a Vi koji ste tu u prilogu da otkrijete neke "tajne" DNK   bili ste tretirani kao neka vrsta reklama, koju su stalno prekidali i skraćivali ne dozvolivši da kažete ono što znate ili što ste želeli.
 Verujem da je Vaše izlaganje bilo mnogo sažetije od prikazanog, ali  kada u montaži skrate prilog,  ostaje "bombast" naslov priloga ....a prilog " cuker vaser" ..
Rekla sam najiskrenije.

Да, то је био само краћи прилог, ја сам говорио неких 4-5 минута сигурно, од тога су оставили једва неких 30 секунди, ако и толико.  :) Али таква је форма, па нисам ни очекивао више.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњаци и историја муслимана српског језика
« Одговор #34 послато: Децембар 27, 2020, 09:15:40 поподне »
Znam o čemu pričate, jer sam bila nekoliko puta, pre par godina, u takvim prilozima...uvek skraćeno :)
Nadam se da ćete imati i bolje prilike... :)