ДНК порекло > Историја и генетика

Старобалканско генетичко наслеђе код Срба

<< < (2/79) > >>

ДушанВучко:
Ово може да укаже на однос у броју популације приликом доласка Срба и других словенских племена на Балкан . Али ми је занимљив ипак тај дисбаланс између надполовичног присуства словенске генетике у тестирањима Y хромозома и доминантног старобалканског аутосомалног присуства...тј. да код Срба имамо по мушкој линији (нисам сигуран, око 40%?) старобалканску генетику, а аутосомално је доминантна

Јовица Кртинић:

--- Цитат: ДушанВучко  Март 31, 2020, 10:26:58 поподне ---Ово може да укаже на однос у броју становника приликом доласка Срба и других словенских племена на Балкан. Али ми је занимљив ипак тај дисбаланс између надполовичног присуства словенске генетике у тестирањима Y хромозома и доминантног старобалканског аутосомалног присуства

--- Крај цитата ---
Код аутосомалних резултата треба бити обазрив и ићи од случаја до случаја. Ако се може говорити о неком просеку, онда ми се чини да је најприблжнији однос између `словенске` и `старобалканске` генетичке компоненте код нас ипак прилично избалансиран. У смислу да се може рећи да је, у просеку, код већине Срба тај однос 40% (+-) `словенске`, 40% (+-) `старобалканске` и 10-20% (+-) осталих.

Небојша:

--- Цитат: ДушанВучко  Март 31, 2020, 10:26:58 поподне ---Ово може да укаже на однос у броју популације приликом доласка Срба и других словенских племена на Балкан . Али ми је занимљив ипак тај дисбаланс између надполовичног присуства словенске генетике у тестирањима Y хромозома и доминантног старобалканског аутосомалног присуства...тј. да код Срба имамо по мушкој линији (нисам сигуран, око 40%?) старобалканску генетику, а аутосомално је доминантна

--- Крај цитата ---

По некој логици, разлог би могао бити географска изолација од осталих словенских народа. Прекид контуниутета са матичним областима и мешање са староседеоцима. Све и да тог мшања није било у толикој мери (нарочито од касног средњег века, па на овамо), верујем да би постојала уочљива аутосомална разлика у односу на Источне Словене и Западне Словене.

Небојша:

--- Цитат: Број 1  Март 31, 2020, 10:32:02 поподне ---Код аутосомалних резултата треба бити обазрив и ићи од случаја до случаја. Ако се може говорити о неком просеку, онда ми се чини да је најприблжнији однос између `словенске` и `старобалканске` генетичке компоненте код нас ипак прилично избалансиран. У смислу да се може рећи да је, у просеку, код већине Срба тај однос 40% (+-) `словенске`, 40% (+-) `старобалканске` и 10-20% (+-) осталих.

--- Крај цитата ---

Мислим да је зато Душан и поставио питање, како да је аутосомално израженији староседелачки утицај, ако знамо да преко 50% Y-DNA одлази на хаплогрупе које можемо повезати са миграцијом Словена у 6. и 7. веку. Притом има и ових осталих, којих нема мало (I1, N-P189.2, неке гране R1b, итд.). Дакле Y-DNA утицај староседелачке генетике је свакако мањи од 50, па можда и 40%, али се то не види у аутосомалним резултатима.

ДушанВучко:

--- Цитат: Небојша  Март 31, 2020, 10:36:24 поподне ---Мислим да је зато Душан и поставио питање, како да је аутосомално израженији староседелачки утицај, ако знамо да преко 50% Y-DNA одлази на хаплогрупе које можемо повезати са миграцијом Словена у 6. и 7. веку. Притом има и ових осталих, којих нема мало (I1, N-P189.2, неке гране R1b, итд.). Дакле Y-DNA утицај староседелачке генетике је свакако мањи од 50, па можда и 40%, али се то не види у аутосомалним резултатима.

--- Крај цитата ---
Можда је био већи прираштај оних са словенским Y хромозомом, тј. он се брже ширио на Балкану, где су били бројнији старобалканци, а самим тим се аутосомално повећавала старобалканска генетика ...онда је могућ дисбаланс Y "вертикале" и аутосомалне "хоризонтале" , тј. да те две статистике не морају да прате једна другу. Оно што је сигурно је да ако доминира старобалканска генетика, у седмом веку је било више старобалканаца, док данас имамо нешто више потомака по мушкој линији оних Словена из 6 и 7 века који су тада дошли и било их мање тада

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију