Порекло становништва > Старе породице и племство

Vlassich ab Imperatoribus Serviae Arassich Nemagnich

(1/3) > >>

Amicus:
У Илирском грбовнику налазимо грб Влашића, које спискови племства, настали углавном у релацији са грбовником, тј. његовим преписима, издвајају као племство пореклом од Немањића.

Први пут, тај податак је забележен у списку племства који је написао Габријел Колиновић у свом делу Senquicziensis chronicon militaris (1781), где је род укратко описан речима из наслова: Vlassich ab Imperatoribus Serviae Arassich Nemagnich.

У неколико доцнијих примера, опис неће битно одступати од првога: Vlassich, receni Vlaich Uros, Nemagnich, sve jedno Pleme; Vlassich, ab Imp. Serviae Arassich-Nemagnich; Vlassich ad imperatoribus Serviae Arasich Nemangnich.

Грб им је расцепљен на црвено и сребрно, преко чега је месец окренут на горе, инвертно обојен.

Из челенке израста зелени пропети лав. (можда је ово нека релација ка Немањићима?)

Да ли има неко идеју ко би могли бити Влашићи који се позивају на порекло од Немањића?

crni:
Податак о Влашићима као једноплеменицима са Немањићима забиљежио је и Андрија Качић Миошић 25 година прије Габријела Колиновића, у својој "писмарици" Razgovor ugodni naroda slovinskoga ... , издана U Mleczi : po Dominiku Lovixi, MDCCLVI [1756].

"Vlaƒƒich , reçeni vlaich Vros , Nemagnich , ƒve jedno Pleme."  (http://digitalna.nsk.hr/?object=view&hash=bRajFn7Mnm).

Биљешка је дио Качићевог списка Sliide knezovi i vlastella naroda slovinskoga, дат на осам страница по абецедном реду, из којег се прегледом може закључити да је свакако имао узора у неком од Илирских грбовника.

У истом списку Качић помиње "Nemanich od Moƒtara." што би нам указивало на евентуално херцеговачко поријекло Влашића-Влаића ?

Amicus:

--- Цитат: Црнчевић  Август 29, 2017, 12:28:26 поподне ---Податак о Влашићима као једноплеменицима са Немањићима забиљежио је и Андрија Качић Миошић 25 година прије Габријела Колиновића, у својој "писмарици" Razgovor ugodni naroda slovinskoga ... , издана U Mleczi : po Dominiku Lovixi, MDCCLVI [1756].

"Vlaƒƒich , reçeni vlaich Vros , Nemagnich , ƒve jedno Pleme."  (http://digitalna.nsk.hr/?object=view&hash=bRajFn7Mnm).

Биљешка је дио Качићевог списка Sliide knezovi i vlastella naroda slovinskoga, дат на осам страница по абецедном реду, из којег се прегледом може закључити да је свакако имао узора у неком од Илирских грбовника.

У истом списку Качић помиње "Nemanich od Moƒtara." што би нам указивало на евентуално херцеговачко поријекло Влашића-Влаића ?
--- Крај цитата ---

Добро си Црнчевићу, ја очигледно користих млађе издање Качићевог дела, па прибројах Колиновићу првенство.

Према наведеном, можда бисмо код Качића могли наћи који траг више о Влашићима, које он први доводи у везу са Немањићима?

Можда би ово био неки траг (мада не видим ову песму у првом издању Качићевом?):



Razgovor ugodni, 1833

Наравно, Немањићи од Мостара, то је убикација коју срећемо и пре Качића, и односи се на порекло Немањића (негде је то дато и прецизније, па иде до Nemagnich, de Luca, apud Xitomislich, penes Mostar).

Уколико су једно племе, можда би се и порекло Влашића могло тражити ту негде, око Мостара?

Amicus:
Једно студирање за Црнчевића и екипу која прати тему.

Упућенији проучаваоци тзв. илирске хералдике, могли су запазити необичност у вези грба Илирије из Илирског грбовника, да се он не јавља у свим изворима илирске хералдике једноличан.

Наиме, почевши од најстаријег сачуваног извора тзв. илирске хералдике, Сутјешког родословља (1584/85), па преко нешто доцније гравиране верзије Родословља Охмучевића-Гргурића (1636), којој несумњиво претходи сликана верзија, која је данас изгубљена, па до Берлинског грбовника (крај XVII), а можда и неких других који су са њим у вези (нпр. Тасовчићев грбовник, Лондонски грбовник II), грб Илирије (кога иначе у грбовницима налазимо у примерима: грба Илирије, грба Босне, грба цара Стефана Немањића, те на стеговима Св. Јеронима, и папе Гргура XIII) јавља се прво само као сребрни месец на црвеном штиту, да би тек у каснијим преписима међу његове крајеве била додана и звезда.

А управо само ту шаржу ми срећемо и у грбу Влашића, па не могу одолети, а не упитати се, да ли можда грб Илирије има неке другачије корене, а не како се до сада сматрало, да је настао по узору на новац херцега Андрије II Арпадовића из XII века?

Иначе, да је преписивач Берлинског грбовника нешто знао с тим у вези, односно да је вероватно имао за предложак другачију верзију илирског грбовника, говори чињеница да је доследно све грбове урадио без звезде, док се у другим грбовницима, ова верзија обично сачувала само у заставици на грбу цара Стефана Немањића (в. Коренић-Нероићев грбовник, Београдски грбовник II...).


Примери из Коренића-Неорићa: грб Влашића и грб цара Стефана Немањића

Amicus:
За ову тему можда је значајан и податак који доноси Лукаревић (1604), а преноси нам Рудић (ВИГ, стр. 133), говорећи о Деновићима (који такође постоје у грбовнику):


--- Цитат ---Марин Барлеције, хуманист из Скадра, пише да су после смрти цара Уроша Царство поделили барони, међу којима је и Moncino Dеno, governo la citta marittima. Према писању Мавра Орбина војвода, односно деспот, Момчило Дено је био заповедник цара Стефана Немањића. Након цареве смрти заузео је нека места у Романији. Убијен је 1370. године у граду Притур након што је био издан од Бугара којима је отишао у помоћ. Јаков Лукаревић га помиње у списку барона Рашке, при чему наводи да се презивао и Влашић. Војвода Момчило је убрзо након смрти ушао у народну традицију и епску поезију путем које је његово знамење највероватније и ушло у Грбовник. Временом се и у појединим деловима Херцеговине и Босне развила традиција о војводи Момчилу.
--- Крај цитата ---

Лукаревић овај податак (Mencilo Deno, o Uulascich) наводи у свом делу Copioso ristretto, Ragusa, 1604, str. 63.

Наравно, недостаје нам веза Момчила Дена и Немањића, али можда је он најозбиљнији кандидат за грб Влашића?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију