Порекло становништва > Црна Гора

Грбаљ

<< < (2/6) > >>

Делија:

--- Цитат: Nebo  Јануар 01, 2019, 04:50:19 поподне ---
--- Цитат: Делија  Јануар 01, 2019, 04:39:15 поподне ---Колико видим нема до сада ниједног тестираног са овог подручја. Било би поготово заниљмиво тестирати неке од стариначких родова типа Лазаревића итд.

--- Крај цитата ---

Да, жалосно је да немамо ни једног тестираног аутентичног Грбљанина.

Имамо једног тестираног из Грбља, који је огранак братства Дапчића из Кртола (РН908), као и два "посредна резултата" (Е V13) из Главата (Бан, Бајковић), али то је само закључак на основу резултата братстава из Црне Горе од којих они потичу, па није сасвим поуздано.

--- Крај цитата ---

Ако буде у плану неко тестирање спреман сам да новчано допринесем, све у складу са договором..мада би такве акције требало предузимати у крајевима где је наш народ угрожен што се тиче опстанка и нормалног живота као доле на Космету, а у другим крајевима треба покушати  преко познаника заинтересовати неког из подручја од интереса, у овом случају Грбљане.

Nebo:
Ево, да будем сасвим отворен:

Мене резултати Грбљана и те како занимају. То је подручје где можемо наћи најстарији словенски слој становништва данашње Црне Горе, али и становништво које потиче од античког доба, као и досељенике из разних крајева Средоземља.

Говорећи о тестирању црногорских Примораца уопштено, моје размишљање иде у следећем правцу: људи из те области су далеко имућнији од већине нас који живимо "на континенту", е, а то захваљујући туризму и својевременој продаји непокретности (земљишта, кућа и др) странцима. Знам то "из прве руке", јер имам фамилије и пријатеља који су из тог подручја и познато ми је о којим цифрама (не бисте веровали) се ради. Отуд, не би било поштено према себи самима да финансирамо тестирање тих људи. Уколико желе да сазнају овај важан податак о свом пореклу, ваљало би сами да у то уложе. Мислим, 55 еура није нека нарочита цифра готово ни за кога ко тамо живи.

Са друге стране, Грбаљ је нарочито подручје, где се мањи број људи бави туризмом и постоје изразито рурални крајеви. Верујем да нису тако имућни као што су нпр. људи у самом Бококоторском заливу или у Будви и Пештровићима. Па, имајући то у виду, можда, Делијо, твој предлог и није за одбацивање. Ако се подухват добро осмисли и још, притом, нађе неки добростојећи Грбљанин да га финансијски подржи, могли бисмо и ми допринети одређеним прилозима.

Nebo:

--- Цитат: Nebo  Јануар 01, 2019, 05:07:57 поподне ---Мислим, 55 еура није нека нарочита цифра готово ни за кога ко тамо живи.

--- Крај цитата ---

Код ове цифре, Порекло је већ дало свој допринос преполовљавањем тржишне цене лабораторијске анализе.

Делија:

--- Цитат: Nebo  Јануар 01, 2019, 05:07:57 поподне ---Ево, да будем сасвим отворен:

Мене резултати Грбљана и те како занимају. То је подручје где можемо наћи најстарији словенски слој становништва данашње Црне Горе, али и становништво које потиче од античког доба, као и досељенике из разних крајева Средоземља.

Говорећи о тестирању црногорских Примораца уопштено, моје размишљање иде у следећем правцу: људи из те области су далеко имућнији од већине нас који живимо "на континенту", е, а то захваљујући туризму и својевременој продаји непокретности (земљишта, кућа и др) странцима. Знам то "из прве руке", јер имам фамилије и пријатеља који су из тог подручја и познато ми је о којим цифрама (не бисте веровали) се ради. Отуд, не би било поштено према себи самима да финансирамо тестирање тих људи. Уколико желе да сазнају овај важан податак о свом пореклу, ваљало би сами да у то уложе. Мислим, 55 еура није нека нарочита цифра готово ни за кога ко тамо живи.

Са друге стране, Грбаљ је нарочито подручје, где се мањи број људи бави туризмом и постоје изразито рурална подручја. Верујем да нису тако имућни као што су нпр. људи у самом Бококоторском заливу или у Будви и Пештровићима. Па, имајући то у виду, можда, Делијо, твој предлог и није за одбацивање. Ако се подухват добро осмисли и још, притом, нађе неки добростојећи Грбљанин да га финансијски подржи, могли бисмо и ми допринети одређеним прилозима.

--- Крај цитата ---

Иако нисам из тих крајева , а до пре 10-так година сам редовно одлазио тамо на приморје и моје размишљање је било слично вашем.
За почетак тестирати макар једног Грбљанина па ће то даље кренути некако. Видим да је просрпски оријентисан крај у питању, још само да неко ко је из тих крајева (видим да има подоста људи, што пореклом што и самим присуством у Црној Гори) мало прошири причу и да се нађе макар за почетак неко ко је виђенији и коме неће бити тешко да схвати важност и предности ових генеолошких испитивања. Сада када се зна генетика највећег дела братстава и племена у Црној Гори мислим да је приоритет сазнати то код оних других нетестираних као што су Грбљани.
Како свако гура на своју воденицу што је потпуно природно, не могу бити непоштен и да не кажем како бих волео да се много боље обраде Банат и Срем јер се и ту крију многи одговори и сигурно би се из тога доста сазнало , ипак зна се да крајеви северне Србије нису били матица а зна се да су готово сви остали крајеви то били.
Због тога сваку иницијативу за тестирањем старинаца у до сада необрађеним крајевима максимално подржавам и спреман сам да помогнем !

Nebo:
Слажем се у свему. Ето, можда је ово зачетак неког подухвата у којем бисмо нашли неког Грбљанина који би ову причу проширио по својој матици. Имам неке људе тамо, па ћу се и лично око тога потрудити. Па ће можда то бити неки замајац и за друге Грбљане.

Што се тиче Срема и Баната, а и Бачке и Барање, па затим и Славоније, ови крајеви су нам у приличној мери својеврсна "црна рупа", где би, свакако, ваљало анимирати људе да се тестирају.

Поменусмо на теми о тестирању Срба и осталих са КиМ да би, можда, Шумадија могла бити први следећи приоритет.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију