Аутор Тема: Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029  (Прочитано 1636 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029
« послато: Август 14, 2022, 11:55:33 пре подне »
Покрећем ову тему, како би на једном мјесту сложили све податке до којих се дошло приликом генетичког тестирања и ранијих етнографских истраживања.

Најстарије предање о Дамјанцима је доставио Ј. Дедијер који их почетком 20. вијека налази у селима Тарајин До, Бодежишта и Сливља.
-У Тарајин Долу за њих каже да су из Чарађа и да су од исте породице Тепавчевићи, Цуце, Бјелице и Бајице.
-За оне у Бодежиштима каже да су се давно доселили из Дулића због сукоба са муслиманима.
-У Сливља су дошли испод планине Ћурило (која се налази код Чарађа). Иначе, по истраживању Ристе Милићевића, ови у Сливљима имају и надимак Ћурили.

Данило И. Ђерић у књизи "Шипачно код Невесиња" каже: "Дамјанци су најприје живјели у Тараин Долу одакле су се преселили у Чарађе. Убили су седам пашиних чувара и побјегли из Тараин Дола. Дамјанци из Чарађа населили су се у Сливља, Кокорину и Дулиће. Дамјанци су у Бодежишта дошли из Дулића. Дамјанци у Шипачну који живе у Доњем Селу су поријеклом из Сливаља и доселили су се око 1800. Дамјанцима у Шипачну су сродници Тепавчевићи, Цуце, Бјелице и Бајице."

На основу досадашњих резултата тестираних Дамјанаца имамо:

- Дамјанца поријеклом из Шипачна коме је одређена хаплогрупа N2-P189.2 и припада роду Бањана. Овом истом генетичком роду припада и тестирани Тепавчевић из Казанца код Гацка, а за чији се род каже да је сродан Дамјанцима. https://www.poreklo.rs/2022/04/18/objavljena-knjiga-geneticko-poreklo-srba-stare-hercegovine/?script=cir

- Дамјанца поријеклом из Сливаља коме је одређена хаплогрупа R1a-M198, што би вјероватно одговарало ниђој грани R1a-L1029. Ова хаплогрупа је пронађена код неколико родова у Сливљима и широј околини (Драшковићи, Жарковићи, Говедарице, Пикуле...)

Затим имамо и постове тестираног  Дамјанца поријеклом из Сливаља:
 
Postovani,

Prvi put pisem na forumu, pa se nadam da sam na pravoj temi. Naime, moje prezime je Damjanac, iz Slivalja, a zivim u Beogradu. Moj otac je dobio jako interentan rezultat (R1a m198), drugaciji do ostalih Damjanaca iz Sipacnog (jedan uzorak je objavljen i u ovoj knjizi). Po nasem porodicnom predanju, prezivali smo se Dakovic i ziveli u okolini Danilovgrada (Curilovac). Preseljenjem u Nevesinje, Dakovici (sedmoro brace) menjaju prezimena. Svaki uzima prezime koje vec postoji u Hercegovini, ali ne pripada tom rodu. Navodno, u srodstvu smo sa drugim porodicama iz Slivalja (Draskovici, npr), ali ne sa Damjancima iz Sipacnog. Porodicni narativ je da su oni potpuno drugog porekla, sto ovaj rezultat i potvrdjuje. Ono sto meni nije jasno je ovaj m198. Moze li mi neko reci nesto vise o tome?

Hvala unapred!

Predanje kaze sledece: braca Dakovic ubiju tuskog agu, i nasele se u Hercegovinu na vise mesta (sedmoro brace). Na kraju se svi, nakon neuspelih pokusaja, obrate agi kome je nedostajalo radne snage u okolini Gackog, i on im promeni prezimena kako ne bi bili 'provaljeni'. Odredi im nova prezimena koja vec postoje u njegovom kraju kako bi neprimeceno mogli da se uklope. Ne znam koliko je tacno, ali po predanju, vec su postojali Draskovici, ali Draskovici koji su stigli nisu ti Draskovici. Znam jos samo da je deo Tepavcevica od nas, i da deo nema nikakve veze sa nama. Najmladji brat Dakovica se zvao Damjan i dato mu je prezime Damjanac, koje vec postoji u tom kraju, ali je naseljen u Slivljima, dok su oni u Sipacnom (uvek se govorilo da mi i oni nismo isto). Takodje, deo narativa je da nam je odredio nove slave (svima) koje imaju veze sa vec postojecim porodicama.

Jos 5 porodica je u pitanju, ali se ne secamo svega. Znam da je deda pominjao Pikule (da su u srodstvu), Tepavcevice i neke Zrikovice koji ne zive vise u Slivljima.

Da, tako je, slavimo Jovanjdan (P.S. izvinjavam se na latinici, treba da menjam telefon, a na ovom je jako komplikovano ubosti cirilicna slova).
Sto se tice ovog drugog, da, svi imaju tu pricu o ubistvu age. Ja sam prilicno siguran da nije to bilo u pitanju vec krvna osveta (ima indicija da sm bili u nekoj svadji sa komsijama).
A sto se tice testa, da, to bas razmisljam da uradim. Nezgodno je ovo, testiras jednu porodicu, i mislis da si shvatio, a ustvari nisi. Celog zivota sam se pitao da li je tacno da Damjanci iz Sipacnog i Slivalja nisu povezani, i eto...a ubedjivali su nas da nam je pradeda izlapeo :)

Када су у питању предања занимљиво је да Салко Чампара "Монографија Гацка" за Сливаљске Дамјанце каже да су се из Чарађа прво населили у Пиву гдје су се прозвали Благојевић, а потом Дамјанци. Каже да су се Дамјанци у Сливља доселили око 1770. године.
Благојевићи у Пиви славе Ђурђевдан и немају у свом предању да су им род Дамјанци. Такође, утврђено је да Благојевић из Буковца у Пиви припада хаплогрупи R1a-L1029. Иако није сигурно ово предање, у овој ситуацији је између осталог проблематична и различита слава родова.

У предању тестираног Дамјанца поријеклом из Сливаља се каже да су од Даковића из Ћуриловца код Даниловграда. Није ми познато о којем мјесту се ради, а уколико се мисли на Даковиће из Грахова  за које је утврђено да припадају хаплогрупи E - V13, онда овај дио предања није тачан.


 

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029
« Одговор #1 послато: Август 14, 2022, 11:58:28 пре подне »
У мом досадашњем истраживању, често сам се сусретао са ситуацијама гдје поједини носиоци истог презимена и у једном селу, а поготово у сусједним, или удаљенијим селима, сматрају да су различитог поријекла, односно да нису сродни. Добијањем резултата приликом тестирања родова Старе Херцеговине, многе ове тврдње су оповргнуте. Наравно, има ситуација попут резултата тестираних Дамјанаца из Шипачна и Сливаља, који потврђују овакве тврдње.

Да би били сигурнији да сви сливаљски Дамјанци припадају хаплогрупи R1a-L1029, ваљало би тестирати још појединаца, а посебно неког најудаљенијег братственика од тестираног. Ово говорим, јер и слава и предања и поријекло и недостатак хаплогрупе у матици  (Чарађе), указују да је изворна хаплогрупа Дамјанаца N2-P189.2.

У многим селима је познато да је долазило и до прибраћивања одређеним родовима и преузимања њихове крсне славе. Генерацијама се губио знање о том чину и можда кроз разне приче и легенде, прилагођавао чињеничном стању. То не говори да данашњи Дамјанци нису Дамјанци, него да и Дамјанаца има разнородних.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029
« Одговор #2 послато: Август 14, 2022, 12:31:02 поподне »
...
У предању тестираног Дамјанца поријеклом из Сливаља се каже да су од Даковића из Ћуриловца код Даниловграда. Није ми познато о којем мјесту се ради, а уколико се мисли на Даковиће из Грахова  за које је утврђено да припадају хаплогрупи E - V13, онда овај дио предања није тачан.

Ради се вероватно о насељу Ћурилац, које се налази на југоисточночном излазу из Даниловграда, на путу према Подгорици.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029
« Одговор #3 послато: Август 14, 2022, 01:07:24 поподне »
Да, у новијем предању тестираног има превише сличности између насеља Ћурилац (Ћуриловац) и старије матичне области Дамјанаца планине Ћурило.

Такође сличност се назире и између "седам убијених пашиних чувара у Чарађу" и "седморо браће који су се населили у Херцеговину".

Као да је, како то код нас обично бива, дошло до погрешно препричаног предања.

 

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 881
Одг: Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029
« Одговор #4 послато: Август 14, 2022, 01:12:19 поподне »
Ваљало би наставити даља истраживања. Сасвим сигурно  да нас у причи око Дамјанаца и  Сливаља тек очекују  многа изненађења.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029
« Одговор #5 послато: Август 14, 2022, 02:32:09 поподне »
 Ускоро Дамјанац у ФТДНА на ФФ , ако има неко ко жели да финансира на БигY  нек се јави у ПП.

Ван мреже pribac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Дамјанци N-FGC28435 / R1a-L1029
« Одговор #6 послато: Септембар 01, 2022, 11:59:50 поподне »
Postovani,

Ja sam Damjanac sa rezultatom R1a (tacnije, moj otac). Da, misli se na Curilo. Naime, i danas ima u okolini Danilovgrada Dakovica, ali mislim da niko nije testiran.
Jedino sto mogu da dodam je da ni nama nije najjasnija cela situacija. Ukoliko smo se zaista prezivali Dakovici, valjalo bi testirati nekog Dakovica iz okoline Danilovgrada.